Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μιντόρι είπε:

Χίπισσα μαμά!Τέλεια!!Εγώ λέω να κρατήσουμε τη νεανικότητα μας κι ας είμαστε μανούλες!!Α έχω τα σκισμένα μου τα τζην κ τα σταρακια μου δεν τα αφήνω!🤣🤣,Δεν πρέπει να αφήσουμε τον εαυτό μας...όχι τώρα είναι νωρίς,αλλά όταν μπούμε σε πιο κουλ ρυθμούς με τα μωράκια θα επανέλθουμε!!! επιβάλλεται,αλλιώς θα μας πάρει η μπάλα!

Σκισμενα τζιν γενικα εχω κοψει λογω δουλειας αλλα τα σταρακια δεν τα παραταω 😂 εγω μπλουζες θελω να αλλαξω κατα κύριο λόγο το καλοκαίρι μονο το στηθος μου είναι καλυμμένο ολο το υπόλοιπο μπλουζακι ηταν κοντο με εξω πλατες εε αυτα θα φύγουν 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Θα κάνετε υπομονή καταρχάς ( δύσκολο γιατί καταλαβαινω τι περνάτε).. Το παιδί σας με αυτόν τον τρόπο εκδηλώνει την αλλαγή που ζείτε - ζει. Πιθανόν να μην κάνετε κάτι λάθος, αλλά σκέψου είχε όλη την αγάπη κ την προσοχή πάνω του κ πλέον αυτα μοιράζονται..θελει χρόνο, αγάπη, υπομονή, να προσπαθήσετε όσο είναι δυνατόν να του έχετε καθημερινά το πρόγραμμα που είχατε κ πριν το μωρό κ να το βάζετε να συμμετέχει σε ότι αφορά το μωρό.. Πχ αχ αγάπη μου θα μου φέρεις μια πάνα γιατί δεν μπορώ; μπορεί να σου πει όχι, πες του έλα είναι σίγουρη ότι είσαι πιο γρήγορος απο μένα εσύ κ κανε κίνηση να σηκωθεις ή να τρέξεις με το μωρό. Θσ πάει σίγουρα εκεινος. Προσπάθηστε με παιχνίδια να συμμετέχει σχεδόν σε όλα. 

Το τι περασαμε με τον δικό μου ξαφνικά δεν περιγράφεται!!! Συννενοησιμος, συνεσταλμενος, υπέροχο παιδί κ ξαφνικά έγινε άλλος άνθρωπος. Είμαστε σε πολύ καλο δρόμο πλέον. 

@PanBπως είστε;

@Clairy.Γράψε μας όταν μιλήσετε με την γιατρό. Κανείς κ αλλού αποχή; 

Προσπαθούμε κι εγώ και ο άντρας μου να τον απασχολούμαι όσο μπορούμε, να παίζουμε μαζί του, να βοηθάει εμένα με το μωρό. Είναι πρόθυμος γενικά και χαίρεται, όταν του λέω μπράβο και πόσο κατπληκτικος  βοηθός είσαι. Ομως εκεί στα ξαφνικά κάνει ένα παλαβό και γελάει σαρκαστικά και κοροϊδευει. Σήμερα μου πέταξε στα μούτρα ενα παιχνίδι, εκεί που παίζαμε μια χαρά και γελούσε. Κι νιώθω το αίμα μου να ανεβαίνει στο κεφάλι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Σε τι εκατοστιαία θέση σας είπε ότι βρίσκεστε; Αν σου είπε για ανάλυση ούρων μπορεί να υποπτεύεται ουρολοιμωξη. Η ανηψια μου που επισης  δεν έπαιρνε βάρος είχε όντως ουρολοιμωξη κι όταν εν τέλει το αντιμετώπισαν, έπαιρνε κανονικά 

Λογικά θα ειναινστην 15η εκατοστιαία θέση (πορτοκαλί γραμμή κάτω από την πράσινη που είναι το φυσιολογικό). Στο ύψος είναι πάνω από τον μέσο όρο. Είναι ψηλότερη. Κι ο γιος μου στο βάρος σε εκείνη την εκατοστιαία θέση ήταν,αλλά εκείνος δεν ήταν φαγανος. Δηλαδή μπορεί να έχει ουρολοιμωξη και να μην πονάει κλπ.; Πως το καταλαβαίνουμε; Πως κάνεις εξετάσεις ούρων σε τόσο μικρό μωρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κάνω γαλακτοκομικα σογια ίχνη μοσχάρι αυγο. Μίλησα μου είπε να συνεχίσω έτσι μη βγάλω ακόμα άλλη ομάδα. Εγώ σκέφτομαι ότι μήπως έχει θέμα και στα σιτηρά αν και τρώω μακαρονια και κάθε πρωί φρυγανιά αυτές τις ελιτ με χαρουπι. Χθες όμως έφαγα χαλβά σιμιγδάλι μήπως μου το εμφάνισε τώρα. Ή προχθές έφαγα γεμιστό κοτόπουλο όπου είχε βάλει η μανα μου μουστάρδα κετσαπ και μου το είπε χθες.. Θα δουμε.. 

Νομίζω πως πρέπει να τρως αποκλειστικά απο τα δικά σου χέρια για να ξεκαθάρισετε λιγάκι που έχει αλλεργία. 

