Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ginaak είπε:

Καλημέρα! !!Κι εγώ 5 έχω και όταν λέω 5 εννοώ τόσες ήταν οι αρχικές καταβολές και κάναμε αγώνα να τα μεγαλώσουμε όλα.Στον πρώτο υπέρηχο είδαμε να μεγαλώνουν μόνο τα 2 και αυξησαμε τη δόση οπότε χθες είδαμε 1 16,1 14 και 3 10αριά.Θα τα πάρουμε το Σάββατο μόνο και μόνο για να μη χάσουμε τα δύο μεγάλα, ευελπιστούμε και τα μικρά να είναι καλά σε μέγεθος ώστε να τα πάρουμε όλα. 

Κι εγώ θα προτιμουσα περισσοτερα αλλά αυτό που με νοιάζει είναι να έχουν ωάριο όλα και να γονιμοποιηθουν και έστω 1 να γίνει μωράκι. 

Μη κολλάς στα νούμερα καλό αποτέλεσμα μπορεί να έχεις και με ένα ωαριο. 

Εμείς πάμε με πρόβλημα στο σπέρμα οπότε ποντάρω στη μικρογονιμοποιηση.Η κινητικοτητα δεν παίζει κανένα ρόλο στη μικρογονιμοποιηση που πιθανόν κι εσύ θα κάνεις. Εστω και λίγα να είναι ζωντανά και κινούμενα φτάνουν να γονιμοποιησουν.

Καταλαβαίνω πως περιμενες κάτι αντίστοιχο με την προηγούμενη προσπάθεια όμως κάθε κύκλος είναι διαφορετικός και δεν μπορείς να προεξοφλεις το αποτέλεσμα. 

Σκέψου ότι τον Σεπτέμβρη που έκανα το φυσικό είχαμε δει αρχικές καταβολές 10 και έλεγα ωωωω τι ωραία θα έχω πολλά στη διέγερση. ..και 3 μήνες τώρα,γιατί κάναμε υπέρηχους ψάχνοντας για κύστες, κάνω μόνο 5 καταβολές. Δηλαδή το μοναδικό μήνα που έκανα πολλά ήταν αυτόν που θα περναμε μόνο 1.

 

Όπως φαίνεται δεν είναι δηλαδή και κάτι απίθανο να συμβεί.. Συγκριτικά με την προηγούμενη φορά και επειδή και ο γιατρός δεν φάνηκε αισιόδοξος, απογοητευτηκα. Ελπίζω να αλλάξει λίγο η εικόνα.. Εμένα ήταν ενα 15αρι, τα υπόλοιπα 12αρια και στην αριστερή ένα 9αρι που το χαρακτήρισε μικρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Όπως φαίνεται δεν είναι δηλαδή και κάτι απίθανο να συμβεί.. Συγκριτικά με την προηγούμενη φορά και επειδή και ο γιατρός δεν φάνηκε αισιόδοξος, απογοητευτηκα. Ελπίζω να αλλάξει λίγο η εικόνα.. Εμένα ήταν ενα 15αρι, τα υπόλοιπα 12αρια και στην αριστερή ένα 9αρι που το χαρακτήρισε μικρό. 

Την προηγούμενη φορά τι συνέβη, αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Μου δημιουργήθηκε ερώτηση διαβάζοντας τις εμπειρίες σας κ συγκρίνοντας τες με την δική μου.

Ξέρετε τι διαφορά έχει πότε θα ξεκινήσουμε τον ανταγωνιστή; Από ότι διαβάζω οι περισσότερες το ξεκινήσατε 7-8 μέρα του κύκλου ενώ εγώ τον ξεκίνησα πριν και από τις gonal, στη 2η μέρα του κύκλου...

