Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φοβος για τον τοκετο


Recommended Posts

Καλημερα!ειμαι στην 29w5d οσο πλησιαζει ο καιρος για τον τοκετο αγχωνομαι πολυ.ελεγα να μην κανω επισκληριδιο γτ εχω ακουσει πολλα και την φοβαμαι αλλα δν ξερω αν θα αντεξω τον πονο!!ωρες και φορες τρομαζω τοσο πολυ ου δν ξερω πως να το αντιμετωπισω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου.. θα σ πω την δική μ εμπειρία  εγώ όταν πήγε η διαστολή μου στο 4-5ποναγα πάρα πολύ δεν μπορούσα να αντέξω τον πόνο γιατί ερχόταν κράταγε πολύ έφευγε για λίγο κ ξαναερχοταν..εννοείται πως είπα για επισκληριδιο δεν υπήρχε περίπτωση να μην έκανα δεν άντεχα την έκανα κ μετά δεν αισθανόμουν τιποτα..Ίσως άμα είχα κάνει μαθήματα ανοδινου τοκετού να άντεχα τι να πω.. μην το σκέφτεσαι έτσι θα δεις εκείνη την στιγμή αν αντέχεις η Όχι κ αποφασίζεις..Υπάρχουν κ κοπέλες που αντέχουν τον πόνο κ όλα καλά δεν χρειάζεται να κάνουν είναι καθαρά στο ποσό αντέχεις τον πόνο!!!!Εύχομαι όλα να πάνε καλά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήμέρα κ με το καλό το μωράκι σου!κάπως έτσι ένιωθα και εγώ!δεν είχα ξανά κάνει επισκληριδιο και με είχαν "τρομαξει"με διαφορά που μου έλεγαν!Όταν έφτασα διαστολή 2 ζήτησα γιατί λέω αν πονάω τώρα έτσι μετά τι θα γίνει????έκανα και δεν κατάλαβα τίποτα!!!!!να μη φοβάσαι καθόλου!Αφού με ρώτησε και η μαία αν πόνεσα τόσο και της είπα ότι σχεδόν δε το κατάλαβα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angela7 είπε:

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου.. θα σ πω την δική μ εμπειρία  εγώ όταν πήγε η διαστολή μου στο 4-5ποναγα πάρα πολύ δεν μπορούσα να αντέξω τον πόνο γιατί ερχόταν κράταγε πολύ έφευγε για λίγο κ ξαναερχοταν..εννοείται πως είπα για επισκληριδιο δεν υπήρχε περίπτωση να μην έκανα δεν άντεχα την έκανα κ μετά δεν αισθανόμουν τιποτα..Ίσως άμα είχα κάνει μαθήματα ανοδινου τοκετού να άντεχα τι να πω.. μην το σκέφτεσαι έτσι θα δεις εκείνη την στιγμή αν αντέχεις η Όχι κ αποφασίζεις..Υπάρχουν κ κοπέλες που αντέχουν τον πόνο κ όλα καλά δεν χρειάζεται να κάνουν είναι καθαρά στο ποσό αντέχεις τον πόνο!!!!Εύχομαι όλα να πάνε καλά ?

Σε ευχαριστω πολυ!και εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!βλεπω βιντεακια για να παρω μα ιδεα αλλα πιο πολυ με αγχωνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Καλήμέρα κ με το καλό το μωράκι σου!κάπως έτσι ένιωθα και εγώ!δεν είχα ξανά κάνει επισκληριδιο και με είχαν "τρομαξει"με διαφορά που μου έλεγαν!Όταν έφτασα διαστολή 2 ζήτησα γιατί λέω αν πονάω τώρα έτσι μετά τι θα γίνει????έκανα και δεν κατάλαβα τίποτα!!!!!να μη φοβάσαι καθόλου!Αφού με ρώτησε και η μαία αν πόνεσα τόσο και της είπα ότι σχεδόν δε το κατάλαβα!

Καλημερα!σε ευχαριστω!και εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!η αληθεια ειναι οτι σε οποιον εχω πει οτι σκεφτομαι να γεννησω χωρις επισκληριδιο με κοιταως σαν τρελλη και μου απανταει οτι δν υπαρχει λογος να περασω αυτους τους πονους αλλα εχω ακουσει τοσα για την επισκληριδιο που εχω φοβηθει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!και εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!βλεπω βιντεακια για να παρω μα ιδεα αλλα πιο πολυ με αγχωνουν!

