Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Ψυχολογικά το παλεύω δεν πολυβγαινω όπως είπα μόνο μέχρι την μαμά μου. Ο άντρας μου με βοήθησε πολύ στην εγκυμοσύνη τα έκανε όλα εκείνος τώρα δεν πιλυβοηθαει αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε γκρίνιες. Είμαστε σε διαφορετική περιοχή με τη μαμά μου και εδώ που είμαι δεν έχω κάποιον για να πάω μία βόλτα με το καρότσι για καφέ κλπ οπότε Γενικά είμαι μόνη μου όλη την ημέρα μετα μόλις έρθει ο άντρας αν πάμε κάπου. Έχω πουλήσεις κ το αυτοκίνητο μου με τον καινούργιο χρόνο θα πάρω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Diana_caterina δύσκολο πολύ να γυρίσεις τόσο γρήγορα στη δουλειά!! Νομίζω δεν θα μπορούσα να το κάνω όπως βλέπω πχ τώρα τον δικό μου ότι μόλις τον πιάσει γκρίνια ηρεμεί μόνο με εμένα. Επίσης πρέπει εκεί που θα ανλτεις στην δουλειά να είναι χώρος καθαρός κ να υπάρχει ψυγείο νομίζω είχες πει ότι είσαι στη νοσηλευτική αν θυμάμαι καλά? Ίσως κάνω λάθος! Σήμερα πήγα κομμωτήριο κ έφυγα με τα μαλλιά να στάζουν με πήρε ο άντρας μου ότι δεν ηρεμούσε!!!😏😏 εντομεταξυ ήταν απέναντι από το κομμωτήριο στο πάρκο  😂 

 

Η κατάσταση αυτη με μπερδευει παρα πολυ.. Δεν ξέρω τι να κανω.. Υπάρχουν υπερ και κατα.. Ναι νοσηλευτικη ειμαι.. Θα δούμε απο Δευτέρα τι θα κάνουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Η κατάσταση αυτη με μπερδευει παρα πολυ.. Δεν ξέρω τι να κανω.. Υπάρχουν υπερ και κατα.. Ναι νοσηλευτικη ειμαι.. Θα δούμε απο Δευτέρα τι θα κάνουμε.. 

Δευτέρα θα ξέρεις αν σε δεχτούν στη μαθητεία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Δευτέρα θα ξέρεις αν σε δεχτούν στη μαθητεία?

Όχι.. Δευτέρα θα παω να δω αν εχω μείνει στο επαλ που ειχα κανει εγγραφή αν οχι θα κανω την αίτηση για οαεδ και θα ξεκινήσω να παρακολουθώ εκει που είναι λιγοτερες ωρες μακρια απο την μικρή.. Κανονικά ήμουν ετοιμη να παραιτηθω γιατι απαγορεύεται να απασχολησε οταν κανεις αίτηση για μαθητεια.. Αλλα αν δεν με δεχτουν θα μείνω στον ασσο.. Δεν θα μπορω να παρω το 6μηνο του οαεδ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτα ακουσε ο άντρας μου και τρελαθηκε γιατι δεν με ακουγε οταν του τα ελεγα και τωρα του ηρθε αποτομο το τι θα γίνει αν δεν με παρουν μαθητεια! Και εγω ομως ήμουν σίγουρη ότι θα μπω γιατι με βαση το ετος αποφοιτησης προηγουμαι.. Οταν όμως ακουσα χθες οτι οι περσινοι αιτουντες παίρνουν 11000 μορια απλόχερα λογω οτι δεν εγινε μαθητεια λόγω κοβιντ αρχισε να τρεμει το φιλοκαρδι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Valxris είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή!!!! Σήμερα πήγε καλά το βράδυ μας! Κοιμήθηκε 9:30 Ξύπνησε στις 2 και στις 4:30!

Εμεις 10.30-5.00 αλλά έμεινε μια ώρα ξύπνιος και συνεχίσαμε απ τις 6 παρά 🤨 και η κόρη μου μια φορά, δεν παραπονιέμαι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εμεις 10.30-5.00 αλλά έμεινε μια ώρα ξύπνιος και συνεχίσαμε απ τις 6 παρά 🤨 και η κόρη μου μια φορά, δεν παραπονιέμαι 😂

Όχι ευτυχώς η κόρη μου δεν ξύπνησε καν! Τώρα μαγειρεύει να ταισει τις Μπάρμπι έχει 6παρακαλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Συνοπτικά κι εγώ:😊

Με τον άντρα μου περασαμε τρελή κρίση ,στο θέμα του παιδιού κ της λοχείας κ της όλης φάσης όχι μόνο ήταν εκτός αλλά ήταν και νευρικός ,απότομος λες κι ήταν αυτός η λεχώνα!Ανακαγκαατικα πήγα στους γονείς  Μ για κάποιο διάστημα.τωρα κάθισα και του μίλησα ότι αν τελικά δεν του πάει ο ρόλος του πατέρα και δεν μπορεί  (οι τόσο πολύ ήθελε)να σταματήσουμε εδώ.Ημουν στα όρια μου.τωρα βλέπω ότι κάνει καποιες προσπάθειες...θα δούμε...

