Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βάπτιση


Γεωργία Π.

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω την εξής απορία... 

Τον Σεπτέμβριο θα γίνω νονά και ο σύντροφός μου νονός.

Ωστόσο, πριν λίγο καιρό μάθαμε ότι είμαι έγκυος δίχως να είμαι παντρεμένη ακόμη και για την αναγνώριση και μόνο του παιδιού, σκέπτομαι να προβώ σε πολιτικό γάμο. Όμως, γνωρίζω πως η θρησκεία δεν επιτρέπει στους νονους να έχουν παντρευτεί με πολιτικό γάμο και για αυτό το λόγο, σκέπτομαι ο πολιτικός να γίνει ακριβώς μετά τη βάπτιση.

Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Γνωρίζεται αν και πάλι δεν θα μου επιτρέπεται να παντρευτώ επειδή βαπτισα;

Ευχαριστώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Με το καλό το μωράκι σου! Εγώ προσωπικά βάπτισα μαζι με τον σύντροφο μου αφού είχαμε παντρευτεί με πολιτικό. Βασικά φοβόμουν κι εγώ ότι δεν θα μου επιτραπεί, αλλααα ποτέ κανείς δεν με ρώτησε τίποτα σχετικό. Τώρα δεν ξέρω αν έτυχε ή αν έχει πάψει πια να απασχολεί την εκκλησία, αλλά σίγουρα δεν μου ζητήθηκε κάποιο σχετικό έγγραφο. Το μόνο που είχα δώσει ήταν ταυτότητα και είχα συμπληρώσει το όνομα που θα δοθεί στο μωρό.

Όσον αφορά το τελευταίο σκέλος της ερώτησης σου θα σου πω με βεβαιότητα πως αυτό δεν γίνεται. Έχω βαπτίσει παιδάκι και πριν 10 χρόνια.(ποιος ηξερε τοτε αν θα παντρευτω και που???ούτε εγώ η ιδια!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΚαλησπέρα!

Αυτό το θέμα έχει να κάνει με την κάθε μητρόπολη και κάθε εκκλησία. Άλλες δέχονται χωρίς να ζητάνε κανένα έγγραφο από τον/την ανάδοχο, άλλες πάλι ζητάνε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης όπου φαίνεται ο πολιτικός γάμος. Το λέω αυτό γιατί μου έτυχε πρόσφατα... ίσως να ρωτήσει η μητέρα του παιδιού στην εκκλησία που σκοπεύει να το βαφτίσει για να ξέρετε να πράξετε ανάλογα. 

Πάντως και να γίνει ο πολιτικός μετά τη βάφτιση δε θα έχετε κανένα πρόβλημα στο να παντρευτείτε στη συνέχεια με θρησκευτικό.

Με το καλό να κρατήσετε το μωράκι σας στην αγκαλιά σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

ΟΚαλησπέρα!

Αυτό το θέμα έχει να κάνει με την κάθε μητρόπολη και κάθε εκκλησία. Άλλες δέχονται χωρίς να ζητάνε κανένα έγγραφο από τον/την ανάδοχο, άλλες πάλι ζητάνε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης όπου φαίνεται ο πολιτικός γάμος. Το λέω αυτό γιατί μου έτυχε πρόσφατα... ίσως να ρωτήσει η μητέρα του παιδιού στην εκκλησία που σκοπεύει να το βαφτίσει για να ξέρετε να πράξετε ανάλογα. 

Πάντως και να γίνει ο πολιτικός μετά τη βάφτιση δε θα έχετε κανένα πρόβλημα στο να παντρευτείτε στη συνέχεια με θρησκευτικό.

Με το καλό να κρατήσετε το μωράκι σας στην αγκαλιά σας!

Εγώ έχω παντρευτει με πολιτικο και ειχαμε θεμα επειδη ζητησαν πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης οποτε φαινονταν. Γενικα να ξερεις ζητανε... Εμεις αναγκαστηκαμε να αλλαξουμε εκκλησια οπου ο πατερ ηταν πιο ελαστικος (κοινως τα πηρε). Αν εχεις τη δυνατοτητα να περιμενεις λιγο κανε το γιατι εξαρταται απο τον παπα καθαρα! @Γεωργία Π.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Εγώ έχω παντρευτει με πολιτικο και ειχαμε θεμα επειδη ζητησαν πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης οποτε φαινονταν. Γενικα να ξερεις ζητανε... Εμεις αναγκαστηκαμε να αλλαξουμε εκκλησια οπου ο πατερ ηταν πιο ελαστικος (κοινως τα πηρε). Αν εχεις τη δυνατοτητα να περιμενεις λιγο κανε το γιατι εξαρταται απο τον παπα καθαρα! @Γεωργία Π.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Τί εννοείς ότι είχατε θεμα;

Εγω θα παντρευτώ με πολιτικό μετά τη βάπτιση και αυτό επειδή γνωρίζω ότι ο παπάς δεν επιτρέπει κάποιος να έχει παντρευτεί με πολιτικό.

