Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Magaiver είπε:

Δυστυχώς τίποτα δεν είναι δεδομένο! Καμία τεχνική δεν σου δίνει το 100%. Τι πρόβλημα έχει το σπέρμα? Κυρίως η μικρο έχει την δυνατότητα να προσπερνάει τελείως το πρόβλημα κινητικότητας. Αλλά προβλήματα με κατατμηση κλπ δεν είναι τόσο εύκολα. Παρολαυτα επειδή η μικρό έχει παρέμβαση από τον εμβρυολογο και δεν γίνεται η επιλογή από την φύση αλλά από άνθρωπο μπορεί να κάνει και λάθος... 

Όμως πώς είναι ο γιατρός σίγουρος ότι φταίει το σπέρμα για την μή γονιμοποίηση? Είναι η πρώτη φορά που σου παίρνουν ώριμο ωάριο και δεν γονιμοποιειται? Μπορεί και να μην ήταν στην κατάλληλη φάση το ωάριο. 

Τι εννοείς να μην ήταν στην κατάλληλη φασή?Ο γιατρος θεωρεί ότι ήταν θέμα σπέρματος, τα είπαμε από το τηλέφωνο αλλά θα συναντηθούμε και από κοντά.

Δεν ξέρω αν ήταν και θέμα τύχης,πιθανό αλλά τότε γιατί δεν προχωράμε και στον επόμενο κύκλο να δούμε τι θα γίνει?Αντί αυτού ζήτησε να αλλάξουμε τρόπο. 

Μπορώ να ζητήσω κάποια γνωμάτευση η αναφορά του εργαστηρίου για την μη γονιμοποίηση? Ξέρετε αν θα μου δώσουν κάτι τέτοιο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ginaak είπε:

Τι εννοείς να μην ήταν στην κατάλληλη φασή?Ο γιατρος θεωρεί ότι ήταν θέμα σπέρματος, τα είπαμε από το τηλέφωνο αλλά θα συναντηθούμε και από κοντά.

Δεν ξέρω αν ήταν και θέμα τύχης,πιθανό αλλά τότε γιατί δεν προχωράμε και στον επόμενο κύκλο να δούμε τι θα γίνει?Αντί αυτού ζήτησε να αλλάξουμε τρόπο. 

Μπορώ να ζητήσω κάποια γνωμάτευση η αναφορά του εργαστηρίου για την μη γονιμοποίηση? Ξέρετε αν θα μου δώσουν κάτι τέτοιο? 

Αγάπη, γιατί κανεις φυσικό κύκλο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Καλημέρα! Δεν το έχω ακούσει ξανά αυτό! Κι εμείς μικρογονιμοποίηση κάναμε και γονιμοποιήθηκαν και τα 7 ωάρια που είχαμε, απλά τα 2 δεν έφτασαν στην 3η μέρα! Περίεργο πάντως αυτό που συνέβη! 

Κι εγώ ψάχνοντας βρήκα ότι είναι 1-3% να συμβεί. Δεν είναι ότι δεν προχώρησαν αλλά δεν γονιμοποιηθηκαν καν.

Και δεν μου αρκεί η εξήγηση φταίει το σπέρμα,θέλω μία απάντηση από το εργαστήριο τι δεν σχηματιστηκε σωστά ώστε δεν προχώρησε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Αγάπη, γιατί κανεις φυσικό κύκλο? 

ΑΜΗ 0.6 και ηλικία 38.Είπαμε εξαρχής πώς ο φκ ή ο τροποποιημενος φκ θα δουλέψουν καλύτερα σε μένα. 

Κι εγώ προς τα εκεί συνεκλινα,δεν ήθελα τις ορμόνες. 

Δεν με νοιάζε η ταλαιπωρία να μαζεύω μήνα μήνα. Αλλά αν δεν γονιμοποιουνται τι να το κάνω? 

Δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω άλλη μια φορά μήπως ήταν τυχαίο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

ΑΜΗ 0.6 και ηλικία 38.Είπαμε εξαρχής πώς ο φκ ή ο τροποποιημενος φκ θα δουλέψουν καλύτερα σε μένα. 

Κι εγώ προς τα εκεί συνεκλινα,δεν ήθελα τις ορμόνες. 

