Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πασχαλινά Αυγουλάκια


Mantarini

Recommended Posts

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Natacha είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @Soulful. Σε ρώτησα γιατί και εμείς κάναμε σπερμοδιάγραμμα και μας βγήκε άθροισμα 78% α+β, όμως η γρήγορη κινητικότητα (α) είναι 2% μόνο. Βέβαια όταν το πήγε ο σύζυγος στο κέντρο το σπέρμα (μιας και δεν ήθελε να το δώσει εκεί) μας είπαν από το κέντρο ότι επειδή έκανε 20 λεπτά να το πάει ότι η κινητικότητα μπορεί να είναι παραπάνω και λόγω χρόνου να επηρεάστηκε. Ωστόσο ο γυναικολόγος και ο ουρολόγος μας είπαν πως θεωρούν καλό το αποτέλεσμα, αλλά εμένα μου φάνηκε κάπως.

Μόνο τα α (γρήγορη κινητικότητα) ή και τα β γονιμοποιούν

@NatachaΔεν ξέρω να σου πω ποια από τις δύο ομάδες γονιμοποιούν,υποθέτω κ τα δυο  για να υπάρχει η μέτρηση α+β.Ομως σίγουρα το 78% είναι ένας super αριθμός κ σίγουρα δεν είναι αιτία υπογονιμότητας.Η βάση να ξέρεις είναι 40% α+β,άρα εσείς έχετε σχεδόν το διπλάσιο!Κ εμένα ο άντρας μου απ'το σπίτι το παει στο κέντρο,δε θέλει να το κάνει εκεί.Ενταξει, κάποια λεπτά θα περάσουν αλλά κ αυτό μες το πρόγραμμα είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Natacha είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @Soulful. Σε ρώτησα γιατί και εμείς κάναμε σπερμοδιάγραμμα και μας βγήκε άθροισμα 78% α+β, όμως η γρήγορη κινητικότητα (α) είναι 2% μόνο. Βέβαια όταν το πήγε ο σύζυγος στο κέντρο το σπέρμα (μιας και δεν ήθελε να το δώσει εκεί) μας είπαν από το κέντρο ότι επειδή έκανε 20 λεπτά να το πάει ότι η κινητικότητα μπορεί να είναι παραπάνω και λόγω χρόνου να επηρεάστηκε. Ωστόσο ο γυναικολόγος και ο ουρολόγος μας είπαν πως θεωρούν καλό το αποτέλεσμα, αλλά εμένα μου φάνηκε κάπως.

Μόνο τα α (γρήγορη κινητικότητα) ή και τα β γονιμοποιούν;

Γειά, αν και δεν πηγαινε σε μένα η ερώτηση, επειδή δεν απαντήθηκε για να σε καθυσηχασω την ά κ β κοιτάνε, το συνολο τους πρεπει να είναι πάνω από 32%.Οπότε εσείς είστε μια χαρά. 

Κ οι δύο κατηγορίες γονιμοποιουν.

Θα στο επιβεβαίωσουν κ τα υπόλοιπα κορίτσια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!!! Εγω καλα... πήρα το γιατρο κ μου ειπε να προχωρήσω στη σαλπιγγογραφία με ντεπον κ οχι με τα αλλα παυσίπονα! 

Δε με νοιάζει τιποτα δε φοβάμαι τη διαδικασια... τρέμω αν θα ειναι ολα καλα! Μου κόβονται τα πόδια.. θα ειναι καλα; Θα μπορω; Αν εχω κτ; Θα διορθώνεται;;;;; Κορίτσια μου!!!!!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!!! Εγω καλα... πήρα το γιατρο κ μου ειπε να προχωρήσω στη σαλπιγγογραφία με ντεπον κ οχι με τα αλλα παυσίπονα! 

Δε με νοιάζει τιποτα δε φοβάμαι τη διαδικασια... τρέμω αν θα ειναι ολα καλα! Μου κόβονται τα πόδια.. θα ειναι καλα; Θα μπορω; Αν εχω κτ; Θα διορθώνεται;;;;; Κορίτσια μου!!!!!! ??

