Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοιμάται στο στήθος θηλαζοντας!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.. Έχω θέμα με τον ύπνο και τον θηλασμό.. 😓 Κοιμάται οταν θηλάζει και μόλις την αφήσω ξυπνάει.. Θηλάζει κοιμάται την αφήνω και μετά από κάνα 10λεπτο (στην καλύτερη περίπτωση) έχει ξυπνήσει οπότε ξανά μανά τα ίδια..  Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα δεν έχω αρκετό γάλα και πεινάει γρήγορα; (στα κιλά είναι 4.500 κοντά και γεννήθηκε 3.830) Ή δεν πίνει καλά γιατί την παίρνει ο ύπνος; Αγκαλιά βέβαια μπορεί να κοιμηθεί πολλές ώρες.. 

Βεβαια είναι μικρή ακόμα, κλείνουμε μήνα σε 4 μέρες..  αλλά θέλω να ξέρω αν θα αλλάξει από μόνη της Ή πρέπει να κάνω εγώ κάτι.. Δεν έχω θέμα προς το παρών Γιατί είναι μικρούλα ακόμα αλλά δεν θέλω να μάθει μονο αγκαλιά και στήθος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα να σ ζήσει το μωράκι σου.... Έτσι είναι τα βρέφη  καλέ!! Ειναι ακομα πολυ μικρο!!!Το πρώτο 3μηνο μόνο αγκαλιά μ κοιμόταν κ εμένα κ στήθος(κ τωρα που είμαστε 11μηνων) Το πρώτο 3μηνο να ξέρεις θέλουν πολύ αγκαλιά πολύ πάνω σ προσκολλημένα γιατί θέλουν να νιώθουν την μαμά τους την μυρωδιά σου την ανάσα σου είναι σαν να είναι ακόμα στην κοιλιά σου δεν αντιλαμβάνονται Κ πολλά μόνο την μαμά τους θέλουν!!!! Κ εγώ πολλά έλεγα δεν θέλω να το μάθω έτσι αλλιώς κτλ αλλά δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα θα σε καθοδηγήσει το μωρό σου!!!Δεν θα είναι πάντα βρέφος θα μεγαλώσει κ θα το ζητάς!!❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσο για το γαλα σου της φτάνει μην αγχώνεσαι αλλά έτσι είναι όλα τα μωρά!! Κ σ ξαναλέω είναι πολύ μικρό ακόμα...αν έχεις φβ μπες στην ομάδα εθελοντική ομάδα θηλασμού Αττικής να διαβάσεις κάποια αρχεία ίσως περνάτε κάποιο άλμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Καλησπέρα να σ ζήσει το μωράκι σου.... Έτσι είναι τα βρέφη  καλέ!! Ειναι ακομα πολυ μικρο!!!Το πρώτο 3μηνο μόνο αγκαλιά μ κοιμόταν κ εμένα κ στήθος(κ τωρα που είμαστε 11μηνων) Το πρώτο 3μηνο να ξέρεις θέλουν πολύ αγκαλιά πολύ πάνω σ προσκολλημένα γιατί θέλουν να νιώθουν την μαμά τους την μυρωδιά σου την ανάσα σου είναι σαν να είναι ακόμα στην κοιλιά σου δεν αντιλαμβάνονται Κ πολλά μόνο την μαμά τους θέλουν!!!! Κ εγώ πολλά έλεγα δεν θέλω να το μάθω έτσι αλλιώς κτλ αλλά δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα θα σε καθοδηγήσει το μωρό σου!!!Δεν θα είναι πάντα βρέφος θα μεγαλώσει κ θα το ζητάς!!❤❤

Ευχαριστώ πολύ..  😍♥️ Μωρέ ναι είναι μικρό ακόμα το ξέρω και σίγουρα τώρα δεν με ενοχλεί καθόλου..  αν και δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο..  ούτε να φάω στην ουσία.. Και πχ το βράδυ είναι πολύ δύσκολο.. Ναι τις τελευταίες μέρες κοιμάται κατά τις 10-11 το βράδυ μέχρι τις 4 just.. 4 η ωρα ξυπνάει και από εκείνη την ώρα και μετά δεν κοιμάται καλά..  