Επίσης, πόσες μονάδες gonal (ή παρεμφερές φάρμακο) θεωρείται ήπια δόση και πόσες βαρβάτη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ginaak είπε:

Καλημέρα! !!Κι εγώ 5 έχω και όταν λέω 5 εννοώ τόσες ήταν οι αρχικές καταβολές και κάναμε αγώνα να τα μεγαλώσουμε όλα.Στον πρώτο υπέρηχο είδαμε να μεγαλώνουν μόνο τα 2 και αυξησαμε τη δόση οπότε χθες είδαμε 1 16,1 14 και 3 10αριά.Θα τα πάρουμε το Σάββατο μόνο και μόνο για να μη χάσουμε τα δύο μεγάλα, ευελπιστούμε και τα μικρά να είναι καλά σε μέγεθος ώστε να τα πάρουμε όλα. 

Κι εγώ θα προτιμουσα περισσοτερα αλλά αυτό που με νοιάζει είναι να έχουν ωάριο όλα και να γονιμοποιηθουν και έστω 1 να γίνει μωράκι. 

Μη κολλάς στα νούμερα καλό αποτέλεσμα μπορεί να έχεις και με ένα ωαριο. 

Εμείς πάμε με πρόβλημα στο σπέρμα οπότε ποντάρω στη μικρογονιμοποιηση.Η κινητικοτητα δεν παίζει κανένα ρόλο στη μικρογονιμοποιηση που πιθανόν κι εσύ θα κάνεις. Εστω και λίγα να είναι ζωντανά και κινούμενα φτάνουν να γονιμοποιησουν.

Καταλαβαίνω πως περιμενες κάτι αντίστοιχο με την προηγούμενη προσπάθεια όμως κάθε κύκλος είναι διαφορετικός και δεν μπορείς να προεξοφλεις το αποτέλεσμα. 

Σκέψου ότι τον Σεπτέμβρη που έκανα το φυσικό είχαμε δει αρχικές καταβολές 10 και έλεγα ωωωω τι ωραία θα έχω πολλά στη διέγερση. ..και 3 μήνες τώρα,γιατί κάναμε υπέρηχους ψάχνοντας για κύστες, κάνω μόνο 5 καταβολές. Δηλαδή το μοναδικό μήνα που έκανα πολλά ήταν αυτόν που θα περναμε μόνο 1.

 

@Ginaakμε φυσικό κυκλο ειδατε 10; Δε καταλαβα τι εγραψες.καλημερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Την προηγούμενη φορά τι συνέβη, αν επιτρέπεται;

Απο τα τόσα, είχαμε μόνο 2 βλαστοκυστες άριστες, τις οποίες βάλαμε, είχα θετική χοριακη, αλλά πάλινδρομη, δεν ακουσαμε παλμό στο έμβρυο. Αφήσαμε λίγο χρόνο να προσπαθήσουμε παλι μόνοι μας και αφού δεν είδαμε αποτέλεσμα, είπαμε να πάμε πάλι σε 2η εξωσωματική. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μου δημιουργήθηκε ερώτηση διαβάζοντας τις εμπειρίες σας κ συγκρίνοντας τες με την δική μου.

Ξέρετε τι διαφορά έχει πότε θα ξεκινήσουμε τον ανταγωνιστή; Από ότι διαβάζω οι περισσότερες το ξεκινήσατε 7-8 μέρα του κύκλου ενώ εγώ τον ξεκίνησα πριν και από τις gonal, στη 2η μέρα του κύκλου...

Επίσης, πόσες μονάδες gonal (ή παρεμφερές φάρμακο) θεωρείται ήπια δόση και πόσες βαρβάτη;

Εγώ ανταγωνιστή ξεκίνησα την 7η μέρα και την προηγούμενη φορά είχα πάρει σύνολο 1500 μονάδες menopur. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukki το στάνταρτ στο βραχυ είναι να ξεκινάς διέγερση (πχ gonal) για 4 με 5 μέρες (βλέπει ο γιατρός την πορεία κ κρίνει) κ μετά μπαίνει ο ανταγωνιστής ώστε να μη γίνει ωορρηξια κ τα χασεις. Φυσικά είναι απαραίτητος αλλά επιβραδύνει την ανάπτυξη των ωαρίων. Εγώ πήρα 8 μέρες διέγερση εκ των 4 κ ανταγωνιστή. Ίσως έκανες κάποιο άλλο πρωτόκολλο;

