Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

@KONSTANTIAεμένα δεν εβγαινε υγρό πάντως κ γέννησα κ πρόωρα... @Evoula4 εγώ δεν τρώω όσπρια κ λαχανικά κ σκόρδο, κρεμμύδι γιατί μαζεύω γάλα με το θήλαστρο... Κατά τα άλλα πίνω πολλά υγρά κλασικά! Δεν νομίζω ότι απαγορεύεται κάτι βέβαια και στον θηλασμό αλλά προσέχω βάσει όσων ακούω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA Εγώ είχα από τον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης. Ειδικά το βράδυ που κοιμόμουν έβγαζα πιο πολύ. Μάλλον επειδή πιέζονται τα στήθη. 

@Evoula4 Γενικά είναι όπως στην εγκυμοσύνη. Εγώ τουλάχιστον προσπαθώ να το κάνω έτσι. Όλα καλομαγειρεμενα. Λένε διάφορα τι να τρως για να έχεις περισσότερο γάλα η τι να μην τρως. Ο γιατρός σου ειπε τίποτα σχετικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσια μου σήμερα ήρθα σπίτι! Τα μικρά μου άρχισαν χτες να παίρνουν βάρος και στον έναν έβγαλαν και την αντιβίωση!! Βρε κορίτσια μου που γεννησατε με καισαρική, οταν βγηκατε πήρατε έξτρα αντιβίωση σε χάπια? Εμένα η ιατρός μου είπε δεν χρειάζεται... Ούτε μιτροταν μου έδωσε επιπλέον... Χμμμ.... 

Εγώ έπαιρνα μια εβδομάδα αντιβίωση και στο σπίτι που γύρισα,μιτροταν δεν πήρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby ο γιατρός μου, μου είπε να τρώω τα πάντα. Ο παιδίατρος όμως είπε να μην τρώω ψάρι,αυγά,ξηρούς καρπούς. Η νεογνολογος του μαιευτηρίου είπε σε όλους μας να μην τρώμε λαχανικά, γάλα αγελαδινό, ψάρια κλπ.... οπότε μπερδευομαι.... μόνο κρέας απομένει,ρύζι κ μακαρόνια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

@LondonBaby ο γιατρός μου, μου είπε να τρώω τα πάντα. Ο παιδίατρος όμως είπε να μην τρώω ψάρι,αυγά,ξηρούς καρπούς. Η νεογνολογος του μαιευτηρίου είπε σε όλους μας να μην τρώμε λαχανικά, γάλα αγελαδινό, ψάρια κλπ.... οπότε μπερδευομαι.... μόνο κρέας απομένει,ρύζι κ μακαρόνια!

Εμένα μου είχε πει η παιδίατρος να αποφεύγω τα όσπρια, τα καρικευματα, το κρεμμύδι, τα μπρόκολα και τα κουνουπίδια και το λάχανο (ήταν χειμώνας) και τον καφέ, το μαύρο τσάι, το φασκόμηλο (κόβει το γάλα) και την σοκολάτα. Εγώ έτρωγα γιαούρτι με φρυγανιές και έπινα 4 λίτρα νερό την ημέρα μέχρι που έκανε κλωστιτσες κόκκινες στα κακα του το μωρό οπότε κόψαμε και τα φανερά και τα κρυφά γαλακτοκομικά οπότε κατέληξα να τρώω μακαρόνια, ρύζι και κρέας μόνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο καθένας λέει ότι θέλει λοιπόν. Εμένα όλοι είπαν ότι ο καφές επιτρέπεται. Το σκόρδο επίσης επιτρέπεται. Γαρίδες έχω φάει, γιαούρτια τρώω, μπαχαρικά βάζω στο φαγητό. Τι να πω....μπλέξιμο! Επίσης το ίδιο χάος υπήρχε και στο μαιευτήριο με το φαγητό πριν την καισαρική και μετα. Εμένα, ο γιατρός μου, μου είπε να φάω ότι θέλω πριν τη γέννα και μια μέρα μετά την καισαρική με άφηνε πάλι να τρώω ότι θέλω, μια άλλη κοπέλα,ο γιατρός της, την είχε με ένα τοστ πριν τη γέννα και κανονικό φαγητό της έδωσε 3 μέρες μετά την καισαρική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως ο καθένας λέει ότι θέλει ρε κορίτσια!! Τι να πω? Μας μπερδεύουν κ μετά αγχωνομαστε εμείς κ ψάχνουμε σαν τις τρελές τι θα κάνουμε. Σηκώνω τα χέρια ψηλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 από ο, τι καταλαβαίνω ο καθένας ακολουθεί κ άλλο πρωτόκολλο! Βρε κορίτσια είναι φυσιολογικό που όταν τελειώνω με το θήλαστρο και κάθομαι κάπως στη καρέκλα να με πονάει η μέση μου? Με πονάει δεξιά και αριστερά εκεί που τελειώνουν τα πλευρά. Ντρέπομαι πάλι να ρωτήσω τη ιατρό, την έχω τρελανει! Έχω αρχίσει και φοβάμαι! Εσείς τα κορίτσια με εμπειρία στη  καισαρική @Κλαιρη.κ @KONSTANTIA @egw τι λέτε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

