Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Καλή χρονιά με υγεία κ γερά μπεμπακια! Κι εγώ της frezyderm βάζω κ μπορώ να πω η μυρωδιά μ'αρεσει! Περί ορεξεως!!! Άλλη απορία, με τι πλένετε την ευαίσθητη περιοχή; Εγώ επίσης frezyderm έναν αφρό αλλά είναι ακριβό κ ψάχνω καμια εναλλακτική

Εγω εναν μηνα πριν μεινω εγκυος ειχα κατι ελαφρια τσουξιματα στην ευαισθητη περιοχη και πηγα πηρα απο φαρμακειο ενα καθαριστικο που λεγεται EVA. Μετα ειδα οτι ειναι καταλληλο και για εγκυμοσυνη και το συνεχιζω και τωρα. Ολα αυτα τα προιοντα απο φαρμακειο τα λες ακριβουτσικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ κορίτσια τα σιχαίνομαι φα λάδια. Αλλά γενικά είναι κυρίως στο δέρμα αν θα κανεις ραγάδες. Ο γιατρός μ είχε πει κ μια απλή ενυδατική αρκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κορίτσια χρονια πολλα και καλη χρονια!!!!!!να χαίρεστε τις οικογένειες σας και τα παιδακια σας οσες εχετε ήδη και με το καλο τα μωρακια μας!!!!!!!εμεις δεν ξεκινησαμε καλα σημερα...δεν εχω κανει εμετο αλλα στα ορια είμαι....πολυ χαλια το στομαχι μου απο το μεσημερι και μετα.....

 

κρεμουλα η λαδακι δεν βαζω ακομη αλλα περπει να αρχισω σιγα σιγα γιατι γενικα κανω εύκολα ραγαδες...και εγω αμυγδαλελαιο ελεγα να βαζω...οσο για το κρύο μπορεί να χουχουλιαζω αλλα μολις ζεσταθω θελω να βγαζω την μικρη κοιλιτσα μου έξω!ενα περιεργο πράγμα..

 

ααα επίσης οποια θελει να το δοκιμάσει εγω θα το κάνω μια φιλη μου οταν ηταν εγκυος εβαζε ανυγδαλελαιο και φοραγε κορμακι και μετα ρουχα για να μην λερώνει και για να νιωθει πιο ανετα...δεν ξερω αν βολευει θα το δω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

Εγώ κορίτσια τα σιχαίνομαι φα λάδια. Αλλά γενικά είναι κυρίως στο δέρμα αν θα κανεις ραγάδες. Ο γιατρός μ είχε πει κ μια απλή ενυδατική αρκεί. 

Κι εμένα έτσι μου έχουν πει. Ότι ο, τι και να κάνεις αν έχεις προδιάθεση δεν τη γλυτώνεις. :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κορίτσια καποιες ειχατε πει για κυτταρίτιδα οτι εμφανίστηκε τωρα με την εγκυμοσύνη....εγω δεν εχω δει διαφορά αλλα εχω πολυ έντονη τριχοφυια...ειχα κανει λειζερ και ειχα κανει μια φορα αποτρίχωση απο το μαιο μεχρι τον Αύγουστο ...και απο τοτε που εμεινα εγκυος τις εχω ξυρισει με μηχανή  2 η 3 φορες και  εχω κανει μια φορά αποτριχωση γιατι πονάω πολυυυυ αλλα  παλι θελει πριν αρχιζω να ζοριζομαι.δεν ξερω τι να κανω...δεν εχω κανει λειζερ οπως και το καλοκαίρι 

 

ποτε δεν ειχα ιδιαίτερο πρόβλημα απλα τωρα εχω λιγες παρα  πανω και σε σημεία καινούργια. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 θα πέσουν όλες πάλι μετά τη γέννα. Εγώ είχα στην κοιλιά τις έκανα λέιζερ κ στην προηγ εγκυμοσύνη όπως κ τώρα είχα γεμίσει. Είχα πει δ πειράζει θ τις κάνω πάλι όταν γεννήσω άλλα δ χρειάστηκε. Λιγο καιρό μετά ρη γέννα έπεσαν από μόνες τους. Μην τις πειράζεις προς τ παρόν κ λογικά θα φύγουν όπως ήρθαν.

