Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Το θέμα είναι πώς θα τα πιάνουν αυτά..πήρα κάτι τέτοια αλλά ήταν πλακουτσωτα κ δεν μπορεί να τα πιάσει.Αν βολέψουν πες μας!

Μια χαρά το επιασε το πρασινο εχθες στο στομα δεν το εφερνε 😂 σπανια.. Το ειχε σαν αξεσουάρ στο χερι😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 35 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Μόνο υπερηχο και είναι όλα καλά.Τίποτα άλλο.Τεστ παπ έλεγχο δεν εκανα γιατι μου ειπε πρεπει πρωτα να ερθει περιοδος περιμενα,περιμενα  τωρα παιρνω τα dufaston .Αλλά σκεφτομαι απο την αλλη εβδομαδα να του πω να μ γραψει γενικη και ορμονικες εξετασεις. 

Βρε κοριτσι μ αυτο με το τεστ παπ δεν ισχύει.... Θυμάμαι εχει γινει παλι αναφορα για τεστ παπ... Μια θηλαζουσα αν θηλαζει κ μεχρι τοτ; 18 μηνες δεν αδιαθετησει, δεν θα κανει τεστ παπ;; ωρες ωρες απορω με τπυς γιατρους!! 

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Μου έχουν πει ότι ανοίγει λίγο η λεκάνη κ η πλάτη μετά τη γέννα αλλά δεν ξέρω να το επιβεβαιώσω,είναι νωρίς ακόμα ,να περάσει ο καιρός κ θα δούμε!😊

Για την περίοδο μην ανησυχείς ,νομίζω δεν υπάρχει λόγος κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Μη σου μπαίνουν ιδέες ότι έχεις κάτι.

 

Στην 1η δεν ανοιξα καθολου... Τωρα βλεπω να εχει ανοιξει λιγο η λεκάνη μου το βλεπω στα ρουχα, αλλα θα δειξει... 

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

@Tweemaελπίζω να τα βγάλει τα δοντάκια όσο πιο ανώδυνα γίνεται..εν τω μεταξύ τώρα με το που γκρινιάζει λεωω λες να είναι από τα δόντια;;Με αγχωνει αυτό!!

@Diana_caterina αχ κι εγώ μόλις είδα τα δόντια λέω μεγάλωσε το παιδάκι μου!♥️♥️♥️♥️

@vasiliki 16μου είχε πει η γιατρός ότι φούσκωσαν αρκετά κ ότι θα έχει σαλια κ αν χρειαστεί να πάρω μια αλοιφή για να ην ανακουφιζει,αλλά μου είχε πει ότι θα πάρει μήνες,δεν περίμενα τόσο νωρίς..μακάρι να το  περάσει έτσι...

Πότε θα μπορούν να κάθονται λίγο;εμείς την κρατάμε απο τους καρπούς κ θέλει να σηκωθεί, σηκώνεται την κρατάμε δεύτερολεπα καθιστή κ πάλι κάτω.Σαν γυμναστική.Αλλα δεν ρώτησα την γιατρό μήπως δεν κάνει αυτό.

 

Δεν είναι καλη ιδεα αυτο με την αλοιφη... Ψαξε το λιγακι... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φύγαμε από το παιδίατρο! 7 κιλα κ 65εκ η μικρη 😂😅 για μπάσκετ θα την στείλω φτου μην την ματιασω! 

Καναμε το εμβόλιο του πνευμονιοκοκκου.. Για τις πανες της συνεχιζω block feeding και να ελαττωσω τα γαλακτοκομικα.. Εχω ηδη αντικαταστήσει το πληρες γαλα εγω ούτως ή άλλως και βλέπουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy. Μόλις μου γεννηθηκε η εξης απορία... Θα ξεκινήσει στερεες πριν τον 6 αλλα το μωρο θα ξεκινησετε να το βαζετε καθιστο συμφωνα με τον παιδιατρο στους 5,5 μηνες, αυτό σημαίνει οτι δεν θα στηρίζεται καλα,θα πηγαινει περα δωθε..δεν θα ειναι επικινδυνο αυτο;;; εσυ τι εχεις σκοπο να κανεις;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Φύγαμε από το παιδίατρο! 7 κιλα κ 65εκ η μικρη 😂😅 για μπάσκετ θα την στείλω φτου μην την ματιασω! 

