Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμπειρία κιρσοκήλης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Προσπαθούμε για παιδάκι από πέρσι το καλοκαίρι, ώσπου τα Χριστούγεννα διαγνώστηκε ο άντρας μου με κιρσοκήλη 2 βαθμού κ προχωρήσαμε σε επέμβαση τον Φεβρουάριο.Ο γιατρός του είπε να κάνει σπερμοδιαγραμμα σε 3 μήνες περίπου. Όπως καταλαβαίνετε κάθε μήνα αγωνιώ για κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Έχει κάποια εμπειρία κιρσοκήλης και μετά από πόσο καιρό είχε κάποιο θετικό η αρνητικό νέο ότι δεν άλλαξε κάτι στο σπέρμα. Σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η elephant είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Προσπαθούμε για παιδάκι από πέρσι το καλοκαίρι, ώσπου τα Χριστούγεννα διαγνώστηκε ο άντρας μου με κιρσοκήλη 2 βαθμού κ προχωρήσαμε σε επέμβαση τον Φεβρουάριο.Ο γιατρός του είπε να κάνει σπερμοδιαγραμμα σε 3 μήνες περίπου. Όπως καταλαβαίνετε κάθε μήνα αγωνιώ για κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Έχει κάποια εμπειρία κιρσοκήλης και μετά από πόσο καιρό είχε κάποιο θετικό η αρνητικό νέο ότι δεν άλλαξε κάτι στο σπέρμα. Σας ευχαριστώ.

Καλησπέρα...εμείς είχαμε το ίδιο πρόβλημα κιρσοκηλη 2 βαθμού και του είχε επηρεάσει τον συνολικό αριθμό ....ο ουρολόγος του είπε και να κανει επεμβάσεις δεν θα δει γρήγορα αποτελέσματα ...μετα από 2 χρόνια και αν ...με κάποιες βιταμίνες μονο χωρίς επέμβαση συλλάβαμε φυσιολογικά ...σου εύχομαι να σου πάνε ολα καλα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!πολύ όμορφη κατάληξη είχατε:)

Να σε ρωτήσω πόσο καιρό έπαιρνε βιταμίνες?εμένα παίρνει profertil και αναμένουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η elephant είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!πολύ όμορφη κατάληξη είχατε:)

Να σε ρωτήσω πόσο καιρό έπαιρνε βιταμίνες?εμένα παίρνει profertil και αναμένουμε..

1 μήνα aplfha fertil πήρε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η elephant είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Προσπαθούμε για παιδάκι από πέρσι το καλοκαίρι, ώσπου τα Χριστούγεννα διαγνώστηκε ο άντρας μου με κιρσοκήλη 2 βαθμού κ προχωρήσαμε σε επέμβαση τον Φεβρουάριο.Ο γιατρός του είπε να κάνει σπερμοδιαγραμμα σε 3 μήνες περίπου. Όπως καταλαβαίνετε κάθε μήνα αγωνιώ για κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Έχει κάποια εμπειρία κιρσοκήλης και μετά από πόσο καιρό είχε κάποιο θετικό η αρνητικό νέο ότι δεν άλλαξε κάτι στο σπέρμα. Σας ευχαριστώ.

Γειά σου κορίτσι! Κι εμείς κάναμε επέμβαση κιρσοκήλης και βελτιώθηκε πολύ περισσότερο το σπέρμα (όσο αφορά την μορφολογία). Εσείς τι πρόβλημα είχατε αν επιτρέπεται και ο γιατρός σας είπε να κάνει την εγχείρηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ευάγγελοςτ ,εμένα έχει πρόβλημα στον αριθμό και την κινητικότητα. Πήγαμε σε δύο γιατρούς και οι δυο μας είπαν να προχωρήσουμε σε επεμβαση. Τον τελευταίο καιρό είχε κ ενοχλήσεις λόγω αυτού οπότε θα το κάναμε ούτως η άλλως. Μετά από πόσο καιρό κάνατε επανέλεγχο? Εμάς μας είπε στο 3 μηνο αλλά μου φαίνεται νωρις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η elephant είπε:

@Ευάγγελοςτ ,εμένα έχει πρόβλημα στον αριθμό και την κινητικότητα. Πήγαμε σε δύο γιατρούς και οι δυο μας είπαν να προχωρήσουμε σε επεμβαση. Τον τελευταίο καιρό είχε κ ενοχλήσεις λόγω αυτού οπότε θα το κάναμε ούτως η άλλως. Μετά από πόσο καιρό κάνατε επανέλεγχο? Εμάς μας είπε στο 3 μηνο αλλά μου φαίνεται νωρις

Κι εμείς στο τρίμηνο κάναμε. Νομίζω τόσο θέλει περίπου το σπέρμα για να ανανεωθεί. Πάντως κακό δεν θα κάνει από την στιγμή κιόλας που είχε ενοχλήσεις καλά έκανε. Εμάς βέβαια μετά άλλοι γιατροί μας είπαν ότι δεν ήταν αναγκαίο να γίνει επέμβαση γιατί δεν είχε επηρεαστεί ούτε ο αριθμός αλλά ούτε και η κινητικότητα. Η μορφολογία ήταν στο όριο κι όντως μετά βελτιώθηκε πολύ. Και τα άλλα βελτιώθηκαν αλλά ελάχιστα. Το πρόβλημα μας εμάς ήταν σε μικρόβιο. Έτσι πήρε βιταμίνες και αντιβίωση. Δεν ξέρω τι βοήθησε περισσότερο σημασία έχει ότι κατάφερα πολύ γρήγορα να μείνω έγκυος. Εγώ πιστεύω σίγουρα ότι θα δείτε κι εσείς διαφορά. Εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα να είσαι εγκυουλα!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ από μένα.

Είχαμε κ εμείς το ίδιο πρόβλημα αλλά στην δική μας περίπτωση ο γιατρός είπε "Δεν είναι αναγκαιο να γίνει εγχείρηση, έχω κ εγώ κυρσοκοιλη κ έκανα 2 παιδιά" 

Οπότε είπαμε οk, όταν θελήσουμε θα ξεκινήσουμε σωστή διατροφή κ βιταμίνες κ που θα πάει σε κάνα χρόνο θα μας κάτσει. Μα έλα όμως που ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΉΣΟΥΜΕ ΚΑΝ!!! Έμεινα εγκυος από διακοπτομενη επαφή!!! 

Απλά μην αγχώνεστε δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Εύχομαι ότι καλύτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Έχω χειρουργήσει την κιρσοκήλη μου πριν ένα χρόνο και επειδή το έχω ψάξει όσο δε πάει άλλο, έχω να σας πω:

Η κιρσοκήλη, συνήθως μέχρι τα 32 έτη του άντρα αν εγχειρηστεί θα δείξει πολλή καλή βελτίωση, ωστόσο και μετά από αυτή την ηληκία έχουν βρεθεί χειρουργημένοι άνδρες με εξαιρετική βελτίωση, αλλά η βιβλιογραφία κρατά σαν ορόσημο την ηληκία των 32.

Μπορεί το σπέρμα να αννανεώνεται κάθε περίπου 3 μήνες (72-75 ημέρες), αλλά οι περισσότεροι γιατροί συμφωνούν ότι μετά τους 6 το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να αξιολογηθεί σωστά ώστε να έχουν περάσει ήδη 2 γενιές σπέρματος μετά την επέμβαση.

Παρότι επέμβαση ρουτίνας, θέλει αρκετή προσοχή κατά την περίοδο μετά του χειρουργείου (περίπου για 6 μήνες μην συκώνει βάρη, απότομες κινήσεις, κ.λ.π), καθώς μπορεί να υποτροποιάσει και να βγει ξανά (παθών).

Συνηθίζεται μετά την επέμβαση κιρσοκήλης να χορηγούνται ενυσχητικά σπέρματος όπως τα profertil ώστε να δωθεί ώθησει στον οργανισμό για καλή και ποιοτική σπερματογέννεση.

