Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Πω πω πολλές συζητήσεις έχασα!

Σχετικά με τα κιλά έχω πάρει 3 αλλά νομίζω πως σ αυτό βοήθησαν οι αναγούλες και οι εμετοί! Απο δω και πέρα που έχω ψιλοσυνέλθει θα δείξει!

Σχετικά με κρέμα για τις ραγάδες εγώ βάζω σε κοιλιά στήθος και μηρούς ένα λαδάκι που ενυδατώνει πάρα πολύ την επιδερμίδα αλλά σκέφτομαι μήπως κάνω κάποια αγορά από τις κρέμες που είπατε!

Τις τελευταίες μέρες με πιάνει φαγούρα έντονη στην πλάτη και στα πλάγια του στήθους και σκέφτομαι μήπως είναι επειδή τεντώνει το δέρμα, έχει συμβεί σε καμία ?

Δύσπνοια έχω και εγώ όταν είμαι ανάσκελα και επίσης όπως είπατε το στομάχι μου πολλές φορές το νιώθω βαρύ ενώ δεν έχω φάει τόσο .Ευτυχώς ακόμη δεν πονά η μέση μου ή τα πόδια παρα μόνο η πλάτη όταν ξυπνάω το πρωι!

Ρούχα εγκυμοσύνης έχω πάρει μόνο ένα τζιν από τα h&m που το έχω καταευχαριστηθεί και τώρα στις εκπτώσεις σίγουρα θα πάρω άλλο ενα, φοράω κολάν με φόρεμα και μακριές μπλούζες παρόλο που πάντα ήμουν άνθρωπος του τζιν ευτυχώς συνήθισα.

Τώρα τελευταία με αγχώνει το σάκχαρο που στις εξετάσεις έχει βγει καλό αλλά φοβάμαι από δω και πέρα καθώς δυστυχώς δεν μπορώ ακόμη με τίποτα να φάω κρέας, μ αηδιάζει οπότε τρώω μόνο ζυμαρικά, πατάτες και ευτυχώς όσπρια. Οι σαλάτες αν φάω πολύ με πειράζουν στο στομάχι. Ας μη μιλήσω για τα γλυκά που κάθε μέρα όλο και κάποια μικρή λιχουδίτσα θα φάω, τρέμω την εξέταση καμπύλης σακχάρου, είμαι στη 18η εβδομάδα έχω λίγο ακόμη, τι γνωρίζετε για το σάκχαρο της εγκυμοσύνης κορίτσια? Παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο η διατροφή ή πρέπει να υπάρχει και κάποια προδιάθεση?

Σεντόνι έγραψα και σίγουρα έχω ξεχάσει να σχολιάσω και όλα τα θέματα!?

Καλημέρα!

Και εγώ θα πάρω 1-2 παντελόνια σίγουρα μόλισ μπουν οι εκπτώσεις!

Για το σάκχαρο αρχικά εμένα με είχε ρωτήσει για ιστορικό οικογένειας..οπότε σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο... αλλα αν προσέχεις τη διατροφή σου δε νομίζω να ενεργοποιείται τόσο εύκολα...καλό θα ήταν να τα μειώσεις τα γλυκά όσο περνάει ο καιρός..από εδώ και πέρα είναι πιο επικίνδυνο νομίζω...Επίσης έχω ακούσει ότι αν αποκτήσεις σάκχαρο στην εγκυμοσύνη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου μείνει μετά...παθουσα ξαδέρφη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Καλημέρα!

Και εγώ θα πάρω 1-2 παντελόνια σίγουρα μόλισ μπουν οι εκπτώσεις!

Για το σάκχαρο αρχικά εμένα με είχε ρωτήσει για ιστορικό οικογένειας..οπότε σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο... αλλα αν προσέχεις τη διατροφή σου δε νομίζω να ενεργοποιείται τόσο εύκολα...καλό θα ήταν να τα μειώσεις τα γλυκά όσο περνάει ο καιρός..από εδώ και πέρα είναι πιο επικίνδυνο νομίζω...Επίσης έχω ακούσει ότι αν αποκτήσεις σάκχαρο στην εγκυμοσύνη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου μείνει μετά...παθουσα ξαδέρφη μου...

