Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσι μου γιατί λες ότι μπορεί να έχεις πολυκυστικες από που προέκυψε?

Μου το είπε ο τελευταίος γιατρός, είδε τις ορμονολογικες μου και την καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης.. Μέχρι τώρα δεν μου είχε πει κανένας ότι έχω πολυκυστικες..
Ταραχτηκα  γιατί είναι και αυτός ένας παράγοντας για εξωσωματική μαζί με την αζωοσπερμια και το στίγμα..  Παντού εμπόδια βλέπω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσι μου γιατί λες ότι μπορεί να έχεις πολυκυστικες από που προέκυψε?

Καλημέρα...Είχα κάνει την πρώτη μου έμβρυο μεταφορά στις 26/2 και ενώ η πρώτη χοριακη έδειξε ότι πήγαινα καλά 92,73 στη δεύτερη άρχισε να πέφτει με αποτέλεσμα να αδιαθετησω πριν 5 μέρες.πηγα στο ραντεβού με τον εξωσωματική και μου είπε πως το θετικό ήταν ότι έμεινα αλλά θα πρέπει να δούμε την αιτία.σε πρώτη φάση μου είπε να κάνω υστεροσκοπηση και πωςε την συγκεκριμένη εξέταση οι πιθανότητες ανεβαίνουν 70% στο να μείνει μια γυναίκα έγκυος.αληθευει;η σαλπιγγογραφια που είχα κάνει πριν 1.5 μήνα ήταν καθαρή.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η JNtina είπε:

Ουτε εγω!! @Nansiτο εχεις να φτιάξεις πινακακι; Κι όπου μπορουμε θα βοηθήσουμε...❤️

Ούτε εγώ έχω ξαναφτιάξει ποτέ!!! 

Δεν πειράζει δεν είναι και δύσκολο νομίζω....λοιπόν εγώ έχω επιτροπή 2/4 γράψτε μου όσες θέλετε σε τι φάση είστε να σας συμπεριλάβω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Ούτε εγώ έχω ξαναφτιάξει ποτέ!!! 

Δεν πειράζει δεν είναι και δύσκολο νομίζω....λοιπόν εγώ έχω επιτροπή 2/4 γράψτε μου όσες θέλετε σε τι φάση είστε να σας συμπεριλάβω...

Καλημερα. Εγω περιμενω αποτελέσματα καρυοτυπου και θα κανω δεύτερη προσπάθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Ούτε εγώ έχω ξαναφτιάξει ποτέ!!! 

Δεν πειράζει δεν είναι και δύσκολο νομίζω....λοιπόν εγώ έχω επιτροπή 2/4 γράψτε μου όσες θέλετε σε τι φάση είστε να σας συμπεριλάβω...

Επιτροπή στις 20/5... Βοήθειά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Ούτε εγώ έχω ξαναφτιάξει ποτέ!!! 

Δεν πειράζει δεν είναι και δύσκολο νομίζω....λοιπόν εγώ έχω επιτροπή 2/4 γράψτε μου όσες θέλετε σε τι φάση είστε να σας συμπεριλάβω...

εγώ μόλις έκανα τη 2η αποτυχημένη εξωσωματική και ετοιμάζομαι να κάνω λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση προτού προχωρήσω στην τρίτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Επιτροπή στις 20/5... Βοήθειά μας!

Και εγώ είχα την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια και ετοιμάζομαι για υστεροσκοπηση και μαζεύω τα δικαιολογητικά περνάω επιτροπή 3 με 7 Μαϊου.πρωτη φορά επιτροπή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Frid είπε:

Καλημερα κοριτσια και καλη εβδομάδα να έχουμε και μόνο θετικά αποτελέσματα σε ολεεεεεσσσσσς !!

Καλημέρα! Καλή εβδομάδα! Αμήν Παναγιά μου! 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Να ρωτησω γιατι τα αντιπατρικα ειναι επικινδυνα; Γιατι καποιοι γιατροι τα κανουν; Σχετικα με τα νκ εχω ακουσει οτι ειναι αμφιλεγομενα τι ισχυει αραγε; Εγω προσωπικα δεν εχω κανει καν αυτη την εξεταση (1η εξως) αλλα καλο ειναι να ενημερωθω να ξερω τι γινεται.. 