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εγώ έχω κλείσει ραντεβού την Παρασκευή στο Ιασω και τρέμω και την εξέταση και αν θα μου βρουν κάτι...! Τώρα όσο το σκεφτόμαστε τόσο χειρότερα είναι! Θετική σκέψη και ελπίζω να μας πάνε όλα καλάαα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ginaak είπε:

Χαχάχα είσαι απίστευτη! Που εχουμε καταντήσει ε? Σε λίγο θα πηγαίνουμε στους γιατρούς κ θα τους λέμε μόνες μας την διάγνωση. 

Όπως σου εχω ξαναπεί οι εξετάσεις σου δείχνουν αρχικά ότι είσαι 25 χρόνων κι όχι 37 :  P

Η fsh   είναι η ορμόνη που δείχνει την καλη λειτουργια των ωοθηκών κ την ποιότητα των ωαρίων.Ιδανικά θέλουν 2-3 μέρα να έχουμε μέχρι 10.Αν είναι υψηλότερη σημαίνει πως ο οργανισμος αναγκάζεται να εκκρίνει παραπάνω προκειμένου να γίνει ωορρηξία κι αυτό δεν είναι καλό.Μέχρι 12 για ηλικίες πάνω των 35 επίσης είναι τα όρια του φυσιολογικού. Από 20 κ πάνω ακομη κ για εξωσωματικη δυσκολεύουν τα πράγματα. 

Οπότε όσο πιο χαμηλή τόσο πιο καλή. 

Η Ε2 είναι αυτή που βοηθάει το ωαριο να σκάσει κ το ενδομητριο να παχύνει. Εδω θελουμε τιμές πάνω από 20.

Είδες έτοιμη για διάλεξη? 

Τέλος χωρίς πλάκα όλα τα παραπάνω τα έχω διαβάσει τους τλτ μήνες που προσπαθω  για εγκυμοσύνη.Δεν είμαι γιατρός οπότε κάθε κοπέλα πρέπει να ακολουθεί τις σύμβούλες του γιατρού της αλλά κ το ένστικτο της...

Αρα θα μπορουσε να ειναι καλυτερη η Ε2 απο 37, αλλα οκ! ρε συ πηρα τις εξετασεις μου, το ζαχαρο οκ (αλλωστε ποτε δεν ειχα κ δεν περιμενα κατι) αλλα εχει απορρυθμιστει ο θυρεοειδής... από 4 που ξεκινησα το κατεβασα με χαπι στο 1,8 τον οκτωβρη αλλα τωρα πηγε παλι 5 κ παιρνω χαπι!!! Θεωρω οτι ειναι το αγχος μου... το εχω ξαναπαθει στο παρελθον αυτο το πραγμα, τοτε βεβαια ειχα αλλα αγχη που τωρα μοιαζουν αστεια αλλα οκ καθε ηλικια τα δικα της! Νομιζω οτι αυτο με εχει μπλοκαρει... θα παω ενδοκρινολογο την τεταρτη να δω. Παιζει μεγαλο ρολο αυτο το πραγμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natacha είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @Soulful. Σε ρώτησα γιατί και εμείς κάναμε σπερμοδιάγραμμα και μας βγήκε άθροισμα 78% α+β, όμως η γρήγορη κινητικότητα (α) είναι 2% μόνο. Βέβαια όταν το πήγε ο σύζυγος στο κέντρο το σπέρμα (μιας και δεν ήθελε να το δώσει εκεί) μας είπαν από το κέντρο ότι επειδή έκανε 20 λεπτά να το πάει ότι η κινητικότητα μπορεί να είναι παραπάνω και λόγω χρόνου να επηρεάστηκε. Ωστόσο ο γυναικολόγος και ο ουρολόγος μας είπαν πως θεωρούν καλό το αποτέλεσμα, αλλά εμένα μου φάνηκε κάπως.

