Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Φλεβάρης και αν φλεβίσει τις κοιλιές μας θα γεμίσει και ο Άγιος Βαλεντίνος θα βοηθήσει και εκείνος. - Τσικνοπέμπτη,παϊδάκια και θα έρθουν τα παιδάκια, Καρναβάλι λαλαλα, θα γεμίσουμε μωρά!


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Τελικά όταν δεν το κυνηγάμε έρχεται! Και μια φορά να κάνεις αν είναι να γίνει θα γίνει. Σημασία έχει ότι το σπορακι βρήκε το δρόμο του παρά τις αντίξοες συνθήκες!( Άκου εκεί να τα ρίξεις νεράκι τα καημένα!😄)🥰

Χαχαχχαχαχχαχα ειμαι κακουργα το ξέρω.  Χαχαχχα ειδες ναι τον βρηκε τον δρόμο  κ τωρα εχω ενα μικρο σπορακι . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 21 ώρες, ο/η Kostef είπε:

Ήρθε επιτέλους η περίοδος!! Πρώτη φορά χαίρομαι που ήρθε! Τώρα (δεν) περιμένω 14/3 και ο Θεός βοηθός! Παράγγειλα προχθές βιταμίνες μήπως βοηθήσουν.... 

Να μην ερθει @Kostef μου.Οι βιταμινες οσο να ναι βοηθανε...Εγω επαιρνα τις Inofert.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Τελικά όταν δεν το κυνηγάμε έρχεται! Και μια φορά να κάνεις αν είναι να γίνει θα γίνει. Σημασία έχει ότι το σπορακι βρήκε το δρόμο του παρά τις αντίξοες συνθήκες!( Άκου εκεί να τα ρίξεις νεράκι τα καημένα!😄)🥰

Αυτό θα πει πείσμα παρά τις αντίξοες συνθήκες!!! Χαχαχαχ!!! Άντε όλα με το καλό !!!😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

Να μην ερθει @Kostef μου.Οι βιταμινες οσο να ναι βοηθανε...Εγω επαιρνα τις Inofert.

Κορίτσι μου πόσο καιρό έπαιρνες inofert; Εγώ δεν έπαιρνα και ξεκίνησα πριν δυο βδομάδες περίπου να το παίρνω. Με κάποια άλλη κοπέλα που έκανα συζήτηση μου είπε ότι μόλις πήρε inofert τον επόμενο μήνα έμεινε έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Fanioko είπε:

Εγώ στην τελευταία μου περίοδο ξεκίνησα να παίρνω τα iofolen είναι αντίστοιχα με αυτά που λες κ εσύ !! Δεν ξέρω αν βοήθησαν πάντως μετά δεν εμφανίστηκε η περίοδος παρά μόνο το θετικό τεστ. Βέβαια η γυναικολόγος μου είπε ότι έχουν πιο λίγο φυλλικό 400mg από το fanolit που μου είχε γράψει πρώτα. Μπορεί να είναι και ψυχολογικο αλλά νομίζω πως με βοήθησαν !!!

Μακάρι να βοηθήσουν κ εμένα κορίτσι μου!! Δεν ξέρω ακριβώς πόσο φιλικό έχουν αύριο που θα πάω να τις πάρω θα το δω... Εγώ παίρνω το φιλισιν τώρα αλλά το ξεχνάω!! Λέω αυτές τις βιταμίνες να τις παίρνω ευλαβικά κ να μην κάνω βλακειες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσι μου πόσο καιρό έπαιρνες inofert; Εγώ δεν έπαιρνα και ξεκίνησα πριν δυο βδομάδες περίπου να το παίρνω. Με κάποια άλλη κοπέλα που έκανα συζήτηση μου είπε ότι μόλις πήρε inofert τον επόμενο μήνα έμεινε έγκυος.