Δεν με νοιάζε η ταλαιπωρία να μαζεύω μήνα μήνα. Αλλά αν δεν γονιμοποιουνται τι να το κάνω? 

Δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω άλλη μια φορά μήπως ήταν τυχαίο. 

Κι εγώ αυτό θα σου έλεγα! Μήπως ήταν τυχαίο! Και μήπως να δοκιμάζατε τροποποιημένο αυτή τη φορά σίγουρα θα πάρεις περισσότερα από 1 ωάρια. Πιστεύω θα το προσέξουν περισσότερο αυτή τη φορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Πρέπει να το ζητήσεις. Είναι υποχρεωμένοι να στο δώσουν. Πάντως περίεργο που δεν ζητούν έξτρα για μικρογονιμοποιηση. Εμάς όταν κάνανε ήταν 500 ευρώ έξτρα. Τώρα κάνουμε απλή χώρις μικρό.

Μίλησα τώρα κ μου είπαν ότι το έχουν κ να περάσω να το πάρω όταν θέλω. Εμάς γενικά δεν μας χρέωσε τπτ παραπάνω από την τιμή που αρχικά μας είχε πει. Στην αρχη κ εγώ φανταστηκα ότι θα χρεωνε παραπάνω, αλλά δεν μας είπαν τπτ τελικά.

Εσεις γιατί κάνατε στην αρχή κ μετά δεν κάνατε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κι εγώ ψάχνοντας βρήκα ότι είναι 1-3% να συμβεί. Δεν είναι ότι δεν προχώρησαν αλλά δεν γονιμοποιηθηκαν καν.

Και δεν μου αρκεί η εξήγηση φταίει το σπέρμα,θέλω μία απάντηση από το εργαστήριο τι δεν σχηματιστηκε σωστά ώστε δεν προχώρησε. 

Πάντως κ εμείς με μικρογονιμοποιηση από τα 11 ώριμα γονιμοποιηθηκαν τα 9,οποτε δεν είναι ότι η μικρογονιμοποιηση θα σου δώσει 100%. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Τι εννοείς να μην ήταν στην κατάλληλη φασή?Ο γιατρος θεωρεί ότι ήταν θέμα σπέρματος, τα είπαμε από το τηλέφωνο αλλά θα συναντηθούμε και από κοντά.

Δεν ξέρω αν ήταν και θέμα τύχης,πιθανό αλλά τότε γιατί δεν προχωράμε και στον επόμενο κύκλο να δούμε τι θα γίνει?Αντί αυτού ζήτησε να αλλάξουμε τρόπο. 

Μπορώ να ζητήσω κάποια γνωμάτευση η αναφορά του εργαστηρίου για την μη γονιμοποίηση? Ξέρετε αν θα μου δώσουν κάτι τέτοιο? 

"In-vitro matured metaphase-I oocytes have a lower
fertilization rate but similar embryo quality as mature
metaphase-II oocytes after intracytoplasmic sperm
injection" εδώ είναι ένα reference που έχω διαβάσει και λέει για τις φάσεις. Εάν δεν είναι σε μεταφαση ii με την μικρο μπορεί να μην γονιμοπποιηθει. Με την απλή ivf υπάρχει περίπτωση να μην είναι σε metaphase ii αλλά να προλάβει να φτάσει και εκτός σώματος αφού σου το πάρουν. Ενώ με το ηξη επειδή του καθαρίζουν το περιβλημα για να γονιμοποιηθει δεν προλαβαίνει να αλλάξει φάση μετά την ωοληψια. Δεν είμαι ειδικός ούτε γιατρός όμως. Μόνη μου τα έχω διαβάσει..

Τι σου ζήτησε ακριβώς? Να κάνετε κατάψυξη είπες εε? Έχετε δοκιμάσει και απλή εξωσωματική? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Μίλησα τώρα κ μου είπαν ότι το έχουν κ να περάσω να το πάρω όταν θέλω. Εμάς γενικά δεν μας χρέωσε τπτ παραπάνω από την τιμή που αρχικά μας είχε πει. Στην αρχη κ εγώ φανταστηκα ότι θα χρεωνε παραπάνω, αλλά δεν μας είπαν τπτ τελικά.