@Amica silentia Lune @JoyCat @ioannastr @wild lavender @lactakiμίλησα με το γιατρό κ μου είπε ότι σε 15 μέρες που θα χαλαρώσουν τα μέτρα (το 4 Μάη που λένε) θα ξεκινήσουν κ αυτοί σιγά σιγά. Οπότε έχετε υπόψη σας. Κατάλαβα ότι θα πάει κάπως με σειρά προτεραιότητας τα πιο επείγοντα δλδ βάσει ηλικίας (JoyCat για άλλες όχι εμάς, είπαμε 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Kukki το στάνταρτ στο βραχυ είναι να ξεκινάς διέγερση (πχ gonal) για 4 με 5 μέρες (βλέπει ο γιατρός την πορεία κ κρίνει) κ μετά μπαίνει ο ανταγωνιστής ώστε να μη γίνει ωορρηξια κ τα χασεις. Φυσικά είναι απαραίτητος αλλά επιβραδύνει την ανάπτυξη των ωαρίων. Εγώ πήρα 8 μέρες διέγερση εκ των 4 κ ανταγωνιστή. Ίσως έκανες κάποιο άλλο πρωτόκολλο;

@Amica silentia Lune @JoyCat @ioannastr @wild lavender @lactakiμίλησα με το γιατρό κ μου είπε ότι σε 15 μέρες που θα χαλαρώσουν τα μέτρα (το 4 Μάη που λένε) θα ξεκινήσουν κ αυτοί σιγά σιγά. Οπότε έχετε υπόψη σας. Κατάλαβα ότι θα πάει κάπως με σειρά προτεραιότητας τα πιο επείγοντα δλδ βάσει ηλικίας (JoyCat για άλλες όχι εμάς, είπαμε 😂😂😂

💞💕💞💕💞

Άντε λίγη ελπίδα επιτέλους! 

Μόνο ωοληψίες ή και έμβρυομεταφορές;  Ρωτάω μήπως καταφέρουμε να κάνουμε και την έμβρυομεταφορά μετά την ωοληψία.. Ξέρεις 😜 

Αλλά οκ ας μπουν όλα σε μια σειρά και βλέπουμε για την έμβρυομεταφορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Kukki το στάνταρτ στο βραχυ είναι να ξεκινάς διέγερση (πχ gonal) για 4 με 5 μέρες (βλέπει ο γιατρός την πορεία κ κρίνει) κ μετά μπαίνει ο ανταγωνιστής ώστε να μη γίνει ωορρηξια κ τα χασεις. Φυσικά είναι απαραίτητος αλλά επιβραδύνει την ανάπτυξη των ωαρίων. Εγώ πήρα 8 μέρες διέγερση εκ των 4 κ ανταγωνιστή. Ίσως έκανες κάποιο άλλο πρωτόκολλο;

Εγώ πήρα 2η-6η τον ανταγωνιστή και 3η-12η της διέγερσης.

Άραγε ποια να είναι η διαφορά του πότε ξεκινάς τον ανταγωνιστή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kukki είπε:

Εγώ πήρα 2η-6η τον ανταγωνιστή και 3η-12η της διέγερσης.

