Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !! Πώς είστε? 

Λοιπόν εμένα από το ΙΚΑ για το επίδομα μου είπαν:

Κλείνω 2 ραντεβού ένα στις παροχές και ένα στο μητρώο,πρώτα πάω στο μητρώο να δηλώσω το παιδί και έπειτα πάω στις παροχές που θα πρέπει να έχω 2 ληξ.πραξη γεννήσεις, εξιτήριο πρότυπο,βεβαίωση τοκετού και σε περίπτωση που γεννήσει κάποια νωρίτερα όχι 1-2  γύρω στις 1-2 εβδομάδες μου είπαν θέλουν γραπτό το λόγο από τον γιατρό.

Αυτά!!

Το κάθε ΙΚΑ λέει κ κάνει ό,τι θέλει πραγματικά! 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Κάνατε μαθήματα ανώδυνου τοκετου? Εμένα μου έδειξε η ξαδέρφη μου που είναι μαία μέσω Webex , μου έστειλε και κάποια βιντεάκια αλλά ανάθεμα κι αν θυμάμαι εκείνη τη στιγμή τι να κάνω!

Άραγε εκείνη την ώρα σε καθοδηγούν οι μαίες;;;;

Έχω δει πόσα βίντεο για το θηλασμό πώς αλλάζουμε πάνα ,πώς κάνουμε μπάνιο το μωράκι... Αλλά δεν θυμάμαι τίποτα!!!

Θα πέσει πολύ γέλιο!!!😅😅😅

Παρακολουθησα στο my new baby κάποια. Εντάξει όμως στην πραξη θα διαφέρουν όλα 😛 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Το κάθε ΙΚΑ λέει κ κάνει ό,τι θέλει πραγματικά! 🤣

😂😂 Εγώ άργησα λίγο αλλά στα έγραψα χαχαχ! Τώρα τι να πω δεν ξέρω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα για τα μαθήματα μου έστειλε η μαια οπου να ναι θα ξεκινήσουμε θα κάνουμε καποιο πρωινο μάθημα.. 

Εκεινη την στιγμή σε καθοδηγουν αλλα πιστεύω ότι αν χασεις την ψυχραιμία σου εκείνη την ώρα δεν θυμασαι ούτε τα μαθήματα ουτε ακους τι σου λενε😂  

Πετρωματα κανω και εγω απλα νιωθω καποιες φορες και πονους περιοδου και κατι τσιμπηματα χαμηλα αλλες φορες.. 

Εγω θυμάμαι αλλαγμα πανας και μπανιο απο την θεια μου με τοσα πολλα παιδιά που εχει τα εμπεδωσα😂 και εννοείται ότι εχω συνεισφερει και εγω και ημουν η μπειμπι σιτερ ολονων τους😂 δεν ειναι τίποτα η αλλαγη πανας πιστεύω ότι είναι πολυ εύκολο τωρα που ειναι μικρακια! Αργότερα θα είναι σαν αγωνας ρωμαικης παλης που θα κουνιεται θα γυρναει θα παει να φυγει και θα γινόμαστε σκατα 😂 

Οσο για το μπάνιο απλα αποφευγεις ομφαλιο και αυτια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

😂😂 Εγώ άργησα λίγο αλλά στα έγραψα χαχαχ! Τώρα τι να πω δεν ξέρω!!

Εγω νομιζα ότι η ασφάλιση του μωρου γίνεται στο μαιευτήριο; 🤔 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

😂😂 Εγώ άργησα λίγο αλλά στα έγραψα χαχαχ! Τώρα τι να πω δεν ξέρω!!

Χαχαχα!!! Εντάξει, είσαι εντός χρόνου 😛 δε γέννησα ακόμα. 

@Diana_caterina όχι πρεπει να πας στο ΙΚΑ στο μητρώο κ καλό είναι να το ασφαλίσεις σε σενα για να πάρεις 10% παραπανω στα επιδόματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Παρακολουθησα στο my new baby κάποια. Εντάξει όμως στην πραξη θα διαφέρουν όλα 😛 

Στο my new baby παρακολούθησα κι εγώ για τη φροντίδα μωρού αλλά και πάλι στην πράξη...!🥺🥺😊😊😊😊

Η frezyland θα έχει δωρεάν σεμινάριο :θηλασμος και διατροφή.20/7.

Αν δεν έχω γεννήσει θα το παρακολουθήσω!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω νομιζα ότι η ασφάλιση του μωρου γίνεται στο μαιευτήριο; 🤔 

Κι εγώ έτσι το έκανα στην κόρη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμενα για τα μαθήματα μου έστειλε η μαια οπου να ναι θα ξεκινήσουμε θα κάνουμε καποιο πρωινο μάθημα.. 