Μην αγχώνεσαι δεν θα καταλάβεις τίποτα...Εσένα τι σε αγχώνει το αν θα πονέσεις εκεί την στιγμή? Η κάτι άλλο? Εμένα πάντως Στον οικογενειακό μου περίγυρο όλες έχουν κάνει κ δεν έχουν πάθει κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vasiliki30 ξεκινά χωρίς και θα Δεις πως θα τη ζητάς μετά!εγω δεν ξερω καμια κοπελα (περα απο 2 εδω στην ομάδα) που να γέννησε χωρίς!Ααα και τις γυναίκες της γενιάς της μαμάς μου!Οπ ως στα λένε είναι!Δεν αξίζει να πονέσεις τόσο...αλλα να μην το φοβάσαι γιατί πραγματικά δεν είναι κάτι!αν ήταν επικίνδυνο δεν θα το έκαναν τόσοι κ τόσοι..και δεν αναφέρομαι μόνο σε γέννες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Κ εγω από κάποιο σημείο κ μετα ζήτησα επισκληριδιο γιατί δεν άντεχα και όλα καλά πήγαν δεν έπαθα κάτι... Προσπάθεισε να μην ακούς διαφορά, στη πλειονότητα των περιπτώσεων όλα καλά πάνε με την επισκληριδιο, δεν υπάρχει καποια σοβαρή παρενέργεια.. Με το καλό το μωρακι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για την συμπαρασταση!ειναι και αυτο το αγνωστο που σε τρομαζει!και εγω πιστευω δν θα αντεξω εκεινη την ωρα το μονο που θα θελω θα ειναι να μου κανουν επισκληριδιο!!απλα λενε οτι ποναει η μεση σου,δν συνερχεσε ευκολα ...μεχρι και οτι μπορει να μεινεις παραλυτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vasiliki30   "Μπορει να μείνεις παράλυτη;;;;" Για όνομα του θεού, ποιος τα λέει αυτά τα πράγματα;;;; Μην αγχώνεσαι τοσο κορίτσι μου.... Όλα καλα θα πάνε...!!!! Εκατομμύρια γυναίκες σε όλο τον κόσμο κάνουν επισκληριδιο και δεν τους συμβαίνει τίποτα κακό!!!! Και εγω έχω κάνει επισκληριδιο λόγω καισαρικής.. αμέσως συνήλθα. Με το καλό σου εύχομαι!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλημερα!ειμαι στην 29w5d οσο πλησιαζει ο καιρος για τον τοκετο αγχωνομαι πολυ.ελεγα να μην κανω επισκληριδιο γτ εχω ακουσει πολλα και την φοβαμαι αλλα δν ξερω αν θα αντεξω τον πονο!!ωρες και φορες τρομαζω τοσο πολυ ου δν ξερω πως να το αντιμετωπισω!!

Καλημέρα! Εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο δεν υπήρχε επιλογή να κάνω επισκληριδιο. Πήγα σε μαθήματα ανώδυνου τοκετού γίνονται από το ΙΚΑ της περιοχής σου. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη μας έμαθαν αναπνοές που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εκείνη την ώρα αλλά και φροντίδα νεογέννητο τα σημάδια του τοκετού που αρχίζει κλπ. Ψάξε το να πας γίνεται πολύ καλή προετοιμασία. Α και μάθημα θηλασμού κάνουν που με βοήθησε πάρα πολύ. Πάρε τηλ στο ΙΚΑ να ρωτήσεις.... 

Οι μαιες σε αυτά τα μαθήματα που σου γράφω μας είπαν ότι η επισκληριδιος παλιά γινόταν από τους γυναικολόγους η αλλά άτομα και μπορεί να υπήρχαν αυτά τα περιστατικά να μη τα πιάνει η ένεση να μουδιαζουν αλλά μέρη κλπ. Πλέον εδώ κ πολλά χρόνια γίνεται μόνο από αναισθησιολογο κ είναι ασφαλής διαδικασία δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Ευχαριστω για την συμπαρασταση!ειναι και αυτο το αγνωστο που σε τρομαζει!και εγω πιστευω δν θα αντεξω εκεινη την ωρα το μονο που θα θελω θα ειναι να μου κανουν επισκληριδιο!!απλα λενε οτι ποναει η μεση σου,δν συνερχεσε ευκολα ...μεχρι και οτι μπορει να μεινεις παραλυτη