Άραγε ποια να είναι η διαφορά του πότε ξεκινάς τον ανταγωνιστή;

Όταν λες ανταγωνιστή, ποια ένεση πήρες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Kukki το στάνταρτ στο βραχυ είναι να ξεκινάς διέγερση (πχ gonal) για 4 με 5 μέρες (βλέπει ο γιατρός την πορεία κ κρίνει) κ μετά μπαίνει ο ανταγωνιστής ώστε να μη γίνει ωορρηξια κ τα χασεις. Φυσικά είναι απαραίτητος αλλά επιβραδύνει την ανάπτυξη των ωαρίων. Εγώ πήρα 8 μέρες διέγερση εκ των 4 κ ανταγωνιστή. Ίσως έκανες κάποιο άλλο πρωτόκολλο;

@Amica silentia Lune @JoyCat @ioannastr @wild lavender @lactakiμίλησα με το γιατρό κ μου είπε ότι σε 15 μέρες που θα χαλαρώσουν τα μέτρα (το 4 Μάη που λένε) θα ξεκινήσουν κ αυτοί σιγά σιγά. Οπότε έχετε υπόψη σας. Κατάλαβα ότι θα πάει κάπως με σειρά προτεραιότητας τα πιο επείγοντα δλδ βάσει ηλικίας (JoyCat για άλλες όχι εμάς, είπαμε 😂😂😂

Τέλεια φίλη μου σύντομα θα μιλάμε πια για τη διαδικασία κ θα έχουμε ευχάριστα...

άντε να έχουμε νέα τώρα κ για τις επιτροπές... γιατι θα αρχίσω να εκνευρίζομαι αν ανοίξουν τα κέντρα κ εκείνοι όχι!!! ευελπιστώ όμως στο αντίθετο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukki πρώτη φορά το ακούω έτσι. Έχω ακούσει το μακρύ που παίρνεις κάποιο ανταγωνιστή στον ένα κύκλο κ διέγερση στον άλλο (έτσι το έχω καταλάβει τουλάχιστον) αλλά στο βραχυ τουλάχιστον δεν το ξέρω αυτό το σχήμα. Όντως ποια ένεση πήρες; εγώ cetrotide.

@Kukki  το Kukki το έβαλα κατά λάθος  και εδώ κ δε σβήνει με τπτ!! 

@Amica silentia Lune για μεταφορές μιλήσαμε εφόσον εγώ έχω κάνει ωοληψια. Όμως μιλά μαζί του γιατί κατάλαβα ότι θα ξεκινήσουν τις μεγάλες... Τουλάχιστον τις πρώτες μέρες. Πόσο είσαι; συγνώμη αλλά δε θυμάμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Kukki πρώτη φορά το ακούω έτσι. Έχω ακούσει το μακρύ που παίρνεις κάποιο ανταγωνιστή στον ένα κύκλο κ διέγερση στον άλλο (έτσι το έχω καταλάβει τουλάχιστον) αλλά στο βραχυ τουλάχιστον δεν το ξέρω αυτό το σχήμα. Όντως ποια ένεση πήρες; εγώ cetrotide.

@Kukki  το Kukki το έβαλα κατά λάθος  και εδώ κ δε σβήνει με τπτ!! 

@Amica silentia Lune για μεταφορές μιλήσαμε εφόσον εγώ έχω κάνει ωοληψια. Όμως μιλά μαζί του γιατί κατάλαβα ότι θα ξεκινήσουν τις μεγάλες... Τουλάχιστον τις πρώτες μέρες. Πόσο είσαι; συγνώμη αλλά δε θυμάμαι 

Καλά έχω χρόνο ακόμα ούτως ή άλλως δεν έχω πάρει ούτε τα φάρμακα ακόμα.. Αλλά ναι είμαι μικρή συγκριτικά.. Απλά προσπαθώ να υπολογίσω τώρα αν με το καλό κάνουμε την ωοληψία 15-18 Μαίου, κατά πόσο 3-6 μέρες μετά θα μπορέσει να γίνει και η έμβρυομεταφορά.. ή θα πρέπει να μπουν κατάψυξη;

Αν πάντα ξεκινήσουν τις έμβρυομεταφορές κατά τις 4 Μαίου δηλαδή έστω και σε πιο μεγάλες κοπέλες.. 