Εκεινη την στιγμή σε καθοδηγουν αλλα πιστεύω ότι αν χασεις την ψυχραιμία σου εκείνη την ώρα δεν θυμασαι ούτε τα μαθήματα ουτε ακους τι σου λενε😂  

Πετρωματα κανω και εγω απλα νιωθω καποιες φορες και πονους περιοδου και κατι τσιμπηματα χαμηλα αλλες φορες.. 

Εγω θυμάμαι αλλαγμα πανας και μπανιο απο την θεια μου με τοσα πολλα παιδιά που εχει τα εμπεδωσα😂 και εννοείται ότι εχω συνεισφερει και εγω και ημουν η μπειμπι σιτερ ολονων τους😂 δεν ειναι τίποτα η αλλαγη πανας πιστεύω ότι είναι πολυ εύκολο τωρα που ειναι μικρακια! Αργότερα θα είναι σαν αγωνας ρωμαικης παλης που θα κουνιεται θα γυρναει θα παει να φυγει και θα γινόμαστε σκατα 😂 

Οσο για το μπάνιο απλα αποφευγεις ομφαλιο και αυτια.. 

Εγώ δεν είχα επαφή με μωράκια στο περιβάλλον μου κ μου φαίνονται λίγο κάπως όλα αυτά αλλά θα μπούμε στον χορό κ θα χορέψουμε !!😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ναι έτσι μ είπαν κ εμένα καλύτερα να το ασφαλίζει η μαμά! 

Κορίτσια πόσα πλυντήρια σας βγήκα τα ρούχαλακια??

Καλά ,εγώ τα χωρισα σε χρώματα κατά προσέγγιση κ έβαλα κ χρωμοπαγιδες. 4-5 .αλλά φυσικά όχι γεμάτα...λιγα λιγα τα έβαζα.σεντονακια κ φορμακια κ πετσετάκια.απλωσ χρωματικά.Μςτα με το μωρό δε νομίζω να τα ψειριζω και τόσο!!😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ναι έτσι μ είπαν κ εμένα καλύτερα να το ασφαλίζει η μαμά! 

Κορίτσια πόσα πλυντήρια σας βγήκαν τα ρούχαλακια??

Μαζί με σεντονακια κτλ μου βγήκαν 3. Βέβαια έβαλα ξεχωριστά τα τελείως λευκά. Εσένα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Στο my new baby παρακολούθησα κι εγώ για τη φροντίδα μωρού αλλά και πάλι στην πράξη...!🥺🥺😊😊😊😊

Η frezyland θα έχει δωρεάν σεμινάριο :θηλασμος και διατροφή.20/7.

Αν δεν έχω γεννήσει θα το παρακολουθήσω!!😊

Σου δειχνουν κ στο μαιευτήριο οι μαιες, στην πράξη.. Αν δεν στο προτείνουν από μόνες τους, ζήτησε το😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Καλά ,εγώ τα χωρισα σε χρώματα κατά προσέγγιση κ έβαλα κ χρωμοπαγιδες. 4-5 .αλλά φυσικά όχι γεμάτα...λιγα λιγα τα έβαζα.σεντονακια κ φορμακια κ πετσετάκια.απλωσ χρωματικά.Μςτα με το μωρό δε νομίζω να τα ψειριζω και τόσο!!😁

Καλά ναι, με το μωρό θα τα χώνουμε όλα σε ένα πλυντηριο κ τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Σου δειχνουν κ στο μαιευτήριο οι μαιες, στην πράξη.. Αν δεν στο προτείνουν από μόνες τους, ζήτησε το😊

Αν επιλέξεις να έχεις το μωρό συνέχεια, το κάνεις κ μπάνιο; σε ιδιωτικό μαιευτήριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Τα ξεχωρισα μ βγαίνουν 5!

2 γεματα και τα άλλα όχι τόσο! Πρέπει να πάω και για χρωμοπαγιδες 😋😋

 

Στους 30 δε νομίζω να βγάλουν αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nik_ol είπε:

Αν επιλέξεις να έχεις το μωρό συνέχεια, το κάνεις κ μπάνιο; σε ιδιωτικό μαιευτήριο. 