Εμείς σπίτι είμαστε σε δικο μας αλλα είναι μικρό και μετακομίζουμε σε μεγαλύτερο σε μια εβδομάδα!Να μην περιγράψω τι γίνεται στο σπίτι!σήμερα ήρθαν να πάρουν τα κλιματιστικά,εγώ να θηλάζω ,το μωρό να έχει υπερένταση...

ελπίζω στο νέο περιβάλλον να είναι καλύτερα τα πράγματα...

Βολτες,εγώ την βγάζω από 15 ημερων στο καρότσι, εκεί που ήμουν στους δικούς μου κ έχω τωρα μόνο με τον μάρσιπο όταν είμαι μόνη.Αυτες τις μέρες  δεν βγήκαμε καθόλου για να μαζέψουμε πράγματα!!Να γίνει κι αυτό να τελειώνουμε!Να δούμε πότε θα συμμαζευτω!

Πάντως σε αυτή την φάση μου λείπει πολύ η οικογένεια μου, δεν είμαι πολυ καλά,δεν ξέρω πώς νιώθετε όσες είναι οι δικοί αας μακριά...

Εγω ήμουν στην ίδια κατάσταση στο 1ο παιδί. Χωρίς βοήθεια, οι γονείς και των δύο μας μακριά, εγώ και ο σύζυγος εργαζόμενοι. Στην αρχή, με τον ερχομό του παιδιού, φρίκαρα. Εκλαιγα συνέχεια, δεν ήθελα να τον θηλασω και πολλές φορές όταν μου τον έφερνε ο άντρας μου αγανακτουσα. Θυμάμαι να θηλάζω και στην τηλεόραση να δείχνει μια σφουγγαριστρα, τη σούπερ Σοφη και μένα να κυλάνε τα δάκρυα ποτάμι.😂 

Μετά όμως, σιγά σιγά τους βρήκα τους ρυθμούς μου, Άρχισα να κάνω πραγματικά τα πάντα με το παιδί. Πηγαίναμε βόλτες στα μαγαζιά (τότε δεν ήταν ο κορονοϊός), για καφέ μόνοι μας, δουλειές έκανα μια χαρά, μπάνιο κανονικά. Άρχισε να ανεβαίνει η ψυχολογία μου. 

Όταν γύρισα στη δουλειά, δεν τον 0ηραβ δυστυχώς βρεφικό, ούτε κι είχαμε χρήματα για να τον στείλουμε ή να πάρουμε γυναίκα. Έτσι κατάφερε ο άντρας μου να βολέψει τη δική του δουλειά, γιατί εμένα είναι πρωινή και κάναμε βάρδιες, πρωί αυτός και απόγευμα εγώ. Βγάλαμε τη μια χρονιά έτσι και μετά τον πήραν βρεφικό. 

Σήμερα λέω μπορεί να δυσκολεύτηκαμε, αλλά το μεγαλώσαμε, όπως ακριβώς θέλαμε, χωρίς παρεμβάσεις από παππουδογιαγιαδες 

Σε 1 μήνα μετακομίζουν κι εμείς. Τώρα τα παιδιά είναι 2.Ακομα πιο δύσκολα.. Αλλά σκέφτομαι πως όταν περάσει όλη αυτή η φασαρία, θα από λαμβάνουμε το νέο μας σπίτι και θα ξεκουραστουμε. Πάμε και τέλη Νοεμβρίου, οπότε σκέφτομαι πως κατευθείαν θα στολίσω και μου φτιάχνει τη διάθεση. 

Με τον άντρα σου είναι φυσιολογικό να το περνάτε όλο αυτό. Και τα δικά τους δεδομένα κλονιζονται.Αλλαζει κι η δική τους ζωή. Η μετάβαση από το μόνος στο 1 παιδί, νομίζω είναι πιο δύσκολη, από το να πας από το 1 στα 2. Γιατί εκεί είσαι ήδη γονιός και έχεις στερηθεί πράγματα. Θα περάσει πιστεύω. Όσο μεγαλώνει και το μωρό, θα προσαρμόζεται κι αυτός στα νέα δεδομένα. Θα βλέπει και το μωρό να του γελά, να παίζει μαζί του και θα δεθεί. 

