Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ζωνη ή κορσέ μετα τη γεννα βαζουμε κοριτσια;κ πότε; Ειναι καλό;;;

Εμένα ο γιατρός δε μ άφησε τον ρώτησα. Είπε πως θα χαλαρώσει η κοιλιά γιατί δε θα δουλεύουν οι κοιλιακοί. Από την άλλη υποτίθεται ότι τον φοράς για να βοηθήσει στο μάζεμα.. Βγάλε άκρη. Ότι πει ο γιατρός σου.

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@annie! έχει κατέβει δηλαδή κανονικά το γάλα ήδη; Ή πίνουν τις σταγόνες του πρωτογαλατος; Πάντως ο γιος που βεντουζαρει τέλεια και κάνει σωστές θηλαστικές κινήσεις θα βοηθήσει πολύ την παραγωγή. Οπότε έμμεσα θα βοηθήσει και την αδελφούλα του που το θέλει έτοιμο να ρέει 😉

Φαντάζομαι θα εδωσαν και συμπλήρωμα για να μην έχουν θέμα με υπογλυκαιμία και ίκτερο

Ναι κατέβηκε κανονικά. Δίνουν συμπλήρωμα εξ αρχής γιατί είναι μικρούλια. Έχουμε και λίγο ικτερο αλλά είναι μέσα στα όρια ακόμα κ δεν ανησυχούμε. Έβγαλα κ με το θηλαστρο γιατί η μικρούλα πάλι δεν πολύ θήλασε κ γω είχα πρηστεί. Να τη δω τώρα τι θα κάνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η lactaki είπε:

@Nefeliap δείξε μας τι πήρες.. είναι πολύ σφιχτός? Έχω κ εγώ, είχα κάτι κολλήματα πιο παλιά αλλά ρε συ δε μπορώ να πάρω ανάσα.. πως θα κάθομαι όλη μέρα Μ αυτό.. εκτός κ αν είναι κάτι λίγο πιο χαλαρό.. 🤣🤣βέβαια είναι κ η τομή δε ξέρω αν κάνει πολύ σφιχτό αυτό δεν ανεβοκατεβαίνει καν εύκολα...

Δεν αγορασα κατι @Magaiver εξαλλου εχω ακομα καιρο..φαντασου η μανα μου μου το ειπε..για αυτο ρωτησα τη σουιτι ..ο γιατρος της αννυ ειπε οχι ..Αντε βγαλε ακρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν αγορασα κατι @Magaiver εξαλλου εχω ακομα καιρο..φαντασου η μανα μου μου το ειπε..για αυτο ρωτησα τη σουιτι ..ο γιατρος της αννυ ειπε οχι ..Αντε βγαλε ακρη..

Ναι αυτό βλέπω.. Δεν υπάρχει δηλαδη κοινή γραμμή.. Αν και δεν με εκπλήσσει καθόλου καθώς οι γιατροί δεν συμφωνούν σε τίποτα μεταξύ τους..

Έχεις πολύ χρονο νιώθεις εσύ? Είμαστε νομίζω σχεδόν μαζί σωστά? Εγώ νιώθω ετοιμόγεννη στην κυριολεξία. Έχω δηλαδή και έτοιμη βαλίτσα για μαιευτήριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Ναι αυτό βλέπω.. Δεν υπάρχει δηλαδη κοινή γραμμή.. Αν και δεν με εκπλήσσει καθόλου καθώς οι γιατροί δεν συμφωνούν σε τίποτα μεταξύ τους..

Έχεις πολύ χρονο νιώθεις εσύ? Είμαστε νομίζω σχεδόν μαζί σωστά? Εγώ νιώθω ετοιμόγεννη στην κυριολεξία. Έχω δηλαδή και έτοιμη βαλίτσα για μαιευτήριο.

