Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η sova είπε:

Την έκανα την προηγούμενη βδομάδα δεν φαινόταν :( έχω και σήμερα με τον ιατρό μου και σκέφτομαι αν θα κάθονται καλά και περιμένω κ εγώ το nipt 

Και μεις στην αυχενική τα είδαμε και το επιβεβαίωσε και ο γιατρός μας 1 μήνα μετά. Αφού εκανες nipt θα μάθεις με σιγουριά σε λίγες μερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; Να σας ρωτήσω.. Έχει καμμία σας θέμα με τον τράχηλο; Κάναμε τη β επιπέδου σήμερα. Όλα καλά με τα μωρά μεγαλώνουν μια χαρά αλλά ο τράχηλος πήγε στα 22 χιλιοστά.. Προς το παρόν με πάει με ουτρο και καναπέ όλη μέρα και σε 2 βδομαδες είπε αν κοντύνει πάμε για περιδεση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; Να σας ρωτήσω.. Έχει καμμία σας θέμα με τον τράχηλο; Κάναμε τη β επιπέδου σήμερα. Όλα καλά με τα μωρά μεγαλώνουν μια χαρά αλλά ο τράχηλος πήγε στα 22 χιλιοστά.. Προς το παρόν με πάει με ουτρο και καναπέ όλη μέρα και σε 2 βδομαδες είπε αν κοντύνει πάμε για περιδεση 

Στον ίδιο γιατρό που είσαι, κοπέλα με δίδυμα είχε ακριβώς το ίδιο θέμα πριν λίγο καιρό.. έκανε περιδεση έμεινε ξάπλα και γέννησε τα διδυμάκια της μια χαρά! Είμαι  σίγουρη πως θα πάνε όλα πολύ καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Στον ίδιο γιατρό που είσαι, κοπέλα με δίδυμα είχε ακριβώς το ίδιο θέμα πριν λίγο καιρό.. έκανε περιδεση έμεινε ξάπλα και γέννησε τα διδυμάκια της μια χαρά! Είμαι  σίγουρη πως θα πάνε όλα πολύ καλά!!! 

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, και γω θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!! Απλά θέλει να προσέχω. Όπως και να χει όμως ανησύχησα λίγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! Εγώ τον κοιτάω συνέχεια τον τράχηλο γιατί φοβόμαστε λόγω των αιμορραγιων μήπως έχει μικρύνει/ανοίξει. Το ιδανικό θα ήταν να είναι πάνω από 2,5 στη Β επιπέδου αλλά είναι σύνηθες στις δίδυμες κυησεις να μειώνεται νωρίτερα. Από τη στιγμή που το είδατε όμως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Λίγο θα προσέχεις την ορθοστασία και τα βάρη και θα το παρακολουθείτε. Εμένα μου είπε να βάζω κολπικα ένα utrogestan κάθε βράδυ μέχρι το τέλος για να ενισχύσουμε τον τράχηλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

@annie! Εγώ τον κοιτάω συνέχεια τον τράχηλο γιατί φοβόμαστε λόγω των αιμορραγιων μήπως έχει μικρύνει/ανοίξει. Το ιδανικό θα ήταν να είναι πάνω από 2,5 στη Β επιπέδου αλλά είναι σύνηθες στις δίδυμες κυησεις να μειώνεται νωρίτερα. Από τη στιγμή που το είδατε όμως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Λίγο θα προσέχεις την ορθοστασία και τα βάρη και θα το παρακολουθείτε. Εμένα μου είπε να βάζω κολπικα ένα utrogestan κάθε βράδυ μέχρι το τέλος για να ενισχύσουμε τον τράχηλο

Ναι κ γω βάζω ένα ουτρο κάθε βράδυ. Καλε ποια ορθοστασία κ ποια βάρη;;; Εδώ Βούδας στον καναπέ!! Πως πας εσυ κοριτσάκι μου με το αίμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Ναι κ γω βάζω ένα ουτρο κάθε βράδυ. Καλε ποια ορθοστασία κ ποια βάρη;;; Εδώ Βούδας στον καναπέ!! Πως πας εσυ κοριτσάκι μου με το αίμα; 

Κι εγώ Βούδας ξαπλωτός!🧘‍♀️ Δεν θα ξεμπερδέψω εύκολα με το αίμα τουλάχιστον για 5-6 εβδομάδες ακομα γιατι είναι πολύ χαμηλά ο ένας πλακουντας, κολλητά στον τράχηλο και κάνει μικροαποκολλησεις με το παραμικρό. Αλλά και μετά τη Β επιπέδου, ακόμη κι αν φτιάξει ο πλακουντας θα έχω θέμα με τον τράχηλο (Είναι 29,5mm τωρα και αναμένουμε μείωση) οπότε πάλι ξάπλα!

