Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άγχος για εξωσωματική


Takira

Recommended Posts

Κορίτσια είναι καμιά εδώ να μοιραστώ το άγχος μου???θα κάνω εξωσωματική μετά από δύο αποτυχημένες σπερματεγχυνσεις και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί έχεις άγχος κοπέλα μου?? Η εξωσωματική είναι  απλή διαδικασία απλα στοιχίζει και είναι χρονοβόρα όσον αφορά τις επιτροπές γενικά είναι ψυχοφθόρο..  ολα καλα να πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλα μου!! Τι σε ανχωνει περισσότερο;;θες να μας πεις;; Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα , ετοιμάζομαι για εξωσωματική αλλά έχω 3 αποτυχημένες σπερματενχυσης στο ιστορικό μου :-) και αυτό που με ανχωνει είναι μόνο η επιτροπή και το αποτέλεσμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννια μου και εμείς προσπαθήσαμε με σπερματέγχυση, αλλά δεν καταφέραμε τίποτα. Δεν το καθυστερήσαμε γιατί είμαι στα 40 και καταλαβάινεις. Πήγαμε με εξωσωματική και τώρα πήραμε επιτέλους θετικά αποτελέσματα. Μίλα με το γιατρό σου και θα σε συμβουλέψει για εξετάσεις και πως να προχωρήσεις. Άγχος να μην έχεις γιατί είναι το σημαντικότερο να είσαι ήρεμη. Πρόσεξε την υγεία και τη διατροφή σου και χαλάρωσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Αννια27 είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου!! Τι σε ανχωνει περισσότερο;;θες να μας πεις;; Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα , ετοιμάζομαι για εξωσωματική αλλά έχω 3 αποτυχημένες σπερματενχυσης στο ιστορικό μου :-) και αυτό που με ανχωνει είναι μόνο η επιτροπή και το αποτέλεσμα!!

Γενικά οι εξετάσεις κορίτσια είναι καλές μόνο η αμη μου είναι χαμηλή και γι'αυτό είπαμε να μην χάνουμε άλλο χρόνο.η επιτροπή δεν με αγχωνει με αγχωνει αν θα πετύχει να έχω καλά ωάρια και αν θα πετύχει.γενικα ήμουν ψύχραιμη αλλά όσο κοντεύουν οι μέρες τα σκέφτομαι όλα.ςγω Θεσσαλονίκη θα το κανω.εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@HamaG συγχαρητήρια!!

Κορίτσια καταρχήν μην απογοητεύεστε από τα αποτελέσματα της σπερματέγχυσης. Έχει πολύ χαμηλά ποσοστά επιτυχίας κ ειδικά πάνω από τα 35 είναι σπάνιο να πετύχει. Κ γω τη σκεφτόμουν κ ευτυχώς με απέτρεψε ο γιατρός μου. Πάντως για να είμαι ειλικρινής δεν θεωρώ την εξωσωματική καθόλου απλή. Πρέπει να γίνει πολύ σωστά η διέγερση ώστε να έρθουν τα επιθυμητά αποτελέσματα και το πρωτόκολλο να είναι προσαρμοσμένο στην κάθε γυναίκα, άρα ο γιατρός είναι το πιο σημαντικό. Η διαδικασία της ωοληψίας οκ δεν είναι δύσκολη με την έννοια ότι κοιμάσαι οπότε οκ... μετά απλά είσαι λίγο ζαλισμένη. Όμως κορίτσια προετοιμαστείτε ψυχολογικά γιατί το μετά είναι για γερά νεύρα (πόσα ωάρια, πόσα έμβρυα 3ης ή 5ης μέρας). ΚΑΙ να είστε ενημερωμένες. Πρέπει να είστε σε θέση να καταλαβαίνετε τι λέει ο γιατρός και ακόμα περισσότερο ο εμβρυολόγος! Είναι πολύ σημαντικά αυτά... αν έχετε απορίες ρωτάτε!!! 

