Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απ'την αρχή του θεριστή στις κοιλίτσες μας γιορτή


Tokyo

Recommended Posts

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Mellenaki είπε:

ορμονολογικες εξετασεις αιματος δεν σου ειπε να κανεις?

Οχι δε μου ειπε.... μονο προγεστετερόνη μου ειπε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mellenaki είπε:

Καλησπέρα,

"Η ορμόνη ΑΜΗ  παράγεται από τα ωοθυλάκια και είναι ενδεικτική για τα αποθέματα των ωοθηκών σε ωάρια, δηλαδή πόσα ωάρια ‘απομένουν’ στις ωοθήκες). Η τιμή της μεταβάλλεται (μειώνεται σταδιακά) όσο μεγαλώνει μια γυναίκα. Αυτό συμβαίνει γιατί με το χρόνο μειώνεται ο αριθμός των ωοθυλακίων στις ωοθήκες της γυναίκας, άρα μειώνεται και η γονιμότητά της"

μηπως εισαι μικρουλα? τι ηλικια εχεις?

 

Οχι ειμαι 35...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ σου εύχομαι σύντομα κ σε σας!!!Να σου πω είμαι υπερ της σπερματέγχυσης κ ας μην πέτυχα!!!Ναι έχω ακούσει περιπτώσεις που πέτυχαν με την πρώτη αλλά κ με παραπάνω!!Προσωπικά δν είμαι υπερ των πολλών!!

Συμφωνώ, θεωρώ ότι μετά τις 2 αρχίζει να χάνεται το νόημα κ καλύτερα να πας σε εξωσ. που αυξάνει και τις πιθανότητες...

Άντε μακάρι να γεμίσει το φορουμ με νέα ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Συμφωνώ, θεωρώ ότι μετά τις 2 αρχίζει να χάνεται το νόημα κ καλύτερα να πας σε εξωσ. που αυξάνει και τις πιθανότητες...

Άντε μακάρι να γεμίσει το φορουμ με νέα ευχάριστα!

Τι εννοείς κορίτσι μου μετά τις 2 αρχίζει να χάνεται το νόημα;; εγώ έχω 2,7 (για την ηλικία μου είμαι 27, είναι ωριακά χαμηλό) η γυναικολόγος μου όμως μου είπε πως είναι πολύ ικανοποιητικό αυτη τη φάση και πρόβλημα ίσως έχω μετά τα 35.. που μέχρι τότε ελπίζω να αποκτίσω τα παιδάκια μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Τι εννοείς κορίτσι μου μετά τις 2 αρχίζει να χάνεται το νόημα;; εγώ έχω 2,7 (για την ηλικία μου είμαι 27, είναι ωριακά χαμηλό) η γυναικολόγος μου όμως μου είπε πως είναι πολύ ικανοποιητικό αυτη τη φάση και πρόβλημα ίσως έχω μετά τα 35.. που μέχρι τότε ελπίζω να αποκτίσω τα παιδάκια μου..

Αγαπημένη εννοώ μετά τις 2 προσπάθειες σπερματέγχυσης! Απαντούσα στο μνμ της Μαρίλια! Εσύ (αν κρίνω από το δεκαδικό αριθμό) αναφέρεσαι σε τιμή κάποιας εξέτασης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Εχω αγχωθεί τωρα.... πως κ δε μου είπε... γενικα ειναι παρα πολυ της λεπτομέρειας κ λεπτολόγος.....

