Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτες προσπάθειες


Dimitra91

Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Xryssa είπε:

Καλέ σε ποια βδομάδα είσαι? Είχα πάθει εγώ προςκλαμψια στη πρώτη μου εγκυμοσύνη. Αλλά να ξέρεις ότι οι πονοκέφαλοι είναι πολύ συχνόι λόγω των ορμονών. 

Σήμερα μπήκα στην 13η εβδομάδα κορίτσι μου. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος προφύλαξης Πως έγινε ?Βέβαια δεν λέω να σταματήσω και το αλάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Παραγγειλε ενα πιεσομετρο ηλεκτρονικο να το εχεις να μην φοβασαι!! Αλλα οπως ειπε κ η Χρυσσα ξερω οτι ειναι λογικο να εχεις πονοκεφαλους εε δεν ειναι κ λιγο αυτο που συμβαινει στον οργανισμο🙂

Ναι υποθέτω ότι είναι από τις ορμόνες βασικά θέλω να πιστεύω. Αλλά πρέπει να μειώσω και το αλάτι όσο γινεται κοριτσι μου γιατί το έχω παρακανει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Γωγω 98 είπε:

Σήμερα μπήκα στην 13η εβδομάδα κορίτσι μου. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος προφύλαξης Πως έγινε ?Βέβαια δεν λέω να σταματήσω και το αλάτι..

Προεκλαμψια παθαίνεις μετά την 20 εβδομάδα. Όχι δεν είχα ποτέ πίεση ούτε πονοκεφάλους και όταν ήμουν στη 38η εβδομάδα ξυπνησα με πονοκέφαλο και έτυχε να πάρω την πίεση. Αν ξεκινησεισ να ανεβάζεις πίεση σου δίνουν αγωγη. Εμένα δεν γινόταν γιατί ανέβηκε πολύ και ήμουν και έτοιμη να γεννήσω οπότε γέννησα εκείνη την μέρα αργά το βράδυ! Σίγουρα έχεις φοβίες σε τρελαίνουν και οι ορμόνες εγώ να δεις φοβίες που είχα αλλά δεν περναει έτσι η ζωή και όταν γεννήσεις με το καλό θα έχεις και άλλες φοβίες μη το αφήνεις να σε επηρεάζει γιατί το άγχος είναι το νούμερο ένα που ανεβάζει την πίεση. Θυμάμαι εκείνη την μέραε ρώτησε ο γιατρός μου αν αγχωθηκα. Και μετά μου είπε να πάω στο Ρέα και να μην ανησυχω δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσω απλά να με δει καρδιολόγος απλά μου το είπε έτσι για να μη με  αγχώσει και μου ανέβει και άλλο με αποτέλεσμα να πάω με το πάσο μου σε φάση ο άντρας μου έπαιζε ηλεκτρονικό και εγώ έκανα μπάνιο έψαχνα την ταυτότητα και χαζολογουσα και έφτασα με πίεση 20. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Xryssa είπε:

Προεκλαμψια παθαίνεις μετά την 20 εβδομάδα. Όχι δεν είχα ποτέ πίεση ούτε πονοκεφάλους και όταν ήμουν στη 38η εβδομάδα ξυπνησα με πονοκέφαλο και έτυχε να πάρω την πίεση. Αν ξεκινησεισ να ανεβάζεις πίεση σου δίνουν αγωγη. Εμένα δεν γινόταν γιατί ανέβηκε πολύ και ήμουν και έτοιμη να γεννήσω οπότε γέννησα εκείνη την μέρα αργά το βράδυ! Σίγουρα έχεις φοβίες σε τρελαίνουν και οι ορμόνες εγώ να δεις φοβίες που είχα αλλά δεν περναει έτσι η ζωή και όταν γεννήσεις με το καλό θα έχεις και άλλες φοβίες μη το αφήνεις να σε επηρεάζει γιατί το άγχος είναι το νούμερο ένα που ανεβάζει την πίεση. Θυμάμαι εκείνη την μέραε ρώτησε ο γιατρός μου αν αγχωθηκα. Και μετά μου είπε να πάω στο Ρέα και να μην ανησυχω δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσω απλά να με δει καρδιολόγος απλά μου το είπε έτσι για να μη με  αγχώσει και μου ανέβει και άλλο με αποτέλεσμα να πάω με το πάσο μου σε φάση ο άντρας μου έπαιζε ηλεκτρονικό και εγώ έκανα μπάνιο έψαχνα την ταυτότητα και χαζολογουσα και έφτασα με πίεση 20. 

Πωω φαντάζομαι έτσι στα ξαφνικά ευτυχώς που δεν σε άγχωσε ο γιατρός. Εγώ δεν είμαι καθόλου ψύχραιμη κακό αυτό το ξέρω αλλά ειμαι η ποιο φοβιτσιαρα του κόσμου πιστεύω ειλικρινά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Γωγω 98 είπε:

Ναι υποθέτω ότι είναι από τις ορμόνες βασικά θέλω να πιστεύω. Αλλά πρέπει να μειώσω και το αλάτι όσο γινεται κοριτσι μου γιατί το έχω παρακανει.