Είδα συνέντευξη της Ρούλας Ρέβη που με δίδυμα στα 40 της τα έπαθε όλα και τώρα έχει δύο υπέροχα υγιέστατα παιδιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κι εγώ Βούδας ξαπλωτός!🧘‍♀️ Δεν θα ξεμπερδέψω εύκολα με το αίμα τουλάχιστον για 5-6 εβδομάδες ακομα γιατι είναι πολύ χαμηλά ο ένας πλακουντας, κολλητά στον τράχηλο και κάνει μικροαποκολλησεις με το παραμικρό. Αλλά και μετά τη Β επιπέδου, ακόμη κι αν φτιάξει ο πλακουντας θα έχω θέμα με τον τράχηλο (Είναι 29,5mm τωρα και αναμένουμε μείωση) οπότε πάλι ξάπλα!

Είδα συνέντευξη της Ρούλας Ρέβη που με δίδυμα στα 40 της τα έπαθε όλα και τώρα έχει δύο υπέροχα υγιέστατα παιδιά!

Ξάπλα λοιπόν και όλα θα πάνε καλά! Από τώρα μας τρέχουν άντε να δω όταν βγουν με το καλό τι έχουν να μας κάνουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Όλα καλά θα πάνε! Τόσα και τόσα περνάνε άλλες και στο τέλος πάνε όλα καλα! Απλώς θελει προσοχή και να μην αγχωνοσαστε! Εγω ειμαι 4,5 μηνών χωρις να εχω δει αίμα και χωρις να εχω καποιο θέμα ακόμα με τράχηλο και τα παιρνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης τα ουτρο και θα συνεχισω μεχρι τελους. Απλα ισως μειωσω σε ενα. Καλο κανουν τα χάπια δεν ειναι πιστευω να νιωθουμε οτι έχουμε κάποιο θέμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Όλα καλά θα πάνε! Τόσα και τόσα περνάνε άλλες και στο τέλος πάνε όλα καλα! Απλώς θελει προσοχή και να μην αγχωνοσαστε! Εγω ειμαι 4,5 μηνών χωρις να εχω δει αίμα και χωρις να εχω καποιο θέμα ακόμα με τράχηλο και τα παιρνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης τα ουτρο και θα συνεχισω μεχρι τελους. Απλα ισως μειωσω σε ενα. Καλο κανουν τα χάπια δεν ειναι πιστευω να νιωθουμε οτι έχουμε κάποιο θέμα! 

Γεια σου ευη!για ποιο λογο δε σου τα εκοψε στην αυχενικη; Εφοσον δεν εχεις κατι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Γεια σου ευη!για ποιο λογο δε σου τα εκοψε στην αυχενικη; Εφοσον δεν εχεις κατι ;

Γεια σου! Μου είπε απλώς ότι οι δίδυμες κυήσεις είναι δύσκολες οπότε καλό θα είναι να τα παίρνω! Μόνο αυτό!  Για σιγουριά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σου! Μου είπε απλώς ότι οι δίδυμες κυήσεις είναι δύσκολες οπότε καλό θα είναι να τα παίρνω! Μόνο αυτό!  Για σιγουριά.. 

Α οκ..αφου θα μειωσεις καλό θα ειναι θεωρω..μη φορτωνεσαι ,ειμαι σιγουρη δε θα εχεις κανενα θεμα, εισαι και μικρουλα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Α οκ..αφου θα μειωσεις καλό θα ειναι θεωρω..μη φορτωνεσαι ,ειμαι σιγουρη δε θα εχεις κανενα θεμα, εισαι και μικρουλα :-)

Μακάρι! Καλό κουράγιο σε όλες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι θα παρετε για τα διδυμακια σας;λικνο κουνια φωλιτσες; Ομορφα εχει εδω γενικα https://motherbaby.gr/product-category/vrefiko-dwmatio-kounies-krevatakia-likno/?fbclid=IwAR2SJ6eAZ8UeNhu2JtgLt9lv-EKTv24q1Xa4aUf9xEuMx4cYrtyKBaOy_lw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Κοριτσια τι θα παρετε για τα διδυμακια σας;λικνο κουνια φωλιτσες; Ομορφα εχει εδω γενικα https://motherbaby.gr/product-category/vrefiko-dwmatio-kounies-krevatakia-likno/?fbclid=IwAR2SJ6eAZ8UeNhu2JtgLt9lv-EKTv24q1Xa4aUf9xEuMx4cYrtyKBaOy_lw

Πολύ ωραίο σάιτ και καλές τιμές! Θα κοιτάξω σίγουρα κι από εκεί!

