Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 45 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Εμένα με πιάνουν μια ώρα περίπου μετά το φαγητό κ μέχρι να χωνέψω. Δεν ξεφεύγω από τα φυσιολογικά όρια, μέχρι 90 φτάνω αλλά επειδη έχω μάθει σε πολύ πιο χαμηλούς παλμούς ζορίζομαι. 

Α εντάξει! Νόμιζα 120 κλπ.. εμένα προσωπικά το 90 ειναι το φυσιολογικό μου λογω διαφραγματοκήλης οπότε ειμαι κουλ. Απλά με είχαν πιάσει κανα δυο φορες 120 για ενα λεπτο περιπου κ απο τοτε φοβαμαι μην ζοριστώ και ανεβασω ξαφνικα.. με ενα φοβο ειμαι! Αλλά ακούω και σας κ παίρνω θάρρος! Αλλά αν έχεις συνηθίσει σε χαμηλούς όντως είναι ζόρικο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σου! Α μονο 2 βδομάδες διαφορά εχουμε! Θυμασαι πότε καταλαβες αισθητή διαφορά στις δυσκολίες; Δηλαδή αν μου λες οτι εχεις τα ταχυπαλμίες κλπ να τις περιμενω κ γω; Για να δούμε.. ερώτηση. Οι ταχυπαλμίες πώς σε πιανουν; Ξαφνικά; Κρατάνε πολύ; Πώς ειναι;

Ανεβάζω και 120.. Όταν δυσκολεύομαι να αναπνεύσω πχ. Η όταν πιέζεται η κεντρική αρτηρία μου εάν πέφτει το βάρος της μήτρας όπως ξαπλώνω. Βασικά έχω πολύ χαμηλή πίεση (4.5/8) κιόλας οπότε η καρδιά λογικό είναι να ανεβάσει παλμούς. Είμαι αρκετά μικροκαμωμένη κιόλας. Ξεκινησα την εγκυμοσύνη 49 κιλά και μάλιστα μετά από ειδική διατροφή για παχυνση.. Οπότε γενικώς το σώμα μου δυσκολεύεται πολύ με τόσο βάρος. Τώρα αυτές οι εβδομάδες κάνουν μεγάλη διαφορά. Γιατί παίρνουν πολύ γρήγορα βάρος τα μωρά. Κάθε βδομάδα σκέψου 200-300 γρ σύνολο.. Αυτό συμβαίνει στον 9ο όταν έχεις ένα μωρό, αλλά σε έμας συμβαίνει απο τον 7ο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Μια χαρά 3 εκατοστά;; Σούπερ!! Θα κρατήσει το ράμμα θα το δεις. Είναι μια ομάδα στο Facebook διδυμομαμαδες εν δράσει. Λοιπόν εκεί έχουν κάνει πααααρα πολλές περιδεση, απ ότι φαίνεται είναι πολύ συχνό φαινόμενο η ανεπάρκεια τραχήλου στα δίδυμα. Σε όλες κράτησε το ράμμα!! Όσες γέννησαν νωρίτερα ήταν για άσχετο λόγο. Όχι δεν αισθάνομαι κάτι. Ούτε κ πριν αισθανόμουν να σου πω την αλήθεια. 

Άρα λες είναι λόγω διδύμων και όχι λόγω προβληματος του τραχήλου μας εε? Εγώ όταν έγινε αυτό είχα κανονικη δραστηριότητα. Δούλευα περπατούσα οδηγούσα έκανα και γιόγκα σκέψου. Και δεν πήρα χαμπάρι ότι ο τράχηλος μαλακωνε από πάνω και άνοιγε. Ευτυχώς το είδαμε τυχαια. Αλλιώς θα τα είχα γεννήσει σίγουρα. Μου έκαναν και τις ενέσεις για τα πνευμόνια μάλιστα. Γιατί δεν ξέραμε τι θα γίνει.

Πως λέγεται αυτό το γκρουπ που λες στο facebook? Πολύ ελπιδοφόρο ακούγεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ανεβάζω και 120.. Όταν δυσκολεύομαι να αναπνεύσω πχ. Η όταν πιέζεται η κεντρική αρτηρία μου εάν πέφτει το βάρος της μήτρας όπως ξαπλώνω. Βασικά έχω πολύ χαμηλή πίεση (4.5/8) κιόλας οπότε η καρδιά λογικό είναι να ανεβάσει παλμούς. Είμαι αρκετά μικροκαμωμένη κιόλας. Ξεκινησα την εγκυμοσύνη 49 κιλά και μάλιστα μετά από ειδική διατροφή για παχυνση.. Οπότε γενικώς το σώμα μου δυσκολεύεται πολύ με τόσο βάρος. Τώρα αυτές οι εβδομάδες κάνουν μεγάλη διαφορά. Γιατί παίρνουν πολύ γρήγορα βάρος τα μωρά. Κάθε βδομάδα σκέψου 200-300 γρ σύνολο.. Αυτό συμβαίνει στον 9ο όταν έχεις ένα μωρό, αλλά σε έμας συμβαίνει απο τον 7ο..

Πω πω κατάλαβα.. δύσκολο. Πάντως και γω ειμαι μικροκαμωμενη και ξεκινησα 49, μετά επεσα στα 44 λογω εμετων κ απο τον 4ο μηνα αρχισα να ερχομαι στα κανονικά μου κ είμαι τωρα 56 περιπου. Πω αυτο πάντως με τις ταχυπαλμίες τις ξαφνικές πολύ τρομακτικό. Εγώ δεν μπορώ να ηρεμησω σαν κρίση πανικού είναι. Τι κάνεις αν σε πιασουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver δεν φαντάζεσαι πόσο χάρηκα με τα νέα σου! Δεν εχουμε μιλήσει αλλα σε θυμάμαι από την ωραια παλιοπαρέα που είχατε φτιάξει με την @Πιου-πιου και τα άλλα κορίτσια! Τι φύλο είναι τα μωράκια σου;

Εχω κι εγώ θέμα με τον τραχηλο όπως κι η @annie! κι εβαλα πεσσό 23η εβδομάδα. Εμένα βρε κορίτσια μου είπε ότι δεν παίρνει περιδεση λόγω διδύμων και εβδομάδας αλλά τώρα που βλέπω κι εσάς που εχει αυξηθεί τόσο πολύ το ξανασκέφτομαι μήπως δεν αρκεί το δαχτυλίδι. Εμένα είναι 2,2 στην 25η εβδομάδα με utrogestan και ακινησία. Μου είπε μάλιστα ότι το ιδανικό είναι να βάζω μαξιλάρια κάτω από τη λεκάνη όταν είμαι ξαπλωμένη για να μην επιβαρύνεται καθόλου ο τράχηλος που θα είναι πιο ψηλά. Αλλά αυτό είναι βασανιστήριο αν έχεις και παλινδρόμηση! Εγώ είχα πριν λίγες εβδομάδες αλλά τώρα ως δια μαγείας πέρασε.