Ναι αυτό πρέπει να κάνω, να εξαφανίσω από το σπίτι σοκολατάκια κλπ, ευτυχώς τέλειωσαν και οι γιορτές ! Με ρώτησε και μένα ο γιατρός για ιστορικό που ευτυχώς δεν έχουμε! Το μόνο που μένει είναι να μειώσω και τα ζυμαρικά αυτό είναι το δύσκολο, προσπαθώ κάποιες φορές να είναι ολικής . Μακάρι να ξαναρχίσω να τρώω κρέας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

Ναι αυτό πρέπει να κάνω, να εξαφανίσω από το σπίτι σοκολατάκια κλπ, ευτυχώς τέλειωσαν και οι γιορτές ! Με ρώτησε και μένα ο γιατρός για ιστορικό που ευτυχώς δεν έχουμε! Το μόνο που μένει είναι να μειώσω και τα ζυμαρικά αυτό είναι το δύσκολο, προσπαθώ κάποιες φορές να είναι ολικής . Μακάρι να ξαναρχίσω να τρώω κρέας .

και εγώ τα έχω εξαφανίσει όλα!!! Εμένα μου είπε λόγω σιδήρου 3 φορές τη βδομάδα μοσχάρι...και όταν κάνω ζυμαρικά παίρνω ολικής...μακαρόνια..κριθαράκι..ρύζι..κτλ..τι να κάνουμε υπομονή!!! Εγώ μπάινω μεθαύριο στην 23η..λογικά προσ τα τέλη του μηνός έρχεται η καμπύλη...και αγχώνομαι...για να δούμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valfrag είπε:

και εγώ τα έχω εξαφανίσει όλα!!! Εμένα μου είπε λόγω σιδήρου 3 φορές τη βδομάδα μοσχάρι...και όταν κάνω ζυμαρικά παίρνω ολικής...μακαρόνια..κριθαράκι..ρύζι..κτλ..τι να κάνουμε υπομονή!!! Εγώ μπάινω μεθαύριο στην 23η..λογικά προσ τα τέλη του μηνός έρχεται η καμπύλη...και αγχώνομαι...για να δούμε!!

Αχ μοσχαράκι, πόσο το έτρωγα πριν και πόσο με αηδιάζει τώρα! Και άλλη μία παραξενιά που ξεκίνησε με την εγκυμοσύνη, δεν μπορώ καθόλου να δω τα σποράκια της ντομάτας μεγάλη αηδία, εγω που όλα τα έφτιαχνα με τριμμένη ντοματούλα! χαχα! θα πείσω και τον άντρα μου για τα ολικής για να αντικαταστήσω όλα τα λευκά ζυμαρικά ή τα περισσότερα τουλάχιστον!

Ουφ υπομονή τι άλλο, κοντέυεις για την καμπύλη! όλα θα είναι τέλεια και θα ξεμπερδέψεις και από αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, χθες κάναμε την β επιπέδου! Ολα πήγαν καλα, άδικα αγχωνόμουν. Σε 20 λεπτά είχαμε δει τα παντα και το μωρό ήταν πολυ συνεργάσιμο και γύρισε απο όλες τις πλευρές όπως θέλαμε! Χθες 21+1 το μωρό ήταν 400 γραμ, πολυ καλα σύμφωνα με το γιατρό! Μας επιβεβαίωσε και το φύλο και ολα καλα!!! Επίσης είδαμε κολπικά και το μήκος του τραχήλου γιατί ειναι ένδειξη πρόωρου τοκετού. Εύχομαι σε όλες σας να ειναι ολα καλα!

οσον αφορά τα κιλά εγω εχω πάρει ήδη πολλά, 8 συγκεκριμένα και τρώω τα παντα χωρίς στέρηση, αλλά πρέπει λιγο να το μαζέψω γιατί θα φτάσω τα 20 αν συνεχίσω έτσι ...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Berry είπε:

Κορίτσια καλημέρα, χθες κάναμε την β επιπέδου! Ολα πήγαν καλα, άδικα αγχωνόμουν. Σε 20 λεπτά είχαμε δει τα παντα και το μωρό ήταν πολυ συνεργάσιμο και γύρισε απο όλες τις πλευρές όπως θέλαμε! Χθες 21+1 το μωρό ήταν 400 γραμ, πολυ καλα σύμφωνα με το γιατρό! Μας επιβεβαίωσε και το φύλο και ολα καλα!!! Επίσης είδαμε κολπικά και το μήκος του τραχήλου γιατί ειναι ένδειξη πρόωρου τοκετού. Εύχομαι σε όλες σας να ειναι ολα καλα!