Μόνο τα α (γρήγορη κινητικότητα) ή και τα β γονιμοποιούν;

Κοριτσι εμας α+β 78% οπως λες κ α μονη της 8% κ μας ειπαν οτι ειναι μια χαρα κ μαλιστα πολυ πολυ καλο! κ το εδωσε στο κεντρο... οποτε μην ανησυχεις το θεμα ειναι να κινουνται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, καλή εβδομάδα! 

 Γραφτήταν τόσα χθες , τι να πρωτο σχολιάσω

@Tokyoμε έκανες και γέλασα αλλά και σκεφτηκαι αυτό που έγραψες κι εγώ με κάποιες κοπέλες είμαι πιο κοντά, θες λόγω ηλικίας θες λόγω βιωμάτων. ...δεν θέλω να αδικήσω καμιά αλλά σήμερα μπήκα με αγωνία να δω τα νέα της @Γιάννα 36.Μπορώ να μην την σκέφτομαι,  η εσένα ή την @Χρυσάφω που ξεκινήσαμε προσπάθεια πιο μεγάλες?  Την @Niki94 που έχει τραβήξει τόσα?  Την @ViKcy που αντιμετωπίζουμε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα.  Την @Thunder πουπάρχει προσπαθεί δύο χρόνια η το @lactakiπου μολις έκανε χειρουργείο? Η το @Σταυρι που κάθε μήνα ανοίγει θέμα θέλω να γίνω μαμά. 

Ίσως ακουστεί άσχημο αλλά 3 μήνες εδώ μέσα εχω μοιραστει αγωνίες με τα συγκεκριμένα άτομα.Φυσικά για όλες τις κοπέλες εύχομαι το πολυπόθητο κάποιες όμως τις παρακολουθώ με περισσότερη αγωνία. 

@Γιάννα 36 Άσε την θερμοκρασία και συνέχισε να σκέφτεσαι αισιόδοξα.Πάντως σε νιώθω κι εγώ έχω πει θα περιμένω μια καλή καθυστέρηση πριν το τεστ.Εν τω μεταξύ οι βιταμίνες μου μεγάλωσαν τον κύκλο κ πάω στα τυφλά. 

@Thunderκι εγώ κατθα αχνοβλεπω και πιθανόν επειδή το κάνες νωρίς να μην έχει ανέβει αρκετά η ορμόνη. Από την άλλη αν τα φάρμακα σου την περιέχουν δυστυχώς μπορεί το αποτέλεσμα να μην ισχύει.Πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό τι ποσότητα περιείχε η ένεση και πότε την αποβάλλει ο οργανισμός. Μπορεί πχ στις δύο μέρες να έχει φύγει. 

 

 

Κλαίω με το σχόλιο για την  @Σταυρι χαχαχααα... Κορίτσι μου έχεις απόλυτο δίκιο.. είναι πολύ όμορφο να μοιραζόμαστε τις ίδιες αγωνίες...όπως εχω ξανά πει από εδώ έμαθα όσα έμαθα κ πιστεύω σ εσάς οφείλω το ότι ανακάλυψα την ενδομητριωση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!!! Εγω καλα... πήρα το γιατρο κ μου ειπε να προχωρήσω στη σαλπιγγογραφία με ντεπον κ οχι με τα αλλα παυσίπονα! 

Δε με νοιάζει τιποτα δε φοβάμαι τη διαδικασια... τρέμω αν θα ειναι ολα καλα! Μου κόβονται τα πόδια.. θα ειναι καλα; Θα μπορω; Αν εχω κτ; Θα διορθώνεται;;;;; Κορίτσια μου!!!!!! ??

Όλα καλά θα είναι δεν είναι τίποτα....!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulita? είπε:

Καλημερα  κοριτσια!! Εμεις οι καινουριες τη ζηλευουμε αυτη τη σχεση σας!! Με το καλο να εχουμε ευχαριστα απο ολες!!!