Υπομονή θέλει κορίτσι μου και καλή δύναμη! Καταλαβαίνω απόλυτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Συνοπτικά κι εγώ:😊

Με τον άντρα μου περασαμε τρελή κρίση ,στο θέμα του παιδιού κ της λοχείας κ της όλης φάσης όχι μόνο ήταν εκτός αλλά ήταν και νευρικός ,απότομος λες κι ήταν αυτός η λεχώνα!Ανακαγκαατικα πήγα στους γονείς  Μ για κάποιο διάστημα.τωρα κάθισα και του μίλησα ότι αν τελικά δεν του πάει ο ρόλος του πατέρα και δεν μπορεί  (οι τόσο πολύ ήθελε)να σταματήσουμε εδώ.Ημουν στα όρια μου.τωρα βλέπω ότι κάνει καποιες προσπάθειες...θα δούμε...

Εμείς σπίτι είμαστε σε δικο μας αλλα είναι μικρό και μετακομίζουμε σε μεγαλύτερο σε μια εβδομάδα!Να μην περιγράψω τι γίνεται στο σπίτι!σήμερα ήρθαν να πάρουν τα κλιματιστικά,εγώ να θηλάζω ,το μωρό να έχει υπερένταση...

ελπίζω στο νέο περιβάλλον να είναι καλύτερα τα πράγματα...

Βολτες,εγώ την βγάζω από 15 ημερων στο καρότσι, εκεί που ήμουν στους δικούς μου κ έχω τωρα μόνο με τον μάρσιπο όταν είμαι μόνη.Αυτες τις μέρες  δεν βγήκαμε καθόλου για να μαζέψουμε πράγματα!!Να γίνει κι αυτό να τελειώνουμε!Να δούμε πότε θα συμμαζευτω!

Πάντως σε αυτή την φάση μου λείπει πολύ η οικογένεια μου, δεν είμαι πολυ καλά,δεν ξέρω πώς νιώθετε όσες είναι οι δικοί αας μακριά...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα ! Και εγώ δυστυχώς έχω τους γονείς μου μακριά(είναι και χωρισμένοι) και με το παιδί επειδή είναι το πρώτο μας περάσαμε πολύ μεγάλη φαση με τον άντρα μου! Μαλωναμε κυριολεκτικά χωρίς λόγο ,είχαμε νευρικότητα! Βέβαια άσχετα που εργάζεται , συμμετέχει 100% με το παιδί ,οπότε λιγο οι δικές μου οι ορμόνες ,λίγο η δική του κούραση απ' τη δουλειά μας έφτασαν σε τέτοιο επίπεδο.. Το πήρα απόφαση ζήτησα βοηθεια απ' τη μαμά μου και ήρθε έκατσε 15 μέρες σπίτι μας ! Ήταν σωτηρία η βοήθεια της , βρήκαμε τους ρυθμούς μας ευτυχώς και όλα μια χαρά ! Βέβαια εμένα ακόμα με πιάνει απελπισια κάποιες φορές ,κάποιες μέρες λόγω παλινδρόμησης της μικρής είναι απελπιστικες όμως σε αυτές τις φάσεις είναι εκεί ο άντρας μου και το βρίσκουμε αμέσως .  Νομίζω δεν υπάρχει ζευγάρι σε αυτή τη φάση που να μην περάσει κρίση ! Εύχομαι όλα να είναι καλύτερα στο νέο σας σπίτι 😁😁🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Καλή Κυριακή! Κι εμένα έχει δύο μέρες που κοιμάται 12 με 7 και μισή το πρωί σερί χωρίς να ξυπνήσει! ✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Όχι ευτυχώς η κόρη μου δεν ξύπνησε καν! Τώρα μαγειρεύει να ταισει τις Μπάρμπι έχει 6παρακαλω!

Εμενα την πήρε ο άντρας μου, βγήκαν λίγο έξω και εγώ κράτησα το μπέμπη.. Τα μοιρασαμε.. Θα κοιμισω τον μπέμπη τώρα να κάτσω να απόλαυση την ησυχία μου και να κοιτάξω το ταβάνι 😂😂😂 

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Καλή Κυριακή! Κι εμένα έχει δύο μέρες που κοιμάται 12 με 7 και μισή το πρωί σερί χωρίς να ξυπνήσει! ✌️

Φτου φτου 🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εμεις 10.30-5.00 αλλά έμεινε μια ώρα ξύπνιος και συνεχίσαμε απ τις 6 παρά 🤨 και η κόρη μου μια φορά, δεν παραπονιέμαι 😂

Καλε τι του κάνεις και κοιμάται τοσσο;δώσε μας τα φωτα σου...είναι μαζί ηλικιακά...εμένα κοιμήθηκε 10:30 με 1 και μετά 2 με 3μιση ξύπνιοςκαι 5 με 7 το ίδιο...8 σηκωθηκαμε. .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή!!!! Σήμερα πήγε καλά το βράδυ μας! Κοιμήθηκε 9:30 Ξύπνησε στις 2 και στις 4:30!

