Μετάβαση σε περιεχόμενο

βοηθεια!


Recommended Posts

κοριτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας...

τισ τελευταιες 3 με 4 μερες αντιμετωπιζουμε ενα μικρο προβληματακι με την μπεμπουλα μας η οποια ειναι 3μισι εβδομαδων...

εχω παρατηρησει οτι δυσκολευεται παρα πολυ να κανει τα κακακια της. την ωρα που προσπαθει την βλεπω οτι ζοριζεται πολυ, κοκκινιζει η μουριτσα της, σφιγγεται, τρεμει, βαζει τα κλαμματα και μετα αφου τα καταφερει ηρεμει... απλα, αυτη η διαδικασια μπορει να παρει και μια ωρα και δεν ξερω τι να κανω πια! κακακια κανει συνεχεια εν τω μεταξυ, δηλαδη μπορει να ειναι και 7 και 8 φορες την μερα. απολυτα φυσιολογικο μου ειπε η παιδιατρος εαν σκεφτειτε και οτι τρωει και πολυ και συνεχεια, ευτυχως!!! αν και με αποκλειστικο θηλασμο, καταφερει να παιρνει 40 με 50 γραμμαρια την μερα. εχει παρει σχεδον ενα κιλο σε 3 εβδομαδες! φυγαμε απο το μαιευτηριο 2870 και προχτες που την ζυγισαμε ηταν 3740...

αυτο ειναι οι λεγομενοι κολικοι που λενε ολοι? το ξερω οτι ειναι ηλιθια ερωτηση...

επισης θελω να μου πειτε εαν εχετε παρατηρησει αν υπαρχουν καποια φαγητα που μπορει να εχω φαει εγω και να την δυσκολευουνε περισσοτερο η να την πειραζουνε... ας πουμε τισ τελευταιες 2 μερες εφαγα πολυ σαλατα και ειδα οτι ηταν οι χειροτερεσ μερεσ τις αυτες. λετε να εχει σχεση?και αν ναι, εσεις τι εχετε παρατηρησει, τι να σταματησω να τρωω? σπαραζει η καρδια μου που δεν μπορω να κανω τιποτα βρε κοριτσια! ειμαι και αυπνη συνεχεια και εν ξερω πια τι να κανω (εκτοσ απο υπομονη)

φιλακια σε ολες και ευχαριστω πολυ πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ Η ΘΕΚΛΑ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ. ΑΠΟ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ. εΓΩ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΒΡΕΦΟΣ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΤΣΑΙ ΓΛΥΚΑΝΗΣΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΙΝΑΜΕ ΕΝΑ ΓΑΛΑ ΕΙΔΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΦΡΥΣΟΛΑΚ ΚΟΜΦΟΡΤ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΜΕ ΤΣΑΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΑΝΗΣΟΥ Η ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΜΑΣΑΖ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑΤΗΣ ΜΕ ΛΑΔΙ ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΔΥΣΚΙΛΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΑ. ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΘΗΛΑΖΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ.ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΙΛΙΟ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera!na xairesai tin mpempoula sou!

ligo poli ola ta paidakia exoun kapia stigmi zoria me ta kakakia tous.kaneis ligo masaz stin koilitsa kai exetin anaskela ligize pote to ena kai pote to allo podi stin koilitsa tis kanto toulaxiston 10 fores to kathe podi kai meta kai ta duo tautoxrona!emena tin mikri mou tin anakoufize polu1min to kaneis amesos meta to fagito ase na perasei toulaxiston 1.30 0ra.tin dikia mou tin mpempa tin anakoufise polu auto apla tha deis apotelesmata meta apo 2,3 meres.kanto 3 4 fores tin imera!kai to xliaro mpanio kai askisi meta tha tin voithisei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα διαφωνήσω με το τσάι, ειδικά αν η μικρούλα θηλάζει αποκλειστικά!

από όσο ξέρω, στον αποκλειστικό θηλασμό δε δίνουμε τίποτε άλλο πέρα από το μητρικό γάλα, ούτε τσάι ούτε χαμομήλι ούτε νερό.

Ο μπεμπούλης μου είναι δυόμιση μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Η δυσκολία στα κακάκια (που ενίοτε συνοδεύεται και από αέρια) δε σχετίζεται με δυσκοιλιότητα. Από όσο γνωρίζω, η δυσκοιλιότητα προκαλείται από κάποια γάλατα του εμπορίου και όχι από το μητρικό. Άλλωστε με 7-8 κενώσεις την ημέρα, κάθε άλλο παρά δυσκοιλιότητα έχει η μικρή. Στην περίπτωσή σας, είναι μια διαδικασία που σύντομα θα εξομαλυνθεί - όπως και τα συχνά γεύματα (και κατά προέκταση και οι συχνές κενώσεις).

