Μετάβαση σε περιεχόμενο

❤ Ο Φλεβάρης κι αν φλεβίσει, εγκυούλες θα μυρίσει!!!❤


LOULOUdaki!

Recommended Posts

στις πριν 22 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Εάν έχεις σταθερό κύκλο 30 ημερών, μάλλον ωορρηξία κάνεις 16η μέρα. Οπότε είναι πιθανό να έγινε η ωορρηξία σου. Εμένα πρήζεται το στήθος και με ψιλοπονάει από την ωορρηξία και μετά.

Το πρωί είχα θερμοκρασία 36.7, που είναι η κανονική μου θερμοκρασία. Αυτό τώρα τι σημαίνει, ότι δεν έγινε ακόμη η ωορρηξία; Είμαι στην 15η μέρα σήμερα. Κύκλος 28 ημερών, +-1 ημέρα. Αν κάνω σήμερα ωορρηξία, την κάτσαμε τη βάρκα γιατί δεν προβλέπεται επαφή σήμερα, κι αν έχουμε, θα είναι αργά το βράδυ ☹ Χθες κατά τη διάρκεια της επαφής είδα λευκά υγρά αλλά δεν τα λαμβάνω υπόψη, είναι λόγω της επαφής. Σήμερα το πρωί τα υγρά ήταν κολλώδη, σαν μύξα (sorry!). Πονάκια είχα προχθές και χθες αλλά και σήμερα κάτι αισθάνομαι, αλλά μπορεί να είναι το έντερο. Τα φώτα σας κορίτσια ?

Κι εγώ μπερδεύτηκα αυτόν τον μήνα. Που λόγω εξετάσεων είχαμε 2 3 επαφές και δεν τον κόβω ελπιδοφόρο αλλά δεν πειράζει. Ενώ είχα θετικό τεστ ωορρηξιας Σάββατο πρωί, τα ξημερώματα προς Κυριακή ξύπνησα από την ενόχληση στη δεξιά ωοθήκη και από χθες ανέβηκε η θερμοκρασία σε σχέση με το Σάββατο. Να έγινε τόσο γρήγορα δηλ Κυριακή ξημερώματα? Να μην έγινε καθόλου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Κι εγώ μπερδεύτηκα αυτόν τον μήνα. Που λόγω εξετάσεων είχαμε 2 3 επαφές και δεν τον κόβω ελπιδοφόρο αλλά δεν πειράζει. Ενώ είχα θετικό τεστ ωορρηξιας Σάββατο πρωί, τα ξημερώματα προς Κυριακή ξύπνησα από την ενόχληση στη δεξιά ωοθήκη και από χθες ανέβηκε η θερμοκρασία σε σχέση με το Σάββατο. Να έγινε τόσο γρήγορα δηλ Κυριακή ξημερώματα? Να μην έγινε καθόλου? 

Να μην εγινε καθολου λιγο δυσκολο αλλιως το τεστ δεν θα αναγνωριζε την  lh.

Τα τεστακια λενε εντος 24-48 ωρων αλλα οι γιατροι αναφερουν εντος 36 ωρων απο την αυξηση της ορμονης.

Βεβαια για να δεις την μεγιστη αυξηση θελει τεστακι ανα 8-10 ωρες.

Ο πονος δεν σημαινει παντα οτι εκει την ωρα γινεται ωορρηξια αλλα οτι ετοιμαζεται να γινει.

Παντως αν σου ξεκινησε Κυριακη οπως υποθετεις θα ολοκληρωθει σημερα,οποτε και η σημερινη μερα παιζει, οχι με πολλες πιθανοτητες αλλα παιζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Η θερμοκρασια παντως ανεβαινει μετα την ωορρηξια κι οχι απαραιτητα την επομενη μερα δλδ μπορει και δυο μερες μετα.

 

Ισχύει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Να μην εγινε καθολου λιγο δυσκολο αλλιως το τεστ δεν θα αναγνωριζε την  lh.

Τα τεστακια λενε εντος 24-48 ωρων αλλα οι γιατροι αναφερουν εντος 36 ωρων απο την αυξηση της ορμονης.

Βεβαια για να δεις την μεγιστη αυξηση θελει τεστακι ανα 8-10 ωρες.

