Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hope08 είπε:

Μπράβο! Εμάς βγήκαν τα αποτελέσματα της αμνιο όλα καλα!

β επιπεδου 16/4! Ανυπομονώ να φύγει κ αυτή!

Συγχαρητήρια! Κι εγώ τότε θα την κάνω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την έχω 9/4 τη β επιπέδου, ελπίζω να είναι όλα καλά....και να έχουν ηρεμήσει και τα βουναλάκια μου....πφφφ Κι εμένα ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτική κλινική και θα πάω εκεί. Φοβάμαι που φοβάμαι την ώρα της γέννας, πόσο μάλλον να είμαι και με έναν άνθρωπο που δε ξέρω καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

Εγώ την έχω 9/4 τη β επιπέδου, ελπίζω να είναι όλα καλά....και να έχουν ηρεμήσει και τα βουναλάκια μου....πφφφ Κι εμένα ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτική κλινική και θα πάω εκεί. Φοβάμαι που φοβάμαι την ώρα της γέννας, πόσο μάλλον να είμαι και με έναν άνθρωπο που δε ξέρω καθόλου.

Και εγώ φοβάμαι πολύ,γενικά είμαι φοβιτσιαρα αλλά όσο πλησιάζει ο καιρός το σκέφτομαι περισσότερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Και εγώ φοβάμαι πολύ,γενικά είμαι φοβιτσιαρα αλλά όσο πλησιάζει ο καιρός το σκέφτομαι περισσότερο 

Εγώ παλι μεχρι τωρα δε φοβαμαι τον τοκετό παρολο που μαι πρωταρα! νιωθω ασφαλης με τον γιατρο μου. Φοβαμαι μεχρι να φτασουμε εκει, να προχωρανε ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η egw είπε:

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι είμαι καλύτερα αλλά στο γιο μου δεν είχα τίποτα εντάξει μόνο στο τέλος εκεί όμως λογικό και με ζορισε λίγο .όσο μεγαλώνουμε τελικά χιχι.

Με το καλό κορίτσι μου 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου και εσυ με το καλο !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον τοκετό μου είχα μια ευτυχία, λες και θα πήγαινα σε πάρτι! Βέβαια πέρασα 25 ώρες γολγοθά μέχρι να φτάσω εκεί, με είχανε ταράξει και στην ωκυτοκίνη, μπορεί και να μαστούρωσα(;), αλλά ήταν τα 20 πιο χαρούμενα λεπτά της ζωής μου!!! Ειλικρινά δεν φοβήθηκα καθόλου,αφού και τώρα απορώ πως δεν φοβόμουν πουν ήμουν πρωτάρα! Τώρα δλδ φοβάμαι σίγουρα περισσότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

19+3 και είμαστε ήδη 350 γραμμάρια!!!! Θα γίνει μεγάλο μωρό ο μπέμπης! Εσείς ξέρετε γραμμάρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

19+3 και είμαστε ήδη 350 γραμμάρια!!!! Θα γίνει μεγάλο μωρό ο μπέμπης! Εσείς ξέρετε γραμμάρια;

Εμείς χτες πήγαμε 19+1 και είμαστε 280 γρ αλλά μπέμπα! Βέβαια μας είπε ότι το μηριαιο οστό είναι μεγαλύτερο από τον μέσο όρο και άρα θα γίνει ψηλή! Ευτυχώς πήρε από τον μπαμπα μας που είναι αψηλο αγόρι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Την προηγούμενη βδομάδα ήμαστε 470γρ! Τώρα για βδομάδα μάλλον είμαστε 22+5 ? Μισό κιλό κοριτσάκι έχουμε που λέει και ο σύντροφος μου χεχε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Κορίτσια μου εμένα δεν μου το έχουν μετρήσει ποτέ  το αγοράκι μου. ☹️☹️ Το ζητήσατε?

Όχι, ο γιατρός κάθε φορά το μετράει για να ξέρει αν μεγαλώνει σύμφωνα με την εβδομάδα που βρισκόμαστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Όχι, ο γιατρός κάθε φορά το μετράει για να ξέρει αν μεγαλώνει σύμφωνα με την εβδομάδα που βρισκόμαστε.

