Μετάβαση σε περιεχόμενο

Να ελπίζουμε σε φυσιολογική σύλληψη;


Recommended Posts

Διαβάζω αντίστοιχα θέματα όλον αυτόν τον χρόνο προσπαθειών & χαίρομαι που μπαίνω στην παρέα σας. Καλώς σας βρήκα!

Λοιπόν να και η δική μου ιστορία...

Τον Μάιο του 2018 ξεκινήσαμε ελεύθερα επαφές χωρίς αποτέλεσμα ως τώρα. Ένα χρόνο μετά, δηλαδή τον φετινό Μάιο, έπειτα από προτροπή του γυναικολόγου μου, έκανα ορμονικές, καλλιέργεια κολπικού υγρού, σαλπιγγογραφία & ο σύντροφός μου σπερμοδιάγραμμα.

Έχουμε ήδη συμβουλευτεί τον γυναικολόγο μου & έχουμε κλείσει ραντεβού σε μία ακόμα γυναικολόγο που γνωρίζω για δεύτερη γνώμη. Αλλά θα ήθελα, εφόσον γνωρίζετε και σας είναι εύκολο, να μου λύσετε κάποιες απορίες σχετικά με τις εξετάσεις μας. 

Η καλλιέργεια και η σαλπιγγογραφία ήταν καλές. Όσον αφορά τις ορμονικές προβληματίστηκα, γιατί ο γιατρός είπε πως η προγεστερόνη μου είναι ελαφρώς χαμηλή (αν και εντός ορίων βάσει των εξετάσεων) και το ενδομήτριο μου πιο λεπτό από όσο για να υποστηρίξει εμφύτευση (7χιλ, αν θυμάμαι καλά πριν την υποτιθέμενη ωορηξία). Οι ωοθήκες μου είναι πολυκυστικές, γι' αυτό και έγραψα πριν "υποτιθέμενη". Ο κύκλος μου είναι ασταθής με μέσο όρο τις 34 ημέρες. Επίσης υπάρχει πιθανότητα για πολυποδάκι. 

Το σπερμοδιάγραμμα με προβλημάτισε επίσης. Η διάγνωση ήταν "ασθενοσπερμία". Θα αναφερθώ στο αποτέλεσμα που ήταν προβληματικό μήπως με διαφωτίσετε.

Έγραφε:

(a) Ζωηρά Κινούμενα 0% 

(b) Πρόσθια Κινούμενα 62%

Δηλαδή; Τίποτα δεν κινείται τόσο ώστε να γονιμοποιήσει;

Ο γιατρός  πρότεινε σπερματέγχυση μες στους επόμενους μήνες, αφού διορθωθεί η ασθενοσπερμία και σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου. Είμαι 31 και ο σύντροφος 34 χρονών.

Με βάση την εικόνα που σας περιγράφω να ελπίζουμε σε φυσιολογική σύλληψη κάποια στιγμή ή μόνο με ιατρική βοήθεια; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Freyja είπε:

Διαβάζω αντίστοιχα θέματα όλον αυτόν τον χρόνο προσπαθειών & χαίρομαι που μπαίνω στην παρέα σας. Καλώς σας βρήκα!

Λοιπόν να και η δική μου ιστορία...

Τον Μάιο του 2018 ξεκινήσαμε ελεύθερα επαφές χωρίς αποτέλεσμα ως τώρα. Ένα χρόνο μετά, δηλαδή τον φετινό Μάιο, έπειτα από προτροπή του γυναικολόγου μου, έκανα ορμονικές, καλλιέργεια κολπικού υγρού, σαλπιγγογραφία & ο σύντροφός μου σπερμοδιάγραμμα.

Έχουμε ήδη συμβουλευτεί τον γυναικολόγο μου & έχουμε κλείσει ραντεβού σε μία ακόμα γυναικολόγο που γνωρίζω για δεύτερη γνώμη. Αλλά θα ήθελα, εφόσον γνωρίζετε και σας είναι εύκολο, να μου λύσετε κάποιες απορίες σχετικά με τις εξετάσεις μας. 

Η καλλιέργεια και η σαλπιγγογραφία ήταν καλές. Όσον αφορά τις ορμονικές προβληματίστηκα, γιατί ο γιατρός είπε πως η προγεστερόνη μου είναι ελαφρώς χαμηλή (αν και εντός ορίων βάσει των εξετάσεων) και το ενδομήτριο μου πιο λεπτό από όσο για να υποστηρίξει εμφύτευση (7χιλ, αν θυμάμαι καλά πριν την υποτιθέμενη ωορηξία). Οι ωοθήκες μου είναι πολυκυστικές, γι' αυτό και έγραψα πριν "υποτιθέμενη". Ο κύκλος μου είναι ασταθής με μέσο όρο τις 34 ημέρες. Επίσης υπάρχει πιθανότητα για πολυποδάκι. 