Πολλές ευχές από εμένα για την μεγαλύτερη επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Γιατί έχεις άγχος κοπέλα μου?? Η εξωσωματική είναι  απλή διαδικασία απλα στοιχίζει και είναι χρονοβόρα όσον αφορά τις επιτροπές γενικά είναι ψυχοφθόρο..  ολα καλα να πανε!

Δεν με πειράζει τόσο ούτε ο χρόνος ούτε τόσο τα χρήματα που το ήξερα ότι από την στιγμή που θα μπούμε σε όλο αυτό θα φεύγουν λεφτά χωρίς να το καταλαβαίνουμε.γενικα λόγω αμη φοβάμαι αν θα έχω καλά ωάρια.ευχαριστω πολύ πολύ!!!!εσύ είσαι στε φάση εξωσωματικής?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

@HamaG συγχαρητήρια!!

Κορίτσια καταρχήν μην απογοητεύεστε από τα αποτελέσματα της σπερματέγχυσης. Έχει πολύ χαμηλά ποσοστά επιτυχίας κ ειδικά πάνω από τα 35 είναι σπάνιο να πετύχει. Κ γω τη σκεφτόμουν κ ευτυχώς με απέτρεψε ο γιατρός μου. Πάντως για να είμαι ειλικρινής δεν θεωρώ την εξωσωματική καθόλου απλή. Πρέπει να γίνει πολύ σωστά η διέγερση ώστε να έρθουν τα επιθυμητά αποτελέσματα και το πρωτόκολλο να είναι προσαρμοσμένο στην κάθε γυναίκα, άρα ο γιατρός είναι το πιο σημαντικό. Η διαδικασία της ωοληψίας οκ δεν είναι δύσκολη με την έννοια ότι κοιμάσαι οπότε οκ... μετά απλά είσαι λίγο ζαλισμένη. Όμως κορίτσια προετοιμαστείτε ψυχολογικά γιατί το μετά είναι για γερά νεύρα (πόσα ωάρια, πόσα έμβρυα 3ης ή 5ης μέρας). ΚΑΙ να είστε ενημερωμένες. Πρέπει να είστε σε θέση να καταλαβαίνετε τι λέει ο γιατρός και ακόμα περισσότερο ο εμβρυολόγος! Είναι πολύ σημαντικά αυτά... αν έχετε απορίες ρωτάτε!!! 

Πολλές ευχές από εμένα για την μεγαλύτερη επιτυχία!

Καλησπέρα κοπέλα μου!!!να σε ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί πολύ εμείς θα ακολουθήσουμε το βραχυ πρωτόκολλο με ανταγωνιστες.οταν θα γίνει η ωοληψια κάτι μου είπαν για βλαστοκυστες που δεν τα κατάλαβα αλλά θα ξανά πάμε μετά την επιτροπή για να τα ρωτήσω όλα στην εμβρυολογο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η HamaG είπε:

Αννια μου και εμείς προσπαθήσαμε με σπερματέγχυση, αλλά δεν καταφέραμε τίποτα. Δεν το καθυστερήσαμε γιατί είμαι στα 40 και καταλαβάινεις. Πήγαμε με εξωσωματική και τώρα πήραμε επιτέλους θετικά αποτελέσματα. Μίλα με το γιατρό σου και θα σε συμβουλέψει για εξετάσεις και πως να προχωρήσεις. Άγχος να μην έχεις γιατί είναι το σημαντικότερο να είσαι ήρεμη. Πρόσεξε την υγεία και τη διατροφή σου και χαλάρωσε!

Μπράβο κοπέλα μου με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Δεν με πειράζει τόσο ούτε ο χρόνος ούτε τόσο τα χρήματα που το ήξερα ότι από την στιγμή που θα μπούμε σε όλο αυτό θα φεύγουν λεφτά χωρίς να το καταλαβαίνουμε.γενικα λόγω αμη φοβάμαι αν θα έχω καλά ωάρια.ευχαριστω πολύ πολύ!!!!εσύ είσαι στε φάση εξωσωματικής?