Εδώ μάλλον δεν λειτουργούν έτσι στο δημόσιο. Τελειώνω την 26η εβδομάδα μου και έχω κάνει μόνο 2 υπερήχους (για τα σύνδρομα και τη β επιπέδου) και άλλον έναν που πήγα ιδιωτικά όταν ήμουν στην 6η εβδομάδα. Σίγουρα θα ξαναπάω να κάνω ιδιωτικά έναν υπέρηχο ακόμα προς το τέλος. Γιατί δεν παρέχουν άλλο μέχρι να γεννήσεις. Λίγο περίεργο μου φαίνεται αλλά έτσι είναι εδώ δυστυχώς. Μετά τη β επιπέδου ποιος είναι ο πιο σημαντικός υπέρηχος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Εδώ μάλλον δεν λειτουργούν έτσι στο δημόσιο. Τελειώνω την 26η εβδομάδα μου και έχω κάνει μόνο 2 υπερήχους (για τα σύνδρομα και τη β επιπέδου) και άλλον έναν που πήγα ιδιωτικά όταν ήμουν στην 6η εβδομάδα. Σίγουρα θα ξαναπάω να κάνω ιδιωτικά έναν υπέρηχο ακόμα προς το τέλος. Γιατί δεν παρέχουν άλλο μέχρι να γεννήσεις. Λίγο περίεργο μου φαίνεται αλλά έτσι είναι εδώ δυστυχώς. Μετά τη β επιπέδου ποιος είναι ο πιο σημαντικός υπέρηχος?

Νομίζω πως είναι το Doppler γίνεται μετά την 30η εβδομάδα πότε ακριβώς δεν ξέρω. Καλα δεν βλέπουν την ανάπτυξη του εμβρύου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Νομίζω πως είναι το Doppler γίνεται μετά την 30η εβδομάδα πότε ακριβώς δεν ξέρω. Καλα δεν βλέπουν την ανάπτυξη του εμβρύου 

Δεν μπορώ να καταλάβω και γω πως λειτουργούν. Έχω αρχίσει και ανησυχώ τώρα που τα συζητάμε όλα αυτά. Η αλήθεια είναι ότι το να πάω ιδιωτικά εδώ είναι πολύ ακριβά. Κάθε επίσκεψη κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ. Τι να κάνω? Αγχώθηκα τώρα. 

Μια απονεύρωση που έκανα εδώ κ ένα σφράγισμα μας πήγε 1.700 ευρώ περίπου. Η μισή προίκα του μωρού μου είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Εδώ μάλλον δεν λειτουργούν έτσι στο δημόσιο. Τελειώνω την 26η εβδομάδα μου και έχω κάνει μόνο 2 υπερήχους (για τα σύνδρομα και τη β επιπέδου) και άλλον έναν που πήγα ιδιωτικά όταν ήμουν στην 6η εβδομάδα. Σίγουρα θα ξαναπάω να κάνω ιδιωτικά έναν υπέρηχο ακόμα προς το τέλος. Γιατί δεν παρέχουν άλλο μέχρι να γεννήσεις. Λίγο περίεργο μου φαίνεται αλλά έτσι είναι εδώ δυστυχώς. Μετά τη β επιπέδου ποιος είναι ο πιο σημαντικός υπέρηχος?

Είναι φυσιολογικό μην αγχώνεσε! Έχω φίλες και στην Γαλλία και στην Ολλανδία και μόνο τρεις υπερηχους κάνουν σε όλη την εγκυμοσύνη και εκεί, εκτός και αν έχουν προβληματική εγκυμοσυνη! Η αλήθεια είναι ότι ο υπέρηχος είναι ακριβή εξέταση και δεν χρειάζεται τόσο συχνά, έτσι μπαίνει μέσα το ελληνικό δημόσιο κι άλλο δυστυχώς..απο την άλλη ανακουφιζομαστε που το βλέπουμε κάθε μήνα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η LondonBaby είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω και γω πως λειτουργούν. Έχω αρχίσει και ανησυχώ τώρα που τα συζητάμε όλα αυτά. Η αλήθεια είναι ότι το να πάω ιδιωτικά εδώ είναι πολύ ακριβά. Κάθε επίσκεψη κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ. Τι να κάνω? Αγχώθηκα τώρα. 

Μια απονεύρωση που έκανα εδώ κ ένα σφράγισμα μας πήγε 1.700 ευρώ περίπου. Η μισή προίκα του μωρού μου είναι. 