Εγω τις επαιρνα 2 χρονια αλλα δεν προσπαθουσαμε καν,μου τις εδωσε ο ενδοκρινολογος για να μου ρυθμισει την περιοδο κ για καλυτερα ωαρια.Σε καθε περιπτωση μονο καλο θα σου κανουν.Εγω πριν ξεκινησουμε προσπαθειες φροντισα να εχω κατεβασμενο θυρεοειδη 1.67 ειχα κ ειχα ρυθμισει κ τη βιταμινη D μου να μην εχω ανεπαρκεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

Εγω τις επαιρνα 2 χρονια αλλα δεν προσπαθουσαμε καν,μου τις εδωσε ο ενδοκρινολογος για να μου ρυθμισει την περιοδο κ για καλυτερα ωαρια.Σε καθε περιπτωση μονο καλο θα σου κανουν.Εγω πριν ξεκινησουμε προσπαθειες φροντισα να εχω κατεβασμενο θυρεοειδη 1.67 ειχα κ ειχα ρυθμισει κ τη βιταμινη D μου να μην εχω ανεπαρκεια.

A μάλιστα άρα είχε ήδη επιδράσει πολύ αφού την έπαιρνες δύο χρόνια. 
Εγώ τον θυρεοειδή τον είχα χαμηλό απο τις πρώτες εξετάσεις, την D μου έχω ήδη ένα μήνα που ξεκίνησα να τη ρυθμίζω... 
Πόσο καιρό προσπαθούσατε εντατικά μπορείς να μου θυμίσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

A μάλιστα άρα είχε ήδη επιδράσει πολύ αφού την έπαιρνες δύο χρόνια. 
Εγώ τον θυρεοειδή τον είχα χαμηλό απο τις πρώτες εξετάσεις, την D μου έχω ήδη ένα μήνα που ξεκίνησα να τη ρυθμίζω... 
Πόσο καιρό προσπαθούσατε εντατικά μπορείς να μου θυμίσεις;

Ο θυρεοειδης για να βοηθησει στη συλληψη μου ειχε πει ο ενδοκρινολογος οτι πρεπει να ειναι κατω απο 2.5.Πολυ σημαντικο αυτο.Μια απο τις αδερφες μου προσπαθουσε 3 χρονια,28 χρονων τοτε,χωρις να εχει κατεβασει το θυρεοειδη της κ δεν εμενε εγκυος.Με το που κατεβηκε ο θυρεοειδης επιασε το σπορακι της.Δωσε λιγο χρονο κ στη βιταμινη D σου να παρει τα πανω της κ πολυ συντομα πιστευω οτι θα δεις το θετικο σου τεστακι.Εντατικα αλλα στην τυχη-χωρις να ξερω γονιμες γιατι χαλασε ο κυκλος μου μετα το χαμο του πεθερου μου-προσπαθουσαμε 3 μηνες.Ομως οπως σου ειπα ειχα φροντισει τρελα το θεμα του θυρεοειδη.Επισης το επομενο μου βημα θα ηταν η σαλπιγγογραφια αν δεν εμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kostef είπε:

Μακάρι να βοηθήσουν κ εμένα κορίτσι μου!! Δεν ξέρω ακριβώς πόσο φιλικό έχουν αύριο που θα πάω να τις πάρω θα το δω... Εγώ παίρνω το φιλισιν τώρα αλλά το ξεχνάω!! Λέω αυτές τις βιταμίνες να τις παίρνω ευλαβικά κ να μην κάνω βλακειες!! 

Έχουν 400mg  ενώ το φιλισιν 500mg απλά το iofolen έχει μέσα και άλλες βιταμίνες . Εγώ πήρα αυτό που ήταν για πριν την εγκυμοσύνη και στον ένα μήνα τσουπ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

@Evie2 εκανες χοριακη κοριτσακι μου;Χαθηκα με τοσα μηνυματα...

Οι υπολοιπες πώς ειστε;

Την Τετάρτη και την παρασκεθη θα κανω δεν ειχε διαθεσιμα ραντεβου σημερα κοριτσι μ. Εσυ πως εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Evie2 είπε:

Την Τετάρτη και την παρασκεθη θα κανω δεν ειχε διαθεσιμα ραντεβου σημερα κοριτσι μ. Εσυ πως εισαι?

