Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Κορίτσια τσάντα για καρότσι έχετε δει; έχετε να προτείνετε καμία;

Εμας εχει το καροτσι δεν ξερω αν βολεύει ειναι τσαντα αλλαξιερα εχεις κοιταξει της εταιρείας του καροτσιου μήπως σε βολεύει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Το ένα σιτε δίνει κουβέρτα φλισ το άλλο μαξιλάρι θηλασμού κ το άλλο ενδοεπικοινωνια το μόνο π αξίζει είναι η ενδοεπικοινωνια δεν ξέρω κατά πόσο θα την χρησιμοποίησω βέβαια το σπίτι είναι μεζονέτα αλλά κ πάλι δεν νομίζω να κατέβω πχ χωρίς το μωρό.

Εσεις τοτε σίγουρα θα χρειαστείτε, μην το λες αν πανω είναι τα υπνοδωμάτια κατω εχεις κουζίνα λογικα, μπορει να θες το πρωι τον καφε σου ή να ετοιμάσεις κατι οπότε αν κοιμάται δεν νομίζω να μπαινεις στην διαδικασία να το σηκωνεις απο την κουνια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema βρες μια μαια για να γεννησεις σπίτι σου καλύτερα..

Παντως αν θες και εισαι Αθήνα φιλη μου γεννησε με γιατρο δημοσίου και ηταν ευχαριστημένη στο Αλεξάνδρα.. Αν ήμουν στην θεση σου θα γεννουσα σπίτι για να μην μπω στο ψάξιμο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εσεις τοτε σίγουρα θα χρειαστείτε, μην το λες αν πανω είναι τα υπνοδωμάτια κατω εχεις κουζίνα λογικα, μπορει να θες το πρωι τον καφε σου ή να ετοιμάσεις κατι οπότε αν κοιμάται δεν νομίζω να μπαινεις στην διαδικασία να το σηκωνεις απο την κουνια

Ναι έτσι σκέφτομαι κ εγώ αλλά αυτή π δίνουν βέβαια δεν έχει κάμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Να κάνεις ότι αγαπάς και ότι θα είσαι εντάξει εσύ με τον εαυτό σου εν ολίγης να σου μείνει στο τέλος μια πολύ όμορφη εμπειρία και να την θυμάσαι παντα με αγάπη και νοσταλγία και όχι να μην θες να την θυμάσαι!!!! Ψάξε μέχρι να βρεις κάποιον που θα σε καλύψει....και αν δεν σε καλύψει κάνεις ψάξε γιατρό που να αναλαμβάνει γέννα στο σπίτι/στο νερό επίσης ψάξε μαία ή δούλα να είναι μαζί σου εκείνη την ωρα και ο γιατρός να έρθει μόνο σε περίπτωση ανάγκης....επίσης αν πας σε ιδιωτικό μπορείς να απαιτήσεις τα πάντα ότι θελει η καρδούλα σου....κανονικά έτσι θα έπρεπε και στο δημόσιο γιατί και εκεί εμείς τους πληρώνουμε και έχουμε δικαιώματα απλά στο ιδιωτικό τα παίρνουν χέρι με χέρι....

 

 

Δνε θα έλεγα ότι ισχύει αυτό για το ιδιωτικό. Τουλάχιστον Αθήνα σίγουρα δεν ισχύει. Είναι λίγοι οι γιατροί που συμπεριφερονται όπως είναι να γέννας σπίτι σου, να σέβονται κάθε επιθυμία σου να ενημερώνεσαι για όλα κατά την διάρκεια του τοκετού, να μην υπάρχουν παρεμβάσεις κλπ... Ωστόσο για τοκετό στο σπίτι κοιτούσα για μαία κ δούλα όχι γιατρό. Τοτλαχιστον οσο το έχω ψάξει δεν βλέπω να προσφέρει κάτι  παραπάνω ο γιατρος στο σπίτι. Αυτό έχω καταλάβει.. 

Όσο για το μικράκι σου, αφού εσύ πιστεύεις σε ακούει το μωράκι σου κορίτσι μου κ όλα θα πάνε κατ'ευχην, θα δεις κ θα τους διαψεύσει όλους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

@Tweema βρες μια μαια για να γεννησεις σπίτι σου καλύτερα..

Παντως αν θες και εισαι Αθήνα φιλη μου γεννησε με γιατρο δημοσίου και ηταν ευχαριστημένη στο Αλεξάνδρα.. Αν ήμουν στην θεση σου θα γεννουσα σπίτι για να μην μπω στο ψάξιμο 

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου.. Γιατρό δεν ψάχνω σίγουρα.. 

Κορίτσια εσείς που είστε αθηνα εάν πάτε επίσκεψη στο motherbaby στο Περιστέρι δίνουν δωρεάν κ ενα μαξιλάρι θηλασμού, εσείς αγοράζετε μόνο θήκη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου.. Γιατρό δεν ψάχνω σίγουρα.. 

Κορίτσια εσείς που είστε αθηνα εάν πάτε επίσκεψη στο motherbaby στο Περιστέρι δίνουν δωρεάν κ ενα μαξιλάρι θηλασμού, εσείς αγοράζετε μόνο θήκη. 

