Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλό είναι να κάνεις ό,τι σε συμβουλέψει ο γιατρός σου! Σε πολύ καλή μου φίλη είχε βγει ένα παρόμοιο ποσοστό (1/150 κάτι τέτοιο ή 1/100 δεν θυμάμαι καλά) και έκανε μέσα στο άγχος nipt και τελικά όλα καλά!!! Το κοριτσάκι της γεννήθηκε υγιέστατο! Καλά αποτελέσματα!

@Tokyo μακάρι να είναι οπως λες!! Μακάρι να μην είναι τίποτα! Η φίλη σου είχε τέτοιο ποσοστό για down η για Edwards? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Chryspa είπε:

@Tokyo μακάρι να είναι οπως λες!! Μακάρι να μην είναι τίποτα! Η φίλη σου είχε τέτοιο ποσοστό για down η για Edwards? 

 

πάνε βρε συ χρόνια (η κόρη της είναι σχεδόν 4!) και δεν θυμάμαι, όμως για κάποια από αυτές τις τρισωμίες ήταν. Δε νομίζω ότι έχει σημασία ποια ακριβώς το θέμα είναι ότι η αυχενική είναι μια ανάλυση πιθανοτήτων και μπορεί εύκολα να πέσει έξω! Το nipt αν δεν κάνω λάθος δίνει 99% αξιοπιστία οπότε θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Να σκέφτεσαι ότι το 99% των πιθανοτήτων είναι με το μέρος σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

πάνε βρε συ χρόνια (η κόρη της είναι σχεδόν 4!) και δεν θυμάμαι, όμως για κάποια από αυτές τις τρισωμίες ήταν. Δε νομίζω ότι έχει σημασία ποια ακριβώς το θέμα είναι ότι η αυχενική είναι μια ανάλυση πιθανοτήτων και μπορεί εύκολα να πέσει έξω! Το nipt αν δεν κάνω λάθος δίνει 99% αξιοπιστία οπότε θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Να σκέφτεσαι ότι το 99% των πιθανοτήτων είναι με το μέρος σου! 

συγμωμη που ανακατευομαι αλλα με το 99% της νιπτι εχει παλι πιθανοτητα 1 στα 100 να ειναι?ποια η διαφορα μς το τεστ αιματος που της εχει πιθανοτητα 1 στα 100 να ειναι?πιστευω να μην κανω χαζη ερωτηση

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sotiria2004 είπε:

συγμωμη που ανακατευομαι αλλα με το 99% της νιπτι εχει παλι πιθανοτητα 1 στα 100 να ειναι?ποια η διαφορα μς το τεστ αιματος που της εχει πιθανοτητα 1 στα 100 να ειναι?πιστευω να μην κανω χαζη ερωτηση

 

 

@Sotiria2004 ίσως να έχεις δίκιο... Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου έτσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Αυτό όταν λένε οτι έχει 99% ασφάλεια εννοούν ότι ναι υπάρχει 1% πιθανότητα λάθους. Το 100% θέλει αμνιο αν δεν κάνω λάθος... Όμως βρε σεις το 99% είναι σχεδόν βεβαιότητα. Συζήτησε το με το γιατρό σου όμως να σου τα εξηγήσει σωστά! Καλά αποτελέσματα σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια Αυτό όταν λένε οτι έχει 99% ασφάλεια εννοούν ότι ναι υπάρχει 1% πιθανότητα λάθους. Το 100% θέλει αμνιο αν δεν κάνω λάθος... Όμως βρε σεις το 99% είναι σχεδόν βεβαιότητα. Συζήτησε το με το γιατρό σου όμως να σου τα εξηγήσει σωστά! Καλά αποτελέσματα σε όλες!

αυτο λεω ειτε κανει το νιπτι ειτε οχι 1% ειναι η πιθανοτητα...καλα καταλαβα!!!μην καταλαβα λαθος ειπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

αυτο λεω ειτε κανει το νιπτι ειτε οχι 1% ειναι η πιθανοτητα...καλα καταλαβα!!!μην καταλαβα λαθος ειπα...

Οχι οχι παρεξήγηση! Στην αυχενική της βγηκε 1% να έχει το μωρό κάτι αλλα το περιθώριο λάθους είναι σημαντικό για αυτό βγαίνει με ποσοστό. Στο νιπτ θα βγει θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα απλά σου λένε οτι υπάρχει κ 1% πιθανότητα λάθους στην εξέταση. Το ίδιο ισχύει κ για τα αλλα σύνδρομα. Πχ για τρισωμια 21 θα της πει αρνητικό με βεβαιότητα 99% ενώ τώρα παίρνει μια πιθανότητα. Καλύτερα όμως με το γιατρό κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Chryspa είπε:

@Angel mommy ναι έτσι είναι με λήψη αίματος γίνεται απλά δεν βρίσκομαι Ελλάδα κ δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστα. 

