Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απ'την αρχή του θεριστή στις κοιλίτσες μας γιορτή


Tokyo

Recommended Posts

στις πριν 21 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου μην αγχώνεσαι. Κ εγώ πριν 2 μήνες χειρουργήθηκα λαμπαροσκοπικα για ενδομητριωση. Είχα κύστη με αίμα όπως λες στην δεξιά ωοθήκη 9,5εκ. Κ μια πολύ μικρή 2εκ στην αριστερη.. δεν είχα κανένα σύμπτωμα κ βρέθηκε από υπέρηχο.. εσένα σου είπε θα θεραπεία υποθέτω γιατι μπορουν να απορροφηθούν λόγω μεγέθους.. εμένα ήταν μεγάλη οπότε έγινε κατευθείαν αφαίρεση... Το ca125 θα το κάνεις κ θα είναι λίγο ανεβασμένο λογικά το οποίο θα επιβεβαιωσει κ την ενδομητριωση σου 

 

@lactaki θυμάμαι την περίπτωσή σου!Μου πρότεινε διακοπή περιόδου γιατί όντως οι κύστες είναι 20χιλ κ 14χιλ.Μου είπε με την λαπαροσκόπηση πιο πολύ θα την πειράξω την ωοθήκη σου παρά θα την καθαρίσω, επομένως δν αξίζει.Το μόνο που με αγχωνει είναι να μην είναι πολύ ανεβασμένος ο δείκτης.Θυμισε μου λίγο,μετά από ποια τιμή μιλάμε για ενδομητριωση;Κάποια στιγμή το είχες αναφέρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπέρα ! μολις πηρα αποτελεσματα ορμονολογικων εξετασεων κ ειμαι φουλλλλ αγχωμενη ποια ξερει να μου πει 2 πραγματακια...?? εννοω που εχει κανει ηδη τις εξετασεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mellenaki είπε:

Κοριτσια καλησπέρα ! μολις πηρα αποτελεσματα ορμονολογικων εξετασεων κ ειμαι φουλλλλ αγχωμενη ποια ξερει να μου πει 2 πραγματακια...?? εννοω που εχει κανει ηδη τις εξετασεις !

Για πες κοριτσάκι.. πολλά κορίτσια εδώ έχουμε κάνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.. σήμερα είδα τα κλασικά υγρά ωοριξίας χωρίς όμως να έχω πονάκια όπως συνήθως και μπερδεύτικα! Τον προηγούμενο μήνα έκανα ωοριξία την 21η μέρα και έκανα κύκλο 36 μέρες. Γίνεται αυτό τον μήνα να κάνω την 14 μέρα ωοριξία και να πάω από 36 μέρες σε 28; Κατα τ άλλα ήμουν και σταθερή τρομάρα μου!! ?

@lactaki η ενδομητρίωση επηρέασε τη γονιμότητα σου; Μετά την επέμβαση κατάφερες να μείνεις έγκυος;; Και για μένα είχε μια μικρή υποψία η γιατρό μου αλλά το αφήσαμε, γιατί δεν έχω έντονα συμπτώματα..

Ο γιατρός μου είπε πως ήταν ο λόγος που δεν εμένα έγγυος όπως επίσης κ ο θηροειδης μου που ήταν υψηλος κ δεν είχα ιδέα κ για αυτό... Προς το παρόν δεν έχω μείνει έγγυος αλλά δεν έχω επανέλθει ακόμα έκανα την επέμβαση 28 Μαρτίου.. Απρίλιο δεν είχα καν επαφές Μάιο Ιούνιο έκανα τις προσπάθειες μου αλλα δεν έμεινα.βεβαια δεν έχω επανέλθει έχω κάτι περίεργα βλέπω αίμα στα μέσα του κύκλου.. μόλις αδιαθετησω θα πάω σε γιατρό να κάνουμε μια αρχή να έχω μια καθοδηγηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Ο γιατρός μου είπε πως ήταν ο λόγος που δεν εμένα έγγυος όπως επίσης κ ο θηροειδης μου που ήταν υψηλος κ δεν είχα ιδέα κ για αυτό... Προς το παρόν δεν έχω μείνει έγγυος αλλά δεν έχω επανέλθει ακόμα έκανα την επέμβαση 28 Μαρτίου.. Απρίλιο δεν είχα καν επαφές Μάιο Ιούνιο έκανα τις προσπάθειες μου αλλα δεν έμεινα.βεβαια δεν έχω επανέλθει έχω κάτι περίεργα βλέπω αίμα στα μέσα του κύκλου.. μόλις αδιαθετησω θα πάω σε γιατρό να κάνουμε μια αρχή να έχω μια καθοδηγηση...