οσον αφορά τα κιλά εγω εχω πάρει ήδη πολλά, 8 συγκεκριμένα και τρώω τα παντα χωρίς στέρηση, αλλά πρέπει λιγο να το μαζέψω γιατί θα φτάσω τα 20 αν συνεχίσω έτσι ...?

Μπράβο!! Όλα τέλεια!!! Και εγώ έχω τη Τρίτη 08/01 β επιπέδου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Berry είπε:

Κορίτσια καλημέρα, χθες κάναμε την β επιπέδου! Ολα πήγαν καλα, άδικα αγχωνόμουν. Σε 20 λεπτά είχαμε δει τα παντα και το μωρό ήταν πολυ συνεργάσιμο και γύρισε απο όλες τις πλευρές όπως θέλαμε! Χθες 21+1 το μωρό ήταν 400 γραμ, πολυ καλα σύμφωνα με το γιατρό! Μας επιβεβαίωσε και το φύλο και ολα καλα!!! Επίσης είδαμε κολπικά και το μήκος του τραχήλου γιατί ειναι ένδειξη πρόωρου τοκετού. Εύχομαι σε όλες σας να ειναι ολα καλα!

οσον αφορά τα κιλά εγω εχω πάρει ήδη πολλά, 8 συγκεκριμένα και τρώω τα παντα χωρίς στέρηση, αλλά πρέπει λιγο να το μαζέψω γιατί θα φτάσω τα 20 αν συνεχίσω έτσι ...?

Μπράβο σου! όλα καλά λοιπόν!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Berry είπε:

Κορίτσια καλημέρα, χθες κάναμε την β επιπέδου! Ολα πήγαν καλα, άδικα αγχωνόμουν. Σε 20 λεπτά είχαμε δει τα παντα και το μωρό ήταν πολυ συνεργάσιμο και γύρισε απο όλες τις πλευρές όπως θέλαμε! Χθες 21+1 το μωρό ήταν 400 γραμ, πολυ καλα σύμφωνα με το γιατρό! Μας επιβεβαίωσε και το φύλο και ολα καλα!!! Επίσης είδαμε κολπικά και το μήκος του τραχήλου γιατί ειναι ένδειξη πρόωρου τοκετού. Εύχομαι σε όλες σας να ειναι ολα καλα!

οσον αφορά τα κιλά εγω εχω πάρει ήδη πολλά, 8 συγκεκριμένα και τρώω τα παντα χωρίς στέρηση, αλλά πρέπει λιγο να το μαζέψω γιατί θα φτάσω τα 20 αν συνεχίσω έτσι ...?

Μπράβο!!! Μας δίνεις κουράγιο! Με το καλό όλα! Έχεις κλείσει για καμπύλη σακχάρου;; 

Εμείς με τη @Valfrag έχουμε 08/01 β επιπέδου οπότε λογικά Τρίτη θα σας έχουμε και τα δικά μας νέα. Νιώθω όμως ήρεμη σε σχέση με προηγούμενες φορές που πήγαινα για υπέρηχο. Παναγία μου, να είναι όλα καλά σε όλες μας!! 

Να σε ρωτήσω, κολπικά δεν απαγορεύεται να μας εξετάσουν τώρα;; Έχω ακούσει ότι η κολπική εξέταση μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό. Μήπως έχω ακούσει κάτι άλλο και τα μπερδεύω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Να σε ρωτήσω, κολπικά δεν απαγορεύεται να μας εξετάσουν τώρα;; Έχω ακούσει ότι η κολπική εξέταση μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό. Μήπως έχω ακούσει κάτι άλλο και τα μπερδεύω;

@Angelmammy Καλή Χρονιά! Με το καλό να κάνεις την β επιπέδου και όλα να πάνε καλά!!!