 

Πιστεύω ότι με το χειρουργείο +τις βιταμίνες profertil, θα δείτε διαφορά και σας εύχομαι τα καλύτερα!!
Για οτιδήποτε είμαι στη διάθεσή σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα να αναφέρω

Να αποφεύγει τα ζεστά ντουζ και γενικά τη θερμότητα στην περιοχή των γεννητικών οργάνων, είναι ότι χειρότερο για τη σπερματογέννεση, εξού και γιατί οι όρχεις βρίσκονται εκτός του σώματος. Να φοράει άνετα εσώρουχα και αν καπνίζει ή πίνει αλκοόλ να τα ελλατώσει. Εγώ παρόλο που μου εμφανίστηκε ξανά κιρσοκήλη, μόνο με ελλάτωση του καπνίσματος -αλκοόλ αλλά και αποφυγή θερμότητας στην περιοχή (όπως ανέφερα παραπάνω), είδα θεαματική διαφορά στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα! Και όπως μου είπε ο Μικροβιολόγος "Μην αγώνεσαι, ένα "και μοναδικό χρειάζεται, πολλές φορές με παθολογικό σπερμοδιάγραμμα έχουν επιτευχθεί εγγυμοσύνες, τίποτα δεν αποκλείεται!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Βασίλης 94 ,σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εμείς δυστυχώς καταλάβαμε αργά το πρόβλημα και έτσι το χειρουργείο έγινε στα 37.Βιταμινες παίρνει περίπου 3 μήνες και αναμένουμε.Γενικα δεν ξέρω αν τώρα στο 3μηνο είναι καλό να κάνει επανέλεγχο η να πάμε κατευθείαν στο 6μηνο για να αποφύγουμε το άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@μικρομουπονυ πολύ αισιόδοξη η ιστορία σου, παίρνω και εγώ κουράγιο. Να σε ρωτήσω, είχε επηρεαστεί το σπέρμα από την κιρσοκήλη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η elephant είπε:

@Βασίλης 94 ,σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εμείς δυστυχώς καταλάβαμε αργά το πρόβλημα και έτσι το χειρουργείο έγινε στα 37.Βιταμινες παίρνει περίπου 3 μήνες και αναμένουμε.Γενικα δεν ξέρω αν τώρα στο 3μηνο είναι καλό να κάνει επανέλεγχο η να πάμε κατευθείαν στο 6μηνο για να αποφύγουμε το άγχος.

Οι περισσότεροι γιατροί συμφωνούν ότι στο 6μηνο να γίνετε το σπερμοδιάγραμμα για ορθότερη αξιολόγηση, ως τόσσο μπορεί ήδη να έχει βελτιωθεί σημαντικά, αλλά στους 6 μήνες γίνετε η ιατρική αξιολόγηση.
Μη σε απογοητεύω, όπως σου είπα και μετά τα 32 υπάρχει βελτίωση, άπειρες οι αναφορές, επίσης με τα profertil που λαμβάνει πιστεύω σίγουρα θα φανούν αποτελέσματα όπως και να 'χει! Απλά συχνά σε τέτοια ηληκία, οι γιατροί ποντάρουν στη βελτίωση μέσω βιταμινών και δε τη χειρουργούν για βελτίωση του σπέρματος ή τη χειρουργούν αν ενοχλεί στην καθημερινότητα του ασθενή.

Αν θέλεις γράψε μας τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος πριν την επέμβαση, μπορεί να μην είναι τόσο ανησχυχητικά όσο σας λένε (αντιλαμβάνομαι το άγχος σας), δηλαδή καμιά φορά με ελαφρώς κάτω από τα φυσιολογικά, αυτόματα θεωρείτε παθολογικό, αλλά πιθανότητες για φυσική σύλληψη υπάρχουν ακόμα και με σπερμοδιάγραμμα 5εκ/ml. 

