Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Όχι δεν το έχω κάνει ! Σημαίνει κάτι?

Το χεις περάσει τότε κ δεν το χεις πάρει χαμπάρι λογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Αλήθεια ε? Δεν τα ήξερα καθόλου. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσια. Δηλαδή να πλένω καλά ότι τρώω αρκεί έτσι? Επίσης με έβαλε να κάνω για λιστερια κ έρπητα τα κάνατε εσείς αυτά?

Ο κάθε γιατρός γενικά ζητάει κ για αλλά... Εγώ νομίζω για λιστερια είχα κάνει... Ήταν οκ.... Μην τρελαίνεσαι κ με τα λαχανικά.. Ντομάτα εγώ απλά την ξεγλουδιζω... Μαρούλι πλύσιμο σε τρεχούμενο νερό πολύ καλά. Κ λάχανο. Φρούτα βγάζω τις φλούδες για να μην τα βάζω στο ξύδι. Γενικά μην αγχώνεσαι γι αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ κ λιστερια βγηκα αρνητική. Κ έχει να κάνει με γάλα κ τυριά. ? Έχω την Τρίτη ραντεβού και μέχρι να πάω καταλαβενεις τι έχω πάθει.♥️

Δεν πρέπει να φας ώμο αυγό και μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά. Κάποτε είχα γράψει ότι 3 πράγματα μου είχαν λείψει στην εγκυμοσύνη! Το μελάτο αυγό, η μαγιονέζα και το καυτό μπάνιο!😄 Λίγο προσοχή θέλει σε κάποια πράγματα και δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Το χεις περάσει τότε κ δεν το χεις πάρει χαμπάρι λογικά. 

Ο κυτταρομεγαλοϊός (CMV) ανήκει στην ίδια οικογένεια στην οποία ανήκει και ο έρπης. Η μόλυνση από κυτταρομεγαλοϊό η οποία εκφράζεται κυρίως από παρατεταμένο πυρετό, μυαλγία, αρθραλγία, φαρυγγίτιδα και ατονία είναι καλοήθης για τους ενήλικες και τα παιδιά που είναι υγιείς. Αντίθετα, προκαλεί δυσπλασίες στο έμβρυο όταν μεταδοθεί από τη μέλλουσα μητέρα.

Σε τι συνίσταται η πρόληψη;

Ο κυτταρομεγαλοϊός βρίσκεται στο σάλιο και τα ούρα των ατόμων που έχουν μολυνθεί. Οι μέλλουσες μητέρες οι οποίες μεγαλώνουν παιδιά και εργάζονται σε συλλογικότητα όπως ο βρεφονηπιακός σταθμός ή το δημοτικό σχολείο οφείλουν να λαμβάνουν ορισμένες προφυλάξεις. Για παράδειγμα: να πλένουν τα χέρια τους μετά την αλλαγή πάνας, να μην γλείφουν το κουταλάκι που χρησιμοποίησε ένα παιδάκι, να μην πίνουν από το φλιτζάνι ούτε να τρώνε από το πιάτο των παιδιών, και να μην φιλάνε τα παιδιά στο στόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Clairy. είπε:

@Starrr Μήπως το μπερδεύεις με τον HPv?? 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

@Starrr Μήπως το μπερδεύεις με τον HPv?? 

 

Όχι απλά έτσι μου χε πει μια γιατρός.... Ότι είναι από το εμβόλιο... Αλλά από την στιγμή που έχει αντισώματα δεν χρειάζεται να κάνει κάτι. Εγώ έχω φουλ αντισώματα.... Μόνο στο τοξόπλασμα λίγη προσοχή.... Εγώ επαιρνα κ τορτιγιες απέξω.... Η παραγγέλνω σουβλάκι χωρίς ντομάτα.... Γενικά σε αυτή την εγκυμοσύνη είμαι πιο χαλαρή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ευάγγελοςτ μου εκανες την καρδια περιβολι τωρα με το αυγουλακι 😂 ! Δηλαδη ειναι επικινδυνο λες; Το μελατο ειδικα το αγαπω ! Καλα μαγειρεμενα πρεπει να ειναι παντως,  αυτο καταλαβαινω . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Δεν πρέπει να φας ώμο αυγό και μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά. Κάποτε είχα γράψει ότι 3 πράγματα μου είχαν λείψει στην εγκυμοσύνη! Το μελάτο αυγό, η μαγιονέζα και το καυτό μπάνιο!😄 Λίγο προσοχή θέλει σε κάποια πράγματα και δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα!

Χθες έφαγα μαγιονέζα με σνίτσελ. Το κατά ευχαριστήθηκα.... 😂😁💟

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Raphaela είπε:

@Ευάγγελοςτ μου εκανες την καρδια περιβολι τωρα με το αυγουλακι 😂 ! Δηλαδη ειναι επικινδυνο λες; Το μελατο ειδικα το αγαπω ! Καλα μαγειρεμενα πρεπει να ειναι παντως,  αυτο καταλαβαινω . 