Πραγματικά είναι πανάκριβα,είναι λίγο αγχωτικο το γεγονός ότι δεν βλέπεις πως παει το μωρο κάθε μήνα,εδώ κάθε μήνα πηγαίνουμε για υπέρηχο και πάλι αγχωνομαστε,αλλά εκεί λειτουργούν διαφορετικά τα πράγματα δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά δεν σε συμφέρει να κάνεις ιδιωτικά υπέρηχους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

19+3 και είμαστε ήδη 350 γραμμάρια!!!! Θα γίνει μεγάλο μωρό ο μπέμπης! Εσείς ξέρετε γραμμάρια;

εμενα ειναι 147 γραμμαρια βασικα οταν την ειδαμε τη πεμπτη πηρε κοντα 60 γραμμαρια σε δυο βδομαδες 16 και 5 ημοτν τοτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 @MissMary Δυστυχώς είναι πολύ ακριβά εδώ τα ιδιωτικά ιατρεία. Βέβαια και στην Ελλάδα το θέμα υγείας το έχουν κάνει καθαρά θέμα εμπορίου. Πολύ χρήμα για φάρμακα επισκέψεις και εξετάσεις που δεν ξέρω εάν πρέπει γίνονται πάντα. Αλλά μας πατάνε στο ευασισθητο σημείο! Υγεία και ποσό μάλλον το θέμα εγκυμοσύνης και παιδιού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η LondonBaby είπε:

@vivika10 @MissMary Δυστυχώς είναι πολύ ακριβά εδώ τα ιδιωτικά ιατρεία. Βέβαια και στην Ελλάδα το θέμα υγείας το έχουν κάνει καθαρά θέμα εμπορίου. Πολύ χρήμα για φάρμακα επισκέψεις και εξετάσεις που δεν ξέρω εάν πρέπει γίνονται πάντα. Αλλά μας πατάνε στο ευασισθητο σημείο! Υγεία και ποσό μάλλον το θέμα εγκυμοσύνης και παιδιού!

Κοίτα όμως εδώ υπάρχει μια διαφορά. Αν στην Ελλάδα πας ιδιωτικά για τους υπερήχους πληρώνεις 100-150 ευρώ μέσο όρο αλλά έχεις και την επιλογή του δημόσιου νοσοκομείου που είναι δωρεάν, τουλάχιστον τώρα. Γιατί στην 1η μου εγκυμοσύνη για να κάνω τους υπερήχους στο νοσοκομείο πλήρωσα 73 για αυχενική, 35 για β επιπέδου και 20 για το Doppler. Οι εξετάσεις αίματος δε αν τις γράψεις πληρώνεις μόνο την συμμετοχή και αν τις κάνεις στο νοσοκομείο - όποιες κάνουν, γιατί δεν τις κάνουν όλες - είναι δωρεάν. Μετά σε κάθε ραντεβού με τον ιδιώτη γιατρό - που όλες έχουν!- έναν υπέρηχο στον κάνει χωρίς να σε χρεώνει έξτρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Εμείς την προηγούμενη εβδομάδα που πήγαμε στον γιατρό στης 26+5 ήμασταν  ένα κιλό.

Καλησπέρα κι εγώ ακριβώς το ίδιο! 26+2  999 γραμμάρια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η LondonBaby είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω και γω πως λειτουργούν. Έχω αρχίσει και ανησυχώ τώρα που τα συζητάμε όλα αυτά. Η αλήθεια είναι ότι το να πάω ιδιωτικά εδώ είναι πολύ ακριβά. Κάθε επίσκεψη κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ. Τι να κάνω? Αγχώθηκα τώρα. 

Μια απονεύρωση που έκανα εδώ κ ένα σφράγισμα μας πήγε 1.700 ευρώ περίπου. Η μισή προίκα του μωρού μου είναι. 

Καλησπέρα! Μόνο στην Ελλάδα κάνουμε τόσες πολλές επισκέψεις στον γυναικολόγο για υπέρηχο. Μη. Ανησυχείς είναι απλά ο τρόπος που λειτουργούν οι περισσότεροι γιατροί στις υπόλοιπες χώρες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χθες φάγαμε πίτσα για βραδυνό (light πάλι!) και του άρεσε μάλλον του μωρού και ξεκίνησε τους χορούς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Χθες φάγαμε πίτσα για βραδυνό (light πάλι!) και του άρεσε μάλλον του μωρού και ξεκίνησε τους χορούς!

Χαχαχα σίγουρα του άρεσε!!!συνήθως λένε και με την σοκολάτα κουνιούνται πολύ,βέβαια ο δικός μου όσες φορές έφαγα δεν κουνήθηκε πότε Αλλά θυμάμαι στην β επιπέδου κάποιες κοπέλες που περιμένανε τρώγανε σοκολάτες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...