Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προβληματισμός με όνομα παιδιού


MyrtoP

Recommended Posts

Καλησπέρα ποιός έχει άποψη για το όνομα Αυγουστίνος?! Το όνομα του πεθερού μου είναι και αδιαπραγμάτευτη συζήτηση επι του όνοματος. Υπάρχει κάποιος/α που να έχει εμπειρία απο το όνομα. Πιστεύετε παίζει bullying. Κανένα όμορφο υποκοριστικό να προτείνετε?

Ευχαριστώωωωω

Μυρτώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να είμαι ειλικρινής δεν εχω ιδέα τι παίζει στα σχολεια με τα ονόματα και το bullying όμως αντικειμενικά είναι δύσκολο όνομα... το μόνο που σκέφτομαι είναι το Ντίνος... διπλό όνομα παίζει; έτσι ώστε το παιδί να επιλέξει αργότερα αν θέλει...

Έλεος πάντως με τα κολλήματα των παππούδων με τα ονόματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγώ ξέρω να σε βοηθήσω αλλά το θεωρώ άσχημο να επιμένουν...πρέπει να αφήνουν το ζευγάρι να αποφασίσει!Εγώ δεν έχω γεννήσει ακόμα και είχα ψιλό θέματα με κάποιους  αλλά με τον άντρα μου δεν έχουμε πει τίποτα ακόμα!είπαμε να γεννηθεί και θα δούμε!ίσως με τα 2 ονόματα να είναι καλύτερα για να το φωνάζεις με το δεύτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικά ειναι δυσκολο ονομα για να αλλαχτεί και μενα Ντίνος μου πηγε το μυαλο... ε ναι ρε κορίτσια τι κόλλημα και γω θα βγαλω τη πεθερα μου αλλα ευτυχώς εχει ωραιο μαρεσει οποτε ημουν τυχερη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα :) να ρωτήσω κάτι , αδιαπραγμάτευτη συζήτηση από τους παππούδες μόνο; Ο άντρας σου τι στάση κρατά; Το έχετε συζητήσει οι 2 σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ το κακό δ είναι μόνο ότι επιμένουν για τ όνομα άλλα ότι πολλές φορές δείχνουν κ αδυναμία στο εγγόνι π το φέρει. Δηλαδή ελεος. 

Καλησπέρα κιολας. Εμείς κάνουμε προσπάθεια να τα συλλάβουμε, να τα γεννήσουμε, να τα μεγαλώσουμε κ αυτοί κολλάνε σε ένα όνομα. Στη  τελική εσύ μπορεί να τ έχεις τάξει! 

Πάντως από τ Ντίνος μ αρέσει καλύτερα τ Αύγουστης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyrtoP είπε:

Καλησπέρα ποιός έχει άποψη για το όνομα Αυγουστίνος?! Το όνομα του πεθερού μου είναι και αδιαπραγμάτευτη συζήτηση επι του όνοματος. Υπάρχει κάποιος/α που να έχει εμπειρία απο το όνομα. Πιστεύετε παίζει bullying. Κανένα όμορφο υποκοριστικό να προτείνετε?

Ευχαριστώωωωω

Μυρτώ

Αυγουστής θα σου έλεγα. Πίστεψέ με, σαν εκπαιδευτικός βλέπω παντού το λεγόμενο bullying. Σε σχέση με όνομα δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου. Τα παιδιά δεν κολλάνε σε ένα όνομα. Μην σε απασχολεί αυτό! Τι να πει μια γνωστή μου που το πρώτο της παιδί το έβγαλε Πεφτούλης (όνομα του πεθερού της) και μια άλλη που έτρεμε μη κάνει αγόρι και το ονομάσουν Βραχιόλης (επίσης όνομα του πεθερού). Μια χαρά το Αυγουστίνος. Γερό ας είναι και μη χαλάτε τις καρδιές σας. Για το δεύτερο παιδί σας σειρά θα έχεις εσύ να επιλέξεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@paradisebird θα διαφωνήσω.....δεν θεωρώ πως πρέπει να το περνάει μια μανούλα όλο αυτό και πόσο μάλλον να παρακαλάει να μην είναι αγόρι για να μην απαιτήσουν να του δώσουν ένα όνομα το οποίο δεν θέλει και δεν είναι από τα συνηθισμένα....Δεν είναι ιδιοκτησία κανενός το παιδί για να έχει τέτοιες απαιτήσεις ούτε ζούμε στο 1800!πρέπει με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας να λέμε απλά να είναι γερό και να μην νοιαζει κανέναν το όνομα!γερά παιδάκια να υπάρχουν και να λέμε δόξα το Θεό που καταφέραμε να φέρουμε στον κόσμο ένα δύο η δεν ξέρω και εγώ πόσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@paradisebird θα διαφωνήσω.....δεν θεωρώ πως πρέπει να το περνάει μια μανούλα όλο αυτό και πόσο μάλλον να παρακαλάει να μην είναι αγόρι για να μην απαιτήσουν να του δώσουν ένα όνομα το οποίο δεν θέλει και δεν είναι από τα συνηθισμένα....Δεν είναι ιδιοκτησία κανενός το παιδί για να έχει τέτοιες απαιτήσεις ούτε ζούμε στο 1800!πρέπει με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας να λέμε απλά να είναι γερό και να μην νοιαζει κανέναν το όνομα!γερά παιδάκια να υπάρχουν και να λέμε δόξα το Θεό που καταφέραμε να φέρουμε στον κόσμο ένα δύο η δεν ξέρω και εγώ πόσα!