Ναι,καμια κοινή γραμμή! Είμαι 33+6 και θα παω να με ξαναδει 35+6 για να κανω απλο κοιλιακο& καρδιοτοκογραφημα.οποτε τοτε λογικα θα φανει ποσο χρονο θα εχω;!αυτες τις μερες θα φτιαξω και τη βαλιτσα γιατι ποτε δε ξερεις.αλλα δεν εχω δειγματα κ νιωθω οκ γενικως κ μου είπε και αυτος οσο παει θα το παμε ..οποτε θα δειξει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι,καμια κοινή γραμμή! Είμαι 33+6 και θα παω να με ξαναδει 35+6 για να κανω απλο κοιλιακο& καρδιοτοκογραφημα.οποτε τοτε λογικα θα φανει ποσο χρονο θα εχω;!αυτες τις μερες θα φτιαξω και τη βαλιτσα γιατι ποτε δε ξερεις.αλλα δεν εχω δειγματα κ νιωθω οκ γενικως κ μου είπε και αυτος οσο παει θα το παμε ..οποτε θα δειξει ...

Οοο τέλεια!!! Θα το αφήσετε δηλαδή να εξελιχθεί και δεν θα το πάτε προγραμματισμένα την 37η εβδομάδα που κάνουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι στην Ελλάδα?

Εάν δεν ζορίζεσαι καθόλου στην 34η εβδομάδα τότε έχεις σίγουρα πολύυυυυ δρόμο μπροστά σου😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Οοο τέλεια!!! Θα το αφήσετε δηλαδή να εξελιχθεί και δεν θα το πάτε προγραμματισμένα την 37η εβδομάδα που κάνουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι στην Ελλάδα?

Εάν δεν ζορίζεσαι καθόλου στην 34η εβδομάδα τότε έχεις σίγουρα πολύυυυυ δρόμο μπροστά σου😊

Καισαρικη θα κανω σιγουρααα ,το ειπαμε αυτο... απλά εκεινος ειπε θα δουμε πως θα παει ,οταν θα εχουμε  μια καλυτερη εικονα οταν ξαναπαω 36η εβδομαδων να με ξαναδει.οποτε παιζει τοτε να μου πει παμε για γεννα με τη μια ..δεν εχω ιδεα..δε ζορίζομαι,ουτε πονακια εχω κλπ αλλά αυτα ξαφνικα δε γίνονται; Ειμαι κ ασχετη χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Καισαρικη θα κανω σιγουρααα ,το ειπαμε αυτο... απλά εκεινος ειπε θα δουμε πως θα παει ,οταν θα εχουμε  μια καλυτερη εικονα οταν ξαναπαω 36η εβδομαδων να με ξαναδει.οποτε παιζει τοτε να μου πει παμε για γεννα με τη μια ..δεν εχω ιδεα..δε ζορίζομαι,ουτε πονακια εχω κλπ αλλά αυτα ξαφνικα δε γίνονται; Ειμαι κ ασχετη χαχα

χάχαχα ενώ εγώ είμαι σχετική νομίζεις? Εδώ και πολύ καιρό κάθε μέρα νομίζω ότι έχω πόνους τοκετού!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Btw κοριτσια εχει καμια σας παρει αυτο;https://peanutandpiglet.com/collections/products/products/twin-breastfeeding-pillow-plt005

Φαίνεται πολύ καλό! Είναι της ίδιας λογικής με το brest friend της@Magaiver

Ειμαι ανάμεσα σε αυτού του τύπου και των twin Z οπως:

https://www.buybuybaby.com/store/product/twin-z-pillow-reg/3305418

Δεν ξέρω τι βολεύει, ούτε ξέρω καμία να έχει χρησιμοποιήσει να πει γνωμη. Απορώ γιατί δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Πάντως κορίτσια τα έβαλα κάτω και θέλει οπωσδήποτε ταυτόχρονο θηλασμό. Δεν βγαίνει αλλιώς. Πρακτικά δηλαδή, δεν βγαίνουν οι ώρες, αν κρίνω από το γιο μου που στις αρχές μπορεί να καθόταν και 18 ώρες το 24ωρο στο στήθος. Και ο υπνος με το στομα βεντουζαρισμενο ηταν. Κάναμε μόνο διαλείμματα για αλλαγή πάνας,  μπάνιο, τουαλέτα δική μου. Ευτυχως κρατάει πολύ λίγο αυτή η φάση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

χάχαχα ενώ εγώ είμαι σχετική νομίζεις? Εδώ και πολύ καιρό κάθε μέρα νομίζω ότι έχω πόνους τοκετού!!! 

