Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια ερώτηση! Έχει νιώσει καμία το μωρό να έχει λοξυγγα??? Είναι σαν ανεπαίσθητα ρυθμικά χτυπηματακια σαν να σκανε φούσκες κάτω από την παλάμη???

Έχω εκπλαγεί σήμερα με αυτά που διαβάζω.. 😎

Σχετικά με τη θέση που λέτε.. Εγώ το νιώθω χαμηλά κάτω αυτό που λέγαμε το πρωί σαν χτυπήματα στο τέτοιο μας. Και ταυτόχρονα χτύπημα λιγο πιο πάνω από τον αφαλό. Στην Β επιπέδου το κεφάλι του ήταν κάτω αριστερά πόδια πάνω πλάγια δεξιά.. Λέτε να έχει πάρει κανονική θέση από τώρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Α λες;; θα τον ρωτήσω την Τρίτη που έχω ραντεβού... 

Εμένα στην 1η είχαν δις ότι κάνω συσπάσεις χωρίς να κοιτάζουν την αιμάτωση των αγγείων ήταν εκείνη τη στιγμή.οπως κ να χει θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι... Κάτι θα είχε δδει ο εμβρυολογος αυτό να σκεφτεσαι μόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Liiida ο λοξυγκας είναι ρυθμικά όπως ακριβώς το περιγράφεις.

@Clairy.Οσον αφορά την θέση ναι μπορεί να έχει πάρει απο τώρα κ να μην ξαναγυρίσει.

@chaoticεμένα είναι το 2ο μου έχω πητ 14/6 κ μπορώ να πω ότι ναι καταλαβαίνω χέρια, πόδια(αυτά τα αισθάνομαι για τ καλά), κεφάλι διότι με πιέζει το καλο μου στην κύστη εδώ κ μήνες κ μερικές φορές κ το πωπουδακι. Γενικά εγώ όταν έκανα την β επιπέδου κράτησα ότι μου είπε ο εμβρυολογος πως καθεται κλπ ακριβώς ότι είπε κ η @Clairy... Αλλα επειδή την ενιωθα την μικρή από πολύ νωρίς όταν πήγα για β επιπέδου ήδη καταλάβαινα τις κλωτσιές της έντονα κ δεν μου ήταν δύσκολο να τα συγκράτησω κ να διακρίνω τι είναι το κάθετι που νιώθω..επίσης εγώ δεν βλέπω απο τον 3ο μήνα κάτω μου τίποτα 😂 αλλά πιάνω είμαι πρησμένη αρκετά τις τελευταίες 2 εβδ. Κ να σου πω δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο στην 1η εγκ,ισως μου είχε διαφύγει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

@Liiida ο λοξυγκας είναι ρυθμικά όπως ακριβώς το περιγράφεις.

@Clairy.Οσον αφορά την θέση ναι μπορεί να έχει πάρει απο τώρα κ να μην ξαναγυρίσει.

@chaoticεμένα είναι το 2ο μου έχω πητ 14/6 κ μπορώ να πω ότι ναι καταλαβαίνω χέρια, πόδια(αυτά τα αισθάνομαι για τ καλά), κεφάλι διότι με πιέζει το καλο μου στην κύστη εδώ κ μήνες κ μερικές φορές κ το πωπουδακι. Γενικά εγώ όταν έκανα την β επιπέδου κράτησα ότι μου είπε ο εμβρυολογος πως καθεται κλπ ακριβώς ότι είπε κ η @Clairy... Αλλα επειδή την ενιωθα την μικρή από πολύ νωρίς όταν πήγα για β επιπέδου ήδη καταλάβαινα τις κλωτσιές της έντονα κ δεν μου ήταν δύσκολο να τα συγκράτησω κ να διακρίνω τι είναι το κάθετι που νιώθω..επίσης εγώ δεν βλέπω απο τον 3ο μήνα κάτω μου τίποτα 😂 αλλά πιάνω είμαι πρησμένη αρκετά τις τελευταίες 2 εβδ. Κ να σου πω δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο στην 1η εγκ,ισως μου είχε διαφύγει. 

