Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Πάρε τα όλα σε 7.😁😁😁 Μην νομίζεις ότι είναι για 1 εβδομάδα... Για 3-4 μέρες είναι.... Αααα πετσέτες-κάπες μπανιου, σου επιτρέπω να πάρεις 3😂😉😎😁😜

Τέλειαααα χαχαχ !! Εντομεταξυ τα θες ολαααα! Δεν ξέρω πως θα πάρω μόνο 7 χαχαχα😂 με τα h&m έχω ξετρελαθει πρέπει να είναι κ ποιοτικά έτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 8 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Τέλειαααα χαχαχ !! Εντομεταξυ τα θες ολαααα! Δεν ξέρω πως θα πάρω μόνο 7 χαχαχα😂 με τα h&m έχω ξετρελαθει πρέπει να είναι κ ποιοτικά έτσι?

Ναι μια χαρά είναι, αν και εγώ αγαπώ ζάρα λίγο περισσότερο 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Τέλειαααα χαχαχ !! Εντομεταξυ τα θες ολαααα! Δεν ξέρω πως θα πάρω μόνο 7 χαχαχα😂 με τα h&m έχω ξετρελαθει πρέπει να είναι κ ποιοτικά έτσι?

Όλα τα σετακια του h and m τα χω. Έχει κ ασορτί κορδέλα για τα μαλλιά. 🤣😉😉 Να θυμάσαι τα ζιπουνακια αν πάρεις όταν παίρνεις ας είναι πχ mothercare... Αλλά η καθεμία μας ότι μαγαζί θέλει επιλέγει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ναι μια χαρά είναι, αν και εγώ αγαπώ ζάρα λίγο περισσότερο 😂

Χαρά έχω αγοράσει του μικρού. Στο 2ο πλυντήριο μου σκίζονται μου κάνουν τρυπούλες. Δεν ξέρω γιατί. Έχω εκνευριστεί... Τώρα που μεγάλωσε του είχαν φέρει κάτι δώρα κ στη καραντίνα δνε έβρισκα ζιπουνακια κ του πήρα από ζάρα κ σκιστηκαν. 🙄 Μόνο μπουφάν πολύ καλοοοοο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Χαρά έχω αγοράσει του μικρού. Στο 2ο πλυντήριο μου σκίζονται μου κάνουν τρυπούλες. Δεν ξέρω γιατί. Έχω εκνευριστεί... Τώρα που μεγάλωσε του είχαν φέρει κάτι δώρα κ στη καραντίνα δνε έβρισκα ζιπουνακια κ του πήρα από ζάρα κ σκιστηκαν. 🙄 Μόνο μπουφάν πολύ καλοοοοο. 

Ελα ρε😳 όντως; εγώ ποτέ δεν είχα θέμα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, κι εγώ αγόρασα κάποια h&m και μου φάνηκαν μια χαρά συγκριτικά με τα υπόλοιπα που αγόρασα από αλλά καταστήματα, μου φαίνεται πως μια χαρά θα τα βολευτω γιατί ειναι και πιο οικονομικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημερα κορίτσια!!! 

Ξερει κάποια τι μπορεί να δει ο γιατρός στον τράχηλο με κολποδιαστολεα;;; @Lia5ξέρεις τίποτα εσύ;;;

Διαστολή; κάποιο οίδημα κλπ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημερα κορίτσια!!! 

Ξερει κάποια τι μπορεί να δει ο γιατρός στον τράχηλο με κολποδιαστολεα;;; @Lia5ξέρεις τίποτα εσύ;;;

Μικρόβια. Το χρώμα του τραχήλου. Αν υπάρχει κάποια βλάβη. Αλλιω έτσι σου παίρνει τεστ ΠΑΠ. Γιατί ρωτας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ποτέ δεν μου έχουν πάρει τεστ παπ με κολποδιαστολεα. Μόνο κολπική καλλιέργεια με κολποδιαστολεα κ δεν είναι απαραίτητος. 