Καναμε το εμβόλιο του πνευμονιοκοκκου.. Για τις πανες της συνεχιζω block feeding και να ελαττωσω τα γαλακτοκομικα.. Εχω ηδη αντικαταστήσει το πληρες γαλα εγω ούτως ή άλλως και βλέπουμε! 

Φτου φτου το κοριτσι σου!! ανεπτυγμένη και στα κιλά της και στο ύψος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

@Clairy. Μόλις μου γεννηθηκε η εξης απορία... Θα ξεκινήσει στερεες πριν τον 6 αλλα το μωρο θα ξεκινησετε να το βαζετε καθιστο συμφωνα με τον παιδιατρο στους 5,5 μηνες, αυτό σημαίνει οτι δεν θα στηρίζεται καλα,θα πηγαινει περα δωθε..δεν θα ειναι επικινδυνο αυτο;;; εσυ τι εχεις σκοπο να κανεις;

 

 

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

@Clairy. Μόλις μου γεννηθηκε η εξης απορία... Θα ξεκινήσει στερεες πριν τον 6 αλλα το μωρο θα ξεκινησετε να το βαζετε καθιστο συμφωνα με τον παιδιατρο στους 5,5 μηνες, αυτό σημαίνει οτι δεν θα στηρίζεται καλα,θα πηγαινει περα δωθε..δεν θα ειναι επικινδυνο αυτο;;; εσυ τι εχεις σκοπο να κανεις;

 

Τελικά πότε πρέπει να βάζουμε καθιστά τα μωρά ,επίσης το αν κάθονται και στηρίζονται καλά κρίνεται και το πότε είναι ένα παιδί έτοιμο να ξεκινησει στερεες; Εχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θεμα.  Οι πιο έμπειρες μανουλές ας πουνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!ήρθαν για άλλη μια χρονιά και μου έφτιαξαν το πρωινό...🎄☃️🥰

IMG_20211126_094956.jpg

IMG_20211126_095811.jpg

Τι όμορφα! Κ του χρόνου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Βρε κοριτσι μ αυτο με το τεστ παπ δεν ισχύει.... Θυμάμαι εχει γινει παλι αναφορα για τεστ παπ... Μια θηλαζουσα αν θηλαζει κ μεχρι τοτ; 18 μηνες δεν αδιαθετησει, δεν θα κανει τεστ παπ;; ωρες ωρες απορω με τπυς γιατρους!! 

Στην 1η δεν ανοιξα καθολου... Τωρα βλεπω να εχει ανοιξει λιγο η λεκάνη μου το βλεπω στα ρουχα, αλλα θα δειξει... 

Δεν είναι καλη ιδεα αυτο με την αλοιφη... Ψαξε το λιγακι... 

 

Συμφωνώ για τεστ παπ! Εμένα και στις 2 εγκυμοσύνες μου έκανε 40 μέρες αφού γεννησα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! 

@Tweema κορίτσι μ θες να Μ πεις λίγο για την αλοιφή για τα δόντια δεν κάνει?

 

Επίσης όντως για να ξεκινήσουμε να τρώμε πρέπει να κάθονται πολύ καλά τα μωρά ποτέ όμως ξεκινάνε κ εμένα δεν μ έχει πει κάτι η αλήθεια είναι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Τι όμορφα! Κ του χρόνου!!! 