 Και Εγώ εχω 14/6 ΠΗΤ !! Δεν καταλαβαίνω ούτε που είναι το μωρό ούτε αν είμαι πρησμένη.Αλλά λογικά θα το καταλάβαινα αν ηταν κάτι διαφορετικό φαντάζομαι..Τη Δευτερα έχω γιατρό οπότε θα δω την θέση κ θα προσπαθησω να κατανοήσω τι είναι χέρι κ τι ποδι!Ας έχει πάρει θέση τουλάχιστον ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η chaotic είπε:

 Και Εγώ εχω 14/6 ΠΗΤ !! Δεν καταλαβαίνω ούτε που είναι το μωρό ούτε αν είμαι πρησμένη.Αλλά λογικά θα το καταλάβαινα αν ηταν κάτι διαφορετικό φαντάζομαι..Τη Δευτερα έχω γιατρό οπότε θα δω την θέση κ θα προσπαθησω να κατανοήσω τι είναι χέρι κ τι ποδι!Ας έχει πάρει θέση τουλάχιστον ..

Είμαστε μαζί 😊 τι περιμένετε;; εγώ στην 1η δεν καταλάβαινα τι αισθάνομαι,τιποτα απολύτως!! Κ να μην έχει πάρει θέση έχει ακόμα χρόνο, αλλά καλύτερα απο τώρα να φύγει ένα αγχος. 

Κορίτσια έχετε κλείσει ντοπλερ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Είμαστε μαζί 😊 τι περιμένετε;; εγώ στην 1η δεν καταλάβαινα τι αισθάνομαι,τιποτα απολύτως!! Κ να μην έχει πάρει θέση έχει ακόμα χρόνο, αλλά καλύτερα απο τώρα να φύγει ένα αγχος. 

Κορίτσια έχετε κλείσει ντοπλερ;

Εγώ έχω κλείσει μαζί με το επόμενο ραντεβού στην ιδιώτη που πάω. Τι είναι αυτό το ντοπλερ; Καρδιακή λειτουργία θα δούμε; Από ότι φαίνεται είναι σημαντικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Εγώ έχω κλείσει μαζί με το επόμενο ραντεβού στην ιδιώτη που πάω. Τι είναι αυτό το ντοπλερ; Καρδιακή λειτουργία θα δούμε; Από ότι φαίνεται είναι σημαντικό

Ναι ναι. Ολη την λειτουργία της καρδουλας. ❤️ Ολα τρισδιαστατα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Έχω εκπλαγεί σήμερα με αυτά που διαβάζω.. 😎

Σχετικά με τη θέση που λέτε.. Εγώ το νιώθω χαμηλά κάτω αυτό που λέγαμε το πρωί σαν χτυπήματα στο τέτοιο μας. Και ταυτόχρονα χτύπημα λιγο πιο πάνω από τον αφαλό. Στην Β επιπέδου το κεφάλι του ήταν κάτω αριστερά πόδια πάνω πλάγια δεξιά.. Λέτε να έχει πάρει κανονική θέση από τώρα; 

Και μενα πλαγια ηταν... Πως βολεύονται,απορω...λογικα αλλαζουν θεσεις... Στο μικρο μου μπηκε σε θεση κατω κεφαλη την 32η εβδομάδα... Σε 2οτοκες κ μετα μπορεί να συμβει κ στον 9ο μηνα λενε. Ακομη κ πριν τη γεννα. ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Εγώ έχω κλείσει μαζί με το επόμενο ραντεβού στην ιδιώτη που πάω. Τι είναι αυτό το ντοπλερ; Καρδιακή λειτουργία θα δούμε; Από ότι φαίνεται είναι σημαντικό

http://www.fetaldiagnosis.gr/iperixografima-anaptiksis-doppler

Είναι εξίσου σημαντικός όσο οι άλλοι δύο που κάνουμε πριν, αυχενική κ β επιπέδου. Αν σας αφήσει θα βγάλετε κ ωραίες φωτογραφίες. Πότε θα πας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tweema είπε:

http://www.fetaldiagnosis.gr/iperixografima-anaptiksis-doppler

Είναι εξίσου σημαντικός όσο οι άλλοι δύο που κάνουμε πριν, αυχενική κ β επιπέδου. Αν σας αφήσει θα βγάλετε κ ωραίες φωτογραφίες. Πότε θα πας; 

