Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 14 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ θα έλεγα να μην αγοράσετε πυτζάμες για το βρέφος, δεν εξυπηρετούν. Για τον ύπνο θα σας βολεύουν περισσότερο τα ολόσωμα φορμακια για να μην έχετε το άγχος μήπως κρυώσουν τα μωρά. Από νούμερο θα έλεγα καλύτερα να πάρετε 3-6 παρά μικρότερα. Στην αρχή θα σας φαινόταν μεγάλα αλλά πολύ σύντομα θα πάρουν αρκετό βάρος τα μωρά σας οπότε θα έχουν μεγαλύτερη διάρκεια. Πετσέτες 3 με κουκούλα είναι υπεραρκετές. Πάνες σίγουρα νούμερο 2 για να μην το ρισκάρετε και να μην του έρθουν τσιμα τσιμα. Κουβέρτα πικέ θα είναι χρήσιμη, σαλιαρες, πετσετακια για τις γουλιτσες κλπ.

Ευχαριστούμε πολύ! Δηλαδή για Ιούνιο που θα γεννήσω λες να φορέσει ζιπουνακι με μακρύ μανίκι και ολόσωμο και μέσα τα ποδαράκια? Τέτοιου είδους? Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου το τι θα φοράει στον ύπνο. Δεν θα είναι ζεστό αυτό? Εγώ σκεφτόμουν να κοιμάται απλά με ένα από τα ζιπουνακια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Pralina είπε:

Ααα παίρνουμε πιτζάμες για τα μικρά? Αυτό δνε το είχα σκεφτεί! Δνε κοιμούνται με ζιπουνακι?? ? εγώ πάλι σκέφτομαι ότι θα έχει ζέστη και θα είναι συνέχεια με ένα ζιπουνακι.. Αλλά όλα αυτά μόνο στη θεωρία! 

εγω αυτο του εβαζα και κανενα παντελοακι απο κατω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Έχει πάρει ή χρησιμοποιήσει καμία σας υπνόσακο μωρού για τον ύπνο; Συνέχεια διαβάζω άρθρα ότι είναι ότι πιο ασφαλές για τον ύπνο του μωρού.

δεν πηρα αλλα το μετανιωσα θα ηθελα φετος να παρω γιατι δν εχεις εννοια αν θα ξεσκεπαστουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η egw είπε:

δεν πηρα αλλα το μετανιωσα θα ηθελα φετος να παρω γιατι δν εχεις εννοια αν θα ξεσκεπαστουν

Και μένα με βλέπω να παίρνω. Αυτό το google μας έχει καταστρέψει. Διαβάζω τα πιο περίεργα κ τρομακτικά. Κάτι για πνιγμους και ασφυξίες από κουβερτάκια και παιχνιδάκια στην κούνια και με έχει πιάσει ένα άγχος! Δεν φαντάζεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pralina είπε:

Τι ωραίες συμβουλές! Ευχαριστούμε πολύ! Έχω πάρει 3 πάνες αγκαλιές (μαλλον) πολύ πολύ λεπτές κουβερτουλες ελπίζω να λέμε το ίδιο! Αυτά τα χρησιμοποιείς για να τα βάλεις παμω σου πριν πάρεις το μωρό αγκαλιά? Είναι αναγκαίο? Δηλαδή δεν μπορούμε να παίρνουμε το μωρό αγκαλιά χωρίς αυτά? Έχω μπερδευτεί λίγο με τα συγκεκριμένα. 

Επίσης άλλη μια ερώτηση, εγώ έχω ΠΗΤ 2ς ιουνίου. Έχω την ευκαιρία να δανειστώ ένα πόρτ μπεμπέ και ένα λίκνο. Ποιο από τα δύο είναι πιο βολικά? Ισχύει ότι το λίκνο κρατάει για περισσότερο καιρό λόγω μεγέθους? Έχω σκοπό στους 6 μήνες να το πάω στο κρεβατάκι του. Αλλά τι θα ήταν πιο καλό κατά την γνώμη σου? 