Δεν θα ήθελα να γράψω δημόσια για τα αντιπατρικά, διότι κάποιες κοπέλες από εδώ ίσως τα έχουν κάνει. Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Για τα nk τώρα, οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν δέχονται ότι σχετίζονται με την πιθανότητα αποβολής και ακόμα και η κα. Τσεκούρα στο Έλενα που τα μετράει στο πλαίσιο διερεύνησης αποβολών, μου είπε ότι δεν είναι πεπεισμένη ότι αποτελούν αιτία αποβολών. Μία ακόμα θεωρία που έχω ακούσει είναι ότι η μέτρησή τους στο περιφερειακό αίμα δεν έχει κάποια αξία, παρά μόνο η μέτρησή τους στο ενδομήτριο σε δείγμα που έχει ληφθεί στο πλαίσιο υστεροσκόπησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Evi87 είπε:

Γιατί λες ότι είναι πολύ επικίνδυνο;;;Υπάρχουν γυναίκες που έχουν κάνει τη θεραπεία και δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα,για να το προτείνουν μερικοί γιατροί σημαίνει ότι υφίσταται σαν θεραπεία και πιθανών κάπου μπορεί να βοηθάει..Το ότι η Τσεκούρα μπορεί να είναι αντίθετη δεν σημαίνει ότι έχει και 100% δίκαιο...είπαμε είναι καλή επιστήμονας αλλά ας μην υπερβάλουμε υπάρχουν κ άλλοι άξιοι γιατροί!

Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Δεν θα ήθελα να γράψω δημόσια. Είναι γεγονός ότι σε πολλές χώρες του εξωτερικού έχουν απαγορευτεί δια νόμου. Αυτό από μόνο του κάτι λέει. Δεν μεταφέρω την άποψη μόνο της κας. Τσεκούρα, αλλά και πολλών άλλων γιατρών, κυρίως γυναικολόγων που έχω ρωτήσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Κ εγω εχω την ιδια μεταλλαξη την 679mthfr, την εχεις σε ετεροζυγη η ομοζυγη κατασταση; Εγω σε ετεροζυγη κ ο γιατρος δεν μου εδωσε τπτ, μου ειπε μονο να παιρνω φελισιν γιατι ετσι κραταμε την ομοκυστεινη χαμηλη, οπου ειχα κανει κ εξεταση ευτης κ ηταν μεσα στα ορια, οποτε ευτο θελουμε στην ουσια. Για ομοζυγη πιθανον να χρειαζεται κατι αλλο..

αφου σου ειπαν κ οι τρεις οτι θα μεινεις θα τα καταφερεις!!! 

στις πριν 11 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Κ εγω εχω την ιδια μεταλλαξη την 679mthfr, την εχεις σε ετεροζυγη η ομοζυγη κατασταση; Εγω σε ετεροζυγη κ ο γιατρος δεν μου εδωσε τπτ, μου ειπε μονο να παιρνω φελισιν γιατι ετσι κραταμε την ομοκυστεινη χαμηλη, οπου ειχα κανει κ εξεταση ευτης κ ηταν μεσα στα ορια, οποτε ευτο θελουμε στην ουσια. Για ομοζυγη πιθανον να χρειαζεται κατι αλλο..

αφου σου ειπαν κ οι τρεις οτι θα μεινεις θα τα καταφερεις!!! 

Είναι η μετάλλαξη 679 ή 677; Στις δικές μου εξετάσεις γράφει μετάλλαξη ομοκυστεινης C677T και ισχύουν ακριβώς όσα περιγράφεις. Μετριέται και η ομοκυστείνη και προσαρμόζεται η δόση του filicine αντίστοιχα.

Η ομοκυστείνη μπορεί να αυξάνεται και από τα φάρμακα της διέγερσης, οπότε σε εμάς είναι απαραίτητο να μετριέται τακτικά στη φάση της εξωσωματικής, όπως και στην εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Μου το είπε ο τελευταίος γιατρός, είδε τις ορμονολογικες μου και την καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης.. Μέχρι τώρα δεν μου είχε πει κανένας ότι έχω πολυκυστικες..
Ταραχτηκα  γιατί είναι και αυτός ένας παράγοντας για εξωσωματική μαζί με την αζωοσπερμια και το στίγμα..  Παντού εμπόδια βλέπω!!

