Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η eleni5525 είπε:

Φτου μασιαλα! Λέμε εμείς εδώ στον Έβρο, σαν να λέμε φτου να μη σε ματιασω, σε ελεύθερη μετάφραση, για όσες δεν το ξέρουν 😀 δεν κοιμόμαστε που δεν κοιμόμαστε καλά, έχεις και το μπούκωμα.... φαντάζομαι πως θα είσαι. 

Άστα...... Αυπνη γενικά...... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Καμία ανάσα για την ακρίβεια... Μόνο με otrivin ανασαίνω. Αλλά ο γιατρός μου είπε μόνο βράδυ.... Οπότε περιμένω να ρθει το βράδυ. 🙄😔😏

Κατάλαβα. Κ όλο αυτό από την έγκυμοσυνη? Εγώ μπουκωμένη δεν είμαι λίγη καταρροή μόνο.. να υποθέσω ουτε πανω απ τον ατμό αν μπεις δεν ανακουφίζεσαι Ε? Εγώ σκέφτομαι κ τις αλλεργίες τώρα που θα πιασουν ελπίζω με τοσες βιταμίνες, ορμόνες απ την έγκυμοσυνη να τη γλιτώσω λίγο για φέτος🤣🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσι και εγω! Δυστυχώς δεν έχω την ευχέρεια του καναπέ, δουλεύω ακομη γιατι ειναι νωρις για να σταματησω. Ναι καλε γιατι οχι; εγω ενα χρόνο περιμενα την ταραμοσαλάτα και τωρα δεν θα φαω; 

Αυτήν την απορία έχω και εγώ.. Γιατί είναι αυγά ψαριού ωμά.. Δεν ξέρω.. Θα ήθελα να φάω έτσι λιγουλάκι.. Όπως και χταπόδια γαρίδες κλπ.. Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κατάλαβα. Κ όλο αυτό από την έγκυμοσυνη? Εγώ μπουκωμένη δεν είμαι λίγη καταρροή μόνο.. να υποθέσω ουτε πανω απ τον ατμό αν μπεις δεν ανακουφίζεσαι Ε? Εγώ σκέφτομαι κ τις αλλεργίες τώρα που θα πιασουν ελπίζω με τοσες βιταμίνες, ορμόνες απ την έγκυμοσυνη να τη γλιτώσω λίγο για φέτος🤣🙃

Καλά κι εγώ ένα μπούκωμα που πάει κι έρχεται από την αρχή της εγκυμοσύνης το έχω. Κάτι μου είπε ο μικροβιολόγος ότι λόγω της έντονης αιμάτωσης από την εγκυμοσύνη πρήζονται οι βλενογόνοι της μύτης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eleni5525 είπε:

Καλά κι εγώ ένα μπούκωμα που πάει κι έρχεται από την αρχή της εγκυμοσύνης το έχω. Κάτι μου είπε ο μικροβιολόγος ότι λόγω της έντονης αιμάτωσης από την εγκυμοσύνη πρήζονται οι βλενογόνοι της μύτης. 

Ναι ισχυει εγω συχνά φυσάω κ αίμα.. Πολλά γίνονται τώρα στη φάση που είμαστε.. 🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Αυτήν την απορία έχω και εγώ.. Γιατί είναι αυγά ψαριού ωμά.. Δεν ξέρω.. Θα ήθελα να φάω έτσι λιγουλάκι.. Όπως και χταπόδια γαρίδες κλπ.. Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ... 

Εγώ θα φάω μύδια σε μυδοπιλαφο και γαρίδες σαγανάκι τελικά , πιστεύω είναι ασφαλές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Εγώ θα φάω μύδια σε μυδοπιλαφο και γαρίδες σαγανάκι τελικά , πιστεύω είναι ασφαλές..

Σκέφτομαι και εγώ σε παελια να φάω... Δεν ρώτησα τον γυναικολόγο το ξέχασα τελείως.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ ψάρια κ θαλασσινά δεν τρώω, αλλά η γιατρός μου είπε πως θα μπορούσα να φάω ό,τι έχει υποστεί θερμική επεξεργασία, κοινώς έχει μαγειρευτεί με οποιονδήποτε τρόπο κ δεν είναι άψητο. Αρα μια χαρά τρώγονται τα σαγανάκια και τα τηγανητά! 

@Starrr μπράβο κοπέλα μου για τα νεακια της β' επιπέδου!!! Μου θυμίζεις σε ποιά βδομάδα είσαι? Κορίτσια είμαστε πολλές κ τα μπερδεύω συνέχεια ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η lactaki είπε:

Κάνε μια ερώτηση , καλά οτιδήποτε ώμο εννοείται πως όχι αλλά θεωρώ πως αν είναι καλά μαγειρεμένα πχ τα μυδια δε θα υπάρχει προβλημα. Εμας εδώ πχ τα μυδια τα τρώνε κ ωμά με λεμόνι γι αυτό το λέω. Μέσα στο πιλαφι δε θα υπάρχει θέμα.. Ταραμοσαλατα παλι δεν είμαι φαν αλλά εκεί νομίζω εχει ωμά συστατικά.. @eleni5525

@eleni5525

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Αυτήν την απορία έχω και εγώ.. Γιατί είναι αυγά ψαριού ωμά.. Δεν ξέρω.. Θα ήθελα να φάω έτσι λιγουλάκι.. Όπως και χταπόδια γαρίδες κλπ.. Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ... 