Έτσι κι αλλιώς το τεστ αυτό δεν γίνεται στην Ελλάδα περνούν το αίμα και το στέλνουν στο εξωτερικό εγώ ξέρω για Αμερική! Σε ποια χώρα είσαι? Και μένα μου το σύστησε ο γυναικολόγος μου λόγο ηλικίας γιατι είμαι 38 αλλά είχα πολύ καλή αυχενική! Και εγώ είμαι της γνώμης εννοείται να το κάνεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Angel mommy είπε:

@Frogel

@Ampempa

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. 

Έκανα την αυχενική και περιμένω τα αποτελέσματα, εκ πρώτης όψεως όλα φαίνονται καλά και είναι μάλλον κοριτσάκι 

Μπράβο πολύ χαίρομαι!!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2020 at 9:01 ΜΜ, ο/η Ampempa είπε:

Έτσι κι αλλιώς το τεστ αυτό δεν γίνεται στην Ελλάδα περνούν το αίμα και το στέλνουν στο εξωτερικό εγώ ξέρω για Αμερική! Σε ποια χώρα είσαι? Και μένα μου το σύστησε ο γυναικολόγος μου λόγο ηλικίας γιατι είμαι 38 αλλά είχα πολύ καλή αυχενική! Και εγώ είμαι της γνώμης εννοείται να το κάνεις! 

@Ampempa είμαι Κύπρο αλλά θα κάνω ένα ταξίδι εξπρές την Δευτέρα στην Ελλάδα για να κάνω το τεστ, θα σταλεί Αμερική το αίμα και σε 2 βδομάδες θα έχω αποτελεσματα.

@Sotiria2004

@Tokyo

Σας ευχαριστώ πολύ όλες θα σας ενημερώσω όταν έχω νεότερα. Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλες τις κοπέλες και τα μωράκια τους!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Chryspa είπε:

@Ampempa είμαι Κύπρο αλλά θα κάνω ένα ταξίδι εξπρές την Δευτέρα στην Ελλάδα για να κάνω το τεστ, θα σταλεί Αμερική το αίμα και σε 2 βδομάδες θα έχω αποτελεσματα.

@Sotiria2004

@Tokyo

Σας ευχαριστώ πολύ όλες θα σας ενημερώσω όταν έχω νεότερα. Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλες τις κοπέλες και τα μωράκια τους!!! 

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και να πάνε όλα καλά!

Καλησπέρα κορίτσια εύχομαι γρήγορα όλες με μπέμπακια   . Λοιπόν έκλεισα και εγώ για ετ στις 24 Φεβρουαρίου άντε να δούμε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εύχομαι γρήγορα όλες με μπέμπακια   . Λοιπόν έκλεισα και εγώ για ετ στις 24 Φεβρουαρίου άντε να δούμε.

 

θα κανεις και εσυ νιπτ?

τι εγινε βρε κοριτσια.....γιατι ετσι ολες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

θα κανεις και εσυ νιπτ?

τι εγινε βρε κοριτσια.....γιατι ετσι ολες?

κορίτσια η φίλη μας η @Σταυρι τα μπέρδεψε λίγο... αυτό που γράφει παραπάνω είναι ότι θα κάνει εμβρυομεταφορά από εξωσωματική στις 24... Κορίτσι σε άλλο θέμα μπήκες 😉 Απλά εγώ απάντησα εδώ γιατί αυτό που ρώταγε η κοπέλα ήταν ολόιδια περίπτωση με φίλη που πήγαν όλα καλά και ήθελα να την καθησυχάσω! Με το καλό σου εύχομαι Σταυρι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

κορίτσια η φίλη μας η @Σταυρι τα μπέρδεψε λίγο... αυτό που γράφει παραπάνω είναι ότι θα κάνει εμβρυομεταφορά από εξωσωματική στις 24... Κορίτσι σε άλλο θέμα μπήκες 😉 Απλά εγώ απάντησα εδώ γιατί αυτό που ρώταγε η κοπέλα ήταν ολόιδια περίπτωση με φίλη που πήγαν όλα καλά και ήθελα να την καθησυχάσω! Με το καλό σου εύχομαι Σταυρι να πάνε όλα καλά!

Που να ήμουν και  ξανθια.. αντε καλα εχω χασει λαδια..  κοριτσια μη με παρεξηγητε περναω δυσκολα το τελευταιο καιρο.. εχτες μολις επαθε το σκυλακι μου εγκεφαλικο 6 χρονων μονο και εμεις τώρα πρέπει να το κάνουμε ευθανασία όποτε καταλαβαίνετε ήμουν που ήμουν χειροτέρεψα τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

@Chryspaολα καλα?

 

@Tokyo@Sotiria2004@Tokyo@Sotiria2004 πηγα την Δευτέρα μέχρι την Θεσσαλονίκη για nipt και έναν καφέ και γύρισα Κύπρο. έδωσα αίμα που θα σταλεί Αμερική, σε περίπου 2 βδομάδες θα έχω αποτελεσματα μου είπαν! Αντε να δούμε... Είμαι όμως σίγουρα πιο αισιόδοξη πλεον! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Chryspa είπε:

@Tokyo@Sotiria2004@Tokyo@Sotiria2004 πηγα την Δευτέρα μέχρι την Θεσσαλονίκη για nipt και έναν καφέ και γύρισα Κύπρο. έδωσα αίμα που θα σταλεί Αμερική, σε περίπου 2 βδομάδες θα έχω αποτελεσματα μου είπαν! Αντε να δούμε... Είμαι όμως σίγουρα πιο αισιόδοξη πλεον! 

