Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες φθινοπώρου 2019 ?


Recommended Posts

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Nancy an. είπε:

Καλά 4 ώρες τι έκανες εκεί περα; σου κολλησανε και ένσημα; επόμενη μεγάλη εξετάση είναι το doppler.  

Μου εγραψε ο γιατρος τον πληρη ελεγχο απο οτι μου ειπε η μικροβιολογος και εδωσα 4 φορες αιμα...ασε ασε σου λεω ταλαιπωρια μεγαλη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Αύριο έχω υπέρηχο κούκλες! Θα πάω να δω τη ζουζούνα μου!!!! Φαντάζομαι θα μου γράψει και την καμπύλη ζαχάρου. Θα σας στείλω τα νεότερα!!

Με το καλο να δεις τη ζουζουνιτσα σου και να μας πεις τα νεα σας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nancy an. είπε:

Και γιατί δεν λες σε κάποιον δικό σου να σου στείλει Δεμα συστημένο με 5-6 κουτιά να έχεις;;;;

Να σου πω μάλλον αυτο θα κανω.Μονο που θελω κοριτσια να μου πείτε τι δοσολογια παίρνετε Εσεις.Ξερετε μήπως ποσο κοστίζει το κάθε κουτί;Γιατι μονο το νονό του άντρα μου εχω που μπορει να με εξυπηρετήσει σε κάτι τέτοιο να ξερω ποσα να του πω ότι θα κοστίσουν.Με πήρε σημερα ο γιατρός απο μόνος του να μου πει ότι παλι χαμηλά ειναι οι τιμές.Και μου ειπε πως θα μου δώσει συμπλήρωμα για μια εβδομαδα.Κατι φακελάκια λεει δυο φορές την ημέρα για μια εβδομαδα.Θα ρωτήσω αύριο στο φαρμακείο αν μπορω να αγοράσω μονη μου παραπάνω απο αυτα τα φακελάκια που έγραψε ο γιατρός.Αν πει ναι οκ θα αγοράσω αυτα απο εδω αν Οχι θα πω να μου στείλουν απο Ελλαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η geosid81 είπε:

Καλή ιδέα, ζήτησε να σου στείλουν trofocard ή εστω πάρε από εκεί μαγνήσιο και θα σου ποϋμε εμείς αν θέλεις πόσα mg να πάρεις...Μη μένεις έτσι!!! Αφού οι άνθρωποι εκεί στο NHS κοιτάνε μόνο οικονομία να κάνουν!! Δεν τους ενδιαφέρει αν θα πάει καλά η εκάστοτε εγκυμοσύνη. 

Οι φίλοι μου που έλεγα, ταλαιπωρήθηκαν γιατί κόλλησε το μωρό τους ανεμοβλογιά, δεν το έβλεπε παιδίατρος το παιδί και κάνανε οι ίδιοι τη διάγνωση αφοϋ η νοδοκόμα που το είδε δεν ήξερε τι ήταν!!!

Τι κρίμα μωρε ειδικά όταν ταλαιπωρούνται και μωράκια η παιδάκια.Περσι η μικρη μου έπαθε πορφύρα.Δεκαοχτω μηνών μονο ηταν.Δεν έχετε ιδεα πως ηταν το παιδι.Ολο το σώμα πληγές.Δερματολογος απο την Ελλαδα που είδε της φωτογραφίες επέμενε να τις κάνουν εξέταση ούρων αν θυμάμαι καλα γιατι όταν έχεις πορφύρα μπορει να παθουν κακό τα νεφρά.Μιλουσα στο βρόντο.Παρακαλουσα.Τιποτα.Εκαναν ενα χρόνο να φύγουν τα σημάδια και σε κάποια σημεία εχει ακομα μερικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για δείτε λιγο.Αυτο παίρνετε Εσεις;Αυτα τα mg;;;Και ποσα χαπια την ημέρα;Επίσης επειδή δεν θυμάμαι παίζει ρόλο αν ειναι με γάτο η άδειο στομαχι;Για να γινει καλύτερη απορρόφηση λεω.

F8DE4406-7162-46BA-A704-FEBCC3E0CF7B.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mommy 6 είπε:

Για δείτε λιγο.Αυτο παίρνετε Εσεις;Αυτα τα mg;;;Και ποσα χαπια την ημέρα;Επίσης επειδή δεν θυμάμαι παίζει ρόλο αν ειναι με γάτο η άδειο στομαχι;Για να γινει καλύτερη απορρόφηση λεω.