@Γιάννα 36 εγω με τη θερμοκρασια δεν εβγαλα ακρη...Πρωτη φορα επιχειρησα να την ελεγξω αλλα μαλλον δεν την μετρουσα κ σωστα..ηταν σταθερα στους 36,2  (την μετρουσα ομως αφου σηκωνομουν) και μετα την ωορρηξια επεσε στους 36 κ 35,8 καποιες φορες..Δεν εβγαλα ακρη!!!

Περιμενω την ημερα που θα αδιαθετησω..Εδω κ 3-4 μερες εχω κατι πονακια ελαφρια στην αριστερη μερια, κατι σαν τσιμπηματακια..απο χθες πρηστηκε κ το στηθος μου και καποιες μερες νιωθω απιστευτη εξαντληση, δεν με κρατανε τα ποδια μου..Δεν ελπιζω ομως σε κατι, ειμαι λιγη απογοητευμενη..απλα την περιμενω για αλλη μια φορα!!

καλη εβδομαδα να εχουμε!!

Αν δοκίμασες τη μέθοδο για έναν μόνο μήνα δοκίμασε την και για άλλους δύο να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Μπορώ να ρωτήσω κάτι?  Την πρόκληση με χαπάκια την πρότεινες εσυ? Είχα ρωτήσει τον γιατρό μου κ είπε πως αυτό ενδείκνυται όταν δεν υπάρχει ωορρηξία η άστατη περίοδος.Χρησιμοποιείται δλδ και σαν μέθοδος όταν όλα είναι καλά?Δίνει παραπάνω ωάρια αυξάνοντας πιθανότητες?  Θυμάμαι ειχες δυο

Βεβαίως @Ginaak! Εγώ τον ρώτησα απλά ποιο είναι το επόμενο βήμα, πώς μπορεί να μας βοηθήσει. Εκείνος μου εξήγησε ότι το επόμενο βήμα είναι να πάρω τα χαπάκια και την ένεση έτσι ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες να μείνω έγκυος! Όχι πως δεν είχα καλά ωάρια, ή κάτι άλλο. Όλα φυσιολογικά. Ωστόσο έχει τύχει και είχα δυο ωάρια μεγάλα και άλλη μια φορά, στην πρώτη μου επίσκεψη σε αυτόν τον γιατρό. Αλλά αποτέλεσμα δεν είδα. Όποτε και τώρα που έχω δυο, περισσότερο είμαι αισιόδοξη όσον αφορά τη χρονική στιγμή που είχαμε τις επαφές παρά για οτιδήποτε άλλο. Προσοχή όμως αυτά τα χαπάκια δεν είναι πολύ αθώα! Τα παιρνεις μέχρι 6 μήνες! Και πάντα με την παρακολούθηση του γιατρού! Δλδ σκέψου ότι τα πήρα 3-7η μέρα και πήγα για υπερηχο την 9,11 και 12η! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!!! Εγω καλα... πήρα το γιατρο κ μου ειπε να προχωρήσω στη σαλπιγγογραφία με ντεπον κ οχι με τα αλλα παυσίπονα! 

Δε με νοιάζει τιποτα δε φοβάμαι τη διαδικασια... τρέμω αν θα ειναι ολα καλα! Μου κόβονται τα πόδια.. θα ειναι καλα; Θα μπορω; Αν εχω κτ; Θα διορθώνεται;;;;; Κορίτσια μου!!!!!! ??

@Jesabell να νιώθεις τυχερή που υπάρχει η εξέταση! Ακόμα κι αν έχεις κάτι θα διορθωθεί!! Θετική σκέψη!! Εχε στο μυαλό σου συνέχεια ότι όλα γίνονται για πολύ καλό σκοπό!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Thunder είπε:

@Jesabell να νιώθεις τυχερή που υπάρχει η εξέταση! Ακόμα κι αν έχεις κάτι θα διορθωθεί!! Θετική σκέψη!! Εχε στο μυαλό σου συνέχεια ότι όλα γίνονται για πολύ καλό σκοπό!! ❤️

