Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@Rena88 εγώ έχω ιστορικό με κακό ύπνο. Το είχα ελέγξει όμως κ περιοριζόταν σε περιόδους μεγάλου άγχους. Και τώρα μάλλον είναι μικρά πραγματάκια που με αγχωνουν. Έκατσα λοιπόν κ έκανα μια λίστα μήπως κ τα βάλω όλα σε μία σειρά και ησυχάσω! Αυτό με το μέτρημα το έχω δοκιμάσει κι εγώ αλλά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ για πολύ..Κι εσύ δλδ παίζει να μην κοιμηθείς καθόλου το βράδυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ρε κορίτσια με το μαλλί τι κάνετε;; έχω από 25 χρονών άσπρες τρίχες και τώρα έχουν παραγίνει.. 

Χωρίς να ρωτήσω καν τη γιατρό, μόνη της μου είπε ανταύγειες ναι,αρκεί να μην ξεκινούν πολύ κοντά στο δέρμα. Βαφή μόνο φυτική. Βέβαια ήρθε η καραντίνα νο2 και ανταύγειες γιόκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Χωρίς να ρωτήσω καν τη γιατρό, μόνη της μου είπε ανταύγειες ναι,αρκεί να μην ξεκινούν πολύ κοντά στο δέρμα. Βαφή μόνο φυτική. Βέβαια ήρθε η καραντίνα νο2 και ανταύγειες γιόκ.

Βάφω μόνο ρίζα εγώ.. Μαύρα. Και εδώ και πολλά χρόνια μόνη μου. Ξέχασα τελείως να ρωτήσω. Απλά σκέφτομαι ότι κάνω μετα το 3μηνο.. Φοβάμαι και λίγο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ρε κορίτσια με το μαλλί τι κάνετε;; έχω από 25 χρονών άσπρες τρίχες και τώρα έχουν παραγίνει.. 

Εμένα μου είχε πει από την αρχή νύχια, μαλλιά και λέιζερ επιτρέπονται αλλά εγώ δεν έκανα κάτι..ίσως κάνω καμιά ανταύγεια τώρα που θα ανοίξουν γιατί έχω να τα βάψω από το καλοκαίρι κ έγιναν ομπρε.. χαχα 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν τα έβαψα καθόλου αλλά ήξερα πότε θα κάνω έμβρυο μεταφορά οπότε τα έβαψα λίγο πριν κ ευτυχώς δεν έχω άσπρα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Εμένα μου είχε πει από την αρχή νύχια, μαλλιά και λέιζερ επιτρέπονται αλλά εγώ δεν έκανα κάτι..ίσως κάνω καμιά ανταύγεια τώρα που θα ανοίξουν γιατί έχω να τα βάψω από το καλοκαίρι κ έγιναν ομπρε.. χαχα 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν τα έβαψα καθόλου αλλά ήξερα πότε θα κάνω έμβρυο μεταφορά οπότε τα έβαψα λίγο πριν κ ευτυχώς δεν έχω άσπρα!!

 

Εμένα το άσπρο με νοιάζει που έχω μπροστά μπροστά.. Τις προάλλες που βγήκα έβαλα μάσκαρα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Liiida είπε:

@Rena88 εγώ έχω ιστορικό με κακό ύπνο. Το είχα ελέγξει όμως κ περιοριζόταν σε περιόδους μεγάλου άγχους. Και τώρα μάλλον είναι μικρά πραγματάκια που με αγχωνουν. Έκατσα λοιπόν κ έκανα μια λίστα μήπως κ τα βάλω όλα σε μία σειρά και ησυχάσω! Αυτό με το μέτρημα το έχω δοκιμάσει κι εγώ αλλά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ για πολύ..Κι εσύ δλδ παίζει να μην κοιμηθείς καθόλου το βράδυ?