Όσο για τον ύπνο ευτυχώς δεν έχω ακόμα πρόβλημα. Ούτε αλλά θέματα με πόνους, ταχυκαρδίες κλπ. Μήπως επειδή είμαι "μεγαλοκαμωμένη" και έχουν ακόμα χώρο; 🤪 Θα σας πω σε 2 βδομαδούλες που θα αρχίσω να βαραίνω σοβαρά!

πόσο ζυγίζουν τώρα τα μωράκια σας; Εμένα 600 και 640 γραμμάρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Πω πω κατάλαβα.. δύσκολο. Πάντως και γω ειμαι μικροκαμωμενη και ξεκινησα 49, μετά επεσα στα 44 λογω εμετων κ απο τον 4ο μηνα αρχισα να ερχομαι στα κανονικά μου κ είμαι τωρα 56 περιπου. Πω αυτο πάντως με τις ταχυπαλμίες τις ξαφνικές πολύ τρομακτικό. Εγώ δεν μπορώ να ηρεμησω σαν κρίση πανικού είναι. Τι κάνεις αν σε πιασουν; 

Στα ίδια άρα είμαστε πάνω κάτω.. Εγώ δεν είχα εμετούς οπότε έχω βάλει αρκετό βάρος ήδη. Πρέπει βασικά να βάζουμε για τα μωρά. Ειδικά εάν γεννηθούν λίγο πρόωρα μετράει να είναι όσο πιο παχουλά γίνεται.. Μια κοπέλα στο νοσοκομείο εδώ να φανταστείς που ήταν δίπλα μου η καημένη θα γεννούσε λόγω ότι ήταν πολύ αδύνατη και το σώμα της ήθελε να διωξει το μωρο.. Είχαν ξεκινήσει δηλαδή οι συσπασεις τοκετού στην 30η εβδομάδα. Γιατί δεν είχε στις αποθήκες τιποτα και το σώμα έβλεπε το μωρό ως παράσιτο και ήθελε να το διώξει. Ήταν πολύ αδύνατη βέβαια. Αλλά τρομακτικό αυτο σαν σενάριο. Με σόκαρε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver δεν φαντάζεσαι πόσο χάρηκα με τα νέα σου! Δεν εχουμε μιλήσει αλλα σε θυμάμαι από την ωραια παλιοπαρέα που είχατε φτιάξει με την @Πιου-πιου και τα άλλα κορίτσια! Τι φύλο είναι τα μωράκια σου;

Εχω κι εγώ θέμα με τον τραχηλο όπως κι η @annie! κι εβαλα πεσσό 23η εβδομάδα. Εμένα βρε κορίτσια μου είπε ότι δεν παίρνει περιδεση λόγω διδύμων και εβδομάδας αλλά τώρα που βλέπω κι εσάς που εχει αυξηθεί τόσο πολύ το ξανασκέφτομαι μήπως δεν αρκεί το δαχτυλίδι. Εμένα είναι 2,2 στην 25η εβδομάδα με utrogestan και ακινησία. Μου είπε μάλιστα ότι το ιδανικό είναι να βάζω μαξιλάρια κάτω από τη λεκάνη όταν είμαι ξαπλωμένη για να μην επιβαρύνεται καθόλου ο τράχηλος που θα είναι πιο ψηλά. Αλλά αυτό είναι βασανιστήριο αν έχεις και παλινδρόμηση! Εγώ είχα πριν λίγες εβδομάδες αλλά τώρα ως δια μαγείας πέρασε.

Όσο για τον ύπνο ευτυχώς δεν έχω ακόμα πρόβλημα. Ούτε αλλά θέματα με πόνους, ταχυκαρδίες κλπ. Μήπως επειδή είμαι "μεγαλοκαμωμένη" και έχουν ακόμα χώρο; 🤪 Θα σας πω σε 2 βδομαδούλες που θα αρχίσω να βαραίνω σοβαρά!

πόσο ζυγίζουν τώρα τα μωράκια σας; Εμένα 600 και 640 γραμμάρια

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι δεν έχουμε μίλησει όντως γιατί για κάποιο διάστημα δεν έμπαινα καθόλου. Η @Πιου-πιου η καταπληκτική φίλη μου 😊 έχει δύο αξιαγάπητα παιδάκια και το ένα είναι το βαφτιστήρι μου κιόλας! Τα γέννησε στον 9ο! Θηρίο κανονικό! 

Ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι έχουμε. Ήταν 815 και 850γρ την προηγούμενη Πέμπτη. Τώρα θα τα μετρήσουμε την Τρίτη πάλι. Ελπίζω να ειναι γύρω στο κιλό. 

Για τον τραχηλο να σου πω ότι οι γιατροί εδώ Γερμανία έλεγαν το ίδιο μήπως δεν μου κάνουν περιδεση στην 24η εβδομάδα με δίδυμα. Ειδικά επειδή έπρεπε να σπρώξουν το σάκο μέσα από την χοανη και υπήρχε ο φόβος ότι μπορεί να σπάσουν τα νερά σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Και ήμουν τρελαμενη εντελώς όπως καταλαβαίνεις. Πήρα τον εξωσωματιστη μου στην Ελλάδα και μου λέει εάν δεν αναλάβει κανένας την ευθύνη να σου κάνει περιδεση πάρε το πρώτο αεροπλάνο και έλα Ελλάδα να την κάνω εγώ. Είπε χαρακτηριστικα ότι εάν δεν γινει θα γεννήσω σε λίγες μέρες το πολύ 2-3 εβδομάδες. Γενικώς περάσαμε τεράστιο άγχος. Δεν ξέρω πως θα πάει με την περιδεση βέβαια.. Αλλά τουλάχιστον έχω φτάσει 28η εβδομάδα. Κάτι το οποίο χωρίς περιδεση δεν θα γινόταν με τίποτα. Οπότε υπό αυτό το πρίσμα θα έλεγα ήδη φαίνεται ότι καλώς έγινε. Και το μέλλον θα δείξει..