στις πριν 9 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εχθές το βράδυ ο μικρός μου κοιμήθηκε τόσο ωραία. Κοιμήθηκε 9.5 και ξύπνησε 4, μετα 7 και μετά τον πήρα στο κρεβάτι αγκαλίτσα άλλες 2 ωριτσες.. Να σας ρωτήσω τα κορίτσια που είμαστε κοντά. 3.5 μηνών. Τωρα μου παίρνει περίπου 170 γραμμάρια την εβδομάδα.. Ειναι καλα;; 

Μετά τον 3 μήνα το βάρος πρόσληψης πέφτει.. Θα παίρνουν γύρω στο 1/2 κιλό το μήνα. Είστε πάρα πολύ καλά!! Σήμερα 4μηνων κ 4ημ πήγα για εμβόλιο 7590γρ πήρε 590 σε 1 μήνα κ 67,5 πήρε 4 πόντους. 

στις πριν 9 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Πόσο είναι το μωράκι σου; Αφού θηλάζεις πρωί βράδυ μπορείς να το επαναφέρεις... Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα από λάθος ενημέρωση αλλά τελικά βρήκα κόλπο.. Μου το πρότεινε παιδίατρος και πραγματικά δούλεψε, τώρα θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου και δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα... Είχα βαρεθεί τα μπιμπερό μέσα στη μέση της νύχτας και αποστειρωσεις κτλ. Βέβαια χάλασε πάλι ο ύπνος, δεν κοιμόμαστε πια σερί 8ωρο, ξυπνάμε 1-2 φορες κάθε νύχτα για γαλα αλλά είναι λογικό γιατί το μητρικό είναι πιο ελαφρύ και δεν τα χορταίνει τόσο όσο η φόρμουλα. 

Αυτό που έκανα εγώ ήταν εκτός από το να αφήνω το μωρό όσο περισσότερο στο στήθος γίνεται, ακόμα και να πιπιλαει σκέτο δεν χρειάζεται απαραίτητα να πίνει, έβαζα θήλαστρο μετά από κάθε θηλασμό. Επίσης έβαζα θήλαστρο κι όταν το μωρό γκρίνιαζε αρκετά ώστε να του δίνω μπουκάλι αναγκαστικά, απλά άφηνα τον σύζυγο να δίνει μπουκάλι κι εγώ την ίδια ώρα τραβαζα με θήλαστρο κι ας μην είχα γάλα... Έβγαζα πχ 10ml το πολύ αλλά επεμενα κάθε φορά σαν να ειχα το μωρό στο στήθος. Από ότι κατάλαβα έτσι αντιλαμβάνεται το στήθος ότι υπάρχει ζήτηση οπότε και αυξάνει τη παραγωγή... Μετά από 2-3 εβδομάδες που το έκανα αυτό το μωρό χόρταινε μόνο από το στήθος και δεν χρειάστηκε να δώσω ξανά ξένο ούτε να χρησιμοποιήσω πια θήλαστρο. Πλέον είναι 3μιση μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά 2 μήνες τώρα. Αν έχεις κουράγιο και θέλεις να το δοκιμάσεις μπορεί να δουλέψει και σε σενα 😊 Πιστευω ότι αφού θηλάζεις ήδη 2 φορες την ημέρα μπορείς άνετα να τα καταφέρεις 😀

Μπράβο σου κοπέλα μου για την επιμονή κ υπομονή σου!! 

Πώς τα κατάφερες; με σύμβουλο θηλασμού ή μόνη σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η PanB είπε:

Η μικρή ανεβάζει ανά 6ωρο πυρετό και κοιμάται την περισσότερη ώρα μέχρι στιγμής.. Την ακούω κάπως βραχνιασμενη οπότε φαντάζομαι από το λαιμό είναι.. Δεν έχω πάρει παιδίατρο ακόμα, λέω να περιμένω λίγο να δω πως πάει, φαντάζομαι θα μου πει να παρακολουθήσω 2 3 ημέρες ε; 🤔 

Ο μπέμπης προς το παρόν κομπλέ.. Χθες κοιμήθηκε και πρώτη φορά 7ωρο συνεχόμενο, αφού αγχώθηκα ότι έπαθε κι αυτός τπτ αλλά του βάζω θερμόμετρο και είναι κομπλέ 🤣 μετά από πόσες ημέρες κόλλησαν τα μικρά σας; να ξέρω τι να περιμένω 🙄 μακάρι να τη γλιτώσει 🤞🤞🍀

Κοίτα μετά το 2ο 24ωρο με πυρετό να μιλήσεις με παιδίατρο. 

Τελεια είστε 7ωρο το μικιο είναι τέλειο!! Εμένα ήταν 1 μέρα ο μεγάλος βήχα μύξα κ την επόμενη η μικρή χωρίς πυρετό κ τα 2. Της μικρής της κράτησε 2 εβδ, κ την 1η εβδ έκανε εμετό από τον βήχα. 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εμενα γεννήθηκε 3600 και βγήκε 3300 τώρα ειναι 6600. Πόντους δεν ξέρω στις 24 του μήνα ήταν 60 πόντους. Στην αρχή μου έπαιρνε παρα πολύ βάρος.. Αυτόν τον μήνα μια εβδομάδα ειχε παρει μόνο 100 γραμμάρια και από τότε παίρνει 170 με 200 είμαστε ακριβώς στην μεσαία καμπύλη. Έχω αγχωθεί που δεν παίρνει όπως στην αρχή όμως μήπως κάτι απο την αποχή που κάνω το γαλα μου δεν ειναι τοσο δυνατό. Εντωμεταξύ έχω χάσει μέσα στους μήνες αυτούς τα 11 12 κιλα που ειχα παρει και αλλα 3..βέβαια δεν τρώω συντηρητικά κλπ.. Αλλά και πάλι έχω αγχωθεί.. 