Πέρα από την ΑΜΗ δεν είναι δυνατό να μη ζήτησε LH / FSH που ελέγχουν την ωορρηξία κ από την άλλη να σε στέλνει απευθείας στη σαλπιγγογραφία... κάτι δεν μου κάθεται λογικό... μήπως τις έχεις κάνει πιο παλιά κ δεν το θυμάσαι; Είναι εξετάσεις που γίνονται στη 2η - 3η μέρα του κύκλου (κ η προγεστερόνη καμιά βδομάδα πριν την περίοδο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

 

Αγαπημένη εννοώ μετά τις 2 προσπάθειες σπερματέγχυσης! Απαντούσα στο μνμ της Μαρίλια! Εσύ (αν κρίνω από το δεκαδικό αριθμό) αναφέρεσαι σε τιμή κάποιας εξέτασης;

Ωχχ.. κορίτσι μου συγνώμη!! Μπερδεύτηκα!! Η κάθε μια με τον πόνο της!!! χαχαχαχα!! Ναι για την ΑΜΗ αναφερόμουν εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Πέρα από την ΑΜΗ δεν είναι δυνατό να μη ζήτησε LH / FSH που ελέγχουν την ωορρηξία κ από την άλλη να σε στέλνει απευθείας στη σαλπιγγογραφία... κάτι δεν μου κάθεται λογικό... μήπως τις έχεις κάνει πιο παλιά κ δεν το θυμάσαι; Είναι εξετάσεις που γίνονται στη 2η - 3η μέρα του κύκλου (κ η προγεστερόνη καμιά βδομάδα πριν την περίοδο)

Ειχα κανει υπερηχο κ ειδαμε αυγουλακι κ μετα μου ειππε για προγεστερονη... και προλακτινη.. εχω κανει κ τα τις θυρεοειδη.. τωρα τι να σου πω κ εγω;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Ειχα κανει υπερηχο κ ειδαμε αυγουλακι κ μετα μου ειππε για προγεστερονη... και προλακτινη.. εχω κανει κ τα τις θυρεοειδη.. τωρα τι να σου πω κ εγω;;; 

den ξέρω απλά ρε παιδί μου είναι πολύ βασικές ενδείξεις κ πολύ εύκολες! θέλω να πω κάνεις μια ανάλυση αίματος κ έχεις μια πολύ καλή εικόνα! Εγώ τα έκανα προκαταβολικά κ τα επανέλαβα μαζί με τη σαλπιγγογραφία. Γενικά έχω δει ότι όλες εδώ λίγο πολύ τις κάναμε αυτές τις εξετάσεις για αυτό μου κάνει εντύπωση. Επίσης γιατί δεν σε ξεκινάει από τα απλά κ σε στέλνει με το καλημέρα σε μια δύσκολη εξέταση; Γιατρός είναι κάτι παραπάνω θα ξέρει απλά μου κάνει εντύπωση... Κ μια φιλική γνώμη... έχω δει από κορίτσια εδώ ότι γυναικολόγοι που κατα τα άλλα είναι πολύ καλοί όταν τίθεται θέμα υπογονιμότητας δεν μπορούν πάντα να καθοδηγήσουν σωστά γιατί δεν είναι το αντικείμενο τους, ο χώρος εξειδίκευσης όπως θες πες το, με αποτέλεσμα να έχουν δώσει λάθος οδηγίες ή να έχουν καθυστερήσει κορίτσια από πράγματα που έπρεπε να γίνουν.... Αν ο γιατρός σου δεν έχει καμιά σχέση με υπογονιμότητα μήπως να το δεις; αν πάλι κάνω λάθος κ έχει τότε κάποιο λόγο έχει να μη στα ζητάει κ μπορείς να τον ρωτήσεις ρε παιδί μου αν θέλει άλλες αναλύσεις ή αρκεί η προγεστερόνη... θα σου πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