Εσύ είσαι συνεχώς ξαπλωμένη? Ναι δεν γίνεται σε λίγες εβδομάδες να το κάνεις αυτό με την λεκάνη πάνω. Είναι η παλινδρόμηση αλλά και το βάρος από την μητρα θα πιέζει πολύ γενικώς τα όργανα σου τα υπόλοιπα. Και εγώ έχω παλινδρόμηση και σε καταλαβαίνω (εκτός από ταχυπαλμίες και δυσπνοια και όλα αυτά που έλεγα στα κορίτσια... Καταπληκτικα τα πάω!😂 Με τσίχλες και γάλα μόνο ηρεμεί κάπως..) 

Δυστυχώς για τον πεσο δεν ξέρω καθόλου ως προς την αποτελεσματικότητα του. Ξέρω ότι χρησιμοποιειται όμως σε τέτοιες περιπτώσεις. Τα πλεονεκτήματα/μειονεκτηματα σε σχέση με την περιδεση όμως δεν τα γνωρίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver τι λες τωρα;! Και κουμπαριές στο mammyland; Απίστευτο!! Πωπω τρομάρα που θα πέρασες, ήσουν κι ανυποψίαστη! Τώρα όμως είσαι σε προχωρημένη εβδομάδα και καθε μέρα που περνάει είναι απλά κέρδος

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι επειδή η περίδεση ενέχει αρκετούς κινδύνους που αυξάνονται όσο περνάνε οι εβδομάδες και το ρισκο είναι μεγαλύτερο στα δίδυμα, την κάνουν μόνο ως έσχατη λύση. Δηλαδή σε περιπτώσεις που αν δεν γινόταν θα ερχόταν άμεσα τοκετος.

Αν όμως πετύχει σε κρατάει μέχρι τέλους. Και σε εσάς πέτυχε!

Εγώ ήμουν στο όριο στη Β επιπέδου 25mm χωρίς χοάνη και δεν υπήρχε ένδειξη. Όμως δεν μπορούσε κανένας να μου εγγυηθεί ότι δεν θα μειωνόταν απότομα σε 2 εβδομάδες. Για αυτό πήγαμε στην λιγότερο παρεμβατική μέθοδο του πεσσού και βλέπουμε. 

Προσπαθώ να είμαι τις περισσότερες ώρες ξαπλωμένη αλλά όχι αυστηρά. Εχω κι ενα παιδάκι 2 ετών, που οσο και να το φροντίζουν άλλοι, περνάω όχι πολύ ξεκούραστο χρόνο μαζι του. Άσε που τελικά δεν έχω πειστεί αν όντως βοηθάει η ξάπλα και ο γιατρός όσο με βλέπει να αμφισβητώ την κατάκλιση, τόσο πιο αυστηρές οδηγίες μου δίνει (βλεπε ανύψωση λεκάνης) 🤣 Απο βδομαδα ειπε θα μου ξεκινήσει και τοκολυτικα γιατι κάνω αρκετές συσπάσεις οι οποίες θα δυναμώνουν όσο περνάει ο καιρός. Έχει αρχίσει και το στήθος μου να βγάζει μικροποσότητες γάλακτος. Όχι ότι παίζει ρόλο, αλλά μου υπενθυμίζει ότι ο τοκετός δεν είναι μακριά.

Τελος, εχω και έναν πρόσφατο φυσιολογικό τοκετό ο οποιος ηταν υπερβολικά γρήγορος και με πιάνουν ιδέες ότι αν πάει να ξεκινήσει δεν θα προλάβω να φτάσω στο μαιευτήριο 😰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver τι λες τωρα;! Και κουμπαριές στο mammyland; Απίστευτο!! Πωπω τρομάρα που θα πέρασες, ήσουν κι ανυποψίαστη! Τώρα όμως είσαι σε προχωρημένη εβδομάδα και καθε μέρα που περνάει είναι απλά κέρδος

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι επειδή η περίδεση ενέχει αρκετούς κινδύνους που αυξάνονται όσο περνάνε οι εβδομάδες και το ρισκο είναι μεγαλύτερο στα δίδυμα, την κάνουν μόνο ως έσχατη λύση. Δηλαδή σε περιπτώσεις που αν δεν γινόταν θα ερχόταν άμεσα τοκετος.

Αν όμως πετύχει σε κρατάει μέχρι τέλους. Και σε εσάς πέτυχε!

Εγώ ήμουν στο όριο στη Β επιπέδου 25mm χωρίς χοάνη και δεν υπήρχε ένδειξη. Όμως δεν μπορούσε κανένας να μου εγγυηθεί ότι δεν θα μειωνόταν απότομα σε 2 εβδομάδες. Για αυτό πήγαμε στην λιγότερο παρεμβατική μέθοδο του πεσσού και βλέπουμε. 

Προσπαθώ να είμαι τις περισσότερες ώρες ξαπλωμένη αλλά όχι αυστηρά. Εχω κι ενα παιδάκι 2 ετών, που οσο και να το φροντίζουν άλλοι, περνάω όχι πολύ ξεκούραστο χρόνο μαζι του. Άσε που τελικά δεν έχω πειστεί αν όντως βοηθάει η ξάπλα και ο γιατρός όσο με βλέπει να αμφισβητώ την κατάκλιση, τόσο πιο αυστηρές οδηγίες μου δίνει (βλεπε ανύψωση λεκάνης) 🤣 Απο βδομαδα ειπε θα μου ξεκινήσει και τοκολυτικα γιατι κάνω αρκετές συσπάσεις οι οποίες θα δυναμώνουν όσο περνάει ο καιρός. Έχει αρχίσει και το στήθος μου να βγάζει μικροποσότητες γάλακτος. Όχι ότι παίζει ρόλο, αλλά μου υπενθυμίζει ότι ο τοκετός δεν είναι μακριά.