Η αλήθεια είναι πως για κάποιο διάστημα νιώθεις τη μεσουλα σου κάπως πιο ευαίσθητη αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι δυσλειτουργικο όλο αυτό! Νομίζω ότι είναι λίγο ακραίες περιπτώσεις αυτές με τη παράλυση.. Αν ήταν τόσο επικυνδυνο πολύ απλά δε θα τη κάναμε ποτέ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλάχιστον σε μένα υπήρχαν στιγμές που απλά την ένιωθα κάπως πιο ευαίσθητη στα σκυψιματα αλλά 1 μισή χρονο μετά δε νιβθω τπτ απόλυτως!!!! Κ τωρα που είμαι ξανά έγκυος κ σκέφτομαι όλη τη διαδικασία λέω, δόξα το θεό που υπάρχει η επισκλιρηδιος! Άλλες πάλι κοπέλες δνε είχαν ποτέ αυτή την ευαισθησία..! Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο αλήθεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Kostef είπε:

Καλημέρα! Εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο δεν υπήρχε επιλογή να κάνω επισκληριδιο. Πήγα σε μαθήματα ανώδυνου τοκετού γίνονται από το ΙΚΑ της περιοχής σου. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη μας έμαθαν αναπνοές που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εκείνη την ώρα αλλά και φροντίδα νεογέννητο τα σημάδια του τοκετού που αρχίζει κλπ. Ψάξε το να πας γίνεται πολύ καλή προετοιμασία. Α και μάθημα θηλασμού κάνουν που με βοήθησε πάρα πολύ. Πάρε τηλ στο ΙΚΑ να ρωτήσεις.... 

Οι μαιες σε αυτά τα μαθήματα που σου γράφω μας είπαν ότι η επισκληριδιος παλιά γινόταν από τους γυναικολόγους η αλλά άτομα και μπορεί να υπήρχαν αυτά τα περιστατικά να μη τα πιάνει η ένεση να μουδιαζουν αλλά μέρη κλπ. Πλέον εδώ κ πολλά χρόνια γίνεται μόνο από αναισθησιολογο κ είναι ασφαλής διαδικασία δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. 

Καληαπερα!σε ποιο δημοσιο νοσοκομειο γεννησες?και εγω στο τζανειο θα γεννησω αλλα μου ειπε ο γυναικολπγος μου οτι εχει αναισθησιολογο.θα κανω στο τζανειο μεσα στον Νοεμβριο μαθηματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kostef Καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς λόγους ρωτάω..... Ποιο είναι αυτό το δημόσιο νοσοκομείο που δεν επιτρέπει επισκληριδιο;;; Αναφέρεσαι στα τελευταία χρόνια ή παλιά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

@Kostef Καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς λόγους ρωτάω..... Ποιο είναι αυτό το δημόσιο νοσοκομείο που δεν επιτρέπει επισκληριδιο;;; Αναφέρεσαι στα τελευταία χρόνια ή παλιά;

Δεν είναι ένα είναι πολλά. Στην Κρήτη. Από οσο ξέρω δεν είναι ότι δεν επιτρέπεται δεν κάνουν στους φυσιολογικός τοκετους μόνο στις καισαρικες. Λογικά λόγω προσωπικού. Νομίζω τα πιο πολλά της επαρχίας είναι έτσι. Κ γέννησα πέρυσι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Καληαπερα!σε ποιο δημοσιο νοσοκομειο γεννησες?και εγω στο τζανειο θα γεννησω αλλα μου ειπε ο γυναικολπγος μου οτι εχει αναισθησιολογο.θα κανω στο τζανειο μεσα στον Νοεμβριο μαθηματα

Για Αθήνα δε ξέρω καθόλου τα νοσοκομεία... Εμάς εδώ στη Κρήτη νοσοκομεία στους φυσιολογικόυς τοκετους δεν κάνουν επισκληριδιο.. Σας φαίνεται τόσο παράξενο αλλά έτσι είναι. Εννοείται αν είχα την επιλογή θα έκανα αλλά με τις ανάσες πέρασε κ αυτό κ τώρα δε θυμάμαι τίποτα που λέει ο λόγος. 