Κάτι τελευταίο, ορμονολογικό έλεγχο έχετε κάνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Βασίλης 94 , αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο αναλυτικές πληροφορίες. Ορμονολογικο έλεγχο έκανε και ήταν όλα φυσιολογικά. Δυστυχώς, δεν είναι κάτω από τα όρια είναι ένα πολύ κακό σπερμοδιαγραμμα με αριθμό 5εκ/ml και πολύ χαμηλή κινητικότητα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η elephant είπε:

@Βασίλης 94 , αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο αναλυτικές πληροφορίες. Ορμονολογικο έλεγχο έκανε και ήταν όλα φυσιολογικά. Δυστυχώς, δεν είναι κάτω από τα όρια είναι ένα πολύ κακό σπερμοδιαγραμμα με αριθμό 5εκ/ml και πολύ χαμηλή κινητικότητα..

Μην αγχώνεσται. Η κινητικότητα θα βελτιωθεί σίγουρα με το χειρουργείο το ίδιο πιστεύω και ο αριθμός, ειδικά με τη λήψη profertil. Ας προσέξει και όσα σου έχω γράψει σε προϊγούμενα μηνύματα και μόνο καλό θα δείτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Μην αγχώνεσται. Η κινητικότητα θα βελτιωθεί σίγουρα με το χειρουργείο το ίδιο πιστεύω και ο αριθμός, ειδικά με τη λήψη profertil. Ας προσέξει και όσα σου έχω γράψει σε προϊγούμενα μηνύματα και μόνο καλό θα δείτε!

Μου δίνεις κουράγιο.. ότι και να γίνει βοηθάει να το σκέφτεσαι κ έτσι πιο θετικά! Σε ευχαριστώ πολύ!Εύχομαι και σε εσένα ότι επιθυμείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

@elephant Ναι είχε επηρεαστεί. Κάποια ήταν χωρις ουρά, κάποια εντελώς ακίνητα....κτλ...

Κατάλαβα, άρα όντως υπήρχε προβλημα. Μπράβο που τα καταφέρατε έτσι φυσικά! Να το χαίρεστε το παιδάκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elephant είπε:

Μου δίνεις κουράγιο.. ότι και να γίνει βοηθάει να το σκέφτεσαι κ έτσι πιο θετικά! Σε ευχαριστώ πολύ!Εύχομαι και σε εσένα ότι επιθυμείς.

Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Για οτιδήποτε ξανά γράψε και θα το δώ! Αναμένω τα καλύτερα νέα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/5/2020 at 11:51 ΜΜ, ο/η Maria mp είπε:

Καλησπέρα...εμείς είχαμε το ίδιο πρόβλημα κιρσοκηλη 2 βαθμού και του είχε επηρεάσει τον συνολικό αριθμό ....ο ουρολόγος του είπε και να κανει επεμβάσεις δεν θα δει γρήγορα αποτελέσματα ...μετα από 2 χρόνια και αν ...με κάποιες βιταμίνες μονο χωρίς επέμβαση συλλάβαμε φυσιολογικά ...σου εύχομαι να σου πάνε ολα καλα !

αλήθεια λες συγνωμηυ που επεμβαίνω, αλλά μόλις διάβασα το σχόλιο σου οι ελπίδες μου κάνανε πάρτι!! Πες μου σε παρακαλώ την εμπειρία σου αν θες!! Εμείς χθες πήραμε ένα κακο σπετμοδιαγραμμα που κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σε κιρσοκήλη... Ο ουρολόγος και ο γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν θα "θεραπεύτει" το σπέρμα και πως η έξωση είναι μονόδρομος...

αν θες πες μου σε τι γιατρό να απευθυνθώ και τι να κάνω... Ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19 Μαΐου 2020 at 3:46 ΜΜ, ο/η Nansi είπε:

αλήθεια λες συγνωμηυ που επεμβαίνω, αλλά μόλις διάβασα το σχόλιο σου οι ελπίδες μου κάνανε πάρτι!! Πες μου σε παρακαλώ την εμπειρία σου αν θες!! Εμείς χθες πήραμε ένα κακο σπετμοδιαγραμμα που κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σε κιρσοκήλη... Ο ουρολόγος και ο γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν θα "θεραπεύτει" το σπέρμα και πως η έξωση είναι μονόδρομος...

αν θες πες μου σε τι γιατρό να απευθυνθώ και τι να κάνω... Ευχαριστώ πολύ!!