 

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!ήρθαν για άλλη μια χρονιά και μου έφτιαξαν το πρωινό...🎄☃️🥰

IMG_20211126_094956.jpg

IMG_20211126_095811.jpg

Τι όμορφα ♥️ έχεις κάνει κάποια συνδρομη κορίτσι μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

εν Να κάθεται στις 45 μοίρες.. Όχι 90 και μου κάνει εντύπωση. Θα αρχίσω να τον αφήνω χωρίς κάτι στα πόδια. 

@Alexey έφαγα φλασια 😂 έχεις δοκιμάσει να της βάλεις λαλοινη όταν περάσει το συγκαμα;;; 

Καλημέρα κοπέλα μου 😁 Τη λανολινη την έχω δοκιμάσει θεραπευτικά μόνο, όταν την αφήνω χωρίς πάνα για να αερίζεται το δέρμα της. Κάνει δουλειά πιστεύω, ιδιαίτερα όταν η μικρή κάθεται αρκετή ώρα χωρίς πάνα. Προληπτικά αντί για κρέμα συγκάματος την είχα βάλει 2-3 φορές αλλά επειδή είναι παχύρρευστη κολλάνε πάνω της τα κακά και δεν πλένεται εύκολα μετά χωρίς σαπούνι και γενικά προσπαθώ να τη πλένω σκέτο με νεράκι, δεν βάζω σαπούνια για να μην ερεθίζεται χειρότερα.

Για τα ποδαράκι η δικιά μου τα πιάνει και τα φέρνει κοντά στο στόμα της από 3μιση μηνών περίπου αλλά δεν μπορούσε να τα βάλει μέχρι το στόμα. Χτες τα έβαλε πρώτη φορά. Βέβαια λόγω του προβλήματος που έχουμε με τα συγκάματα την αφήνω κάθε μέρα γυμνουλα από τη μέση και κάτω για καμια ώρα οποτε μπορεί να βοήθησε κι αυτό γιατί είναι πιο ελεύθερα τα ποδαράκια της και κάνει εύκολα τις κινήσεις. Όσον αφορά την καθιστή θέση, ούτε κι εγώ την βάζω καθιστή καθόλου, μόνο σε ημιξαπλωτη θέση πχ στο ριλαξ η στο μαξιλάρι θηλασμού. Αλλά από μόνη της έκανε ωθήσει προς τα εμπρός και κάθισε εν τελεί μόνη της. Τώρα που το έκανε 1-2 φορές θέλει να το κάνει συνέχεια 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

 

Τι όμορφα ♥️ έχεις κάνει κάποια συνδρομη κορίτσι μου?

Όχι από την σελίδα τους στο fb ενημερώνονται....2 φορες τον χρόνο Χριστούγεννα και Πάσχα γίνεται η ενέργεια...γίνονται ανάρπαστα..δεν τα προλαβαίνω πάντα!!ήμουν ξύπνια από τον μπέμπη και τα πρόλαβα 12 μμ άνοιξαν οι παραγγελίες...2μμ είχαν εξαντληθεί!!

Screenshot_20211126-125959.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Έχεις δικιο ,αλλά ξερεις ακουω διαφορα και εχω επηρεαστει λιγακι. Θα περιμενω λιγο ακομα και επειτα θα το ψαξω με εξετασεις.

Αρχικα χρειάζεται να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου...εμένα η περίοδος ήρθε ακριβώς 40 ημέρες  με αποκλειστικό θηλασμό μετά τον τοκετό ..λίγο μετά με είδε με ένα κολπικό υπέρηχο..τεστ Παπ μου είπε στο 6μηνο..οπότε μν σε αγχωνει...έκανες προλακτίνη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

@Tweema κορίτσι μ θες να Μ πεις λίγο για την αλοιφή για τα δόντια δεν κάνει?

 

Επίσης όντως για να ξεκινήσουμε να τρώμε πρέπει να κάθονται πολύ καλά τα μωρά ποτέ όμως ξεκινάνε κ εμένα δεν μ έχει πει κάτι η αλήθεια είναι .