Ναι το αλατι δεν κανει καλο οπως και να χει, και κατακρατηση κανει και γενικα καλο δεν ειναι!! Δοκιμασε να βαζεις λεμονακι αντι αλατι ισορροπει τη γευση καπως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Γωγω 98 είπε:

Πωω φαντάζομαι έτσι στα ξαφνικά ευτυχώς που δεν σε άγχωσε ο γιατρός. Εγώ δεν είμαι καθόλου ψύχραιμη κακό αυτό το ξέρω αλλά ειμαι η ποιο φοβιτσιαρα του κόσμου πιστεύω ειλικρινά

Χαχχαα μη το λες κ εγω αυτο πιστευω για μενα ωρες ωρες😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Καλημερα κορίτσια !!! Καλή Μεγάλη εβδομάδα να έχουμε!!!  Πως είστε; 

Καλημεραα καλη Μεγαλη Εβδομαδα να έχουμε😊 καλα κοριτσακι μου εσυ;; πως εισαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σήμερα είμαι στην 13η ημερα και εχω παααρα πολλα υγρα πολυ κολλωδει!! Συγγνωμη για την περιγραφη!! Παντα εχω αλλα οχι τοσο πολυ!! Λετε να ειναι ωορρηξια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλημεραα καλη Μεγαλη Εβδομαδα να έχουμε😊 καλα κοριτσακι μου εσυ;; πως εισαι;;

Καλά είμαι.,,, τίποτα το ιδιαίτερο... ήσυχα σπιτάκι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ioann89 είπε:

Καλά είμαι.,,, τίποτα το ιδιαίτερο... ήσυχα σπιτάκι!!! 

Καλα ειναι!! Εγω γυρισα στη δουλεια και περναει καπως η ωρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσια εγώ σήμερα είμαι στην 13η ημερα και εχω παααρα πολλα υγρα πολυ κολλωδει!! Συγγνωμη για την περιγραφη!! Παντα εχω αλλα οχι τοσο πολυ!! Λετε να ειναι ωορρηξια;;

Από αυτά που περιγράφεις κορίτσι μου.,, έτσι καταλαβαίνω.,, δώστου να καταλάβει 😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλα ειναι!! Εγω γυρισα στη δουλεια και περναει καπως η ωρα!!

Μια χαρουλα.,,,απασχολείς και το μυαλό σου μια χαρά.,,  δεν έχετε κλείσει εσείς;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ioann89 είπε:

Από αυτά που περιγράφεις κορίτσι μου.,, έτσι καταλαβαίνω.,, δώστου να καταλάβει 😉😉😉

Ετσι νομιζω κ εγω!!! Μακαρι😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Μια χαρουλα.,,,απασχολείς και το μυαλό σου μια χαρά.,,  δεν έχετε κλείσει εσείς;; 

Οχι ειμαστε κλινικη και δεν κλεινουμε!! Εγω ειχα αδεια γιατι ειχα κρυωσει και δεν με αφηναν να παω αλλα τωρα γυρισα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Γωγω 98 είπε:

Σήμερα μπήκα στην 13η εβδομάδα κορίτσι μου. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος προφύλαξης Πως έγινε ?Βέβαια δεν λέω να σταματήσω και το αλάτι..

Καλημέρα καλή Μεγάλη βδομάδα καλή ανάσταση να έχουμε. Εγώ ετοιμάζομαι να πάω στο γιατρό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Xryssa είπε:

Καλημέρα καλή Μεγάλη βδομάδα καλή ανάσταση να έχουμε. Εγώ ετοιμάζομαι να πάω στο γιατρό!! 

Τέλεια!!!! Περιμένουμε τα νέα σου κορίτσι μ!!!!  🤰👶🏼🍀❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Xryssa είπε:

Καλημέρα καλή Μεγάλη βδομάδα καλή ανάσταση να έχουμε. Εγώ ετοιμάζομαι να πάω στο γιατρό!! 

Καλημερα!! Ωραια κοριτσι μου καλη επιτυχια!! Πες μας οταν γυρισεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Οχι ειμαστε κλινικη και δεν κλεινουμε!! Εγω ειχα αδεια γιατι ειχα κρυωσει και δεν με αφηναν να παω αλλα τωρα γυρισα!!

Καλύτερα είσαι;; Το τεστ το είχες κάνει τελικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ioann89 είπε:

Καλύτερα είσαι;; Το τεστ το είχες κάνει τελικά; 

Ναι πιο καλα ειμαι δοξα το Θεο!! Βεβαια δεν μου εχει περασει η ιγμοριτιδα και σημερα τελειωνει η αντιβιωση, δεν ξερω αν πρεπει να παρω τον γιατρο αν πρεπει να συνεχισω!! Το εκανα ναι ηταν αρνητικο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι πιο καλα ειμαι δοξα το Θεο!! Βεβαια δεν μου εχει περασει η ιγμοριτιδα και σημερα τελειωνει η αντιβιωση, δεν ξερω αν πρεπει να παρω τον γιατρο αν πρεπει να συνεχισω!! Το εκανα ναι ηταν αρνητικο!!

Γνώμη μου να πάρεις τον γιατρό.., γιατί αν δεν σου πέρασε καλά είναι να συνεχισεις για να σου περάσει.,. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ioann89 είπε:

Γνώμη μου να πάρεις τον γιατρό.., γιατί αν δεν σου πέρασε καλά είναι να συνεχισεις για να σου περάσει.,. 

Ναι ναι αυτο θα κανω μαλλον!! Να τελειωνω με την αντιβιωση μια κ καλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι ναι αυτο θα κανω μαλλον!! Να τελειωνω με την αντιβιωση μια κ καλη!!

Έτσι ακριβώς!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ntinaki83 είπε:

καλημερα κοριτσια!!εγω σημερα ειναι να αδιαθετησω κ εχω πονακια οποτε θα ερθει μαλλον...

Θα δείξει κορίτσι μου.,,, και άλλες κοπελες είπαν ότι είχαν πονάκια πάντως.,, αλλά ΔΕΝ .... σου εύχομαι το καλύτερο! 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...