Καλημέρα!!αχ περιμένω και εγώ ένα τέτοιο βράδυ.😔..η Κυριακή μας ξεκίνησε με δουλειές που έμειναν από χθες καθάρισμα μπάνιου..πλυντήρια.... κατεβάσαμε χειμερινά...να πιάνουν χώρο...🤪ελπίζω να τα κάνω σιγά σιγά μέσα στη βδομάδα ...γιατί για το επόμενο σκ έχω στόχο να καθαρίσω τα ντουλάπια της κουζίνας...🤪🤪αργότερα λέμε να πάμε μια βόλτα με τον μικρό..αν και συννεφιά σήμερα...και 15 βαθμούς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλε τι του κάνεις και κοιμάται τοσσο;δώσε μας τα φωτα σου...είναι μαζί ηλικιακά...εμένα κοιμήθηκε 10:30 με 1 και μετά 2 με 3μιση ξύπνιοςκαι 5 με 7 το ίδιο...8 σηκωθηκαμε. .

 

Τίποτα, από μόνος του 😂😂 κι εγώ απορώ γτ και η κόρη μου με αποκλειστικό θηλασμό το 3ωρο έφτανε.. Αυτός κοιμάται 😅 κρατάω μικρό καλάθι όμως χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες. Και εγώ κορίτσια επιστρέφω δουλεια αρχές Νοέμβρη. Όντως πολύ δύσκολο και το καταλαβαίνω τώρα. Με τον μπέμπη ασχολούμαι εγώ και τον έχω μάθει και τον κουμαντάρω. Ξέρω τι θέλει πότε το θέλει. Ο άντρας μου τον κρατάει λίγο να κάνω μπάνιο και τα χάνει αν αρχίσει το κλάμα. Αλλά πιστεύω με τον καιρό θα τον μαθει κ αυτός στην αρχή θα δυσκολευτεί πολύ. Τρέμω τον πρώτο καιρό που θα φύγω και θα μείνουν οι δυο τους πίσω.

Θέμα πεθερικά. Αχ όσο καλές σχέσεις και να έχεις μόλις κάνεις παιδί ξεκαθαρίζουν όλα και αλλάζουν οι ισορροπίες. Εκεί που έλεγα ναι όλα καλά τώρα λέω ωχ μακάρι να μην χρειαζόταν να μου κρατάνε το παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Αχ μην μιλήσω για πεθερικά εγώ δεν έχω σχέσεις χωρίς κάτι ν έχει γίνει απλά είναι στον κόσμο τους κ κολλημένη η πεθερά με τα αλλά εγγόνια κάτι που δεν με νοιάζει καθόλου ίσα ίσα 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η lenaki92 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Και εγώ κορίτσια επιστρέφω δουλεια αρχές Νοέμβρη. Όντως πολύ δύσκολο και το καταλαβαίνω τώρα. Με τον μπέμπη ασχολούμαι εγώ και τον έχω μάθει και τον κουμαντάρω. Ξέρω τι θέλει πότε το θέλει. Ο άντρας μου τον κρατάει λίγο να κάνω μπάνιο και τα χάνει αν αρχίσει το κλάμα. Αλλά πιστεύω με τον καιρό θα τον μαθει κ αυτός στην αρχή θα δυσκολευτεί πολύ. Τρέμω τον πρώτο καιρό που θα φύγω και θα μείνουν οι δυο τους πίσω.

Θέμα πεθερικά. Αχ όσο καλές σχέσεις και να έχεις μόλις κάνεις παιδί ξεκαθαρίζουν όλα και αλλάζουν οι ισορροπίες. Εκεί που έλεγα ναι όλα καλά τώρα λέω ωχ μακάρι να μην χρειαζόταν να μου κρατάνε το παιδί. 