Βασανίζομαι μόνη μου μωρέ 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Kukki πρώτη φορά το ακούω έτσι. Έχω ακούσει το μακρύ που παίρνεις κάποιο ανταγωνιστή στον ένα κύκλο κ διέγερση στον άλλο (έτσι το έχω καταλάβει τουλάχιστον) αλλά στο βραχυ τουλάχιστον δεν το ξέρω αυτό το σχήμα. Όντως ποια ένεση πήρες; εγώ cetrotide.

@Kukki  το Kukki το έβαλα κατά λάθος  και εδώ κ δε σβήνει με τπτ!! 

@Amica silentia Lune για μεταφορές μιλήσαμε εφόσον εγώ έχω κάνει ωοληψια. Όμως μιλά μαζί του γιατί κατάλαβα ότι θα ξεκινήσουν τις μεγάλες... Τουλάχιστον τις πρώτες μέρες. Πόσο είσαι; συγνώμη αλλά δε θυμάμαι 

Καλά έχω χρόνο ακόμα ούτως ή άλλως δεν έχω πάρει ούτε τα φάρμακα ακόμα.. Αλλά ναι είμαι μικρή συγκριτικά.. Απλά προσπαθώ να υπολογίσω τώρα αν με το καλό κάνουμε την ωοληψία 15-18 Μαίου, κατά πόσο 3-6 μέρες μετά θα μπορέσει να γίνει και η έμβρυομεταφορά.. ή θα πρέπει να μπουν κατάψυξη;

Αν πάντα ξεκινήσουν τις έμβρυομεταφορές κατά τις 4 Μαίου δηλαδή έστω και σε πιο μεγάλες κοπέλες.. 

Βασανίζομαι μόνη μου μωρέ 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo & @Bou30 ανταγωνιστή πήρα arvekap 0,1 και για διέγερση gonal...

Εγώ νόμιζα ότι έτσι το κάνατε όλες κ μετα σας διάβαζα κ λέω ωχ ποια να είναι άραγε η διαφορά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

@Tokyo & @Bou30 ανταγωνιστή πήρα arvekap 0,1 και για διέγερση gonal...

Εγώ νόμιζα ότι έτσι το κάνατε όλες κ μετα σας διάβαζα κ λέω ωχ ποια να είναι άραγε η διαφορά

Από ότι διαβάζω το arvecap είναι για καταστολή-ανάλογο και όχι ανταγωνιστής. Ανταγωνιστές είναι το cetrotide που εκανε η @Tokyo και το orgalutran που εκανα εγω. Εσύ κάνεις βραχυ πρωτοκολλο, ενώ αυτό που κάναμε εμείς είναι πρωτόκολλο ανταγωνιστών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Από ότι διαβάζω το arvecap είναι για καταστολή-ανάλογο και όχι ανταγωνιστής. Ανταγωνιστές είναι το cetrotide που εκανε η @Tokyo και το orgalutran που εκανα εγω. Εσύ κάνεις βραχυ πρωτοκολλο, ενώ αυτό που κάναμε εμείς είναι πρωτόκολλο ανταγωνιστών. 

Μάλιστα, τώρα εξηγείται λοιπόν! Αυτός είναι ο λόγος που επέλεξε το βραχύ:

«Στο βραχύ (short) πρωτόκολλο χορηγούνται σχεδόν ταυτόχρονα ο (συν)αγωνιστής της GnRH (GnRH agonist) μαζί με τις φαρμακευτικές γοναδοτροπίνες.

To βραχύ πρωτόκολλο επιλέγεται κυρίως για γυναίκες με πτωχή ανταπόκριση των ωοθηκών στην πρόκληση πολλαπλής ανάπτυξης ωοθυλακίων.»

Δεν ήξερα ότι το βραχύ είναι διαφορετικό από των ανταγωνιστών... Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/4/2020 at 10:10 ΠΜ, ο/η Ginaak είπε:

Σε ποιο κέντρο είσαι?  Οι ωοληψιες έχουν αρχίσει δειλά δειλά. Εγώ αυτό το μήνα θα κάνω. 