Εσεις γιατί κάνατε στην αρχή κ μετά δεν κάνατε; 

Γιατί πιστεύουμε ότι δεν είναι απαραίτητο και δεν έχουμε πειστεί ότι στην περίπτωση μας είναι ο σωστός τρόπος. Πρέπει να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο σπέρμα για να είναι επιβεβλημένο. Εμείς είχαμε μια χαμηλή κινητικότητα που με βιταμίνες ανέβηκε και αρκετά αλλά συνέχιζαν να μας προτείνουν ηξη λόγω ιστορικού επειδή στο παρελθόν κάναμε. Όμως στον προηγούμενο κύκλο το πήραμε πάνω μας και δεν κάναμε και είχαμε μια χαρά γονιμοποίηση όποτε δεν το θεωρούμε απαραίτητο. Σε εμάς το κέντρο χρεώνει 500 ευρώ όμως. Σίγουρα το οικονομικό είναι ένας λόγος αλλά κυρίως εάν δεν χρειάζεται γιατί να το κάνεις? Ας αποφασίσει η φύση παρά ο εμβρυολογος ποίο σπερματοζωαριο θα δοκιμάσει για γονιμοποίηση! Άσε που με το ηξη εάν δεν είναι όντως στην σωστή φάση το έχασες. Ενώ με την απλή ivf μπορεί να καθυστερήσει λιγάκι η γονιμοποίηση. Δεν βιαζει τόσο η διαδικασία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Γιατί πιστεύουμε ότι δεν είναι απαραίτητο και δεν έχουμε πειστεί ότι στην περίπτωση μας είναι ο σωστός τρόπος. Πρέπει να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο σπέρμα για να είναι επιβεβλημένο. Εμείς είχαμε μια χαμηλή κινητικότητα που με βιταμίνες ανέβηκε και αρκετά αλλά συνέχιζαν να μας προτείνουν ηξη λόγω ιστορικού επειδή στο παρελθόν κάναμε. Όμως στον προηγούμενο κύκλο το πήραμε πάνω μας και δεν κάναμε και είχαμε μια χαρά γονιμοποίηση όποτε δεν το θεωρούμε απαραίτητο. Σε εμάς το κέντρο χρεώνει 500 ευρώ όμως. Σίγουρα το οικονομικό είναι ένας λόγος αλλά κυρίως εάν δεν χρειάζεται γιατί να το κάνεις? Ας αποφασίσει η φύση παρά ο εμβρυολογος ποίο σπερματοζωαριο θα δοκιμάσει για γονιμοποίηση! Άσε που με το ηξη εάν δεν είναι όντως στην σωστή φάση το έχασες. Ενώ με την απλή ivf μπορεί να καθυστερήσει λιγάκι η γονιμοποίηση. Δεν βιαζει τόσο η διαδικασία..

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι... Κι εμείς μικρο κάναμε... Βέβαια δεν μας χρέωσαν παραπάνω οπότε μικρό το κακό! Αλλά έτσι όπως το λες έχει μία λογική! Θα το έχω υπόψιν για επόμενη φορά, όταν άμα και εφόσον! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Γιατί πιστεύουμε ότι δεν είναι απαραίτητο και δεν έχουμε πειστεί ότι στην περίπτωση μας είναι ο σωστός τρόπος. Πρέπει να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο σπέρμα για να είναι επιβεβλημένο. Εμείς είχαμε μια χαμηλή κινητικότητα που με βιταμίνες ανέβηκε και αρκετά αλλά συνέχιζαν να μας προτείνουν ηξη λόγω ιστορικού επειδή στο παρελθόν κάναμε. Όμως στον προηγούμενο κύκλο το πήραμε πάνω μας και δεν κάναμε και είχαμε μια χαρά γονιμοποίηση όποτε δεν το θεωρούμε απαραίτητο. Σε εμάς το κέντρο χρεώνει 500 ευρώ όμως. Σίγουρα το οικονομικό είναι ένας λόγος αλλά κυρίως εάν δεν χρειάζεται γιατί να το κάνεις? Ας αποφασίσει η φύση παρά ο εμβρυολογος ποίο σπερματοζωαριο θα δοκιμάσει για γονιμοποίηση! Άσε που με το ηξη εάν δεν είναι όντως στην σωστή φάση το έχασες. Ενώ με την απλή ivf μπορεί να καθυστερήσει λιγάκι η γονιμοποίηση. Δεν βιαζει τόσο η διαδικασία..