Καλα ειμαι κοριτσακι μου.Νυστα αρκετη λογω της προγεστερονης κ πονακια χαμηλα στην κοιλια συν το στηθος.Αλλα σε γενικες γραμμες καλα ειμαι.Απλα κοιμαμαι οπου βρω.Με το καλο καλα αποτελεσματα να εχεις κ ενα μεγαλο νουμερακι 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Fanioko είπε:

Έχουν 400mg  ενώ το φιλισιν 500mg απλά το iofolen έχει μέσα και άλλες βιταμίνες . Εγώ πήρα αυτό που ήταν για πριν την εγκυμοσύνη και στον ένα μήνα τσουπ... 

Ποιό ήταν ένα μήνα πριν την εγκυμοσύνη; Παίρνω 9ληροφορίες μήπως και τα καταφέρω κι εγώ σύντομα. Προσπαθώ εδώ και 14 μήνες και τους 12 δεν έπαιρνα αποκλυτως τίποτα. Δεν μου έγραψε κανένας γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η st3llina είπε:

Ο θυρεοειδης για να βοηθησει στη συλληψη μου ειχε πει ο ενδοκρινολογος οτι πρεπει να ειναι κατω απο 2.5.Πολυ σημαντικο αυτο.Μια απο τις αδερφες μου προσπαθουσε 3 χρονια,28 χρονων τοτε,χωρις να εχει κατεβασει το θυρεοειδη της κ δεν εμενε εγκυος.Με το που κατεβηκε ο θυρεοειδης επιασε το σπορακι της.Δωσε λιγο χρονο κ στη βιταμινη D σου να παρει τα πανω της κ πολυ συντομα πιστευω οτι θα δεις το θετικο σου τεστακι.Εντατικα αλλα στην τυχη-χωρις να ξερω γονιμες γιατι χαλασε ο κυκλος μου μετα το χαμο του πεθερου μου-προσπαθουσαμε 3 μηνες.Ομως οπως σου ειπα ειχα φροντισει τρελα το θεμα του θυρεοειδη.Επισης το επομενο μου βημα θα ηταν η σαλπιγγογραφια αν δεν εμενα.

Πάντως εμένα ο γιατρός ο τελευταίος αλλά και έναν που ρώτησα χθες μου είπε ότι δεν σχετίζεται άμεσα με τη σύλληψη αλλά με την ανάπτυξη του εμβρύου. Αν ήξερα ότι η χαμηλή d είναι ο λόγος θα ένιωθα καλύτερα τώρα που ξέρω ότι την ρυθμίζω. Ακόμη μια σαφή απάντηση για τον ρόλο της D στη σύλληψη δεν είχα.

Πωπω τελικά εγώ μου φαίνεται προσπαθώ τον περισσότερο καιρό εδώ μέσα. Νόμιζα προσπαθούσες πολύ περισσότερο απο 3 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Fanioko είπε:

Έχουν 400mg  ενώ το φιλισιν 500mg απλά το iofolen έχει μέσα και άλλες βιταμίνες . Εγώ πήρα αυτό που ήταν για πριν την εγκυμοσύνη και στον ένα μήνα τσουπ... 

Καλημέρα κορίτσια τα φιλισιν έχουν 5 mg ή 5000μg ενώ το άλλο έχει 400μg....δεν είναι το ίδιο....έχουν τεράστια διαφορά μετάξι τους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κροιτσαρες τι κάνετε??εγώ δεν κοιμάμαι σωστά αυτές τις μέρες ξυπνάω δύο φορές για κατουρημα και άλλες 100 για να βολευτω με αποτέλεσμα το πρωί να ξυπνάω με γκρίνια σαν τα μωρά χαχαχαχαχχα.. @st3llina μου ποτέ έχεις ξανά γιατρό??ποιες ενεσουλες σου έδωσε εσένα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η I want a baby είπε:

Ποιό ήταν ένα μήνα πριν την εγκυμοσύνη; Παίρνω 9ληροφορίες μήπως και τα καταφέρω κι εγώ σύντομα. Προσπαθώ εδώ και 14 μήνες και τους 12 δεν έπαιρνα αποκλυτως τίποτα. Δεν μου έγραψε κανένας γιατρός.