Ρε συ η φωλια είναι ασφαλής για νεογέννητα; δεν είναι σαν μαξιλάρι; το λέω γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε μαξιλάρια τουλάχιστον το 1ο εξάμηνο. Ειδικά αν είναι προωράκια το φοβάμαι πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτό εδώ το έχετε κοιτάξει καθόλου το site???https://www.beboulino.gr/. Έχω δει κ από κοντά κ είναι πολύ όμορφα κ πρακτικά .. εγώ Μ φαίνεται θα κολλήσω στο καρότσι όταν έρθει η ώρα... Δε θέλω αυτά που είναι σα τρενάκι αλλά τα δίπλα δίπλα 3 σε 1.. κ από κοντά να βρω εδώ στο νησί να δω δύσκολο. 2 καταστήματα έχει όλα κ όλα εδώ κ για δίδυμα ετοιμοπαραδοτα ακόμα πιο δύσκολο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Κοριτσια τι θα παρετε για τα διδυμακια σας;λικνο κουνια φωλιτσες; Ομορφα εχει εδω γενικα https://motherbaby.gr/product-category/vrefiko-dwmatio-kounies-krevatakia-likno/?fbclid=IwAR2SJ6eAZ8UeNhu2JtgLt9lv-EKTv24q1Xa4aUf9xEuMx4cYrtyKBaOy_lw

Νεφέλη πόσων εβδομάδων είσαι; Ήθελα να σε ρωτήσω και το ξέχασα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Νεφέλη πόσων εβδομάδων είσαι; Ήθελα να σε ρωτήσω και το ξέχασα!

19 μπαινω και εχω β επιπεδου στις 19/10 που θα ειμαι 20+4 :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Πολύ ωραίο σάιτ και καλές τιμές! Θα κοιτάξω σίγουρα κι από εκεί!

Ρε συ η φωλια είναι ασφαλής για νεογέννητα; δεν είναι σαν μαξιλάρι; το λέω γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε μαξιλάρια τουλάχιστον το 1ο εξάμηνο. Ειδικά αν είναι προωράκια το φοβάμαι πολύ 

Δε ξερω ρε γαμωτο ,εχεις δικιο μαλλον..δε θα κανει ..και ισως καλυτερα σε κουνια με προστασια γυρω γυρω αυτες τις πλεξουδες ισως που μου πεταγονται διαφημισεις απο παντου.. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lactaki είπε:

Κορίτσια αυτό εδώ το έχετε κοιτάξει καθόλου το site???https://www.beboulino.gr/. Έχω δει κ από κοντά κ είναι πολύ όμορφα κ πρακτικά .. εγώ Μ φαίνεται θα κολλήσω στο καρότσι όταν έρθει η ώρα... Δε θέλω αυτά που είναι σα τρενάκι αλλά τα δίπλα δίπλα 3 σε 1.. κ από κοντά να βρω εδώ στο νησί να δω δύσκολο. 2 καταστήματα έχει όλα κ όλα εδώ κ για δίδυμα ετοιμοπαραδοτα ακόμα πιο δύσκολο... 

Ααα εισαι σε νησι!! Για να τσεκαρουμε και αυτο λοιπον !!Πρεπει να κανουμε ενα προγραμματισμο οπως και να εχει γιατί τελευταια στιγμη θα ειναι δυσκολο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Κορίτσια αυτό εδώ το έχετε κοιτάξει καθόλου το site???https://www.beboulino.gr/. Έχω δει κ από κοντά κ είναι πολύ όμορφα κ πρακτικά .. εγώ Μ φαίνεται θα κολλήσω στο καρότσι όταν έρθει η ώρα... Δε θέλω αυτά που είναι σα τρενάκι αλλά τα δίπλα δίπλα 3 σε 1.. κ από κοντά να βρω εδώ στο νησί να δω δύσκολο. 2 καταστήματα έχει όλα κ όλα εδώ κ για δίδυμα ετοιμοπαραδοτα ακόμα πιο δύσκολο... 