@Angelmammy η ενυδάτωση βοηθάει βέβαια άλλα αν είναι να κάνεις δ την γλιτώνεις. Την προηγ φορά δ εκανα στην κοιλιά και ελπίζω να τη γλιτώσω κ αυτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, χρονια πολλά!!! Καλή χρονια σε όλες!! Με το καλο να γεννήσουμε υγιή μωράκια και να ειμαστε όλες καλα!! Αύριο εχω την β επιπέδου και εχω αρκετό  άγχος να ειναι ολα καλα! Εδω και 2 βδομάδες περίπου νιωθω χτυπηματακια στην κοιλιά τα οποία γίνονται πιο έντονα όσο περνάνε οι μερες. Πιο πολυ το νιωθω όταν ξαπλώνω ανάσκελα και ειμαι χαλαρή. Ο άντρας μου το ένιωσε μονο μια φορά ως τωρα σαν απλό χτύπημα ενώ για μενα ήταν πολυ δυνατό εκείνη τη στιγμή !

εγω προς το παρόν βάζω κρέμα vaseline στην κοιλιά αλλά νιωθω οτι πολλές φορές τραβάει το δέρμα και χρειάζεται κατι πιο ενυδατικό. Σκεφτόμουν για λάδι η βούτυρο καρύδας, ξέρετε που μπορώ να βρω μεγάλη ποσότητα οικονομικά; 

Επισης κάποιες μερες εχω πόνους στα κοκκαλα της λεκάνης, ευτυχώς Οχι καθε μερα και πριν λίγες μερες πονούσε πολυ το κόκκαλο του κοκκυγα εκει που ειναι η «ουρίτσα» ιδίως όταν καθόμουν. Το εχει νιώσει κάποια άλλη; Τωρα τελευταία άρχισε να περνάει αλλά ειναι πολυ ενοχλητικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Berry είπε:

Κορίτσια καλημέρα, χρονια πολλά!!! Καλή χρονια σε όλες!! Με το καλο να γεννήσουμε υγιή μωράκια και να ειμαστε όλες καλα!! Αύριο εχω την β επιπέδου και εχω αρκετό  άγχος να ειναι ολα καλα! Εδω και 2 βδομάδες περίπου νιωθω χτυπηματακια στην κοιλιά τα οποία γίνονται πιο έντονα όσο περνάνε οι μερες. Πιο πολυ το νιωθω όταν ξαπλώνω ανάσκελα και ειμαι χαλαρή. Ο άντρας μου το ένιωσε μονο μια φορά ως τωρα σαν απλό χτύπημα ενώ για μενα ήταν πολυ δυνατό εκείνη τη στιγμή !

εγω προς το παρόν βάζω κρέμα vaseline στην κοιλιά αλλά νιωθω οτι πολλές φορές τραβάει το δέρμα και χρειάζεται κατι πιο ενυδατικό. Σκεφτόμουν για λάδι η βούτυρο καρύδας, ξέρετε που μπορώ να βρω μεγάλη ποσότητα οικονομικά; 

Επισης κάποιες μερες εχω πόνους στα κοκκαλα της λεκάνης, ευτυχώς Οχι καθε μερα και πριν λίγες μερες πονούσε πολυ το κόκκαλο του κοκκυγα εκει που ειναι η «ουρίτσα» ιδίως όταν καθόμουν. Το εχει νιώσει κάποια άλλη; Τωρα τελευταία άρχισε να περνάει αλλά ειναι πολυ ενοχλητικό.

μην αγχώνεσαι ολα καλα θα πανε!!!!αντε θα περιμενουμε τα νεα σου!!εμενα τυχαινουν διαφορα χτυπηματακια αλλα μονο εγω τα νιωθω!οπως τωρα που εφαγα τσουρεκι με μερεντα ενιωσα 5 με 6 κινησουλες!!!!!!!!!