Πάρε το γιατρό από Τρίτη μην περιμενεις γιατί από όσο κατάλαβα έχουν αλλάξει αρκετά το σύστημα δλδ λίγες κοπέλες κάθε φορά. Ξεκινάνε από τις μεγαλύτερες ηλικίες. Και ενημερώνουν ότι θα πας με κατάψυξη. Τουλάχιστον εμένα εξαρχής μου το ρώτησαν. Είμαι Ιασω.

Καλημέρα... Εγώ θα κάνω την προσπάθεια στο Γενεσις Αθήνων με δικό μου γιατρό που συνεργάζεται. Δηλαδή την διέγερση και την παρακολούθηση όλη  θα πηγαίνω στο ιατρείο του και στο κέντρο θα πάω για την οωληψια και την εμβρυομεταφορα. Έστειλα μήνυμα τώρα στο γιατρό και θα μάθω λογικά τι γίνεται με το κέντρο αν καποια κοπέλα θα κάνει την προσπάθεια της εκεί θα σας ενημερώσω..

Εγώ ξεκινάω 21η μέρα με Daronda . Τώρα είμαι 4η μέρα κύκλου ακόμα. Μακάρι να προλάβω και να μην χάσω και άλλο κύκλο.. θα κάνω μακρύ πρωτόκολλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Έχω πολλά νέα!

Εγώ ξεκινάω διέγερση με το καλό όταν έρθει περίοδος! Σύνολο το κουστουμάκι με τις ενέσεις μου βγήκε στα 650€.. Λοιπόν, στο Μητέρα τουλάχιστον, αυτό που συμβαίνει είναι ότι ναι μεν κάνουμε διεγέρσεις, αλλά 2 μέρες πριν την ωοληψία πρέπει να τους πας αρνητική εξέταση κοροναϊού. Αν είναι θετική, ακόμα και χωρίς συμπτώματα, ακόμη κι αν εσύ αισθάνεσαι τέλεια, δεν γίνεται ωοληψία..

Είναι συνεχώς σε συνεννόηση και με κέντρα του εξωτερικού. Το αρνητικό είναι ότι σε μια έγκυο γυναίκα που κολλήσει κοροναϊό δεν μπορούν να δώσουν την αγωγή που προτείνεται για τη θεραπεία. Από την άλλη θεωρούν οι γιατροί άδικο να μην προχωρούν γυναίκες για τις οποίες ίσως ο χρόνος μετράει. Οπότε θα κάνουν αύριο σύσκεψη για να πάρουν αποφάσεις. Αλλά και σε περίπτωση που ανοίξουν και οι εμβρυομεταφορές, σε όλες θα ισχύει η απαίτηση ότι δυο μέρες πριν κάνουν τεστ για κοροναϊό που πρέπει να είναι αρνητικό. 120€ το κόστος του τεστ παρακαλώ...

Προσοχή, υπομονή και πολύ σύντομα πιστεύω θα πάνε όλα πολύ καλά!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Έχω πολλά νέα!

Εγώ ξεκινάω διέγερση με το καλό όταν έρθει περίοδος! Σύνολο το κουστουμάκι με τις ενέσεις μου βγήκε στα 650€.. Λοιπόν, στο Μητέρα τουλάχιστον, αυτό που συμβαίνει είναι ότι ναι μεν κάνουμε διεγέρσεις, αλλά 2 μέρες πριν την ωοληψία πρέπει να τους πας αρνητική εξέταση κοροναϊού. Αν είναι θετική, ακόμα και χωρίς συμπτώματα, ακόμη κι αν εσύ αισθάνεσαι τέλεια, δεν γίνεται ωοληψία..

