Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενική διαφάνεια


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα είχε άσχημη αυχενική διαφάνεια και όλα τελικά πήγαν καλά με υγιές μωρό.

Έχω κακά ποσοστά στις τρισωμιες 21 και 13. Δεν μου έβγαλε και προεκλαμψία καλή σχετικά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Καλημέρα σας.

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα είχε άσχημη αυχενική διαφάνεια και όλα τελικά πήγαν καλά με υγιές μωρό.

Έχω κακά ποσοστά στις τρισωμιες 21 και 13. Δεν μου έβγαλε και προεκλαμψία καλή σχετικά.

 

Δεν θυμάμαι όχι.,,, πριν λίγες μέρες το συζητούσαμε αλλά μ είχε πει απλά ότι ήταν χαλια η τιμεσ .,, και δεν την ρώτησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Καλημέρα σας.

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα είχε άσχημη αυχενική διαφάνεια και όλα τελικά πήγαν καλά με υγιές μωρό.

Έχω κακά ποσοστά στις τρισωμιες 21 και 13. Δεν μου έβγαλε και προεκλαμψία καλή σχετικά.

 

Καλημέρα κορίτσι μου.. Εγω ειχα μονο 1/37 πιθανότητα για προεκλαμψια και ξεκινησαμε ενεσουλες.. Ειμαι στη 18η εβδομάδα οπότε δεν μπορώ ακομα να γνωρίζω ποια θα ειναι η εξέλιξη.. Σου εγραψα μόνο και μονο γιατί αυτα ολα ειναι πιθανότητες.. Πρεπει να σκεφτόμαστε θετικά για να ήμαστε ήρεμες κι εμείς και τα μωρακια μας.. Μην ανησυχήσεις.. Ολα καλα θα πάνε.. ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η AnnaS. είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.. Εγω ειχα μονο 1/37 πιθανότητα για προεκλαμψια και ξεκινησαμε ενεσουλες.. Ειμαι στη 18η εβδομάδα οπότε δεν μπορώ ακομα να γνωρίζω ποια θα ειναι η εξέλιξη.. Σου εγραψα μόνο και μονο γιατί αυτα ολα ειναι πιθανότητες.. Πρεπει να σκεφτόμαστε θετικά για να ήμαστε ήρεμες κι εμείς και τα μωρακια μας.. Μην ανησυχήσεις.. Ολα καλα θα πάνε.. ❤️❤️❤️

Είμαι πολύ χάλια, κλαίω συνεχώς, η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να ηρεμήσω. Στις τρισωμιες τι σου είχε βγάλει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eiffel είπε:

Είμαι πολύ χάλια, κλαίω συνεχώς, η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να ηρεμήσω. Στις τρισωμιες τι σου είχε βγάλει;

Αυτό ειναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στο μωρακι σου.. Να ξέρεις πως οτι ακριβώς νιώθεις εσυ νιώθει κι αυτό.. Προσπάθησε λοιπον να χαλαρώσεις.. Ουτως ή άλλως οτι και να μας έρθει θα το αντιμετωπίσουμε στην ωρα του.. Δεν εχει καποιο νόημα να αγχώνεσαι απο τώρα.. 

Τρισωμια 21 ειχα 1 σε 4596 

18 και 13 ειχα <1 σε 20000

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eiffel είπε:

Καλημέρα σας.

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα είχε άσχημη αυχενική διαφάνεια και όλα τελικά πήγαν καλά με υγιές μωρό.

Έχω κακά ποσοστά στις τρισωμιες 21 και 13. Δεν μου έβγαλε και προεκλαμψία καλή σχετικά.

 

Καλημέρα αγάπη, 

Τι τιμές σου έβγαλε δηλαδή; Και τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται; Γιατί με την ηλικία αλλάζουν τα φυσιολογικά ποσοστά

Όπως σου είπε κ το άλλο κορίτσι όλαυτα είναι πιθανότητες..μη στεναχωριέσαι τόσο πολύ χωρίς λόγο ακόμη..προσπάθησε να είσαι ήρεμη για το μωράκι σου..ούτως ή άλλως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Κ εγώ έτσι αγχωνόμουν στις αρχές μην πάει κάτι στραβά, και μου είπε ο άντρας μου κάτι που μου’χει μείνει ακόμα..μου λέει αν θέλει το μωρό θα γεννηθεί, αν δε θέλει δε θα γεννηθεί, εμείς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι όσο κι αν αγχωνόμαστε..!!