den ξέρω απλά ρε παιδί μου είναι πολύ βασικές ενδείξεις κ πολύ εύκολες! θέλω να πω κάνεις μια ανάλυση αίματος κ έχεις μια πολύ καλή εικόνα! Εγώ τα έκανα προκαταβολικά κ τα επανέλαβα μαζί με τη σαλπιγγογραφία. Γενικά έχω δει ότι όλες εδώ λίγο πολύ τις κάναμε αυτές τις εξετάσεις για αυτό μου κάνει εντύπωση. Επίσης γιατί δεν σε ξεκινάει από τα απλά κ σε στέλνει με το καλημέρα σε μια δύσκολη εξέταση; Γιατρός είναι κάτι παραπάνω θα ξέρει απλά μου κάνει εντύπωση... Κ μια φιλική γνώμη... έχω δει από κορίτσια εδώ ότι γυναικολόγοι που κατα τα άλλα είναι πολύ καλοί όταν τίθεται θέμα υπογονιμότητας δεν μπορούν πάντα να καθοδηγήσουν σωστά γιατί δεν είναι το αντικείμενο τους, ο χώρος εξειδίκευσης όπως θες πες το, με αποτέλεσμα να έχουν δώσει λάθος οδηγίες ή να έχουν καθυστερήσει κορίτσια από πράγματα που έπρεπε να γίνουν.... Αν ο γιατρός σου δεν έχει καμιά σχέση με υπογονιμότητα μήπως να το δεις; αν πάλι κάνω λάθος κ έχει τότε κάποιο λόγο έχει να μη στα ζητάει κ μπορείς να τον ρωτήσεις ρε παιδί μου αν θέλει άλλες αναλύσεις ή αρκεί η προγεστερόνη... θα σου πει!

Πολυ σωστα τα λες.. με εβαλες σε σκεψεις.. οχι δεν ειναι ειδικος στην υπογονιμότητα.. κ μ ειπε πως εχει συνεργατες κτλ.. βεβαια αν παω για εξως. Θα παω στον Παντο 100%.. κοιτα θα παω για σαλπιγγογραφία να τελειώνω κ μοκθς του την παω στο γραφείο θα τον ρωτήσω κιολας.. εχεις πολυ δικιο& σ’ευχαριστω παρα πολυ που με βοηθας κ εσυ κ τα σλλα κορίτσια γτ γενικά ειχα μαύρα μεσάνυχτα...??? 

Επισης, το ονομά του ( μηπως ξερει καποια να μου πει) ειναι Βλασσης Λεονάρδος κ ειναι στο Μητέρα... τον εχω απο 19 χρονων και ειμαι 35... ως ωρα ειμαι παρα παρα πολυ ευχαριστιμένη.. εχει καποια γνωμη γι αυτον; Τον ξερει καμια;;; 

Χιλια ευχαριστω κορίτσια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

den ξέρω απλά ρε παιδί μου είναι πολύ βασικές ενδείξεις κ πολύ εύκολες! θέλω να πω κάνεις μια ανάλυση αίματος κ έχεις μια πολύ καλή εικόνα! Εγώ τα έκανα προκαταβολικά κ τα επανέλαβα μαζί με τη σαλπιγγογραφία. Γενικά έχω δει ότι όλες εδώ λίγο πολύ τις κάναμε αυτές τις εξετάσεις για αυτό μου κάνει εντύπωση. Επίσης γιατί δεν σε ξεκινάει από τα απλά κ σε στέλνει με το καλημέρα σε μια δύσκολη εξέταση; Γιατρός είναι κάτι παραπάνω θα ξέρει απλά μου κάνει εντύπωση... Κ μια φιλική γνώμη... έχω δει από κορίτσια εδώ ότι γυναικολόγοι που κατα τα άλλα είναι πολύ καλοί όταν τίθεται θέμα υπογονιμότητας δεν μπορούν πάντα να καθοδηγήσουν σωστά γιατί δεν είναι το αντικείμενο τους, ο χώρος εξειδίκευσης όπως θες πες το, με αποτέλεσμα να έχουν δώσει λάθος οδηγίες ή να έχουν καθυστερήσει κορίτσια από πράγματα που έπρεπε να γίνουν.... Αν ο γιατρός σου δεν έχει καμιά σχέση με υπογονιμότητα μήπως να το δεις; αν πάλι κάνω λάθος κ έχει τότε κάποιο λόγο έχει να μη στα ζητάει κ μπορείς να τον ρωτήσεις ρε παιδί μου αν θέλει άλλες αναλύσεις ή αρκεί η προγεστερόνη... θα σου πει!