Αυτο μου το βρηκε ο άντρας μου γιατι κ εγω τον ζαλιζα μπορω δεν μπορω. Και τα αυγα του ψαριου δηλαδή χαβιαρι μπορουμε να φαμε κ μάλιστα κανει καλο αρκει να ειναι καλα συσκευασμενα κ διατηρημένα 

Screenshot_20210313_165839_com.android.gallery3d.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Αυτήν την απορία έχω και εγώ.. Γιατί είναι αυγά ψαριού ωμά.. Δεν ξέρω.. Θα ήθελα να φάω έτσι λιγουλάκι.. Όπως και χταπόδια γαρίδες κλπ.. Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ... 

https://www.imommy.gr/2018/02/15/kathara-deytera-kai-egkymosynh-oi-trofes-poy-prepei-na-apofygete/

Και εδω αναφέρεται στην καθαρά Δευτέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Αυτο μου το βρηκε ο άντρας μου γιατι κ εγω τον ζαλιζα μπορω δεν μπορω. Και τα αυγα του ψαριου δηλαδή χαβιαρι μπορουμε να φαμε κ μάλιστα κανει καλο αρκει να ειναι καλα συσκευασμενα κ διατηρημένα 

Screenshot_20210313_165839_com.android.gallery3d.jpg

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

https://www.imommy.gr/2018/02/15/kathara-deytera-kai-egkymosynh-oi-trofes-poy-prepei-na-apofygete/

Και εδω αναφέρεται στην καθαρά Δευτέρα 

Ο σολομός στον πίνακα φαίνεται ασφαλής αλλά στον σύνδεσμο λέει ότι πρέπει να αποφεύγεται. Έχει ρωτήσει κάποια τον γιατρό της σχετικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

 

Ο σολομός στον πίνακα φαίνεται ασφαλής αλλά στον σύνδεσμο λέει ότι πρέπει να αποφεύγεται. Έχει ρωτήσει κάποια τον γιατρό της σχετικά;

Απο οσο ξερω ο καπνιστός απαγορεύεται, αλλα δεν εχω ρωτησει γιατι δεν τον τρωω ούτως ή άλλως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

 

Ο σολομός στον πίνακα φαίνεται ασφαλής αλλά στον σύνδεσμο λέει ότι πρέπει να αποφεύγεται. Έχει ρωτήσει κάποια τον γιατρό της σχετικά;

Για τον σολωμό μου είπε όχι ο γιατρός..και γενικά μου είπε να τον αποφεύγω στη ζωή μου γιατί τον παρουσιάζουν για υγιεινό αλλά δεν είναι! Το ίδιο μου είπε κ φίλος μου ψαράς..είναι από τα ψάρια που αντέχουν πολύ οπότε τα τρώμε μπαγιάτικα πολλές φορές και γενικά δεν είναι καθόλου καλό ψάρι!! Βέβαια εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αλλά από τότε που μου το είπαν αποφεύγω..ε τώρα μια στο τόσο δε νομίζω να κάνει κακό!! Στην εγκυμοσύνη δεν έφαγα καθόλου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Κατάλαβα. Κ όλο αυτό από την έγκυμοσυνη? Εγώ μπουκωμένη δεν είμαι λίγη καταρροή μόνο.. να υποθέσω ουτε πανω απ τον ατμό αν μπεις δεν ανακουφίζεσαι Ε? Εγώ σκέφτομαι κ τις αλλεργίες τώρα που θα πιασουν ελπίζω με τοσες βιταμίνες, ορμόνες απ την έγκυμοσυνη να τη γλιτώσω λίγο για φέτος🤣🙃

Ούτε καν... Μόνο με otrivin... Ανοίγει... 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια εγώ ψάρια κ θαλασσινά δεν τρώω, αλλά η γιατρός μου είπε πως θα μπορούσα να φάω ό,τι έχει υποστεί θερμική επεξεργασία, κοινώς έχει μαγειρευτεί με οποιονδήποτε τρόπο κ δεν είναι άψητο. Αρα μια χαρά τρώγονται τα σαγανάκια και τα τηγανητά! 

@Starrr μπράβο κοπέλα μου για τα νεακια της β' επιπέδου!!! Μου θυμίζεις σε ποιά βδομάδα είσαι? Κορίτσια είμαστε πολλές κ τα μπερδεύω συνέχεια ☺️

22+4 είμαι σήμερα αλλά το μωρό σε κιλά πάει 2 εβδομάδες πιο μετά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.....καλή σαρακοστή να έχουμε!! Με μέτρο τον χαλβά σήμερα 😂😂😂

Με υγεία σε όλες μας και στα μωρά μας! Ο χαλβάς μου χαμογελάει από προχθές μέσα από το ντουλάπι, αλλά έχω καμπύλη την Πέμπτη και καταλαβαίνετε. Εν τω μεταξύ ο σύζυγος έχει φάει μισό μπαστούνι μακεδονικό και εμένα μου τρέχουν τα σάλια 🥴 ούτε τόση δα συμπαράσταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Με υγεία σε όλες μας και στα μωρά μας! Ο χαλβάς μου χαμογελάει από προχθές μέσα από το ντουλάπι, αλλά έχω καμπύλη την Πέμπτη και καταλαβαίνετε. Εν τω μεταξύ ο σύζυγος έχει φάει μισό μπαστούνι μακεδονικό και εμένα μου τρέχουν τα σάλια 🥴 ούτε τόση δα συμπαράσταση..