@vivika10 από ο, τι καταλαβαίνω ο καθένας ακολουθεί κ άλλο πρωτόκολλο! Βρε κορίτσια είναι φυσιολογικό που όταν τελειώνω με το θήλαστρο και κάθομαι κάπως στη καρέκλα να με πονάει η μέση μου? Με πονάει δεξιά και αριστερά εκεί που τελειώνουν τα πλευρά. Ντρέπομαι πάλι να ρωτήσω τη ιατρό, την έχω τρελανει! Έχω αρχίσει και φοβάμαι! Εσείς τα κορίτσια με εμπειρία στη  καισαρική @Κλαιρη.κ @KONSTANTIA @egw τι λέτε? 

Εμένα η μέση μου ένα μήνα με πονούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

Ο καθένας λέει ότι θέλει λοιπόν. Εμένα όλοι είπαν ότι ο καφές επιτρέπεται. Το σκόρδο επίσης επιτρέπεται. Γαρίδες έχω φάει, γιαούρτια τρώω, μπαχαρικά βάζω στο φαγητό. Τι να πω....μπλέξιμο! Επίσης το ίδιο χάος υπήρχε και στο μαιευτήριο με το φαγητό πριν την καισαρική και μετα. Εμένα, ο γιατρός μου, μου είπε να φάω ότι θέλω πριν τη γέννα και μια μέρα μετά την καισαρική με άφηνε πάλι να τρώω ότι θέλω, μια άλλη κοπέλα,ο γιατρός της, την είχε με ένα τοστ πριν τη γέννα και κανονικό φαγητό της έδωσε 3 μέρες μετά την καισαρική. 

Εμένα πάλι πριν τη γέννα Ούτε νερό δε με άφηνε,όπως επισεις και μετά την καισαρική έφαγα μετά από μιάμιση μέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εμένα η μέση μου ένα μήνα με πονούσε.

Οπότε δεν είμαι η μόνη... Τρόμαξα μην έπαθα τίποτα με τα νεφρά! Αλλά οτνα έβαλα μαξιλάρια τώρα στην πλάτη μου πέρασε! Εν τω μεταξύ περπατάω σαν γιαγιά 100 χρόνων... Ακόμη δεν έχω ισιώσει :(:( πάει η λυγερή κορμοστασιά μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Οπότε δεν είμαι η μόνη... Τρόμαξα μην έπαθα τίποτα με τα νεφρά! Αλλά οτνα έβαλα μαξιλάρια τώρα στην πλάτη μου πέρασε! Εν τω μεταξύ περπατάω σαν γιαγιά 100 χρόνων... Ακόμη δεν έχω ισιώσει :(:( πάει η λυγερή κορμοστασιά μου :)

Θα ισιωσεις  σιγά σιγά μην ανησυχείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Οπότε δεν είμαι η μόνη... Τρόμαξα μην έπαθα τίποτα με τα νεφρά! Αλλά οτνα έβαλα μαξιλάρια τώρα στην πλάτη μου πέρασε! Εν τω μεταξύ περπατάω σαν γιαγιά 100 χρόνων... Ακόμη δεν έχω ισιώσει :(:( πάει η λυγερή κορμοστασιά μου :)

Χα χα χα.....αυτο με το περπατημα μεγαλη αληθεια....κι εγω οταν καθομαι στην καρεκλα και σηκωνομαι θελω ποση ωρα να ισιωσω...εμενα να σου πω την αληθεια εκτος απο την μεση μου με ποναει και η πλατη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εσύ θες να σε αφήσει να μπεις και στην 41η εβδομάδα;

Δεν ελεγα τιποτα αλλο χαχα πηγα σημερα γιατρο... Ο μπεμπης εχει παρει θεση τερμα κατω κοντεψα να ξεντυθω για να τον βρει... Εγω εξακολουθω να κανω συσπασουλες και ο πλακουντας αρχιζει και γερναει... Οποτε οτι και αν σκεφτομουν μαλλον αποφασισε η φυση για μενα... Δεν το κοβω να αργουμε πολυ κοριτσια... Ευτυχως εχει φτασει ηδη 3 κιλα οποτε δεν εχουμε να σκαμε γιαυτο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Σήμερα πήγα και πήρα το κιτ των βλαστοκυττάρων!!!! Μεγάλη χαρά έχω!!!