μια χαρα μπορεις να παρεις το μωρακι σου και χωρις αυτα αγκαλια απλα και καλα για να η κρυωνει το λενε και αν θες να  θηλασεις διακριτικα , ναι τα ιδια λεμε εγω την εβαζα ετσι απο πανω του για οταν ειχε λιγο ψυχρα αλλα οχι για να το παρω αγκαλια

κοιτα εγω το πορτ πεμπε ειχα στο σαλονι και κρεβατακι στο σωματιο μου και τον αφησα εκει μεχρι τα δυο γιατι θηλαζε και ξυπνουσε

θα επαιρνα το λικνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η egw είπε:

μια χαρα μπορεις να παρεις το μωρακι σου και χωρις αυτα αγκαλια απλα και καλα για να η κρυωνει το λενε και αν θες να  θηλασεις διακριτικα , ναι τα ιδια λεμε εγω την εβαζα ετσι απο πανω του για οταν ειχε λιγο ψυχρα αλλα οχι για να το παρω αγκαλια

κοιτα εγω το πορτ πεμπε ειχα στο σαλονι και κρεβατακι στο σωματιο μου και τον αφησα εκει μεχρι τα δυο γιατι θηλαζε και ξυπνουσε

θα επαιρνα το λικνο

Τέλεια οκ! Εμενα δνε χωράει η κουνια στο δωμάτιο μου όποτε θα χρησιμοποιήσω το λίκνο! Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια! Σημερα εκανα την Β' επιπεδου. Το αγορακι μας ειναι μια χαρα μεγαλωσε πολυ!! Δεν ηθρκε να βγαλει φωτογραφια βεβαια μας ταλαιπωρησε μετα απο 3 προσπαθειες τα καταφεραμε (βγαιναμε και μετα απο κανα 10λεπτο ξαναμπαιναμε μηπως κ αλλαξει θεση) παλι καλα με την υπομονη και επιμονη του γιατρου να ναι καλα! Ενα θεμα υπαρχει οτι εχω πολλα νερα στο σακο και πρεπει να κοψω μαχαιρι γλυκα και υδατανθρακες για να ελλατωθει! Θα κανω στροφη στην υγιεινη διατροφη κατι που δεν εκανα γιατι αυτο μπορει να προκαλεσει προωρο τοκετο ή να γεννηθει μεγαλο το μωρο μπορει και να προκαλεσει παχυσαρκεια! Ειμαι 20+3 και ειναι ηδη 471 γραμμαρια! Δεν αγχωνομαι ομως οπως μου ειπε κ ο γιατρος αν το τηρισω μεσα σε ενα μηνα μπορει να ερθει στα σωστα επιπεδα! Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εχω και μια άλλη απορία τι εξυπηρετεί περισσότερο στο μαιευτήριο πυτζάμες η νυχτικο;

Κάποιος μου είχε πει το νυχτικο Βολεύει... Επειδή είναι ανοιχτό από κάτω κλπ πιο εύκολο στη χρήση και στη τουαλέτα κλπ. Αλλά δεν είμαι και σίγουρη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Pralina είπε:

Κάποιος μου είχε πει το νυχτικο Βολεύει... Επειδή είναι ανοιχτό από κάτω κλπ πιο εύκολο στη χρήση και στη τουαλέτα κλπ. Αλλά δεν είμαι και σίγουρη! 

Εγώ δεν βολεύομουν με το νυχτικό δεν ένιωθα άνετα με κόσμο και νυχτικό βέβαια και αυτό που είχα δεν το είχα διαλέξει εγώ δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο

Το φόρεσα τη πρώτη μέρα που ερχόταν οι γιατροί για αλλαγή κτλ και όταν σηκώθηκα έβαλα τις πιτζάμες μου αυτή τη φορά σκέφτομαι να πάρω και ρούχα να είμαι καλά με εμένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η egw είπε:

Εγώ δεν βολεύομουν με το νυχτικό δεν ένιωθα άνετα με κόσμο και νυχτικό βέβαια και αυτό που είχα δεν το είχα διαλέξει εγώ δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο

Το φόρεσα τη πρώτη μέρα που ερχόταν οι γιατροί για αλλαγή κτλ και όταν σηκώθηκα έβαλα τις πιτζάμες μου αυτή τη φορά σκέφτομαι να πάρω και ρούχα να είμαι καλά με εμένα