Καθολου όχι..Αλλα εχει τυχει να κοιμηθώ μονο 2 ωρες και αυτο παλι να ειμαι μεταξυ υπνου και ξυπνιου!!Εμενα ειναι ξεκαθαρα απο την εγκυμοσύνη γιατι γενικα κοιμαμαι απειρα σαν ανθρωπος!!12ωρα plus!!

Οποτε τωρα καταλαβαίνεις οτι υποφερω..Βεβαια αναπληρωνω υπνο το μεσημέρι..Αλλα ποσό να κοιμηθω;?Εχω και τη μικρη που δεν  με αφηνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εμένα το άσπρο με νοιάζει που έχω μπροστά μπροστά.. Τις προάλλες που βγήκα έβαλα μάσκαρα 😂😂😂

Αν δεν κανω λαθος η φυσικη βαφη επιτρέπεται..Κανε μια ερώτηση στο γιατρό σου και θα σ πει σίγουρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Τα ίδια ζούμε όλες... χαχαχα!! Σε μας το θέμα είναι ότι ο γιατρός μας έχει ακόμα με χαλάρωση μέχρι την επόμενη εβδομάδα που θα πάω για να δούμε αν ανέβηκε ο πλακούντας..επίσης ο άντρας μου δε θέλει να πηγαίνουμε στους γονείς μου γιατί δουλεύουν ο αδερφός μου κ ο μπαμπάς μου κ φοβάται..το κάτι παραπάνω που κάνει είναι να βάλει και να βγάλει τα πιάτα από το πλυντήριο κ να πάει σούπερ..άντε κ να παίξει κ λίγο παραπάνω με την μικρή, για αυτό νευριάζω κ εγώ.. επειδή πριν όλα περνούσαν από το χέρι μου κ καθόμουν στις 10:30 το βράδυ. Η μικρή μέχρι πριν από ένα μήνα κοιμόταν μόνο με μένα!! Θέλω να πω ότι δεν είναι κ τόσο τραγικά τα πράγματα.. σίγουρα θέλουν το χρόνο τους οι άντρες αλλά ας ζοριστουν κ λίγο!! Που θα πάει, σε λίγους μήνες δε θα έχει επιλογή!!

Η ξαδέρφη μου που είναι σε ανάλογη περίπτωση δεν κάνει τπτ...πηγαίνει κάθε μέρα η πεθερά της κ μετά αναλαμβάνει ο άντρας της που γυρίζει στις 8 από τη δουλειά!! Κ αν τη δουν να κάνει κάτι παραπάνω τη μαλώνουν... Όχι ότι μπορώ να το κάνω αυτό γιατί είμαι αεικίνητη γενικά κ δε θέλω να στηρίζομαι σε κανέναν αλλά δεν μπορώ να χαρώ και το καθισιο μου.. χαχαχαχαχα!!

 

 

 

 

Μωρε εγω μια χαρα μπορω να το κανω αυτο!!Καλα καλα κανει!!Ετσι θενε μονο τους εχουμε στα οπα-οπα!!

Μπρος στο δρόμο που χαραξε η ξαδέρφη!!😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτησω κάτι πήγα στο νοσοκομείο και με έκαναν και εξέταση απο κάτω υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα κακό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Princess1312 είπε:

Κορίτσια να ρωτησω κάτι πήγα στο νοσοκομείο και με έκαναν και εξέταση απο κάτω υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα κακό;

Αν εννοείς υπέρηχο δε νομίζω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Princess1312 είπε:

Κορίτσια να ρωτησω κάτι πήγα στο νοσοκομείο και με έκαναν και εξέταση απο κάτω υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα κακό;

Νομίζω ο λόγος που από κάποια στιγμή κ μετά γίνεται ο υπέρηχος από πάνω είναι η ποιότητα της εικόνας. Δεν βλάπτει ο "παραδοσιακός " υπέρηχος. Γτ πήγες νοσοκομείο? Όλα καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Νομίζω ο λόγος που από κάποια στιγμή κ μετά γίνεται ο υπέρηχος από πάνω είναι η ποιότητα της εικόνας. Δεν βλάπτει ο "παραδοσιακός " υπέρηχος. Γτ πήγες νοσοκομείο? Όλα καλά?