Ο πονος δεν σημαινει παντα οτι εκει την ωρα γινεται ωορρηξια αλλα οτι ετοιμαζεται να γινει.

Παντως αν σου ξεκινησε Κυριακη οπως υποθετεις θα ολοκληρωθει σημερα,οποτε και η σημερινη μερα παιζει, οχι με πολλες πιθανοτητες αλλα παιζει.

Τα τεστ άρχιζαν να κοκκινίζουν Παρασκευή. Και αργά την Παρασκευή έκανα. Και Σάββατο πρωί ήταν κατακόκκινο. Η θερμοκρασία με μπέρδεψε που ανέβηκε από Κυριακή στο 36,7

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Κι εγώ μπερδεύτηκα αυτόν τον μήνα. Που λόγω εξετάσεων είχαμε 2 3 επαφές και δεν τον κόβω ελπιδοφόρο αλλά δεν πειράζει. Ενώ είχα θετικό τεστ ωορρηξιας Σάββατο πρωί, τα ξημερώματα προς Κυριακή ξύπνησα από την ενόχληση στη δεξιά ωοθήκη και από χθες ανέβηκε η θερμοκρασία σε σχέση με το Σάββατο. Να έγινε τόσο γρήγορα δηλ Κυριακή ξημερώματα? Να μην έγινε καθόλου? 

Αποκλείεται να μην έκανες ωορρηξία. Μπορεί να έγινε Κυριακή. Σε ποια μέρα ήσουν; Κι εμείς δεν είχαμε καθόλου επαφές μέχρι την 13η μέρα ☹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Τα τεστ άρχιζαν να κοκκινίζουν Παρασκευή. Και αργά την Παρασκευή έκανα. Και Σάββατο πρωί ήταν κατακόκκινο. Η θερμοκρασία με μπέρδεψε που ανέβηκε από Κυριακή στο 36,7

Σήμερα τι θερμοκρασία είχες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Σήμερα τι θερμοκρασία είχες;

36,7. Όπως χθες. Ενώ Σάββατο 36,2. Την Κυριακή ήμουν 16η ημέρα. Και τα έντονα υγρά τα είχα μέχρι Παρασκευή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

36,7. Όπως χθες. Ενώ Σάββατο 36,2. Την Κυριακή ήμουν 16η ημέρα. Και τα έντονα υγρά τα είχα μέχρι Παρασκευή. 

Οπότε ίσως το Σάββατο να εγινε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Τα τεστ άρχιζαν να κοκκινίζουν Παρασκευή. Και αργά την Παρασκευή έκανα. Και Σάββατο πρωί ήταν κατακόκκινο. Η θερμοκρασία με μπέρδεψε που ανέβηκε από Κυριακή στο 36,7

Γενικα το θερμοδιαγραμμα ειναι καλο για να βγαζεις συμπερασματα αφου τελειωσει ο κυκλος.Δλδ να δεις οτι εκανες ωχρινικη.Οτι δεν ειναι διφασικο κλπ.

Απολυτη προβλεψη με θερμοκρασια ακομη και γιατρος δυσκολευεται να κανει.Πχ εγω αδιαθετησα Κυριακη και το πρωι ειχα 37,2 κι επεσε την δευτερη μερα της περιοδου.

Πολλα επηρεαζουν την θερμοκρασια μας,ακομη και η ζεστη ή οχι στο δωματιο που θα κοιμηθουμε ή αν εχουμε πιει αλκοολ το προηγουμενο βραδυ κλπ.

Ετσι πως τα γραφεις,βαση των τεστ το λογικο ειναι να εκανες Κυριακη απογευμα ωορρηξια.

Επαφες ομως ειχες καθολου αυτες τις μερες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Οπότε ίσως το Σάββατο να εγινε.. 

Πιστεύω Κυριακή ξημερώματα που μ έπιασε ο πόνος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Γενικα το θερμοδιαγραμμα ειναι καλο για να βγαζεις συμπερασματα αφου τελειωσει ο κυκλος.Δλδ να δεις οτι εκανες ωχρινικη.Οτι δεν ειναι διφασικο κλπ.

Απολυτη προβλεψη με θερμοκρασια ακομη και γιατρος δυσκολευεται να κανει.Πχ εγω αδιαθετησα Κυριακη και το πρωι ειχα 37,2 κι επεσε την δευτερη μερα της περιοδου.