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα!!Πάνω απο κάποιους μήνες επαφών αναλόγως την ηλικία το ψάχνουμε σε πιο ειδικό γυναικολόγο κ όχι απλό μαιαυτήρα!!Αλλά κ ειδικός να είναι αν κάτι δν μας κάθεται αλλάζουμε!!Κ οι ορμονολογικές πρέπει να είναι αρκετούτσικες όπως γνώμη μου μαζί με το σπεερμοδιάγραμμα μαζί να γίνεται και καλλιέργεια ουρεόπλασμα,μυκόπλασμα,χλαμύδια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα!!Πάνω απο κάποιους μήνες επαφών αναλόγως την ηλικία το ψάχνουμε σε πιο ειδικό γυναικολόγο κ όχι απλό μαιαυτήρα!!Αλλά κ ειδικός να είναι αν κάτι δν μας κάθεται αλλάζουμε!!Κ οι ορμονολογικές πρέπει να είναι αρκετούτσικες όπως γνώμη μου μαζί με το σπεερμοδιάγραμμα μαζί να γίνεται και καλλιέργεια ουρεόπλασμα,μυκόπλασμα,χλαμύδια!!!

Ο αντρας μου εκανε μετα απο προτροπη του γυναικολογου τον πληρη σπερματικο ελεγχο.. κ ειναι κομπλε! Που τα περιλαμβανει ολα αυτα...?? Και παλι χιλια ευχαριστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα!!Πάνω απο κάποιους μήνες επαφών αναλόγως την ηλικία το ψάχνουμε σε πιο ειδικό γυναικολόγο κ όχι απλό μαιαυτήρα!!Αλλά κ ειδικός να είναι αν κάτι δν μας κάθεται αλλάζουμε!!Κ οι ορμονολογικές πρέπει να είναι αρκετούτσικες όπως γνώμη μου μαζί με το σπεερμοδιάγραμμα μαζί να γίνεται και καλλιέργεια ουρεόπλασμα,μυκόπλασμα,χλαμύδια!!!

Nai μου είχε δώσει ένα σκασμό εξετάσεις... φαντάσου ακόμα κ  HIV, σύφιλη, ομάδα  αίματος (παρόλο που ως αιμοδότης της γνώριζα), αντισώματα σε παιδικές αρρώστιες, τοξόπλασμα κ ένα σωρό άλλα τελοσπάντων συν τις γυναικολογικές ορμόνες. Για αυτό κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτά που λέει η @Jesabell. Επίσης δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο αλλά όσο είμαστε υγιείς όλοι οι γιατροί καλοί δεν είναι; υγιή άνθρωπο που λέει ο λόγος τον κουράρω κ γω, το θέμα είναι πως αντιδρούν στη δυσκολία... Πάντως το μητέρα έχει μονάδα εξωσωματικής κ εξειδικευμένο προσωπικό αλλά  κ πάλι έχω φίλο ειδικευόμενο κ μου ειχε πει αυτές τις εξετάσεις (πριν πάω στο γυναικολόγο μου)  κ δεν τις ξέρει αυτός που είναι γιατρός τόσα χρόνια; με παραξενεύει πολύ! Κ επειδή φαίνεται γενικά να μην σε καθησυχάζει αλλά σε προωθεί για εξετάσεις, υπάρχει περίπτωση να τις έκανες παλιά σαν γκρουπ αναλύσεων κ να μην το θυμάσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Jesabell είπε:

Ο αντρας μου εκανε μετα απο προτροπη του γυναικολογου τον πληρη σπερματικο ελεγχο.. κ ειναι κομπλε! Που τα περιλαμβανει ολα αυτα...?? Και παλι χιλια ευχαριστω!!!