Μετά τη βάπτιση, υποθέτω ότι δεν θα μου απαγορεψει κάνεις να παντρευτώ με πολιτικό.

Σωστά;

Σε ευχαριστώ πολύ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

ΟΚαλησπέρα!

Αυτό το θέμα έχει να κάνει με την κάθε μητρόπολη και κάθε εκκλησία. Άλλες δέχονται χωρίς να ζητάνε κανένα έγγραφο από τον/την ανάδοχο, άλλες πάλι ζητάνε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης όπου φαίνεται ο πολιτικός γάμος. Το λέω αυτό γιατί μου έτυχε πρόσφατα... ίσως να ρωτήσει η μητέρα του παιδιού στην εκκλησία που σκοπεύει να το βαφτίσει για να ξέρετε να πράξετε ανάλογα. 

Πάντως και να γίνει ο πολιτικός μετά τη βάφτιση δε θα έχετε κανένα πρόβλημα στο να παντρευτείτε στη συνέχεια με θρησκευτικό.

Με το καλό να κρατήσετε το μωράκι σας στην αγκαλιά σας!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το δικό μου άγχος είναι αν θα είναι οκ το να παντρευτώ με πολιτικό μετά τη βάπτιση... Ακούω διάφορα και δεν ξέρω τι να κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το δικό μου άγχος είναι αν θα είναι οκ το να παντρευτώ με πολιτικό μετά τη βάπτιση... Ακούω διάφορα και δεν ξέρω τι να κάνω.

Μια χαρά μπορείς να παντρευτείς με πολιτικό μετά τη βάφτιση. Το δημαρχείο δεν εμπλέκεται με τα της εκκλησίας, όπως επίσης και η εκκλησία δεν έχει πρόσβαση στο δημαρχείο. Μόνο κατόπιν «εορτής» όταν πας στην εκκλησία για να γίνεις ανάδοχος μπορει να το δουν και να έχουν θέμα...

Και φυσικά εάν μετέπειτα αποφασίσετε να κάνετε και θρησκευτικό (μετά τον πολιτικό) πάλι δε θα έχετε πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Τί εννοείς ότι είχατε θεμα;

Εγω θα παντρευτώ με πολιτικό μετά τη βάπτιση και αυτό επειδή γνωρίζω ότι ο παπάς δεν επιτρέπει κάποιος να έχει παντρευτεί με πολιτικό.

Μετά τη βάπτιση, υποθέτω ότι δεν θα μου απαγορεψει κάνεις να παντρευτώ με πολιτικό.

Σωστά;

Σε ευχαριστώ πολύ 

 

Ναι δεν θα έχεις πρόβλημα με τον πολιτικό, το πρόβλημα ήταν ότι εμείς ήμασταν ήδη παντρεμένοι κ φαίνονταν οπότε ο παπάς δεν δέχονταν. Ε όπως είπα πήρε κάτι παραπάνω για την εκκλησία κ το ξέχασε... Σου λέω είναι ανάλογα τον παπά. Αφού ο γάμος θα γίνει μετά δεν έχεις πρόβλημα κανένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Ναι δεν θα έχεις πρόβλημα με τον πολιτικό, το πρόβλημα ήταν ότι εμείς ήμασταν ήδη παντρεμένοι κ φαίνονταν οπότε ο παπάς δεν δέχονταν. Ε όπως είπα πήρε κάτι παραπάνω για την εκκλησία κ το ξέχασε... Σου λέω είναι ανάλογα τον παπά. Αφού ο γάμος θα γίνει μετά δεν έχεις πρόβλημα κανένα 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Καλή συνέχεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις οταν βαφτισαμε δεν μας ζητησαν πιστοποιητικο γιατί ο παπάς που θα βάφτιζε το μωρο, μας ειχε παντρεψει. Όμως αυτο που αναρωτιεμαι εγω ειναι μην δει την κοπελα εγκυος και κανει καμια φασαρία ο παπάς. Γιατί υπάρχουν κι αυτοι...

Πάντως σιγουρα με΄τα τη βάφτιση πολιτικός μπορει να γίνει, δεν τους νοιαζει στο δημαρχειο αυτό. Απλά έχε υπόψη σου, αν μετά κάνεις θρησκευτικό γάμο, ως ημερομηνια γάμου δίνεις πάντα του 1ου γάμου, δηλαδη του πολιτικού. Δεν ξερω που μπορει να χρειαστει βεβαια, απλά εμάς έτσι μας είπαν οταν κάναμε τον θρησκευτικό απο το ληξιαρχείο. Το καλό στην περιπτωση μας ειναι οτι 18/2/21 καναμε τον πολιτικό και 19/2/22 κάναμε τον θρησκευτικό. Με διαφορά μιας μέρας :D βολικότατο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...