Εγω έκλεισα στις 13 Μαΐου. Είναι η μέρα που σταματάω και από τη δουλειά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

http://www.fetaldiagnosis.gr/iperixografima-anaptiksis-doppler

Είναι εξίσου σημαντικός όσο οι άλλοι δύο που κάνουμε πριν, αυχενική κ β επιπέδου. Αν σας αφήσει θα βγάλετε κ ωραίες φωτογραφίες. Πότε θα πας; 

εγώ πάω 12 Απριλίου! Θα είμαι έτοιμη με το κινητό στο χέρι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

http://www.fetaldiagnosis.gr/iperixografima-anaptiksis-doppler

Είναι εξίσου σημαντικός όσο οι άλλοι δύο που κάνουμε πριν, αυχενική κ β επιπέδου. Αν σας αφήσει θα βγάλετε κ ωραίες φωτογραφίες. Πότε θα πας; 

Τι λες τώρα!!! Διάβασα το άρθρο που έστειλες, δεν το ήξερα ότι θα δούμε τόσα πολλά πράγματα, νόμιζα ότι είναι πιο απλή εξέταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέεεεε τα πάντα όλα βλέπει αυτή η εξέταση! Κι εγώ νόμιζα ότι θα κοιτούσε μόνο τη λειτουργία της καρδιάς (τρομερά σημαντικό προφανώς, αλλά ένα πράγμα όχι 100!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Καλέεεεε τα πάντα όλα βλέπει αυτή η εξέταση! Κι εγώ νόμιζα ότι θα κοιτούσε μόνο τη λειτουργία της καρδιάς (τρομερά σημαντικό προφανώς, αλλά ένα πράγμα όχι 100!!!)

Και εγώ έτσι πίστευα, αλλά φεύγοντας από τη β επιπέδου μου εξήγησε ο γιατρός τι είναι.. Δε μπορώ να σου πω ότι δεν αγχώθηκα πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σε ποια εβδομάδα γίνεται το Doppler; Λογικά θα μου πει και η γιατρός μου στις 5 Απριλίου που έχω ραντεβού αλλά μέχρι τότε θα έχω αγωνία... 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια σε ποια εβδομάδα γίνεται το Doppler; Λογικά θα μου πει και η γιατρός μου στις 5 Απριλίου που έχω ραντεβού αλλά μέχρι τότε θα έχω αγωνία... 😁

Εγώ θα το κάνω 30η

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Κι εγώ έχω 17/6 ΠΗΤ και έκλεισα 12/4 για doppler! Τελικά είμαστε πολλές αρκετά κοντά😊

Όσον αφορά τη θέση κλπ που λέτε, είχα πρώτο ραντεβού με μαία χθες και μου είπε και μένα πως είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω αλλά γενικά είναι κάπως περίεργα γυρισμένη τα πόδια της με χτυπάνε στα πλάγια δίπλα από τον αφαλό😅 Γενικά όμως την αισθάνομαι πολύ χαμηλά όπως λέτε και η αίσθηση είναι κάπως περίεργη😂

Με το ζάχαρο τελικά ειμαι κάπως στα όρια και πρέπει να προσέχω λίγο ως προς τους υδατάνθρακες που τρώω. Δεν μου έδωσε δίαιτα συγκεκριμένη απλά λίγη προσοχή μου είπε... Όπως επίσης ένας δείκτης του συκωτιού βγήκε λίγο αυξημένος αλλά επίσης είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό είναι φυσιολογικό. Ξέρει καμία γιατί συνέβη αυτό; Δεν ρώτησα παραπάνω γιατί αυτά τα συζήτησα με τον παθολόγο μου, περιμένω το ραντεβού με τον γυναικολόγο πρώτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ δεν ξέρω είμαι στο όριο να μην με πάρει από κάτω😐 Μέχρι τώρα η μόνη "δυσκολία" που πέρασα ήταν κάποιοι πόνοι στη μέση που χτυπούσαν και μπροστα και λύθηκε με μαγνήσιο. Και ξαφνικά στην τελική ευθεία να είναι στο όριο το σάκχαρο και αυτό με το συκώτι που ακόμα δεν ξέρω ακριβώς τι είναι😐 Οι μετρήσεις της μπέμπας πάντως είναι πάντα εντός ορίων! Μου είπε όμως ότι αν ξεφύγει το ζάχαρο αρχικά θα πάρω ινσουλίνη και μπορεί να μεγαλώνει το μωρό εκτός ορίων και να πάω για καισαρική ή φυσιολογικά με πρόκληση. 