Μπράβο κορίτσι μου, εφόσον έλυσες όλα τα θεματάκι θα σου έρθει το νιννάκι σου σύντομα! Ελπίζω να εντοπίσω και εγώ σύντομα το θέμα μου για να το λύσουμε και να προχωρήσουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Soulful είπε:

@lactaki θυμάμαι την περίπτωσή σου!Μου πρότεινε διακοπή περιόδου γιατί όντως οι κύστες είναι 20χιλ κ 14χιλ.Μου είπε με την λαπαροσκόπηση πιο πολύ θα την πειράξω την ωοθήκη σου παρά θα την καθαρίσω, επομένως δν αξίζει.Το μόνο που με αγχωνει είναι να μην είναι πολύ ανεβασμένος ο δείκτης.Θυμισε μου λίγο,μετά από ποια τιμή μιλάμε για ενδομητριωση;Κάποια στιγμή το είχες αναφέρει.

Λοιπόν επειδή κ εγώ μόλις Μ ανέφερε αυτόν τον δείκτη πηγε ο νους μου αλλού λόγω ονόματος (καρκινικοί δείκτες) κ με είδε που βουρκωσα αμέσως Μ έβαλε κάτω κ είπε να τα ξεχάσω αυτά που σκέφτομαι. Έτσι ονομάζεται δεν έχει σχέση. Ίσα ίσα αν είναι λίγο ανεβασμένος θα μας επιβεβαιώσει ότι ισχύει η διάγνωση του γιατρού... Εσένα δεν είναι καν εκ. Είναι πολύ μικρες. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρεισαι αφού μπορούν να απορροφηθούν με τα χάπια...  Θα δω σ λίγο τις εξετάσεις μου κ θα σ πω ακριβώς τιμές αν θες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Για πες κοριτσάκι.. πολλά κορίτσια εδώ έχουμε κάνει..

βλεπω σχετικα ολες τις τιμες μεσα στα φυσιολογικα πλαισια εκτος των 2 παρακατω, η ANTI-TPO ειναι 74,90 ανεβασμενη ενω το φυσιολογικο ειναι <60 , δεν εχω ιδεα καθολου τι ειναι αυτο και η ΑΜΗ ειναι αρκετα χαμηλη 1,9 ειμαι στη δουλεια κ ειμαι χαλια απο την ταραχη δεν μπορω να δουλεψω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mellenaki είπε:

βλεπω σχετικα ολες τις τιμες μεσα στα φυσιολογικα πλαισια εκτος των 2 παρακατω, η ANTI-TPO ειναι 74,90 ανεβασμενη ενω το φυσιολογικο ειναι <60 , δεν εχω ιδεα καθολου τι ειναι αυτο και η ΑΜΗ ειναι αρκετα χαμηλη 1,9 ειμαι στη δουλεια κ ειμαι χαλια απο την ταραχη δεν μπορω να δουλεψω...