Αα ναι κατάλαβα! Εγώ αγόρασα ένα νυχτικο από τα prenatal που είναι ειδικά για μαιευτήριο κι έχουν τρύπες στο στήθος για να θηλάζεις χωρίς να βγάζεις το νυχτικο. Έχει τη μίνι πάνω και μου. Άρεσε χεχε τώρα θα πάρω μαζί και άλλα άνετα ρούχα και βλέπουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Pralina είπε:

Ευχαριστούμε πολύ! Δηλαδή για Ιούνιο που θα γεννήσω λες να φορέσει ζιπουνακι με μακρύ μανίκι και ολόσωμο και μέσα τα ποδαράκια? Τέτοιου είδους? Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου το τι θα φοράει στον ύπνο. Δεν θα είναι ζεστό αυτό? Εγώ σκεφτόμουν να κοιμάται απλά με ένα από τα ζιπουνακια ?

Εξαρτάται τι Ιούνιο θα κάνει. Μπορεί να κάνει ζέστη οπότε μπορείς να του φορέσεις ένα κοντομάνικο αλλά μπορεί να έχει και δροσιά και να χρειάζεται να είναι καλυμμένο σε όλο το σώμα. Οι κουβέρτες είναι σχετικά πιο επικίνδυνες από τους υπνόσακους αλλά δεν αναφέρομαι σε χρήση τον Ιούνιο, σε καμία περίπτωση! 

Όσον αφορά το δίλημμα πυτζάμα ή νυχτικό στο μαιευτήριο, είτε σε φυσιολογικό τοκετό είτε σε καισαρική τομή η πυτζάμα δεν εξυπηρετεί τόσο γιατί έρχονται και ελέγχουν την τομή και τον κόλπο οπότε βάλε - βγάλε παντελόνια δεν βοηθάει. Πιστέψτε με, δεν θα έχετε το κουράγιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Pralina  το πορτ μπεμπέ είναι για να αφήσεις το παιδί να παραμείνει λίγο όσο εσύ θα μαγειρέυεις κλπ. ενώ το λίκνο είναι και για να κοιμάται. Εκτός αν πορτ μπεμπέ εννοείς την καλαθούνα με στρώμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/1/2019 at 8:14 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Για να μαζευόμαστε εδώ σιγά σιγά κορίτσια μου....περιμένω αυξημένες συμμετοχές!!!

Γεια σας κοριτσια!!!

Κι εγω πητ 29/8

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Pralina  το πορτ μπεμπέ είναι για να αφήσεις το παιδί να παραμείνει λίγο όσο εσύ θα μαγειρέυεις κλπ. ενώ το λίκνο είναι και για να κοιμάται. Εκτός αν πορτ μπεμπέ εννοείς την καλαθούνα 

Χμμ καλή ερώτηση. Εγώ εννοώ το ένα από τρία κομμάτια που. Αγοράζεις και έξω. Δηλαδή καρότσι αυγό και πορτ μπεμπέ. Είναι ένα κομμάτι σαν στρογγυλό καλάθι που μπαίνει στο καρότσι και έχει και βάση για να κοιμίζεις το μωρό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Γεια σας κοριτσια!!!

Κι εγω πητ 29/8

Καλώς μας ήρθες! Κοριτσάκι ή αγοράκι περιμένεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Χμμ καλή ερώτηση. Εγώ εννοώ το ένα από τρία κομμάτια που. Αγοράζεις και έξω. Δηλαδή καρότσι αυγό και πορτ μπεμπέ. Είναι ένα κομμάτι σαν στρογγυλό καλάθι που μπαίνει στο καρότσι και έχει και βάση για να κοιμίζεις το μωρό.. 

Κατάλαβα τι εννοείς. Το λίκνο είναι μόνο για μέσα στο σπίτι ενώ το άλλο είναι και για έξω. Και το κόστος και των 2 δεν είναι αμελητέο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κατάλαβα τι εννοείς. Το λίκνο είναι μόνο για μέσα στο σπίτι ενώ το άλλο είναι και για έξω. Και το κόστος και των 2 δεν είναι αμελητέο.