Έχω κάνεί οωληψια και περιμένω για μετά εμβρυομεταφορα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό όλα καλά εύχομαι και να έχεις ένα γερό μωράκι!!!!πόσα ωάρια είχες και πιο πρωτόκολλο εσύ ακολούθησες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Έχω κάνεί οωληψια και περιμένω για μετά εμβρυομεταφορα .

 

στις πριν 13 λεπτά, ο/η MaryPop είπε:

και εμείς μετά από 3 προσπάθειες με σπερματέγχυση κάναμε εξωσωματική. Εντοπίσατε κάποιο πρόβλημα?

Και πήγαν όλα καλά?εγώ ακόμη δεν πέρασα επιτροπή την άλλη εβδομάδα έχουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Takira είπε:

Κορίτσια είναι καμιά εδώ να μοιραστώ το άγχος μου???θα κάνω εξωσωματική μετά από δύο αποτυχημένες σπερματεγχυνσεις και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη!

Κοπέλα μου λογικό το άγχος σου.!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Κοπέλα μου λογικό το άγχος σου.!! 

Μακάρι για όλες τις κοπέλες να πάνε όλα καλά ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Μακάρι για όλες τις κοπέλες να πάνε όλα καλά ♥️♥️♥️

Όλα καλά θα πάνε και στο εύχομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Takira είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!!!να σε ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί πολύ εμείς θα ακολουθήσουμε το βραχυ πρωτόκολλο με ανταγωνιστες.οταν θα γίνει η ωοληψια κάτι μου είπαν για βλαστοκυστες που δεν τα κατάλαβα αλλά θα ξανά πάμε μετά την επιτροπή για να τα ρωτήσω όλα στην εμβρυολογο