Κοπέλα μου σου είπε ο γιατρός να προσέχεις τις μέρες πριν τη καμπύλη? Ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι και 8 ώρες πριν την εξέταση να έχεις φάει τούρτα, αν δεν έχεις πρόβλημα, δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στο αποτέλεσμα. Τρεις ώρες μετά τα επίπεδα ζαχαρου επανέρχονται στο φυσιολογικο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κοπέλα μου σου είπε ο γιατρός να προσέχεις τις μέρες πριν τη καμπύλη? Ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι και 8 ώρες πριν την εξέταση να έχεις φάει τούρτα, αν δεν έχεις πρόβλημα, δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στο αποτέλεσμα. Τρεις ώρες μετά τα επίπεδα ζαχαρου επανέρχονται στο φυσιολογικο. 

Έχεις δίκαιο αν δεν έχεις πρόβλημα δεν θα επηρεάσει την καμπύλη. Εμένα όμως από την αρχή με έχουν στο πρόσεχε και η ενδοκρινολογος και η γυναικολόγος γιατί έχει η οικογένεια μου φουλ ιστορικό με ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη και για κακή μου τύχη η πρώτη εξέταση στο ζάχαρο νηστείας ήταν 90, στο όριο ακριβώς όπως μου είπαν. Είναι και λίγο υπερβολική γενικά η γιατρός μου σε αυτό το θέμα, έτσι λένε και άλλες φίλες που την είχαν. Οπότε έχω κόψει από τότε εντελώς τα γλυκά, με δύο τρεις παρασπονδίες και πριν την καμπύλη σακχάρου μου είπαν ότι καλά είναι τις τελευταίες μέρες να αποφύγω τα γλυκά και τα βράδια τους πολλούς υδατάνθρακες. Το πρώτο μόνο καταφέρνω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.....καλή σαρακοστή να έχουμε!! Με μέτρο τον χαλβά σήμερα 😂😂😂

Καλημέρα κοριτσι!! Καλη σαρακοστή κ καλα κουλουμα σε ολους!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η eleni5525 είπε:

Με υγεία σε όλες μας και στα μωρά μας! Ο χαλβάς μου χαμογελάει από προχθές μέσα από το ντουλάπι, αλλά έχω καμπύλη την Πέμπτη και καταλαβαίνετε. Εν τω μεταξύ ο σύζυγος έχει φάει μισό μπαστούνι μακεδονικό και εμένα μου τρέχουν τα σάλια 🥴 ούτε τόση δα συμπαράσταση..

Σου κάνω εγώ! Έχω αλλεργία στο σουσάμι και δεν τρώω ούτε ίχνος χαλβά 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η eleni5525 είπε:

Έχεις δίκαιο αν δεν έχεις πρόβλημα δεν θα επηρεάσει την καμπύλη. Εμένα όμως από την αρχή με έχουν στο πρόσεχε και η ενδοκρινολογος και η γυναικολόγος γιατί έχει η οικογένεια μου φουλ ιστορικό με ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη και για κακή μου τύχη η πρώτη εξέταση στο ζάχαρο νηστείας ήταν 90, στο όριο ακριβώς όπως μου είπαν. Είναι και λίγο υπερβολική γενικά η γιατρός μου σε αυτό το θέμα, έτσι λένε και άλλες φίλες που την είχαν. Οπότε έχω κόψει από τότε εντελώς τα γλυκά, με δύο τρεις παρασπονδίες και πριν την καμπύλη σακχάρου μου είπαν ότι καλά είναι τις τελευταίες μέρες να αποφύγω τα γλυκά και τα βράδια τους πολλούς υδατάνθρακες. Το πρώτο μόνο καταφέρνω.. 

Ααααα έτσι ναι,το καταλαβαίνω απόλυτα.... Δεν ξέρω αν θα σε κάνω να νιώσεις λίγο καλύτερα, αλλά κι εγώ αρχίζω άμεσα αποχή από τα γλυκά, για άλλο λόγο όμως, γτ έχω αρχίσει να βάζω κιλά απότομα κ προσπαθώ να το μαζέψω όσο μαζεύεται ☹😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Σου κάνω εγώ! Έχω αλλεργία στο σουσάμι και δεν τρώω ούτε ίχνος χαλβά 😎

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς! Οι σκέψεις μας αυτές τις δύσκολες μέρες που ο χαλβάς βρίσκεται παντού θα είναι μαζί σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...