Το Έχω τσεκάρει! Πολύ καλό! Αυτό είναι ένα θέμα, αν δεν το δεις από κοντά δεν μπορείς να ξέρεις... Αλλά στην πράξη νομίζω το καλύτερο είναι να πάρεις γνώμες από άλλους γονείς που το χρησιμοποίησαν. Γιατί άλλο να το δεις στο κατάστημα και άλλο φορτωμενο με μωρα και πραγματα στο πεζοδρόμιο. Και παντα βασισμενη στον τροπο ζωης σου. Πχ εμένα μου άρεσε το peg perego που ηταν γερό και στιβαρό αλλά στην καθημερινότητα με δυσκόλεψε στο βάλε-βγαλε στο πορτ μπαγκαζ γιατί συνήθως το έκανα μόνη μου με το ενα χέρι (κρατώντας το μωρό στο άλλο!). Με το inglesina της φίλης μου ηταν πολυ πιο εύκολο.

Αλήθεια έχουμε εδώ καμία παλιά διδυμομανουλα να μας πει γνώμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux @Πιου-πιου και δεν ξέρω ποιες άλλες από τις έμπειρες παλιοσειρές να προσκαλέσω 😁 Αν το δειτε δώστε μας τα φώτα σας! Τι καρότσι είχατε για τα δίδυμα σας; μείνατε ευχαριστημένες; 

Και οποιαδήποτε άλλη εμπειρία, πρότασή σας θα μας ειναι πολύτιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

19 μπαινω και εχω β επιπεδου στις 19/10 που θα ειμαι 20+4 :-)

Α είμαστε κοντά! 18 γεμάτες σήμερα εγώ κλεινω! Β επιπεδου μου εκλεισε στις 5/11 που θα είμαι 22w 1d .. αντε ωραια! Προχωράμε ολες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για το συγκεκριμένο μαγαζί δεν έχω να σας πω τα καλύτερα.. Από εξυπηρέτηση είναι λίαν επιεικώς απαράδεκτοι. Όσον αφορά το καρότσι επειδη το είδα από κοντά δεν ήταν πολύ εύκολο στην οδήγηση, αρκετά βαρύ και δυσκίνητο. Ενώ πήγαινα φουλ για μπρος πίσω αρχικά εγώ κατέληξα στο book for two της peg perego μετά από πολύ ψάξιμο και σταμάτημα οποία διδυμομανα έβλεπα στο δρόμο (Η τρελή του χωριού..). Επιπλέον ένας ακόμα αποτρεπτικός παράγοντας για εμένα στα μπρος πίσω ήταν πως για να κλείσουν πρέπει να βγάλεις τα καθίσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Mariloux @Πιου-πιου και δεν ξέρω ποιες άλλες από τις έμπειρες παλιοσειρές να προσκαλέσω 😁 Αν το δειτε δώστε μας τα φώτα σας! Τι καρότσι είχατε για τα δίδυμα σας; μείνατε ευχαριστημένες; 

Και οποιαδήποτε άλλη εμπειρία, πρότασή σας θα μας ειναι πολύτιμη!

Με το καλό γλυκά μου κορίτσια, τι ωραία που έχετε φτιάξει ομάδα με μέλλουσες δίδυμο μανούλες, είστε πολύ τυχερές!! 
Από έρευνα που είχα κάνει και εγώ ψάχνοντας για καρότσι κατέληξα ότι δεν υπάρχει το τέλειο, είναι αναλόγως τι θέλει η κάθε μανούλα και κυριως πόσο και που θα χρησιμοποιεί το καρότσι.. Εμένα με βόλεψε το maclaren twin techno, τα μωράκια είναι δίπλα δίπλα είναι αρκετά ελαφρύ και δεν πιάνει πολύ χώρο στο πορτ παγκαζ, μπαίνει σε σχεδόν όλα τα μαγαζιά και επισης κλείνει και ανοίγει πανεύκολα!! Ακόμα και τώρα που τα παιδιά έχουν ήδη κλείσει τα δυο συνεχίζω να το χρησιμοποιώ!! Μας είχαν χαρίσει ένα από αυτά που είναι μπρος πίσω τα παιδιά και δεν μπορούσα ούτε καν να το κουμαντάρω!! 
Τα αρνητικά, ομως, ήταν πρώτον ότι όσο ήταν μικρούλια και πηγαίναμε βόλτα με το αυτοκίνητο, τα έπιανε ο ύπνος στο κάθισμα αυτοκινήτου (αυγό) άρα μετά έπρεπε να τα σηκώσω να τα βάλω στο καρότσι και εκεί μου ξυπνούσαν σχεδόν πάντα 😭😭 και δεύτερον σε χωματόδρομο με χαλίκια δεν πάει καλά γτ έχει μικρές ρόδες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...