Λοιπόν, εφόσον γίνει η ωοληψία εξετάζουν πόσα ωάρια είναι ώριμα γιατί μόνο αυτά γονιμοποιούνται. Στη συνέχεια γίνεται η γονιμοποίηση και σε ενημερώνουν πόσα από τα ώριμα γονιμοποιήθηκαν. Την 3 ημέρα σε ενημερώνουν πόσα από τα γονιμοποιημένα προχώρησαν σε έμβρυα 3ης ημέρας (τα οποία είναι το φυσιολογικό να έχουν από 5 ως 8 πυρήνες αλλά κ έως 10 και να είναι βαθμού 1 έως 2,5  σε κλίμακα από 1 ως 4 - οτιδήποτε έξω από αυτα τα όρια καταστρέφεται γιατί δεν έχει ουσιαστικά πιθανότητες εμφύτευσης). Εφόσον έμβρυα αυτά είναι αρκετά σε αριθμό και καλά σε ποιότητα θα αποφασίσετε με το γιατρό κ τον εμβρυολόγο αν θα τα αφήσετε να προχωρήσουν σε 5ης ημέρας δλδ αυτό που ονομάζεται βλαστοκύστη. Η βλαστοκύστη έχει χοντρικά 100 κύτταρα (νομίζω από 70 ως 120 κάτι τέτοιο) και πάλι παίρνει βαθμολογία ποιότητας τόσο με αριθμό όσο και γράμματα. Η καλύτερη είναι η 5ΑΑ και κατεβαίνεις, αν το έχω καταλάβει καλά το ΑΑ δείχνει ποιότητα εμβρύου κ ο αριθμός βαθμό ανάπτυξης της βλαστοκύστης - αλλά ίσως να χάνω κάτι. Οι βαθμοί πάνε ΑΑ - ΒΒ -CC -DD και αν έχω καταλάβει καλά τα C & D καταστρέφονται. Αυτό που εσύ πρέπει να ξέρεις είναι πόσα έμβρυα 3ης ημέρας έχεις κ τι ποιότητας για να δεις αν θα πάρεις το ρίσκο για βλαστοκύστη ή όχι! Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Λοιπόν, εφόσον γίνει η ωοληψία εξετάζουν πόσα ωάρια είναι ώριμα γιατί μόνο αυτά γονιμοποιούνται. Στη συνέχεια γίνεται η γονιμοποίηση και σε ενημερώνουν πόσα από τα ώριμα γονιμοποιήθηκαν. Την 3 ημέρα σε ενημερώνουν πόσα από τα γονιμοποιημένα προχώρησαν σε έμβρυα 3ης ημέρας (τα οποία είναι το φυσιολογικό να έχουν από 5 ως 8 πυρήνες και να είναι βαθμού 1 έως 2,5  σε κλίμακα από 1 ως 4 - οτιδήποτε έξω από αυτα τα όρια καταστρέφεται γιατί δεν έχει ουσιαστικά πιθανότητες εμφύτευσης). Εφόσον έμβρυα αυτά είναι αρκετά σε αριθμό και καλά σε ποιότητα θα αποφασίσετε με το γιατρό κ τον εμβρυολόγο αν θα τα αφήσετε να προχωρήσουν σε 5ης ημέρας δλδ αυτό που ονομάζεται βλαστοκύστη. Η βλαστοκύστη έχει χοντρικά 100 κύτταρα (νομίζω από 70 ως 120 κάτι τέτοιο) και πάλι παίρνει βαθμολογία ποιότητας τόσο με αριθμό όσο και γράμματα. Η καλύτερη είναι η 5ΑΑ και κατεβαίνεις, αν το έχω καταλάβει καλά το ΑΑ δείχνει ποιότητα εμβρύου κ ο αριθμός βαθμό ανάπτυξης της βλαστοκύστης - αλλά ίσως να χάνω κάτι. Οι βαθμοί πάνε ΑΑ - ΒΒ -CC -DD και αν έχω καταλάβει καλά τα C & D καταστρέφονται. Αυτό που εσύ πρέπει να ξέρεις είναι πόσα έμβρυα 3ης ημέρας έχεις κ τι ποιότητας για να δεις αν θα πάρεις το ρίσκο για βλαστοκύστη ή όχι! Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά!!!!♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Takira επειδή είπες και κάτι για ΑΜΗ, να ξέρεις ότι δείχνει ποσότητα και όχι ποιότητα... βασικά καμία εξέταση δεν δείχνει ποιότητα! Δυστυχώς μόνο εκ του αποτελέσματος το καταλαβαίνεις... επίσης το σώμα της κάθε γυναίκας είναι διαφορετικό εγώ με ΑΜΗ 0,4 (πολύ χαμηλή για την ηλικία μου) έδωσα 14 :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Takira επειδή είπες και κάτι για ΑΜΗ, να ξέρεις ότι δείχνει ποσότητα και όχι ποιότητα... βασικά καμία εξέταση δεν δείχνει ποιότητα! Δυστυχώς μόνο εκ του αποτελέσματος το καταλαβαίνεις... επίσης το σώμα της κάθε γυναίκας είναι διαφορετικό εγώ με ΑΜΗ 0,4 (πολύ χαμηλή για την ηλικία μου) έδωσα 14 :-) 

Νομίζω η fsh  δείχνει την ποιότητα αν δεν κάνω λάθος και η αμη την ποσότητα.μπραβο 14 είναι τέλεια δεν το συζητώ!πάντως στις σπερματεγχυνσεις είχα 4-5 με πολυ πιο ήπια αγωγή που έκανα.ελπιζω να τα πετύχω!!!χίλια ευχαριστώ πάντως με βοήθησες πολύ!και μόνο που τα λέω κάπου μου φεύγει το άγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Νομίζω η fsh  δείχνει την ποιότητα αν δεν κάνω λάθος και η αμη την ποσότητα.μπραβο 14 είναι τέλεια δεν το συζητώ!πάντως στις σπερματεγχυνσεις είχα 4-5 με πολυ πιο ήπια αγωγή που έκανα.ελπιζω να τα πετύχω!!!χίλια ευχαριστώ πάντως με βοήθησες πολύ!και μόνο που τα λέω κάπου μου φεύγει το άγχος!