Το σπερμοδιάγραμμα με προβλημάτισε επίσης. Η διάγνωση ήταν "ασθενοσπερμία". Θα αναφερθώ στο αποτέλεσμα που ήταν προβληματικό μήπως με διαφωτίσετε.

Έγραφε:

(a) Ζωηρά Κινούμενα 0% 

(b) Πρόσθια Κινούμενα 62%

Δηλαδή; Τίποτα δεν κινείται τόσο ώστε να γονιμοποιήσει;

Ο γιατρός  πρότεινε σπερματέγχυση μες στους επόμενους μήνες, αφού διορθωθεί η ασθενοσπερμία και σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου. Είμαι 31 και ο σύντροφος 34 χρονών.

Με βάση την εικόνα που σας περιγράφω να ελπίζουμε σε φυσιολογική σύλληψη κάποια στιγμή ή μόνο με ιατρική βοήθεια; 

 

Γεια σου κορίτσι μου κ καλώς ήρθες!Θα σου γράψω την γνώμη μου γιατί κ εγώ είμαι στις προσπάθειες εδώ κ 1,5χρονο σχεδόν κ έχω  επισκεφτεί κ εγώ καποιους γιατρούς κ έχω ακούσει κάποια πράγματα αλλά βέβαια εσύ πάνω απ' όλα να ακούσεις τους γιατρους σου γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Αρχικα θα σου έλεγα να επισκεφτεί ο άντρας σου έναν ανδρολογο να του εξηγήσει το σπερμοδιαγραμμα κ να ερμηνεύσει το αποτέλεσμα.Απ'τα λίγα που ξέρω κ το β μπορεί να γονιμοποιησει κ ο  άντρας σου έχει μια αρκετά καλή κινητικότητα στο β.Σ'ο,τι αφορά τα δικά σου τα γυναικολογικά,αυτά που ανέφερες φτιάχνονται μια χαρά.Κ το ενδομήτριο φτιάχνεται με κ γενικά ο κύκλος σου μπορεί να σταθεροποιηθεί με μια αγωγή.Υπαρχουν διαφορά χάπια γι'αυτα.Πιστευω ότι με τη σωστή αγωγή κ καθοδήγηση μπορείτε να πετύχετε φυσική σύλληψη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι αισιόδοξα τα λόγια σου, ανακουφίστηκα κάπως. Το ίδιο θέλω να πιστεύω κι εγώ για τη φυσική σύλληψη με κάποιες αγωγές και για τους δύο. Ελπίζω να είναι θετικότερη η προσέγγιση της άλλης γιατρού, γιατί ο πρώτος μας απογοήτευσε λέγοντας ότι τα προβλήματά μας είναι ντόμινο. Θα δρομολογήσω και το ραντεβού με ανδρολόγο όπως πρότεινες. Σ' ευχαριστώ  για την απάντησή σου. Αν θες πες μου κι εσύ την κατάσταση που αντιμετωπίζεις ή παράπεμψέ με σε κάποιο link να διαβάσω την ιστορία σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Freyja είπε:

Είναι αισιόδοξα τα λόγια σου, ανακουφίστηκα κάπως. Το ίδιο θέλω να πιστεύω κι εγώ για τη φυσική σύλληψη με κάποιες αγωγές και για τους δύο. Ελπίζω να είναι θετικότερη η προσέγγιση της άλλης γιατρού, γιατί ο πρώτος μας απογοήτευσε λέγοντας ότι τα προβλήματά μας είναι ντόμινο. Θα δρομολογήσω και το ραντεβού με ανδρολόγο όπως πρότεινες. Σ' ευχαριστώ  για την απάντησή σου. Αν θες πες μου κι εσύ την κατάσταση που αντιμετωπίζεις ή παράπεμψέ με σε κάποιο link να διαβάσω την ιστορία σου.

Κορίτσι μου εισαι πολύ ευγενική! Λοιπόν εγώ γίνομαι αισίως 34 τον Σεπτέμβριο κ έχουμε την ίδια ηλικία με τον άντρα μου.Οι εξετάσεις μου γενικα είναι αρκετά καλές.Το μόνο που με προβληματίζει είναι το δεύτερο μισό του κύκλου μου  παρατηρώ ότι κρατάει 12μερες.Η προγεστερόνη μου όμως είναι σε πολύ καλή τιμή κάτι το οποίο έρχεται σε αντίθεση με την μικρή ωχρινικη φαση.Δεν ξέρω ίσως κ αυτό να θεωρείται φυσιολογικο.Δυο γιατροι μου είπαν οτι σίγουρα κάνω νωρίτερα ωορρηξια απ'οτι πιστεύω.Γενικα δν έχω βγαλει άκρη με αυτό.Εσυ μετρησες σωστή μέρα την προγεστερόνη;Κανονικά γίνεται 7μερες πριν αδιαθετησεις.Αλλά εμας το σοβαρό θέμα ειναι το σπέρμα.Χαμηλη κινητικότητα,28% α+β.Ανδρολογος κ γυναικολόγος με ειδίκευση στην υπογονιμότητα μας είπαν ότι έχουμε πιθανότητες φυσικής σύλληψης αλλά πρέπει να έχουμε στοχευμένες επαφές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την προγεστερόνη τη μέτρησα την 7η μέρα του κύκλου στο πλαίσιο των ορμονικών. Θα δούμε μήπως η νέα γιατρός μάς κατευθύνει καλύτερα για να το ελέγξουμε όπως πρέπει. Θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει.