Αχ βρε κορίτσι μου και εσύ όλο αναποδιές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η troia είπε:

Είναι η μετάλλαξη 679 ή 677; Στις δικές μου εξετάσεις γράφει μετάλλαξη ομοκυστεινης C677T και ισχύουν ακριβώς όσα περιγράφεις. Μετριέται και η ομοκυστείνη και προσαρμόζεται η δόση του filicine αντίστοιχα.

Η ομοκυστείνη μπορεί να αυξάνεται και από τα φάρμακα της διέγερσης, οπότε σε εμάς είναι απαραίτητο να μετριέται τακτικά στη φάση της εξωσωματικής, όπως και στην εγκυμοσύνη.

Γράφει μετάλλαξη ομοκυστεινης  C677T... Η ομοκυστείνη είναι 7,2... Θα μου πει ακριβώς ο αιματολογος. Έπινα filicine αλλά μου είπε να τα σταματήσω και να παίρνω inogest πρωί βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Frid είπε:

Καλημερα κοριτσια και καλη εβδομάδα να έχουμε και μόνο θετικά αποτελέσματα σε ολεεεεεσσσσσς !!

Καλη εβδομάδα κορίτσια!!! Και θετική εβδομάδα να ειναι! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Ούτε εγώ έχω ξαναφτιάξει ποτέ!!! 

Δεν πειράζει δεν είναι και δύσκολο νομίζω....λοιπόν εγώ έχω επιτροπή 2/4 γράψτε μου όσες θέλετε σε τι φάση είστε να σας συμπεριλάβω...

Αποτελεσματα προεμφυτευτικου εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η troia είπε:

Είναι η μετάλλαξη 679 ή 677; Στις δικές μου εξετάσεις γράφει μετάλλαξη ομοκυστεινης C677T και ισχύουν ακριβώς όσα περιγράφεις. Μετριέται και η ομοκυστείνη και προσαρμόζεται η δόση του filicine αντίστοιχα.

Η ομοκυστείνη μπορεί να αυξάνεται και από τα φάρμακα της διέγερσης, οπότε σε εμάς είναι απαραίτητο να μετριέται τακτικά στη φάση της εξωσωματικής, όπως και στην εγκυμοσύνη.

Εκανα λαθος εγω η 677 οπως λες ειναι!! Εμενα μου μετρησαν ομοκυστεινη μια φορα μονο, αν θυμαμαι πριν ξεκινησω την διεγερση..ηταν μεσα στα ορια, δεν μου την ξαναμετρησαν κ θελω να την μετρησω..τωρα μονο προγεστ κ χοριακη μου μετρανε..αλλα εχω σκοπο να ξανακανω ΑΝΑ κ ομοκυστεινη κ την εξεταση με το σακχαρο κ την ινσουλινη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Γράφει μετάλλαξη ομοκυστεινης  C677T... Η ομοκυστείνη είναι 7,2... Θα μου πει ακριβώς ο αιματολογος. Έπινα filicine αλλά μου είπε να τα σταματήσω και να παίρνω inogest πρωί βράδυ.

Ενταξει εισαι σε ετεροζυγη κατασταση την ιδια εχουμε. Εγω ειχα 8,2. Νομιζω μια χαρα ειναι, ενημερωσε με αν μπορεις τι θα σου πει ο γιατρος να κανουμε διασταυρωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Γράφει μετάλλαξη ομοκυστεινης  C677T... Η ομοκυστείνη είναι 7,2... Θα μου πει ακριβώς ο αιματολογος. Έπινα filicine αλλά μου είπε να τα σταματήσω και να παίρνω inogest πρωί βράδυ.

Το ίδιο με εμένα! Ναι, θα σου ρυθμίσει εκείνος το δόση. Η ομοκυστείνη σου είναι καλή πάντως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η N.Angel είπε:

Ενταξει εισαι σε ετεροζυγη κατασταση την ιδια εχουμε. Εγω ειχα 8,2. Νομιζω μια χαρα ειναι, ενημερωσε με αν μπορεις τι θα σου πει ο γιατρος να κανουμε διασταυρωση...