Ρώτα να κάνεις για το θηλασμό μάθημα. Εμένα με βοήθησε πολύ. Ήμουν προετοιμασμενη μετά τη γέννα αν δεν τα είχα κάνει θα τα έβρισκα σκούρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!μην αγχώνεσαι για τίποτα,από τον 7 είχα τρελό άγχος Γιατί ειχα θρομβοφιλια και ζαχαρωδη διαβήτη και θα γεννούσα σε δημόσιο χωρίς τον γιατρό μου,δεν κατάλαβα τίποτα γέννησα με καισαρική Αρχές του 9 και όλα μια χαρά τζάμπα το άγχος που είχα.οσο για την επισκληριδιο κάνουνε και στα δημόσια απλά την πληρώνεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie σε κανένα δημόσιο Στις επαρχίες δ κάνουν επισκληριδιο. Άμα πας με καισαρική σ κάνουν ραχιαια αναισθησία κ όχι επισκληριδιο. Σου φαίνεται παράλογο εν έτη 2019 ε;; και όμως πίστεψε με ακόμη κ στην Αθήνα δ ξέρω αν κάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni κορίτσι μου δε μου φαίνεται παράλογο.... μου φαίνεται ασύλληπτο!!!! Στην Αθήνα κάνουν επισκληριδιο σε όλα τα δημόσια εδώ και χρόνια!!!! Όσον αφορά άντρες που είναι κατά της επισκληριδιου....είτε είναι γιατροί είτε όχι......... no comment! Γιατί ίσως πω κάτι που δεν πρέπει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γέννησα χωρίς επισκληριδιο σε δημόσιο στην επαρχία. Δεν κάνουν γιατί δεν είναι στο πρωτόκολλο για φτ. Τα είχα κανονίσει με τον αναισθησιολογο ιδιωτικά από πριν, θα έπαιρνε το κατιτίς του. Δεν πρόλαβα όμως γιατί έφτασα στο νοσοκομείο με μεγάλη διαστολή (8). Οι πόνοι της γέννας ναι, είναι πολύ δυνατοί αλλά στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που μεσολαβούν σε πλημμυρίζει μια ευτυχία που σε κάνει να αντεχεις το επομενο κύμα. Τουλαχιστον ετσι το βιωσα εγω. Αν ξαναγεννούσα θα έκανα οπωσδήποτε επισκληριδιο γιατί θα ήμουν πιο πολύ "εκει" και πιο συνεργασιμη. Φαντάσου μου ελεγαν "μην σπρώχνεις" αλλά το σώμα μου έσπρωχνε αντανακλαστικά. Ήθελα να σηκωθω γιατί η μόνη στάση που με ανακούφιζε ήταν στα 4 αλλά με κρατούσαν ξαπλωμένη. Ευτυχώς έγιναν όλα πολύ γρήγορα και στην εξώθηση ένιωσα τη λύτρωση. Ούτε το κόψιμο δεν κατάλαβα (χωρίς αναισθησία) ούτε το κάψιμο από το άνοιγμα του κόλπου. Ακούγονται τρομακτικά αλλά το μόνο που θες εκείνη τη στιγμή είναι να βγει αυτό που νιώθεις ότι έχεις ανάμεσα στα πόδια. Θεωρώ εν τέλει ότι η επισκληριδιος είναι μια ποιότητα ζωής που είναι κρίμα να μην την χρησιμοποιούμε στο σύγχρονο κόσμο. Δεν θα έβγαζα φρονιμιτη χωρίς αναισθησία παρόλο που κι εκεί ενεχει κάποιους κινδύνους (πχ νέκρωση γναθου, αν και παρα πολύ σπάνια). Gelie ένας αντρας μου είχε πει ότι δεν αγαπάς το παιδι σου αν δεν νιώσεις τους πόνους της γέννας. Τον πήρε και τον σήκωσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ένας αντρας μου είχε πει ότι δεν αγαπάς το παιδι σου αν δεν νιώσεις τους πόνους της γέννας. 