Πολλα επηρεαζουν την θερμοκρασια μας,ακομη και η ζεστη ή οχι στο δωματιο που θα κοιμηθουμε ή αν εχουμε πιει αλκοολ το προηγουμενο βραδυ κλπ.

Ετσι πως τα γραφεις,βαση των τεστ το λογικο ειναι να εκανες Κυριακη απογευμα ωορρηξια.

Επαφες ομως ειχες καθολου αυτες τις μερες?

Την Παρασκευή και την Κυριακή το μεσημέρι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Ωωω μια χαρα ειναι!

Ήθελα και σήμερα πρωί αλλά μέχρι να ξυπνήσω την κοπανησε ο σύζυγος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

Ναι θυμάμαι ότι εμείς οι δύο πάμε μαζι... ?

Εμένα αν πάνε όλα καλά κ έτσι όπως τα χω υπολογίσει... 17 Μαρτίου θα περιμένω!!!. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εν τω μεταξύ κορίτσια ο άντρας μου απέκτησε κι άποψη, δεν θέλει κάθε μέρα σεξ γιατί λέει πρέπει να προλάβει το σπέρμα να μαζευτεί πολύ γιατί αλλιώς θα ναι λίγο και δεν κάνει! Του εξηγώ πως κάθε 12 ώρες μαζεύεται τίποτα αυτός! ??Κοιτά την ποιότητα κι εγώ την ποσότητα ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Εν τω μεταξύ κορίτσια ο άντρας μου απέκτησε κι άποψη, δεν θέλει κάθε μέρα σεξ γιατί λέει πρέπει να προλάβει το σπέρμα να μαζευτεί πολύ γιατί αλλιώς θα ναι λίγο και δεν κάνει! Του εξηγώ πως κάθε 12 ώρες μαζεύεται τίποτα αυτός! ??Κοιτά την ποιότητα κι εγώ την ποσότητα ??

Κάθε 24 ώρες ανανεώνεται. Όχι 12 ώρες.... Δηλ δε γίνεται βράδυ κ μετά πρωί. Δε προλαβαίνει να μαζευτεί.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Κάθε 24 ώρες ανανεώνεται. Όχι 12 ώρες.... Δηλ δε γίνεται βράδυ κ μετά πρωί. Δε προλαβαίνει να μαζευτεί.... 

Ααα οπότε δίκιο έχει, μην γελάω μαζί του... Θα κάνουμε και μια προσπάθεια το βράδυ κι ας πέρασε λογικά η ωορρηξία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Ααα οπότε δίκιο έχει, μην γελάω μαζί του... Θα κάνουμε και μια προσπάθεια το βράδυ κι ας πέρασε λογικά η ωορρηξία. 

κάθε 24 για αυτό λένε ανα 2 μέρες επαφές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Ααα οπότε δίκιο έχει, μην γελάω μαζί του... Θα κάνουμε και μια προσπάθεια το βράδυ κι ας πέρασε λογικά η ωορρηξία. 

όντως προτείνουν ανα 2 μέρες επαφές για να δυναμώσει το σπέρμα. Από την άλλη αν κάνεις τεστ ωορρηξίας λένε ότι οι 2 μέρες οι πιο πιθανές είναι η μέρα θετικοποίησης κ η επόμενη... οπότε;;;

Επίσης ένας γυναικολόγος σε ένα άρθρο έλεγε ότι όσο πιο μεγάλη είναι η γυναίκα τόσο πιο αργά ανεβαίνει η lh κ ότι πχ κάτω των 30 μπορεί να έχεις ωορρηξία την επόμενη μέρα από το θετικό τεστ ενώ μετά τα 35 την ίδια... τρέχα γύρευε! Για αυτό εγώ συνήθως ενώ κάνω κάθε δεύτερη όταν δω θετικό κάνω κ τις 2 στη σειρά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Βρε κορίτσια να σας ρωτησω..Σας εχει τυχει να ειναι μικρότερη η περιοδος κάποιο μήνα;; Αυτη τη φορα ,ειχα μονο 2 μερες κανονικη ροη και έπειτα σταγόνες...Ξερετε αν επηρεάζεται η ωορρηξία αυτου του κύκλου απο την μειωμένη ροή;;