Καλησπέρα κοριτσι μου ....μην αγχώνεσαι ολα καλα θα πάνε ....εμείς αφού μάθαμε το πρόβλημα τα βλέπαμε ολα σκούρα ....οι γιατροί μας το έκαναν δύσκολο ....ο μόνος τρόπος να συλλάβουμε ήταν η εξωσωματική είπαν ....από το άγχως μας θέλαμε να προχωρήσουμε όσο πιο γρήγορα γινετε σε εξωσωματική ....αφού κάναμε όλη τη προετοιμασία κ είμασταν έτοιμη να προχωρήσουμε κάνω χωριακη για να πάρω τα φάρμακα της εξωσωματικής (όχι οτι περίμενα κάτι ) και βγαίνει θετική ...από το πουθενά ...ποιος το περίμενε ....γι αυτο λοιπόν μην αγχώνεσαι ....αν έχετε θεμα μονο με το σπερμα και εσένα οι ορμονικές σ είναι καλές μην βιαστείτε να πάτε κατευθείαν σε εξωσωματική ....υπάρχουν βιταμίνες που βελτιώνουν το σπερμα ....εμένα ο σύζυγος μονο ενα μήνα πήρε ....(συνήθως περνούν παραπάνω )....μακάρι να σας πάνε ολα καλα κ εσάς !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nansi καλησπέρα κορίτσι μου, επειδή έχουμε το ίδιο πρόβλημα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί σου απέκλεισαν να καλυτερεύσει το σπέρμα? Εμάς μας είπαν ότι υπάρχει πιθανότητα καλυτέρευσης αλλά όχι απαραίτητα και εγκυμοσύνης. Τελείως δεν το απέκλεισαν αλλά δεν είναι και κάτι σίγουρο από ότι κατάλαβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η elephant είπε:

@Nansi καλησπέρα κορίτσι μου, επειδή έχουμε το ίδιο πρόβλημα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί σου απέκλεισαν να καλυτερεύσει το σπέρμα? Εμάς μας είπαν ότι υπάρχει πιθανότητα καλυτέρευσης αλλά όχι απαραίτητα και εγκυμοσύνης. Τελείως δεν το απέκλεισαν αλλά δεν είναι και κάτι σίγουρο από ότι κατάλαβα

Αυτή τη βδομάδα θα κάνουμε τις περαιτέρω εξετάσεις για να δούμε αν είναι κιρσοκήλη ή κάτι άλλο, αλλά ο γυναικολόγος μου είπε ότι και βιταμίνες να πάρει δεν θα δει μεγάλη διαφορά! Βέβαια θα τον δει και ουρολόγος για να μας πει σίγουρα ....

Εσείς τι θέμα έχετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nansi είπε:

Αυτή τη βδομάδα θα κάνουμε τις περαιτέρω εξετάσεις για να δούμε αν είναι κιρσοκήλη ή κάτι άλλο, αλλά ο γυναικολόγος μου είπε ότι και βιταμίνες να πάρει δεν θα δει μεγάλη διαφορά! Βέβαια θα τον δει και ουρολόγος για να μας πει σίγουρα ....

Εσείς τι θέμα έχετε?

Το σπερμοδιαγραμμα ήταν εντελώς χάλια σε αριθμό και κινητικότητα, πήγαμε σε δύο ουρολόγους όπου και οι δυο μας είπαν να προχωρήσουμε σε επέμβαση κυρίως γιατί είχε κ ενοχλήσεις κ πιθανόν να δημιουργούσε και θέμα υγείας αργότερα. Όσο αναφορά το σπέρμα μας είπε ότι υπάρχει πιθανότητα βελτίωσης αλλά αυτό δεν πάει να πει σίγουρα και εγκυμοσύνη. Μας έδωσε ένα 50% για εγκυμοσύνη, τώρα στο 3μηνο θα κάνει επαναληπτικό και ταυτόχρονα παίρνει κ 3 μήνες βιταμίνες.Δεν ξέρω τι θα δείξει η επόμενη εξέταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...