Κι εμένα σε κάθε μεγάλο υπέρηχο και τώρα που χρειάστηκε να κάνω εισαγωγή στο μαιευτήριο για μερικές ημέρες, μου έκαναν εξέταση και ενδοκολπικά. Έτσι μετράνε τον τράχηλο και βλέπουν εάν υπάρχει προδιάθεση για πρόωρο τοκετό. Κάθε φορά με διαβεβαιώνουν πως είναι απόλυτα ασφαλές και για το μωρό και για εμένα. Και εγώ πιστεύω πως και οι ίδιοι γιατροί δεν θα το ρίσκαραν εάν υπήρχε περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω τρωω πολυ μακαρονια αν και τωρα τα εχω μειωσει λιγο ευτυχως!!!το μοσχαρι ουτε εγω το πολυ τρωω δεν μου πολυ αρέσει αλλα τρωω λιγο!γενικα με τα κρεαρικα δεν τα πολυ καλα αλλα προσπαθω να τρωω και εγώ! !υπομονή κορίτσια θα περάσουν!μονο τη βελτίωση που βλεπω στο οτι τρωω σιγα σιγα λεω μια χαρα ειμαι!οσο για σαλατες μονο το μεσημέρι αν φαω μετα δεν μπορω να τη χωνέψω με τιποτα!!!!!!και τοματα ετρωγα αλλα τωρα μου προκαλει καούρες ξαφνικά! 

ολα καλα μπραβο @Berry!και γρηγορα τελειώσατε! !εμεις τις 2 τελευταίες φορες που πήγαμε για υπέρηχο δεν μας βοηθαγε το μωρο!!

ευχομαι καλα αποτελέσματα σε ολες μας κορίτσια! !Νομίζω στη β επιπέδου κανουν κολπικο υπέρηχο.. ειναι για να δει τον τραχηλο γιατι ειναι σημαντικό το παχος του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Μπράβο!!! Μας δίνεις κουράγιο! Με το καλό όλα! Έχεις κλείσει για καμπύλη σακχάρου;; 

Εμείς με τη @Valfrag έχουμε 08/01 β επιπέδου οπότε λογικά Τρίτη θα σας έχουμε και τα δικά μας νέα. Νιώθω όμως ήρεμη σε σχέση με προηγούμενες φορές που πήγαινα για υπέρηχο. Παναγία μου, να είναι όλα καλά σε όλες μας!! 

Να σε ρωτήσω, κολπικά δεν απαγορεύεται να μας εξετάσουν τώρα;; Έχω ακούσει ότι η κολπική εξέταση μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό. Μήπως έχω ακούσει κάτι άλλο και τα μπερδεύω;

με το καλό και τα δικά σας νέα κορίτσια!! η κολπικη εξέταση κράτησε στην κυριολεξία 5 δευτερολεπτα μόνο για να δει το μήκος του τραχήλου, δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο ή οχι, φανταζομαι αν γίνεται σωστά όχι και μάλλον κρίνεται απαραίτητο... 28/01 θα πάω στο γιατρό μου τώρα για να μου γράψει καμπύλη ζαχάρου και τις κλασικές αίμα και ούρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

και εγω τρωω πολυ μακαρονια αν και τωρα τα εχω μειωσει λιγο ευτυχως!!!το μοσχαρι ουτε εγω το πολυ τρωω δεν μου πολυ αρέσει αλλα τρωω λιγο!γενικα με τα κρεαρικα δεν τα πολυ καλα αλλα προσπαθω να τρωω και εγώ! !υπομονή κορίτσια θα περάσουν!μονο τη βελτίωση που βλεπω στο οτι τρωω σιγα σιγα λεω μια χαρα ειμαι!οσο για σαλατες μονο το μεσημέρι αν φαω μετα δεν μπορω να τη χωνέψω με τιποτα!!!!!!και τοματα ετρωγα αλλα τωρα μου προκαλει καούρες ξαφνικά! 

ολα καλα μπραβο @Berry!και γρηγορα τελειώσατε! !εμεις τις 2 τελευταίες φορες που πήγαμε για υπέρηχο δεν μας βοηθαγε το μωρο!!

ευχομαι καλα αποτελέσματα σε ολες μας κορίτσια! !Νομίζω στη β επιπέδου κανουν κολπικο υπέρηχο.. ειναι για να δει τον τραχηλο γιατι ειναι σημαντικό το παχος του

Δεν ξέρω αν σου αρέσουν τα ολικής άλεσης μακαρόνια, ώστε να τρως αφού σου αρέσουν πολύ χωρίς ιδιαίτερες τύψεις. Δυστυχώς εγώ τους πρώτους 4 μήνες της εγκυμοσύνης έτρωγα μόνο φρυγανιές, παξιμάδια και μακαρόνια (κανονικά και όχι ολικής γιατί με ενοχλούσαν όλα τα ολικής προϊόντα και αρκετό φιδέ) λόγω των εμετών κλπ που είχα και πιστεύω ότι τα κιλά που έχω πάρει από εκεί θα είναι δεδομένου ότι πριν έτρωγα ελάχιστες ποσότητες από ζυμαρικά και καθόλου ψωμί!!! 