Τέλεια κορίτσι μου!!Πήγαινε σε ένα γιατρό να σου βάλει ένα καλό πλήρη έλεγχο ορμονολογικό,να κάνεις κ συ μια καλλιέργεια γι αυτα τα μικρόβια,σαλπιγγογραφία αν πρέπει σαν μήνες προσπάθειες,βιταμινούλες να πίνεις κάνουν καλό!!Εγω ε΄'ιμαι της αποψης τα κοιτάμε όλα καλά προχωράεμ τις επαφούλες!!Κ καμιά παρακολούηθηση ωορρηξίας με υπέρηχο πολύ καλύτερα απο τεστ ωορρηξίας!!!Σύντομα εύχομαι σε όλες σας με μωράκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Nai μου είχε δώσει ένα σκασμό εξετάσεις... φαντάσου ακόμα κ  HIV, σύφιλη, ομάδα  αίματος (παρόλο που ως αιμοδότης της γνώριζα), αντισώματα σε παιδικές αρρώστιες, τοξόπλασμα κ ένα σωρό άλλα τελοσπάντων συν τις γυναικολογικές ορμόνες. Για αυτό κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτά που λέει η @Jesabell. Επίσης δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο αλλά όσο είμαστε υγιείς όλοι οι γιατροί καλοί δεν είναι; υγιή άνθρωπο που λέει ο λόγος τον κουράρω κ γω, το θέμα είναι πως αντιδρούν στη δυσκολία... Πάντως το μητέρα έχει μονάδα εξωσωματικής κ εξειδικευμένο προσωπικό αλλά  κ πάλι έχω φίλο ειδικευόμενο κ μου ειχε πει αυτές τις εξετάσεις (πριν πάω στο γυναικολόγο μου)  κ δεν τις ξέρει αυτός που είναι γιατρός τόσα χρόνια; με παραξενεύει πολύ! Κ επειδή φαίνεται γενικά να μην σε καθησυχάζει αλλά σε προωθεί για εξετάσεις, υπάρχει περίπτωση να τις έκανες παλιά σαν γκρουπ αναλύσεων κ να μην το θυμάσαι;

Μπράβο του!!Αυτα τα πρώτα που λες είναι στα πλαίσια του προγενητικού ελέγχου που όλες πρεέπι να τα κάνουμε μόλις αποφασίσουμε θέλω παιδί!!Κ δν θέλει άγχος!!ΠΧ ξεκινάει ένα κορίτσι επαφές για μωρό!!Μαζί με το ετήσιο Παπ λέει γιατρέ βάλε κ ένα ν προγεννητικό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Nai μου είχε δώσει ένα σκασμό εξετάσεις... φαντάσου ακόμα κ  HIV, σύφιλη, ομάδα  αίματος (παρόλο που ως αιμοδότης της γνώριζα), αντισώματα σε παιδικές αρρώστιες, τοξόπλασμα κ ένα σωρό άλλα τελοσπάντων συν τις γυναικολογικές ορμόνες. Για αυτό κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτά που λέει η @Jesabell. Επίσης δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο αλλά όσο είμαστε υγιείς όλοι οι γιατροί καλοί δεν είναι; υγιή άνθρωπο που λέει ο λόγος τον κουράρω κ γω, το θέμα είναι πως αντιδρούν στη δυσκολία... Πάντως το μητέρα έχει μονάδα εξωσωματικής κ εξειδικευμένο προσωπικό αλλά  κ πάλι έχω φίλο ειδικευόμενο κ μου ειχε πει αυτές τις εξετάσεις (πριν πάω στο γυναικολόγο μου)  κ δεν τις ξέρει αυτός που είναι γιατρός τόσα χρόνια; με παραξενεύει πολύ! Κ επειδή φαίνεται γενικά να μην σε καθησυχάζει αλλά σε προωθεί για εξετάσεις, υπάρχει περίπτωση να τις έκανες παλιά σαν γκρουπ αναλύσεων κ να μην το θυμάσαι;