Εδώ εγώ που είμαι η πιο επίφοβη να γεννήσω άμεσα δεν έχω καμία ένδειξη. Αν δεν χορεύανε μπολσόι κάθε μέρα στην κοιλιά δεν θα καταλάβαινα οτι είμαι έγκυος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Φαίνεται πολύ καλό! Είναι της ίδιας λογικής με το brest friend της@Magaiver

Ειμαι ανάμεσα σε αυτού του τύπου και των twin Z οπως:

https://www.buybuybaby.com/store/product/twin-z-pillow-reg/3305418

Δεν ξέρω τι βολεύει, ούτε ξέρω καμία να έχει χρησιμοποιήσει να πει γνωμη. Απορώ γιατί δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Πάντως κορίτσια τα έβαλα κάτω και θέλει οπωσδήποτε ταυτόχρονο θηλασμό. Δεν βγαίνει αλλιώς. Πρακτικά δηλαδή, δεν βγαίνουν οι ώρες, αν κρίνω από το γιο μου που στις αρχές μπορεί να καθόταν και 18 ώρες το 24ωρο στο στήθος. Και ο υπνος με το στομα βεντουζαρισμενο ηταν. Κάναμε μόνο διαλείμματα για αλλαγή πάνας,  μπάνιο, τουαλέτα δική μου. Ευτυχως κρατάει πολύ λίγο αυτή η φάση

Εσυ @Magaiverπηρες το πασίγνωστο κλασικο ναι το πιο γνωστο..χα φοβερο γιατι ειμαι ανάμεσα σε αυτα τα 3 μαξιλαρια και δε ξερω ποιο να παρω πραγματικα!!!ναι δε βγαίνει με τιποτα αλλιώς ,συμφωνω!!ταυτοχρονα οπως το λες!!πρεπει να μπουμε σε προγραμμα!!!!καλά και μενα κουνάνε φουλ τα μωρα ,δε σταματάνε ποτε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Φαίνεται πολύ καλό! Είναι της ίδιας λογικής με το brest friend της@Magaiver

Ειμαι ανάμεσα σε αυτού του τύπου και των twin Z οπως:

https://www.buybuybaby.com/store/product/twin-z-pillow-reg/3305418

Δεν ξέρω τι βολεύει, ούτε ξέρω καμία να έχει χρησιμοποιήσει να πει γνωμη. Απορώ γιατί δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Πάντως κορίτσια τα έβαλα κάτω και θέλει οπωσδήποτε ταυτόχρονο θηλασμό. Δεν βγαίνει αλλιώς. Πρακτικά δηλαδή, δεν βγαίνουν οι ώρες, αν κρίνω από το γιο μου που στις αρχές μπορεί να καθόταν και 18 ώρες το 24ωρο στο στήθος. Και ο υπνος με το στομα βεντουζαρισμενο ηταν. Κάναμε μόνο διαλείμματα για αλλαγή πάνας,  μπάνιο, τουαλέτα δική μου. Ευτυχως κρατάει πολύ λίγο αυτή η φάση

Το είχα ψάξει λίγο και από διάφορα reviews και άλλες διδυμομανες κατέληξα σε αυτό το μαξιλάρι. Γιατί αυτό το διπλό δεν είναι φορετο από πισω στην πλάτη. Και κάποιες έλεγαν ότι κουράζει την πλάτη αυτό. Προφανώς πριν δοκιμάσεις δεν ξέρεις..