Με έχει προβλημάτισει κ εμένα αυτό που λες, γ αυτό κ θέλω να δω το σπερμοδιαγραμμα κ τώρα ο σύζυγος παίρνεις βιταμίνες κ μόλις κάνει σπερμοδιαγραμμα πάλι θα δουμε πως θα κινηθούμε. Γενικά κ εμάς η κινητικότητα ήταν το πρόβλημα, αλλά εκείνη την ημέρα μας είπαν ότι οι μορφές δεν ήταν καλές. Επειδή κατέληξε σε πάλινδρομη η κύηση, το σκέφτηκα ότι ίσως έπρεπε να αποφασίσει η φύση πως θα γίνει η γονιμοποίηση, αλλά κ πάλι που να ξέρεις εν τέλει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Geo2009 είπε:

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι... Κι εμείς μικρο κάναμε... Βέβαια δεν μας χρέωσαν παραπάνω οπότε μικρό το κακό! Αλλά έτσι όπως το λες έχει μία λογική! Θα το έχω υπόψιν για επόμενη φορά, όταν άμα και εφόσον! 

Φυσικά εξαρτάται από το πρόβλημα του σπέρματος. Δηλαδή εάν είναι πολύ βαρύ το θέμα δεν θα το ρισκάρουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Bou30 είπε:

Με έχει προβλημάτισει κ εμένα αυτό που λες, γ αυτό κ θέλω να δω το σπερμοδιαγραμμα κ τώρα ο σύζυγος παίρνεις βιταμίνες κ μόλις κάνει σπερμοδιαγραμμα πάλι θα δουμε πως θα κινηθούμε. Γενικά κ εμάς η κινητικότητα ήταν το πρόβλημα, αλλά εκείνη την ημέρα μας είπαν ότι οι μορφές δεν ήταν καλές. Επειδή κατέληξε σε πάλινδρομη η κύηση, το σκέφτηκα ότι ίσως έπρεπε να αποφασίσει η φύση πως θα γίνει η γονιμοποίηση, αλλά κ πάλι που να ξέρεις εν τέλει... 

Λογικό είναι να κάνεις ότι σου προτείνουν.. Και εάν οι ειδικοί σου λένε χρειάζεται ηξη κάνεις ηξη. Εμείς επιμειναμε να μην γίνει. Εάν έχεις θέμα στην κινητικότητα είναι πιο εύκολη η απόφαση αλλά εάν έχεις και ανώμαλα πολλά σπερματοζωάρια ειναι πιο δύσκολο να είσαι σίγουρος τι είναι καλύτερο.. Γιατί μπορεί να πάει το ανώμαλο να κάνει την γονιμοποίηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Magaiver είπε:

Λογικό είναι να κάνεις ότι σου προτείνουν.. Και εάν οι ειδικοί σου λένε χρειάζεται ηξη κάνεις ηξη. Εμείς επιμειναμε να μην γίνει. Εάν έχεις θέμα στην κινητικότητα είναι πιο εύκολη η απόφαση αλλά εάν έχεις και ανώμαλα πολλά σπερματοζωάρια ειναι πιο δύσκολο να είσαι σίγουρος τι είναι καλύτερο.. Γιατί μπορεί να πάει το ανώμαλο να κάνει την γονιμοποίηση