Τι μονάδα μέτρησης η ΑΜΗ?Αν είναι ng μια χαρά είναι κ παιδάκι κ χαμηλή να είναι η ΑΜΗ δν σημαίνει δν μπορείς να μείνεις εγκυούλα!!Το άλλο είναι τα αντισώματα του θεροειδή!!Κ αναεβασμένα να είναι με σελήνιο βιταμίνη πέφτουν!!Tsh πόσ έχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mellenaki είπε:

βλεπω σχετικα ολες τις τιμες μεσα στα φυσιολογικα πλαισια εκτος των 2 παρακατω, η ANTI-TPO ειναι 74,90 ανεβασμενη ενω το φυσιολογικο ειναι <60 , δεν εχω ιδεα καθολου τι ειναι αυτο και η ΑΜΗ ειναι αρκετα χαμηλη 1,9 ειμαι στη δουλεια κ ειμαι χαλια απο την ταραχη δεν μπορω να δουλεψω...

πόσο χρονό είσαι κοριτσάκι μου; Η ANTI-TPO δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, δεν την έχω κάνει. Η ΑΜΗ μας δείχνει το απόθεμα ωοθηκαλίων που έχουμε στις αποθήκες, μεγαλώνοντας μειώνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mellenaki καταρχήν ηρέμισε... η ΑΝΤΙ-ΤΡΟ δείχνει ότι τα αντισώματα του θυρεοειδή είναι αυξημένα, κοινώς ο αδένας σου δουλεύει υπερωρίες για να μπορέσει να κρατήσει  σε φυσιολογικά επίπεδα τη λειτουργία του. Είναι πολύ πιθανό να εμφανίσεις αυξημένη TSH είναι δλδ ένας πρόδρομος... εγώ είχα πάντα γύρω στο 100 με TSH 3, όταν ανέβηκε στο 5 αυτό πήγε πολύ ψηλότερα. Αυτά δεν μπορείς να τα ελέγξεις γενικά, ούτε δείχνουν κάτι πέρα από μια προδιάθεση. Αυτό που πρέπει να ελέγχεις είναι η TSH και η Τ4. Πόση TSH έχεις; αυτό είναι που ρυθμίζει και το φάρμακο. Τα αντισώματα δεν μπορείς να τα αλλάξεις κ εφόσον παίρνεις αγωγή δεν έχει κ τόση σημασία (έτσι μου έχουν πει 3 διαφορετικοί ενδοκρινολόγοι).

Τώρα για την ΑΜΗ δεν ξέρω, αλλά όσο κανείς μεγαλώνει αυτή πέφτει. Αν πας σε εξωσωματική έχει σημασία αν δεν κάνω λάθος για να ρυθμιστεί η ποσότητα του φαρμάκου, όσο χαμηλότερη τόσο περισσότερη η αγωγή για να "βγάλεις" ωάρια. Στο ξαναλέω από μόνη της δε λέει κάτι. Σημασία θα είχε αν σκόπευες να αναβάλλεις για 2 χρόνια κ θα σου έλεγε αν προλαβαίνεις ή όχι! Εσύ είσαι ήδη στη διαδικασία. Τι FSH κ LH έχεις; πολύ πιο σημαντικές στη φυσική σύλληψη...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Τι μονάδα μέτρησης η ΑΜΗ?Αν είναι ng μια χαρά είναι κ παιδάκι κ χαμηλή να είναι η ΑΜΗ δν σημαίνει δν μπορείς να μείνεις εγκυούλα!!Το άλλο είναι τα αντισώματα του θεροειδή!!Κ αναεβασμένα να είναι με σελήνιο βιταμίνη πέφτουν!!Tsh πόσ έχεις?

Η ΑΜΗ ειναι 1,9 ng/ml ,   TSH 0.70 μIU/ml  , προγεστερονη  0,7 ng/ml , FSH 11.1 μIU/ml ,   LH  4.1 μIU/ml , προλακτινη   10,6 ng/ml 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

πόσο χρονό είσαι κοριτσάκι μου; Η ANTI-TPO δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, δεν την έχω κάνει. Η ΑΜΗ μας δείχνει το απόθεμα ωοθηκαλίων που έχουμε στις αποθήκες, μεγαλώνοντας μειώνεται. 