Μπορει...  ξερω κ εγω.. δε νομιζω ομως..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!Η ενδομητριωση τελικά μου χτύπησε κ εμένα την πόρτα κ εκτός από το αργό σπέρμα έχουμε να αντιμετωπίσουμε κ αυτό τελικά ☹️Εχω δύο πολύ μικρές κυστουλες ενδομητριωσης,θα κάνω κ την εξέταση αίματος ca125 σαν μια δεύτερη ενδειξη.Πηγα σε άλλο γιατρό χθες.Το πιο πιθανό είναι να μου κάνει διακοπή περιόδου για 3μηνες.Οποτε τα σχέδια για εξωσωματική πάνε περίπατο για την ώρα.

@Nancaki88 ξέχασα να σου απαντήσω για την ενδομητριωση που με ρώτησες πώς το κατάλαβα.Απλα πριν κάποιους μήνες είδε η γιατρός μου στον υπέρηχο μια κύστη με αίμα,σοκολατοειδης που λένε,στη δεξιά ωοθήκη.Αυτο μόνο,δν είχα κάποια άλλη ένδειξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσαρες... @Soulful και γω ηθελα να σε ρωτησω για την ενδομητριωση,δεν ειχες ουτε πονο ουτε τιποτα?το καταλαβες από ελεγχο? τουλάχιστον το καταλαβες να ξεμπερδεύεις γρήγορα απ αυτό σου ευχομαι για να βαλεις μπροστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Soulful είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!Η ενδομητριωση τελικά μου χτύπησε κ εμένα την πόρτα κ εκτός από το αργό σπέρμα έχουμε να αντιμετωπίσουμε κ αυτό τελικά ☹️Εχω δύο πολύ μικρές κυστουλες ενδομητριωσης,θα κάνω κ την εξέταση αίματος ca125 σαν μια δεύτερη ενδειξη.Πηγα σε άλλο γιατρό χθες.Το πιο πιθανό είναι να μου κάνει διακοπή περιόδου για 3μηνες.Οποτε τα σχέδια για εξωσωματική πάνε περίπατο για την ώρα.

@Nancaki88 ξέχασα να σου απαντήσω για την ενδομητριωση που με ρώτησες πώς το κατάλαβα.Απλα πριν κάποιους μήνες είδε η γιατρός μου στον υπέρηχο μια κύστη με αίμα,σοκολατοειδης που λένε,στη δεξιά ωοθήκη.Αυτο μόνο,δν είχα κάποια άλλη ένδειξη.

Ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσι μου! Μην απογοητεύεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Soulful είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!Η ενδομητριωση τελικά μου χτύπησε κ εμένα την πόρτα κ εκτός από το αργό σπέρμα έχουμε να αντιμετωπίσουμε κ αυτό τελικά ☹️Εχω δύο πολύ μικρές κυστουλες ενδομητριωσης,θα κάνω κ την εξέταση αίματος ca125 σαν μια δεύτερη ενδειξη.Πηγα σε άλλο γιατρό χθες.Το πιο πιθανό είναι να μου κάνει διακοπή περιόδου για 3μηνες.Οποτε τα σχέδια για εξωσωματική πάνε περίπατο για την ώρα.

@Nancaki88 ξέχασα να σου απαντήσω για την ενδομητριωση που με ρώτησες πώς το κατάλαβα.Απλα πριν κάποιους μήνες είδε η γιατρός μου στον υπέρηχο μια κύστη με αίμα,σοκολατοειδης που λένε,στη δεξιά ωοθήκη.Αυτο μόνο,δν είχα κάποια άλλη ένδειξη.