Αν είναι φρέσκο αυγουλακι δεν έχεις θέμα.... Γι αυτό κ στα μωρά μας θα τα κάνουμε σφιχτά τα αυγουλακια. Για τον ίδιο λόγο. Αλλά ειδικά τα βιολογικά αυγά δενε χουν θέμα... Εννοείται βέβαια αν σου μυρίζει κάτι παράξενα δεν θα το τρως. Για τα κρέατα απέξω θα λες πάντα είμαι έγκυος σας παρακαλώ πολύ να τα ψήσετε πολύ καλά, να είναι καλό ψημένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι για τα κρεατα το εχω καταλαβει! Πανε τωρα αυτα κατι medium μπριζολες που μαγειρευε ο αντρας μου κλπ ! 😂 Αλλα ετσι κ αλλιως το κρεας δν το αγαπω . Για τα αυγουλακια θα κοιταω φρεσκα κ βιολογικα! Τωρα τα μαθαινω σιγα σιγα ευχαριστω βρε κοριτσια ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Raphaela είπε:

@Ευάγγελοςτ μου εκανες την καρδια περιβολι τωρα με το αυγουλακι 😂 ! Δηλαδη ειναι επικινδυνο λες; Το μελατο ειδικα το αγαπω ! Καλα μαγειρεμενα πρεπει να ειναι παντως,  αυτο καταλαβαινω . 

Όπως είπε και η starrr έχει σημασία από πού είναι τα αυγά. Εγώ πάντως παρόλο που ήξερα ότι ήταν ολοφρεσκα φοβόμουν και τα έβραζα καλά! Είμαι λίγο φοβιτσιαρα η αλήθεια είναι!😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Χθες έφαγα μαγιονέζα με σνίτσελ. Το κατά ευχαριστήθηκα.... 😂😁💟

Πω πω λατρεύω να βουτάω το σνίτσελ μέσα στη μαγιονέζα. Αλλιώς νομίζω ότι τρώω άχυρο!😄 Αχ βραδιάτικα μου άνοιξες την όρεξη!🤤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Αλήθεια ε? Δεν τα ήξερα καθόλου. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσια. Δηλαδή να πλένω καλά ότι τρώω αρκεί έτσι? Επίσης με έβαλε να κάνω για λιστερια κ έρπητα τα κάνατε εσείς αυτά?

Για λιστερια και εμενα με εβαλε να κανω και στην προηγούμενη εγκυμοσυνη το Μάρτιο και τωρα ξανα ,οπως και για τοξοπλασμα και μεγαλοκυτταροιο μου τα ξαναεγραψε επισης ! Για τ λιστερια καμια γνωστη μου δεν την εχει κανει , ο μικροβιολογος μου μου ειπε πως μονο οι πιο εμπειροι ή πιο ψαγμενοι γιατροι το ζητουν! Για Κυστική ινωση εκανε καμια ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofoula28 είπε:

Για λιστερια και εμενα με εβαλε να κανω και στην προηγούμενη εγκυμοσυνη το Μάρτιο και τωρα ξανα ,οπως και για τοξοπλασμα και μεγαλοκυτταροιο μου τα ξαναεγραψε επισης ! Για τ λιστερια καμια γνωστη μου δεν την εχει κανει , ο μικροβιολογος μου μου ειπε πως μονο οι πιο εμπειροι ή πιο ψαγμενοι γιατροι το ζητουν! Για Κυστική ινωση εκανε καμια ???

Εμενα μου εγραψε για κυστικη ινωση ναι ! 
Δευτερα θα ξερω ομως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!Και εμείς μπέμπη περιμένουμε!!!!!Όσο για την αλλαγή φυλλου η κόρη μου μέχρι τη β επιπέδου δε μας έδειχνε και είχε δει κάτι στην Αυχενική ο γιατρός για αγόρι!μετά αμάν κάναμε να συνηθίσουμε στο μπεμπα!όνειρα δε βλέπω καθόλου σε αυτή την εγκυμοσύνη!άλλον δ2ν με αφήνει η κούραση!😆😆😆😆😆

Σχετικά με τους φόβους σε φαγητά να μην αγχώνεστε τόσο!Θα τα πλένετε καλά και θα τρώτε!Ξυδάκι και όλα καλά!!!!!Εγώ και απέξω έτρωγα και στην κόρη μου και τώρα όταν το ζήλευα αλλά προαθουσα να προσέχω!μαγιονέζα σπιτική δεν κάνει να φάτε που έχει ωμό αυγό νομίζω....Και να σας πω ότι στον 7ο στην κόρη μου κόντεψα να τρελαθώ!έπαθα τροφικη δηλητηρίαση από παγωτό συσκευασμένο!!!!!!!!!το τι φόβους είχα για το μωρο δε λέγεται και έχω δοξα τω Θεώ ένα κοριτσάκι γερό!