Το γνωρίζω θέλω να δω και λίκνο και παλεύω να κλείσω ραντεβού!! Πηγές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Το γνωρίζω θέλω να δω και λίκνο και παλεύω να κλείσω ραντεβού!! Πηγές?

Οχι κορίτσι μου. Είχα πάρει στον μικρό μου πριν 5 χρόνια από εκεί κ ξέρω ότι ισχύει ακόμα γιαυτό το ανέφερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Οχι κορίτσι μου. Είχα πάρει στον μικρό μου πριν 5 χρόνια από εκεί κ ξέρω ότι ισχύει ακόμα γιαυτό το ανέφερα. 

Α οκ κοπέλα μου! Είναι ωραίο? Έχω δει μια τσάντα πλάτης αλλαξιερα που θέλω να πάρω και ήθελα κ το μαξιλαρι αλλά παλεύω να κλείσω ραντεβού δεν σηκώνουν ποτέ το τηλ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Δνε θα έλεγα ότι ισχύει αυτό για το ιδιωτικό. Τουλάχιστον Αθήνα σίγουρα δεν ισχύει. Είναι λίγοι οι γιατροί που συμπεριφερονται όπως είναι να γέννας σπίτι σου, να σέβονται κάθε επιθυμία σου να ενημερώνεσαι για όλα κατά την διάρκεια του τοκετού, να μην υπάρχουν παρεμβάσεις κλπ... Ωστόσο για τοκετό στο σπίτι κοιτούσα για μαία κ δούλα όχι γιατρό. Τοτλαχιστον οσο το έχω ψάξει δεν βλέπω να προσφέρει κάτι  παραπάνω ο γιατρος στο σπίτι. Αυτό έχω καταλάβει.. 

Όσο για το μικράκι σου, αφού εσύ πιστεύεις σε ακούει το μωράκι σου κορίτσι μου κ όλα θα πάνε κατ'ευχην, θα δεις κ θα τους διαψεύσει όλους. 

Εδώ που μένω το ένα ιδιωτικό που εχουμε είναι σίγουρα έτσι ενημερωνεσαι για τα πάντα 100% και στο δημόσιο ενημερωνεσαι περίπου για το 70% της όλης διαδικασίας...εμένα επειδή δεν με ενοχλεί είμαι πολύ ευχαριστημένη από την γέννα μου στο δημόσιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι!! Η πολυμορφικες κούνιες έχουν μόνο από την μπροστινή μέσα κάγκελα ενώ η άλλη είναι όλη κλειστή ! Φαντάζομαι πως δεν έχει κάποια διαφορά από τις άλλες π έχουν δεξιά αριστερά κάγκελα έτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμας εχει το καροτσι δεν ξερω αν βολεύει ειναι τσαντα αλλαξιερα εχεις κοιταξει της εταιρείας του καροτσιου μήπως σε βολεύει; 

Είδα του καροτσιου αλλά μου φάνηκε μικρή κ πανάκριβη χωρίς λόγο. Θα το ψάξω κ θα πάρω κάποια κ όπως βγει 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό κ εμείς... Όλα καλά, ο μπέμπης είναι 1 ολόκληρο κιλό κ όλες οι μετρήσεις φυσιολογικές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι!! Η πολυμορφικες κούνιες έχουν μόνο από την μπροστινή μέσα κάγκελα ενώ η άλλη είναι όλη κλειστή ! Φαντάζομαι πως δεν έχει κάποια διαφορά από τις άλλες π έχουν δεξιά αριστερά κάγκελα έτσι?

Εγώ τέτοια παράγγειλα. Πίσω έχει ξύλο και μπροστά κάγκελα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Δνε θα έλεγα ότι ισχύει αυτό για το ιδιωτικό. Τουλάχιστον Αθήνα σίγουρα δεν ισχύει. Είναι λίγοι οι γιατροί που συμπεριφερονται όπως είναι να γέννας σπίτι σου, να σέβονται κάθε επιθυμία σου να ενημερώνεσαι για όλα κατά την διάρκεια του τοκετού, να μην υπάρχουν παρεμβάσεις κλπ... Ωστόσο για τοκετό στο σπίτι κοιτούσα για μαία κ δούλα όχι γιατρό. Τοτλαχιστον οσο το έχω ψάξει δεν βλέπω να προσφέρει κάτι  παραπάνω ο γιατρος στο σπίτι. Αυτό έχω καταλάβει.. 

Όσο για το μικράκι σου, αφού εσύ πιστεύεις σε ακούει το μωράκι σου κορίτσι μου κ όλα θα πάνε κατ'ευχην, θα δεις κ θα τους διαψεύσει όλους. 

Τι είναι η δούλα βρε κορίτσια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ τέτοια παράγγειλα. Πίσω έχει ξύλο και μπροστά κάγκελα..