Δεν νομίζω άλλωστε εάν συμβεί μια φορά στο τόσο δεν είναι πρόβλημα, μόνο εάν συμβαίνει συνεχόμενα πρέπει να το ψάξεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

όντως προτείνουν ανα 2 μέρες επαφές για να δυναμώσει το σπέρμα. Από την άλλη αν κάνεις τεστ ωορρηξίας λένε ότι οι 2 μέρες οι πιο πιθανές είναι η μέρα θετικοποίησης κ η επόμενη... οπότε;;;

Επίσης ένας γυναικολόγος σε ένα άρθρο έλεγε ότι όσο πιο μεγάλη είναι η γυναίκα τόσο πιο αργά ανεβαίνει η lh κ ότι πχ κάτω των 30 μπορεί να έχεις ωορρηξία την επόμενη μέρα από το θετικό τεστ ενώ μετά τα 35 την ίδια... τρέχα γύρευε! Για αυτό εγώ συνήθως ενώ κάνω κάθε δεύτερη όταν δω θετικό κάνω κ τις 2 στη σειρά... 

Για 3 μήνες έκανα την ημέρα θετικοποιησης και την επομένη και τέλος. Αλλά η ωορρηξία γινόταν δύο μέρες μετά οπότε τα έκανα λάθος. Σίγουρα κάθε κύκλος δεν είναι ο ίδιος. Αλλά εκείνο το τριήμερο είναι γενικά το κρίσιμο. Γι αυτό και τώρα μπερδεύτηκα γιατί η θερμοκρασία και τα σημάδια ωορρηξιας ήταν μέσα στο επόμενο 24ωρο κι όχι 48 ώρες όπως συνηθιζοταν σε εμένα. Όπως και να έχει δεν ξέρεις ποτέ πότε έγινε αν δεν το δεις σε υπέρηχο οπότε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

Εγώ πριν αδιαθετισω  περίπου ένα  δεκαήμερο πριν, αρχίζει και πρηζεται στήθος και πονάει η μέση μου.. Σήμερα ξύπνησα με αυτά τα συμπτώματα..   18 μέρα σε 30 ημερών κύκλου.. ΣΚ δεν είχαμε καθόλου επαφές... αρχίζω και απογοητεύομαι.. μάλλον χάσαμε την ωορρηξία..

Όχι βρε μην απογοητευεσαι, αφού εγκυμοσύνη - περίοδος ίδια συμπτώματα.. Περίμενε ο Μάρτιος θα είναι γουρλής ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Για 3 μήνες έκανα την ημέρα θετικοποιησης και την επομένη και τέλος. Αλλά η ωορρηξία γινόταν δύο μέρες μετά οπότε τα έκανα λάθος. Σίγουρα κάθε κύκλος δεν είναι ο ίδιος. Αλλά εκείνο το τριήμερο είναι γενικά το κρίσιμο. Γι αυτό και τώρα μπερδεύτηκα γιατί η θερμοκρασία και τα σημάδια ωορρηξιας ήταν μέσα στο επόμενο 24ωρο κι όχι 48 ώρες όπως συνηθιζοταν σε εμένα. Όπως και να έχει δεν ξέρεις ποτέ πότε έγινε αν δεν το δεις σε υπέρηχο οπότε.. 

Μια απο τα ιδια!

Και παλι ομως υποτιθεται οτι το μια μερα πριν την ωορρηξια ειναι το καλυτερο καθως το ωαριο μπορει να συναντησει το σπερμα που ηδη υπαρχει.(αχ γενετιστες θα γινουμε στο τελος!)

Εγω πιστευω οτι αφου ειχαμε επαφες σε γονιμες το καναμε σωστα, απλα δεν ετυχε.Σιγουρα εχω κλεισει 3 μηνες με σωστες επαφες απλα οντως δεν εκατσε

Αν αρχισω να αγχωνομαι και για την ακριβη μερα της ωορρηξιας παει την εχασα την μπαλα.Οποτε κανω το ιδιο με σενα, επαφη στο πρωτο αχνο τεστακι,στο εντονο και μισ μερα μετα.

Α και προσπαθω πρωι που ειμαστε και οι δυο πιο ξεκουραστοι.Διαβασα πως ετσι ειναι πιο δυνατο το σπερμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...