Δεν κάνουν ξεκαθάρισμα όπως στη σπερματέγχυση? Εμάς ήταν όλα κάτω από το όριο αλλά δεν μας απέκλεισαν πότε τη φυσιολογική σύλληψη, απλά μας είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να συμβεί! Και τώρα μετά την παλινδρομη μας είπε ο γυναικολόγος μου ότι είναι πιο εύκολο να γίνει γι αυτό και ο καλός μου έχει καταχαρεί! ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Γιατί πιστεύουμε ότι δεν είναι απαραίτητο και δεν έχουμε πειστεί ότι στην περίπτωση μας είναι ο σωστός τρόπος. Πρέπει να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο σπέρμα για να είναι επιβεβλημένο. Εμείς είχαμε μια χαμηλή κινητικότητα που με βιταμίνες ανέβηκε και αρκετά αλλά συνέχιζαν να μας προτείνουν ηξη λόγω ιστορικού επειδή στο παρελθόν κάναμε. Όμως στον προηγούμενο κύκλο το πήραμε πάνω μας και δεν κάναμε και είχαμε μια χαρά γονιμοποίηση όποτε δεν το θεωρούμε απαραίτητο. Σε εμάς το κέντρο χρεώνει 500 ευρώ όμως. Σίγουρα το οικονομικό είναι ένας λόγος αλλά κυρίως εάν δεν χρειάζεται γιατί να το κάνεις? Ας αποφασίσει η φύση παρά ο εμβρυολογος ποίο σπερματοζωαριο θα δοκιμάσει για γονιμοποίηση! Άσε που με το ηξη εάν δεν είναι όντως στην σωστή φάση το έχασες. Ενώ με την απλή ivf μπορεί να καθυστερήσει λιγάκι η γονιμοποίηση. Δεν βιαζει τόσο η διαδικασία..

kαλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!Κ μεις κάναμε μικρογονιμοποίηση κ δν μας το χρέωσαν!!Εμείς είχαμε θέμα με τις φυσιολ.μορφές στο σπέρμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Λογικό είναι να κάνεις ότι σου προτείνουν.. Και εάν οι ειδικοί σου λένε χρειάζεται ηξη κάνεις ηξη. Εμείς επιμειναμε να μην γίνει. Εάν έχεις θέμα στην κινητικότητα είναι πιο εύκολη η απόφαση αλλά εάν έχεις και ανώμαλα πολλά σπερματοζωάρια ειναι πιο δύσκολο να είσαι σίγουρος τι είναι καλύτερο.. Γιατί μπορεί να πάει το ανώμαλο να κάνει την γονιμοποίηση

Εσεις λόγω σπέρματος προχωρήσατε σε εξωσωματικη; θα κάνεις σύντομα επόμενη προσπάθεια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Εσεις λόγω σπέρματος προχωρήσατε σε εξωσωματικη; θα κάνεις σύντομα επόμενη προσπάθεια; 

 Όχι δεν προχωρήσαμε λόγω σπέρματος. Εγώ έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα με ενδομητριωση, χειρουργεία μπόλικα κλπ. Απλά από την αρχή μας είπανε ηξη και λόγο σπέρματος.

Έκανα τον προηγούμενο μήνα διέγερση και τώρα είπαμε να προσπαθήσουμε να μαζέψουμε έμβρυα με φυσικούς για να μην πάρω αλλά φάρμακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Δεν κάνουν ξεκαθάρισμα όπως στη σπερματέγχυση? Εμάς ήταν όλα κάτω από το όριο αλλά δεν μας απέκλεισαν πότε τη φυσιολογική σύλληψη, απλά μας είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να συμβεί! Και τώρα μετά την παλινδρομη μας είπε ο γυναικολόγος μου ότι είναι πιο εύκολο να γίνει γι αυτό και ο καλός μου έχει καταχαρεί! ?????

Ναι φυσικά υπάρχει η επιλογή της φυσικής σύλληψης!!! Και εσύ να πάρεις λίγο από την αισιοδοξία του καλού σου και να ελπίζεις♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

 Όχι δεν προχωρήσαμε λόγω σπέρματος. Εγώ έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα με ενδομητριωση, χειρουργεία μπόλικα κλπ. Απλά από την αρχή μας είπανε ηξη και λόγο σπέρματος.

Έκανα τον προηγούμενο μήνα διέγερση και τώρα είπαμε να προσπαθήσουμε να μαζέψουμε έμβρυα με φυσικούς για να μην πάρω αλλά φάρμακα.

Δεν είχες ανταπόκριση στη διέγερση?! 