Αχ και γω το ίδιο νιώθω...ευτυχώς εγώ θα αργήσω να πάω δουλειά..γενικά η πεθερά μου την βλέπω σαν το" πηρανχας" την έχω φωνάξει μόνο δύο φορές να κρατήσει τον μικρό..για να πάω γυναικολόγο...με το παραμικρό τον σηκώνει αγκαλια...μου λέει ενα 6 μηνων φτάνει να θηλάσεις...της ανέφερα για την τράπεζα μου λέει τι βλακείες είναι αυτά;;όσο έχεις..χθες πήγαμε μάρκετ..εγώ δηλαδή, ο μικρός κάθησε στο αυτοκίνητο..με τον μπαμπά του έκλαψε βέβαια και με πήρε στο 5 λεπτό..και βγήκα αλλά η πεθερά μου να έρχομαι εγώ να τον κρατάω μισή ώρα..ε λέω τον πήγαμε και βόλτα και με ύφος τι βόλτα με το αυτοκίνητο;; ε ναι τις λέω έστω και λίγο....από τον ενθουσιασμό της για τον μικρό το κάνει αλλά οκ...ιδανικά και γω θα θελα την μαμά μου κοντά αλλά...και κλαίει γιατί κλαίει το παιδί ..ε παιδί είναι λέω θα κλαψει...και όταν τον αφήνω δεν τον βρίσκω καν αλλαγμένο..δεν μπορεί να τον διαχειριστεί ...η ψύχραιμη της όλης υπόθεσης είμαι εγώ .Να σημειώσω ότι αν και ζούμε σε μικρή πόλη και σε απόσταση 10 λεπτών..την βλέπαμε το πολύ 4 φορές το μήνα ...και αυτό τώρα το σχεδόν κάθε μέρα με πιέζει..

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά και εγω αυτο αγχωνομαι για τον άντρα μου, δεν ξερει να κουμανταρει το μωρο.. Την πεθερα μου δεν την φοβαμαι δως της παιδια να ασχολείται εχει καποια μικρα κολλήματα αλλα θα την στρωσω😂

Εγώ κορίτσια με τον άντρα μου δεν μιλιομαστε😂 εριξα τα μούτρα μου να μιλήσουμε να με συμβουλεψει οπως του ειπα και μου το ξεκοψε λακωνικά.. Καθομουν και σκεφτομουν.. Εγω ξυπνησα 6ηωρα και εκανα αντληση γιατι η μικρη κοιμοταν βαθια και οι μαστοι ειχαν γεμίσει.. Μετα δυσκολευομουν να κοιμηθω λογω των σκεψεων.. Θα πάρω την κατάσταση στα χερια μου θα παω να του πω ενα πλανο που έχω στο μυαλό μου και οτι έτσι θα γινει και τελος.. Εγω απορώ πάντως γιατι δεν μου μιλαει! Εγω ειμαι η θυμωμένη! 🤷🏼‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Πραγματικά και εγω αυτο αγχωνομαι για τον άντρα μου, δεν ξερει να κουμανταρει το μωρο.. Την πεθερα μου δεν την φοβαμαι δως της παιδια να ασχολείται εχει καποια μικρα κολλήματα αλλα θα την στρωσω😂

Εγώ κορίτσια με τον άντρα μου δεν μιλιομαστε😂 εριξα τα μούτρα μου να μιλήσουμε να με συμβουλεψει οπως του ειπα και μου το ξεκοψε λακωνικά.. Καθομουν και σκεφτομουν.. Εγω ξυπνησα 6ηωρα και εκανα αντληση γιατι η μικρη κοιμοταν βαθια και οι μαστοι ειχαν γεμίσει.. Μετα δυσκολευομουν να κοιμηθω λογω των σκεψεων.. Θα πάρω την κατάσταση στα χερια μου θα παω να του πω ενα πλανο που έχω στο μυαλό μου και οτι έτσι θα γινει και τελος.. Εγω απορώ πάντως γιατι δεν μου μιλαει! Εγω ειμαι η θυμωμένη! 🤷🏼‍♀️

Αγχώνεται με το ενδεχόμενο να μείνεις χωρίς δουλειά και να μην πληρώνεις αλλά ούτε ότι υπάρχει και το παιδί τώρα και τα έξοδα είναι διπλάσια λογικό από τη μία από την άλλη δεν φταις και εσύ σε κάτι ούτε αν δεν σε επιλέξουν στη μαθητεία Εγώ στη θέση σου πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις το εξάμηνο και θα παίρνεις κάποια χρήματα και θα είσαι όσο το δυνατόν περισσότερο με το παιδάκι σου. Και μετά βλέπεις ότι θα γίνει με δουλειά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Αγχώνεται με το ενδεχόμενο να μείνεις χωρίς δουλειά και να μην πληρώνεις αλλά ούτε ότι υπάρχει και το παιδί τώρα και τα έξοδα είναι διπλάσια λογικό από τη μία από την άλλη δεν φταις και εσύ σε κάτι ούτε αν δεν σε επιλέξουν στη μαθητεία Εγώ στη θέση σου πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις το εξάμηνο και θα παίρνεις κάποια χρήματα και θα είσαι όσο το δυνατόν περισσότερο με το παιδάκι σου. Και μετά βλέπεις ότι θα γίνει με δουλειά.