Από όσο ξέρω το σπέρμα με κάποιες αγωγές δυναμώνει. Σας έδωσε καρνιτίνη ή κάτι αντίστοιχο;

 Σκέφτηκες να δοκιμάσεις τεστ ωορηξίας για να είναι πιο στοχευμένες οι επαφές;

Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα χρόνου πάντως κι ελπίζω να έχετε σύντομα το αποτέλεσμα που επιθυμείτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Freyja είπε:

Την προγεστερόνη τη μέτρησα την 7η μέρα του κύκλου στο πλαίσιο των ορμονικών. Θα δούμε μήπως η νέα γιατρός μάς κατευθύνει καλύτερα για να το ελέγξουμε όπως πρέπει. Θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει.

Από όσο ξέρω το σπέρμα με κάποιες αγωγές δυναμώνει. Σας έδωσε καρνιτίνη ή κάτι αντίστοιχο;

 Σκέφτηκες να δοκιμάσεις τεστ ωορηξίας για να είναι πιο στοχευμένες οι επαφές;

Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα χρόνου πάντως κι ελπίζω να έχετε σύντομα το αποτέλεσμα που επιθυμείτε!

Εμένα ο αντρας μου πήρε 3μηνες profertil, έκανε ένα διάλειμμα κ θα ξαναξεκινησει.Εγω τεστ ωορρηξίας έχω πάρει πολλές φορές αλλά ποτέ δε βρήκα το απολυτα θετικό,εκεί που οι δύο γραμμουλες είναι ίδιες!Αυτό το μήνα θα ξανακάνω αλλά θα κάνω με πρωινά ούρα μήπως κ πετύχω το peak της ορμόνης.Εσυ έχεις κάνει;Εγώ είμαι πολύ απογοητευμένη πια.Ειμαι πεπεισμένη ότι παιδί θα κάνω με εξωσωματική κ μάταια παιδευομαστε τόσους μήνες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου,μου θυμησες την δικη μου ιστορια κατα καποιο τροπο!!

εγω προσπαθουσα 2 χρονια και βαλε για παιδακι και ετσι οπως εσυ εκανα απειρες εξετασεις, βεβαια σε μενα δεν ειχε βρεθει καποιο προβλημα,μονο στο σπερμα του αντρα μου καπως ετσι σαν το δικο σας!!

δεν μπορεις να καταλαβεις τι στεναχωρια και αγχος εχω περασει!!

εκανα και σπερματεγχυση χωρις αποτελεσμα!!!και συνεχιζα εξετασεις!!!

η καταλυξη σε οκο αυτο ηταν καποια στιγμη να πω οτι κουραστηκα τοσο πολυ και να τα παρατησω ολα!!δεν μπορουσα πια να το ψαχνω και να στεναχωριεμαι...κατι π ειναι δυσκολο να το κανεις και το καταλαβενω!!!

ετσι λοιπον εστιασα σε αλλα πραγματα και ειπα να το δω πιο μετα παλι ολο αυτο...

μετα απο λιγο καιρο μενω εγκυος....ετσι απλα!! Αλλα ειχα αρκετο αιμα ολη τη διαρκεια!!και στην 9η βδομαδα παλλινδομησε!!καταλαβενεις πως ενοιωσα!!

και ειπα αστο δεν υπαρχει περιποτοση να κανω ποτε παιδι μετα απο 3 μηνες επιασα παλι...αυτη τη στιγμη ειμαι εγκυος!!με πολυ αγχος και φοβο φυσικα!!

θελω να σου πω πως δεν εχετε τιποτα!!υπαρχουν κοπελες με σοβαρα προβληματα και καταφερνουν να κανουν παιδακι!!!ειναι τρομερα δυσκολο να το αφησεις λιγο και να μν το σκευταισε!!η μονη γιατρεια ομως και το καλυτερο φαρμακο του κοσμου ειναι αυτο....σταματα να το σκευτεσαι!!οταν μ το ελεγαν εμενα τσαντιζομουν!!και τελικα καταλαβα ποσο χρονο σπαταλισα τσαμπα!!!

σ ευχομαι ολοψυχα να μεινεις συντομα εγκυος και να τα σκευτεσαι ολα αυτα σαν αναμνηση κακη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Freyja είπε:

Την προγεστερόνη τη μέτρησα την 7η μέρα του κύκλου στο πλαίσιο των ορμονικών. Θα δούμε μήπως η νέα γιατρός μάς κατευθύνει καλύτερα για να το ελέγξουμε όπως πρέπει. Θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει.