 

Τα αντισώματα του κυττατομεγαλοιου είναι για να δουν αν το περάσαμε πρόσφατα η παλαιότερα. Δεν κάνει να νοσήσει ή έγκυος τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης. Αν έχετε τα αντισώματα που δείχνουν ότι έχετε νοσήσει στο παρελθόν είστε οκ !είχα πάθει σοκ όταν τα ειδα και μου τα εξήγησε ο γιατρός και το έψαξα παρά πολύ!και συνήθως ξανά γίνεται η εξέταση αυτή αργότερα για να δουν πάλι αν έχουμε παλιά αντισώματα η πρόσφατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Για λιστερια και εμενα με εβαλε να κανω και στην προηγούμενη εγκυμοσυνη το Μάρτιο και τωρα ξανα ,οπως και για τοξοπλασμα και μεγαλοκυτταροιο μου τα ξαναεγραψε επισης ! Για τ λιστερια καμια γνωστη μου δεν την εχει κανει , ο μικροβιολογος μου μου ειπε πως μονο οι πιο εμπειροι ή πιο ψαγμενοι γιατροι το ζητουν! Για Κυστική ινωση εκανε καμια ???

Κυστικη ινωση εγώ έκανα το 100 % να είμαι σιγουρη. Απλά το είχα κάνει από το καλοκαίρι να είμαι έτοιμη. Μου είχε γράψει το 58% και πήγα σε κέντρο που κάνει ων τις pcr εξετασεις και έδωσα την διαφορά σε χρήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Raphaela είπε:

Εμενα μου εγραψε για κυστικη ινωση ναι ! 
Δευτερα θα ξερω ομως! 

Καλημέρα κυστική ίνωση έχω κάνει εγώ. Και έιμαι φορέας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mariasmommy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Και εμείς μπέμπη περιμένουμε!!!!!Όσο για την αλλαγή φυλλου η κόρη μου μέχρι τη β επιπέδου δε μας έδειχνε και είχε δει κάτι στην Αυχενική ο γιατρός για αγόρι!μετά αμάν κάναμε να συνηθίσουμε στο μπεμπα!όνειρα δε βλέπω καθόλου σε αυτή την εγκυμοσύνη!άλλον δ2ν με αφήνει η κούραση!😆😆😆😆😆

Σχετικά με τους φόβους σε φαγητά να μην αγχώνεστε τόσο!Θα τα πλένετε καλά και θα τρώτε!Ξυδάκι και όλα καλά!!!!!Εγώ και απέξω έτρωγα και στην κόρη μου και τώρα όταν το ζήλευα αλλά προαθουσα να προσέχω!μαγιονέζα σπιτική δεν κάνει να φάτε που έχει ωμό αυγό νομίζω....Και να σας πω ότι στον 7ο στην κόρη μου κόντεψα να τρελαθώ!έπαθα τροφικη δηλητηρίαση από παγωτό συσκευασμένο!!!!!!!!!το τι φόβους είχα για το μωρο δε λέγεται και έχω δοξα τω Θεώ ένα κοριτσάκι γερό!

 

Τα αντισώματα του κυττατομεγαλοιου είναι για να δουν αν το περάσαμε πρόσφατα η παλαιότερα. Δεν κάνει να νοσήσει ή έγκυος τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης. Αν έχετε τα αντισώματα που δείχνουν ότι έχετε νοσήσει στο παρελθόν είστε οκ !είχα πάθει σοκ όταν τα ειδα και μου τα εξήγησε ο γιατρός και το έψαξα παρά πολύ!και συνήθως ξανά γίνεται η εξέταση αυτή αργότερα για να δουν πάλι αν έχουμε παλιά αντισώματα η πρόσφατα.

Καλημέρα :)πως καταλαβενουν αν τα αντισώματα είναι παλιά η πρόσφατα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα :)πως καταλαβενουν αν τα αντισώματα είναι παλιά η πρόσφατα?

  • IgG θετικα: υποδηλώνουν παλαιά λοίμωξη
  • IgM θετικά: υποδηλώνουν πρόσφατη λοίμωξη

Καλημέρα!Όπως είπε και η  @Liiida

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Για λιστερια και εμενα με εβαλε να κανω και στην προηγούμενη εγκυμοσυνη το Μάρτιο και τωρα ξανα ,οπως και για τοξοπλασμα και μεγαλοκυτταροιο μου τα ξαναεγραψε επισης ! Για τ λιστερια καμια γνωστη μου δεν την εχει κανει , ο μικροβιολογος μου μου ειπε πως μονο οι πιο εμπειροι ή πιο ψαγμενοι γιατροι το ζητουν! Για Κυστική ινωση εκανε καμια ???

Εγώ όχι ούτε τώρα ούτε στην πρώτη εγκυμοσυνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Mariasmommy είπε:
  • IgG θετικα: υποδηλώνουν παλαιά λοίμωξη
  • IgM θετικά: υποδηλώνουν πρόσφατη λοίμωξη

Καλημέρα!Όπως είπε και η  @Liiida

Σωστα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Άρα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να κάνει εξέταση κ ο πατέρας. Αν εκείνος δεν έχει το γονίδιο, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Ναι έτσι γίνεται αν έχουν κ οι δύο υπάρχει πρόβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...