F8DE4406-7162-46BA-A704-FEBCC3E0CF7B.jpeg

Εμένα μου έδωσε το Trofocard των 60,77mg.

Εγώ την 15η βδομάδα έπαιρνα 4 χάπια. 2 πρωί και 2 το βράδυ. Αλλά επειδή συνέχισα να έχω συσπάσεις μου είπε να παίρνω 2 χάπια κάθε 8 ώρες (σύνολο 6 χάπια την ημέρα).

Η τιμή για ένα κουτί (30 χάπια) είναι: 4,10€

20190604_193836.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Mommy 6 είπε:

Για δείτε λιγο.Αυτο παίρνετε Εσεις;Αυτα τα mg;;;Και ποσα χαπια την ημέρα;Επίσης επειδή δεν θυμάμαι παίζει ρόλο αν ειναι με γάτο η άδειο στομαχι;Για να γινει καλύτερη απορρόφηση λεω.

F8DE4406-7162-46BA-A704-FEBCC3E0CF7B.jpeg

Εγώ αυτό παίρνω..2 την ημέρα..Μου είπε ότι δν κάνει να παίρνεις πάνω από 250 mg ημερησίως για να μην πάθεις υπερμαγνησιαιμια.αν αγορασεις των λιγότερων mg πάρε τόσα χάπια ώστε να μην ξεπερνάς τα 250 mg ημερησίως.διαίρεσε τα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marnik είπε:

Εγώ αυτό παίρνω..2 την ημέρα..Μου είπε ότι δν κάνει να παίρνεις πάνω από 250 mg ημερησίως για να μην πάθεις υπερμαγνησιαιμια.αν αγορασεις των λιγότερων mg πάρε τόσα χάπια ώστε να μην ξεπερνάς τα 250 mg ημερησίως.διαίρεσε τα..

Ωχ εγώ παίρνω συνολικά 364,62 mg την ημέρα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Mommy 6 είπε:

Για δείτε λιγο.Αυτο παίρνετε Εσεις;Αυτα τα mg;;;Και ποσα χαπια την ημέρα;Επίσης επειδή δεν θυμάμαι παίζει ρόλο αν ειναι με γάτο η άδειο στομαχι;Για να γινει καλύτερη απορρόφηση λεω.

F8DE4406-7162-46BA-A704-FEBCC3E0CF7B.jpeg

Α,όσο για το κόστος..Εγώ το παίρνω δωρεάν γτι μου το γράφει..βρήκα όμως στο ίντερνετ ότι κάνει 7 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Ωχ εγώ παίρνω συνολικά 364,62 mg την ημέρα ?

Κοίτα..Για να μη σε αγχωνω. .λογικά μου το είπε γτι παίρνουμε κ κάποια ποσότητα κ απο τα τροφιμα..ωστόσο βρήκα αυτό στο ίντερνετ..συνεπώς μην αγχωνεσαι!

Screenshot_2019-06-04-20-03-54.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Marnik είπε:

Ναι,όντως..παίρνεις παραπάνω..Δν ξέρω γτι..?

Έπαιρνα 243,08 mg την ημέρα. Αλλά επειδή είχα αρκετές συσπάσεις μου είπε να πάρω επιπλέον 2 χάπια την ημέρα.

Εγώ είμαι 32 ετών, άρα το ξεπερνάω, αλλά για λίγο τουλάχιστον. Θα το πάρω ακόμα 1 βδομάδα μέχρι την Β' επιπέδου και μετά θα τον ρωτήσω. Σ' ευχαριστώ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Έπαιρνα 243,08 mg την ημέρα. Αλλά επειδή είχα αρκετές συσπάσεις μου είπε να πάρω επιπλέον 2 χάπια την ημέρα.

Εγώ είμαι 32 ετών, άρα το ξεπερνάω, αλλά για λίγο τουλάχιστον. Θα το πάρω ακόμα 1 βδομάδα μέχρι την Β' επιπέδου και μετά θα τον ρωτήσω. Σ' ευχαριστώ ?

Τίποτα!ρώτησε τον για να είσαι σίγουρη..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντηση.Πηρα μια ιδεα απο την δοσολογια.Θα δω και αύριο που θα πάρω τα φακελάκια ποσα mg μου έχουν γράψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Έπαιρνα 243,08 mg την ημέρα. Αλλά επειδή είχα αρκετές συσπάσεις μου είπε να πάρω επιπλέον 2 χάπια την ημέρα.