Για τα ωράρια πολύ καλά τα λες! Είσαι έμπειρη επειδή έχεις ήδη ένα μωράκι και φαίνεται 😊 Η μαια που ήρθε σπίτι μας και θα ερχεται μετά την γέννα να μας καθοδηγεί κλπ το είπε στον άντρα μου. Ο,τι εάν πραγματικά θέλω να τα θηλάζω πρέπει να τα συγχρονίσουμε να τρώνε μαζί. Αλλιώς αποκλείεται στην πράξη να δουλέψει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Εσυ @Magaiverπηρες το πασίγνωστο κλασικο ναι το πιο γνωστο..χα φοβερο γιατι ειμαι ανάμεσα σε αυτα τα 3 μαξιλαρια και δε ξερω ποιο να παρω πραγματικα!!!ναι δε βγαίνει με τιποτα αλλιώς ,συμφωνω!!ταυτοχρονα οπως το λες!!πρεπει να μπουμε σε προγραμμα!!!!καλά και μενα κουνάνε φουλ τα μωρα ,δε σταματάνε ποτε!!

Εγώ κορίτσια δεν τα νιώθω και τα δυο το ίδιο. Δηλαδή το ένα το αισθάνομαι ελάχιστα. Λόγω θέσης. Ενώ το άλλο όλη την ώρα. Αλλά δεν θέλω να κουνιούνται ρε γαμωτο τόσο. Ειναι τρελό αλλα η μήτρα μου κάνει συσπασεις όταν κουνιουνται υπερβολικά. Είναι πολύ ευερεθιστη από την υπερβολική διάταση που έχει. Γιατί ούτε έχω ξαναμεινει έγκυος και είχα υπερβολικά μικρή μήτρα λόγω σωματοτυπου κυρίως. Μου το είχαν πει στο τελευταίο χειρουργείο ότι είναι πολύ μικρούλα σε μέγεθος όπως και όλα μου τα όργανα. Οπότε τώρα τα έχει παιξει εντελώς που από μικρή πρέπει να γίνει τέραστια να χωρέσει τα δύο μωρά. Αντιδρά δηλαδή σε αυτή την υπερδιαταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver αυτό είναι το εντυπωσιακό με τη μήτρα, ότι είναι το μόνο όργανο που αυξάνει τον όγκο του κατά 500 φορές και μετά επανέρχεται μέσα σε λίγες ώρες. Ειναι αξιοθαύμαστη η μήτρα σου, κανει πολύ καλή δουλειά 😊 Παιζει τοσο ρολο ο σωματοτυπος ε; Ποσο υψος εχεις; Και ποσα κιλα εχεις βαλει; Παντως καταλαβαίνω πόσο ζοριζεσαι. Κι εγώ δεν τις θέλω τις εντονες κλωτσιές, φοβάμαι ότι θα μου φύγουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

@Evi 89 πως είσαι; Όλα καλα με τους γιατρούς;

Καλημέρα! Δεν πρόλαβα χθες με δυο γιατρούς! Γύρισα πολύ κουρασμένη. Αφού η γιατρό στο νοσοκομείο μου ειπε οτι δεν έπρεπε να κουραστώ τόσο σε μια μέρα! Λοιπον τα νέα είναι καλά! Απλά μου τα αλλάζουν συνεχώς χαχα! Το αριστερό μωρό γύρισε πάλι με το κεφάλι πανω και τα πόδια κάτω. Το βάρος τους είναι φυσιολογικό πλέον. 1630 και 1800. Κατέβηκαν χαμηλά, αλλά μου είπε να μην ανησυχω δεν δείχνει κάτι. Απλώς βρίσκονται χαμηλά. Ο τράχηλος κλειστός καλά κρατεί, 33,3mm και είναι αισιόδοξη οτι θα αντέξω μεχρι 36 βδομάδες σίγουρα. Συμπτώματα δεν έχω είμαι καλά και κάνω βόλτες αν και μου ειπε να μην το κανω τωρα που φτάσαμε ως εδω μη τα χαλάσουμε! Όλα καλά! 
 