Βρε μην αγχώνεσαι. Δεν έχει  σημασία αυτά που τρως!!! Μετά τον 3ο μήνα οοολα τα θηλαζοντα πέφτουν σε γραμμάρια.. Αν έπαιρναν 1 κιλό το μήνα στο χρόνο θα είχαμε κουβαδακια με πόδια 🤣🤣🤣 εν τω μεταξύ πολλά που έχουν αλλεργίες έχουν κ στασιμότητα βάρους κάτι που σε εσάς δεν συμβαίνει!! 

Κανω χάλια διατροφή κ στα παιδιά κ τα 2 παιδιά έπαιρναν φουλ τους πρώτους μήνες, μετά τους 3 μήνες έπεφταν κ μόλις ξεκίνησε στερεές ο γιος πήραμε την κάθοδο.. Φαντάζομαι το ίδιο θα γίνει κ με την μικρή. Επίσης στην εγκυμοσύνη πήρα 21 κιλά κ έχω χάσει τα 17. 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Αμαν 😑 και δεν εχω βρει κάτι πιο φυσικο 😕 εκτος απο την πλακα πρασινου σαπουνιου που δε με βολεψε στη χρηση οταν ηταν πολυ μικρούλης. Θα ξαναπροσπαθησω τωρα που μεγάλωσε 😁

Εννοώ αν τον εμαθες με καλαμακι επειδή ήταν πιο δύσκολο με το ποτήρι!

Επειδή θα πήγαινε βρεφικό ήθελα καλαμάκι. Ναι σιγά μην τον άφηναν να πίνει με ποτήρι κανονικό. 

Εμπορίου κ εύκολα προσβάσιμο ειναι το weleda baby κίτρινη σειρά. 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Εγώ έχω ένα μήνα κομμένα τα γαλακτοκομικά φανερά κρυφά και 20 μέρες μοσχάρι ψάρι αυγό ξηρούς καρπούς πάρε και κάνα δυο όσπρια που τον έχουνε πειράξει λαχανικά και λοιπά ντομάτα η απορία μου είναι με το γάλα  μου παίρνει το παιδί αυτά που πρέπει να πάρει με τόσα που έχω κόψει εγώ.😥

Ναιιιιιι 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Μην αγχώνεσαι εμένα μια χαρά μου ακούγονται οι μετρήσεις σου. Φαντάσου ότι ξέρω παιδί που είναι 6 μηνων και στα ίδια κιλά που είναι τα δικά μας και ο παιδίατρος είχε πει ότι είναι μια χαρά! Οπότε εμάς είναι και τσουπωτα 😆 Είναι λογικό να μην παίρνουν τώρα όσο παιρνανε στην αρχή και όσο πάει θα μειώνεται κιόλας κι άλλο... Εμένα μου είπε ο παιδίατρος ότι αργότερα θα παίρνει 200gr τον μήνα αντί για εβδομάδα που παίρνει τώρα, οπότε όταν το δω να μην ανησυχώ... Επίσης η δική μου δείχνει ενδιαφέρον για φαγητό όταν τρώμε εμείς... Απλώνει τα χέρια και ξερογλυφεται...μου είπε ο γιατρός ότι αυτό είναι ένα από τα σημάδια εισαγωγής στερεών και μήπως εισάγουμε από τον 4ο τροφές... Εσείς έχετε συζητήσει τέτοιο ενδεχόμενο με τον δικό σας παιδίατρο; Ποτε σκέφτεσαι να εισάγεις εσύ; 

Είναι πολύ νωρίς βρε κοριτσι μου από τον 4ο μήνα.. Ψαξτο λιγάκι αν θέλεις. Όπως έχω ξαναπεί δνε χρειάζεται να βιαζόμαστε θα φάνε!! Κ επίσης πρέπει να στηρίζονται να μην πηγαίνουν δεξιά αριστερά γιατί είναι επικίνδυνο. Σήμερα έκανα συζήτηση με τν παιδίατρο κ μου είπε κατευθείαν 6 μήνες,ανεξαρτητα το γάλα που πίνει το μωρό. @Lia5

Από μόνος του ανέφερε ότι αυτά που γραφονται για 4 μήνες είναι λάθος κ οι μελέτες απο τον ΠΟΥ Κ ΕΔΟ είναι στους 6. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Αφου έχεις βρει τους ρυθμούς σου και το πιο βασικό, σου κοιμάται τη νύχτα μη μπαίνεις καν στη διαδικασία... Είναι αλήθεια ψυχοφθορο και θέλει χρόνο για να μεταβεις σε αποκλειστικό θηλασμό.. Εγώ σε κάποια φάση τα είχα παίξει γιατί είμαι κι εγώ μονη και χωρίς βοήθεια... Ήμουν στο τσακ να τα παρατήσω αλλά τελικά έβγαλα γάλα οπότε όλα βρήκαν τον ρυθμό τους... Μήπως δεν σου κάνει το θήλαστρο που έχεις; Εγώ έχω πάρει ένα Dr brown το οποίο βγήκε πολύ καλό και με βόλεψε πολύ και το μέγεθος της χοανης. Φαντάσου ότι όταν πια αποκατασταθηκε η παραγωγή έβγαζα 200ml και από τα δύο στήθη σε 20 λεπτά. 