Από όσο ξέρω το σπέρμα με κάποιες αγωγές δυναμώνει. Σας έδωσε καρνιτίνη ή κάτι αντίστοιχο;

 Σκέφτηκες να δοκιμάσεις τεστ ωορηξίας για να είναι πιο στοχευμένες οι επαφές;

Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα χρόνου πάντως κι ελπίζω να έχετε σύντομα το αποτέλεσμα που επιθυμείτε!

Τη προγεστερόνη τη μετράμε 21η μέρα σε κύκλο 28 ημερών αλλιώς 7 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο μας για να διαπιστώσουμε ότι έγινε ή ωορρηξία κ βρίσκεται σε καλά επίπεδα, δηλαδή εσύ με βάση το κύκλο σου πρέπει να τη μετρήσεις 27η μερα.Οσο για το σπέρμα πρέπει να επαναλάβει άλλο ένα μέσα στο τριμηνο γιατί ένα σπερμοδιαγραμμα δεν είναι ποτέ ενδεικτικό.το σπέρμα τρώει αναλαμπές κ μπορεί απλά εκείνη τη μέρα ή ταχεία να ήταν 0 καθώς ή πρόσθια είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.επισης παίζει ρόλο και ο αριθμός και ή μορφολογια αν βρίσκονται σε καλά επίπεδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοπελα μου!

Στα είπαν όλα τα κορίτσια.Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι να κοιτάξετε στον ανδρολογο το ενδεχόμενο της κιρσοκήλης.

Μη χάνετε τη πίστη σας!Όπως σου είπε η κοπέλα ποιο πάνω άλλες με σοβαρότερα προβλήματα κάνουν παιδάκια!! Ένα τρανό παράδειγμα,ένα θαύμα είναι και η δική μου περίπτωση που έπειτα από 8χρονια συνελαβα φυσιολογικά εγώ με μονόκερος μήτρα και μια σάλπιγγα μερικώς διαβατη και ο σύζυγος με κιρσοκήλη και διάφορα θέματα στο σπέρμα.Η κορούλα μας είναι 20μηνων!!

Ψάξτε το ναι συμφωνώ απόλυτα απλά προσεχτε γιατί όλο αυτό μπορεί μετά από κάποιο σημείο να προκαλέσει κόπωση στο ζευγάρι. Να θυμάστε πάνω από όλα πως ο σύντροφός σου είναι υπέροχος και για αυτό θες να κάνεις μαζί του παιδί. το λέω αυτό γιατί έχω πολλές άστοχες στιγμές στη σχέση μου με τον άντρα μου μιας και τον πρώτο καιρό είχα αγχωθει είχα επικεντρώσει μόνο στο θέμα παιδί και εκείνον τον είχα παραμελημένο. Και το χω ξαναγράψει κάποια στιγμή νμου είπε "με αντιμετωπίζεις ως δότη σπέρματος και εγώ δεν θέλω να κάνεις τώρα τη λήψη"!!! Μετά από αυτό αναθεώρησα πολλά πράγματα και Δόξα Τω Θεώ ήρθε το μωράκι μας με πολύ υπομονή στα 37 μου!!

Ευχομαι σύντομα ένα γερό μωράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Soulful

Δεν έχω καν προσπαθήσει με τεστ. Νομίζω πως λόγω άστατου κύκλου δεν έχει νόημα. Πολλοί κύκλοι μου είναι ανωορρηκτικοί & πρέπει να μετράω συνέχεια. Σε καταλαβαίνω, απογοητεύομαι κι εγώ. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη εφόσον τα προβλήματα δεν είναι αξεπέραστα & στην τελική σκέφτομαι  ας έρθει και με εξωσωματική. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, αρκεί να έχουμε το μωρό μας! Παρόλα αυτά είναι θέμα χρόνου, αρκεί να το πιστέψεις και να πάρεις δύναμη!

marzou

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το βγάλω από το μυαλό μου, αν και αυτό θα ήθελα. Νιώθω ένοχη που το σκέφτομαι συνέχεια, σαν να φταίω εγώ που δεν έρχεται. Πάντως σε αυτό στοχεύω, να χαλαρώσω και να έρθει. Έτσι ακριβώς θα ήθελα να γίνει, απροσδόκητα!

Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη εύχομαι & σύντομα με το μωράκι σας αγκαλιά!!

Bloublou85

Όλα τα άλλα ήταν σε καλά επίπεδα. Μακάρι να φάει αναλαμπή ξαφνικά και να τρέξει λίγο παραπάνω!! Αυτό το 0% πρέπει να ανέβει από όσο καταλαβαίνω. Ελπίζω να γονιμοποιούν και τα νωθρά πάντως... Ξεκίνησε και καρνιτίνη, ίσως βοηθήσει.