Ειναι πολλα.. Έρχομαι σε δίλημμα.. Απο την μια θελω σαν γυναίκα να παω στην δουλειά μου και εχει πολλα θετικα.. Απο την αλλη σαν μαμα στεναχωριεμαι! Αν παρω του οαεδ μεχρι Απρίλιο ειμαι καλυμμενη χωρις να δουλευω αλλα τα λεφτα ειναι λιγότερα.. Αν με παρουν μαθητεια ειναι παραπανω τα λεφτα και μεχρι τον Ιουλιο είμαι οκ και μετα θα μπορώ να δουλέψω πανω στην νοσηλευτικη.. Ενω απο τον οαεδ θα πρέπει να γυρίσω στον καφε.. Επίσης αν δεν με παρουν μαθητεια θα παω για δουλειά και θα παω με 6 ωρες αλλα θα εχω χασει του οαεδ και την ισοχρονη και θα δουλευω μεχρι να ξαναβγει μαθητεια.. Είναι ενα ρισκο και ο μπουμπουνας ο άντρας μου μουλαρωνει και δεν με βοηθάει να πάρω μια αποφαση.. Σκεφτόμουν να το ρισκάρω και να περιμένω να δω αν θα με παρουν μαθητεια.. Αν οχι δεν πειράζει του χρόνου μεχρι τοτε δουλειά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Εγω ήμουν στην ίδια κατάσταση στο 1ο παιδί. Χωρίς βοήθεια, οι γονείς και των δύο μας μακριά, εγώ και ο σύζυγος εργαζόμενοι. Στην αρχή, με τον ερχομό του παιδιού, φρίκαρα. Εκλαιγα συνέχεια, δεν ήθελα να τον θηλασω και πολλές φορές όταν μου τον έφερνε ο άντρας μου αγανακτουσα. Θυμάμαι να θηλάζω και στην τηλεόραση να δείχνει μια σφουγγαριστρα, τη σούπερ Σοφη και μένα να κυλάνε τα δάκρυα ποτάμι.😂 

Μετά όμως, σιγά σιγά τους βρήκα τους ρυθμούς μου, Άρχισα να κάνω πραγματικά τα πάντα με το παιδί. Πηγαίναμε βόλτες στα μαγαζιά (τότε δεν ήταν ο κορονοϊός), για καφέ μόνοι μας, δουλειές έκανα μια χαρά, μπάνιο κανονικά. Άρχισε να ανεβαίνει η ψυχολογία μου. 

Όταν γύρισα στη δουλειά, δεν τον 0ηραβ δυστυχώς βρεφικό, ούτε κι είχαμε χρήματα για να τον στείλουμε ή να πάρουμε γυναίκα. Έτσι κατάφερε ο άντρας μου να βολέψει τη δική του δουλειά, γιατί εμένα είναι πρωινή και κάναμε βάρδιες, πρωί αυτός και απόγευμα εγώ. Βγάλαμε τη μια χρονιά έτσι και μετά τον πήραν βρεφικό. 

Σήμερα λέω μπορεί να δυσκολεύτηκαμε, αλλά το μεγαλώσαμε, όπως ακριβώς θέλαμε, χωρίς παρεμβάσεις από παππουδογιαγιαδες 

Σε 1 μήνα μετακομίζουν κι εμείς. Τώρα τα παιδιά είναι 2.Ακομα πιο δύσκολα.. Αλλά σκέφτομαι πως όταν περάσει όλη αυτή η φασαρία, θα από λαμβάνουμε το νέο μας σπίτι και θα ξεκουραστουμε. Πάμε και τέλη Νοεμβρίου, οπότε σκέφτομαι πως κατευθείαν θα στολίσω και μου φτιάχνει τη διάθεση. 

Με τον άντρα σου είναι φυσιολογικό να το περνάτε όλο αυτό. Και τα δικά τους δεδομένα κλονιζονται.Αλλαζει κι η δική τους ζωή. Η μετάβαση από το μόνος στο 1 παιδί, νομίζω είναι πιο δύσκολη, από το να πας από το 1 στα 2. Γιατί εκεί είσαι ήδη γονιός και έχεις στερηθεί πράγματα. Θα περάσει πιστεύω. Όσο μεγαλώνει και το μωρό, θα προσαρμόζεται κι αυτός στα νέα δεδομένα. Θα βλέπει και το μωρό να του γελά, να παίζει μαζί του και θα δεθεί. 