Ευχαριστω πολυ! Παίρνω κουράγιο!!!!!!!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@JesabellΚορίτσι έκλεισες ραντεβού? Που θα την κάνεις? Να πόυμε τις εμπειρίες μας και τα αποτελέσματα μας! Μοιράζομαι την αγωνία σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Αρα θα μπορουσε να ειναι καλυτερη η Ε2 απο 37, αλλα οκ! ρε συ πηρα τις εξετασεις μου, το ζαχαρο οκ (αλλωστε ποτε δεν ειχα κ δεν περιμενα κατι) αλλα εχει απορρυθμιστει ο θυρεοειδής... από 4 που ξεκινησα το κατεβασα με χαπι στο 1,8 τον οκτωβρη αλλα τωρα πηγε παλι 5 κ παιρνω χαπι!!! Θεωρω οτι ειναι το αγχος μου... το εχω ξαναπαθει στο παρελθον αυτο το πραγμα, τοτε βεβαια ειχα αλλα αγχη που τωρα μοιαζουν αστεια αλλα οκ καθε ηλικια τα δικα της! Νομιζω οτι αυτο με εχει μπλοκαρει... θα παω ενδοκρινολογο την τεταρτη να δω. Παιζει μεγαλο ρολο αυτο το πραγμα...

Ετσι μια φίλη μου είχε με τον θυροειδή!!Ενω έπινε χάπι είχε 5!!Της αύξησε την δόση κ σε 1 μήνα που ξαναέκανε έπεσε στο 2,5!!Eκτός αν δν κατάλαβα είδες 5 κ ξαναπήρες χάπι!!Μήπως να μην τον κόβεις κ πάντα να το πίνεις να τον συντηρείς!!Γτ κ σε κύσηση αυξάνεται!!Εχεις δεί κ την d?Καμιά φορά συνδιάζεται θέμα με τον θυροειδή κ χαμηλή d!!Με το καλό κορίτσια όλες σύντομα να τα καταφέρετε

Αααα κ Ε2 σου πολύ καλή είναι!!Κ γω τόσο έχω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Αρα θα μπορουσε να ειναι καλυτερη η Ε2 απο 37, αλλα οκ! ρε συ πηρα τις εξετασεις μου, το ζαχαρο οκ (αλλωστε ποτε δεν ειχα κ δεν περιμενα κατι) αλλα εχει απορρυθμιστει ο θυρεοειδής... από 4 που ξεκινησα το κατεβασα με χαπι στο 1,8 τον οκτωβρη αλλα τωρα πηγε παλι 5 κ παιρνω χαπι!!! Θεωρω οτι ειναι το αγχος μου... το εχω ξαναπαθει στο παρελθον αυτο το πραγμα, τοτε βεβαια ειχα αλλα αγχη που τωρα μοιαζουν αστεια αλλα οκ καθε ηλικια τα δικα της! Νομιζω οτι αυτο με εχει μπλοκαρει... θα παω ενδοκρινολογο την τεταρτη να δω. Παιζει μεγαλο ρολο αυτο το πραγμα...

σίγουρα αυτό σε έχει μπλοκάρει.. σύλληψη δύσκολο να γίνει με αυτή την τιμή.. παίζει ρόλο να έχεις κ καλό ενδοκρινολόγο.. εμένα ο γιατρός μ είχε πει πως ο θηροειδης στη σύλληψη είναι πιο δύσκολος κ από την ενδομητρίωση.. απο 6,4 που είχα έπεσε σε 2,7 μέσα σε 4 εβδομάδες... ευτυχώς διορθώνεται γρήγορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Thunder είπε:

@Jesabell να νιώθεις τυχερή που υπάρχει η εξέταση! Ακόμα κι αν έχεις κάτι θα διορθωθεί!! Θετική σκέψη!! Εχε στο μυαλό σου συνέχεια ότι όλα γίνονται για πολύ καλό σκοπό!! ❤️

απορία το έχω. αν βρεθεί κάποια σάλπιγγα κλειστή σε μια γυναίκα.. διορθώνεται? ξεβουλώνεται ή όχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η lactaki είπε:

απορία το έχω. αν βρεθεί κάποια σάλπιγγα κλειστή σε μια γυναίκα.. διορθώνεται? ξεβουλώνεται ή όχι?