Κάποια μανούλα με παρόμοια εμπειρία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Νίναα είπε:

Αχ δεν ξέρω είμαι στο όριο να μην με πάρει από κάτω😐 Μέχρι τώρα η μόνη "δυσκολία" που πέρασα ήταν κάποιοι πόνοι στη μέση που χτυπούσαν και μπροστα και λύθηκε με μαγνήσιο. Και ξαφνικά στην τελική ευθεία να είναι στο όριο το σάκχαρο και αυτό με το συκώτι που ακόμα δεν ξέρω ακριβώς τι είναι😐 Οι μετρήσεις της μπέμπας πάντως είναι πάντα εντός ορίων! Μου είπε όμως ότι αν ξεφύγει το ζάχαρο αρχικά θα πάρω ινσουλίνη και μπορεί να μεγαλώνει το μωρό εκτός ορίων και να πάω για καισαρική ή φυσιολογικά με πρόκληση. 

Κάποια μανούλα με παρόμοια εμπειρία; 

Δεν θα παει. Μην αγχωνεσαι. Θα ρυθμιστει κ ολα καλα. Σκεψου εγω εκανα καμπυλη φυσιολογικη βγηκε... Κ η μικρη μου βγαινει σε βάρος πολυ μεγαλύτερη κ με πολυ παραπάνω αμνιακο. Ετσι βεβαια ειχα κ στο μικρο μου... Απλα κάνω μεγαλα μωρά.. Αγχωνομουν να. Κανω κ εγω την καμπυλη. Μηπως κ βγει χαλια. Αλλα ψιλο καλη την βλέπω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Νίναα είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Κι εγώ έχω 17/6 ΠΗΤ και έκλεισα 12/4 για doppler! Τελικά είμαστε πολλές αρκετά κοντά😊

Όσον αφορά τη θέση κλπ που λέτε, είχα πρώτο ραντεβού με μαία χθες και μου είπε και μένα πως είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω αλλά γενικά είναι κάπως περίεργα γυρισμένη τα πόδια της με χτυπάνε στα πλάγια δίπλα από τον αφαλό😅 Γενικά όμως την αισθάνομαι πολύ χαμηλά όπως λέτε και η αίσθηση είναι κάπως περίεργη😂

Με το ζάχαρο τελικά ειμαι κάπως στα όρια και πρέπει να προσέχω λίγο ως προς τους υδατάνθρακες που τρώω. Δεν μου έδωσε δίαιτα συγκεκριμένη απλά λίγη προσοχή μου είπε... Όπως επίσης ένας δείκτης του συκωτιού βγήκε λίγο αυξημένος αλλά επίσης είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό είναι φυσιολογικό. Ξέρει καμία γιατί συνέβη αυτό; Δεν ρώτησα παραπάνω γιατί αυτά τα συζήτησα με τον παθολόγο μου, περιμένω το ραντεβού με τον γυναικολόγο πρώτα. 

Καλημερα. Εννοείς την τρανσαμιναση.. Κ εμένα ανεβασμενη ήταν.. Επαιρνα μεγάλη ποσοτητα προγεστερονης, όταν μετά σιγά σιγά την ελάττωσα έφτιαξε πολυ γρήγορα.μηπως παιρνεις κ εσυ κ επηρεάστηκε η τιμή? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Νίναα είπε:

Αχ δεν ξέρω είμαι στο όριο να μην με πάρει από κάτω😐 Μέχρι τώρα η μόνη "δυσκολία" που πέρασα ήταν κάποιοι πόνοι στη μέση που χτυπούσαν και μπροστα και λύθηκε με μαγνήσιο. Και ξαφνικά στην τελική ευθεία να είναι στο όριο το σάκχαρο και αυτό με το συκώτι που ακόμα δεν ξέρω ακριβώς τι είναι😐 Οι μετρήσεις της μπέμπας πάντως είναι πάντα εντός ορίων! Μου είπε όμως ότι αν ξεφύγει το ζάχαρο αρχικά θα πάρω ινσουλίνη και μπορεί να μεγαλώνει το μωρό εκτός ορίων και να πάω για καισαρική ή φυσιολογικά με πρόκληση. 