Το ζεστό μπανάκι θα τη βοηθήσει να ηρεμήσει για να κοιμάται λίγο καλύτερα τις βραδινές ώρες. Στην περίπτωσή μας το μασαζάκι στην κοιλίτσα με δεξιόστροφη φορά (όπως οι δείκτες του ρολογιού) και η όρθια (όσο γίνεται σε αυτή την ηλικία) θέση βοηθούσαν στην ανακούφιση από τον πόνο.

Οι κολικοί είναι πόνοι στην κοιλιά, οι οποίοι όμως δε σχετίζονται με τα κακάκια, δεν έχουν σαφή αιτιολογία και δε σταματάνε εύκολα. Το μωρό τεντώνει και μαζεύει πολύ έντονα τα ποδαράκια του και κλαίει σπαρακτικά...

Τέλος για τα φαγητά, έχω παρατηρήσει ότι τον "ταράζουν" τα εξής:

- Κρεμμύδι

- Ξηροί καρποί

Μου είπαν και δεν έχω δοκιμάσει καθόλου όσπρια και ειδικά τα κουκιά.

Επίσης τον ενοχλούν πολύ τα εσπεριδοειδή (μου φαίνεται ότι κάνουν τα κακάκια του να τον τσούζουν όταν τα κάνει αλλά και μέχρι να του αλλάξω πάνα): πορτοκάλια, λεμόνια, μανταρίνια.

Θα ανοίξω καινούργιο θέμα με τα φαγητά που πειράζου στο θηλασμό να τα έχουμε όλα συγκεντρωμένα... η εμπειρία των παλιών θα μας είναι πολύτιμη!!!

Θα δεις ότι όλα θα πάνε σύντομα πολύ καλύτερα. Τα εντεράκια τους είναι ακόμα ανώριμα και είναι λογικό να ταλαιπωρούνται τα μωράκια μας...

Και πάλι να σου ζήσει η κουκλίτσα!!!

Φιλιά,

Έλενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα :) σιγουρα εχει να κανει με το τι τρως. ειχα κι εγω τετοιο προβλημα στην αρχη και μετα απο επικοινωνια με την παιδιατρο μας μου ειπε να καταναλωσω τροφες που βοηθουν, οπως συκα,δαμασκηνα, σουπες κλπ. δοκιμασε το και πιστεω πως θα εχεις αποτελεσμα. τσαι ξερω πως δεν επιτρεπεται στο θηλασμο. τουλαχιστον εγω δεν του εδινα. οι κολικοι δεν εχουν σχεση με την δυσκοιλιοτητα. μου κανει εντυπωση που θηλαζει αποκλειστικα και εχει τετοιο προβλημα. ο δικος μου με το που θηλαζει τα κακακια του ηταν ρευστα παντα. αν συνεχισει το προβλημα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με τον/την παιδιατρο σου. φιλια:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annamaria.b έγραψε:

τισ τελευταιες 3 με 4 μερες αντιμετωπιζουμε ενα μικρο προβληματακι με την μπεμπουλα μας η οποια ειναι 3μισι εβδομαδων...

να σου ζήσει!

εχω παρατηρησει οτι δυσκολευεται παρα πολυ να κανει τα κακακια της.

πώς είναι τα κακάκια; τι χρώμα έχουν; είναι μαλακά;

δεν είναι κολικοί.

επισης θελω να μου πειτε εαν εχετε παρατηρησει αν υπαρχουν καποια φαγητα που μπορει να εχω φαει εγω και να την δυσκολευουνε περισσοτερο η να την πειραζουνε... ας πουμε τισ τελευταιες 2 μερες εφαγα πολυ σαλατα και ειδα οτι ηταν οι χειροτερεσ μερεσ τις αυτες. λετε να εχει σχεση?και αν ναι, εσεις τι εχετε παρατηρησει, τι να σταματησω να τρωω?

οι τροφές που κυρίως δημιουργούν προβλήματα είναι τα γαλακτοκομικά και ειδικά το γάλα της αγελάδος και τα προϊόντα του.

οι φυτικές ίνες των τροφών δεν περνούν στο γάλα για να βοηθήσουν

θα πρέπει να διακρίνεις αν είναι πρόβλημα δυσκοιλιότητας ή κάτι άλλο.