Πως είσαι κορίτσι μου?Εύχομαι σύντομα να ρθει το νινί!!Εχεις αναρρώσει τελείως τώρα?Αναλόγως το θεματάκι που υπάρχει!!Αν είναι λίγο βουλωμένη μπορεί απ το υγρό να ξεβουλώσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia @lactaki έχετε δίκιο... καταρχην μεσα σε 4 βδομαδες το εριξα 1,8 από 3,5! Το χαπι δεν το σταματησα ποτε ομως στρεσαριστηκα παααρα πολυ τους 3 τελευταιους μηνες, η ψυχολογια στο πατωμα... κ αυτο χτυπησε εκει! κ D εχω σχετικά χαμηλη αλλα οκ αυτο το ειχα παντα εφοσον ειμαι λευκη σαν αγγλιδα (οντως) κ αποφευγω τον ηλιο χροοονια. Εχω πολύ καλή ενδοκρινολόγο κ ευτυχως πηγα εγκαιρως. Το καλό είναι οτι διορθωνεται ευκολα οπως λετε κ απο δω κ περα να μου γινει μαθημα να μην τρελαινομαι!

πάντως  @lactaki  επειδή κ συ έχεις να το προσέχεις γιατί η σύλληψη είναι το λιγοτερο... τι θέλω να πω πες το καταφέραμε, ο θυροειδής κάνει αποβολές κ εμποδίζει τη σωστή ανάπτυξη... θέλει μεγάλη προσοχή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marillia είπε:

Πως είσαι κορίτσι μου?Εύχομαι σύντομα να ρθει το νινί!!Εχεις αναρρώσει τελείως τώρα?Αναλόγως το θεματάκι που υπάρχει!!Αν είναι λίγο βουλωμένη μπορεί απ το υγρό να ξεβουλώσει!!

Είμαι καλά κοπέλα μου, έβγαλα τα ράμματα πριν μια εβδομάδα, κ σήμερα γύρισα στη δουλειά.. αυτό το μήνα αποχή μου είπε ο γιατρός, οπότε περιμένω να αδιαθετήσω κ να ξεκινήσω προσπάθειες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

@marillia @lactaki έχετε δίκιο... καταρχην μεσα σε 4 βδομαδες το εριξα 1,8 από 3,5! Το χαπι δεν το σταματησα ποτε ομως στρεσαριστηκα παααρα πολυ τους 3 τελευταιους μηνες, η ψυχολογια στο πατωμα... κ αυτο χτυπησε εκει! κ D εχω σχετικά χαμηλη αλλα οκ αυτο το ειχα παντα εφοσον ειμαι λευκη σαν αγγλιδα (οντως) κ αποφευγω τον ηλιο χροοονια. Εχω πολύ καλή ενδοκρινολόγο κ ευτυχως πηγα εγκαιρως. Το καλό είναι οτι διορθωνεται ευκολα οπως λετε κ απο δω κ περα να μου γινει μαθημα να μην τρελαινομαι!

πάντως  @lactaki  επειδή κ συ έχεις να το προσέχεις γιατί η σύλληψη είναι το λιγοτερο... τι θέλω να πω πες το καταφέραμε, ο θυροειδής κάνει αποβολές κ εμποδίζει τη σωστή ανάπτυξη... θέλει μεγάλη προσοχή