για τη βαζελίνη ελεγαν οτι δεν κανει γιατι εχει πετρέλαιο μεσα...δεν ξερω αν αληθεύει..για καδι και βουτυρο καρυδας δεν ξερω να σε βοηθήσω μονο για αμυγδαλελαιο ξερω ότι μπορεις να παρεις χυμα απο φαρμακειο.

Όσο για τα πονακια στη λεκανη νομιζω ειναι φυσιολογικα...εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι απο τα Χριστούγεννα και μεχρι σημερα όλο κουραζομαι και με πονάει τοσο πολυ η μεση μου που πολλες φορες δεν μπορω να περπατησω!εχω δει διαφορα παντως οτι η λεκανη μου εχει ανοίξει λιγακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

μην αγχώνεσαι ολα καλα θα πανε!!!!αντε θα περιμενουμε τα νεα σου!!εμενα τυχαινουν διαφορα χτυπηματακια αλλα μονο εγω τα νιωθω!οπως τωρα που εφαγα τσουρεκι με μερεντα ενιωσα 5 με 6 κινησουλες!!!!!!!!!

για τη βαζελίνη ελεγαν οτι δεν κανει γιατι εχει πετρέλαιο μεσα...δεν ξερω αν αληθεύει..για καδι και βουτυρο καρυδας δεν ξερω να σε βοηθήσω μονο για αμυγδαλελαιο ξερω ότι μπορεις να παρεις χυμα απο φαρμακειο.

Όσο για τα πονακια στη λεκανη νομιζω ειναι φυσιολογικα...εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι απο τα Χριστούγεννα και μεχρι σημερα όλο κουραζομαι και με πονάει τοσο πολυ η μεση μου που πολλες φορες δεν μπορω να περπατησω!εχω δει διαφορα παντως οτι η λεκανη μου εχει ανοίξει λιγακι...

Ο γιατρός μου ειπε οτι και η βαζελίνη ειναι ακίνδυνη για το έμβρυο καθώς δεν επηρεάζεται και οτι μπορώ να βάζω οτι θέλω αρκεί τα προϊόντα  να προσφέρουν πολυ ενυδάτωση! Θα δω στο φαρμακείο για αμυγδαλέλαιο αν ειναι... επίσης ματώνουν πολυ τα ούλα μου τελευταία και δεν ξέρω τι μπορούμε να χρησιμοποιούμε, κάνουν δουλειά τα στοματικά διαλύματα ; Πρέπει να ρωτήσουμε οδοντίατρο ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Berry είπε:

Ο γιατρός μου ειπε οτι και η βαζελίνη ειναι ακίνδυνη για το έμβρυο καθώς δεν επηρεάζεται και οτι μπορώ να βάζω οτι θέλω αρκεί τα προϊόντα  να προσφέρουν πολυ ενυδάτωση! Θα δω στο φαρμακείο για αμυγδαλέλαιο αν ειναι... επίσης ματώνουν πολυ τα ούλα μου τελευταία και δεν ξέρω τι μπορούμε να χρησιμοποιούμε, κάνουν δουλειά τα στοματικά διαλύματα ; Πρέπει να ρωτήσουμε οδοντίατρο ; 

με τα ουλα και εγω εχω θεμα!καλα πριν που ημουν χαλια απο εμετους δεν εβαζα καν οδοντοκρεμα δεν μπορουσα....τωρα το παλευω αλλα παλι μου προκαλεί εμετό. .θα δοκιμασω αυτη την εγκυμοσύνης να δω μηπως με βοηθησει....επισης τα διαλύματα δεν τα μπορουσα απο πριν...αν και νομιζω πως είναι λογικο να εχουμε μια ευαισθησία παρα πανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Berry είπε:

Ο γιατρός μου ειπε οτι και η βαζελίνη ειναι ακίνδυνη για το έμβρυο καθώς δεν επηρεάζεται και οτι μπορώ να βάζω οτι θέλω αρκεί τα προϊόντα  να προσφέρουν πολυ ενυδάτωση! Θα δω στο φαρμακείο για αμυγδαλέλαιο αν ειναι... επίσης ματώνουν πολυ τα ούλα μου τελευταία και δεν ξέρω τι μπορούμε να χρησιμοποιούμε, κάνουν δουλειά τα στοματικά διαλύματα ; Πρέπει να ρωτήσουμε οδοντίατρο ; 

και τα δικα μου ματωναν... λογω εγκυμοσυνης ειναι κι αυτο. Πηγα εκανα εναν καθαρισμο σε οδοντιατρο. Οχι οτι δεν ματωνουν τωρα... αλλα βελτιωθηκαν πολυ μετα τον καθαρισμο. Αν βγει αιμα, βγαινει ελαχιστο πλεον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry με το καλό να κάνεις την εξέταση και να μας πεις πως πήγε. :-) ολα καλά θα είναι!! Αμυγδαλελαιο και έλαιο καρύδας μπορείς να βρεις μέσω ίντερνετ σε πάρα πολλά σημεία πώλησης. Να πας εσύ από εκεί, να σου τα φέρουν σπίτι κλπ. Εγώ προσωπικά παραγγέλνω σε μεγάλη ποσότητα χρόνια τώρα γιατί τα χρησιμοποιώ και στα μαλλιά και στο δέρμα και για μάσκες διαφόρων ειδών και γενικά μου είναι εδώ και μια δεκαετία απαραίτητα. Και με συμφέρει οικονομικά γιατί αν πάρεις ένα μπουκαλάκι πχ 200ml σε λίγο καιρό θα χρειαστείς πάλι. 

Όσον αφορά τον κόκκυγα, είχα κι εγώ λίγα πονάκια κατά καιρούς αλλά όχι κάτι που να μου δημιουργεί θέμα. Η μέση μου και ο μηρός-ισχιο μου είναι που με ενοχλούν πολύ. 

Τα ούλα κορίτσια είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη να μας ματώνουν. Εγώ χρησιμοποιώ sensitive οδοντόκρεμα και με έχει βοηθήσει παααααρα πολύ. Πλέον δε ματώνουν να σας πω την αλήθεια. 

@stasa199 υπάρχει οδοντόκρεμα εγκυμοσύνης;;; Δεν το γνώριζα. Πες μας πως σου φαίνεται όταν τη δοκιμάσεις. Είναι ακριβή;;

Κορίτσια, το μωράκι μου με κλωτσάει πια συνέχεια όταν κάθομαι. Και κάτι που δεν περίμενα να μου συμβαίνει... νιώθω ποτε είναι ξύπνια. Φοβερό ε;;;; Δε την καταλαβαίνω όταν είμαι όρθια, κάνω δουλειές ή γενικά δεν είναι ήρεμη αλλά όταν κάθομαι... χαρά απίστευτη!! Και τρελαίνομαι από χαρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@Berry με το καλό να κάνεις την εξέταση και να μας πεις πως πήγε. :-) ολα καλά θα είναι!! Αμυγδαλελαιο και έλαιο καρύδας μπορείς να βρεις μέσω ίντερνετ σε πάρα πολλά σημεία πώλησης. Να πας εσύ από εκεί, να σου τα φέρουν σπίτι κλπ. Εγώ προσωπικά παραγγέλνω σε μεγάλη ποσότητα χρόνια τώρα γιατί τα χρησιμοποιώ και στα μαλλιά και στο δέρμα και για μάσκες διαφόρων ειδών και γενικά μου είναι εδώ και μια δεκαετία απαραίτητα. Και με συμφέρει οικονομικά γιατί αν πάρεις ένα μπουκαλάκι πχ 200ml σε λίγο καιρό θα χρειαστείς πάλι. 