Μίλησα χθες με τον γιατρό γιατί μου έγραψε εξετάσεις κλπ κ μου είπε ότι αν θέλω να πάω την τεταρτη να με δει για να δει τον τράχηλο κ αν θέλω κάνουμε κ υπέρηχο. Κ του λέω θα κάνουμε κολπικό όχι μου λέει θα βάλω κολποδιαστολεα να δω τράχηλο!! Δεν πρόκειται να το κάνω αν θέλει να δει τον τράχηλο μου πιθανον γιατί παραπονιεμαι με τις συσπάσεις, να τον δει υπερηχογραφικα. Απλά θελω να μάθω λεπτομερείες επειδή δεν γνωρίζω κ θέλω να ξέρω να του απαντήσω σε ότι μου πει 😏 κ σήμερα μπήκα στη 34η εβδ!!! Κ δεν πρόκειται να καθίσω να με εξετάσει από κάτω αν δεν υπάρχει ενεργός τοκετός, δεν υπάρχει λόγος!!! Όλο το βράδυ δνε κοιμήθηκα επειδή το σκεφτόμουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημερα κορίτσια!!! 

Ξερει κάποια τι μπορεί να δει ο γιατρός στον τράχηλο με κολποδιαστολεα;;; @Lia5ξέρεις τίποτα εσύ;;;

Καλημέρα! Θα σε απογοητεύσω, πρώτη φορά το ακούω 🙁 Δε θέλω και να το γκουγκλάρω και να γράψω άκυρα 😜 Ο γιατρός μου δε μου το έχει αναφέρει ποτέ, ίσως γιατί είμαι ακόμα 26η εβδομάδα, ίσως γιατί δε χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις. Επίσης ξέρει ότι δε θέλω και πολλά πολλά "από κάτω" 🤭 Πάντως σίγουρα θα τον ρωτούσα τι είναι και τι θέλει να δει και γιατί αν μου το έλεγε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Εμενα ποτέ δεν μου έχουν πάρει τεστ παπ με κολποδιαστολεα. Μόνο κολπική καλλιέργεια με κολποδιαστολεα κ δεν είναι απαραίτητος. 

Μίλησα χθες με τον γιατρό γιατί μου έγραψε εξετάσεις κλπ κ μου είπε ότι αν θέλω να πάω την τεταρτη να με δει για να δει τον τράχηλο κ αν θέλω κάνουμε κ υπέρηχο. Κ του λέω θα κάνουμε κολπικό όχι μου λέει θα βάλω κολποδιαστολεα να δω τράχηλο!! Δεν πρόκειται να το κάνω αν θέλει να δει τον τράχηλο μου πιθανον γιατί παραπονιεμαι με τις συσπάσεις, να τον δει υπερηχογραφικα. Απλά θελω να μάθω λεπτομερείες επειδή δεν γνωρίζω κ θέλω να ξέρω να του απαντήσω σε ότι μου πει 😏 κ σήμερα μπήκα στη 34η εβδ!!! Κ δεν πρόκειται να καθίσω να με εξετάσει από κάτω αν δεν υπάρχει ενεργός τοκετός, δεν υπάρχει λόγος!!! Όλο το βράδυ δνε κοιμήθηκα επειδή το σκεφτόμουν. 

Εμενα για παπ πάντα χρησιμοποιεί κολποδιαστολεα.. 🤔 Λογικά για διαστολή θα θέλει να δει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμένα που χρειάστηκε να με εξετάσει κολπικα λόγω της περιπέτειας που είχα πρόσφατα το έκανε δακτυλικα, όχι με διαστολεα (σχετικά επίπονο το έλεγες).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Εμενα ποτέ δεν μου έχουν πάρει τεστ παπ με κολποδιαστολεα. Μόνο κολπική καλλιέργεια με κολποδιαστολεα κ δεν είναι απαραίτητος. 