Είναι συνεχώς σε συνεννόηση και με κέντρα του εξωτερικού. Το αρνητικό είναι ότι σε μια έγκυο γυναίκα που κολλήσει κοροναϊό δεν μπορούν να δώσουν την αγωγή που προτείνεται για τη θεραπεία. Από την άλλη θεωρούν οι γιατροί άδικο να μην προχωρούν γυναίκες για τις οποίες ίσως ο χρόνος μετράει. Οπότε θα κάνουν αύριο σύσκεψη για να πάρουν αποφάσεις. Αλλά και σε περίπτωση που ανοίξουν και οι εμβρυομεταφορές, σε όλες θα ισχύει η απαίτηση ότι δυο μέρες πριν κάνουν τεστ για κοροναϊό που πρέπει να είναι αρνητικό. 120€ το κόστος του τεστ παρακαλώ...

Προσοχή, υπομονή και πολύ σύντομα πιστεύω θα πάνε όλα πολύ καλά!!! 🥰

Άντε καλή αρχή! Πότε περιμένεις περίοδο;

Τελικά τι πρωτόκολλο σου έδωσε; gonal όπως υποψιαζόσουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Άντε καλή αρχή! Πότε περιμένεις περίοδο;

Τελικά τι πρωτόκολλο σου έδωσε; gonal όπως υποψιαζόσουν;

Ακριβώς, ναι, στις 150 μονάδες τη μέρα! Θα δει στην πορεία αν θα χρειαστεί να αυξήσουμε ή να ελαττώσουμε. Περιμένω περίοδο λογικά πρωτομαγιά ή 30. Οπότε όλα θα γίνουν μέσα στο Μάη! 😊Σ'ευχαριστώ πολύ!! 🥰💞 

Όταν ξεκινάω εγώ, εσύ θα ξέρεις ήδη!! 🥳😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η JoyCat είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Έχω πολλά νέα!

Εγώ ξεκινάω διέγερση με το καλό όταν έρθει περίοδος! Σύνολο το κουστουμάκι με τις ενέσεις μου βγήκε στα 650€.. Λοιπόν, στο Μητέρα τουλάχιστον, αυτό που συμβαίνει είναι ότι ναι μεν κάνουμε διεγέρσεις, αλλά 2 μέρες πριν την ωοληψία πρέπει να τους πας αρνητική εξέταση κοροναϊού. Αν είναι θετική, ακόμα και χωρίς συμπτώματα, ακόμη κι αν εσύ αισθάνεσαι τέλεια, δεν γίνεται ωοληψία..

Είναι συνεχώς σε συνεννόηση και με κέντρα του εξωτερικού. Το αρνητικό είναι ότι σε μια έγκυο γυναίκα που κολλήσει κοροναϊό δεν μπορούν να δώσουν την αγωγή που προτείνεται για τη θεραπεία. Από την άλλη θεωρούν οι γιατροί άδικο να μην προχωρούν γυναίκες για τις οποίες ίσως ο χρόνος μετράει. Οπότε θα κάνουν αύριο σύσκεψη για να πάρουν αποφάσεις. Αλλά και σε περίπτωση που ανοίξουν και οι εμβρυομεταφορές, σε όλες θα ισχύει η απαίτηση ότι δυο μέρες πριν κάνουν τεστ για κοροναϊό που πρέπει να είναι αρνητικό. 120€ το κόστος του τεστ παρακαλώ...

Προσοχή, υπομονή και πολύ σύντομα πιστεύω θα πάνε όλα πολύ καλά!!! 🥰

την ίδια πληροφόρηση έχω κ γω... πιο πιθανη ημερομηνία έναρξης είναι σε 15 μέρες περίπου δλδ το 4 Μάη που λένε όλοι. Κ μένα μου το είπε το τεστ για τον ιό... έλεος... άλλο ένα κόστος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η JoyCat είπε:

Ακριβώς, ναι, στις 150 μονάδες τη μέρα! Θα δει στην πορεία αν θα χρειαστεί να αυξήσουμε ή να ελαττώσουμε. Περιμένω περίοδο λογικά πρωτομαγιά ή 30. Οπότε όλα θα γίνουν μέσα στο Μάη! 😊Σ'ευχαριστώ πολύ!! 🥰💞 