Ναι είναι δύσκολο να μπω στη διαδικασία.. δυστυχώς...θα χάσω την ψυχική μου υγεία!Ναι,δεν με βόλεψε το θήλαστρο διότι είχε έρθει σύμβουλος θηλασμού και προσπαθούσε να βγάλουμε γάλα κ δεν έβγαινε ενώ εγώ είχα...τέλος πάντων θα είμαι χαρούμενη αν κρατήσω αυτό το πρόγραμμα για όσο περισσότερο μπορώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Αφου έχεις βρει τους ρυθμούς σου και το πιο βασικό, σου κοιμάται τη νύχτα μη μπαίνεις καν στη διαδικασία... Είναι αλήθεια ψυχοφθορο και θέλει χρόνο για να μεταβεις σε αποκλειστικό θηλασμό.. Εγώ σε κάποια φάση τα είχα παίξει γιατί είμαι κι εγώ μονη και χωρίς βοήθεια... Ήμουν στο τσακ να τα παρατήσω αλλά τελικά έβγαλα γάλα οπότε όλα βρήκαν τον ρυθμό τους... Μήπως δεν σου κάνει το θήλαστρο που έχεις; Εγώ έχω πάρει ένα Dr brown το οποίο βγήκε πολύ καλό και με βόλεψε πολύ και το μέγεθος της χοανης. Φαντάσου ότι όταν πια αποκατασταθηκε η παραγωγή έβγαζα 200ml και από τα δύο στήθη σε 20 λεπτά. 

Μπράβο σου κορίτσι μου που τα καταφερες 💪 Παντως δε φταιει το θήλαστρο, κι εγω το νοσοκομειακό της medela ειχα. Ομως ειναι πολλοι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν... εγω εξ αρχης δεν ειχα θεμα με την παραγωγή, εβγαζα 8 φορες την ημερα πανω απο 100 μλ σχεδον 1 λιτρο και εφτανε και περισσευε στο μωρο. Αλλα τα παρατησα γιατι δεν επιανε στηθος και δεν αντεξα τις αντλήσεις! Εχει να κανει και η τυχη και η αντοχη και τι βοήθεια και στήριξη εχεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Κοίτα μετά το 2ο 24ωρο με πυρετό να μιλήσεις με παιδίατρο. 

Τελεια είστε 7ωρο το μικιο είναι τέλειο!! Εμένα ήταν 1 μέρα ο μεγάλος βήχα μύξα κ την επόμενη η μικρή χωρίς πυρετό κ τα 2. Της μικρής της κράτησε 2 εβδ, κ την 1η εβδ έκανε εμετό από τον βήχα. 

Βρε μην αγχώνεσαι. Δεν έχει  σημασία αυτά που τρως!!! Μετά τον 3ο μήνα οοολα τα θηλαζοντα πέφτουν σε γραμμάρια.. Αν έπαιρναν 1 κιλό το μήνα στο χρόνο θα είχαμε κουβαδακια με πόδια 🤣🤣🤣 εν τω μεταξύ πολλά που έχουν αλλεργίες έχουν κ στασιμότητα βάρους κάτι που σε εσάς δεν συμβαίνει!! 

Κανω χάλια διατροφή κ στα παιδιά κ τα 2 παιδιά έπαιρναν φουλ τους πρώτους μήνες, μετά τους 3 μήνες έπεφταν κ μόλις ξεκίνησε στερεές ο γιος πήραμε την κάθοδο.. Φαντάζομαι το ίδιο θα γίνει κ με την μικρή. Επίσης στην εγκυμοσύνη πήρα 21 κιλά κ έχω χάσει τα 17. 

Επειδή θα πήγαινε βρεφικό ήθελα καλαμάκι. Ναι σιγά μην τον άφηναν να πίνει με ποτήρι κανονικό. 

Εμπορίου κ εύκολα προσβάσιμο ειναι το weleda baby κίτρινη σειρά. 

Ναιιιιιι 

Είναι πολύ νωρίς βρε κοριτσι μου από τον 4ο μήνα.. Ψαξτο λιγάκι αν θέλεις. Όπως έχω ξαναπεί δνε χρειάζεται να βιαζόμαστε θα φάνε!! Κ επίσης πρέπει να στηρίζονται να μην πηγαίνουν δεξιά αριστερά γιατί είναι επικίνδυνο. Σήμερα έκανα συζήτηση με τν παιδίατρο κ μου είπε κατευθείαν 6 μήνες,ανεξαρτητα το γάλα που πίνει το μωρό. @Lia5

Από μόνος του ανέφερε ότι αυτά που γραφονται για 4 μήνες είναι λάθος κ οι μελέτες απο τον ΠΟΥ Κ ΕΔΟ είναι στους 6. 

 

Εννοείται δε θα τον αφηναν μην τυχόν και πεσει νερο πουθενα! 😣

Τι ωραια που το παιδακι μου δε θα φαει και κρεμες εκτος απο σκονογαλα 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Σκισμενα τζιν γενικα εχω κοψει λογω δουλειας αλλα τα σταρακια δεν τα παραταω 😂 εγω μπλουζες θελω να αλλαξω κατα κύριο λόγο το καλοκαίρι μονο το στηθος μου είναι καλυμμένο ολο το υπόλοιπο μπλουζακι ηταν κοντο με εξω πλατες εε αυτα θα φύγουν 😂😂😂