Mamaioannas

Νομίζω πως μετά από αυτές τις εξετάσεις δεν θα ασχοληθούμε περαιτέρω. Εκτός αν προτείνει κάτι άλλο η γιατρός. Πάντως ήθελα να γίνουν οι εξετάσεις πάνω στον χρόνο, για να μην ελπίζω άδικα. Μακάρι να έχει κι η δικιά μας ιστορία αίσιο τέλος. Να σας ζήσει η κορούλα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμένα κοριτσιιιι!λοιπον μην χανεις τις ελπιδες σου..οπως σου ειπανε και ολες οι κοπελες παραπανω και ειναι απολυτως σωστες..υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα που τελικα ειχανε αισιο τελος..αναμεσα σε αυτα και εγω...και εμεις 2 χρονια προσπαθουσαμε,με χαλια σπερμα(λογω κιρσοκηλης που χειρουργειθηκε)και εγω παντα ειχα σχετικα λεπτο ενδομητριο..μεχρι 7,5 εφτανε παντα..και με μια εξωσωματικη αποτυχημενη στο ιστορικο μου τον Δεκεμβρη που μας περασε...οι πιθανονητες φυσικης συλληψης ελαχιστες...αφου ηδη κανονιζαμε την επομενη εξωσωματικη μας για τον Σεπτεμβριο..και ομως εμεινα εγκυος φυσιολογικα εκει που χαλαρωσα,η μονη ασχολια μου ητανε οι ετοιμασιες του γαμου..και τωρα ειμαι αισιως στον 4ο μηνα!εγω που δε  πιστευα ποτε οτι θα μεινω φυσιολογικα!ειχα απογοητευτει και με το σπερμα και με το ενδομητριο!και ομως ο γιατρος μου ελεγε απ την στιγμη που ειναι τριζωνικο και λειτουργικο και πανω απο 6,5 μια χαρα θα πιασεις!και εγω δεν τον πιστευα!και ομως εγινε!!!και οπως σου ειπανε πολυ σωστα τα κοριτσια,το ενδομητριο με καταλληλες θεραπειες παχαινει!και ο κυκλος σου με καταλληλες θεραπειες φτιαχνεται!οσο για το σπερμα,πηγαινε σε εναν ουρολογο να σας κατατοπισει καλυτερΑ.να ψαξει και για κιρσοκηλη και να κανει και μια καλλιεργεια σπερματος για τυχον μικροβια στο σπερμα..ολα γινονται,αρκει να εχεις υπομονη και πιστη..σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την ψυχη μου..το εζησα στο πετσι μου και ξερω πολυ καλα πως ειναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να είναι απίστευτο το συναίσθημα όταν τελικά βλέπεις ότι έγινε! Θέλω να πιστεύω ότι του χρόνου θα το ζήσω κι εγώ με λίγη βοήθεια από τη γιατρό & χωρίς σπερματέγχυση. Σε ευχαριστώ πολύ!  Είναι που όσο δεν έρχεται, πιστεύεις ότι δεν θα σου συμβεί ποτέ...Νομίζω καταλαβαίνει όποια το περνάει. Μπορώ να κάνω υπομονή όμως & θα προσπαθήσω να χαλαρώσω ενόψει διακοπών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Freyja είπε:

Πρέπει να είναι απίστευτο το συναίσθημα όταν τελικά βλέπεις ότι έγινε! Θέλω να πιστεύω ότι του χρόνου θα το ζήσω κι εγώ με λίγη βοήθεια από τη γιατρό & χωρίς σπερματέγχυση. Σε ευχαριστώ πολύ!  Είναι που όσο δεν έρχεται, πιστεύεις ότι δεν θα σου συμβεί ποτέ...Νομίζω καταλαβαίνει όποια το περνάει. Μπορώ να κάνω υπομονή όμως & θα προσπαθήσω να χαλαρώσω ενόψει διακοπών!