Ο γιατρός σου τι σου είπε; Λογικά αν δεν είναι καλά τα ποσοστά θα σου πει να κάνετε κάποια περαιτέρω εξέταση κ θα δείτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου σε νιώθω απόλυτα. Μπορείς να μας πεις τι τιμές είχες και τι σου είπε ο γιατρός; το πάχος της αυχενικής πτυχής πόσο είναι και αν υπάρχει ρινικό οστό ορατό. Μετά βγαίνει μια συνολική πιθανότητα συνυπολογίζοντας τις αιματολογικές και την ηλικία.

Το είχα ψάξει πάρα πολύ γιατί εγώ είχα για τρισωμία 21 σχετικά υψηλά 1/350 περίπου. Εννοείται ότι θορυβήθηκα και έκανα το NIPT από μόνη μου. Οι γιατροί και οι δύο ήταν πολύ χαλαροί και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση.

Τελικά όλα καλά. Μόλις πήρα τα αποτελέσματα στα χέρια μου ήταν η μεγαλύτερη ανακούφιση που θυμάμαι να έχω νιώσει στη ζωή μου. Μαζί με μια έκπληξη, γιατί μας άλλαξε το φύλο που μέχρι τότε νομίζαμε. Ήμουν 37,5 χρονών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eiffel είπε:

Καλημέρα σας.

Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα είχε άσχημη αυχενική διαφάνεια και όλα τελικά πήγαν καλά με υγιές μωρό.

Έχω κακά ποσοστά στις τρισωμιες 21 και 13. Δεν μου έβγαλε και προεκλαμψία καλή σχετικά.

 

Τι τιμές σου έβγαλε κοριτσάκι μου; Μην ξεχνάς ότι αυτή η εξέταση δίνει πιθανότητες κι όχι επιβεβαιωμένη διάγνωση. Προσπάθησε να είσαι ήρεμη για το νινακι που μεγαλώνει μέσα σου!💗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η AnnaS. είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.. Εγω ειχα μονο 1/37 πιθανότητα για προεκλαμψια και ξεκινησαμε ενεσουλες.. Ειμαι στη 18η εβδομάδα οπότε δεν μπορώ ακομα να γνωρίζω ποια θα ειναι η εξέλιξη.. Σου εγραψα μόνο και μονο γιατί αυτα ολα ειναι πιθανότητες.. Πρεπει να σκεφτόμαστε θετικά για να ήμαστε ήρεμες κι εμείς και τα μωρακια μας.. Μην ανησυχήσεις.. Ολα καλα θα πάνε.. ❤️❤️❤️

Είμαι πολύ χάλια, κλαίω συνεχώς, η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να ηρεμήσω. Στις τρισωμιες τι σου είχε βγάλει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος στην αυχενική;

Ο γιατρός στον οποίο έκανες την αυχενική είναι πιστοποιημένος;

Η αυχενική όπως θα σε ενημέρωσαν όταν την έκανες δεν είναι μια διαγνωστική εξέταση, αλλά σου δίνει μια πιθανότητα για κάθε τρισωμία και μετά ανάλογα με τα αποτελέσματα και την επιθυμία σου σταματάς ή συνεχίζεις με NIPT ή τροφοβλάστη ή αμνιοπαρακέντηση. Μόνο οι 2 τελευταίες μπορούν να σου δώσουν σίγουρο αποτέλεσμα.

Ο γιατρός κατά την αυχενική τι σου έλεγε; Μετά δε μίλησες με τον γυναικολόγο σου;

Η αυχενική διαφάνεια είναι μέσα στο 95%; Ποιο είναι το θέμα; Οι αιματολογικές αύξησαν την πιθανότητα; Αν θες, πες μας περισσότερες λεπτομέρειες. Επίσης, το ότι δε  βγαίνει η πιθανότητα 1/10000 δε σημαίνει ότι η δική σου πιθανότητα είναι κακή, είναι σχετικό αυτό κι επίσης παίζει ρόλο και η ηλικία.