Θες να μιλήσουμε για καποια συγκεκριμενη μάρκα; 2 που ειναι γνωστές, η μια εχει αναισθητικο  κ η αλλη αλκοολη..το μονο που κανουν είναι να σκληραινουν τα ουλα τους. Αν θέλεις μπορω να σου αναλυσω την καθε κρεμα χωριστα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Θες να μιλήσουμε για καποια συγκεκριμενη μάρκα; 2 που ειναι γνωστές, η μια εχει αναισθητικο  κ η αλλη αλκοολη..το μονο που κανουν είναι να σκληραινουν τα ουλα τους. Αν θέλεις μπορω να σου αναλυσω την καθε κρεμα χωριστα. 

Αναισθητικό κ αλκοόλη; τιιιι;;;;

Λοιπόν.... Με όλα αυτά καταλήγω ότι κάποια πραγματα γίνονται για καλό. Όταν γέννησα μου συστησε μια γνωστή μια παιδίατρο, την πηρα τηλ αλλά έλειπε σε διακοπές, μου είπε για κάποια άλλη, η οποία δε μου άρεσε στο τηλέφωνο. Τελικά βρήκα μια άλλη παιδίατρο τυχαία... Η οποία είναι υπέρ του θηλασμού φανατική, υπέρ φυσικών μεθόδων κ όχι αυτών των αλοιφων! Εννοείται είναι υποκειμενικό το ποιο εμπιστευεται ο καθένας 🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την αλοιφή που λέτε για τα δόντια και εμενα ο παιδίατρος είπε όχι. 

@Tweemaαυτό σκέφτηκα όταν έφυγα από τον γιατρό. Θα ξεκινήσω μάλλον 5 με δέκα μέρες πιο πριν για να έχω μαζί τον αντρα μου. Έχω φάει σκάλωμα με την αλλεργία και θέλω να είναι εδώ. 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλημέρα!! Πως έγινε αυτό;😁Εσύ λοιπόν είσαι από τις τυχερές!!

Και εγώ 9 πήρα τα 5 6 τα εχασα με το που γεννησα. Τα υπολοιπα τις επομενες 2 βδομαδες. Απλα ενω ειχα χασει τα κιλα ημουν πρησμενη για κανα μηνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

@Tweemaεμένα ο παιδίατρος μου ειπε να πάρω της frezyderm 🙄 Έχει μέσα αναισθητικό;

Εσένα σου είπε ο παιδίατρος ποτέ να την βάζεις να κάτσει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Εσένα σου είπε ο παιδίατρος ποτέ να την βάζεις να κάτσει; 

Δεν έχουμε πάει ακόμα στον παιδίατρο αυτόν τον μήνα... Έχουμε την άλλη βδομάδα οπότε και θα τον ενημερώσω ότι έκατσε... Δεν νομίζω όμως να υπάρχει πρόβλημα αφού το έκανε από μονη της.. Μου είχε πει στον 4ο όταν είχαμε πάει ότι μπορώ να την αφήνω ημικαθιστη στο ριλαξ και στο μαξιλάρι θηλασμού όπως κι έκανα. 

Α επισης κορίτσια όσες τα μωράκια σας γίνονται τώρα 5 μηνών, σας αγκαλιάζουν από το λαιμό; Η μικρή μου έχει μια βδομάδα που με αγκαλιάζει... Νόμιζα ότι είναι τυχαίο αλλά όσο περνάνε οι μέρες αγκαλιάζει πιο δυνατά 😅 Είναι θεϊκό 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

@Tweemaεμένα ο παιδίατρος μου ειπε να πάρω της frezyderm 🙄 Έχει μέσα αναισθητικό;

Αν εννοείς αυτην.. Ορίστε τα συστατικα κ τι κάνει το τελευταίο.. 

 

 

Screenshot_20211126-151413.thumb.jpg.1cc4fbef20e6f6a5cb9288ce032efba5.jpg

Screenshot_20211126-151430.jpg

Screenshot_20211126-151848.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Αν εννοείς αυτην.. Ορίστε τα συστατικα κ τι κάνει το τελευταίο.. 