Ειναι οντως απιστευτο το συναισθημα οταν βλεπεις οτι εγινε!πραγματικα!και ειδικα οταν πιστευεις οτι με ΤΙΠΟΤΑ δεν θα γινει!τουλαχιστον με φυσικη συλληψη!εγω το ειχα παρει αποφαση οτι αν τελικα γινω μανα,θα γινω μονο με εξωσωματικη!γιατι το σπερμα μας ητανε σε αθλια κατασταση!με 98% ανωμαλες μορφες!δε λεω,στον 1,5 χρονο μετα το χειρουργειο εφτιαξε αρκετα η κινητικοτητα σε σχεςη με το 4% που ητανε..εφιταξε και η ποσοτητα αλλα ελαχιστα...παλι δλδ ητανε λιγα τα εκατομμυρια και οι ανωμαλες μορφες εμειναν ετσι οπως ητανε και πριν..98% δεν ξερω τι μας βοηθησε παραγματικα...αν ητανε το χειρουργειο σε συνδυασμο με τις βιταμινες και που χαλαρωσαμε τελειως...εγω ετσι το συνδυαζω...και το φωναζω και λεω:αφου εμεινα εγω με αυτο το σπερμα εγκυος,μπορουνε και αλλες κοπελες!βεβαια εγω ειχα σταθεροτατο κυκλο και πολυ καλες ωορρηξιες,αλλα και αυτο δεν ειναι παλι απολυτο...τελικα ολα ειναι απροβλεπτα σε αυτο το κομματι...θελει πολυ επιμονη και υπομονη και οσο μπορεις χαλαρωση...ξερω,δυσκολο να χαλαρωσεις εννοειται δεν ειναι κουμπι on off αλλα εγω πιστευω οτι μεγααααλος παραγοντας σε εμενα επαιξε αυτο..το οτι το αφησα τοσο χαραρα εκεινον τον Μηνα(τον Μαρτιο δλδ)που ενω παααντα οποτε εκανα σεξ δεν πλενομουνα,δεν σηκωνομουνα απ το κρεβατι,περιμενα πως και πως να περασουνε οι μερες να δω τι εγινε...και  ομως αυτη τη φορα και σηκωθηκα αμεσως και πηγα πλυθηκα αμεσως γιατι μετα θα πηγαινα για καφε!!και γενικα δεν το ειχα στο μυαλο μου..ειχα γραφτει γυμναστηριο ολη μερα χτυπιομουνα με βαρη συνεχειαααα...και ομως επιασε!μεχρι και το τεστ την προηγουμενη ημερα ημουνα γυμναστηριο 3 ωρες!!!δλδ θελω να καταληξω οτι το αγχος μετραει πολυ τελικα...οτι χρειαστεις ρωτα κοριτσι μου..συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι σημαντικό κομμάτι η σταθερότητα του κύκλου. Εμείς έχουμε μικροπροβλήματα από την πλευρά και των δύο, αλλά όλα μαζί κάνουν ένα μεγάλο. Καθόλου δεν με ενόχλησε η ανάλυση, μ'αρέσει να διαβάζω ιστορίες άλλων! Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα...4% κινητικότητα όταν λες, αναφέρεσαι σε ταχεία ή συνολική (ταχεία & αργή); Επίσης ποια είναι η ηλικία σας; H γιατρός που θα πάω τώρα υποστηρίζει ότι το άγχος είναι το παν. Ο προηγούμενος όταν τον ρώτησα το απέκλεισε με τη μία. Πόσο διαφορετική προσέγγιση πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πόσο αισιόδοξες ιστορίες είναι αυτές που διαβάζουμε όπως οι δικές σας @marzou, @Mamaioannas κ @Nektarinaki_love!Σ'αυτα τα δύο χρόνια σχεδόν που εγώ εβαλα μπρος για μωρό με τον άντρα μου έχω διαβάσει πολλές τέτοιες σαν τις δικές σας κ χαίρομαι λες κ πρόκειται για μένα!Όμως όταν επανέρχομαι στη δική μου πραγματικότητα,στεναχωριέμαι τόσο πολύ! Σκέφτομαι πότε θα έρθει αυτή η ώρα που θα χαρώ για την δική μου χαρά κ όχι για των άλλων.Με πιάνει το παράπονο, εσείς με καταλαβαίνετε,γι'αυτό σας το εξομολογούμαι!☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο σε καταλαβαίνουμε δεν μπορείς να φανταστείς!!!!!

Σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου κορίτσι μου να χαρείς και εσύ!!!!! Σύντομα πολύ πολύ σύντομα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Freyja είπε:

Soulful

Δεν έχω καν προσπαθήσει με τεστ. Νομίζω πως λόγω άστατου κύκλου δεν έχει νόημα. Πολλοί κύκλοι μου είναι ανωορρηκτικοί & πρέπει να μετράω συνέχεια. Σε καταλαβαίνω, απογοητεύομαι κι εγώ. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη εφόσον τα προβλήματα δεν είναι αξεπέραστα & στην τελική σκέφτομαι  ας έρθει και με εξωσωματική. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, αρκεί να έχουμε το μωρό μας! Παρόλα αυτά είναι θέμα χρόνου, αρκεί να το πιστέψεις και να πάρεις δύναμη!

marzou

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το βγάλω από το μυαλό μου, αν και αυτό θα ήθελα. Νιώθω ένοχη που το σκέφτομαι συνέχεια, σαν να φταίω εγώ που δεν έρχεται. Πάντως σε αυτό στοχεύω, να χαλαρώσω και να έρθει. Έτσι ακριβώς θα ήθελα να γίνει, απροσδόκητα!

Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη εύχομαι & σύντομα με το μωράκι σας αγκαλιά!!