Αυτό με την τομάτα που λες εγώ το είχα μέχρι και την 18η εβδομάδα κύησης περίπου. Πια τρώω και δε με ενοχλεί. Αλλά αν φάω σαλάτα μετά το μεσημέρι κι εμένα με πειράζει. 

Δεν πειράζει, γερά να βγουν τα μωράκια μας. Θα τα ξεχάσουμε όλα μετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy απ'οτι έχω διαβάσει σε πολλές κάνουν και κολπική εξέταση..βλέπουν καλύτερα το τράχηλο...αλλά δε ξέρω αν το κάνουν πάντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

@Angelmammy απ'οτι έχω διαβάσει σε πολλές κάνουν και κολπική εξέταση..βλέπουν καλύτερα το τράχηλο...αλλά δε ξέρω αν το κάνουν πάντα...

Χμμ.. κάτι θα ξέρουν οι γιατροί. Θα δούμε και την Τρίτη τι θα μας κάνουν. Άντε, πέρασαν οι μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

@Angelmammy Καλή Χρονιά! Με το καλό να κάνεις την β επιπέδου και όλα να πάνε καλά!!!

Κι εμένα σε κάθε μεγάλο υπέρηχο και τώρα που χρειάστηκε να κάνω εισαγωγή στο μαιευτήριο για μερικές ημέρες, μου έκαναν εξέταση και ενδοκολπικά. Έτσι μετράνε τον τράχηλο και βλέπουν εάν υπάρχει προδιάθεση για πρόωρο τοκετό. Κάθε φορά με διαβεβαιώνουν πως είναι απόλυτα ασφαλές και για το μωρό και για εμένα. Και εγώ πιστεύω πως και οι ίδιοι γιατροί δεν θα το ρίσκαραν εάν υπήρχε περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα.

Ωραία!! Σ' ευχαριστώ. Να ειμαι προετοιμασμένη.. χαχαχα!! Κι εγώ πιστεύω ότι οι γιατροί ξέρουν τι κάνουν. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Berry είπε:

με το καλό και τα δικά σας νέα κορίτσια!! η κολπικη εξέταση κράτησε στην κυριολεξία 5 δευτερολεπτα μόνο για να δει το μήκος του τραχήλου, δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο ή οχι, φανταζομαι αν γίνεται σωστά όχι και μάλλον κρίνεται απαραίτητο... 28/01 θα πάω στο γιατρό μου τώρα για να μου γράψει καμπύλη ζαχάρου και τις κλασικές αίμα και ούρα.

5'';; Μια χαρά!! 

Με το καλό όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

5'';; Μια χαρά!! 

Με το καλό όλα!

ναι ναι, ίσα που μέτρησε τον τράχηλο! με το καλό και σε σένα τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Δεν ξέρω αν σου αρέσουν τα ολικής άλεσης μακαρόνια, ώστε να τρως αφού σου αρέσουν πολύ χωρίς ιδιαίτερες τύψεις. Δυστυχώς εγώ τους πρώτους 4 μήνες της εγκυμοσύνης έτρωγα μόνο φρυγανιές, παξιμάδια και μακαρόνια (κανονικά και όχι ολικής γιατί με ενοχλούσαν όλα τα ολικής προϊόντα και αρκετό φιδέ) λόγω των εμετών κλπ που είχα και πιστεύω ότι τα κιλά που έχω πάρει από εκεί θα είναι δεδομένου ότι πριν έτρωγα ελάχιστες ποσότητες από ζυμαρικά και καθόλου ψωμί!!! 

Αυτό με την τομάτα που λες εγώ το είχα μέχρι και την 18η εβδομάδα κύησης περίπου. Πια τρώω και δε με ενοχλεί. Αλλά αν φάω σαλάτα μετά το μεσημέρι κι εμένα με πειράζει. 

Δεν πειράζει, γερά να βγουν τα μωράκια μας. Θα τα ξεχάσουμε όλα μετά. 