Όσον αφορά τον κόκκυγα, είχα κι εγώ λίγα πονάκια κατά καιρούς αλλά όχι κάτι που να μου δημιουργεί θέμα. Η μέση μου και ο μηρός-ισχιο μου είναι που με ενοχλούν πολύ. 

Τα ούλα κορίτσια είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη να μας ματώνουν. Εγώ χρησιμοποιώ sensitive οδοντόκρεμα και με έχει βοηθήσει παααααρα πολύ. Πλέον δε ματώνουν να σας πω την αλήθεια. 

@stasa199 υπάρχει οδοντόκρεμα εγκυμοσύνης;;; Δεν το γνώριζα. Πες μας πως σου φαίνεται όταν τη δοκιμάσεις. Είναι ακριβή;;

Κορίτσια, το μωράκι μου με κλωτσάει πια συνέχεια όταν κάθομαι. Και κάτι που δεν περίμενα να μου συμβαίνει... νιώθω ποτε είναι ξύπνια. Φοβερό ε;;;; Δε την καταλαβαίνω όταν είμαι όρθια, κάνω δουλειές ή γενικά δεν είναι ήρεμη αλλά όταν κάθομαι... χαρά απίστευτη!! Και τρελαίνομαι από χαρά! 

Τελειο αυτο που λες οτι νιωθεις το μωρο σου συνεχεια!!! ❤❤❤ 

Αχ αυτος ο πονος στο ισχιο-μηρό.... ενοχλητικος πολύ. Λες κι εχω ενα μονιμο εντονο πιασιμο μετα απο γυμναστηριο. Θα το εχουμε αραγε μεχρι να γενησουμε;; θα ρωτησω και τον γιατρο τη Δευτερα μπας και εχει καμια συμβουλη για να μην ποναει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Τελειο αυτο που λες οτι νιωθεις το μωρο σου συνεχεια!!! ❤❤❤ 

Αχ αυτος ο πονος στο ισχιο-μηρό.... ενοχλητικος πολύ. Λες κι εχω ενα μονιμο εντονο πιασιμο μετα απο γυμναστηριο. Θα το εχουμε αραγε μεχρι να γενησουμε;; θα ρωτησω και τον γιατρο τη Δευτερα μπας και εχει καμια συμβουλη για να μην ποναει 

:-) Άντε και στα δικά σου!!

Όταν είχα πάει στο γιατρό και του είχα πει ότι πονάω, μου είχε πει να πάω σε ορθοπεδικό. Επίσης μου είπε ότι μάλλον είναι της εγκυμοσύνης αλλά θα πρέπει να με δει ορθοπεδικός. Και να σου πω την αλήθεια με ενόχλησε λιγάκι γιατί ο γυναικολόγος πρέπει να ξέρει ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να πάμε σε ορθοπεδικό όταν ούτε ακτινογραφία μπορούμε να κάνουμε, ούτε μαγνητική, ούτε φάρμακα να πάρουμε. Τέλος πάντων, αν σου πει εσένα κατι χρήσιμο πες το μου σε παρακαλώ. 

Την Τρίτη έχω β επιπέδου. Φτάνει η ώρα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

:-) Άντε και στα δικά σου!!

Όταν είχα πάει στο γιατρό και του είχα πει ότι πονάω, μου είχε πει να πάω σε ορθοπεδικό. Επίσης μου είπε ότι μάλλον είναι της εγκυμοσύνης αλλά θα πρέπει να με δει ορθοπεδικός. Και να σου πω την αλήθεια με ενόχλησε λιγάκι γιατί ο γυναικολόγος πρέπει να ξέρει ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να πάμε σε ορθοπεδικό όταν ούτε ακτινογραφία μπορούμε να κάνουμε, ούτε μαγνητική, ούτε φάρμακα να πάρουμε. Τέλος πάντων, αν σου πει εσένα κατι χρήσιμο πες το μου σε παρακαλώ. 

Την Τρίτη έχω β επιπέδου. Φτάνει η ώρα!! 