@Magaiver τελικά μου είπε οτι ειναι το κεφάλι του μωρου που ειναι με το κεφάλι κάτω. Εκει στον αφαλό διπλα. Οπότε δεν ανησυχω! Πετρώματα δεν εχω νιωσει. Ισως 5-6 φορές μέχρι τώρα. Τα περιμένω όμως θα έρθουν δε μπορεί! 
 

Και το τελευταίο όχι και τόσο ευχάριστο ειναι οτι οταν πήγα να κάνω τις κορτιζόνες την πρωτη δόση τότε στις 29+1 έγινε λάθος και μου βαλανε την μισή δόση. Εγω δεν ήξερα ποση ειναι η δοση για να καταλάβω και το ανακαλύψαμε χθες με την γιατρό όταν της είπα οτι εχω ακομα δυο μπουκαλάκια. Και μου ειπε αρα εγινε η μισή. Δεν την είδα πολύ χαρούμενη βέβαια, ομως ειπε να κανω σημερα κιολας την δευτερη φάση και αργοτερα στις 34 βδομάδες θα μου κάνει ξανά την δοση που έχασα ως αναμνηστική. Ελπίζω  να καταλάβατε έτσι οπως τα είπα.. πφφ λεω τι βλακεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver αυτό είναι το εντυπωσιακό με τη μήτρα, ότι είναι το μόνο όργανο που αυξάνει τον όγκο του κατά 500 φορές και μετά επανέρχεται μέσα σε λίγες ώρες. Ειναι αξιοθαύμαστη η μήτρα σου, κανει πολύ καλή δουλειά 😊 Παιζει τοσο ρολο ο σωματοτυπος ε; Ποσο υψος εχεις; Και ποσα κιλα εχεις βαλει; Παντως καταλαβαίνω πόσο ζοριζεσαι. Κι εγώ δεν τις θέλω τις εντονες κλωτσιές, φοβάμαι ότι θα μου φύγουν

Ναι ο σωματοτυπος παίζει μεγάλο ρόλο δυστυχώς. Είμαι 1.58 με αρχικό βάρος 47 κιλά. Και έχω βάλει πολύ λίγα κιλά σε βαθμό που η κοιλιά όταν κάθομαι φεύγει στο πλάι. Δηλαδή το ένα μωρό δεν χωράει το καημένο να κάτσει πάνω μου. Αυτό είναι πολύ λυπηρό. Στεναχωριέμαι δηλαδή που το βλέπω να γλιστράει επειδή δεν έχω χώρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Καλημέρα! Δεν πρόλαβα χθες με δυο γιατρούς! Γύρισα πολύ κουρασμένη. Αφού η γιατρό στο νοσοκομείο μου ειπε οτι δεν έπρεπε να κουραστώ τόσο σε μια μέρα! Λοιπον τα νέα είναι καλά! Απλά μου τα αλλάζουν συνεχώς χαχα! Το αριστερό μωρό γύρισε πάλι με το κεφάλι πανω και τα πόδια κάτω. Το βάρος τους είναι φυσιολογικό πλέον. 1630 και 1800. Κατέβηκαν χαμηλά, αλλά μου είπε να μην ανησυχω δεν δείχνει κάτι. Απλώς βρίσκονται χαμηλά. Ο τράχηλος κλειστός καλά κρατεί, 33,3mm και είναι αισιόδοξη οτι θα αντέξω μεχρι 36 βδομάδες σίγουρα. Συμπτώματα δεν έχω είμαι καλά και κάνω βόλτες αν και μου ειπε να μην το κανω τωρα που φτάσαμε ως εδω μη τα χαλάσουμε! Όλα καλά! 
 

@Magaiver τελικά μου είπε οτι ειναι το κεφάλι του μωρου που ειναι με το κεφάλι κάτω. Εκει στον αφαλό διπλα. Οπότε δεν ανησυχω! Πετρώματα δεν εχω νιωσει. Ισως 5-6 φορές μέχρι τώρα. Τα περιμένω όμως θα έρθουν δε μπορεί! 
 