Πάντως πρώτα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό κι επίσης μπορείς να επαναλάβεις την αυχενική σε άλλο γιατρό, ως μια άμεση κίνηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου ο γιατρός δε σου είπε κάτι την ώρα που σου την έκανε;; εμένα πχ μόλις μου έβαλε τον υπέρηχο μου είπε απευθείας ότι ήταν μια χαρά το μωρό..μου υπολόγισε μετά τις μετρήσεις τα ποσοστά κ μου είπε να δώσω βάση σε αυτά περισσότερο κ όχι στην αιματολογική! γενικά τα ποσοστά επηρεάζονται από διάφορους παράγοντες πχ ηλικία, θρομβοφιλια κύησης, θεραπεία υπογονιμότητας κλπ..για προεκλαμψία είχα 1/350 αλλά δε μου συνέβη τπτ..ήταν καθαρά  επηρεασμένο από την θρομβοφιλια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Κορίτσι μου ο γιατρός δε σου είπε κάτι την ώρα που σου την έκανε;; εμένα πχ μόλις μου έβαλε τον υπέρηχο μου είπε απευθείας ότι ήταν μια χαρά το μωρό..μου υπολόγισε μετά τις μετρήσεις τα ποσοστά κ μου είπε να δώσω βάση σε αυτά περισσότερο κ όχι στην αιματολογική! γενικά τα ποσοστά επηρεάζονται από διάφορους παράγοντες πχ ηλικία, θρομβοφιλια κύησης, θεραπεία υπογονιμότητας κλπ..για προεκλαμψία είχα 1/350 αλλά δε μου συνέβη τπτ..ήταν καθαρά  επηρεασμένο από την θρομβοφιλια..

Στον υπέρηχο ήταν όλα τέλεια. Όμως στις αιμοτολογικες φαίνονται μου είπε οι τάσεις σε προβλήματα χρωμοσωματικα. Είχα χαρεί τόσο πολύ με τον υπέρηχο που δεν περίμενα αυτή την εξέλιξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eiffel είπε:

Στον υπέρηχο ήταν όλα τέλεια. Όμως στις αιμοτολογικες φαίνονται μου είπε οι τάσεις σε προβλήματα χρωμοσωματικα. Είχα χαρεί τόσο πολύ με τον υπέρηχο που δεν περίμενα αυτή την εξέλιξη.

Μήπως να κανείς και σε κάποιο άλλο κέντρο;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eiffel είπε:

Στον υπέρηχο ήταν όλα τέλεια. Όμως στις αιμοτολογικες φαίνονται μου είπε οι τάσεις σε προβλήματα χρωμοσωματικα. Είχα χαρεί τόσο πολύ με τον υπέρηχο που δεν περίμενα αυτή την εξέλιξη.

Ο ίδιος του σου έδωσε πιθανότητες;; διαφέρουν από τις αιματολογικές;;οι δικές μου είχαν μια απόκλιση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eiffel είπε:

Στον υπέρηχο ήταν όλα τέλεια. Όμως στις αιμοτολογικες φαίνονται μου είπε οι τάσεις σε προβλήματα χρωμοσωματικα. Είχα χαρεί τόσο πολύ με τον υπέρηχο που δεν περίμενα αυτή την εξέλιξη.