και εγω ετσι ημουν στην αρχη!!!εγω τα τρωω ο αντρας μου δεν τα θελει και δεν παιρνω γιατι δεν γίνεται να κανω διαφορετικά καθε φορα...προσπαθω να τα περιορίζω τωρα που μπορώ τι να κανω!εχω πριν μακαρονια ετρωγα μια φορα το τρίμηνο! !δεν τα πολυ ηθελα και τώρα τρωω καιε βδομάδα! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια. Ο τράχηλος φαίνεται κ απο πάνω κ όχι απαραίτητα κολπικα. Πότε δ έκανα κολπικό υπερηχο από τη στιγμή π φαινόταν τ μωρο από πανω. Χθες έκανα τη β επιπέδου κ κάναμε μονο κοιλιακό.

Όσο για τ ζάχαρο αν είναι να κάνεις θα κανεις. Γι αυτό λέγεται Κ διαβήτης κύησης. Εμφανίζεται από κάποια βδομάδα κ μετα αν είναι να εμφανιστεί. Αν εμφανιστεί μετά θελει λίγο προσοχή. Οπότε μην αγχώνεστε από τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κοριτσια. Ο τράχηλος φαίνεται κ απο πάνω κ όχι απαραίτητα κολπικα. Πότε δ έκανα κολπικό υπερηχο από τη στιγμή π φαινόταν τ μωρο από πανω. Χθες έκανα τη β επιπέδου κ κάναμε μονο κοιλιακό.

Όσο για τ ζάχαρο αν είναι να κάνεις θα κανεις. Γι αυτό λέγεται Κ διαβήτης κύησης. Εμφανίζεται από κάποια βδομάδα κ μετα αν είναι να εμφανιστεί. Αν εμφανιστεί μετά θελει λίγο προσοχή. Οπότε μην αγχώνεστε από τωρα.

Α ωραία!! Και στην πρώτη σου εγκυμοσύνη το ίδιο;;; Άρα μάλλον είναι στο γιατρό αν θα κάνει κολπικό ή όχι.

Όσον αφορά το σάκχαρο έχω ανησυχία γιατί δεν ξέρω και πολλά πολλά. Κανένας στην οικογένειά μου δεν έχει και δεν έχω εμπειρίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κοριτσια. Ο τράχηλος φαίνεται κ απο πάνω κ όχι απαραίτητα κολπικα. Πότε δ έκανα κολπικό υπερηχο από τη στιγμή π φαινόταν τ μωρο από πανω. Χθες έκανα τη β επιπέδου κ κάναμε μονο κοιλιακό.

Όσο για τ ζάχαρο αν είναι να κάνεις θα κανεις. Γι αυτό λέγεται Κ διαβήτης κύησης. Εμφανίζεται από κάποια βδομάδα κ μετα αν είναι να εμφανιστεί. Αν εμφανιστεί μετά θελει λίγο προσοχή. Οπότε μην αγχώνεστε από τωρα.

@Angelmammy όντως πρέπει να είναι στον γιατρό γιατί και εμένα ο γιατρός μου απ όσο ξέρω από φίλες δεν κάνει κολπικό παρα μόνο όταν προχωρά πολυ η εγκυμοσύνη για να βλέπει τον τράχηλο, στην β επιπέδου δεν κάνει σίγουρα οπότε μάλλον ο καθένας έχει το σύστημά του! όσο για το σάκχαρο μακάρι να μη μας τύχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Ναι σε καμία δ έκανα κολπικό υπέρηχο άλλα παν τα ο γιατρός μ λέει μια χαρα ειναι ο τράχηλος αρα τον βλέπει κ από πανω. Στο τέλος δ θυμάμαι αν έκανα κολπικό να σ πω την αλήθεια. Αν είναι να κάνεις ζάχαρο θα κανεις. Οπότε μην τ σκέφτεσαι από τωρα. Ούτως ή άλλως θα ειμαστε στον 7ο. Λίγη προσοχή θα θέλει για 2 μηνες κ όλα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199Ναι τα έχω πρόσφατα χαχα. Αλλά κάθε εγκυμοσύνη διαφέρει όπως κ κάθε γυναίκα. Πάντως αυτι με την καμπύλη 9 στις 10 φορες βγαίνει καλή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

και μένα μου είχαν κάνει κολπικό στην πρώτη εγκυμοσύνη για μέτρηση τραχήλου! 

Μάλλον είναι θέμα γιατρού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...