Αμάν βρε κορίτσια, τι τραβάμε... ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω ανταπόκριση αλλά μικρή. Πάντα έτσι ήταν με όλες τις διέγερσεις που έχω κάνει. Συνήθως έχουμε 2 έμβρυα τουλάχιστον 3 μέρας αλλά ποτέ για κατάψυξη. Τώρα είπαμε να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε την προσεγγιση και δεν μεταφέρουμε σε κύκλο με διέγερση. Να ηρεμήσει καλα ο οργανισμός και θα πάμε σε επόμενο κύκλο για εμβρυομεταφορα. Επιπλέον είπαμε να μην μεταφέρουμε έμβρυα 3ων ημερών αλλά μόνο βλαστοκυστες για να ξέρουμε ακριβώς την ποιότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Magaiver είπε:

Ναι φυσικά υπάρχει η επιλογή της φυσικής σύλληψης!!! Και εσύ να πάρεις λίγο από την αισιοδοξία του καλού σου και να ελπίζεις♡

Μπουκωνόμαστε profertil και οι δύο τώρα... Πήρα και τεστ ωορρηξίας και περιμένουμε την ακατανόμαστη για να δούμε τι θα κάνουμε. Θα πάω πρώτα στο γιατρό να δει αν είναι όλα οκ και να συζητήσουμε εκ νέου για το μετά... Δεν έχω ελπίδες για φυσιολογική σύλληψη, αλλά δεν θέλω να του χαλάσω το όνειρο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Geo2009 είπε:

Μπουκωνόμαστε profertil και οι δύο τώρα... Πήρα και τεστ ωορρηξίας και περιμένουμε την ακατανόμαστη για να δούμε τι θα κάνουμε. Θα πάω πρώτα στο γιατρό να δει αν είναι όλα οκ και να συζητήσουμε εκ νέου για το μετά... Δεν έχω ελπίδες για φυσιολογική σύλληψη, αλλά δεν θέλω να του χαλάσω το όνειρο! 

Αντικειμενικά μιλώντας η φυσική σύλληψη δεν είναι και καμιά  δύσκολη διαδικασία.. Απλά κάνεις σεξ! Οπότε πάντα μπορείς να προσπαθεις ακόμα και με πιθανότητες εναντίον σου. Τόσες περιπτώσεις που ακούμε πιάσανε μετά από 5 χρόνια προσπαθειών κλπ. Προφανώς κάτι υπάρχει και δεν γίνεται νωρίτερα όμως και παλι έπιασαν! Να έχεις πολλές ελπίδες και να σε παρασύρει εκείνος στο δικό του όνειρο!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Αντικειμενικά μιλώντας η φυσική σύλληψη δεν είναι και καμιά  δύσκολη διαδικασία.. Απλά κάνεις σεξ! Οπότε πάντα μπορείς να προσπαθεις ακόμα και με πιθανότητες εναντίον σου. Τόσες περιπτώσεις που ακούμε πιάσανε μετά από 5 χρόνια προσπαθειών κλπ. Προφανώς κάτι υπάρχει και δεν γίνεται νωρίτερα όμως και παλι έπιασαν! Να έχεις πολλές ελπίδες και να σε παρασύρει εκείνος στο δικό του όνειρο!!!?

Αχ, γλυκιά μου, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!! 

Να σε ρωτήσω που κάνεις τους φυσικούς? Μαζεύω γνώμες γιατί σε ενδεχόμενη επόμενη προσπάθεια θέλω να πάω κι εγώ έτσι, γιατί δεν θέλω τα φάρμακα...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

 Όχι δεν προχωρήσαμε λόγω σπέρματος. Εγώ έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα με ενδομητριωση, χειρουργεία μπόλικα κλπ. Απλά από την αρχή μας είπανε ηξη και λόγο σπέρματος.

Έκανα τον προηγούμενο μήνα διέγερση και τώρα είπαμε να προσπαθήσουμε να μαζέψουμε έμβρυα με φυσικούς για να μην πάρω αλλά φάρμακα.

Καλή επιτυχία!! Ελπίζω να σου πάει καλά ο φυσικός και να κάνεις σύντομα έμβρυομεταφορά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Αχ, γλυκιά μου, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!! 

Να σε ρωτήσω που κάνεις τους φυσικούς? Μαζεύω γνώμες γιατί σε ενδεχόμενη επόμενη προσπάθεια θέλω να πάω κι εγώ έτσι, γιατί δεν θέλω τα φάρμακα...! 

Δεν έχω αλλάξει γιατρό. Στο γέννημα με τον Μαντουδη είμαι. Εκεί έχω κάνει όλες τις προσπάθειες στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...