Ναι όλα καλά πονουσα πολύ αλλά με είπε ο γιατρός ο δικός μου να πάρω 1 αλγκοφρεν και πέρασαν όλα αλλά θα παω και πέμπτη σε αυτόν ν με δει εκεί με κάναν πολύ τρέξιμο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess1312 είπε:

Ναι όλα καλά πονουσα πολύ αλλά με είπε ο γιατρός ο δικός μου να πάρω 1 αλγκοφρεν και πέρασαν όλα αλλά θα παω και πέμπτη σε αυτόν ν με δει εκεί με κάναν πολύ τρέξιμο 

Έχεις συσπάσεις στη μήτρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Έχεις συσπάσεις στη μήτρα?

Με είχε πει ο δικός μ ο γιατρός οτι είναι συσπάσεις αυτά που ποναω αλλ και μπορεί ν είναι απο την δυσκοιλιοτητα με είπε να είμαι ξάπλα και να περνώ τα φάρμακα μ και θα είμαι καλά απλως απο άγχος πήγα και αυτοί εκεί με κάναν άστα...με έσπασαν και απο τα δυο χέρια τής φλέβες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Princess1312 είπε:

Με είχε πει ο δικός μ ο γιατρός οτι είναι συσπάσεις αυτά που ποναω αλλ και μπορεί ν είναι απο την δυσκοιλιοτητα με είπε να είμαι ξάπλα και να περνώ τα φάρμακα μ και θα είμαι καλά απλως απο άγχος πήγα και αυτοί εκεί με κάναν άστα...με έσπασαν και απο τα δυο χέρια τής φλέβες

Ωχ το έχω πάθει κι εγώ αυτό κ ήταν καλοκαίρι και κυκλοφορούσα σαν πρεζάκι με μαύρα χέρια. Μαγνήσιο δε δίνουν συνήθως για τις συσπάσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Liiida είπε:

Ωχ το έχω πάθει κι εγώ αυτό κ ήταν καλοκαίρι και κυκλοφορούσα σαν πρεζάκι με μαύρα χέρια. Μαγνήσιο δε δίνουν συνήθως για τις συσπάσεις?

Ναι 4 φορές την μέρα περνώ αλλά ποναω και απο κάτω..και εγώ σαν πρεζας θα είμαι αύριο άστα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα από το βρικόλακα της παρέας. Κορίτσια πάλι δεν κοιμήθηκα. Και εχω αρχίσει να γεμίζω τύψεις για τον άντρα μου. Αγχώνεται και στεναχωριέται να με βλέπει έτσι κι εγώ δεν ξέρω τί να κάνω ☹☹☹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα από το βρικόλακα της παρέας. Κορίτσια πάλι δεν κοιμήθηκα. 

Καλημέρα... Δεν γίνεται έτσι.. Μίλα με το γιατρό σου να σε βοηθήσει κάπως.Ποτε έχεις αυχενική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα... Δεν γίνεται έτσι.. Μίλα με το γιατρό σου να σε βοηθήσει κάπως.Ποτε έχεις αυχενική; 

Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα να τα πούμε, δε θέλω να καταχραζομαι τη συζήτηση εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλημέρα! Σήμερα έκανα τον Προγεννητικο έλεγχο που έχει ένα σωρό εξετάσεις. Κάποιες μου τιςνεγραψε ο γιατρός μου κάποιες άλλες όπως η Κυστική ινωση, η μυϊκή ατροφία και η λιστερια μου είπαν δεν γράφονται και ότι δεν καλύπτονται από τα τα ταμεία με αποτέλεσμα να πληρώσω 580ευρώ! Μου φάνηκαν πάρα πολλά και δεν με είχε προειδοποιήσει κάποιος. Μπορεί κάποια να μου πει αν είναι νορμάλ πόσο αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elenimar είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Σήμερα έκανα τον Προγεννητικο έλεγχο που έχει ένα σωρό εξετάσεις. Κάποιες μου τιςνεγραψε ο γιατρός μου κάποιες άλλες όπως η Κυστική ινωση, η μυϊκή ατροφία και η λιστερια μου είπαν δεν γράφονται και ότι δεν καλύπτονται από τα τα ταμεία με αποτέλεσμα να πληρώσω 580ευρώ! Μου φάνηκαν πάρα πολλά και δεν με είχε προειδοποιήσει κάποιος. Μπορεί κάποια να μου πει αν είναι νορμάλ πόσο αυτό;

Στην κυστικη ινωση καλύπτεται μόνο το 58 % των μεταλλάξεων. Εγώ όμως από την πρώτη ατυχία που είχα πήγα και έκανα το 100% των μεταλλάξεων και σίγουρα είχα δώσει κάπου στα 200 ευρώ.. Μυϊκή ατροφια δεν έχω κάνει αν και θα ήθελα να κάνω... Σίγουρα είναι τσιμπημένη και αυτή η εξέταση γιατί ότι έχει να κάνει με pcr είναι ακριβό. Μυική ατροφια πως και στο πρότεινε;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elenimar είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Σήμερα έκανα τον Προγεννητικο έλεγχο που έχει ένα σωρό εξετάσεις. Κάποιες μου τιςνεγραψε ο γιατρός μου κάποιες άλλες όπως η Κυστική ινωση, η μυϊκή ατροφία και η λιστερια μου είπαν δεν γράφονται και ότι δεν καλύπτονται από τα τα ταμεία με αποτέλεσμα να πληρώσω 580ευρώ! Μου φάνηκαν πάρα πολλά και δεν με είχε προειδοποιήσει κάποιος. Μπορεί κάποια να μου πει αν είναι νορμάλ πόσο αυτό;

Καλή σου μέρα! Θα σου πω μόνο για την κυστική ίνωση γιατί την έκανε πρόσφατα ο σύζυγος πως κακώς δεν σου την έγραψε ο γιατρός σου καθόσον συνταγογραφείται. Απλά πρέπει να κλείσεις ρνβ στο Λαϊκό το οποίο μπορεί να είναι κ μετά από δύο μήνες ... Η εξέταση καλύπτει το 90% των μεταλλάξεων. Σου παραθέτω τα ακόλουθα τα οποία μπορείς να βρεις στο site του νοσοκομείου :

Ο έλεγχος ενηλίκων παρέχεται δωρεάν για τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ και άλλων
ειδικών ταμείων, με την προσκόμιση της απαραίτητης ηλεκτρονικής συνταγογράφησης
(‘Χαρτογράφηση γόνων αιμοσφαιρίνης’, ενότητα: Βιολογικά Υλικά 1 με κωδικό εξέτασης
110000150).
Σε κάθε άλλη περίπτωση το κόστος είναι 42.70 €.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Στην κυστικη ινωση καλύπτεται μόνο το 58 % των μεταλλάξεων. Εγώ όμως από την πρώτη ατυχία που είχα πήγα και έκανα το 100% των μεταλλάξεων και σίγουρα είχα δώσει κάπου στα 200 ευρώ.. Μυϊκή ατροφια δεν έχω κάνει αν και θα ήθελα να κάνω... Σίγουρα είναι τσιμπημένη και αυτή η εξέταση γιατί ότι έχει να κάνει με pcr είναι ακριβό. Μυική ατροφια πως και στο πρότεινε;; 

Ειπε ότι αυτές οι εξετάσεις είναι στάνταρ για κάθε έγκυο. Απλά έπαθα ένα σοκ με το ποσό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...