Καλημέρα το iofolen  έπαιρνα και μου φάνηκε αρκετά καλο ! Πέρα απ' το κομμάτι της εγκυμοσύνης ένιωσα τον οργανισμό μου να τονώνεται!! Οπότε για μένα μόνο καλό θα σου κάνει ! Βέβαια ρωτά και τον γιατρό σου για είσαι σιγουρη!! Εύχομαι καλή τύχη και σύντομα με φουσκωμένη κοιλίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Frogel είπε:

Καλημέρα κροιτσαρες τι κάνετε??εγώ δεν κοιμάμαι σωστά αυτές τις μέρες ξυπνάω δύο φορές για κατουρημα και άλλες 100 για να βολευτω με αποτέλεσμα το πρωί να ξυπνάω με γκρίνια σαν τα μωρά χαχαχαχαχχα.. @st3llina μου ποτέ έχεις ξανά γιατρό??ποιες ενεσουλες σου έδωσε εσένα???

Καλημέρα κορίτσι! Και που είσαι ακόμα!😄 Όσο θα μεγαλώνει η κοιλίτσα σου τόσο θα δυσκολεύεσαι! Εγώ να σου πω ευτυχώς δεν είχα τέτοιο θέμα απλά με βόλευε ανάσκελα ή από την δεξιά πλευρά. Είχα διαβάσει όμως ότι η καλύτερη στάση γενικά είναι να κοιμόμαστε από την αριστερή πλευρά (και για τις έγκυες). Εμένα όμως ήταν η μόνη που δεν με βόλευε πολύ! 😤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Και που είσαι ακόμα!😄 Όσο θα μεγαλώνει η κοιλίτσα σου τόσο θα δυσκολεύεσαι! Εγώ να σου πω ευτυχώς δεν είχα τέτοιο θέμα απλά με βόλευε ανάσκελα ή από την δεξιά πλευρά. Είχα διαβάσει όμως ότι η καλύτερη στάση γενικά είναι να κοιμόμαστε από την αριστερή πλευρά (και για τις έγκυες). Εμένα όμως ήταν η μόνη που δεν με βόλευε πολύ! 😤

Αμ εγώ η ανάποδη που πάντα κοιμόμουν στην αριστερή πλευρά η ανάσκελα και τώρα θέλω μόνο δεξιά και μπρούμυτα?? Δεν με μπορωωωω ανάποδο πλάσμα χαχαχαχαχαχαχαχα...η μήπως είναι η κόρη μου λίγο ανάποδη :)) η μέρα συνεχίστηκε λίγο στραβή 150 ζάχαρο μετά το πρωινό χωρίς λόγο αχχχχ άτιμο ζάχαρο..τέλος πάντων το ξεπέρασα έβαλα τραγουδάκια και ετοιμάζω τραπέζι για τους φίλους μας ❤️ νιώθω λες και ειναι Κυριακή σήμερα εδώ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Frogel είπε:

Αμ εγώ η ανάποδη που πάντα κοιμόμουν στην αριστερή πλευρά η ανάσκελα και τώρα θέλω μόνο δεξιά και μπρούμυτα?? Δεν με μπορωωωω ανάποδο πλάσμα χαχαχαχαχαχαχαχα...η μήπως είναι η κόρη μου λίγο ανάποδη :)) η μέρα συνεχίστηκε λίγο στραβή 150 ζάχαρο μετά το πρωινό χωρίς λόγο αχχχχ άτιμο ζάχαρο..τέλος πάντων το ξεπέρασα έβαλα τραγουδάκια και ετοιμάζω τραπέζι για τους φίλους μας ❤️ νιώθω λες και ειναι Κυριακή σήμερα εδώ ❤️

Στον 9ο θα τα δεις όλα με τον ύπνο!!! Τώρα είναι καλά χαχαχα... Κοιμόμουν με 4 μαξιλάρια μόνο από αριστερά με όποια άλλη στάση είχα καούρες και κάθε μία ώρα πιπί!! 