Μη μασάς ο,τι θες βάλτο!!Σε έχουμε τα κορμιά πρώτα ..κ τα βάζουμε τα ρουχα αυτά που είχαμε!!🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Λογικά θα ειναινστην 15η εκατοστιαία θέση (πορτοκαλί γραμμή κάτω από την πράσινη που είναι το φυσιολογικό). Στο ύψος είναι πάνω από τον μέσο όρο. Είναι ψηλότερη. Κι ο γιος μου στο βάρος σε εκείνη την εκατοστιαία θέση ήταν,αλλά εκείνος δεν ήταν φαγανος. Δηλαδή μπορεί να έχει ουρολοιμωξη και να μην πονάει κλπ.; Πως το καταλαβαίνουμε; Πως κάνεις εξετάσεις ούρων σε τόσο μικρό μωρό; 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως κάνουμε συλλογή ούρων 🙄 Λογικά θα πρέπει να γίνει καλλιέργεια ούρων και άρα να είναι στείρα τα ουρα που συλλέγονται αλλά το πως γίνεται η συλλογή σε τόσο μικρό βρέφος δεν ξέρω... Θα ρωτήσω την ξαδέρφη μου και θα σου πω. Πάντως η ανηψια μου δεν είχε καθόλου συμπτώματα γι αυτό και δεν το είχαν καταλάβει.. Μόνο δεν έπαιρνε βάρος κι έτσι η παιδίατρος υποψιάστηκε ουρολοιμωξη. Πήρε αντιβίωση για μερικές μέρες και μετά άρχισε να παίρνει κανονικά βάρος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Νομίζω πως πρέπει να τρως αποκλειστικά απο τα δικά σου χέρια για να ξεκαθάρισετε λιγάκι που έχει αλλεργία. 

Μετά τον 3 μήνα το βάρος πρόσληψης πέφτει.. Θα παίρνουν γύρω στο 1/2 κιλό το μήνα. Είστε πάρα πολύ καλά!! Σήμερα 4μηνων κ 4ημ πήγα για εμβόλιο 7590γρ πήρε 590 σε 1 μήνα κ 67,5 πήρε 4 πόντους. 

Μπράβο σου κοπέλα μου για την επιμονή κ υπομονή σου!! 

Πώς τα κατάφερες; με σύμβουλο θηλασμού ή μόνη σου; 

Όχι δυστυχώς δεν αναζήτησα τη βοήθεια συμβούλου θηλασμού γιατί ειμαι και σε νησί και θεώρησα ότι θα ήταν δύσκολο να με βοηθήσει από μακριά. Μετά το μετάνιωσα γιατί δυσκολεύτηκα περισσότερο μόνη μου... Ο παιδίατρος μου υπέδειξε τον τρόπο και πραγματικά δούλεψε, δεν το περίμενα να σου πω γιατί δεν είχα πολύ γάλα, με το ζόρι εβγαζα 5-10 ml στις αντλήσεις.. Πέρασα πολύ άσχημα ψυχολογικά, σχεδόν κατάθλιψη, με πολύ κλαμα κάθε μέρα γιατί ήθελα πολύ να θηλασω και επειδή δεν τα κατάφερνα ένιωθα ενοχές κι ότι δεν είμαι καλή μαμά κτλ... Βλακιες δηλαδή αλλά επειδή παίζουν ρόλο και οι ορμόνες, ήμουν κι εντελώς μόνη με το μωρό όλο το 24ωρο με αϋπνίες κτλ και τα έβλεπα όλα μαύρα. Τι γαιδουραγκαθο έπινα, τι μαραθοσπορο και γλυκάνισο για να κατεβάσω γάλα, τι σούπες... 😂 Τίποτα... Τελικά η λύση ήταν να δέχεται συνέχεια ερεθίσματα το στήθος για να αντιλαμβάνεται ζήτηση... Μεγάλη ταλαιπωρία τράβηξα, ξυπναγα κάθε δύο ώρες μέσα στη νύχτα, θήλαζα όσο είχα, μετά σηκωνομουν να φτιάξω συμπλήρωμα στο μωρό και ταυτόχρονα όσο αυτό έπινε αντλουσα με το θήλαστρο και μετά πλησυμο και αποστείρωση θήλαστρου για να είναι έτοιμο για επόμενη χρήση... Βάλε και αλλαγή πάνας και νανούρισμα της μικρής, στην ουσία δεν κοιμόμουν καθόλου όλη νύχτα. Μετά από 3 εβδομάδες περίπου συνεχόμενων προσπαθειών ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω γιατί είχα εξαντληθεί πια αλλά ξύπνησα μια μέρα και το μωρό δεν γκρίνιαζε αφού θηλαζε οπότε δεν της έφτιαχνα συμπλήρωμα μετά και λέω λες; Και όντως τις επόμενες μέρες χόρταινε μόνο με το δικό μου οποτε ηρέμησα κι εγώ και με το που ξεκουραστηκα κάπως μου ήρθε περισσότερο γάλα... Τώρα ξυπνάω για να θηλασω 1-2 φορες κάθε βράδυ αλλά όσες φορές και να ξυπνάω είναι απείρως πιο εύκολο και ξεκούραστο να θηλασω από ότι όλο αυτό που πέρασα αρχικά 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως κάνουμε συλλογή ούρων 🙄 Λογικά θα πρέπει να γίνει καλλιέργεια ούρων και άρα να είναι στείρα τα ουρα που συλλέγονται αλλά το πως γίνεται η συλλογή σε τόσο μικρό βρέφος δεν ξέρω... Θα ρωτήσω την ξαδέρφη μου και θα σου πω. Πάντως η ανηψια μου δεν είχε καθόλου συμπτώματα γι αυτό και δεν το είχαν καταλάβει.. Μόνο δεν έπαιρνε βάρος κι έτσι η παιδίατρος υποψιάστηκε ουρολοιμωξη. Πήρε αντιβίωση για μερικές μέρες και μετά άρχισε να παίρνει κανονικά βάρος 

Υπάρχουν βρεφικοι ουροσυλλεκτες, τους κολλάς με αυτοκόλλητο στην περιοχή και βάζεις κανονικά την πανα.. Όταν μαζέψει λίγο το βάζεις όπως είναι μέσα σε κανονικό ουροσυλλεκτη..δεν χρειάζεται ποσότητα, ένα δαχτυλάκι αρκεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Μπράβο σου κορίτσι μου που τα καταφερες 💪 Παντως δε φταιει το θήλαστρο, κι εγω το νοσοκομειακό της medela ειχα. Ομως ειναι πολλοι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν... εγω εξ αρχης δεν ειχα θεμα με την παραγωγή, εβγαζα 8 φορες την ημερα πανω απο 100 μλ σχεδον 1 λιτρο και εφτανε και περισσευε στο μωρο. Αλλα τα παρατησα γιατι δεν επιανε στηθος και δεν αντεξα τις αντλήσεις! Εχει να κανει και η τυχη και η αντοχη και τι βοήθεια και στήριξη εχεις...