 

 

Screenshot_20211126-151413.thumb.jpg.1cc4fbef20e6f6a5cb9288ce032efba5.jpg

Screenshot_20211126-151430.jpg

Screenshot_20211126-151848.jpg

🤯 Δεν είναι να εμπιστεύεσαι τους γιατρούς τελικά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Αναισθητικό κ αλκοόλη; τιιιι;;;;

Λοιπόν.... Με όλα αυτά καταλήγω ότι κάποια πραγματα γίνονται για καλό. Όταν γέννησα μου συστησε μια γνωστή μια παιδίατρο, την πηρα τηλ αλλά έλειπε σε διακοπές, μου είπε για κάποια άλλη, η οποία δε μου άρεσε στο τηλέφωνο. Τελικά βρήκα μια άλλη παιδίατρο τυχαία... Η οποία είναι υπέρ του θηλασμού φανατική, υπέρ φυσικών μεθόδων κ όχι αυτών των αλοιφων! Εννοείται είναι υποκειμενικό το ποιο εμπιστευεται ο καθένας 🙃

Κι όμως!! Η αλλη αν θυμαμαι καλα ειναι πολυ χειρότερη απο αυτη που ανέβασα. Κ συμφωνώ μαζι σου σε ολα.!!

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Την αλοιφή που λέτε για τα δόντια και εμενα ο παιδίατρος είπε όχι. 

@Tweemaαυτό σκέφτηκα όταν έφυγα από τον γιατρό. Θα ξεκινήσω μάλλον 5 με δέκα μέρες πιο πριν για να έχω μαζί τον αντρα μου. Έχω φάει σκάλωμα με την αλλεργία και θέλω να είναι εδώ. 😂

Ναι βρε παιδι μ καταλαβαινω... Βεβαια οταν θα ξεκινήσεις δεν θα δοκιμάσει το παιδι μεσα σε 10 μερες τα πάντα...μπορει να μην κανει αλλεργια σε αυτα που θα εισάγεις τις πρωτες μερες κ να σου κανει σε καποιο τρόφιμο στον μηνα πανω.. Μην αγχωνεσαι.. Οτι τροφες εχεις παρατηρήσει οτι τον ενοχλουν αυτες θεωρώ ότι θέλουν κ προσοχη οταν θα τις φαει ο ιδιος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Δεν έχουμε πάει ακόμα στον παιδίατρο αυτόν τον μήνα... Έχουμε την άλλη βδομάδα οπότε και θα τον ενημερώσω ότι έκατσε... Δεν νομίζω όμως να υπάρχει πρόβλημα αφού το έκανε από μονη της.. Μου είχε πει στον 4ο όταν είχαμε πάει ότι μπορώ να την αφήνω ημικαθιστη στο ριλαξ και στο μαξιλάρι θηλασμού όπως κι έκανα. 

Α επισης κορίτσια όσες τα μωράκια σας γίνονται τώρα 5 μηνών, σας αγκαλιάζουν από το λαιμό; Η μικρή μου έχει μια βδομάδα που με αγκαλιάζει... Νόμιζα ότι είναι τυχαίο αλλά όσο περνάνε οι μέρες αγκαλιάζει πιο δυνατά 😅 Είναι θεϊκό 😍😍

Αχ αυτο το κάνει κ μενα ❤️❤️ δεν εχει πολυ καιρο!! Μηπως προσπαθει να σας φαει κιόλας;;; γιατί εμάς θελει να μας φαει ολους. 😂😂😂

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

🤯 Δεν είναι να εμπιστεύεσαι τους γιατρούς τελικά... 

Στα λόγια μου ερχεσαι!! Βασικα δεν είναι να μην εμπιστεύεσαι κάποιον 100% εγω εκει ςχω καταληξει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...