ειμαι 38 ! ναι ξερω πως μεγαλωνοντας μειωνεται η ΑΜΗ απλα περιμενα καλυτερη τιμη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mellenaki είπε:

Η ΑΜΗ ειναι 1,9 ng/ml ,   TSH 0.70 μIU/ml  , προγεστερονη  0,7 ng/ml , FSH 11.1 μIU/ml ,   LH  4.1 μIU/ml , προλακτινη   10,6 ng/ml 

ειμαι 38 ! ναι ξερω πως μεγαλωνοντας μειωνεται η ΑΜΗ απλα περιμενα καλυτερη τιμη !

Εγω την βλέπω καλή την ΑΜΗ!!Και όλες τις ορμόνες σου!!Δηλ τα αντισώματα κ κα΄τι τέτοια φτιάχνουν!!Θα σου πει κ ο ντοκ εννοείτε αλλά θεωρώ δν πρέπει να στεναχωριέσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Mellenaki καταρχήν ηρέμισε... η ΑΝΤΙ-ΤΡΟ δείχνει ότι τα αντισώματα του θυρεοειδή είναι αυξημένα, κοινώς ο αδένας σου δουλεύει υπερωρίες για να μπορέσει να κρατήσει  σε φυσιολογικά επίπεδα τη λειτουργία του. Είναι πολύ πιθανό να εμφανίσεις αυξημένη TSH είναι δλδ ένας πρόδρομος... εγώ είχα πάντα γύρω στο 100 με TSH 3, όταν ανέβηκε στο 5 αυτό πήγε πολύ ψηλότερα. Αυτά δεν μπορείς να τα ελέγξεις γενικά, ούτε δείχνουν κάτι πέρα από μια προδιάθεση. Αυτό που πρέπει να ελέγχεις είναι η TSH και η Τ4. Πόση TSH έχεις; αυτό είναι που ρυθμίζει και το φάρμακο. Τα αντισώματα δεν μπορείς να τα αλλάξεις κ εφόσον παίρνεις αγωγή δεν έχει κ τόση σημασία (έτσι μου έχουν πει 3 διαφορετικοί ενδοκρινολόγοι).

Τώρα για την ΑΜΗ δεν ξέρω, αλλά όσο κανείς μεγαλώνει αυτή πέφτει. Αν πας σε εξωσωματική έχει σημασία αν δεν κάνω λάθος για να ρυθμιστεί η ποσότητα του φαρμάκου, όσο χαμηλότερη τόσο περισσότερη η αγωγή για να "βγάλεις" ωάρια. Στο ξαναλέω από μόνη της δε λέει κάτι. Σημασία θα είχε αν σκόπευες να αναβάλλεις για 2 χρόνια κ θα σου έλεγε αν προλαβαίνεις ή όχι! Εσύ είσαι ήδη στη διαδικασία. Τι FSH κ LH έχεις; πολύ πιο σημαντικές στη φυσική σύλληψη...

 

ναι πρεπει να ηρεμησω κ να περιμενω απαντηση του γιατρου,  TSH 0,70 

FSH 11,1

LH 4,1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mellenaki είπε:

Η ΑΜΗ ειναι 1,9 ng/ml ,   TSH 0.70 μIU/ml  , προγεστερονη  0,7 ng/ml , FSH 11.1 μIU/ml ,   LH  4.1 μIU/ml , προλακτινη   10,6 ng/ml 

ειμαι 38 ! ναι ξερω πως μεγαλωνοντας μειωνεται η ΑΜΗ απλα περιμενα καλυτερη τιμη !

Κορίτσι μου είμαι 27 και εχω 2,7.. Δεν είναι καθόλου άσχημα για 38!!  Ηρέμισε και όλα ρυθμίζοτναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mellenaki είπε:

Η ΑΜΗ ειναι 1,9 ng/ml ,   TSH 0.70 μIU/ml  , προγεστερονη  0,7 ng/ml , FSH 11.1 μIU/ml ,   LH  4.1 μIU/ml , προλακτινη   10,6 ng/ml 

ειμαι 38 ! ναι ξερω πως μεγαλωνοντας μειωνεται η ΑΜΗ απλα περιμενα καλυτερη τιμη !