Κι εμένα πήγε ο άντρας μου την προηγούμενη εβδομάδα! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! Να σας ζήσουν τα μωρουλια σας!!! ΚΑι με το καλό σε εσάς που περιμένετε!!! Σήμερα κλείσαμε 3 μήνες αποκλειστικου θηλασμού!!! Με βάση αυτή τη μικρή εμπειρία, αυτά που διάβασα και τη λογική μου ως προς τον θηλασμό και τη διατροφή μπορώ να πω το εξής.... Γιατί να βγάλεις τελείως από το διαιτολόγιο σου κάτι που παρέχει θρεπτικά συστατικά χωρίς να ξέρεις ότι ενοχλεί το μωρό;... Γνώμη μου είναι δοκιμάζεις και βλέπεις.... Σίγουρα κάποια πράγματα που ενοχλούν αρκετα μωρά με μέτρο όπως για παράδειγμα τα όσπρια... Αλλά κρίμα δεν είναι να περιορίσουμε τη διατροφή αν όντως δεν υπάρχει λόγος; Άλλωστε αυτά που τρώμε περνάνε και στο γάλα άρα και στο μωρό όποτε θέλουμε να του δώσουμε όσα περισσότερα μπορούμε... Νομίζω πως είναι καλύτερα να δοκιμάζεις και βλέπεις ... Ανάλογα το παιδί μετά πορεύεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η eirini2 είπε:

Δεν ελεγα τιποτα αλλο χαχα πηγα σημερα γιατρο... Ο μπεμπης εχει παρει θεση τερμα κατω κοντεψα να ξεντυθω για να τον βρει... Εγω εξακολουθω να κανω συσπασουλες και ο πλακουντας αρχιζει και γερναει... Οποτε οτι και αν σκεφτομουν μαλλον αποφασισε η φυση για μενα... Δεν το κοβω να αργουμε πολυ κοριτσια... Ευτυχως εχει φτασει ηδη 3 κιλα οποτε δεν εχουμε να σκαμε γιαυτο! 

Μια χαρά!!! Αντε κοντεύεις κι εσύ!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Να σας ζήσουν τα μωρουλια σας!!! ΚΑι με το καλό σε εσάς που περιμένετε!!! Σήμερα κλείσαμε 3 μήνες αποκλειστικου θηλασμού!!! Με βάση αυτή τη μικρή εμπειρία, αυτά που διάβασα και τη λογική μου ως προς τον θηλασμό και τη διατροφή μπορώ να πω το εξής.... Γιατί να βγάλεις τελείως από το διαιτολόγιο σου κάτι που παρέχει θρεπτικά συστατικά χωρίς να ξέρεις ότι ενοχλεί το μωρό;... Γνώμη μου είναι δοκιμάζεις και βλέπεις.... Σίγουρα κάποια πράγματα που ενοχλούν αρκετα μωρά με μέτρο όπως για παράδειγμα τα όσπρια... Αλλά κρίμα δεν είναι να περιορίσουμε τη διατροφή αν όντως δεν υπάρχει λόγος; Άλλωστε αυτά που τρώμε περνάνε και στο γάλα άρα και στο μωρό όποτε θέλουμε να του δώσουμε όσα περισσότερα μπορούμε... Νομίζω πως είναι καλύτερα να δοκιμάζεις και βλέπεις ... Ανάλογα το παιδί μετά πορεύεσαι...

Συμφωνώ μαζί σου! Κάποια μαθήματα θηλασμού που έκανα online, όλες οι σύμβουλοι θηλασμού λένε να τρως τα πάντα και αν κάτι ενοχλήσει το μωρό, τότε το αφαιρείς για λίγο από την διατροφή σου και κάνεις ξανά δοκιμή σε μικρή ποσότητα 2 με 3 εβδομάδες αργότερα για να δεις αν συνεχίζει να το πειράζει. Δεν τρως πραγματα που έχεις αλλεργία εσύ ή πειράζουν εσένα. Κι εγώ νομίζω ότι είναι το πιο λογικό. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Χα χα χα.....αυτο με το περπατημα μεγαλη αληθεια....κι εγω οταν καθομαι στην καρεκλα και σηκωνομαι θελω ποση ωρα να ισιωσω...εμενα να σου πω την αληθεια εκτος απο την μεση μου με ποναει και η πλατη μου...