Όταν ξεκινάω εγώ, εσύ θα ξέρεις ήδη!! 🥳😊

Α τέλεια! Και λογικά θα ξέρεις μέχρι τότε αν έχουν ανοίξει και οι εμβρυομεταφορές μήπως την κάνετε στον ίδιο κύκλο 🤞😍

Υπέροχα νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια που έχετε κάνει εμβρυομεταφορα από κατάψυξη θέλω θα φώτα σας... Τι φάρμακα σας δώσανε και από ποτε;; Από την αρχή του κύκλου της εμβρυομεταφορας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Κορίτσια που έχετε κάνει εμβρυομεταφορα από κατάψυξη θέλω θα φώτα σας... Τι φάρμακα σας δώσανε και από ποτε;; Από την αρχή του κύκλου της εμβρυομεταφορας; 

Κατευθειαν μετα την ωοληψια μου δωσανε αντιβιωση και κορτιζόνη.Απο την επομενη της ωοληψιας επαιρνα υποθετα προγεστερονης,σικλακουρ,μια αντιπηκτική ,μια προλουτεξ και μια παιδικη ασπιρινη καθε μερα ολα αυτα μεχρι κ το τεστ χοριακης(δηλαδή για 14 μερες) εκτος απο την αντιβιωση που τη παιρνεις 8 μερες και τοσο περιπου κ τη κορτιζονη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστω πολυ Ελισσαβετ μου για τις ευχες!!!❣️❣️❣️ Μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα κ να ερθει/ουν τ@ θαυματακι@ μας γερ@ στην αγκαλια μας!!!!🙏🥹✨️🧿 Κ να γεμισει η ομαδα μας απο δακρυα ευτυχιας κ τελειομηνες εγκυμοσυνες!!🙏🙏🙏🌈
    • Με το καλο ολα Λευκη μου!!!! Ευχομαι καθε υπερηχος ν σε κανει κ πιο ευτυχισμενη!!!✨️🤰🙏❤️🧿 Ειδα ανοιξες κ το θεματακι για μωρακια κ συγκινηθηκα!!!🥹 Ολα με το καλο κ με Υγεια!!!   
    • Λυπάμαι για την εξέλιξη αυτήν κορίτσι μου 😞 Έχεις μιλήσει μαζί με τον γιατρό ; Τι σου είπε; Θα περιμένεις να αδιαθετήσεις ; 
    • Μου είπε ότι πλέον το κεφάλι του μωρού έχει περάσει κάτω από τον τράχηλο και πως πιστεύει πως θα ανέβει κι άλλο τις επόμενες βδομάδες. Θέλει λέει πάνω από 2.5 εκ απόσταση από τράχηλο και εμένα έφτασε στα 2.  Θα πάμε στις 32 βδομάδες για Doppler και θα το ξαναδούμε. Ο εμβρυολογος που μου έκανε και τη β επιπέδου είχε πει ότι θα το δούμε τότε (32 εβδομάδες) αν ανέβηκαν και βαριά στις 36 εβδομάδες. Αν ούτε τότε ανέβει θα πάω για καισαρική! Πιστεύω ότι έστω και τελευταία στιγμή θα ανέβει! 
    • Συνέχισε  τα τεστ μέχρι την 19 ημέρα του κύκλου σου.. να τα κρατάς έστω και τώρα σε τετράδιο να τα κολλάς πάνω  η εφαρμογή δεν είναι πολύ βοηθητική εγω δεν την χρησιμοποίησα καμία φορά είναι λίγο μπέρδεμα  και είναι αρχή ακομα μην σε παίρνει από κάτω με τα τεστ θέλει λίγο χρόνο 😊 Για αυτό λέμε να κρατάς και τα τεστ να μας στέλνεις φωτο εκείνα να μπορούμε να σε βοηθαμε και εμείς από την εφαρμογή δεν μπορούμε να καταλάβουμε να τα δούμε καλά 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...