Οπότε δεν "κακομαθαινουν" σωστά;  Ή αληθεια είναι ότι δεν θέλω να μεγαλώσει γρήγορα..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mamafot είπε:

Ευχαριστώ πολύ..  😍♥️ Μωρέ ναι είναι μικρό ακόμα το ξέρω και σίγουρα τώρα δεν με ενοχλεί καθόλου..  αν και δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο..  ούτε να φάω στην ουσία.. Και πχ το βράδυ είναι πολύ δύσκολο.. Ναι τις τελευταίες μέρες κοιμάται κατά τις 10-11 το βράδυ μέχρι τις 4 just.. 4 η ωρα ξυπνάει και από εκείνη την ώρα και μετά δεν κοιμάται καλά..  

Οπότε δεν "κακομαθαινουν" σωστά;  Ή αληθεια είναι ότι δεν θέλω να μεγαλώσει γρήγορα..  

Ναι είναι πολύ μικρό.ακομη θα φτιάξει ο ύπνος της!!  Τι να "κακομαθει "  βρε το μωράκι έχει κ θα έχει ΠΑΝΤΑ την ανάγκη της μαμάς του κ ειναι λογικό δεν είναι κούκλα!!! Μ θυμίζεις εμένα στον τρόπο σκέψεις σ λ εγώ τα ίδια έλεγα αλλάάσε το μωρό σου να σε καθοδηγήσει τώρα σε έχει ανάγκη όσο τίποτα αλλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες τα έχουμε περάσει αυτά π περιγράφεις είναι λίγο ζόρι ο πρώτος καιρος θα βρείτε τους ρυθμούς σας!!! Θα περάσει ο καιρός πολύ γρήγορα κ δεν θα το καταλάβεις!!!αγωνιστικούς χαιρετισμούς ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Ναι είναι πολύ μικρό.ακομη θα φτιάξει ο ύπνος της!!  Τι να "κακομαθει "  βρε το μωράκι έχει κ θα έχει ΠΑΝΤΑ την ανάγκη της μαμάς του κ ειναι λογικό δεν είναι κούκλα!!! Μ θυμίζεις εμένα στον τρόπο σκέψεις σ λ εγώ τα ίδια έλεγα αλλάάσε το μωρό σου να σε καθοδηγήσει τώρα σε έχει ανάγκη όσο τίποτα αλλά!! 

Κατάλαβα..  σε ευχαριστώ πααρα πολυυυ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει!! Στα ειπε ολοσωστα η @Angela7!!! Αυτές τις βλακειες κακομαθαινουν κτλ τις έλεγαν και σε μενα... Μην αγχώνεσαι άκου το ένστικτο σου και θα το βρείτε, κανείς δεν ξέρει τι έχει ανάγκη το μωράκι σου καλύτερα  από  σένα . Ξέρω είναι δύσκολο αλλά λίγη υπομονή και θα φτιάξει. Ήδη από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι ξεχωρίζει την μέρα με την νύχτα το οποίο είναι και το πιο βασικό! Και μενα έτσι ήταν και τώρα με σπρώχνει να τον αφήσω κάτω να κανει τις βολτες του (6μιση μηνων)... Αχαριστο παιδί 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως στα λένε τα κορίτσια κοπέλα μου!αγκαλίτσες και στήθος θέλει το μωράκι σου!μέχρι τους 6μηνες σχεδόν, νομίζουν ότι είμαστε ακόμα ένα!Από εκεί και μετά αντιλαμβάνονται ότι είμαστε 2 διαφορετικά όντα και εκεί είναι που πάλι κολλάνε πολύ στη μαμά!εδώ εμείς και όταν μας πάρει η μαμά αγκαλιά όλα είναι διαφορετικά και ωραία!!!!μη φοβάσαι αν θα κακομαθει!και αν κακομαθει ας κακομαθει από την πολλη αγάπη!εμεις ειμαστε σχεδον 9 μηνων και μου κοιμαται μονο με το στηθος!Έχω αρχίσει και προσπαθώ να της το κόψω αλλά δεν είναι εύκολο (δεν έχει πιπιλα)και όταν την βλέπω πως ηρεμεί και γαληνεύει λέω δε πειράζει!Για αυτό είμαστε εδώ για να τα φροντίσουμε και να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες τους!ακολούθα το ένστικτο σου και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τις κοπέλες από πανω. Δεν υπάρχει "κακομαθαινω" ειδικά σε αυτή την ηλικία. Πρέπει μάλιστα να ανταποκριθουμε στις ανάγκες του μωρού για πολύωρες αγκαλιές και στήθος. Και για εμάς όμως είναι θεραπευτικό αυτό,έτσι δεν είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mamafot είπε:

Ευχαριστώ πολύ..  😍♥️ Μωρέ ναι είναι μικρό ακόμα το ξέρω και σίγουρα τώρα δεν με ενοχλεί καθόλου..  αν και δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο..  ούτε να φάω στην ουσία.. Και πχ το βράδυ είναι πολύ δύσκολο.. Ναι τις τελευταίες μέρες κοιμάται κατά τις 10-11 το βράδυ μέχρι τις 4 just.. 4 η ωρα ξυπνάει και από εκείνη την ώρα και μετά δεν κοιμάται καλά..  