Εγινε! Θα σου πω τι θα μου πει. Αντε με το καλο!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

@Berry με το καλό να κάνεις την εξέταση και να μας πεις πως πήγε. :-) ολα καλά θα είναι!! Αμυγδαλελαιο και έλαιο καρύδας μπορείς να βρεις μέσω ίντερνετ σε πάρα πολλά σημεία πώλησης. Να πας εσύ από εκεί, να σου τα φέρουν σπίτι κλπ. Εγώ προσωπικά παραγγέλνω σε μεγάλη ποσότητα χρόνια τώρα γιατί τα χρησιμοποιώ και στα μαλλιά και στο δέρμα και για μάσκες διαφόρων ειδών και γενικά μου είναι εδώ και μια δεκαετία απαραίτητα. Και με συμφέρει οικονομικά γιατί αν πάρεις ένα μπουκαλάκι πχ 200ml σε λίγο καιρό θα χρειαστείς πάλι. 

Όσον αφορά τον κόκκυγα, είχα κι εγώ λίγα πονάκια κατά καιρούς αλλά όχι κάτι που να μου δημιουργεί θέμα. Η μέση μου και ο μηρός-ισχιο μου είναι που με ενοχλούν πολύ. 

Τα ούλα κορίτσια είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη να μας ματώνουν. Εγώ χρησιμοποιώ sensitive οδοντόκρεμα και με έχει βοηθήσει παααααρα πολύ. Πλέον δε ματώνουν να σας πω την αλήθεια. 

@stasa199 υπάρχει οδοντόκρεμα εγκυμοσύνης;;; Δεν το γνώριζα. Πες μας πως σου φαίνεται όταν τη δοκιμάσεις. Είναι ακριβή;;

Κορίτσια, το μωράκι μου με κλωτσάει πια συνέχεια όταν κάθομαι. Και κάτι που δεν περίμενα να μου συμβαίνει... νιώθω ποτε είναι ξύπνια. Φοβερό ε;;;; Δε την καταλαβαίνω όταν είμαι όρθια, κάνω δουλειές ή γενικά δεν είναι ήρεμη αλλά όταν κάθομαι... χαρά απίστευτη!! Και τρελαίνομαι από χαρά! 

ναι υπαρχει προσφατα το εμαθα ειναι της frezydearm! δεν ξερω ποσο εχει λογικα θα εχει ενα 10αρη...θα δοκιμασω δειγμα πρώτα μου ειπε η κοπελα στο φαρμακείο θα μου φερει..αχ τι ωραια μωρε που κλωτσαει!!!!τι καλά! και εγω τελικα αρχιζω να νιωθω πιο σίγουρη ότι ειναι το μωρακι μου αυτο που καταλαβαίνω και με ηρεμεί πολυ!!

οσο για τη μεση η κουμπαρά μου μου ειχε πει οτι την ποναγε η μεση της  συνεχεια και στην πρωτη εγκυμοσύνη και τώρα που γεννάει σε μια βδομαδα..ελπιζω να μην ποναμε ολες τοσο πολυ μεχρι το τέλος! 

οσο για το γιατρο σου που σου ειπε να πας σε ορθοπεδικό...παραξενο μου φαίνεται εκτος και αν στο ειπε για να ειναι πιο σίγουρος...αφου ειναι σύμπτωμα παντου το λένε  (σε σελιδες που λενε για τη ν εγκυμοσύνη )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

ναι υπαρχει προσφατα το εμαθα ειναι της frezydearm! δεν ξερω ποσο εχει λογικα θα εχει ενα 10αρη...θα δοκιμασω δειγμα πρώτα μου ειπε η κοπελα στο φαρμακείο θα μου φερει..αχ τι ωραια μωρε που κλωτσαει!!!!τι καλά! και εγω τελικα αρχιζω να νιωθω πιο σίγουρη ότι ειναι το μωρακι μου αυτο που καταλαβαίνω και με ηρεμεί πολυ!!