Εγώ είμαι 32 ετών, άρα το ξεπερνάω, αλλά για λίγο τουλάχιστον. Θα το πάρω ακόμα 1 βδομάδα μέχρι την Β' επιπέδου και μετά θα τον ρωτήσω. Σ' ευχαριστώ ?

Κορίτσι μου πρόσεχε με το μαγνήσιο γιατί εγώ πήγα νοσοκομείο με ταχυπαλμιες εξαιτίας τους! Μου έδωσε 6 την ημέρα όπως δίνει σε όλες τις ασθενείς τους χωρίς καν να είχα πρόβλημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσι μου πρόσεχε με το μαγνήσιο γιατί εγώ πήγα νοσοκομείο με ταχυπαλμιες εξαιτίας τους! Μου έδωσε 6 την ημέρα όπως δίνει σε όλες τις ασθενείς τους χωρίς καν να είχα πρόβλημα! 

Σ' ευχαριστώ που μου το λες, θα τον ρωτήσω σίγουρα. Εμένα αναγκαστικά μου το έδωσε λόγω των συσπάσεων, γιατί ακόμα δε θέλει να μου δώσει άλλο χάπι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Σ' ευχαριστώ που μου το λες, θα τον ρωτήσω σίγουρα. Εμένα αναγκαστικά μου το έδωσε λόγω των συσπάσεων, γιατί ακόμα δε θέλει να μου δώσει άλλο χάπι.

Ναι φυσικά αν υπάρχει λόγος το καταλαβαίνω! Απλά εγώ που έπαιρνα 6 χωρίς λόγο και το πλήρωσα τι να πω.. Προφανώς κάποιες είμαστε πιο ευαίσθητες και δεν το δέχεται το σώμα μας, άλλες ίσως είναι πιο ανθεκτικές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Ναι φυσικά αν υπάρχει λόγος το καταλαβαίνω! Απλά εγώ που έπαιρνα 6 χωρίς λόγο και το πλήρωσα τι να πω.. Προφανώς κάποιες είμαστε πιο ευαίσθητες και δεν το δέχεται το σώμα μας, άλλες ίσως είναι πιο ανθεκτικές! 

Εγώ στην 1η μου εγκυμοσύνη λόγω συσπάσεων έπαιρνα τη maximum δόση από τα απλά trofocard, δηλαδή 6 την ημέρα. Είχα ταχυκαρδίες αλλά σίγουρα όχι από το μαγνησιο.

Τώρα στη 2η εγκυμοσύνη που πάλι έχω συσπάσεις παίρνω 2 trofocard max και αν δεν κάνω λάθος μπορείς να πάρεις μέχρι 3 την ημέρα από αυτά. Και νομίζω πως πρέπει να το παίρνεις μακρυά από το ασβεστιο για καλύτερη απορρόφηση. Αυτό μπορεί κανείς να το δει μέσα στο φύλλο οδηγιών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η geosid81 είπε:

Εγώ στην 1η μου εγκυμοσύνη λόγω συσπάσεων έπαιρνα τη maximum δόση από τα απλά trofocard, δηλαδή 6 την ημέρα. Είχα ταχυκαρδίες αλλά σίγουρα όχι από το μαγνησιο.

Τώρα στη 2η εγκυμοσύνη που πάλι έχω συσπάσεις παίρνω 2 trofocard max και αν δεν κάνω λάθος μπορείς να πάρεις μέχρι 3 την ημέρα από αυτά. Και νομίζω πως πρέπει να το παίρνεις μακρυά από το ασβεστιο για καλύτερη απορρόφηση. Αυτό μπορεί κανείς να το δει μέσα στο φύλλο οδηγιών.

Ναι φυσικά απλά αυτή η δόση δίνεται όταν υπάρχει λόγος, όπως στην περίπτωση σου οι συσπάσεις, όχι απλά επειδή έτσι κάνει ο ιατρός σε όλες! Επίσης αν θυμάμαι καλά στο κουτί γράφει μέχρι τρία την ημέρα και να μην διπαλσιαζεται η δόση, όπως έκανε ο δικός μου τότε! Θέλει λίγο προσοχή, αν δει ότι την επηρεάζει ας κάνει εξετάσεις αίματος να δει το μαγνήσιο σε τι επίπεδα είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Ναι φυσικά αν υπάρχει λόγος το καταλαβαίνω! Απλά εγώ που έπαιρνα 6 χωρίς λόγο και το πλήρωσα τι να πω.. Προφανώς κάποιες είμαστε πιο ευαίσθητες και δεν το δέχεται το σώμα μας, άλλες ίσως είναι πιο ανθεκτικές! 