Οπότε δεν "κακομαθαινουν" σωστά;  Ή αληθεια είναι ότι δεν θέλω να μεγαλώσει γρήγορα..  

Καλέ εσύ είσαι πολύ καλά!!! Από τις 10 -11 μέχρι τις 4? Εμενα άστα να πάνε. Και ο μικρός μου κοιμάται στο στήθος. Βασικά μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορεί να κοιμηθεί. Το σκέφτομαι και εγώ αυτο. Δεν θέλω να τον κακομαθω όχι για κάποιον άλλον λόγο αλλά επειδή θα επιστρέψω στην δουλειά έτσι θα είναι δύσκολο και για μένα ( θα τον σκέφτομαι συνεχώς, τι κάνει; Κοιμάται; Κλαίει απαρηγόρητα άραγε?) και για εκείνον θα ειναι πολύ δύσκολο και για το άτομο που θα τον προσέχει...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Συμφωνώ με τις κοπέλες από πανω. Δεν υπάρχει "κακομαθαινω" ειδικά σε αυτή την ηλικία. Πρέπει μάλιστα να ανταποκριθουμε στις ανάγκες του μωρού για πολύωρες αγκαλιές και στήθος. Και για εμάς όμως είναι θεραπευτικό αυτό,έτσι δεν είναι;

Είναι φυσικα αλλά πολλές φορές είναι και κουραστικό...βέβαια εκεί είναι που σκέφτομαι τη μαμά μου να μου λέει δε θα είναι πάντα μωρό και έτσι είναι!αλλά είναι λογικό και εμείς να κουραζομαστε!

Όσο για το τι έλεγα πριν γεννήσω ότι θα κάνω Δε το συζητώ!το ήμουν η τέλεια μαμά πριν γίνω μαμά το έχετε ακούσει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mayland συνήθως δεν ε χουν την ίδια συμπεριφορά που έχουν με τη μαμά οταν ειναι με τον φροντιστή!μην ανησυχείς κ θα σου περάσουν οι ανησυχίες σιγά σιγά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Καλέ εσύ είσαι πολύ καλά!!! Από τις 10 -11 μέχρι τις 4? Εμενα άστα να πάνε. Και ο μικρός μου κοιμάται στο στήθος. Βασικά μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορεί να κοιμηθεί. Το σκέφτομαι και εγώ αυτο. Δεν θέλω να τον κακομαθω όχι για κάποιον άλλον λόγο αλλά επειδή θα επιστρέψω στην δουλειά έτσι θα είναι δύσκολο και για μένα ( θα τον σκέφτομαι συνεχώς, τι κάνει; Κοιμάται; Κλαίει απαρηγόρητα άραγε?) και για εκείνον θα ειναι πολύ δύσκολο και για το άτομο που θα τον προσέχει...  

Να σ ζήσει το μωράκι σου...Πάντα θα το σκέφτεσαι αυτό αν κλαιει αν σε ζηταει ειδικά τον πρώτο καιρο  που θα εργάζεσαι αλλα θα υπαρχει πάντα  σαν έννοια...εδω το σκεφτομαι εγω που μπορει να λειψω για κανενα 2ωρο!!!όπως λέει κ η @stasa199  έχουν διαφορετική συμπεριφορά κ προσαρμόζονται πιο εύκολα από ότι νομίζουμε εμείς!!! Μπορεί να είναι κ για αυτόν λίγο δύσκολο στην αρχή γιατί έχει μάθει μαζί σου αλλά θα μάθει κ με τον φροντιστή!! Η αλήθεια είναι ότι εμείς αγχώνομαστε περισσότερο από αυτά αλλά έτσι είναι οι ΜΑΝΕΣ!!!❤❤ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2020 at 8:31 ΜΜ, ο/η eirini2 είπε:

Να σου ζησει!! Στα ειπε ολοσωστα η @Angela7!!! Αυτές τις βλακειες κακομαθαινουν κτλ τις έλεγαν και σε μενα... Μην αγχώνεσαι άκου το ένστικτο σου και θα το βρείτε, κανείς δεν ξέρει τι έχει ανάγκη το μωράκι σου καλύτερα  από  σένα . Ξέρω είναι δύσκολο αλλά λίγη υπομονή και θα φτιάξει. Ήδη από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι ξεχωρίζει την μέρα με την νύχτα το οποίο είναι και το πιο βασικό! Και μενα έτσι ήταν και τώρα με σπρώχνει να τον αφήσω κάτω να κανει τις βολτες του (6μιση μηνων)... Αχαριστο παιδί 😂 

Ναι συμφωνώ σε όλα αυτά αλλά δεν κάθεται πουθενά αλλού..  Όχι να κοιμηθεί απαραίτητα..  Αλλά έστω να κάτσει στο ρελαξ, καναπέ κάπου..  να κάνω κι εγώ κάτι,  να μαγειρέψω να φάω, να πάω τουαλετα.. Δεν είναι απλά ότι κοιμάται αγκαλιά..  είμαστε έτσι όλη την μέρα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamafot είπε:

Ναι συμφωνώ σε όλα αυτά αλλά δεν κάθεται πουθενά αλλού..  Όχι να κοιμηθεί απαραίτητα..  Αλλά έστω να κάτσει στο ρελαξ, καναπέ κάπου..  να κάνω κι εγώ κάτι,  να μαγειρέψω να φάω, να πάω τουαλετα.. Δεν είναι απλά ότι κοιμάται αγκαλιά..  είμαστε έτσι όλη την μέρα.. 

Μην στεναχωριέσαι κοπέλα μου όλα τα μωράκια έτσι κάνουν μόνο στη μανούλα ηρεμούν!θα την αφήνεις 5 λεπτά για να φας αλίμονο!θα πέσεις κάτω!Κ για να πας στο μπάνιο κ ας κλάψει τι να κάνουμε δε γίνεται να το έχεις μόνο αγκαλίτσα!έχεις καθόλου βοήθεια;μπορείς να ζητήσεις από κάποιον να σου μαγειρεύει πχ;θα σε βοηθήσει πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Μην στεναχωριέσαι κοπέλα μου όλα τα μωράκια έτσι κάνουν μόνο στη μανούλα ηρεμούν!θα την αφήνεις 5 λεπτά για να φας αλίμονο!θα πέσεις κάτω!Κ για να πας στο μπάνιο κ ας κλάψει τι να κάνουμε δε γίνεται να το έχεις μόνο αγκαλίτσα!έχεις καθόλου βοήθεια;μπορείς να ζητήσεις από κάποιον να σου μαγειρεύει πχ;θα σε βοηθήσει πολύ!

Αυτα ακριβώς @Mamafot. Οι δυο τρεις πρωτοι μηνες ειναι καθαρα επιβιωσης... Εννια μηνες σε ένιωθε μονιμα και τωρα σιγα σιγα θα πρεπει να μαθει μονο του. Σε καταλαβαίνω απόλυτα είναι πολύ δύσκολο στάδιο και σωματικα και ψυχολογικά γιατί από εκεί που ήσουν άνεξαρτητη τωρα δεν προλαβαίνεις ουτε να φας. Ζητα βοηθεια οσο μπορεις σε μαγειρεμα πλυντηρια κτλ ουτε ντροπη  ειναι ουτε σημαίνει οτι δεν τα καταφέρνεις! Δεν ξερω μηπως σας βοηθήσει και ο μαρσιπος... Εμενα δεν εκατσε ποτε αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμάσεις. Και οπως ειπαμε δεν θα παθει απολυτως τιποτα δυο λεπτα να φας κατι ή να πας μια τουαλετα. Θα τα βρειτε ολα ειμαι σιγουρη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Μην στεναχωριέσαι κοπέλα μου όλα τα μωράκια έτσι κάνουν μόνο στη μανούλα ηρεμούν!θα την αφήνεις 5 λεπτά για να φας αλίμονο!θα πέσεις κάτω!Κ για να πας στο μπάνιο κ ας κλάψει τι να κάνουμε δε γίνεται να το έχεις μόνο αγκαλίτσα!έχεις καθόλου βοήθεια;μπορείς να ζητήσεις από κάποιον να σου μαγειρεύει πχ;θα σε βοηθήσει πολύ!