Αν θέλεις απάντησε και στις παρακάτω ερωτήσεις:

πώς γεννήθηκε το μωρό; πώς ήταν ο τοκετός;

παίρνεις συμπλήρωμα σιδήρου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!

Εγώ όταν θήλαζα δεν έτρωγα καθόλου πράσινες σαλάτες και από την ντομάτα έβγαζα τη φλούδα. Γενικότερα από ότι ξέρω εάν δεν τρως φυτικές ίνες θα βοηθήσεις το μωράκι σου, το οποίο δεν έχει ακόμα ώριμο πεπτικό σύστημα.

Αυτά όμως θα σου τα πει και η γιατρός. Επίσεις δεν πρέπει να τρως ιδιαίτερα πικάντικα φαγητά, όχι κρεμμύδια. Κάνουν ιδιαίτερα καλό οι σούπες.

Ελπίζω σύντομα να ηρεμήσει το μωράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi έγραψε:

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!

Εγώ όταν θήλαζα δεν έτρωγα καθόλου πράσινες σαλάτες και από την ντομάτα έβγαζα τη φλούδα. Γενικότερα από ότι ξέρω εάν δεν τρως φυτικές ίνες θα βοηθήσεις το μωράκι σου, το οποίο δεν έχει ακόμα ώριμο πεπτικό σύστημα.

Αυτά όμως θα σου τα πει και η γιατρός. Επίσεις δεν πρέπει να τρως ιδιαίτερα πικάντικα φαγητά, όχι κρεμμύδια. Κάνουν ιδιαίτερα καλό οι σούπες.

Ελπίζω σύντομα να ηρεμήσει το μωράκι σου.

Οι φυτικές ίνες δεν περνούν στο γάλα και δεν δημιουργούν πρόβλημα στο μωρό. Ο άνθρωπος φυσιολογικά μπορεί να τρέφεται με ωμά φρούτα, ωμούς ξηρούς καρπούς, ωμά λαχανικά, μέλι, αυγά κρέας και ψάρι.

Οι τροφές που δεν μπορεί να φάει ωμές (λαχανικά που δεν τρώγονται ωμά, όσπρια, δημητριακά) καθώς επίσης και τα γαλακτοκομικά, περιέχουν ουσίες που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στο μωρό, όμως οι ουσίες αυτές δεν έχουν σχέση με τις φυτικες ίνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Αglaia

"...πώς γεννήθηκε το μωρό; πώς ήταν ο τοκετός;

παίρνεις συμπλήρωμα σιδήρου;"

Αglaia μπορείς να μας αναπτυξεις λιγο τα παραπανω σε σχεση με το θηλασμο;;;

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααα!!!! Κι εγώ τόσους μήνες έχω στερηθεί τα λαχανικά γιατι μου είπαν στο μαιευτηριο, μεσα σε πολλά όχι, πως δεν πρεπει να τρωω και οτιδηποτε πρασινο!!

Πάντως κι εμενα ετσι εκανε το μπεμπακι μου οταν ηταν νεογεννητο. Οταν ηθελε κακακια ζοριζοταν πολυ κι εκλεγε, αλλα τα κακακια ήταν φυσιολογικα, σαν μουσταρδα και έκανε πολλές φορές τη μερα. Δεν την προλάβαινα!! Δεν εκανα κατι για αυτο, μολις μεγάλωσε λίγο της πέρασε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ax kai exw kopsei tis salates toses evdomades kai polu mou exoun leipsei...

PROS AGLAIAP

oxi den einai provlhma duskoiliothtas giati allazw toulaxiston 5 panes lerwmenes me kaka thn mera... kumainontai metaxu ugroutsikwn kai ufhs moustardas, einai malaka nai...

nai pairnw legofer dioti exw stigma mesogeiakhs anaimias k xamilo aimatokrith

o toketos htan fusiologikos, phga sto maieuthrio logw tou oti eixe arxisei h diastolh kai mou evalan kai oro kai dihrkese 4-5 wres, ola kala den paraponiemai... ligo zoristhkame dioti evgaine me to xeri panw sto magoulo kai htan kai kontos sxetika o lwros, alla ola kala sto telos...

apo otan sou eixa grapsei den exei allaksei kati... alles fores kanei kaka kai apla exei ena provlimatismeno ufos, alles fores zorizetai polu kai ksupnaei kai mesa ston upno ths kai klaiei gia na kanei... den mporw na entopisw ton susxetismo...

euxaristw polu kai pali

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...