Τελος, εχω και έναν πρόσφατο φυσιολογικό τοκετό ο οποιος ηταν υπερβολικά γρήγορος και με πιάνουν ιδέες ότι αν πάει να ξεκινήσει δεν θα προλάβω να φτάσω στο μαιευτήριο 😰

Άρα όντως στην δική σου περίπτωση είναι πιο κατάλληλη λύση ο πέσσος.

Και εγώ έχω συσπασεις. Μια μέρα είχα πολλές και πήγα νοσοκομείο να μου τις σταματήσουν με τοκολυτικα. Εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι όπως εσύ οπότε είμαι εντελως άσχετη με το τι σημαίνουν συσπασεις τοκετού επικίνδυνες δηλαδή και προπαρασκευαστικες συσπασεις.

Να το χαίρεσαι το μικρο σου! Με το καλό να έρθουν τα αδέρφακια του σε λίγο καιρό 😊 Και τώρα με φυσιολογικό θα σε πάει ο γιατρός εάν πάρουν θέση τα μωρά? Είναι ο ίδιος μαιευτήρας που σε ξεγεννησε στο πρώτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver Η ομάδα λέγεται Διδυμομαμάδες εν δράσει. Όσον αφορά τον τράχηλο δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γινόταν σε μονή κύηση. Πιθανόν να μην ήταν ανεπαρκής ο τράχηλος. Πάντως με το ιστορικό μας πλέον σε επόμενη κύηση στάνταρ θα μα κάνουν προληπτικά περιδεση. @Antelope Κοιτα εμένα κ ο γιατρός μου, ο οποίος είναι ο εξωσωματικός αλλά κ ο καθηγητής που μου κάνει τους μεγάλους υπερήχους μου είπαν το ίδιο πράγμα πως είτε δεν κάνουμε τίποτα, περιμένουμε να δούμε πως θα πάει κ αν κρατάει, είτε πεσσό είτε περιδεση αν μειωθεί κι άλλο. Δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι κ να κάνουν κάτι θα κρατήσει, λένε οι έρευνες διίστανται. Παρολα αυτά επειδη εμένα σε 2 βδομαδες από 22 πήγε στο 15 κ έκανε χοάνη δεν το συζήτησε καν ο γιατρός κ λέει αν δεν κάνουμε περιδεση γεννάς σε 20 μέρες το πολύ. Όπως είπαν κ στην magaiver. Δεν κάνουν όλοι οι γιατροί περιδεση σε προχωρημένη εβδομάδα, απ ότι έχω καταλάβει γενικά θεωρείται επικίνδυνο κ δύσκολο. Μου το σχολίασε ο καθηγητής πως ο γιατρός μου έχει τεράστια εμπειρία κ δε θα έχει θέμα για να μου κάνει. Εσυ αγάπη μια χαρά κρατάς κ όλα θα είναι κομπλέ! Αν μπεις κ συ στην ομάδα στο Facebook θα δεις είτε πεσσό είτε ράμμα μια χαρά προχώρησαν όλες οι εγκυμοσύνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! αυτό ακριβώς μου είπαν κι εμένα και οι δύο γιατροί. Ότι δεν έχει αποδειχτεί τίποτα ότι βοηθάει στη δίδυμη κύηση. Μπήκα στην ομάδα διδυμομανουλες και είδα τόσες καλές ιστορίες! Πολυ ενθαρρυντικες! Τελικά είναι πολύ σπάνια η ακραία προωρότητα; Ή απλά δεν ακούγονται αυτές οι εμπειρίες; 

Πάντως στην πρώτη εγκυμοσυνη στη Β επίπεδου είχα τράχηλο 29-30mm που δεν τον λες και τελειο αλλα κανένας δεν ασχολήθηκε, δεν ξαναμετρησα ποτέ. Και χοροπηδούσα κανονικά, έκανα όλα τα ψώνια, τις δουλειές, κουβαλούσα βάρη, έκανα γυμναστική και δούλευα μέχρι λίγες ώρες πριν γεννήσω στις 39 εβδομάδες. Μπορεί δηλαδη να ήμουν με τράχηλο κάτω του 1 τον τελευταίο μήνα. Τώρα όμως με 25mm, δηλαδή μόλις 4-5mm λιγότερο από την πρώτη φορά, έπεσε συναγερμός. Ακινησία, προγεστερόνη, πεσσο. Κι αυτό λόγω δίδυμης κύησης.

@Magaiver μου οι συσπάσεις τοκετού είναι επώδυνες, περιοδικές και αυξανόμενες σε ένταση. Δεν τις μπερδευεις χαχαχα! Τα πετρώματα που εχουμε τώρα είναι μεν προπαρασκευαστικα αλλά ακίνδυνα.  Εγώ είχα πάρα πολλά και στις δυο εγκυμοσύνες και από πολύ νωρίς. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να μειώνεται ή να ανοιγει ο τραχηλος (παλι αυτος!). Εμένα δεν φάνηκε να μειώθηκε προς το παρόν αλλά είπαμε είναι απρόβλεπτος.

Ο γιατρός προς καισαρική τείνει. Νομίζω δλδ ότι το έχει σίγουρο. Αφήνει ένα μικρό παραθυράκι αν του πάω μετά τις 34w με διαστολή 4+ και είναι τουλάχιστον το 1ο με κεφαλικη προβολή. Να σου πω στην αρχή το προτιμούσα για τους πρακτικούς λόγους. Πώς θα τα καταφέρω εγχειρισμενη με 3 παιδιά. Αλλά μάλλον δεν είναι τόσο χάλια η ανάρρωση.