Υπομονή θέλει κορίτσι μου και καλή δύναμη! Καταλαβαίνω απόλυτα. 

Υπαρχει κι αλλη Σοφη εκτος απο την καμηλοπάρδαλη που του πηρα για να μην τρωει τα χερια του; 😄

Κι εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι άντρες μπαινουν σταδιακα στον ρολο του πατερα. Ο δικος μου βοηθαει και πολλες φορες οταν ειμαι εγω με το μωρο ερχεται και το παιζει. Αλλα 2 φορες που το εχει κρατησει για να παω στον γυναικολόγο πελαγωσε, με επαιρνε και μου ελεγε οτι κλαιει! Σημερα που εχει ρεπο επιασα να καθαρισω το μπανιο το πρωι που θα ηταν εδω να τον κρατησει και μου λεει αλλη μερα δε βρηκες που θα λειπω στη δουλεια; αυτο γκρινιαζει! Δεν του ειπα τιποτα, τελειωσα τις δουλειες μου και ειχε καταλαβει απο μονος του οτι πεταξε κοτσανα και μολις τελειωσα τους βρηκα αγκαλιτσα και τωρα πηγε να μου φερει να φαω 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/10/2021 at 8:31 ΜΜ, ο/η Diana_caterina είπε:

 

Εσύ το χαρτί της νοσηλευτικής το έχεις;; Επειδή είμαι παρασκευαστρια και δουλεύω σε διαγνωστικό να έχεις στο μυαλό σου ότι ζητανε αιμοληπτριες κλπ. Όταν ήταν να φύγω δε μπορούσαμε να βρούμε άτομα.. Ψάχναμε μήνες... 

Εγώ κορίτσια καλώς εχόντων των πραγμάτων θα γυρίσω τέλη Ιουλίου ή τέλη Αυγούστου αν πάρω και την άδεια του 22. Βέβαια θα γυρίσω και θα δουλεύω κανονικά 8ωρα αλλά το παιδί θα έχει πάει 1 και.. 

Εχω πολύ βοήθεια από τη μαμα μου που την έχω ακριβώς απέναντι και τα πεθερικά είναι κύριοι.. Ούτε μπλέκονται ούτε τίποτα. Μπορούμε να αφήσουμε τον μικρό όποτε θέλουμε αλλά η αλήθεια είναι ότι η μαμα μου τον καλμαρει ίσως καλύτερα και από μένα 😂😂. Έχουμε κάποιους τσακωμούς του τύπου δώσε χαμομήλι αλλά ήταν η μόνη που με στήριζε τόσο πολύ με τον θηλασμό. 

Με τον άντρα μου τα βρίσκουμε πέρα από τις αρχές που είχαμε και οι δύο άγχος. 

Τωρα ο μικρός από χθες είναι έξω συνέχεια. Χαμογελάει σε όλους και τους κάνει σαν ντροπές.. Χαμογελάει και μετά κρύβει το κεφαλι του στο στήθος μου σα να ντρέπεται.. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο. Το βράδυ έκανε μπάνιο και κοιμήθηκε μπαμ στις 10 και και ξύπνησε στις 3 και μετά 7.. Σήμερα πάλι έξω θα είμαστε να τον δει ο ήλιος λίγο.. Έτσι μας είπε ο γιατρός 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αα και ξέχασα.. Το αίμα συνεχίζεται 7η μέρα και όσο πάει αυξάνεται.. Μίλησα με τον γιατρο αν συνεχίσει αύριο μεθαύριο θα πάω να με δει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Ειναι πολλα.. Έρχομαι σε δίλημμα.. Απο την μια θελω σαν γυναίκα να παω στην δουλειά μου και εχει πολλα θετικα.. Απο την αλλη σαν μαμα στεναχωριεμαι! Αν παρω του οαεδ μεχρι Απρίλιο ειμαι καλυμμενη χωρις να δουλευω αλλα τα λεφτα ειναι λιγότερα.. Αν με παρουν μαθητεια ειναι παραπανω τα λεφτα και μεχρι τον Ιουλιο είμαι οκ και μετα θα μπορώ να δουλέψω πανω στην νοσηλευτικη.. Ενω απο τον οαεδ θα πρέπει να γυρίσω στον καφε.. Επίσης αν δεν με παρουν μαθητεια θα παω για δουλειά και θα παω με 6 ωρες αλλα θα εχω χασει του οαεδ και την ισοχρονη και θα δουλευω μεχρι να ξαναβγει μαθητεια.. Είναι ενα ρισκο και ο μπουμπουνας ο άντρας μου μουλαρωνει και δεν με βοηθάει να πάρω μια αποφαση.. Σκεφτόμουν να το ρισκάρω και να περιμένω να δω αν θα με παρουν μαθητεια.. Αν οχι δεν πειράζει του χρόνου μεχρι τοτε δουλειά.. 