Κάποια μανούλα με παρόμοια εμπειρία; 

Μη στεναχωριέσαι με το ζάχαρο, αν είσαι καλά κάνε κάθε μέρα μισή ώρα περπάτημα, αν αφήνει ο γιατρός, και ξεκίνησε και διατροφή με καθοδήγηση διατροφολόγου. Μπορεί να μην φτάσεις στην ινσουλίνη καν. Το άλλο με το συκώτι δεν ξέρω αν παίρνει να το βοηθήσεις με κάτι.. εγώ 4-5 μήνα έκανα διατροφή με διατροφολόγο γιατί είχα πιθανότητες λόγω σοβαρού οικογενειακού ιστορικού για ζάχαρο. Δεν ξέρω αν βοήθησε αλλά η καμπύλη μια χαρά βγήκε. Τώρα τα παράτησα αλλά μάλλον θα ξαναμπώ σε σειρά μη τρέχω κι εγώ στα τελευταία της εγκυμοσύνης

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Νίναα είπε:

Αχ δεν ξέρω είμαι στο όριο να μην με πάρει από κάτω😐 Μέχρι τώρα η μόνη "δυσκολία" που πέρασα ήταν κάποιοι πόνοι στη μέση που χτυπούσαν και μπροστα και λύθηκε με μαγνήσιο. Και ξαφνικά στην τελική ευθεία να είναι στο όριο το σάκχαρο και αυτό με το συκώτι που ακόμα δεν ξέρω ακριβώς τι είναι😐 Οι μετρήσεις της μπέμπας πάντως είναι πάντα εντός ορίων! Μου είπε όμως ότι αν ξεφύγει το ζάχαρο αρχικά θα πάρω ινσουλίνη και μπορεί να μεγαλώνει το μωρό εκτός ορίων και να πάω για καισαρική ή φυσιολογικά με πρόκληση. 

Κάποια μανούλα με παρόμοια εμπειρία; 

Αρχικά θα σου πω ότι ο παθολόγος που πηγές είναι βλακας(σορρυ αλλά..) κ σε αγχωσε υπερβολικά!!! Για το σάκχαρο δεν θα μιλήσει εκείνος αλλά ενδοκρινολογος - διαβητολογος. Αρχικά θα σου πω ότι κακώς δεν έχεις μιλήσει με τον γυναικολόγο σου. Μόλις παίρνεις τις εξετάσεις καλό είναι να επικοινωνείς μαζί του για να τις στέλνεις. Κ ειδικά τώρα αφού είδες ότι υπάρχει ένα θέμα στα νούμερα. Θα σου πω σίγουρα για το σάκχαρο κ θα στα πει κ ο κατάλληλις γιατρός. Πρέπει να κάνεις μια διατροφή κ μετρήσεις με ένα μηχανάκι που θα σου δώσουν εάν με αυτά δεν ρυθμιστεί το σάκχαρο σου τότε ναι θα κάνεις ινσουλίνη. Δεν παθαίνεις ούτε εσύ ούτε το μωρό κάτι με την ινσουλίνη. Επίσης αυτό που είπε κ η Ελένη θα βοηθήσει λιγάκι κ το περπάτημα. Ίσως αν δεν περπατάς καθολου, να σου βγήκε λιγάκι ανεβασμένο. Όπως κ να χει να θυμάσαι ότι είναι μέσα στα όρια κ όχι εκτός ορίων. Πιστεύω ότι με διατροφή μόνο να εισαι τέλεια. Κ αυτές τις βλακειες που λένε ότι θα πρέπει να γίνει καισαρική ή με πρόκληση δεν ισχύει 1000%,δικαιολογίες των ιατρών. Τώρα για την άλλη τιμή πιυ σου βγήκε ανεβασμένη πιστεύω ότι ο γιατρός θα σου προτείνει επανάληψη... Μην στεναχωριέσαι κ μην φοβάσαι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια σε ποια εβδομάδα γίνεται το Doppler; Λογικά θα μου πει και η γιατρός μου στις 5 Απριλίου που έχω ραντεβού αλλά μέχρι τότε θα έχω αγωνία... 😁