Για το ζάχαρο να σου πω μια φίλη μου είχε στην εγκυμοσύνη της και έκανε διατροφή κ μετρήσεις κάθε μέρα. Χρειάστηκε σε κάποια φάση να ανέβει Αθήνα για μια εβδομάδα κ αναγκαστικά έπρεπε να μείνει σε ξενοδοχείο. Το πήρε απόφαση ότι έπρεπε να γίνει κ ότι θα τρώει απέξω επειδή δεν γινόταν αλλιώς. Δηλ αφού δεν αποφεύγεται δε θα σκάσει.. Μου είπε μετά ότι ήταν οι χαμηλότερες μετρήσεις που είχε στην εγκυμοσύνη της εβδομάδα στην Αθήνα... Παίζει ρόλο κ το άγχος στο ζάχαρο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Frogel είπε:

Καλημέρα κροιτσαρες τι κάνετε??εγώ δεν κοιμάμαι σωστά αυτές τις μέρες ξυπνάω δύο φορές για κατουρημα και άλλες 100 για να βολευτω με αποτέλεσμα το πρωί να ξυπνάω με γκρίνια σαν τα μωρά χαχαχαχαχχα.. @st3llina μου ποτέ έχεις ξανά γιατρό??ποιες ενεσουλες σου έδωσε εσένα???

Αχχχ χορηγο πρεπει να με κανουν στα χαρτια υγειας...πολυ κατουρημα χαχαχαχα.Στις 29/2 θα ξαναπαω στο γιατρο μου.Απο ενεσεις μου εδωσε τις Inohep 4500.Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος οταν τις κανω,παντως καθε τσιμπημα ειναι κ μια μικρη μελανια.4 μελανιτσες εχω μεχρι τωρα,χαλαλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby Εδώ μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά με τη βιταμίνη D και τη γονιμότητα. 

https://uscfertility.org/fertility-treatments/vitamin-d-fertility/

Ελπίζω να σου λυθούν κάποιες απορίες. Φυσικά οι έρευνες συνεχίζονται αλλά φαίνεται πως η βιταμίνη D είναι πολύ σημαντική για τον οργανισμό και σε επίπεδο κυττάρων γενικά (όχι μόνο για τα οστά), άρα λογικό να επηρρεάζει και κύτταρα του αναπαραγωγικού συστήματος (ωάρια, ενδομήτριο κλπ). Και φυσικά θες και τα ωάρια αλλά και το περιβάλλον της μήτρας στην καλύτερη δυνατόν κατάσταση για να μπορούν να εκτελέσουν σωστά τις λειτουργίες τους.

Μακάρι να ήταν μόνο αυτός ο ανασταλτικός παράγοντας-που διορθώνεται γρήγορα κι εύκολα- και σύντομα να δεις το πολυπόθητο θετικό τεστάκι 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

Αχχχ χορηγο πρεπει να με κανουν στα χαρτια υγειας...πολυ κατουρημα χαχαχαχα.Στις 29/2 θα ξαναπαω στο γιατρο μου.Απο ενεσεις μου εδωσε τις Inohep 4500.Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος οταν τις κανω,παντως καθε τσιμπημα ειναι κ μια μικρη μελανια.4 μελανιτσες εχω μεχρι τωρα,χαλαλι...

Όταν μεγαλώσει η κοιλιτσα ίσως μεγαλώσουν και οι μελανιές...πάντως σε πολλούς συμβαίνει αυτό που λες!!!

μονο το δικό μου χέρι δεν αφήνει μελανιές για κάποιο λόγο 🤗😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

Αχχχ χορηγο πρεπει να με κανουν στα χαρτια υγειας...πολυ κατουρημα χαχαχαχα.Στις 29/2 θα ξαναπαω στο γιατρο μου.Απο ενεσεις μου εδωσε τις Inohep 4500.Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος οταν τις κανω,παντως καθε τσιμπημα ειναι κ μια μικρη μελανια.4 μελανιτσες εχω μεχρι τωρα,χαλαλι...

Χαλάλι οι μελανιές φίλη μου.
Πριν 15 μέρες έπρεπε να κάνει και η μαμά μου γιατί έκανε καποια επέμβαση.
Το χέρι της αδελφής μου δεν της άφησε κανένα σημάδι, το χέρι του αδελφού μου κάτι μελανιές ναααα που δεν έχουν φύγει ακόμα.
Αν και απ'ότι κατάλαβα παίζει ρόλο και το σημείο που γίνονται.
Έχεις δει το βιντεάκι που δείχνει πως τις κάνεις; Να στο στείλω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...