Μίλησα χθες με τον γιατρό γιατί μου έγραψε εξετάσεις κλπ κ μου είπε ότι αν θέλω να πάω την τεταρτη να με δει για να δει τον τράχηλο κ αν θέλω κάνουμε κ υπέρηχο. Κ του λέω θα κάνουμε κολπικό όχι μου λέει θα βάλω κολποδιαστολεα να δω τράχηλο!! Δεν πρόκειται να το κάνω αν θέλει να δει τον τράχηλο μου πιθανον γιατί παραπονιεμαι με τις συσπάσεις, να τον δει υπερηχογραφικα. Απλά θελω να μάθω λεπτομερείες επειδή δεν γνωρίζω κ θέλω να ξέρω να του απαντήσω σε ότι μου πει 😏 κ σήμερα μπήκα στη 34η εβδ!!! Κ δεν πρόκειται να καθίσω να με εξετάσει από κάτω αν δεν υπάρχει ενεργός τοκετός, δεν υπάρχει λόγος!!! Όλο το βράδυ δνε κοιμήθηκα επειδή το σκεφτόμουν. 

Εντάξει μην αγχώνεσαι. Έχε εμπιστοσύνη στο γιατρο σου.... Κ εγώ είχα συσπάσεις. Κ είδε κ μέτρησε τραχηλο μέσω υπέρηχο. Θυμάμαι όμως στον μικρό μου ότι προς το τέλος. Δεν μπορούσε να δει τραχηλο μέσω υπέρηχο γιατί κατεβαίνει στη ουσία το μωρό κ πιέζει οπότε δεν φαίνεται στον υπέρηχο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εμενα για παπ πάντα χρησιμοποιεί κολποδιαστολεα.. 🤔 Λογικά για διαστολή θα θέλει να δει 

Και μένα. Κ μου κάνει τεστ ΠΑΠ νομίζω προς το τέλος της κύησης. Αν θυμάμαι καλά. Καλλιέργεια κάνει σίγουρα αλλά δεν βαζει κολποδιαστολεα.... Μου παίρνει το δείγμα κ μου λέει αν έχω κάποιο μικρόβιο. Κ αν πρέπει να πάρω αντιβίωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Εμενα ποτέ δεν μου έχουν πάρει τεστ παπ με κολποδιαστολεα. Μόνο κολπική καλλιέργεια με κολποδιαστολεα κ δεν είναι απαραίτητος. 

Μίλησα χθες με τον γιατρό γιατί μου έγραψε εξετάσεις κλπ κ μου είπε ότι αν θέλω να πάω την τεταρτη να με δει για να δει τον τράχηλο κ αν θέλω κάνουμε κ υπέρηχο. Κ του λέω θα κάνουμε κολπικό όχι μου λέει θα βάλω κολποδιαστολεα να δω τράχηλο!! Δεν πρόκειται να το κάνω αν θέλει να δει τον τράχηλο μου πιθανον γιατί παραπονιεμαι με τις συσπάσεις, να τον δει υπερηχογραφικα. Απλά θελω να μάθω λεπτομερείες επειδή δεν γνωρίζω κ θέλω να ξέρω να του απαντήσω σε ότι μου πει 😏 κ σήμερα μπήκα στη 34η εβδ!!! Κ δεν πρόκειται να καθίσω να με εξετάσει από κάτω αν δεν υπάρχει ενεργός τοκετός, δεν υπάρχει λόγος!!! Όλο το βράδυ δνε κοιμήθηκα επειδή το σκεφτόμουν. 