Όχι δυστυχώς για μαγείρεμα καθημερινές δεν έχω βοήθεια..  μόνο Σ/Κ... απλά επειδή το έχω "ξαναζήσει αυτό με τον ανιψιό μου και είδα ότι κράτησε πάρα πολύ..  Και είδα ότι ήταν μεγάλη ταλαιπωρία και για την γυναίκα του αδερφού μου..  Και τώρα το 2ο της παιδί είναι τελείως το αντίθετο απ'την δικιά μου..  σα να καταλαβαίνει... Δεν συγκρίνω φυσικά..  απλά θα ήταν καλά αν με βοηθαγε κι μένα..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η eirini2 είπε:

Αυτα ακριβώς @Mamafot. Οι δυο τρεις πρωτοι μηνες ειναι καθαρα επιβιωσης... Εννια μηνες σε ένιωθε μονιμα και τωρα σιγα σιγα θα πρεπει να μαθει μονο του. Σε καταλαβαίνω απόλυτα είναι πολύ δύσκολο στάδιο και σωματικα και ψυχολογικά γιατί από εκεί που ήσουν άνεξαρτητη τωρα δεν προλαβαίνεις ουτε να φας. Ζητα βοηθεια οσο μπορεις σε μαγειρεμα πλυντηρια κτλ ουτε ντροπη  ειναι ουτε σημαίνει οτι δεν τα καταφέρνεις! Δεν ξερω μηπως σας βοηθήσει και ο μαρσιπος... Εμενα δεν εκατσε ποτε αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμάσεις. Και οπως ειπαμε δεν θα παθει απολυτως τιποτα δυο λεπτα να φας κατι ή να πας μια τουαλετα. Θα τα βρειτε ολα ειμαι σιγουρη! 

Έχω μάρσιπο αλλά φοβάμαι μήπως είναι μικρή ακόμα, μήπως δεν κάνει γιατί θα είναι με το βάρος πάνω της... 

Όπως είπα και στην άλλη κοπέλα έτσι ήταν κι ο ανιψιός μου..  μόνο αγκαλιά και ήταν πολύ μεγάλη ταλαιπωρία..  Και δεν κράτησε μόνο τους πρώτους μηνες.. κράτησε 2 χρόνια σίγουρα.  

Αν είναι να κρατήσει 3 μήνες μπορώ, και 5 και 6 με λίγη υπομονή όλα θα είναι Οκει..  Αλλά δεν θέλω 2 χρόνια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MamafotΑκριβώς έτσι ήμασταν κι εμείς τους πρώτους 2-3 μήνες. Ήθελα να πάω τουαλέτα έκλαιγε, έμπαινα να κάνω ενα μπάνιο έκλαιγε. Για να φαω επαιρνα το φαγητο στον καναπέ με δίσκο και με το ένα χερι ετρωγα, με το άλλο την είχα αγκαλια και θηλαζε. Γιατι θηλαζε και non stop ολη μέρα. Δεν καθόταν αγκαλιά σε αλλον ειδικά τον πρώτο μήνα. Ούτε στον άντρα μου! Στους δυο μηνες καθόταν λιγο μαζι του και απο τον τριτο μηνα καταφερε κι αυτος να την κοιμησει με κουνημα. Να σου πω βεβαια οτι είναι 9 μηνών και ακομα προτιμάει να κοιμαται με στήθος και ξυπνάει και μεσα στη νυχτα καποιες φορές και μονο έτσι ξανακοιμαται. Αυτο ειναι στο παιδί ομως, δεν θέλω να σε τρομαξω 🤣

Οπως ειπαν και τα κορίτσια πιο πανω, πρεπει να συμβιβαστείς με το οτι θα κλάψει για λιγα λεπτά για να κανεις κι εσυ αυτα που πρεπει να κανεις. Στην ηλικια που ειναι η μπεμπα σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις sling, αν θελεις ρώτησε τον παιδίατρο σου.  Επίσης, για τον υπνο, που λες οτι την αφήνεις μετα τον θηλασμο κατω και κλαιει, δοκιμασε να την θηλασεις ξαπλωτή και απομακρύνσου όταν τελειωσει τον θηλασμό. 