Εχω την ευκαιρία να δανειστώ και τα δύο! Το πορτ μπεμπέ το έχω ήδη σπίτι και ένα λίκνο έχει μια φίλη μου κι αν θέλω μου το δίνει! Οπότε λέω να κρατήσω το πορτ μπεμπέ για βόλτες με το καρότσι και να πάρω το λίκνο για να κοιμάται. Εσύ τι λες? Μπορώ βέβαια να το κοιμιζω στο πορτ μπεμπε και να το βγάζω βόλτα με αυγό ή πάλι το πορτ μπεμπέ αν είναι για παραπάνω ώρες. Αλλά δεν θα ήθελα να κοιμάται και να κάνει βόλτες έξω στο ίδιο κρεβατάκι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω κοριτσια εχω προβληματιστει πολυ με τα ρουχαλακια του μωρου..εχω πητ 20/7..και λεω να παρω ζιπουνακια και κανα 2 φορμακια ολοσωμα...καλτσουλες γαντακια και δεν ξερω τι αλλο..εγω πηρα καροτσι 3 σε 1 γιατι στην αρχη εκει θα τον εχω..στην καλαθουνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Εχω την ευκαιρία να δανειστώ και τα δύο! Το πορτ μπεμπέ το έχω ήδη σπίτι και ένα λίκνο έχει μια φίλη μου κι αν θέλω μου το δίνει! Οπότε λέω να κρατήσω το πορτ μπεμπέ για βόλτες με το καρότσι και να πάρω το λίκνο για να κοιμάται. Εσύ τι λες? Μπορώ βέβαια να το κοιμιζω στο πορτ μπεμπε και να το βγάζω βόλτα με αυγό ή πάλι το πορτ μπεμπέ αν είναι για παραπάνω ώρες. Αλλά δεν θα ήθελα να κοιμάται και να κάνει βόλτες έξω στο ίδιο κρεβατάκι ?

Ναι ειναι σωστο αυτο που λες...ασε το πορτ μπεμπε να το εχεις για βολτες και κρατα το λικνο για να κοιμαται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Γλυκερια1994... είπε:

Κι εγω κοριτσια εχω προβληματιστει πολυ με τα ρουχαλακια του μωρου..εχω πητ 20/7..και λεω να παρω ζιπουνακια και κανα 2 φορμακια ολοσωμα...καλτσουλες γαντακια και δεν ξερω τι αλλο..εγω πηρα καροτσι 3 σε 1 γιατι στην αρχη εκει θα τον εχω..στην καλαθουνα..

Εγώ που έχω ΠΗΤ 22/6 έχω πάρει φορμακια μακριμανικα λεπτά και λίγο πιο χοντρά,και πήρα φακελάκια κοντομανικα και μακριμανικα και ανάλογα τον καιρό θα δω τι θα χρησιμοποιήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Σήμερα μου έστειλαν ηλεκτρονικά τις εξετάσεις αίματος που έκανα χθες. Δεν βγήκαν πολύ καλές. Σήμερα η αύριο θα δω το γιατρό.

Ποιες έχουν χαμηλό αιματοκρίτη σίδηρο Κ φεριτινη? Θα μου πείτε λίγο τις τιμές σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!

Σήμερα μου έστειλαν ηλεκτρονικά τις εξετάσεις αίματος που έκανα χθες. Δεν βγήκαν πολύ καλές. Σήμερα η αύριο θα δω το γιατρό.

Ποιες έχουν χαμηλό αιματοκρίτη σίδηρο Κ φεριτινη? Θα μου πείτε λίγο τις τιμές σας.

Κορίτσια έχω κι εγώ μια ερωτηση! Έχω πητ 23/6. Έκανα αιματολογικες εξετάσεις μια εβδομάδα πριν κάνω το ντοπλερ. Μου βγήκαν λευκά αιμοσφαίρια και ουφετεροφυλλα ανεβασμενα και λεμφοκυτταρα ελάχιστα πιο χαμηλά από το όριο. Φοβήθηκα πολύ αλλά τελικά ο γιατρός μου είπε ότι είναι όλα οκ.. Εννοείται ότι τον εμπιστεύομαι αλλά θα θελα να μάθω από εσάς αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν το έχετε κι εσείς συναντήσει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...