Το τεστ παπ δε γίνεται χωρίς κολποδιαστολεα..δεν είναι εύκολο να πάρεις δείγμα απο τράχηλο χωρίς να τον βλέπεις. Η καλλιέργεια μπορεί να γίνει αλλά και πάλι μυκο ουρεο και χλαμηδια είναι καλύτερα να το παίρνουν από τράχηλο. Όχι όμως όσο είσαι έγκυος. Μόνο αν το κάνει ο γιατρός σου. Δεν θεωρώ ότι θα ρίσκαρε να σου κάνει κάτι κακό. Έχω ακούσει ξανά να βλέπουν με αυτόν τον τρόπο τον τράχηλο οι γυναικολογοι. Αλλά και πάλι θα κάνεις αυτό που θες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Όπως προείπα δεν θα καθίσω ακόμα κ διαστολή να θέλει να δει. Θα καθίσω λιγάκι στα αυγά μου μέχρι να μπω στον μήνα μου.το μόνο που ήθελα να μάθω πληροφορίες γιατί δεν το έχω ξανακούσει κ θέλω να είμαι σίγουρη για ότι απάντησω. Εννοείται ότι θα μιλήσω ξανά μαζί του άλλωστε θέλω να πάω για να συζήτησω λιγάκι το πλάνο τοκετού μου. @Starrr εμπιστοσύνη δεν έχω σε κανέναν γιατρό 100%. Κ που είχα στον 1ο μου γιατρό τα είδα. @Liiidaσχετικά επίπονο ε;; για μένα είναι πάρα πολύ επίπονο!!! Κ είναι κάτι που όντως δεν χρειάζεται αν δεν υπάρχει ενεργός τοκετός. Διαστολή μπορεί να έχουμε κ 1 μήνα πριν τον τοκετό. Γιατί το χεράκι τους φαινομενικά γιαυτό το βάζουν για να δουν διαστολή, υπάρχει όμως κ συγκεκριμένη μέθοδος γνωστή ως ελικόπτερακι που προκαλει τον  τοκετό μέσα σε 1 24ωρο το πολύ 😉 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Το τεστ παπ δε γίνεται χωρίς κολποδιαστολεα..δεν είναι εύκολο να πάρεις δείγμα απο τράχηλο χωρίς να τον βλέπεις. Η καλλιέργεια μπορεί να γίνει αλλά και πάλι μυκο ουρεο και χλαμηδια είναι καλύτερα να το παίρνουν από τράχηλο. Όχι όμως όσο είσαι έγκυος. Μόνο αν το κάνει ο γιατρός σου. Δεν θεωρώ ότι θα ρίσκαρε να σου κάνει κάτι κακό. Έχω ακούσει ξανά να βλέπουν με αυτόν τον τρόπο τον τράχηλο οι γυναικολογοι. Αλλά και πάλι θα κάνεις αυτό που θες 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...δεν το έχω ακούσει ποτέ!! Εγώ τα τελευταία χρόνια που έχω κάνει τεστ παπ σε διαφορετικούς γιατρούς δεν μου έχει βάλει κανείς κολποδιαστολεα 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Όπως προείπα δεν θα καθίσω ακόμα κ διαστολή να θέλει να δει. Θα καθίσω λιγάκι στα αυγά μου μέχρι να μπω στον μήνα μου.το μόνο που ήθελα να μάθω πληροφορίες γιατί δεν το έχω ξανακούσει κ θέλω να είμαι σίγουρη για ότι απάντησω. Εννοείται ότι θα μιλήσω ξανά μαζί του άλλωστε θέλω να πάω για να συζήτησω λιγάκι το πλάνο τοκετού μου. @Starrr εμπιστοσύνη δεν έχω σε κανέναν γιατρό 100%. Κ που είχα στον 1ο μου γιατρό τα είδα. @Liiidaσχετικά επίπονο ε;; για μένα είναι πάρα πολύ επίπονο!!! Κ είναι κάτι που όντως δεν χρειάζεται αν δεν υπάρχει ενεργός τοκετός. Διαστολή μπορεί να έχουμε κ 1 μήνα πριν τον τοκετό. Γιατί το χεράκι τους φαινομενικά γιαυτό το βάζουν για να δουν διαστολή, υπάρχει όμως κ συγκεκριμένη μέθοδος γνωστή ως ελικόπτερακι που προκαλει τον  τοκετό μέσα σε 1 24ωρο το πολύ 😉 