Ο καιρος περνάει γρήγορα και θα παει και σε αλλες αγκαλιες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamafot είπε:

Όχι δυστυχώς για μαγείρεμα καθημερινές δεν έχω βοήθεια..  μόνο Σ/Κ... απλά επειδή το έχω "ξαναζήσει αυτό με τον ανιψιό μου και είδα ότι κράτησε πάρα πολύ..  Και είδα ότι ήταν μεγάλη ταλαιπωρία και για την γυναίκα του αδερφού μου..  Και τώρα το 2ο της παιδί είναι τελείως το αντίθετο απ'την δικιά μου..  σα να καταλαβαίνει... Δεν συγκρίνω φυσικά..  απλά θα ήταν καλά αν με βοηθαγε κι μένα..  

Το σκ λοιπόν θα σου μαγειρεύουν και κάτι πάρα πάνω για Δευτέρα Τρίτη!(μη σου πω και Τετάρτη!)μετά θα τρώτε κάτι εύκολο Οπ ως μακαρόνια με σάλτσα που μπορείς να τα κάνεις μπαμ μπαμ και να φας και αν μπορεί να κάτσει λιγο με το μπαμπά της η μικρούλα να χαλαρώσεις και εσύ βοηθάει πολύ!δοκίμασε να την κοιμίζεις αγκαλιά και να του τη δώσεις αγκαλίτσα!Όσο για τον ανιψιό σου μη το σκέφτεσαι!κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και κάθε μαμά επίσης!μπορεί εσένα να είναι τώρα ζόρικη και μετά να στρώσει!εμένα πχ ήταν ζόρικη γιατί είχε τους κολικούς μόλις πέρασαν έστρωσε και στους 5 μήνες περίπου μου έγινε ζόρικη και συνεχίζει έτσι!αλλάζουν τα μικρακια μας και νιώθουν ασφάλεια στην αγκαλιά μας!υπομονή και θα δεις ότι θα νιώσεις και εσύ καλύτερα σε λίγο καιρό!θα συνηθίζετε μέρα με τη μέρα η μια την άλλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vicky_t είπε:

@MamafotΑκριβώς έτσι ήμασταν κι εμείς τους πρώτους 2-3 μήνες. Ήθελα να πάω τουαλέτα έκλαιγε, έμπαινα να κάνω ενα μπάνιο έκλαιγε. Για να φαω επαιρνα το φαγητο στον καναπέ με δίσκο και με το ένα χερι ετρωγα, με το άλλο την είχα αγκαλια και θηλαζε. Γιατι θηλαζε και non stop ολη μέρα. Δεν καθόταν αγκαλιά σε αλλον ειδικά τον πρώτο μήνα. Ούτε στον άντρα μου! Στους δυο μηνες καθόταν λιγο μαζι του και απο τον τριτο μηνα καταφερε κι αυτος να την κοιμησει με κουνημα. Να σου πω βεβαια οτι είναι 9 μηνών και ακομα προτιμάει να κοιμαται με στήθος και ξυπνάει και μεσα στη νυχτα καποιες φορές και μονο έτσι ξανακοιμαται. Αυτο ειναι στο παιδί ομως, δεν θέλω να σε τρομαξω 🤣

Οπως ειπαν και τα κορίτσια πιο πανω, πρεπει να συμβιβαστείς με το οτι θα κλάψει για λιγα λεπτά για να κανεις κι εσυ αυτα που πρεπει να κανεις. Στην ηλικια που ειναι η μπεμπα σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις sling, αν θελεις ρώτησε τον παιδίατρο σου.  Επίσης, για τον υπνο, που λες οτι την αφήνεις μετα τον θηλασμο κατω και κλαιει, δοκιμασε να την θηλασεις ξαπλωτή και απομακρύνσου όταν τελειωσει τον θηλασμό. 

Ο καιρος περνάει γρήγορα και θα παει και σε αλλες αγκαλιες!

Σα να με βλέπω αυτή τη στιγμή με τον δίσκο και το φαί 😅 

Το έχω δοκιμάσει και τον θηλασμό ξαπλωμένη αλλά μετά από λίγο θα ξυπνήσει..  