LH το ίδιο, για TSH είσαι SUPER!!! η προγεστερονη δε λεει τιποτα γιατι ειναι στην αρχη του κυκλου (κ γω την ιδια βλακεια ειχα κανει), προλακτινη νομιζω ειναι μια χαρα (εγω είχα 25), κ FSH ειναι αναλογη της ηλικιας... εγω μονο σε αυτο εχω 5,95 που για την ηλικια μου (37) ειναι περιεργο, ειναι δλδ πολυ καλυτερο απο το αναμενομενο αλλα οκ τι να πω ελπιζω οτι ειναι σωστο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

LH το ίδιο, για TSH είσαι SUPER!!! η προγεστερονη δε λεει τιποτα γιατι ειναι στην αρχη του κυκλου (κ γω την ιδια βλακεια ειχα κανει), προλακτινη νομιζω ειναι μια χαρα (εγω είχα 25), κ FSH ειναι αναλογη της ηλικιας... εγω μονο σε αυτο εχω 5,95 που για την ηλικια μου (37) ειναι περιεργο, ειναι δλδ πολυ καλυτερο απο το αναμενομενο αλλα οκ τι να πω ελπιζω οτι ειναι σωστο!

κοπέλες πώς μπορούμε να ξέρουμε τις φυσιολογικές τιμές για κάθε ορμόνη;; Αυτά που γράφει δίπλα από την ανάλυση που μου έδωσε η γιατρός δεν τα καταλαβαίνω πολύ καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Άντρεα είπε:

κοπέλες πώς μπορούμε να ξέρουμε τις φυσιολογικές τιμές για κάθε ορμόνη;; Αυτά που γράφει δίπλα από την ανάλυση που μου έδωσε η γιατρός δεν τα καταλαβαίνω πολύ καλά!

Κοίτα δεν ειναι εύκολο να το καταλαβεις γιατι γραφει πολλες τιμές με βαση τη φαση του κυκλου. Πρέπει να θυμασαι ποια μερα τις εκανες για να ξερεις τι ειναι φυσιολογικο... συνηθως γινεται 2-3 μερα (στην περιοδο δλδ) που αναφέρεται συνήθως ως "παραγωγική φάση"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

Κοίτα δεν ειναι εύκολο να το καταλαβεις γιατι γραφει πολλες τιμές με βαση τη φαση του κυκλου. Πρέπει να θυμασαι ποια μερα τις εκανες για να ξερεις τι ειναι φυσιολογικο... συνηθως γινεται 2-3 μερα (στην περιοδο δλδ) που αναφέρεται συνήθως ως "παραγωγική φάση"

Η γιατρός μου είπε να τις κάνω 3η έως 5η μέρα και τις έκανα την 4η μέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Η γιατρός μου είπε να τις κάνω 3η έως 5η μέρα και τις έκανα την 4η μέρα..

οκ το ίδιο είναι φαντάζομαι λίγο πολύ! Πάντως το "παραγωγικη ισχυει"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Η γιατρός μου είπε να τις κάνω 3η έως 5η μέρα και τις έκανα την 4η μέρα..

ναι κ μενα μου ειπε 3ημερα του κυκλου να τις κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

κοπέλες πώς μπορούμε να ξέρουμε τις φυσιολογικές τιμές για κάθε ορμόνη;; Αυτά που γράφει δίπλα από την ανάλυση που μου έδωσε η γιατρός δεν τα καταλαβαίνω πολύ καλά!