Από 28η εβδ μέχρι κ το τέλος της κύησης γίνεται.. Το ιδανικό για αρκετούς γιατρούς είναι στην 32η εβδ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Είμαστε μαζί 😊 τι περιμένετε;; εγώ στην 1η δεν καταλάβαινα τι αισθάνομαι,τιποτα απολύτως!! Κ να μην έχει πάρει θέση έχει ακόμα χρόνο, αλλά καλύτερα απο τώρα να φύγει ένα αγχος. 

Κορίτσια έχετε κλείσει ντοπλερ;

Περιμένουμε αγόρι! Υποτίθεται ότι έχουμε 2 εβδομάδες γεμάτες ακόμα αλλά θα ήταν καλό να πάρει θέση νωρίτερα να μην αγχώνομαι και για να μπορώ να αναπνέω λιγο καλύτερα..Ιδίως μετα το φαγητό πιέζομαι πολυ και στις ανάσες μου κ με το στομάχι μου να παλλινδρομεί..

Εμένα μου είπε η εμβρυολόγος πως δεν συνιστούν όλοι οι γυναικολόγοι ντοπλερ παρα μόνο αν υπάρξει καποιο πρόβλημα στην εξέλιξη της κύησης για να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα .Και η αλήθεια είναι οτι δεν μου έχει πει κάτι ακόμα ο γυναικολόγος μου περί αυτού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, δεν είσαι μόνη !Εμενα το σάκχαρο νηστείας ηταν πάνω από το όριο και η μέτρηση στο 2ωρο λίγο κάτω.Είχα αγχωθεί σαν έσενα κ περισσότερο όταν μίλησα με το γυναικολόγο μου όπου μου είπε οτι η καμπύλη σακχάρου είναι παθολογική. Μίλησα με τον ενδοκρινολόγο μου  ο οποίος με ηρέμησε αρκετά και θα σου πω τι μου είπε για να ηρεμήσεις κ εσύ.

Μου είπε λοιπόν ότι εφόσον το μωρό μεγαλώνει φυσιολογικά (στην ανώτερη καμπύλη ανάπτυξης βέβαια αλλά από την αρχή και ο γυναικολόγος είπε οτι είναι φυσιλογικό γιατι είμαστε και εγω και ο μπαμπας ψηλοί), και αφού δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το αμνιακό υγρό και είναι κ αυτο φυσιολογικο να μην αγχώνομαι με τις οριακές μετρήσεις γιατι λαμβάνουμε υποψη μας το γεγονός ότι δεν κινούμαστε όπως πριν και λόγω της καραντίνας μπόρει να έχουμε αφεθεί λιγο παρα πάνω.Μειώνουμε τους υδαντανθρακες για αρχή και κινούμαστε,περπατάμε όσο μας επιτρέπει ο γυναικολόγος.Εμένα μου έδωσε και μια διατροφη 1800 θερμίδων την οποία δεν τηρω με ευλάβια πάντα αλλά με έχει κατατοπίσει στο τι πρέπει κ τι όχι να τρώω αλλά κ τις ποσότητες. Η αλήθεια είναι ότι σε 2 εβδομάδες που την έκανα έχασα 2 κιλά ..Και με το μηχανάκι σακχαρου μέρα παρα μέρα τσεκάρω  το σάκχαρο νηστείας και κ κάποιες φορές 2 ώρες μετά το φαγητό .Με τόσες μετρήσεις όμως που έχω κάνει τόσο καιρό που ήμουν αγχωμένη ,ξερω πάνω κατω την τιμή της μέτρησης ανάλογα του τι έχω φάει κ σε τι ποσότητα.

Επίσης κάθε φορά που πάω στο γυναικολόγο ,δηλαδή καθε 15 μέρες ,τσεκάρουμε το αμνιακό υγρο που είναι χαρακτηριστικό του διαβητη .Μέχρι στιγμης είναι τέλειο όπως λεει ο γιατρος.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...