Οι αντλήσεις είναι πολύ κουραστικες η αλήθεια είναι... Δεν ξέρω αν θα αντεχα κι εγώ για πολύ... Συν ότι είναι και επώδυνες οι συνεχόμενες αντλήσεις. Εγώ πάντως για όσο έκανα χρήση υπέφερα κάθε φορά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρογχιολιτιδα ο μικρός! Αντιβίωση έδωσε(όχι που θα την γλυτώναμε) κορτιζόνη σε σταγόνες και μάσκα με αερολιν 4φορες την ημέρα! Τον ζυγίσε κιόλας 2.800 γεννήθηκε και αύριο γίνεται 4μηνων 6.800 ήταν σήμερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πολύ καλό πλύσιμο στα μωράκια πριν την συλλογή ούρων.. 

Σήμερα το βράδυ έχουμε περάσει απίστευτα δύσκολα. Όλη τη μερα ήταν μες την τρελή χαρά δεν έκανε καμια αναγωγή αλλα δεν είχε κοιμηθεί ούτε ένα μισάωρο. Πηγαμε στα πεθερικά να φαμε και σταμάτησε ελάχιστα να κλαίει. Έπινε γαλα κάθε φορά που τον έβγαζα σε σημείο που μετά μου τα έβγαλε όλα. Εκανε από την πίεση και το κλαμα δεν ξέρω και εγώ πόσους εμετούς. Αφού φοβήθηκα τόσο πολύ.. Τώρα ηρέμησε μετα απο μπάνιο και πιστολάκι... Το έχει πάθει καμία;; και το Σάββατο εκανε ενα παρόμοιο σκηνικό... 14 και 6 σήμερα.. Μπαίνουμε σε αλμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexey είπε:

Όχι δυστυχώς δεν αναζήτησα τη βοήθεια συμβούλου θηλασμού γιατί ειμαι και σε νησί και θεώρησα ότι θα ήταν δύσκολο να με βοηθήσει από μακριά. Μετά το μετάνιωσα γιατί δυσκολεύτηκα περισσότερο μόνη μου... Ο παιδίατρος μου υπέδειξε τον τρόπο και πραγματικά δούλεψε, δεν το περίμενα να σου πω γιατί δεν είχα πολύ γάλα, με το ζόρι εβγαζα 5-10 ml στις αντλήσεις.. Πέρασα πολύ άσχημα ψυχολογικά, σχεδόν κατάθλιψη, με πολύ κλαμα κάθε μέρα γιατί ήθελα πολύ να θηλασω και επειδή δεν τα κατάφερνα ένιωθα ενοχές κι ότι δεν είμαι καλή μαμά κτλ... Βλακιες δηλαδή αλλά επειδή παίζουν ρόλο και οι ορμόνες, ήμουν κι εντελώς μόνη με το μωρό όλο το 24ωρο με αϋπνίες κτλ και τα έβλεπα όλα μαύρα. Τι γαιδουραγκαθο έπινα, τι μαραθοσπορο και γλυκάνισο για να κατεβάσω γάλα, τι σούπες... 😂 Τίποτα... Τελικά η λύση ήταν να δέχεται συνέχεια ερεθίσματα το στήθος για να αντιλαμβάνεται ζήτηση... Μεγάλη ταλαιπωρία τράβηξα, ξυπναγα κάθε δύο ώρες μέσα στη νύχτα, θήλαζα όσο είχα, μετά σηκωνομουν να φτιάξω συμπλήρωμα στο μωρό και ταυτόχρονα όσο αυτό έπινε αντλουσα με το θήλαστρο και μετά πλησυμο και αποστείρωση θήλαστρου για να είναι έτοιμο για επόμενη χρήση... Βάλε και αλλαγή πάνας και νανούρισμα της μικρής, στην ουσία δεν κοιμόμουν καθόλου όλη νύχτα. Μετά από 3 εβδομάδες περίπου συνεχόμενων προσπαθειών ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω γιατί είχα εξαντληθεί πια αλλά ξύπνησα μια μέρα και το μωρό δεν γκρίνιαζε αφού θηλαζε οπότε δεν της έφτιαχνα συμπλήρωμα μετά και λέω λες; Και όντως τις επόμενες μέρες χόρταινε μόνο με το δικό μου οποτε ηρέμησα κι εγώ και με το που ξεκουραστηκα κάπως μου ήρθε περισσότερο γάλα... Τώρα ξυπνάω για να θηλασω 1-2 φορες κάθε βράδυ αλλά όσες φορές και να ξυπνάω είναι απείρως πιο εύκολο και ξεκούραστο να θηλασω από ότι όλο αυτό που πέρασα αρχικά 😅

Είσαι αξία θαυμασμού!!! Οι ορμόνες το 1ο 3μηνο νομίζω παίζουν όλα τ χρώματα ταυτόχρονα!!! Μπράβο σου!! Να ανεβάσεις την ιστορία σου στην τοπική ομάδα θηλασμού έστω κ ανώνυμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Βρογχιολιτιδα ο μικρός! Αντιβίωση έδωσε(όχι που θα την γλυτώναμε) κορτιζόνη σε σταγόνες και μάσκα με αερολιν 4φορες την ημέρα! Τον ζυγίσε κιόλας 2.800 γεννήθηκε και αύριο γίνεται 4μηνων 6.800 ήταν σήμερα!