Όχι όταν χρειάζεται (💩) παίρνεις τηλ και έρχονται το παίρνουν και στο φέρνουν πίσω μυρωδάτο 🤣🤣 αλλα εμένα με είχαν ρωτήσει αν θέλω να μου δείξουν πως το κάνουν μπανακι και πήγα και είδα 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η PanB είπε:

Όχι όταν χρειάζεται (💩) παίρνεις τηλ και έρχονται το παίρνουν και στο φέρνουν πίσω μυρωδάτο 🤣🤣 αλλα εμένα με είχαν ρωτήσει αν θέλω να μου δείξουν πως το κάνουν μπανακι και πήγα και είδα 😁

Τέλεια!!! Σε ποιο μαιευτήριο σε είχαν ρωτήσει; αν κ φαντάζομαι μπορείς να το ζητήσεις αν δε στο προτείνουν, όπως είπες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Σου δειχνουν κ στο μαιευτήριο οι μαιες, στην πράξη.. Αν δεν στο προτείνουν από μόνες τους, ζήτησε το😊

Έτσι σκέφτηκα κι εγώ ότι θα ρωτήσω τότε,στην πράξη που θα έχουμε και το νινι  εκεί μπροστά να μου  λένε κ να πράττω!!😊😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Με τις συσπάσεις πως τα πατε; 

36+3 και τίποτα (αντιληπτό τουλάχιστον) 😝 Το μεσημέρι τα γιουβαρλακια τα γέμισα με πιπέρι 😆 Περπάτημα συνεχίζω κανονικά κάθε μέρα και πλέον κάθε μέρα οργασμό. Δεν ξέρω αν το μωρό είναι ψηλά ή χαμηλά γιατί το νιώθω έντονα παντού 🤷🏼‍♀️

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Κάνατε μαθήματα ανώδυνου τοκετου? Εμένα μου έδειξε η ξαδέρφη μου που είναι μαία μέσω Webex , μου έστειλε και κάποια βιντεάκια αλλά ανάθεμα κι αν θυμάμαι εκείνη τη στιγμή τι να κάνω!

Άραγε εκείνη την ώρα σε καθοδηγούν οι μαίες;;;;

Έχω δει πόσα βίντεο για το θηλασμό πώς αλλάζουμε πάνα ,πώς κάνουμε μπάνιο το μωράκι... Αλλά δεν θυμάμαι τίποτα!!!

Θα πέσει πολύ γέλιο!!!😅😅😅

Εγώ είχα σήμερα μάθημα φυσιολογικού τοκετού στη μαία που έκανα και μάθημα θηλασμού πριν 2 βδομάδες. Μου έδειξε και τις ασκήσεις kegel αναλυτικά, θα τις κάνω κι αυτές κάθε μέρα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Τέλεια!!! Σε ποιο μαιευτήριο σε είχαν ρωτήσει; αν κ φαντάζομαι μπορείς να το ζητήσεις αν δε στο προτείνουν, όπως είπες. 

Στο Ιασώ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

36+3 και τίποτα (αντιληπτό τουλάχιστον) 😝 Το μεσημέρι τα γιουβαρλακια τα γέμισα με πιπέρι 😆 Περπάτημα συνεχίζω κανονικά κάθε μέρα και πλέον κάθε μέρα οργασμό. Δεν ξέρω αν το μωρό είναι ψηλά ή χαμηλά γιατί το νιώθω έντονα παντού 🤷🏼‍♀️

 

Εγώ είχα σήμερα μάθημα φυσιολογικού τοκετού στη μαία που έκανα και μάθημα θηλασμού πριν 2 βδομάδες. Μου έδειξε και τις ασκήσεις kegel αναλυτικά, θα τις κάνω κι αυτές κάθε μέρα 😊

36+6 κ νομίζω ότι κ εγώ δεν αισθάνομαι τίποτα 😛 ρε κορίτσια μόνο εμένα με ενοχλεί ακόμα το στομάχι μου; νοιώθω σαν να έχω κατεβάσει μπουκάλια με κρασί. 

Πως περπατάς; δεν αντέχω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

36+6 κ νομίζω ότι κ εγώ δεν αισθάνομαι τίποτα 😛 ρε κορίτσια μόνο εμένα με ενοχλεί ακόμα το στομάχι μου; νοιώθω σαν να έχω κατεβάσει μπουκάλια με κρασί. 

Πως περπατάς; δεν αντέχω.... 

Εγώ μετά τον 5⁰ έστρωσα με το στομαχι!!κ τώρα τρώω πολύ προσεκτικά κ λίγο λίγο για να μην με ενοχλεί.καποιες τροφές με πειράζουν ακόμη!!! Περπατήμα με τέτοια ζεστη..δύσκολο αν κ πρέπει.Η πρωί πρωί η βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...