Και εγώ θέλω να γυρίσω δουλειά αλλά από την άλλη σκέφτομαι αν θα αντέξω, το ξενύχτι, δουλειές σπιτιού, αν θα προλαβαινω να χορτάσω το παιδί που θα μου λείπει. Απο την άλλη είναι παραπανω λεφτά που χρειάζονται και επίσης τόσο καιρό σπίτι μπουχτησα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου υπέροχα!!! Τι ωραία νέα διαβάζω και χαίρομαι!!  @Elli13 αγαπημένη μου Έλλη πόσο χάρηκα που διάβασα τα νέα σου! Δεν θέλω όμως ηττοπάθεια ή οποιαδήποτε μη θετική σκέψη! Όλα θα γίνουν όλα θα βρουν λύση πίστεψε με με ένα μαγικό τρόπο όπως πάντα γίνεται σε αυτήν την υπέροχη ζωή! Μόνο θετική ματιά θέλει η υπόθεση και τα υπόλοιπα γίνονται από μόνα τους!  @Naty_ κορίτσι μου όπως πολύ σωστά είπες τώρα ταιριάζει να είσαι απέραντα ευτυχισμένη που άκουσες αυτόν τον υπέροχο ηχο και είδες πως όλα είναι εντάξει! Ένα αιμάτωμα δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Και όπως είπε και η Έλλη καμία ιστορία δεν θα επαναληφθεί γιατί κάθε εγκυμοσύνη είναι εντελώς διαφορετική. Όλα πάνε ήδη τέλεια! Εσύ έχε πίστη στο μικρακι σου! Αυτό σε εμπιστεύθηκε για μαμά του, εμπιστευσου το και εσύ και ολα θα συνεχίσουν να πηγαίνουν υπέροχα! @Θέτις Κ. Υπέροχη εμπειρία έτσι???? Και τα καλύτερα είναι μπροστά μας!! Κάθε υπέρηχος θα είναι ακόμη πιο απολαυστικός!!! Εμείς κορίτσια μου σήμερα έχουμε γιορτή σπίτι μας. Γιορτάζει ο γιος μου. Χρόνια πολλά σε όλους όσοι γιορτάζουν σήμερα ! Υγεία τύχη και ευτυχία για όλους. Κατά τ αλλά μια μέρα είμαι φουλ πρησμένη μια μέρα λίγο καλύτερα. Έχουν σπάσει τα νεύρα μου και το αύριο το απόγευμα μου φαίνεται 1000 χρόνια μετά! Θέλω και εγώ να δω το μικρακι μου που εύχομαι με όλη μου την δύναμη να είναι εκεί και να φτιάχνει το όμορφο ζεστό σπιτάκι του!
    • Όλα καλά θα είναι πιστεύω δεν κόλλησες!!! εγω είχα κολλήσει στην πρώτη μ εγκυμοσύνη ομως τυχαία το ανακάλυψα δεν είχα καθόλου συμπτώματα 
    • Ευχαριστώ για την εμψύχωση!! Τώρα σκεφτόμουν πως σημερα ακουσα την καρδούλα του, τόσο μικρή όπως εκείνο και αντί να χαίρομαι που είναι εδώ, μαζί μας, μέσα μου, ανησυχώ για το αιμάτωμα που ναι πολλές γυναίκες έχουν και όλα πηγαίνουν καλά! Είμαι πολύ ευγνώμων που είναι εδώ το μικρό αυτό πλασματάκι και θα έπρεπε να το γιορτάζω κι ας έχω την όποια ανησυχία. 🙏   @Kate1992 έτσι πολύ καλά τα λές, ακούω!!!😄🥰
    • ευτυχώς ολα καλα ναι...εγω ειχα κατι ζαλαδες αλλα εχουν περίπου 3 εβδομάδες να φανούν παλι καλα.. εμενα μ ειπε η γιατρός οτι ειναι μεγάλος υπέρηχος..κοιτανε παλι αρτηριες κτλ οπως στη β επιπέδου.. φαντάζομαι δεν θα είναι κατι διαφορετικό 🤷 ας μας απαντήσει καποια έμπειρη 😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...