Περαστικά κορίτσι μου!! 

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια πολύ καλό πλύσιμο στα μωράκια πριν την συλλογή ούρων.. 

Σήμερα το βράδυ έχουμε περάσει απίστευτα δύσκολα. Όλη τη μερα ήταν μες την τρελή χαρά δεν έκανε καμια αναγωγή αλλα δεν είχε κοιμηθεί ούτε ένα μισάωρο. Πηγαμε στα πεθερικά να φαμε και σταμάτησε ελάχιστα να κλαίει. Έπινε γαλα κάθε φορά που τον έβγαζα σε σημείο που μετά μου τα έβγαλε όλα. Εκανε από την πίεση και το κλαμα δεν ξέρω και εγώ πόσους εμετούς. Αφού φοβήθηκα τόσο πολύ.. Τώρα ηρέμησε μετα απο μπάνιο και πιστολάκι... Το έχει πάθει καμία;; και το Σάββατο εκανε ενα παρόμοιο σκηνικό... 14 και 6 σήμερα.. Μπαίνουμε σε αλμα.. 

Αχ κορίτσι μου μήπως έχει μπει στο άλμα; δεν ξέρω αν είστε στο άλμα αλλά η δική μου στο 15-19 έκλαιγε ατελείωτα σχεδόν 1 μήνα. Κ επίσης το έχω πει εμένα κάνει απεργία, δεν ήθελε τιιιιποτα.. Τις τελευταίες μέρες ηρέμησε λιγάκι. 

Καλέ τώρα διάβασα ξανά, είναι στο άλμα, τώρα θα κλείσει την 15η ο δικός σου. Τόσους εμετούς γιατί όμως, γοπ θυμάμαι είχες πει ότι έχει αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό ;;μήπως επειδή έπινε συνέχεια γάλα; τρόμαξες πάρα πολύ σίγουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexey είπε:

Όχι δυστυχώς δεν αναζήτησα τη βοήθεια συμβούλου θηλασμού γιατί ειμαι και σε νησί και θεώρησα ότι θα ήταν δύσκολο να με βοηθήσει από μακριά. Μετά το μετάνιωσα γιατί δυσκολεύτηκα περισσότερο μόνη μου... Ο παιδίατρος μου υπέδειξε τον τρόπο και πραγματικά δούλεψε, δεν το περίμενα να σου πω γιατί δεν είχα πολύ γάλα, με το ζόρι εβγαζα 5-10 ml στις αντλήσεις.. Πέρασα πολύ άσχημα ψυχολογικά, σχεδόν κατάθλιψη, με πολύ κλαμα κάθε μέρα γιατί ήθελα πολύ να θηλασω και επειδή δεν τα κατάφερνα ένιωθα ενοχές κι ότι δεν είμαι καλή μαμά κτλ... Βλακιες δηλαδή αλλά επειδή παίζουν ρόλο και οι ορμόνες, ήμουν κι εντελώς μόνη με το μωρό όλο το 24ωρο με αϋπνίες κτλ και τα έβλεπα όλα μαύρα. Τι γαιδουραγκαθο έπινα, τι μαραθοσπορο και γλυκάνισο για να κατεβάσω γάλα, τι σούπες... 😂 Τίποτα... Τελικά η λύση ήταν να δέχεται συνέχεια ερεθίσματα το στήθος για να αντιλαμβάνεται ζήτηση... Μεγάλη ταλαιπωρία τράβηξα, ξυπναγα κάθε δύο ώρες μέσα στη νύχτα, θήλαζα όσο είχα, μετά σηκωνομουν να φτιάξω συμπλήρωμα στο μωρό και ταυτόχρονα όσο αυτό έπινε αντλουσα με το θήλαστρο και μετά πλησυμο και αποστείρωση θήλαστρου για να είναι έτοιμο για επόμενη χρήση... Βάλε και αλλαγή πάνας και νανούρισμα της μικρής, στην ουσία δεν κοιμόμουν καθόλου όλη νύχτα. Μετά από 3 εβδομάδες περίπου συνεχόμενων προσπαθειών ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω γιατί είχα εξαντληθεί πια αλλά ξύπνησα μια μέρα και το μωρό δεν γκρίνιαζε αφού θηλαζε οπότε δεν της έφτιαχνα συμπλήρωμα μετά και λέω λες; Και όντως τις επόμενες μέρες χόρταινε μόνο με το δικό μου οποτε ηρέμησα κι εγώ και με το που ξεκουραστηκα κάπως μου ήρθε περισσότερο γάλα... Τώρα ξυπνάω για να θηλασω 1-2 φορες κάθε βράδυ αλλά όσες φορές και να ξυπνάω είναι απείρως πιο εύκολο και ξεκούραστο να θηλασω από ότι όλο αυτό που πέρασα αρχικά 😅

Μπράβο σου.. Αλήθεια ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Περαστικά κορίτσι μου!! 

Αχ κορίτσι μου μήπως έχει μπει στο άλμα; δεν ξέρω αν είστε στο άλμα αλλά η δική μου στο 15-19 έκλαιγε ατελείωτα σχεδόν 1 μήνα. Κ επίσης το έχω πει εμένα κάνει απεργία, δεν ήθελε τιιιιποτα.. Τις τελευταίες μέρες ηρέμησε λιγάκι. 