Οχι κορίτσι μου δυστυχώς δν συγκρίνουμε απο δίπλα!!Απο τον ντοκ κ εμπειορικά!!ΠΧ η προλακτίνη γράφει δίπλα μέχρι 30!!Αν έχεις 27 δν σημαίνει είσαι οριακά!!!Ισως την επαναλάβεις ίσως κ όχι ότι πει ο ντοκ!!Εγω που είχα κ τόσο δν ανησύχε ο γιατρός!!Πήγα μόνη μου ξαναέκανα είχα 11!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Οχι κορίτσι μου δυστυχώς δν συγκρίνουμε απο δίπλα!!Απο τον ντοκ κ εμπειορικά!!ΠΧ η προλακτίνη γράφει δίπλα μέχρι 30!!Αν έχεις 27 δν σημαίνει είσαι οριακά!!!Ισως την επαναλάβεις ίσως κ όχι ότι πει ο ντοκ!!Εγω που είχα κ τόσο δν ανησύχε ο γιατρός!!Πήγα μόνη μου ξαναέκανα είχα 11!!

Έτσι ακριβώς! μόνο ο γιατρός θα σου πει!!! @Άντρεα τις έδειξες σε γιατρό σωστά; γιατί εδώ ωραία τα λέμε κ ανακουφίζουμε η μία την άλλη αλλά διαγνώσεις του ποδαριού είναι επικίνδυνες... καλά είναι να δεις τις τιμές αναφοράς αλλά πρέπει οπωσδήποτε να τις αξιολογήσει γιατρός γιατί μόνο αυτός τις διαβάζει συνδυαστικά κ ξέρει πως επηρεάζει η μία την άλλη κλπ. ΠΧ έκανα καμπυλη ινσουλινης κ ηταν μια χαρα στα φυσιολογικα όρια που έγραφε δίπλα, λεω ουυυ ιτς αμαιζινκ - φανταστικ! τη βλέπει ο ενδοκρινολόγος κ μου λέει δεν είναι καλή γιατί πρέπει να διαβαστεί μαζί με την καμπύλη ζαχάρου κ τελοσπάντων είδε ότι χρειαζομαι θεραπεια! (πηγα κ σε δευτερο γιατι ειμαι ψειρας κ ειπε τα ιδια). Άλλο λοιπον να δεις μια ενδεικτικη τιμη κ αλλο ο γιατρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

Έτσι ακριβώς! μόνο ο γιατρός θα σου πει!!! @Άντρεα τις έδειξες σε γιατρό σωστά; γιατί εδώ ωραία τα λέμε κ ανακουφίζουμε η μία την άλλη αλλά διαγνώσεις του ποδαριού είναι επικίνδυνες... καλά είναι να δεις τις τιμές αναφοράς αλλά πρέπει οπωσδήποτε να τις αξιολογήσει γιατρός γιατί μόνο αυτός τις διαβάζει συνδυαστικά κ ξέρει πως επηρεάζει η μία την άλλη κλπ. ΠΧ έκανα καμπυλη ινσουλινης κ ηταν μια χαρα στα φυσιολογικα όρια που έγραφε δίπλα, λεω ουυυ ιτς αμαιζινκ - φανταστικ! τη βλέπει ο ενδοκρινολόγος κ μου λέει δεν είναι καλή γιατί πρέπει να διαβαστεί μαζί με την καμπύλη ζαχάρου κ τελοσπάντων είδε ότι χρειαζομαι θεραπεια! (πηγα κ σε δευτερο γιατι ειμαι ψειρας κ ειπε τα ιδια). Άλλο λοιπον να δεις μια ενδεικτικη τιμη κ αλλο ο γιατρος. 

Πολύ σωστά!!Εγώ πχ που έχω άστατους κύκλους έχω μεγαλύτερη lh απο fsh!!Ο γιατρός μου το είπε!!Κ πάλι όλες μαζί όπως λες!!Σε γενικές γραμμέ ςόμως επειδή μας διαβάζουν πολλά κορίτσια μην φοβάστε αν δείτε  μαυρισμένη τιμή σε μια ορμόνη ή κοντά στα όρια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...