Δεν αλλάζει κάτι έτσι μ φαίνεται λίγο κλειστό πχ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τι είναι η δούλα βρε κορίτσια; 

Η doula ή αλλιώς βοηθός μητρότητας (Β.Μ) εκπαιδεύονται ανά τον κόσμο για να παρέχουν υποστήριξη στις εγκύους, επιτόκους και λεχώνες και τα αδιαμφισβήτητα οφέλη των υπηρεσιών τους διαδίδονται όλο και περισσότερο.

Παρόλα αυτά Β.Μ. υπήρχαν από παλαιότερα χωρίς να έχουν αυτόν τον τίτλο. Ήταν η μητέρα, η αδελφή, η θεία . Η γέννα ήταν ανέκαθεν γυναικεία υπόθεση, μαζί με τη μαμή και άλλες γυναίκες την ώρα του τοκετού “υπηρετούσαν” τις ανάγκες της επιτόκου. Την ενθάρρυναν, της κρατούσαν το χέρι, της χάιδευαν τα μαλλιά, τη σκούπιζαν, της έφερναν νερό. Αυτόν το ρόλο έχουν πάρει σήμερα οι Β.Μ. καθώς αυτές οι γυναίκες δεν μπορούν να είναι παρούσες κατά τη διάρκεια του τοκετού.

Οι Β.Μ. σέβονται και στηρίζουν τις επιλογές της επιτόκου.

Μέλημά τους είναι να ενδυναμώσουν τη γυναίκα και το ζευγάρι, να τους βοηθήσουν να ζήσουν τη γέννα όπως την έχουν ονειρευτεί και να τους δείξουν πως έχουν το δικαίωμα των επιλογών και του σεβασμού καθ’ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του τοκετού.

Έπειτα σύμφωνα με τον Dr. Marshall Κlaus οι Β.Μ. παίζουν σημαντικό ρόλο στην αυτοπεποίθηση των ζευγαριών και στη δημιουργία δεσμού μεταξύ γονέα και μωρού.

•Προσφέρει συνεχή συναισθηματική υποστήριξη

• Εφαρμόζει φυσικές τεχνικές χαλάρωσης

• Προτείνει μεθόδους σωματικής ανακούφισης

• Στηρίζει τον σύντροφό σας

• Βοηθάει να διερευνήσετε τις εναλλακτικές διαθέσιμες επιλογές

• Υποστηρίζει τις επιλογές σας

• Είναι δίπλα σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του τοκετού σας

• Φροντίζει τη μητέρα και την οικογένεια

• Ακούει τους προβληματισμούς της μητέρας και της οικογένειας

• Εκπαιδεύει τους γονείς σε πρακτικά θέματα

•Προσφέρει συναισθηματική και πρακτική υποστήριξη για την ανάκαμψη της μητέρας μετά τον τοκετό

•Βοηθάει σε θέματα διατροφής του νεογνού και της μητέρας

•Βοηθάει να εδραιωθεί ο θηλασμός

•Είναι δίπλα σας μέχρι να νιώσετε ότι δεν τη χρειάζεστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ΔΕΝ Κάνει η Β.Μ.

ΔΕΝασκεί κλινικές η ιατρικές πράξεις
ΔΕΝκάνει διάγνωση ιατρικών εξετάσεων
ΔΕΝερμηνεύει τα ευρήματα ιατρικών μηχανημάτων κατά τη διάρκεια του τοκετού

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι!! Η πολυμορφικες κούνιες έχουν μόνο από την μπροστινή μέσα κάγκελα ενώ η άλλη είναι όλη κλειστή ! Φαντάζομαι πως δεν έχει κάποια διαφορά από τις άλλες π έχουν δεξιά αριστερά κάγκελα έτσι?

Οι πολυμορφικες δεν είναι αυτές που μετατρέπονται σε κάτι άλλο έπειτα; πχ κρεβάτι, γραφείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Οι πολυμορφικες δεν είναι αυτές που μετατρέπονται σε κάτι άλλο έπειτα; πχ κρεβάτι, γραφείο 

Ναι αυτες είναι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! 

Και εγώ τέτοια σκέφτομαι απλά σκεφτόμουν μην έχει καμία διαφορά. Μήπως ξέρουν τα κορίτσια μας τα πιο έμπειρα ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Ναι έτσι σκέφτομαι κ εγώ αλλά αυτή π δίνουν βέβαια δεν έχει κάμερα.

Χμμ ναι απο την μια ειναι βολική η κάμερα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι!! Η πολυμορφικες κούνιες έχουν μόνο από την μπροστινή μέσα κάγκελα ενώ η άλλη είναι όλη κλειστή ! Φαντάζομαι πως δεν έχει κάποια διαφορά από τις άλλες π έχουν δεξιά αριστερά κάγκελα έτσι?

Νομίζω και οι πολυμορφικες τουλάχιστον οσες εχει παρει το ματι μου εχουν καγκελα και απο τις δυο μεριές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Είδα του καροτσιου αλλά μου φάνηκε μικρή κ πανάκριβη χωρίς λόγο. Θα το ψάξω κ θα πάρω κάποια κ όπως βγει 😝

Εννοείται να βρεις καποια που να βολευει και να μην καταξοδευτεις καπου εχει παρει το ματι μου θα κοιτάξω και θα σου πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...