Καλά εσένα δεν έπρεπε χωρίς λόγο να σου δώσει τόσο μεγάλη δόση. Εγώ θα το συνεχίσω λίγες μέρες ακόμα. Πάντως καλά έκανες και μου το είπες, γιατί δεν ήξερα ότι μπορεί να κάνει τόσο κακό.

Ξέρεις πώς μπορώ να δω τι ποσοστά από μαγνήσιο έχω στον οργανισμό μου; Με τον εργαστηριακό έλεγχο κύησης (αιματολογικές εξετάσεις) που κάνω συχνά φαίνεται κάπου ή είναι ειδική εξέταση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλά εσένα δεν έπρεπε χωρίς λόγο να σου δώσει τόσο μεγάλη δόση. Εγώ θα το συνεχίσω λίγες μέρες ακόμα. Πάντως καλά έκανες και μου το είπες, γιατί δεν ήξερα ότι μπορεί να κάνει τόσο κακό.

Ξέρεις πώς μπορώ να δω τι ποσοστά από μαγνήσιο έχω στον οργανισμό μου; Με τον εργαστηριακό έλεγχο κύησης (αιματολογικές εξετάσεις) που κάνω συχνά φαίνεται κάπου ή είναι ειδική εξέταση;

Κορίτσι μου υπάρχει εξέταση αιματολογική που δείχνει το μαγνήσιο, ζήτα να την κάνεις πριν το πάρεις και αφού το πάρεις, να ξέρεις τι σου γίνεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσι μου υπάρχει εξέταση αιματολογική που δείχνει το μαγνήσιο, ζήτα να την κάνεις πριν το πάρεις και αφού το πάρεις, να ξέρεις τι σου γίνεται! 

Σ' ευχαριστώ! Θα ρωτήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μόλις τωρα πήγα και πήρα το συμπλήρωμα που μου έγραψαν.ρωτησα και για τις τιμές που βγήκαν.Ειπαν με όρια 0,70-1,00 εγω εχω 0,64.Μου έδωσαν δυο φακελάκια τη μερα απο 243mg το κάθε φακελάκι.Αρα σύνολο για τη μερα ειναι 486 mg.Μαλλον επειδή εχει πέσει κατω απο τα όρια και ειναι μονο για μια εβδομαδα.Ρωτησα αν μπορω να αγοράσω επιπλέον μαγνήσιο χωρις συνταγη γιατρού και ειπαν Οχι.Χρειαζομαι συνταγη γιατρού για να τα πάρω ? οποτε θα ζητήσω να μου στείλουν τροφοκαρντ απο Ελλαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως έπαιρνα τα trofocard 3 φορές την ημέρα Κ μου έκαναν το στομάχι χάλια!!!Τώρα την έχω καταβρει με το πιο τέλειο μαγνήσιο του κόσμου το orbimag που είναι αναβραζον. Το βάζω σε παγωμενο νερό Κ είναι πιο ωραίο Κ από πορτοκαλαδα.  Ένα την ημέρα Κ όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Nancy an. είπε:

Εγώ πάντως έπαιρνα τα trofocard 3 φορές την ημέρα Κ μου έκαναν το στομάχι χάλια!!!Τώρα την έχω καταβρει με το πιο τέλειο μαγνήσιο του κόσμου το orbimag που είναι αναβραζον. Το βάζω σε παγωμενο νερό Κ είναι πιο ωραίο Κ από πορτοκαλαδα.  Ένα την ημέρα Κ όλα καλά! 

Ναι και αυτα που μου έδωσαν εδω που ειναι φακελάκια με σκόνη μέσα ετσι ειναι σαν λεμονάδα.Αν και δεν θυμάμαι να με πείραζαν τα τροφοκαρντ όταν τα έπαιρνα στην Ελλαδα.Κοιταξα και τον τύπο μαγνησίου και ειναι το ιδιο που λεει και το τροφοκαρντ.Magnesium aspartame hydrate άρα το ιδιο με το ασπαρτικο υδροχλωρικό μαγνήσιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...