Ιδιοκτησία δεν είναι κανένας κανενός. Θα συμφωνήσω. Το Βραχιόλης και το Πεφτούλης είναι κάτι ακραίο θα έλεγα και ούτε κι εγώ θα τα ήθελα σαν ονόματα. Το δε Αυγουστίνος δεν το λες και άσχημο και μπορείς να το κόψεις και να το πεις Αυγουστής ή Ντίνος. Το Βραχιόλης τι να το πεις... Βραχιολάκη; 
Τέλος πάντων. Αυτό είναι το θέμα του καθένα, τι όνομα θα βάλει στο παιδί του. Εγώ προσωπικά θα σου πω το εξής... ας έκανα ένα παιδί και ας το έβγαζα και Αυγουστίνος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η paradisebird είπε:

Ιδιοκτησία δεν είναι κανένας κανενός. Θα συμφωνήσω. Το Βραχιόλης και το Πεφτούλης είναι κάτι ακραίο θα έλεγα και ούτε κι εγώ θα τα ήθελα σαν ονόματα. Το δε Αυγουστίνος δεν το λες και άσχημο και μπορείς να το κόψεις και να το πεις Αυγουστής ή Ντίνος. Το Βραχιόλης τι να το πεις... Βραχιολάκη; 
Τέλος πάντων. Αυτό είναι το θέμα του καθένα, τι όνομα θα βάλει στο παιδί του. Εγώ προσωπικά θα σου πω το εξής... ας έκανα ένα παιδί και ας το έβγαζα και Αυγουστίνος!!!

Για αυτόν ακριβώς το λόγω που λες και εσύ στο τέλος με ενοχλεί όταν αναφέρονται στο όνομα.....Δεν ξέρει κανείς τι έχει περάσει ένα ζευγάρι για να κάνει ένα παιδάκι και έχουν απαιτήσεις για το όνομα και αυτο με ενοχλεί πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μυρτώ, όσον αφορά στο όνομα, προσωπικά δεν θα το έδινα στο παιδί μου. Και δε μιλάω εκ του ασφαλούς. Έδωσα κ εγώ τη μάχη μου με το συμπεθεριο.. Θα το συνηθίσει το παιδί κάποια στιγμή βέβαια. Θα σταθώ όμως στο 'αδιαπραγμάτευτο' που ανέφερες. Τι πάει να πει αδιαπραγμάτευτο; Τι θα γίνει τελικά αν πεις όχι'; θα χωρισετε για το ονομα; αν η απάντηση είναι ναι, όπως έχει συμβεί σε πολλά ζευγαρια, λυπαμαι αλλα κάποιος πρέπει να λύσει το θέμα του εγωισμού του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μάλλον θα είμαι η εξαίρεση στον "κανόνα". Πρώτο παιδί έκανα αγόρι και ΟΧΙ δεν έβγαλα του πεθερού, αλλά του μπαμπά μου. Έτσι αποφασίσαμε με τον άντρα μου. Βέβαια, στα βαφτίσια η πεθερά έκανε ένα μικρό πανηγυράκι, αλλά δεν με ένοιαζε καθόλου. μετά το χώνεψε. Ο πεθερός μου δεν είχε κανένα θέμα. Όμως, όπου και να το αναφέρω μέχρι σήμερα  - μέχρι και στους μαθητές μου - το θεωρούν πολύ περίεργο... τι να πω... ότι κολλήσαμε στο πάλαι ποτέ; 

στο θέμα μας τώρα. @MyrtoP με το καλό το μωράκι σας! Συζητήστε με τον σύζυγο κι αν και αυτός επιμένει, τότε βαφτίστε με το καλό το πρώτο παιδί από τον μπαμπά του, δηλαδή Αυγουστίνο, και στο κάτω-κάτω φώναζέ το Άκη ή Νάκη (είχα έναν φίλο με το συγκεκριμένο όνομα), που βγαίνει απ'όλα τα ονόματα. Bullying στο Λύκειο για όνομα δεν έχω ως καθηγήτρια αντιληφθεί ποτέ. Για πρωτοβάθμια δημοτικού ή Γυμνάσιο, και εκεί "χλωμό το κόβω"..  Είναι πάντως ακουστό αν και όχι συνηθισμένο αυτό το όνομα. Νομίζω το παιδάκι σου δεν θα έχει θέμα. Σκέψου όμως και το δεύτερο όνομα, ώστε να επιλέξει εάν χρειαστεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα παίδες και σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνετε στο ποστ. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου υποστηρίζει φουλ τους γονείς του και θεωρεί ότι το όνομα είναι και ωραίο και αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι ότι δεν με υποστηρίζει στους γονείς του και βασικά δεν με λογαριάζει στην άποψη μου. Αυτό που εγώ έχω απαιτήσει είναι δεύτερο όνομα και ας αποφασίσει αυτό το παιδί τι θα κάνει στο μέλλον. Τι να πω ίσως είμαι υπερβολική και εγώ. Αυτό που με νοιάζει πιο πολύ είναι να μη ταλαιπωρηθεί στη ζωή του στο σχολείο κλπ. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις σας...Καλό βράδυ σε όλους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η MyrtoP είπε:

Καλησπέρα παίδες και σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνετε στο ποστ. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου υποστηρίζει φουλ τους γονείς του και θεωρεί ότι το όνομα είναι και ωραίο και αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι ότι δεν με υποστηρίζει στους γονείς του και βασικά δεν με λογαριάζει στην άποψη μου. Αυτό που εγώ έχω απαιτήσει είναι δεύτερο όνομα και ας αποφασίσει αυτό το παιδί τι θα κάνει στο μέλλον. Τι να πω ίσως είμαι υπερβολική και εγώ. Αυτό που με νοιάζει πιο πολύ είναι να μη ταλαιπωρηθεί στη ζωή του στο σχολείο κλπ. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις σας...Καλό βράδυ σε όλους

@MyrtoPκοριτσι μου πρώτον επέλεξε και ενα άλλο όνομα για να μπορεί να επιλέξει και το παιδι στο μέλλον αυτό όμως που δνε μου αρέσει και διαβάζω αλλά θα προσπαθήσω να σε ρωτησω συγνώμη ο ανδρας σου ποσό χρονων είναι; και μήπως έχει καταλάβει οτι έχει φύγει απο το βρακι της μαμας και του μπαμπά και ότι θα κανει δική του οικογένεια εγώ θα μιλήσω επι προσωπικού ποτε μα ποτε δνε ήμουν με εναν άνδρα που δεν θα με υποστηρίζει να Εχω όμως δίκιο ετσι τι να το κάνω να λέω οτι είμαι παντρεμένη θα σου ζητησω συγνώμη που μιλαω ετσι αλλά δεν μου αρέσει ένας άνδρας να μην ακούει καν την άποψη της γυναίκας του τοτε τι κανει μαζί σου ας κάτσει με την μαμα και τον μπαμπά και παλι συγνώμη που μιλάω έτσι κοριτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το παιδάκι σου κοπέλα μου, να είναι γερό και καλότυχο στην ζωή του. Εγώ δεν θα συναινούσα να βγει το παιδί μου με ένα όνομα που δεν εγκρίνω διότι όπως ειπώθηκε από τις άλλες κυρίες εγώ το κουβαλούσα 9 μήνες, εγώ είχα την ευθύνη να πάνε όλα καλά και να έρθει στον κόσμο γερό και δεν θα δεχόμουν να μην γίνεται σεβαστή η γνώμη μου είτε από τον σύζυγο είτε από τα πεθερικά και όποιος θύμωνε ξυδάκι που καθαρίζει και καλά! Τα διπλά ονόματα δε τα θεωρώ τεράστια κοροιδία και αιτία καυγάδων που διαιωνίζονται μεταξύ των παππούδων - γονέων. Ούτε είμαι υπέρ των υποκοριστικών για να χρυσώσουμε το χάπι στους παππούδες που επιμένουν να περάσει το δικό τους. Κάτσε και συζήτατο με τον άντρα σου με ηρεμία, εξήγησε του τους λόγους που δεν σου αρέσει το όνομα (η δικαιολογία "έτσι λένε τον πατέρα σου" δεν είναι αρκετά πειστική ?) και ελπίζω να βρείτε την καλύτερη λύση για όλους σας!

Τελικά σε αυτή την χώρα τίποτα δεν πάει μπροστά, ούτε καν η νοοτροπία μας για τα ονόματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάντως μου αρέσει το Αυγουστίνος σαν όνομα!! Αυγουστής! Πολύ ωραίο ακούγεται.

Είχα το ίδιο θέμα με σένα για τον γιό μου, που τελικά παρόλο που δεν μου άρεσε καθόλου πήρε το όνομα του παπου του, Ζαχαρίας.

Προς το παρόν, οποιο παιδάκι ακούει το όνομα Ζαχαρίας, του κάνει εντύπωση και το θεωρεί όμορφο όνομα (εγώ ακόμα βγάζω σπυριά).

Άσε που τα περισσότερα του λένε ότι το όνομα του ταιριάζει γιατί ειναι γλυκός σαν ζάχαρη.. (ψυχούλες μου!!).

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Για αυτόν ακριβώς το λόγω που λες και εσύ στο τέλος με ενοχλεί όταν αναφέρονται στο όνομα.....Δεν ξέρει κανείς τι έχει περάσει ένα ζευγάρι για να κάνει ένα παιδάκι και έχουν απαιτήσεις για το όνομα και αυτο με ενοχλεί πολύ!

Συμφωνώ απόλυτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...