Bloublou85

Όλα τα άλλα ήταν σε καλά επίπεδα. Μακάρι να φάει αναλαμπή ξαφνικά και να τρέξει λίγο παραπάνω!! Αυτό το 0% πρέπει να ανέβει από όσο καταλαβαίνω. Ελπίζω να γονιμοποιούν και τα νωθρά πάντως... Ξεκίνησε και καρνιτίνη, ίσως βοηθήσει.

Mamaioannas

Νομίζω πως μετά από αυτές τις εξετάσεις δεν θα ασχοληθούμε περαιτέρω. Εκτός αν προτείνει κάτι άλλο η γιατρός. Πάντως ήθελα να γίνουν οι εξετάσεις πάνω στον χρόνο, για να μην ελπίζω άδικα. Μακάρι να έχει κι η δικιά μας ιστορία αίσιο τέλος. Να σας ζήσει η κορούλα!! 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Soulful

Είναι ανακουφιστικό να τα μοιράζεσαι. Βλέπεις ότι δεν τα περνάς μόνο εσύ. Γιατί η αλήθεια είναι πως όσο παρατηρείς στο περιβάλλον σου να έρχεται πολύ εύκολα το παιδί, αλλά για εσένα να περνάνε χρόνια χωρίς αποτέλεσμα απογοητεύεσαι. Είναι ανθρώπινο. Έχεις να παλέψεις με αισθήματα απογοήτευσης και ενοχής. Νομίζω πως είναι σημαντικό να περάσουμε όλη αυτή την περίοδο με περισσότερη αισιοδοξία & πίστη ότι θα έρθει και σε εμάς. Ώστε να μείνει τελικά ως μια γλυκιά ανάμνηση που μας οδήγησε σε αυτό που επιθυμούσαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Freyja είπε:

Soulful

Είναι ανακουφιστικό να τα μοιράζεσαι. Βλέπεις ότι δεν τα περνάς μόνο εσύ. Γιατί η αλήθεια είναι πως όσο παρατηρείς στο περιβάλλον σου να έρχεται πολύ εύκολα το παιδί, αλλά για εσένα να περνάνε χρόνια χωρίς αποτέλεσμα απογοητεύεσαι. Είναι ανθρώπινο. Έχεις να παλέψεις με αισθήματα απογοήτευσης και ενοχής. Νομίζω πως είναι σημαντικό να περάσουμε όλη αυτή την περίοδο με περισσότερη αισιοδοξία & πίστη ότι θα έρθει και σε εμάς. Ώστε να μείνει τελικά ως μια γλυκιά ανάμνηση που μας οδήγησε σε αυτό που επιθυμούσαμε!

Κορίτσι μου κάθε μήνα πιστεύω ότι έχω μείνει έγκυος κ κάθε μήνα απογοητεύομαι!Πλέον μου είναι αδύνατον να το βγάλω απ'το μυαλο μου.Μου λενε όλοι χαλάρωσε κ θα έρθει.Πραγματικα όταν είμαι εκτός δουλειάς δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο,έχω αρχίσει να χάνω τον εαυτό μου.Κ να φανταστείς ότι έχω αλλάξει επαγγελματικο περιβάλλον αλλά ούτε αυτό μ'εκανε να ξεκολλήσω.Οσο περνάει ο καιρός το σκέφτομαι κ περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Soulful είπε:

Κορίτσι μου κάθε μήνα πιστεύω ότι έχω μείνει έγκυος κ κάθε μήνα απογοητεύομαι!Πλέον μου είναι αδύνατον να το βγάλω απ'το μυαλο μου.Μου λενε όλοι χαλάρωσε κ θα έρθει.Πραγματικα όταν είμαι εκτός δουλειάς δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο,έχω αρχίσει να χάνω τον εαυτό μου.Κ να φανταστείς ότι έχω αλλάξει επαγγελματικο περιβάλλον αλλά ούτε αυτό μ'εκανε να ξεκολλήσω.Οσο περνάει ο καιρός το σκέφτομαι κ περισσότερο.

Δεν πειράζει να είσαι αγχωμένη. Όπως αισθάνεσαι & σου ταιριάζει θα το περάσεις. Κι αν κάποια στιγμή κουραστείς και θελήσεις, θα πάψεις να το σκέφτεσαι.  Δεν ευθύνεσαι εσύ που δεν έχει έρθει ως τώρα, μην ανησυχείς. Δεν γίνεται να αισθανόμαστε και έξτρα ενοχή επειδή το σκεφτόμαστε.  Ξέρω τόσο κόσμο που το σκεφτόταν κάθε μήνα &τους ήρθε σε λιγότερο από χρόνο. Είναι φυσιολογικό να έχεις το μυαλό σου σε όσα θες και θέμα τύχης αν θα έρθει. Τώρα αν το άγχος σου είναι μη λειτουργικό, για το καλό το δικό σου -και όχι για να έρθει γρηγορότερα- σκέψου κάποιους τρόπους να χαλαρώνεις. Αυτή είναι η άποψή μου ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Freyja είπε:

Δεν πειράζει να είσαι αγχωμένη. Όπως αισθάνεσαι & σου ταιριάζει θα το περάσεις. Κι αν κάποια στιγμή κουραστείς και θελήσεις, θα πάψεις να το σκέφτεσαι.  Δεν ευθύνεσαι εσύ που δεν έχει έρθει ως τώρα, μην ανησυχείς. Δεν γίνεται να αισθανόμαστε και έξτρα ενοχή επειδή το σκεφτόμαστε.  Ξέρω τόσο κόσμο που το σκεφτόταν κάθε μήνα &τους ήρθε σε λιγότερο από χρόνο. Είναι φυσιολογικό να έχεις το μυαλό σου σε όσα θες και θέμα τύχης αν θα έρθει. Τώρα αν το άγχος σου είναι μη λειτουργικό, για το καλό το δικό σου -και όχι για να έρθει γρηγορότερα- σκέψου κάποιους τρόπους να χαλαρώνεις. Αυτή είναι η άποψή μου ☺️

Έχεις δίκιο σε όσα γράφεις!Κ εγώ έτσι τα σκέφτομαι ώρες ώρες αλλά όταν έρχεται  αυτή η ρημαδα η περίοδος,όλα είναι μαύρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Soulful είπε:

Έχεις δίκιο σε όσα γράφεις!Κ εγώ έτσι τα σκέφτομαι ώρες ώρες αλλά όταν έρχεται  αυτή η ρημαδα η περίοδος,όλα είναι μαύρα!

Αν σε βοηθάει, μοιράσου τα εδώ!  Τα ίδια περνάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Freyja είπε:

Αν σε βοηθάει, μοιράσου τα εδώ!  Τα ίδια περνάω!

Σ'ευχαριστώ πολύ!Εσύ φαίνεσαι ηρεμη κ έτσι πρέπει να είσαι γιατί δν προσπαθεις κ πολυ καιρό.Σήμερα εγώ έκλεισα ραντεβού κ σε άλλο γυναικολόγο-εξωσωματικο.Αντε να δω τι θα μου πει κ αυτός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2019 at 1:19 ΜΜ, ο/η Freyja είπε:

Είναι σημαντικό κομμάτι η σταθερότητα του κύκλου. Εμείς έχουμε μικροπροβλήματα από την πλευρά και των δύο, αλλά όλα μαζί κάνουν ένα μεγάλο. Καθόλου δεν με ενόχλησε η ανάλυση, μ'αρέσει να διαβάζω ιστορίες άλλων! Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα...4% κινητικότητα όταν λες, αναφέρεσαι σε ταχεία ή συνολική (ταχεία & αργή); Επίσης ποια είναι η ηλικία σας; H γιατρός που θα πάω τώρα υποστηρίζει ότι το άγχος είναι το παν. Ο προηγούμενος όταν τον ρώτησα το απέκλεισε με τη μία. Πόσο διαφορετική προσέγγιση πια!

Συγγνωμη για την καθυστερηση κοπελα μου..4% ητανε τα ζωηρα!!! Καπου στο δεκα και κατι ητανε τα μετρια και ολο το υπολοιπο ποσοστο ητανε ακινητα!!!!!οποτε καταλαβαινεις...ε μετα το χειρουργειο εστρωσε καπως...οχι τελεια,αλλα κατι εκανε..ειμαστε 31μισο εγω και 32 ο αντρας μου..εε ο καθε γιατρος υποστιρηζει διαφορετικα πραγματα...αλλοι πιστευουν οτι δεν παιζει ρολο το αγχος και αν ειναι να γινει θα γινει,αλλοι παλι πιστευουν το αντιθετο!βγαλε ακρη!!!το καλυτερο για μενα ειναι εστω και λιγο να ειναι χαλαρο το ζευγαρι...βοηθαει...ο,τι αλλο χρειαστεις ρωτα με κοριτσι μου,πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Soulful είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ!Εσύ φαίνεσαι ηρεμη κ έτσι πρέπει να είσαι γιατί δν προσπαθεις κ πολυ καιρό.Σήμερα εγώ έκλεισα ραντεβού κ σε άλλο γυναικολόγο-εξωσωματικο.Αντε να δω τι θα μου πει κ αυτός!

Δεν είμαι και τόσο ήρεμη, με την έννοια ότι κι εγώ κάθε μήνα πιστεύω ότι είμαι έγκυος, αλλά κυρίως ότι ψάχνω μανιωδώς πράγματα στο ίντερνετ. Αυτό θα ήθελα να κόψω, είναι ψυχοφθόρο & άσκοπο. Επίσης θα μου άρεσε να θυμάμαι τα χρόνια αυτά κάπως πιο ανέμελα & συναισθηματικά...ελπίζω να το καταφέρω.

Καλή τύχη! Γράψε τι σου είπε αν θες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...