Και το τελευταίο όχι και τόσο ευχάριστο ειναι οτι οταν πήγα να κάνω τις κορτιζόνες την πρωτη δόση τότε στις 29+1 έγινε λάθος και μου βαλανε την μισή δόση. Εγω δεν ήξερα ποση ειναι η δοση για να καταλάβω και το ανακαλύψαμε χθες με την γιατρό όταν της είπα οτι εχω ακομα δυο μπουκαλάκια. Και μου ειπε αρα εγινε η μισή. Δεν την είδα πολύ χαρούμενη βέβαια, ομως ειπε να κανω σημερα κιολας την δευτερη φάση και αργοτερα στις 34 βδομάδες θα μου κάνει ξανά την δοση που έχασα ως αναμνηστική. Ελπίζω  να καταλάβατε έτσι οπως τα είπα.. πφφ λεω τι βλακεία. 

Καλημέρα! Να σου πω την αλήθεια και εγώ το σκέφτηκα ότι με δύο ραντεβού θα κουραστείς πάρα πολύ. Εδώ ένα ραντεβού έχεις και μετα είσαι πτώμα σα να έσκαβες.. Τα μωρά σούπερ βάρος!!! Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα σκέψου ήταν γύρω στα 1800γρ. Στην 32η εβδομάδα είσαι? Και ο τράχηλος πολύ καλός 😊 Δεν θέλει το πολύ περπάτημα για να μην μαλακώσει απότομα λογικά. Περπάτα λιγάκι ίσα ίσα να μπορείς να σηκώνεις το βάρος με τα πόδια σου. Γιατί αλλιώς ατροφουν εντελώς οι μύες του ποδιού. Το αριστερό που λες ότι άλλαξε θέση είναι το δεύτερο μωρό? Ή αυτό που βγαίνει πρώτο? Για τις ενέσεις τι βλακεία ρε συ!!! Στο κόσμο τους είναι εεε?? Έκανες μονη δόση δηλαδή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Καλημέρα! Να σου πω την αλήθεια και εγώ το σκέφτηκα ότι με δύο ραντεβού θα κουραστείς πάρα πολύ. Εδώ ένα ραντεβού έχεις και μετα είσαι πτώμα σα να έσκαβες.. Τα μωρά σούπερ βάρος!!! Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα σκέψου ήταν γύρω στα 1800γρ. Στην 32η εβδομάδα είσαι? Και ο τράχηλος πολύ καλός 😊 Δεν θέλει το πολύ περπάτημα για να μην μαλακώσει απότομα λογικά. Περπάτα λιγάκι ίσα ίσα να μπορείς να σηκώνεις το βάρος με τα πόδια σου. Γιατί αλλιώς ατροφουν εντελώς οι μύες του ποδιού. Το αριστερό που λες ότι άλλαξε θέση είναι το δεύτερο μωρό? Ή αυτό που βγαίνει πρώτο? Για τις ενέσεις τι βλακεία ρε συ!!! Στο κόσμο τους είναι εεε?? Έκανες μονη δόση δηλαδή?

31+6 σήμερα! Περπατάω οπως λες για να μην ατροφήσουν οι μύες αλλά και επειδή εδώ που τα λέμε ποναει ο κώλος μου τόσο πολύ. Το κόκαλο εκει στη μέση υπερβολικά. Επειδή κοιμάμαι και καθιστη εχει επιδεινωθεί η κατάσταση. Υπομονή! Νομίζω πως ναι ότι ειναι το δεύτερο! Η γιατρός τοτε μου είχε πει ότι αυτή τα ονομασε 1ο και 2ο για να καταλαβαινόμαστε. Αλλά αυτά αλλάζουν θέσεις μου ειχε πει τόοοοτε αρχές οποτε τωρα άντε βγάλε άκρη! Τι να πω για τις ενέσεις.. μες στην στεναχώρια ειμαι. Μια που δεν έγινε σωστά και μία που θα ξανακανω και 5η φορά χωρίς λογο. Εμενα μου εδωσαν 2 μπουκαλάκια για την μια μέρα και 2 για την άλλη. Οταν πηγα μου βαλανε το ενα και την επομενη αλλο ενα. Δηλαδή περίσσεψαν τα δυο. Εμενα δεν μου το ειχε πει κανεις κιολας, νομιζα οτι η γιατρός μου εγραψε και για τις επομενες βδομάδες κ ετσι εγινε μπερδεμα. Αχ... αυτα με μενα. Εσύ πώς εισαι; Μερα μερα περνάνε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Εγώ τον κορσέ τον αγόρασα στο μαιευτήριο, αφού πρώτα μου το είπε ο γιατρός και τον φοράω την ημέρα, είναι λίγο σφικτος στην αρχή αλλά μετά τον συνηθίζεις!! Εμένα πάντως με βοηθάει γιατί κρατάει πιο σταθερή την κοιλιά και την τομή!!! 