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! Όλα καλά να πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/2/2020 at 12:53 ΜΜ, ο/η Chryspa είπε:

@Tokyo@Sotiria2004@Tokyo@Sotiria2004 πηγα την Δευτέρα μέχρι την Θεσσαλονίκη για nipt και έναν καφέ και γύρισα Κύπρο. έδωσα αίμα που θα σταλεί Αμερική, σε περίπου 2 βδομάδες θα έχω αποτελεσματα μου είπαν! Αντε να δούμε... Είμαι όμως σίγουρα πιο αισιόδοξη πλεον! 

Καλά επιτυχία κορίτσι μου!!!!!

Μπήκα στην 18 εβδομάδα και κορίτσια μου εδω και λίγες μερες φουσκωνω επικυνδινα!!!! Πως είστε εσείς??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ampempa είπε:

Καλά επιτυχία κορίτσι μου!!!!!

Μπήκα στην 18 εβδομάδα και κορίτσια μου εδω και λίγες μερες φουσκωνω επικυνδινα!!!! Πως είστε εσείς??? 

Αχ ποσο σε καταλαβαινω...18 και 5 και νιωθω σε μια εβδομαδα μεσα διπλασια...και για να πω και την αληθεια και το μωρο μεγαλωσε γρηγορα την τριτη 11/2 ηταν 176γρ και τωρα την τεταρτη 228γρ.

Πρωτη φορα εκανα υπερηχο τοσο γρηγορα και μου φανηκε οτι πηρε μπρος το νινι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Αχ ποσο σε καταλαβαινω...18 και 5 και νιωθω σε μια εβδομαδα μεσα διπλασια...και για να πω και την αληθεια και το μωρο μεγαλωσε γρηγορα την τριτη 11/2 ηταν 176γρ και τωρα την τεταρτη 228γρ.

Πρωτη φορα εκανα υπερηχο τοσο γρηγορα και μου φανηκε οτι πηρε μπρος το νινι μου..

Και εγώ το ίδιο νομίζω σε μια εβδομάδα μεγάλωσε πάρα πολύ!!!! Θέλω να δω που θα φτάσουμε!!!!! ❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σήμερα μπαίνω στην 20η, η κοιλιά έχει πεταχτεί, αλλά τη μικρη βρε κορίτσια δεν τη νιώθω ακόμα μου φάνηκε Δευτέρα-Τριτη ότι ένιωσα κάτι, αλλά από τότε ησυχία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Εγώ σήμερα μπαίνω στην 20η, η κοιλιά έχει πεταχτεί, αλλά τη μικρη βρε κορίτσια δεν τη νιώθω ακόμα μου φάνηκε Δευτέρα-Τριτη ότι ένιωσα κάτι, αλλά από τότε ησυχία... 

καποια παλια μπορει να σε βοηθησει....χιχιχιχ

εγω νομιζω κανα δυο φορες οτι την καταλαβα αλλα με λενε ολοι οτι σιγουρα ειναι εντερο και οτι ειναι νωρις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 να σε ρωτησω κατι ...αν θυμαμαι καλα ειχες ιστορια με τον cmv

εχεις κανει  pcr εξεταση για cmv?αυτη την εβδομαδα πηγα σε εναν λοιμωξιολογο και σε μια αλλη γυναικολογο και με εβαλαν να κανω την εξεταση αυτη...βεβαια και οι δυο ειπαν προληπτικα...αλλα ειπα μηπως εχεις καμια ιδεα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

 να σε ρωτησω κατι ...αν θυμαμαι καλα ειχες ιστορια με τον cmv

εχεις κανει  pcr εξεταση για cmv?αυτη την εβδομαδα πηγα σε εναν λοιμωξιολογο και σε μια αλλη γυναικολογο και με εβαλαν να κανω την εξεταση αυτη...βεβαια και οι δυο ειπαν προληπτικα...αλλα ειπα μηπως εχεις καμια ιδεα.

 

Οχι, δεν την έκανα απ' όσο θυμάμαι.

Μας έχουν τρελάνει πάντως.... Ώρες ώρες αγανακτώ με το πόσο ψάχνω τα πράγματα, ενώ βλέπω άλλες όπως η κουνιάδα μου, που δεν έψαξαν τίποτα παραπάνω από τα βασικά, δεν ασχολήθηκαν ποτέ με λεπτομέρειες, δεν μπήκαν σε κανένα φόρουμ και έφεραν στον κόσμο υγιέστατα μωρά....

Εμείς ακόμα τρέχουμε.... Εύχομαι να μη δείξει κάτι η εξέταση σου και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...