oxi... δυστυχώς ούτε η fsh δείχνει ποιότητα... και αυτη ποσότητα δείχνει! και το λέω επειδή εγώ την έχω τέλεια αλλά είμαι 38 και όντως δίνω πολλά ωάρια αλλά όχι τέλεια... 4-5 μεγάλωσαν εννοείς με την ήπια αγωγή, άρα με διέγερση θα πάρετε πολύ περισσότερα! Σημασία έχει με πόσα ξεκινάς και αυτό καθορίζεται μόνο από τον οργανισμό σου... δλδ οι ορμόνες βοηθάνε να μεγαλώσουν τα ωάρια που ήδη έχεις δεν δημιουργούν καινούρια. Από την ανταπόκριση που θα έχεις θα καθοριστεί πόσα θα φτάσουν το κατάλληλο μέγεθος. Συνήθως θες ό,τι είναι από 12-13mm για να έχει και δυνατότητα να γονιμοποιηθεί παρόλα αυτά παίρνουν κ πιο μικρά! είναι στο γιατρό αυτό... που θα την κάνεις; εγώ είμαι στο μητέρα κ πήγαμε λόγω ανεξήγητης υπογονιμότητας, αρχικά τουλάχιστον γιατί στην εξωσωματική ανακαλύψαμε ότι απλά τα ωάρια μου γονιμοποιούνται πολύ δύσκολα! Ευτυχώς είχα πολλά και έτσι είχαμε ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα.

Να μην έχεις άγχος δεν γίνεται... δυστυχώς... το βασικότερο από όλα είναι να είσαι σε καλή και συνεχή επικοινωνία με το γιατρό σου για να γίνουν όλα με το σωστό τρόπο!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα και για μας το μόνο λίγο αρνητικό είναι η χαμηλή αμη αλλά κατά αλλά τα υπόλοιπα είναι πάρα πολύ καλά.θεσσαλονικη θα το κάνω εγώ μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη θα φανεί και στην πορεία βέβαια το αποτέλεσμα!!! ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που τα κατάφερες ελπίζω όλες που το θέλουμε τόσο να τα καταφέρουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Takira είπε:

Κατάλαβα και για μας το μόνο λίγο αρνητικό είναι η χαμηλή αμη αλλά κατά αλλά τα υπόλοιπα είναι πάρα πολύ καλά.θεσσαλονικη θα το κάνω εγώ μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη θα φανεί και στην πορεία βέβαια το αποτέλεσμα!!! ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που τα κατάφερες ελπίζω όλες που το θέλουμε τόσο να τα καταφέρουμε!!!!

Καλή επιτυχία. Κ μην αγχωνεσαι. Όσο πιο πολύ το σκεφτεσαι τόσο πιο πολύ το μεγαλοποιείς στο μυαλό σου. Εγώ,αν και control freak, προς το παρον είμαι πολύ ήρεμη. Βέβαια για μας η εξωσωματική είναι μονόδρομος. Σε 2 μηνες περιπου θα ξεκινησω τη διαδικασια με τις ενέσεις. Καλώς εχόντων των πραγμάτων...κ εγώ Θεσσαλονίκη. Θες να μας πεις κεντρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Ναι στην ebryolamb δεν πήγα και αλλού είναι το πρώτο και ελπίζω το τελευταίο!εσύ σε ποιο πας?

Εγώ απέναντι...στο new life. Τουλαχιστον προς το παρον εκει λεμε να πάμε. Σου το εύχομαι ολόψυχα. Να έχεις επιτυχία κ με την πρώτη να τα καταφερεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...