Σε ευχαριστώ πολυυυ😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Το σκ λοιπόν θα σου μαγειρεύουν και κάτι πάρα πάνω για Δευτέρα Τρίτη!(μη σου πω και Τετάρτη!)μετά θα τρώτε κάτι εύκολο Οπ ως μακαρόνια με σάλτσα που μπορείς να τα κάνεις μπαμ μπαμ και να φας και αν μπορεί να κάτσει λιγο με το μπαμπά της η μικρούλα να χαλαρώσεις και εσύ βοηθάει πολύ!δοκίμασε να την κοιμίζεις αγκαλιά και να του τη δώσεις αγκαλίτσα!Όσο για τον ανιψιό σου μη το σκέφτεσαι!κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και κάθε μαμά επίσης!μπορεί εσένα να είναι τώρα ζόρικη και μετά να στρώσει!εμένα πχ ήταν ζόρικη γιατί είχε τους κολικούς μόλις πέρασαν έστρωσε και στους 5 μήνες περίπου μου έγινε ζόρικη και συνεχίζει έτσι!αλλάζουν τα μικρακια μας και νιώθουν ασφάλεια στην αγκαλιά μας!υπομονή και θα δεις ότι θα νιώσεις και εσύ καλύτερα σε λίγο καιρό!θα συνηθίζετε μέρα με τη μέρα η μια την άλλη!

Κατάλαβα..  Σε ευχαριστώωωω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σαν να βλέπω εμένα ένα χρόνο πριν.... Εγώ θα χώριζα τον πρώτο χρόνο του μωρού σε τρίμηνα. Κάθε επόμενο και καλύτερα. Το 1ο τριμηνο τα είδα όλα. Μπορεί να ήταν και 20 ώρες την ημέρα στο στήθος. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να δίνω το μωρό στον μπαμπά του, να τρέχω να κάνω μπάνιο για 5 λεπτά και να το ακούω από μέσα να κλαίει στο λεπτό και να τρέχουν αντανακλαστικά τα γάλατα στο ντουζ. Στους 3 μηνες έστρωσε ο θηλασμος. Θηλαζε για 5-10 λεπτά τη φορά και κοιμόταν. Πολυ συχνα βεβαια. Στο 20λεπτο μπορεί να ξαναζητουσε. Σημαντική αλλαγή: ότι άρχισα να θηλάζω ξαπλωτή και ξεκουραζομουν/κοιμόμουν για κανένα μισάωρο. Η συγκοίμιση μου εξασφάλισε αρκετό ύπνο. (Δεν μπορώ να την προτείνω βέβαια γιατί ξέρω ότι δεν συστήνεται από τους παιδιατρους. Σε εμας ομως δουλεψε πολυ καλα). Το πρόβλημα ήταν ότι αν δεν θηλαζε ή δεν κοιμόταν έπρεπε να είμαι όρθια και να κουνιέμαι με το μικρό αγκαλιά. Αρχισε σιγα σιγα να δεχεται να τον κραταει κι αλλος. Σε αυτη τη φαση με βοήθησε πολύ να έχω κόσμο στο σπιτι. Θα μου πεις, πάλι εγώ κυριως τον είχα κολλημένο πάνω μου, αλλά τουλάχιστον κουραζομουν με παρέα και ήταν πιο ευχάριστη η μέρα. 6 μηνών έγινε η μεγάλη αλλαγή που καθόταν πλέον άνετα στον πωπω και μπορούσε να απασχολήσει λίγο τον εαυτό του με παιχνίδια στο πάτωμα. Ήταν σαν να απελευθερώθηκα! Μπορούσα να σηκωθώ να κάνω πράγματα στο σπιτι. Εκείνη την περίοδο επίσης ήμασταν συνέχεια έξω. Καροτσι και βόλτες (πολύ δύσκολα καθόμασταν σε καφετέρια, ήθελε κινηση). 9 μηνών αλώνιζε όλο το σπίτι μπουσουλώντας και πιανομενος από έπιπλα και ερχοταν σε εμένα για αγκαλίτσες και γάλα μονο. Επειδή είχα επιστρέψει στη δουλειά τον κρατούσαν αρκετές ώρες οι γιαγιάδες και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Στο χρόνο που πια περπατούσε κανονικά ειναι ένα ανεξάρτητο παιδάκι που θέλει να εξερευνει τα πάντα. Εχουμε διαμορφωσει το σπιτι σε baby-friendly περιβαλλον ωστε να τον αφηνουμε ελευθερο να κανει τα δικα του και εμείς τα δικα μας! Μείωσα και πολύ το θηλασμό και άρχισα να σκέφτομαι για δεύτερο παιδάκι γιατί μου ελειπε αυτη η μωρουδιλα και το όλη μέρα ένα μωρό πάνω μου! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...