Καλή είναι κι εσένα η ομοκυστείνη σου. Λογικά θα σου ρυθμίσει τη δόση του φυλλικού οξέος ο αιματολόγος σου. Τα ΑΝΑ καλό είναι να τα μετράς αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο για να βλέπεις αν σου τα έχει αυξήσει. Σε αυτή την περίπτωση σου ρυθμίζει ο αιματολόγος/ανοσολόγος τη δόση της κορτιζόνης. Ζάχαρο και ινσουλίνη εννοείς καμπύλες; Συνήθως οι ενδοκρινολόγοι τις κάνουν μία φορά και μετά μετράνε ζάχαρο νηστείας και γλυκοζυλιωμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Καλή είναι κι εσένα η ομοκυστείνη σου. Λογικά θα σου ρυθμίσει τη δόση του φυλλικού οξέος ο αιματολόγος σου. Τα ΑΝΑ καλό είναι να τε μετράς αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο για να βλέπεις αν σου τα έχει αυξήσει. Σε αυτή την περίπτωση σου ρυθμίζει ο αιματολόγος/ανοσολόγος τη δόση της κορτιζόνης.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!κορτιζόνη σε ποιες περιπτώσεις παίρνουμε;;. Μπορεί να είναι και χαζομαρα αυτό που σε ρώτησα... Ότι μου έδινε ο γιατρός έπαιρνα χωρίς να ρώταγα γι αυτό έχω απορίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!κορτιζόνη σε ποιες περιπτώσεις παίρνουμε;;. Μπορεί να είναι και χαζομαρα αυτό που σε ρώτησα... Ότι μου έδινε ο γιατρός έπαιρνα χωρίς να ρώταγα γι αυτό έχω απορίες...

Κορτιζόνη κάποιοι δίνουν χωρίς λόγο απλώς εκ του πρωτοκόλλου προληπτικά κι άλλοι δίνουν αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο για να μην ανεβάσει ο οργανισμός σου αντισώματα κι επιτεθούν στο έμβρυο. Εγώ έχω χασιμότο, αλλά έκανα πλήρη έλεγχο στην Τσεκούρα και 2/2 φορές τα ΑΝΑ μου ήταν αρνητικά. Μου είπε ότι δε χρειάζεται να πάρω, παρόλα αυτά αν ήθελε ο εξωσωματιστής μου να μου έδινε λίγη λόγω του χασιμότο. Εκείνος δεν ήθελε να πάρω και γενικά συμφώνησαν και οι 2 ότι δεν χρειάζομαι και δεν πήρα ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Κορτιζόνη κάποιοι δίνουν χωρίς λόγο απλώς εκ του πρωτοκόλλου προληπτικά κι άλλοι δίνουν αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο για να μην ανεβάσει ο οργανισμός σου αντισώματα κι επιτεθούν στο έμβρυο. Εγώ έχω χασιμότο, αλλά έκανα πλήρη έλεγχο στην Τσεκούρα και 2/2 φορές τα ΑΝΑ μου ήταν αρνητικά. Μου είπε ότι δε χρειάζεται να πάρω, παρόλα αυτά αν ήθελε ο εξωσωματιστής μου να μου έδινε λίγη λόγω του χασιμότο. Εκείνος δεν ήθελε να πάρω και γενικά συμφώνησαν και οι 2 ότι δεν χρειάζομαι και δεν πήρα ποτέ.

Και εγώ έχω χασιμοτο αλλά δεν έκανα καμία εξέταση στο προηγούμενο κέντρο και ουτε με παρακολουθούμε αιματολόγος και ενδοκρινολογος... Ελπίζω τώρα να βρούμε μια άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Ούτε εγώ έχω ξαναφτιάξει ποτέ!!! 

Δεν πειράζει δεν είναι και δύσκολο νομίζω....λοιπόν εγώ έχω επιτροπή 2/4 γράψτε μου όσες θέλετε σε τι φάση είστε να σας συμπεριλάβω...

Αναμενω εξέλιξη...Πέμπτη Παρασκευή βαζω τα παιδακια μου..αμήν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...