Και η πλάτη και τα χέρια από τους ώμους μέχρι κάτω και οι καρποί γενικά εμένα τον πρώτο μήνα ποναγε ολόκληρο το σώμα μου ήθελα 5 λεπτά να σηκωθώ από το κρεβάτι, άσε δυο εβδομάδες στην αρχή μου είχε πρηστεί η τιμή από την δεξιά πλευρά και για να σηκωθώ από καρέκλα καναπέ έπρεπε κάποιος να με τραβήξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Οπότε δεν είμαι η μόνη... Τρόμαξα μην έπαθα τίποτα με τα νεφρά! Αλλά οτνα έβαλα μαξιλάρια τώρα στην πλάτη μου πέρασε! Εν τω μεταξύ περπατάω σαν γιαγιά 100 χρόνων... Ακόμη δεν έχω ισιώσει :(:( πάει η λυγερή κορμοστασιά μου :)

Κουράγιο κορίτσι μου!!! Κ γω κάπως έτσι πήγαινα στην αρχή. Με τα ράμματα από κάτω δεν μπορούσα να κάτσω. Πλέον σιγά σιγά επουλωνονται κ είμαι μια χαρά. Η μέση πονούσε ειδικά την πρώτη εβδομάδα από τις αναισθητικες ενέσεις. Κ τώρα με το θηλασμό πλάτη χέρια μέση!!! Κατά τ άλλα μια χαρααααααααα!!!! Χαχαχχα ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eirini2 είπε:

Δεν ελεγα τιποτα αλλο χαχα πηγα σημερα γιατρο... Ο μπεμπης εχει παρει θεση τερμα κατω κοντεψα να ξεντυθω για να τον βρει... Εγω εξακολουθω να κανω συσπασουλες και ο πλακουντας αρχιζει και γερναει... Οποτε οτι και αν σκεφτομουν μαλλον αποφασισε η φυση για μενα... Δεν το κοβω να αργουμε πολυ κοριτσια... Ευτυχως εχει φτασει ηδη 3 κιλα οποτε δεν εχουμε να σκαμε γιαυτο! 

Με το καλό να έρθει το μπεμπακι σου!!!! Κράτα γερά!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Και η πλάτη και τα χέρια από τους ώμους μέχρι κάτω και οι καρποί γενικά εμένα τον πρώτο μήνα ποναγε ολόκληρο το σώμα μου ήθελα 5 λεπτά να σηκωθώ από το κρεβάτι, άσε δυο εβδομάδες στην αρχή μου είχε πρηστεί η τιμή από την δεξιά πλευρά και για να σηκωθώ από καρέκλα καναπέ έπρεπε κάποιος να με τραβήξει 

Πωωω βρε κορίτσι μου... Όχι εντάξει δεν υποφέρω σε τέτοιο σημείο απλά βελτιώνομαι πολύ πολύ σιγά... Εγώ νόμιζα με το που βγούμε θα είμαστε περδίκι... Άστα να πάνε... Εμένα όταν σηκώνομαι από τον ύπνο είναι λες και νιώθω πίσω το πνευμονι μου να γεμίζει αέρα.. Κοιμάμαι μόνο ανάσκελα τωρα λόγω του πόνου και μόλις σηκώνομαι από τον ύπνο πρέπει να πάρω βαθιά ανάσα και είναι λες και το ακούω το πνευμονι να φουσκώνει... Εεεεε τι τραβαμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η joy2 είπε:

@vivika10 από ο, τι καταλαβαίνω ο καθένας ακολουθεί κ άλλο πρωτόκολλο! Βρε κορίτσια είναι φυσιολογικό που όταν τελειώνω με το θήλαστρο και κάθομαι κάπως στη καρέκλα να με πονάει η μέση μου? Με πονάει δεξιά και αριστερά εκεί που τελειώνουν τα πλευρά. Ντρέπομαι πάλι να ρωτήσω τη ιατρό, την έχω τρελανει! Έχω αρχίσει και φοβάμαι! Εσείς τα κορίτσια με εμπειρία στη  καισαρική @Κλαιρη.κ @KONSTANTIA @egw τι λέτε? 

Δεν μου φαίνεται ότι αυτός ο πόνος σχετίζεται με τον θηλασμό αλλά περισσότερο με την συνολική σωματική κακοποίηση που έχεις υποστεί. Αν δεις πάντως ότι επιμένει ο πόνος για μέρες, ρωτά την γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η LondonBaby είπε:

Κουράγιο κορίτσι μου!!! Κ γω κάπως έτσι πήγαινα στην αρχή. Με τα ράμματα από κάτω δεν μπορούσα να κάτσω. Πλέον σιγά σιγά επουλωνονται κ είμαι μια χαρά. Η μέση πονούσε ειδικά την πρώτη εβδομάδα από τις αναισθητικες ενέσεις. Κ τώρα με το θηλασμό πλάτη χέρια μέση!!! Κατά τ άλλα μια χαρααααααααα!!!! Χαχαχχα ??

Να σου πω την αλήθεια είναι πιο δύσκολο με τα ράμματα από κάτω γιατί πως θα ουρησεις και θα αφοδευσεις με τέτοιο πόνο... Πωωω βρε παιδιά... Τελικά όπως κ να γεννησουμε θα υποφέρουμε οπότε ας μη παραπονιοματσε... Απλά να τα διαβάζουν και οι υπόλοιπες να μην φοβηθούν όταν τα πάθουν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...