Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φοβος για τον τοκετο


Recommended Posts

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου! Συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω. Απλά έχω ακούσει ότι μπορεί να προκαλέσει δυσμορφία στο μωρό επειδή το τραβάει βίαια. Τι να πω;! Μπορεί να είναι και βλακείες! Κι εγώ σκίστηκα άσχημα. Έκανα δύο μήνες να κάτσω καλά! Αφού έπιασα τον εαυτό μου να αναρωτιέται μήπως έπρεπε να γεννήσω με καισαρική! ? Τώρα φυσικά τα ξέχασα όλα!

Δεν πειράζει. Τώρα έτσι κι αλλιώς έγινε....

Καλά κι εγώ μη νομίζεις δεν κάθομαι ακόμα τέλεια. Αλλά πολύ καλύτερα από πριν. Κι εγώ αυτό λέω μήπως τελικά να έκανα καισαρική. Πιο γρήγορα θα είχα αναρρώσει. Ελπίζω κι εγώ να τα ξεχάσω όλα μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Αυτο που πιστεύετε μερικες οτι αναρρώνεις πιο γρηγορα απ'την καισαρική (απο ενα σοβαρο χειρουργείο) με ξεπερνάει πραγματικά!Για ψαξτε λιγο πόσες εσωτερικές τομες γινονται σε μια καισαρική γιατι δεν ειναι μονο η εξωτερική που φαινεται και πόσους κινδύνους κρυβει και για την μαμα αλλα και για το μωρό..Και για την ιστορία 5 μηνες μετα και ακομα ποναω απ'την καισαρική.5 μηνες μετα και ακομα πονάω απ'την επισκληριδιο..

Sofi μου αυτό φυσικά και δεν το εννοούμε πραγματικά. Αλλά όσους κινδύνους έχεις η καισαρική άλλους τόσους έχει και ο φυσιολογικός. Εγώ είχα σοβαρή αιμορραγία. Χρειάστηκα δύο φιάλες αίμα και δύο γιατρούς για να με ράψουν. Επισκληριδιο έκανα κι εγώ αλλά δεν μου άφησε κανέναν πόνο. Κάθε γέννα είναι διαφορετική όπως και κάθε οργανισμός επίσης. Με την φίλη μου γεννησαμε σχεδόν μαζί κι εκείνη(με καισαρική) ανάρρωσε πιο γρήγορα από εμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Αυτο που πιστεύετε μερικες οτι αναρρώνεις πιο γρηγορα απ'την καισαρική (απο ενα σοβαρο χειρουργείο) με ξεπερνάει πραγματικά!Για ψαξτε λιγο πόσες εσωτερικές τομες γινονται σε μια καισαρική γιατι δεν ειναι μονο η εξωτερική που φαινεται και πόσους κινδύνους κρυβει και για την μαμα αλλα και για το μωρό..Και για την ιστορία 5 μηνες μετα και ακομα ποναω απ'την καισαρική.5 μηνες μετα και ακομα πονάω απ'την επισκληριδιο..

Να σου ζήσει και το ζουζουνακι σου. Γερό κι ευλογημένο να είναι!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Και σενα να σου ζήσει!Να'ναι γερά τα παιδάκια μάς!

Λυπαμαι που είχες τετοια επιπλοκή στον τοκετό σου!Ελπιζω σε επόμενη γέννα να ειναι εύκολα τα πράγματα και γρήγορα!!

Η επισκληριδιος για την καισαρική δεν ειναι ιδια με του φυσιολογικού τοκετου.Ειναι πολυ μεγαλύτερη δόση.Εμενα μου καναν 3 φορές πριν μπω χειρουργείο και 2 μετα.Και για τους πονους ο γιατρος μου μου ειπε οτι οσες γυναικες εχουν λεπτο λιπωδη ιστό πονανε πολυ γιατι νιώθουν ολες τις εσωτερικές τομες ειδικα τις μυϊκές.Γιαυτο νομιζουν οτι αναρρωνουν πιο γρηγορα κάποιες κοπέλες.Εχουν περισσότερο λίπος στην κοιλιά..Πληρη ανάρρωση απο μια καισαρικη για ολες ειναι στους 6 μήνες ομως!

Όντως είναι διαφορετική η δοσολογία. Εμένα μου έβαζαν φάρμακο κάθε δύο ώρες από λίγο. Για το λίπος δεν το ήξερα αν και η φίλη μου είναι υπερβολικά αδύνατη. Ίσως να ανήκει στις εξαιρέσεις...

Το θέμα είναι να μην τρομάξουμε μόνο το κορίτσι μας εδώ που άνοιξε την συζήτηση. Θα φοβηθεί περισσότερο με αυτά που διαβάζει

Vasiliki μου όπως σου είπα να πας με χαρά. Εγώ παρόλα αυτά θυμάμαι μόνο με νοσταλγία την γέννα μου! Δεν θα είχα πρόβλημα να ζήσω και 100 φορές το ίδιο πράγμα για το γιο μου! Το ίδιο θα νιώσεις κι εσύ πίστεψε με!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω ότι στην καισαρική δεν είναι τόσο εύκολα τα πράματα,πολλές φορές το λέμε ελαφρά τη καρδιά άντε μωρέ να κάνω καισαρική να τελειώνω αλλά είναι ένα χειρουργείο όπως οποιοδήποτε άλλο χειρουργείο με επιπτώσεις,χρειάζεται μήνες να ανάρρωσεις πλήρως,εγώ έχω 5 μήνες που γέννησα και ακόμη είναι φορές που πονάω,εγώ προσωπικά γέννησα με ολική νάρκωση και δεν κατάλαβα τίποτα ξύπνησα και δεν ήξερα καν τι γίνεται με το μωρό.ευχομαι στην κοπέλα να γεννήσει φυσιολογικά και δεν χρειάζεται να φοβάται όταν έρθει η ώρα δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαιρεστσι τα παιδακια σας!οσο και να φοβαμαι ειναι κατι που πρεπει να το περασω!ευχομαι να το περασω οσο πιο ανωδυνα γινετε!ειναι μεχρι να ερθει η ωρα μετα ολα μπαινουν στο δρομο τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2019 at 11:59 ΠΜ, ο/η vivika10 είπε:

Θα συμφωνήσω ότι στην καισαρική δεν είναι τόσο εύκολα τα πράματα,πολλές φορές το λέμε ελαφρά τη καρδιά άντε μωρέ να κάνω καισαρική να τελειώνω αλλά είναι ένα χειρουργείο όπως οποιοδήποτε άλλο χειρουργείο με επιπτώσεις,χρειάζεται μήνες να ανάρρωσεις πλήρως,εγώ έχω 5 μήνες που γέννησα και ακόμη είναι φορές που πονάω,εγώ προσωπικά γέννησα με ολική νάρκωση και δεν κατάλαβα τίποτα ξύπνησα και δεν ήξερα καν τι γίνεται με το μωρό.ευχομαι στην κοπέλα να γεννήσει φυσιολογικά και δεν χρειάζεται να φοβάται όταν έρθει η ώρα δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς 

ΠΟΣΟ συμφωνω μαζι σου ομως..δεν εζησα το φυσιολογικο τοκετο ομως το μετα της καισαρικης δεν ειναι τοσο ευκολο..οποτε θα συστηνα σε ολες να προσπαθησουν τη φυσιολογικη γεννα..ωστοσο και παλι ειναι προσωπικη εμπειρια και αποψη.οσο για την εππισκληρηδιο  ειναι αναλογα τον οργανισμο.δεν εχει παρενεργειες ισα ισα ο ρολος της ειναι βοηθητικος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...