Να παει να γεννήσει αυτός να του πεις!! Βρε κορίτσια χαράς το κουράγιο σας.Εγω όχι να γεννήσω χωρίς επισκλειριδιο... Έχω απορρίψει τον φυσιολογικό εδώ και πολλά χρόνια στην ιδέα και μόνο ότι θα βγει ολόκληρο παιδί από εκεί κάτω με πιάνει πανικος
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope Να χαίρεσαι το παιδάκι σου... Να είναι γερό και καλοτυχο... Είσαι πολύ γενναία έχω να σου πω.... Όλα αυτά που περιεγραψες μου φαντάζουν τουλάχιστον τρομακτικά και βγαλμένα από άλλη εποχή!!!! Προκειμένου να μην τα βιώσω ήμουν διατεθειμένη να γεννήσω όχι απλά σε άλλο νομο...... Αλλά πιθανόν και σε άλλη χώρα!!!! Εγώ είμαι από τις γυναίκες για τις οποίες η μητρότητα ήταν αυτοσκοπος και ήξερα πως μόλις κάνω παιδί θα γυρίσω στη ζωή μου μια νέα σελίδα γιατί πολύ απλά αυτό ήταν πάντοτε το μεγαλύτερο όνειρο μου.....  Ομως ποτε δε διανοουμουν την πιθανότατα κοντα στο 2020 να γεννήσω χωρίς επισκληριδιο...!!!!!  Όλα αυτά τα χρόνια συζητώντας με φίλες και γνωστές έχουν ακούσει διάφορες αποψεις τα αυτάκια μου..... Το οτι μπορει να κουτσαθεις να παραλύσεις προσωρινά ή μονιμα, να αποκτησει πρόβλημα το ενα σου ποδι...... να ποναει η μεση σου κατα καιρους.... Ακόμη και το ότι αν γεννήσεις με επισκληριδιο διαπράττεις αμάρτημα γιατί αποφευγεις τους πόνους της γέννας (οι οποίοι είναι δοσμένοι από το Θεό και λειτουργούν εξαγνιστικα για τις αμαρτίες που έχεις κάνει)... Τι να πω για ολα αυτα;;;;;; Βγάζω φλυκταινες απλά... Το μόνο που θα επισημάνω είναι πως ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΜΕΣΑΊΩΝΑ.... Ελεος με όλες αυτές τις μπούρδες!!!!! Και το πιο εξοργιστικό είναι πως τις περισσότερες φορές αυτές όλες οι απόψεις έχουν διαμορφωθεί σε πρώτο επίπεδο από άντρες... Δεν ξέρω αν σας φαίνεται και εσάς το ίδιο παράδοξο όλο αυτό.... Άντρες να λένε στις γυναίκες τι είναι σωστό να κάνουν με το σώμα τους.... λες και έχουν γεννήσει και εκείνοι και ξέρουν...!!!!! Αγανακτώ  ??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω γεννήσει αλλά διαβασα το θέμα γτ Μ φάνηκε ενδιαφέρον! Και έχω να σχολιάσω ένα δύο πράγματα!

Seriously? Υπάρχουν άνδρες που έχουν λόγο για το πώς θα γεννήσει κ πως θα διαχειριστεί το σώμα της μια γυναίκα; Τουλάχιστον σαδιστικό! Δλδ 9 μήνες με ζαλάδες ναυτίες εμετοι πείνα δίψα(είμαι στο πρώτο τρίμηνο κ αυτά έχω βιώσει μέχρι στιγμής) αϋπνία αργότερα γτ θα κλωτσαει δε θα βολεύεται η γυναίκα το βάρος οι εξετάσεις κ όλο αυτό που τραβάει μια γυναίκα πριν το τοκετό και είμαι σίγουρη ότι κανένας άνδρας δεν θα άντεχε ούτε για ένα μήνα (εδώ αρρωσταίνουν με γρίπη κ φέρνουν τη συντέλεια του κόσμου) θα μας που ότι ωφειλουμε σα γυναίκες να λιποθυμαμε από το πόνο γιατί έτσι πρέπει(όταν στραμπουλανε ένα πόδι κ χαπακωνονται κ κλαίγονται μέχρι να τους περασει); Δλδ καραφλιασα! Απίστευτο κ μόνο που το σκέφτομαι!

Το δεύτερο είναι για το πρωτόκολλο στα δημόσια στην επαρχία; Οι εγκύκλιοι δεν είναι ενιαίοι σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία; Μήπως έχουν έλλειψη είτε σε αναισθησιολογους είτε σε επισκληριδιους κ το.δικιολογουν έτσι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...