Ναι ναι... Εμένα ποτέ δεν με είδε από κάτω πάντως..... Μόνο όταν εσπασαν τα νερα που πήγα μαιευτήριο κ με ειδαν οι μαιες. Εκείνος δεν κοίταξε διαστολή. Του έλεγαν οι μαιες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...δεν το έχω ακούσει ποτέ!! Εγώ τα τελευταία χρόνια που έχω κάνει τεστ παπ σε διαφορετικούς γιατρούς δεν μου έχει βάλει κανείς κολποδιαστολεα 🙄

Πλάκα κάνεις;; και πως βρήκαν τράχηλο; δεν είναι σε όλες τις γυναίκες ακριβώς στο ίδιο σημείο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Εμενα ποτέ δεν μου έχουν πάρει τεστ παπ με κολποδιαστολεα. Μόνο κολπική καλλιέργεια με κολποδιαστολεα κ δεν είναι απαραίτητος. 

Μίλησα χθες με τον γιατρό γιατί μου έγραψε εξετάσεις κλπ κ μου είπε ότι αν θέλω να πάω την τεταρτη να με δει για να δει τον τράχηλο κ αν θέλω κάνουμε κ υπέρηχο. Κ του λέω θα κάνουμε κολπικό όχι μου λέει θα βάλω κολποδιαστολεα να δω τράχηλο!! Δεν πρόκειται να το κάνω αν θέλει να δει τον τράχηλο μου πιθανον γιατί παραπονιεμαι με τις συσπάσεις, να τον δει υπερηχογραφικα. Απλά θελω να μάθω λεπτομερείες επειδή δεν γνωρίζω κ θέλω να ξέρω να του απαντήσω σε ότι μου πει 😏 κ σήμερα μπήκα στη 34η εβδ!!! Κ δεν πρόκειται να καθίσω να με εξετάσει από κάτω αν δεν υπάρχει ενεργός τοκετός, δεν υπάρχει λόγος!!! Όλο το βράδυ δνε κοιμήθηκα επειδή το σκεφτόμουν. 

Εγω επειδή ειχα απο πριν θεματακια με τον τράχηλο την τελευταία φορά χρησιμοποιησε κολποδιαστολεα για να παρει τραχηλικο δειγμα για μια εξέταση αλλιώς εγω ξέρω στο τεστ παπ κ καλλιέργεια και κολποσκοπηση με κολποδιαστολεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Πλάκα κάνεις;; και πως βρήκαν τράχηλο; δεν είναι σε όλες τις γυναίκες ακριβώς στο ίδιο σημείο.. 

Όχι δεν είναι σε όλες τις γυναίκες το ίδιο. Εν τω μεταξύ έχω κολλήσει τώρα. Όλες λέτε με κολποδιαστολεα γίνεται το τεστ παπ, τότε μάλλον κάτι δεν θυμάμαι σωστά δεν γινεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Ναι ναι... Εμένα ποτέ δεν με είδε από κάτω πάντως..... Μόνο όταν εσπασαν τα νερα που πήγα μαιευτήριο κ με ειδαν οι μαιες. Εκείνος δεν κοίταξε διαστολή. Του έλεγαν οι μαιες... 

Εμένα δυστυχώς είχε ξεκινήσει να με βλέπει από 37+3 κ δεν μου είχαν σπάσει τα νερά. Βέβαια δεν μου προκάλεσε τοκετό ο ίδιος. Αλλά στο νοσοκομείο αφού μου έσπασαν τα νερά πήγα κ όλο έρχονταν οι μαιες κ σκαλιζαν. Πολύ βάναυσο για εμένα κ με είχαν κ μόνιμα στο κρεβάτι με όρο. Ααα κ το άλλο έκανα πάνω από 10εμετους είχα στεγνώσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...