Εσύ στη Γερμανία θα γεννήσεις; Σου ειπαν για φυσιολογικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@annie! αυτό ακριβώς μου είπαν κι εμένα και οι δύο γιατροί. Ότι δεν έχει αποδειχτεί τίποτα ότι βοηθάει στη δίδυμη κύηση. Μπήκα στην ομάδα διδυμομανουλες και είδα τόσες καλές ιστορίες! Πολυ ενθαρρυντικες! Τελικά είναι πολύ σπάνια η ακραία προωρότητα; Ή απλά δεν ακούγονται αυτές οι εμπειρίες; 

Πάντως στην πρώτη εγκυμοσυνη στη Β επίπεδου είχα τράχηλο 29-30mm που δεν τον λες και τελειο αλλα κανένας δεν ασχολήθηκε, δεν ξαναμετρησα ποτέ. Και χοροπηδούσα κανονικά, έκανα όλα τα ψώνια, τις δουλειές, κουβαλούσα βάρη, έκανα γυμναστική και δούλευα μέχρι λίγες ώρες πριν γεννήσω στις 39 εβδομάδες. Μπορεί δηλαδη να ήμουν με τράχηλο κάτω του 1 τον τελευταίο μήνα. Τώρα όμως με 25mm, δηλαδή μόλις 4-5mm λιγότερο από την πρώτη φορά, έπεσε συναγερμός. Ακινησία, προγεστερόνη, πεσσο. Κι αυτό λόγω δίδυμης κύησης.

@Magaiver μου οι συσπάσεις τοκετού είναι επώδυνες, περιοδικές και αυξανόμενες σε ένταση. Δεν τις μπερδευεις χαχαχα! Τα πετρώματα που εχουμε τώρα είναι μεν προπαρασκευαστικα αλλά ακίνδυνα.  Εγώ είχα πάρα πολλά και στις δυο εγκυμοσύνες και από πολύ νωρίς. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να μειώνεται ή να ανοιγει ο τραχηλος (παλι αυτος!). Εμένα δεν φάνηκε να μειώθηκε προς το παρόν αλλά είπαμε είναι απρόβλεπτος.

Ο γιατρός προς καισαρική τείνει. Νομίζω δλδ ότι το έχει σίγουρο. Αφήνει ένα μικρό παραθυράκι αν του πάω μετά τις 34w με διαστολή 4+ και είναι τουλάχιστον το 1ο με κεφαλικη προβολή. Να σου πω στην αρχή το προτιμούσα για τους πρακτικούς λόγους. Πώς θα τα καταφέρω εγχειρισμενη με 3 παιδιά. Αλλά μάλλον δεν είναι τόσο χάλια η ανάρρωση.

Εσύ στη Γερμανία θα γεννήσεις; Σου ειπαν για φυσιολογικό;

Και εμένα έτσι ακριβώς μου τα έχουν πει. Το πρώτο μωρό να είναι με το κεφάλι και το άλλο δεν παίζει ρόλο γιατι το γυρνάνε όσο εισαι ανοιχτή από κάτω. Για την ώρα σε μένα ειναι ακριβώς ανάποδα: Το πρώτο με ισχιακη προβολή και το δεύτερο με το κεφάλι..Επίσης πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο δηλαδή πάνω από κάποια εβδομάδα για να μην ταλαιπωρηθεί όταν σπρώξεις. Εάν τηρούνται αυτες οι δυο προϋποθέσεις τα δίδυμα γεννιούνται πίο εύκολα από το ένα με φυσιολογικό τοκετό γιατί είναι συνήθως μικρότερα σε μέγεθος και η μήτρα έχει τεράστια διάταση και με το πρώτο σπρώξιμο βγαίνει.

Νομίζω στα δίδυμα δεν κρατάει ο τράχηλος εύκολα εάν έχεις φυσιολογική δραστηριότητα.. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο δηλαδή που τόσες έχουν θέμα με τον τράχηλο! Ειδικά κάποιες όπως εσύ δεν είχαν σε προηγούμενη εγκυμοσύνη που ήταν με ένα μωράκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

μικρότερα σε μέγεθος και η μήτρα έχει τεράστια διάταση και με το πρώτο σπρώξιμο βγαίνει.

Αχαχα αυτό είναι που φοβάμαι τώρα. Πόσο εύκολα μπορεί να βγουν. Ακόμα και η τουαλέτα έχει γίνει μια περιπέτεια. 

Άρα σου το άφησαν ανοιχτό, αν γυρίσει το Α πας για φτ; Τις εβδομάδες θα τις φτάσεις ρε (και το βάρος) αφού πας πολύ καλά.

Κι εγώ νόμιζα ότι το κορίτσι που είναι χαμηλά έχει πόδια κάτω γιατί νιώθω να με κλωτσάει στον τράχηλο. Αλλά είδαμε προχθες στον υπέρηχο ότι είναι το κεφάλι κάτω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@annie! αυτό ακριβώς μου είπαν κι εμένα και οι δύο γιατροί. Ότι δεν έχει αποδειχτεί τίποτα ότι βοηθάει στη δίδυμη κύηση. Μπήκα στην ομάδα διδυμομανουλες και είδα τόσες καλές ιστορίες! Πολυ ενθαρρυντικες! Τελικά είναι πολύ σπάνια η ακραία προωρότητα; Ή απλά δεν ακούγονται αυτές οι εμπειρίες; 

Πάντως στην πρώτη εγκυμοσυνη στη Β επίπεδου είχα τράχηλο 29-30mm που δεν τον λες και τελειο αλλα κανένας δεν ασχολήθηκε, δεν ξαναμετρησα ποτέ. Και χοροπηδούσα κανονικά, έκανα όλα τα ψώνια, τις δουλειές, κουβαλούσα βάρη, έκανα γυμναστική και δούλευα μέχρι λίγες ώρες πριν γεννήσω στις 39 εβδομάδες. Μπορεί δηλαδη να ήμουν με τράχηλο κάτω του 1 τον τελευταίο μήνα. Τώρα όμως με 25mm, δηλαδή μόλις 4-5mm λιγότερο από την πρώτη φορά, έπεσε συναγερμός. Ακινησία, προγεστερόνη, πεσσο. Κι αυτό λόγω δίδυμης κύησης.

@Magaiver μου οι συσπάσεις τοκετού είναι επώδυνες, περιοδικές και αυξανόμενες σε ένταση. Δεν τις μπερδευεις χαχαχα! Τα πετρώματα που εχουμε τώρα είναι μεν προπαρασκευαστικα αλλά ακίνδυνα.  Εγώ είχα πάρα πολλά και στις δυο εγκυμοσύνες και από πολύ νωρίς. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να μειώνεται ή να ανοιγει ο τραχηλος (παλι αυτος!). Εμένα δεν φάνηκε να μειώθηκε προς το παρόν αλλά είπαμε είναι απρόβλεπτος.