Καλέ τώρα διάβασα ξανά, είναι στο άλμα, τώρα θα κλείσει την 15η ο δικός σου. Τόσους εμετούς γιατί όμως, γοπ θυμάμαι είχες πει ότι έχει αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό ;;μήπως επειδή έπινε συνέχεια γάλα; τρόμαξες πάρα πολύ σίγουρα. 

Έχει γοπ βγάζει αλλα οχι αυτο που έκανε σήμερα. Ηταν σαν τις πρώτες μέρες που έπαθε κολικούς εγώ τον έβαζα στήθος να ηρεμισει και αυτός έβγαζε. Μόνο που το κλαμα σήμερα ήταν πολύ περισσότερο. Τώρα κοιμάται σαν πουλάκι και εγώ είμαι στην τσίτα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Έχει γοπ βγάζει αλλα οχι αυτο που έκανε σήμερα. Ηταν σαν τις πρώτες μέρες που έπαθε κολικούς εγώ τον έβαζα στήθος να ηρεμισει και αυτός έβγαζε. Μόνο που το κλαμα σήμερα ήταν πολύ περισσότερο. Τώρα κοιμάται σαν πουλάκι και εγώ είμαι στην τσίτα.. 

Πέρασες δύσκολα, είναι λογικό. Ξάπλωσε κ εσύ να ξεκουραστείς μαζί του. Εύχομαι αύριο να έχετε μια καλύτερη μέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Πέρασες δύσκολα, είναι λογικό. Ξάπλωσε κ εσύ να ξεκουραστείς μαζί του. Εύχομαι αύριο να έχετε μια καλύτερη μέρα! 

Ολη τη μέρα ηταν πολυ καλος.. Το βράδυ μας τα χάλασε.. Ας ειναι καλα και να μην πονάει και χαλάλι του.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Μην αγχώνεσαι εμένα μια χαρά μου ακούγονται οι μετρήσεις σου. Φαντάσου ότι ξέρω παιδί που είναι 6 μηνων και στα ίδια κιλά που είναι τα δικά μας και ο παιδίατρος είχε πει ότι είναι μια χαρά! Οπότε εμάς είναι και τσουπωτα 😆 Είναι λογικό να μην παίρνουν τώρα όσο παιρνανε στην αρχή και όσο πάει θα μειώνεται κιόλας κι άλλο... Εμένα μου είπε ο παιδίατρος ότι αργότερα θα παίρνει 200gr τον μήνα αντί για εβδομάδα που παίρνει τώρα, οπότε όταν το δω να μην ανησυχώ... Επίσης η δική μου δείχνει ενδιαφέρον για φαγητό όταν τρώμε εμείς... Απλώνει τα χέρια και ξερογλυφεται...μου είπε ο γιατρός ότι αυτό είναι ένα από τα σημάδια εισαγωγής στερεών και μήπως εισάγουμε από τον 4ο τροφές... Εσείς έχετε συζητήσει τέτοιο ενδεχόμενο με τον δικό σας παιδίατρο; Ποτε σκέφτεσαι να εισάγεις εσύ; 

Εμάς κορίτσι μας είπε η παιδίατρος ότι λόγω παλινδρόμησης θα κοιτάξουμε το ενδεχόμενο να κάνουμε εισαγωγή στερεών στον 4ο-5ο μήνα , και συμφώνησε και σε αυτό η παιδογαστρεντερολογος ! Όμως αυτό μας το είπαν λόγω παλινδρόμησης, και πάλι θα δούμε πως θα πάει το παιδί και θα το επανεξετάσουμε (διότι έχουμε αλλεργία στην πρωτεϊνη του γάλακτος,οπότε θα δούμε ίσως η παλινδρόμηση που έχει οφείλεται εκεί)! Συνήθως ξέρω πως η εισαγωγή στερεών γίνεται αργότερα ! Εμείς θα το κάνουμε αν χρειαστεί εννοείται , απλώς είμαστε ακόμα 2 μηνών ,οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Μπράβο σου κορίτσι μου που τα καταφερες 💪 Παντως δε φταιει το θήλαστρο, κι εγω το νοσοκομειακό της medela ειχα. Ομως ειναι πολλοι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν... εγω εξ αρχης δεν ειχα θεμα με την παραγωγή, εβγαζα 8 φορες την ημερα πανω απο 100 μλ σχεδον 1 λιτρο και εφτανε και περισσευε στο μωρο. Αλλα τα παρατησα γιατι δεν επιανε στηθος και δεν αντεξα τις αντλήσεις! Εχει να κανει και η τυχη και η αντοχη και τι βοήθεια και στήριξη εχεις...

Τα νοσοκομειακά θηλαστρα λένε πως είναι καλύτερα αλλά δεν το ξέρω...εμένα η μικρούλα πιάνει από την πρώτη στιγμή,αλλά νομίζω είναι ο ψυχολογικός παράγοντας σημαντικός , η στήριξη κ η βοήθεια...τι να κάνουμε, δεδομένων των συνθηκών,κάνουμε ο,τι καλύτερο μπορούμε.θα δώσω όσο κ για όσο έχω..!😊

Εν τω μεταξύ τρώει από το στήθος από 15 λεπτά κ είναι σα να μην έφαγε,το πολύ την κρατάει μισάωρο κ μετά θέλει μπουκάλι.Μηπως δεν είναι καλής ποιότητας το γάλα μου ή έτσι είναι σε όλες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...