Όσον αφορά τον θηλασμό εγώ δε ξέρω αν θα πιάσουν θηλή τελικά, πάντως χρειάζεται σίγουρα και δεύτερο άτομο για να ταΐσεις δύο μωρα, να δω μετά που θα γυρίσει ο άνδρας μου στη δουλειά τι θα κάνω.... όπου λογικά θα τις ταΐζω μία μία 😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Evi 89 είπε:

31+6 σήμερα! Περπατάω οπως λες για να μην ατροφήσουν οι μύες αλλά και επειδή εδώ που τα λέμε ποναει ο κώλος μου τόσο πολύ. Το κόκαλο εκει στη μέση υπερβολικά. Επειδή κοιμάμαι και καθιστη εχει επιδεινωθεί η κατάσταση. Υπομονή! Νομίζω πως ναι ότι ειναι το δεύτερο! Η γιατρός τοτε μου είχε πει ότι αυτή τα ονομασε 1ο και 2ο για να καταλαβαινόμαστε. Αλλά αυτά αλλάζουν θέσεις μου ειχε πει τόοοοτε αρχές οποτε τωρα άντε βγάλε άκρη! Τι να πω για τις ενέσεις.. μες στην στεναχώρια ειμαι. Μια που δεν έγινε σωστά και μία που θα ξανακανω και 5η φορά χωρίς λογο. Εμενα μου εδωσαν 2 μπουκαλάκια για την μια μέρα και 2 για την άλλη. Οταν πηγα μου βαλανε το ενα και την επομενη αλλο ενα. Δηλαδή περίσσεψαν τα δυο. Εμενα δεν μου το ειχε πει κανεις κιολας, νομιζα οτι η γιατρός μου εγραψε και για τις επομενες βδομάδες κ ετσι εγινε μπερδεμα. Αχ... αυτα με μενα. Εσύ πώς εισαι; Μερα μερα περνάνε! 

Ναι στην αρχή δεν έχει νόημα να βλέπεις θέση γιατί αλλάζουν συνεχώς. Μεχρι τον 7ο μήνα ομως γιατί μετά είναι πιο δύσκολα λόγω χώρου. Δεν βάζεις κανένα μαξιλάρι για την μέση? Εγώ ρε συ έχω ολόκληρη κατασκευή που αποτελείται από 7 μαξιλάρια τις τελευταίες μέρες 😂 Είναι τρελό! Οταν μέσα στη νύχτα σηκώθω για τουαλέτα είναι πολύ δύσκολο να φτιάξω μόνη μου αυτή την κατασκευή και ξυπνάω τον άντρα μου τον καημένο.. Και εννοείται μόλις με βολέψει στην κατασκευή δεν κουνιέμαι ούτε για πλάκα. Όλο το βράδυ ακουνητη τη βγάζω (χαχαχαχαχα).

Εγώ είμαι 33+6 (έχουμε ακριβώς 2 εβδομάδες διαφορά). Όσο αντέχει το σώμα έχει καλώς.. Έχουν αρχίσει να πρήζονται και τα πόδια μου λίγο όποτε πρέπει να τα βάζω ψηλά. Η @annie! ελεγε στο ύψος της καρδιάς πρέπει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Εγώ τον κορσέ τον αγόρασα στο μαιευτήριο, αφού πρώτα μου το είπε ο γιατρός και τον φοράω την ημέρα, είναι λίγο σφικτος στην αρχή αλλά μετά τον συνηθίζεις!! Εμένα πάντως με βοηθάει γιατί κρατάει πιο σταθερή την κοιλιά και την τομή!!! 