Ο γιατρός προς καισαρική τείνει. Νομίζω δλδ ότι το έχει σίγουρο. Αφήνει ένα μικρό παραθυράκι αν του πάω μετά τις 34w με διαστολή 4+ και είναι τουλάχιστον το 1ο με κεφαλικη προβολή. Να σου πω στην αρχή το προτιμούσα για τους πρακτικούς λόγους. Πώς θα τα καταφέρω εγχειρισμενη με 3 παιδιά. Αλλά μάλλον δεν είναι τόσο χάλια η ανάρρωση.

Εσύ στη Γερμανία θα γεννήσεις; Σου ειπαν για φυσιολογικό;

Πλέον νομίζω πως η ακραία προωροτητα είναι σπάνια. Έχει εξελιχθεί τόσο η ιατρική που θα βρουν τρόπο να τα κρατήσουν μέσα όσο περισσότερο γίνεται. Το πολύ πολύ να νοσηλευτούμε κ λίγο. Ε δεν έγινε κ κάτι. Απ όσο έχω δει όσες είχαν επιπλοκές πήγαν σίγουρα 31+ κ αυτές που ήταν μόνο ο τράχηλος θέμα γέννησαν μετά τις 35-36. Απλά όπως το είπες κ συ στα δίδυμα είναι σ ένα γενικότερο alert οι γιατροί. Εμένα πάντως μου ξεκαθάρισε την καισαρική όπως κ να χει. Κ να σου πω δε με πειράζει καθόλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Πλέον νομίζω πως η ακραία προωροτητα είναι σπάνια. Έχει εξελιχθεί τόσο η ιατρική που θα βρουν τρόπο να τα κρατήσουν μέσα όσο περισσότερο γίνεται. Το πολύ πολύ να νοσηλευτούμε κ λίγο. Ε δεν έγινε κ κάτι. Απ όσο έχω δει όσες είχαν επιπλοκές πήγαν σίγουρα 31+ κ αυτές που ήταν μόνο ο τράχηλος θέμα γέννησαν μετά τις 35-36. Απλά όπως το είπες κ συ στα δίδυμα είναι σ ένα γενικότερο alert οι γιατροί. Εμένα πάντως μου ξεκαθάρισε την καισαρική όπως κ να χει. Κ να σου πω δε με πειράζει καθόλου 

Καθόλου δεν με πειράζει κι εμένα. Και η νοσηλεια και η καισαρική. Βασικά θελω την ασφάλεια του προγραμματισμένου. Όχι άλλα απρόοπτα! 

Εσύ έχεις κάνει τις βασικές αγορές; Πότε λες να ετοιμάσεις βαλιτσα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Πλέον νομίζω πως η ακραία προωροτητα είναι σπάνια. Έχει εξελιχθεί τόσο η ιατρική που θα βρουν τρόπο να τα κρατήσουν μέσα όσο περισσότερο γίνεται. Το πολύ πολύ να νοσηλευτούμε κ λίγο. Ε δεν έγινε κ κάτι. Απ όσο έχω δει όσες είχαν επιπλοκές πήγαν σίγουρα 31+ κ αυτές που ήταν μόνο ο τράχηλος θέμα γέννησαν μετά τις 35-36. Απλά όπως το είπες κ συ στα δίδυμα είναι σ ένα γενικότερο alert οι γιατροί. Εμένα πάντως μου ξεκαθάρισε την καισαρική όπως κ να χει. Κ να σου πω δε με πειράζει καθόλου 

Ναι εννοείται! Το ίδιο και εγώ προφανώς. Τα μωρά να μην ταλαιπωρηθουν και ας περάσω εγώ τα χίλια βασανιστήρια εάν χρειαστεί. Και η περιδεση ήταν το πιο δύσκολο που έχω κάνει.. Γιατί πρώτη φορά κάνω με επισκληριδιο χειρουργείο (και είμαι δυστυχώς με βαρύ ιστορικό χειρουργειων.. σύνολο έχω κάνει 4 λαπαροσκόπησεις, 1 υστεροσκοπηση και 1 ανοιχτό.. ) αλλά τωρα τα είδα πραγματικά ΌΛΑ! Πολύ πολύ δύσκολο ήταν. Αλλά για τα μωρά είπαν καλύτερα επισκληριδιο γιατί έτσι δεν έχουν καθόλου επιβαρύνση με φάρμακο αναισθησίας..οποτε ήταν μονόδρομος για μένα.

Όλα για αυτά τα κάνουμε! Να γεννηθούν υγιή ελπίζω για όλες μας κορίτσια!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope βαλίτσα θα ετοιμάσω μέσα στη βδομάδα. Θέλουν πλύσιμο νυχτικιές κ ρουχαλάκια κ τέλος. Από αγορές έχω πάρει τα πάντα κ τώρα γενικά ξεκινάνε τα πλυντήρια για να μπουν στη θέση τους. Περιμένω κ μια τελευταία παραγγελία να έρθει κ είμαστε έτοιμοι. 
 

@Magaiver επισκληρίδειο; Αλήθεια;; Εμένα μου το έκαναν με μέθη δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα κ γενικά ήταν παρα πολύ εύκολη η ανάρρωση. Μόνο εκείνη τη μέρα πήρα ένα παυσίπονο κ αυτό ήταν περδίκι μετά η δικιά σου. Είχα για 4-5 μέρες κ λίγα καφέ αυτό μόνο. Θα γεννηθούν υγιή τα μωράκια μας κ σε λίγες βδομαδες θα λέμε για το ποσό άυπνες κ κουρασμένες είμαστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η annie! είπε:

@Antelope βαλίτσα θα ετοιμάσω μέσα στη βδομάδα. Θέλουν πλύσιμο νυχτικιές κ ρουχαλάκια κ τέλος. Από αγορές έχω πάρει τα πάντα κ τώρα γενικά ξεκινάνε τα πλυντήρια για να μπουν στη θέση τους. Περιμένω κ μια τελευταία παραγγελία να έρθει κ είμαστε έτοιμοι. 
 