Κορίτσι μου, θα σου πω τη δικη μου αντίστροφη εμπειρία: οι αιματολογικές (Papp-a) ήταν άψογες κ Η ηλικία μου από μόνη της έδινε πιθανότητα για Τρις 21 1/700 περίπου (είμαι 31). Η αυχενική όμως μας είχε βγει 2,6 με όριο το 2,5 (κατά τα αλλα τέλειος υπέρηχος, ρινικό ιστό κλπ). Ο γιατρός δεν έδωσε βάση στο τέλειο Papp-a επειδή ακριβώς είναι μόνο πιθανότητες κ είπε χαρακτηριστικά ότι το 2,6 είναι «εύρημα» που παραπέμπει σε διερεύνηση. Επανέλαβα την αυχενική κ σε άλλον (Πιστοποιημένο επίσης) γιατρό. Τη μέτρησε 2,6 ξανά κ δεν ζήτησε καν αιματολογική. Μπορεί να ακουστεί παράλογο αλλά αποφασίσαμε με το σύζυγο να κάνουμε αμνιοκέντηση επειδή θέλαμε να γνωρίζουμε. Κανένα τεστ δε θα σου πει αν υπάρχει πρόβλημα παρά μόνο μια επεμβατική μέθοδος. Εγώ ήξερα ότι αν δεν κάνω αμνιο δεν θα ησύχαζα μέχρι τον τοκετό. Άλλοι απλά θα το προσπερνούσαν. Όντως, ο μοριακός καρυοτυπος δεν έδειξε καμία χρωμοσωμική ανωμαλία κ από βδομάδα που θα κάνω πλέον τον Έλεγχο β επιπέδου θα παω με «άλλον αέρα» καθώς κ κάτι να βρεθεί (χτυπά ξύλο!) θα έχουν αποκλειστεί πολλά σύνδρομα. Δε θέλω να παρεξηγηθώ ότι σε συμβουλεύω προς αμνιο, είναι προσωπική απόφαση σας έτσι κ αλλιως, απλώς θέλω να σου πω να σκέφτεσαι θετικά κ αισιόδοξα (σε νιώθω,ήμουν χάλια κ γω) κ εχε στο νου ότι τα περισσότερα μωρά γεννιούνται «φυσιολογικα» χωρίς σύνδρομα!Επίσης, η πιθανότητα Για προεκλαμψία προκύπτει κυριως από το ντόπλερ που κάνει εκείνη την ώρα στον υπέρηχο ο γιατρος. αυτο που πρεπει να εχεις στο νου σου,όμως, είναι το τι θα κάνετε (χτυπά ξύλο επίσης!!) στην ατυχη περίπτωση που το μωρό έχει πρόβλημα. Θα ήθελες να το ξέρεις έγκαιρα; Θα άλλαζε την έκβαση της εγκυμοσύνης σου; Ελπίζουμε κ ευχόμαστε πάντα για το καλύτερο (αλλά προετοιμαζόμαστε κ για το άσχημο)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Eiffel είπε:

Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος στην αυχενική;

Εγω θα κανω 2 αυχενικες και εννοειται σε πιστοποιημενους για να ειμαι σιγουρη.στα 42 δε θα ρισκαρω να ακουσω μονο τον 1 ,οσο τοπ και ναναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, ειφελ;! Καλημερα !υπαρχει και αυτο το ξερει καμια; Στελνετε αμερικη το αιμα γυρω στα 500€ https://ygeiamou.gr/blogs/kiisi-to-test-pou-kani-vazi-telos-stin-amnioparakentisi/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Κοριτσια, ειφελ;! Καλημερα !υπαρχει και αυτο το ξερει καμια; Στελνετε αμερικη το αιμα γυρω στα 500€ https://ygeiamou.gr/blogs/kiisi-to-test-pou-kani-vazi-telos-stin-amnioparakentisi/

Νομίζω ότι αυτό είναι το nipt που ανέφερε η @Antelope

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Νομίζω ότι αυτό είναι το nipt που ανέφερε η @Antelope

Οχι οχι ..ειναι άλλο πραγμα ,για αυτο ρωταωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Οχι οχι ..ειναι άλλο πραγμα ,για αυτο ρωταωω

Αυτό εκανα Νεφελη μου. Ειναι ο μη παρεμβατικός προγεννητικος ελεγχος με ελεύθερο εμβρυικο DNA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Αυτό εκανα Νεφελη μου. Ειναι ο μη παρεμβατικός προγεννητικος ελεγχος με ελεύθερο εμβρυικο DNA

Αληθεια;;; 540€ που παει το αιμα στην Αμερικη;;ειναι αντι για αμνιο;Κανεις πρωτα αυχενικη και αν δουνε θεμα ,τοτε κανεις το panorama? Για πες μας ρε κοριτσι να ειμαστε γενικως προετοιμασμενες :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Κορίτσια έκανα λήψη τροφοβλάστης. Τώρα αγωνία για τα αποτελέσματα.

Πολύ σωστή η απόφασή σου! Τώρα ξεκούραση κ ηρεμία για 2-3 μέρες (όχι σκυψήματα κ βάρη αλλά όχι κ ξάπλα μόνο) κ ΜΟΝΟ θετικές σκέψεις κορίτσι μου!εγω σε 24 ώρες είχα τα πρώτα αποτελέσματα,κ εσυ λογικά Δευτέρα θα τα εχεις! Εύχομαι ολόψυχα κ το δικό σου μαρτύριο να έχει αίσιο τέλος !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/7/2020 at 2:12 ΜΜ, ο/η Eiffel είπε:

Κορίτσια έκανα λήψη τροφοβλάστης. Τώρα αγωνία για τα αποτελέσματα.

Να πανε ολα καλά κοριτσι !!!ποτε βγαινουν,αργουνε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...