ναιιι, κ μένα ο ενδικρονολόγος μου είπε μόλις δεις το τεστ ή τη χοριακή θετική εμένα θα πάρεις πρώτα για να ρυθμίσουμε την δόση.. πριν την επέμβαση έκανα επαναληπτικό κ είχε πέσει 2,7. εκείνος μ είπε θα σου γράψω επανάληψη τέλη ιουνίου... το είπε για τότε γιατί μ λέει δε θα έχεις προλάβει λογικά να μείνεις έγγυος γιατί υπέθεσα πως θα ακολουθήσει κάποια θεραπεία.. εγώ όμως τον Μάιο κάνω ξανά την πρώτη μου προσπάθεια. σκεφτόμουν...να τον ενοχλήσω τώρα ή να τ αφήσω?? λογικά δε θα έχει πέσει κ άλλο ο θηροειδης? ή δίνουν παραπάνω δόση για να το πάνε στο 1,8πχ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Είμαι καλά κοπέλα μου, έβγαλα τα ράμματα πριν μια εβδομάδα, κ σήμερα γύρισα στη δουλειά.. αυτό το μήνα αποχή μου είπε ο γιατρός, οπότε περιμένω να αδιαθετήσω κ να ξεκινήσω προσπάθειες...

Με το καλό κ σύντομα να γράψεις τα ευχάριστα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@marillia @lactaki έχετε δίκιο... καταρχην μεσα σε 4 βδομαδες το εριξα 1,8 από 3,5! Το χαπι δεν το σταματησα ποτε ομως στρεσαριστηκα παααρα πολυ τους 3 τελευταιους μηνες, η ψυχολογια στο πατωμα... κ αυτο χτυπησε εκει! κ D εχω σχετικά χαμηλη αλλα οκ αυτο το ειχα παντα εφοσον ειμαι λευκη σαν αγγλιδα (οντως) κ αποφευγω τον ηλιο χροοονια. Εχω πολύ καλή ενδοκρινολόγο κ ευτυχως πηγα εγκαιρως. Το καλό είναι οτι διορθωνεται ευκολα οπως λετε κ απο δω κ περα να μου γινει μαθημα να μην τρελαινομαι!

πάντως  @lactaki  επειδή κ συ έχεις να το προσέχεις γιατί η σύλληψη είναι το λιγοτερο... τι θέλω να πω πες το καταφέραμε, ο θυροειδής κάνει αποβολές κ εμποδίζει τη σωστή ανάπτυξη... θέλει μεγάλη προσοχή

Ναι ισχύει κ ότι κ απο το άγχος ανεβαίνει!!Η φίλη μου έχει κ d πολύ χαμηλή στο 12 κ δν με ακούει να πάρει χάπι!!Θα πάει όμως τον άλλο μήνα στο γιατρό να την βάλει σε σειρά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Με το καλό κ σύντομα να γράψεις τα ευχάριστα!!

σ ευχαριστώ πολύ πολύ... μακάρι για όλες τις κοπέλες που προσπαθούμε να βιώσουμε αυτή τη στιγμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

απορία το έχω. αν βρεθεί κάποια σάλπιγγα κλειστή σε μια γυναίκα.. διορθώνεται? ξεβουλώνεται ή όχι?

@lactaki το σκιαγραφικο υγρο που περνάει μέσα από τις σάλπιγγες, αν είναι κλειστές τις ξεβουλώνει! Όποτε αν έχεις πρόβλημα διαβατοτητας, φεύγεις χωρίς πρόβλημα διαβατότητας!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia @lactaki εγω d εχω 20 αλλα ειχα παρει θεραπεια στο παρελθον κ εννοειται θα ξαναπαρω αν πρεπει. Εμενα στο 1,8 επεσε με το απλο Τ4 των 50 σε 2 μηνες τωρα που το θυμαμαι οχι 1... αλλα δεν ειχα κανενα αγχος τοτε μολις ετοιμαζομουν να κανω καμια συστηματικη προσπαθεια, τωρα υποθετω θα μου το αυξησει

Κ μενα μου εχει πει μολις δεις θετικο θα με παρεις αμεσως ειναι πολυ σημαντικο. Νομιζω απο τη στιγμη που σου πεφτει ηδη με το χαπι που παιρνεις δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω... αλλα φυσικα μιλα με το γιατρο καλυτερα. Σε αυτα παντα αυτη ειναι η αποψη μου, ο γιατρος κ μονο ο γιατρος ξερει (οκ κ η @Ginaak? ? ? )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...