@Magaiver επισκληρίδειο; Αλήθεια;; Εμένα μου το έκαναν με μέθη δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα κ γενικά ήταν παρα πολύ εύκολη η ανάρρωση. Μόνο εκείνη τη μέρα πήρα ένα παυσίπονο κ αυτό ήταν περδίκι μετά η δικιά σου. Είχα για 4-5 μέρες κ λίγα καφέ αυτό μόνο. Θα γεννηθούν υγιή τα μωράκια μας κ σε λίγες βδομαδες θα λέμε για το ποσό άυπνες κ κουρασμένες είμαστε..

Μου είπαν εδώ στο νοσοκομείο στη Γερμανία ότι κάνουν την περιδεσή με επισκληριδιο γιατί δεν περνάει μέσω του αίματος στα μωρά επειδή γίνεται στην σπονδυλική στήλη. Και ρώτησα και τον γιατρό Ελλάδα και μου είπε ότι δεν λένε βλακείες οπότε έκανα επισκληριδιο.. Λογικά και την καισαρική έτσι θα την κάνουν εδώ.. Είναι πάντως βάσανο για τη γυναίκα. Ειδικά εμένα με έπιασε τόσο πολυ που νέκρωσε όλο το σώμα. Μόνο το κεφάλι μπορούσα να κουνήσω.. Και για 24ωρες δεν επιτρεπόταν να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ο άντρας μου απαγορευόταν να είναι στο νοσοκομείο λόγω του κορονοιου οπότε όλο αυτό ήταν μια τραγική εμπειρία. 

Εσύ είσαι σχεδόν έτοιμη επομενως! Τι ωραία που προετοιμάζεστε😊 Φαντάζομαι με πόση χαρά κάνετε όλες τις ετοιμασίες οικογενειακώς!!! Που θα γεννήσεις? Σε ποίο μαιευτήριο?

Εμείς σταματήσαμε να αγοράζουμε το ο,τιδηποτε μετά από αυτό που έγινε. Από το σοκ δηλαδή που ζήσαμε.. Ότι ετοιμάζουμε τα πάντα για τον ερχομό των μωρών και τα μωρά μπορεί να μην έρθουν ποτέ στο σπίτι.  

Τι άλλο έχετε πάρει για τα μωράκια? Ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι έχετε και εσείς?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Μου είπαν εδώ στο νοσοκομείο στη Γερμανία ότι κάνουν την περιδεσή με επισκληριδιο γιατί δεν περνάει μέσω του αίματος στα μωρά επειδή γίνεται στην σπονδυλική στήλη. Και ρώτησα και τον γιατρό Ελλάδα και μου είπε ότι δεν λένε βλακείες οπότε έκανα επισκληριδιο.. Λογικά και την καισαρική έτσι θα την κάνουν εδώ.. Είναι πάντως βάσανο για τη γυναίκα. Ειδικά εμένα με έπιασε τόσο πολυ που νέκρωσε όλο το σώμα. Μόνο το κεφάλι μπορούσα να κουνήσω.. Και για 24ωρες δεν επιτρεπόταν να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ο άντρας μου απαγορευόταν να είναι στο νοσοκομείο λόγω του κορονοιου οπότε όλο αυτό ήταν μια τραγική εμπειρία. 

Εσύ είσαι σχεδόν έτοιμη επομενως! Τι ωραία που προετοιμάζεστε😊 Φαντάζομαι με πόση χαρά κάνετε όλες τις ετοιμασίες οικογενειακώς!!! Που θα γεννήσεις? Σε ποίο μαιευτήριο?

Εμείς σταματήσαμε να αγοράζουμε το ο,τιδηποτε μετά από αυτό που έγινε. Από το σοκ δηλαδή που ζήσαμε.. Ότι ετοιμάζουμε τα πάντα για τον ερχομό των μωρών και τα μωρά μπορεί να μην έρθουν ποτέ στο σπίτι.  

Τι άλλο έχετε πάρει για τα μωράκια? Ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι έχετε και εσείς?

 

Πω πω ταλαιπωρήθηκες πολύ. Πάει πέρασε. Με το που γεννηθούν τα μωρά θα τα ξεχάσουμε όλα. Η καισαρική με επισκληρίδειο θα γίνει ναι. Μη νομίζεις κ γω έφαγα τρομάρα στην αρχή με τον τραχηλο κ ενώ τα είχα διαλέξει όλα περίμενα λίγο καιρό για να ξεκινήσω παραγγελίες. Ναι ένα κ ένα κ μεις. Τα πάντα πήραμε ή μας δώσανε.. Κρεβατάκια, παρκοκρέβατο, ρηλαξ, καθισματακια αυτοκινήτου, καρότσι, μπανιερο, ρουχαλάκια κλπ. Θεσσαλονίκη στο Διαβαλκανικό θα γεννήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου μπαίνω σπάνια αλλά μόλις μπήκα είχα ειδοποίηση.

Όλα καλά θα πάνε σε όλες! Τα διδυμακια σας θα γεννηθούν μια χαρά και θα σας τρελάνουν. Πιστεύω ότι πράγματι είναι διπλή κούραση αλλά και διπλή χαρά! 

Ήμουν πάρα πολύ τυχερή εγώ όντως. Αν και είχα απίστευτο άγχος για τον τράχηλο που τον μετραγα συνεχώς  σε όλη την εγκυμοσύνη δεν είχα  πρόβλημα. 

Δύσπνοια μόνο είχα και ταχυκαρδίες τις τελευταίες 15 μέρες. Όχι καθημερινά αλλά κάποιες μέρες ήμουν χάλια. Γέννησα 37η εβδομάδα με καισαρική προγραμματισμένα - θα έκανα καισαρική σε κάθε περίπτωση μου το είχε πει - αλλά δεν είχαν πάρει θέση ούτε για πλάκα ούτως ή άλλως. Ξαπλωμένα ήταν και τα 2. 

Την τελευταία εβδομάδα επίσης με έπιασε τενοντίτιδα και στα δύο χέρια σε όλες τις αρθρώσεις και το χειρότερο την τελευταία βδομάδα πάλι πονούσε το δέρμα μου στην κοιλιά από την τσίτα με το παραμικρό. 

Αλλά αν εξαιρέσουμε τις τελευταίες μέρες ήμουν πάρα πολύ καλά. 

Έκανα και οριακο διαβήτη που έλεγξα με διατροφή μόνο και πήρα συνολικά 12 κιλά. Δεν ξέρω αν και αυτό βοήθησε στην καλή μου κατάσταση. 