Όσον αφορά τον θηλασμό εγώ δε ξέρω αν θα πιάσουν θηλή τελικά, πάντως χρειάζεται σίγουρα και δεύτερο άτομο για να ταΐσεις δύο μωρα, να δω μετά που θα γυρίσει ο άνδρας μου στη δουλειά τι θα κάνω.... όπου λογικά θα τις ταΐζω μία μία 😄😄

Καλημέρα! Ναι δυο άτομα μινιμουμ είναι απαραίτητα για τα μωρά και ένα τρίτο για το σπίτι!!! Δεν έχουν πιει κατευθείαν από το στήθος ακόμα εε? Μόνο με μπουκάλι? Έχεις όμως παραγωγή? Μην τα παρατήσεις!!! Κάποιες φορές θέλει πίο πολύ υπομονή απλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evi 89 μπράβο τα αγοράκια μας! Όλα τέλεια! Καλά με τέτοιο τράχηλο θα είχα βγει για τρεξιμο χαχα! Ρε μη σκας με τις ενέσεις. Μη σου πω καλύτερα που δεν έκανες ολόκληρη τη δόση, αφού δεν γεννησες τότε. Εμένα ο δεύτερος γιατρός μου ειπε και που τις έκανα τότε εχει φυγει η δράση τους κι είναι σαν να μην τις έχω κάνει. Μόνο αν ξεκινήσει ο τοκετος θα τις κάνω και θα προσπαθήσουν να με κρατήσουν 24-48 ώρες για να προλαβουν να δράσουν. Κι όταν του είπα να κάνω κάθε εβδομάδα για να είμαι σίγουρη είπε ότι μέχρι 2 άντε 3 φορές επιτρέπεται να τις κάνω

@Magaiver βρε μια χαρά είναι το μωρό, άκου εκεί γλιστράει και φευγει απέξω! Ρε αυτά κάνουν ζωάρα εκεί μέσα! Το φαντάζομαι σαν να είναι σε αιωρα και να λικνίζονται! Καλύτερα από το να είναι μέσα σε σκληρό κοκάλινο σκελετό οπως είναι εμένα το κεφάλι της μπέμπας χωμένο στα οστά της λεκάνης 🙁 πω πω ασφυξία με πιάνει και μόνο που το σκέφτομαι

Εμένα από την αρχή ήταν το Α και το Β και νομίζω ότι είχε να κάνει με τη θέση του πλακούντα στην αρχή (Ο ένας ήταν πάνω στον τράχηλο) δεν άλλαξαν ποτέ

@Sweetie79 καλέ το συζητάς; Και με ένα μωρό χρειάζεσαι οπωσδήποτε δεύτερο άτομο να σε βοηθάει. Είσαι πρακτικά ανάπηρη. Καλά για τις δουλειές του σπιτιού άστο, δεν συνδυάζονται αυτά τα δύο. Κάποτε θαύμαζα τις μανούλες που τα κατάφερναν όλα. Τώρα θαυμάζω αυτές που έχουν καταφέρει να μην τους νοιάζει 😊

Με το θήλαστρο όμως δεν είναι μεγαλύτερος κόπος; Δηλ την ώρα που αντλείς πρέπει κάποιος να  ασχολείται και με τα δύο μωρά. Βάλε και τα πλυσίματα και αποστειρώσεις κλπ.

Σε ρωτάω γιατί προσπαθώ να φτιάξω στο μυαλό μου ένα υποτυπώδες πρόγραμμα κι αυτό βάζοντας και τη βοήθεια που θα έχω και δεν μου βγαίνει ακόμα κι αν δεν κοιμάμαι καθόλου 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...