Καλημέρα! Κάποτε είχε δει κάτι τέτοιο ο γιατρός μου και μου είπε ότι θέλει να ξαναπάω τον επόμενο μήνα γιατί πολλές φορές είναι κάτι σαν αιμάτωμα που αφήνει η περιοδος. Ειχε πει ένα όνομα πως ακριβώς λέγεται αλλά δεν το θυμάμαι. Τελοσπάντων τον άλλο μήνα δεν υπήρχε. Πως κατάλαβε ότι είναι κύστες ενδομητρίωσης; από απλό υπέρηχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Κάποτε είχε δει κάτι τέτοιο ο γιατρός μου και μου είπε ότι θέλει να ξαναπάω τον επόμενο μήνα γιατί πολλές φορές είναι κάτι σαν αιμάτωμα που αφήνει η περιοδος. Ειχε πει ένα όνομα πως ακριβώς λέγεται αλλά δεν το θυμάμαι. Τελοσπάντων τον άλλο μήνα δεν υπήρχε. Πως κατάλαβε ότι είναι κύστες ενδομητρίωσης; από απλό υπέρηχο;

Κατάλαβα,γι'αυτό το αφήσαμε κ εμείς μήπως ήταν κομμάτι αίματος από περίοδο αλλά στην περίπτωση μου είναι εκεί τόσους μήνες.Νομιζω τον Μάρτιο την είδαμε πρώτη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η billbas είπε:

καλημέρα κοριτσαρες... @Soulful και γω ηθελα να σε ρωτησω για την ενδομητριωση,δεν ειχες ουτε πονο ουτε τιποτα?το καταλαβες από ελεγχο? τουλάχιστον το καταλαβες να ξεμπερδεύεις γρήγορα απ αυτό σου ευχομαι για να βαλεις μπροστα

Ναι από έλεγχο.Ειναι πολύ μικρες οι κύστες για να έχω πόνο.Κ η περίοδος είναι με κανονικο αίμα κ πόνους περιόδου την πρώτη μέρα όπως είχα πάντα.Τους προηγούμενους μήνες ήταν μια μακρόστενη αλλά τώρα ίσως χωρίστηκε κ έγινε δύο μικρές ολοστρόγγυλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Soulful είπε:

Ναι από έλεγχο.Ειναι πολύ μικρες οι κύστες για να έχω πόνο.Κ η περίοδος είναι με κανονικο αίμα κ πόνους περιόδου την πρώτη μέρα όπως είχα πάντα.Τους προηγούμενους μήνες ήταν μια μακρόστενη αλλά τώρα ίσως χωρίστηκε κ έγινε δύο μικρές ολοστρόγγυλες!

Καλημέρα κορίτσι μου μην αγχώνεσαι. Κ εγώ πριν 2 μήνες χειρουργήθηκα λαμπαροσκοπικα για ενδομητριωση. Είχα κύστη με αίμα όπως λες στην δεξιά ωοθήκη 9,5εκ. Κ μια πολύ μικρή 2εκ στην αριστερη.. δεν είχα κανένα σύμπτωμα κ βρέθηκε από υπέρηχο.. εσένα σου είπε θα θεραπεία υποθέτω γιατι μπορουν να απορροφηθούν λόγω μεγέθους.. εμένα ήταν μεγάλη οπότε έγινε κατευθείαν αφαίρεση... Το ca125 θα το κάνεις κ θα είναι λίγο ανεβασμένο λογικά το οποίο θα επιβεβαιωσει κ την ενδομητριωση σου 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου.. σήμερα είδα τα κλασικά υγρά ωοριξίας χωρίς όμως να έχω πονάκια όπως συνήθως και μπερδεύτικα! Τον προηγούμενο μήνα έκανα ωοριξία την 21η μέρα και έκανα κύκλο 36 μέρες. Γίνεται αυτό τον μήνα να κάνω την 14 μέρα ωοριξία και να πάω από 36 μέρες σε 28; Κατα τ άλλα ήμουν και σταθερή τρομάρα μου!! ?

@lactaki η ενδομητρίωση επηρέασε τη γονιμότητα σου; Μετά την επέμβαση κατάφερες να μείνεις έγκυος;; Και για μένα είχε μια μικρή υποψία η γιατρό μου αλλά το αφήσαμε, γιατί δεν έχω έντονα συμπτώματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...