Τα μωράκια μου βγήκαν 2400 και 2450 στις 36+2. Βγήκαμε από το Μαιευτήριο κανονικά και όλα πήγαν τέλεια. 

Μόνο που όλα τα ρούχα τους πήγαιναν τεράστια για ένα μήνα. Ήταν σαν τους φασουληδες. 

Αλλά από εκεί και πέρα είμαστε σούπερ!

Καλή λευτεριά κορίτσια μου! 

(Κλασική ευχή αλλά στην περίπτωση μας είναι κυριολεξία.)

Γερά μωράκια και πολύ κουράγιο. Τα  δύσκολα αλλά και τα πραγματικά υπέροχα έρχονται!!! 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/11/2020 at 4:38 ΜΜ, ο/η Magaiver είπε:

Μου είπαν εδώ στο νοσοκομείο στη Γερμανία ότι κάνουν την περιδεσή με επισκληριδιο γιατί δεν περνάει μέσω του αίματος στα μωρά επειδή γίνεται στην σπονδυλική στήλη. Και ρώτησα και τον γιατρό Ελλάδα και μου είπε ότι δεν λένε βλακείες οπότε έκανα επισκληριδιο.. Λογικά και την καισαρική έτσι θα την κάνουν εδώ.. Είναι πάντως βάσανο για τη γυναίκα. Ειδικά εμένα με έπιασε τόσο πολυ που νέκρωσε όλο το σώμα. Μόνο το κεφάλι μπορούσα να κουνήσω.. Και για 24ωρες δεν επιτρεπόταν να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ο άντρας μου απαγορευόταν να είναι στο νοσοκομείο λόγω του κορονοιου οπότε όλο αυτό ήταν μια τραγική εμπειρία. 

Εσύ είσαι σχεδόν έτοιμη επομενως! Τι ωραία που προετοιμάζεστε😊 Φαντάζομαι με πόση χαρά κάνετε όλες τις ετοιμασίες οικογενειακώς!!! Που θα γεννήσεις? Σε ποίο μαιευτήριο?

Εμείς σταματήσαμε να αγοράζουμε το ο,τιδηποτε μετά από αυτό που έγινε. Από το σοκ δηλαδή που ζήσαμε.. Ότι ετοιμάζουμε τα πάντα για τον ερχομό των μωρών και τα μωρά μπορεί να μην έρθουν ποτέ στο σπίτι.  

Τι άλλο έχετε πάρει για τα μωράκια? Ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι έχετε και εσείς?

 

Καλά βρε κορίτσι μου δε σ κάνανε τοπική πριν σ βάλουν τον καθετήρα της επισκληριδιου; αυτό είναι σκέτο βασανιστήριο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η melodyy είπε:

Καλά βρε κορίτσι μου δε σ κάνανε τοπική πριν σ βάλουν τον καθετήρα της επισκληριδιου; αυτό είναι σκέτο βασανιστήριο... 

Τοπική αναισθησία δεν γινόταν είπαν. Ή ολική μου είπαν θα γίνει ή επισκληριδιος. Και επειδή εκείνοι θεωρούσαν πίο ασφαλή για τα μωρά την επισκληριδιο, τι να έλεγα? Δεν πειράζει μωρέ.. Τα μικρά να είναι καλά 😊

Εσύ σε ποία εβδομάδα είσαι? Πως αισθάνεσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Εγώ έχω αγχωθεί από χθες.. έκανα εξετάσεις για χολοσταση και μου βγήκαν αυξημένα τα χολικα οξέα, η πυροσταφυλικη τρανσαμιναση και κάτι λευκώματα στα ούρα!!! Περιμένω τηλέφωνο από το γιατρό αλλά με έχουν ζωσει τα φίδια 😏😏😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Τοπική αναισθησία δεν γινόταν είπαν. Ή ολική μου είπαν θα γίνει ή επισκληριδιος. Και επειδή εκείνοι θεωρούσαν πίο ασφαλή για τα μωρά την επισκληριδιο, τι να έλεγα? Δεν πειράζει μωρέ.. Τα μικρά να είναι καλά 😊

Εσύ σε ποία εβδομάδα είσαι? Πως αισθάνεσαι?

Ναι δεν κατάλαβες τι λεω... Πριν σε τρυπησουν για την επισκληριδιο σου κάνουν τοπική αναισθησία στο σημείο όπου θα γίνει.. Διανύω την 32η..εεε καλά μωρέ... Περιμένω να περάσουν οι μέρες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Εγώ έχω αγχωθεί από χθες.. έκανα εξετάσεις για χολοσταση και μου βγήκαν αυξημένα τα χολικα οξέα, η πυροσταφυλικη τρανσαμιναση και κάτι λευκώματα στα ούρα!!! Περιμένω τηλέφωνο από το γιατρό αλλά με έχουν ζωσει τα φίδια 😏😏😏

Πόσο αυξημένες είναι οι τιμές σου; είναι πολύ εκτός ορίων; Κοιτα εγώ μια περίπτωση ξέρω χολόστασης αλλα πολυ σοβαρης. Η κοπελα απο τοτε που το βρηκε (τρομερη φαγουρα ηταν το μονο συμπτωμα) εκανε πιο συχνα υπερηχους και εκτος απο το μωρο παρακολουθούσαν και το συκώτι και τη χοληδοχο κυστη. Το μωρο γεννήθηκε τελειομηνο χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά η κοπέλα έπρεπε να κάνει αφαίρεση χολής 2 βδομάδες μετά τη γέννα λαπαροσκοπικα. Αλλά αυτό που σου λέω ήταν η ακραία περίπτωση. Είχε πολλές πέτρες στη χολη.

Τώρα εσύ ίσως να πρέπει να κάνεις κάθε εβδομάδα την παρακολούθηση να βλέπετε αν ζορίζονται τα μωράκια. Αλλά αφού ούτως ή άλλως δεν θα ξεπεράσεις τις 37 εβδομάδες δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Και μετά τη γέννα θα επιστρέψεις στο φυσιολογικό όπως γίνεται συνήθως.

Τι σου ειπε ο γιατρός; Σε ποια εβδομάδα εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...