οσο για τη μεση η κουμπαρά μου μου ειχε πει οτι την ποναγε η μεση της  συνεχεια και στην πρωτη εγκυμοσύνη και τώρα που γεννάει σε μια βδομαδα..ελπιζω να μην ποναμε ολες τοσο πολυ μεχρι το τέλος! 

οσο για το γιατρο σου που σου ειπε να πας σε ορθοπεδικό...παραξενο μου φαίνεται εκτος και αν στο ειπε για να ειναι πιο σίγουρος...αφου ειναι σύμπτωμα παντου το λένε  (σε σελιδες που λενε για τη ν εγκυμοσύνη )

Μακάρι να μας περάσουν τα συμπτώματα τα ενοχλητικά και να μας μείνουν μόνο οι κλωτσιές των μωρών μας!! 

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό για τον ορθοπεδικό και με ενόχλησε κιόλας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ανυπομονώ και γω για την β´ επιπέδου αν και έχω ακομα!

περνάει και τόσο γρήγορα ο καιρός στην δεύτερη εγκυμοσύνη που καλά καλά δεν το έχω καταλάβει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, χρόνια πολλά! Με το καλό να φέρει ο νέος χρόνος σε όλες μας υγιή και καλότυχα μωράκια! ☺️

@Angelmammy εμείς στο Ιασώ θα πάμε. Ένα μίνι εγκεφαλικό το πάθαμε όταν ακούσαμε το κόστος, αλλά δε θα μπορούσα να αλλάξω τη γιατρό μου με τίποτα. Όσο για τη β επιπέδου, μας έστειλε η εμβρυολόγος φωτογραφίες, αλλά ο μπέμπης είχε συνεχώς τα πόδια στο κεφάλι και δε φαίνεται καλά το προσωπάκι του!

Σχετικά με τον ύπνο που γράψατε, έχω διαβάσει ότι μετά την 20η εβδομάδα δεν είναι καλό να καθόμαστε ανάσκελα γιατί δεν αιματώνεται καλά η μήτρα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά δε με βολεύει έτσι κι αλλιώς και κοιμάμαι πάντα στο πλάι, οπότε δεν το πολυέψαξα.

Προϊόντα εγκυμοσύνης χρησιμοποιώ από τον 3ο μήνα τα πάντα από Frezyderm. Κρέμα για ραγάδες, αφρό καθαρισμού ευαίσθητης περιοχής, οδοντόκρεμα εγκυμοσύνης (για την κοπέλα που ρώτησε τη βρίσκω σε online φαρμακείο κάτω από €4,5) και στοματικό διάλυμα και αυτές τις μέρες αγόρασα και την κρέμα για τις θηλές γιατί είχα φαγούρα και ξηροδερμία. Είμαι από όλα πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένη!

Έχω και δυο ερωτησούλες!

Έχετε αγοράσει ρούχα εγκυμοσύνης; Εγώ μέχρι τώρα φορούσα κολάν - φαρδιές μπλούζες και φορεματάκια και δεν είχα πάρει τίποτα αλλά ξαφνικά δε μου μπαίνει σχεδόν τίποτα, ακόμα και τα μπουφάν οριακά κουμπώνουν. Σε 2 βρεφικά πολυκαταστήματα που πήγα και online που κοίταξα μου φάνηκαν πολύ ακριβά, τύπου 50€ το κολάν, 70€+ τα φορέματα κτλ. Έχετε βρει κανένα κατάστημα με καλές τιμές; Έχουμε τόσα έξοδα με μωρό, γάμο, μετακόμιση που είναι κρίμα να πετάξουμε τόσα λεφτά για ρούχα που θα φορεθούν 2-3 μήνες.

Και κάτι ακόμα, νιώθει καμία πονάκια στην περιοχή της πυέλου; Τα νιώθω εξωτερικά, κυρίως όταν σηκώνομαι από τον ύπνο ή αφού έχω κάτσει πάνω από 1-2 ώρες σε καρέκλα.  

Καλή χρονιά και πάλι, καλά αποτελέσματα σε όσες περιμένετε τις β' επιπέδου και μια συμβουλή: πάρτε μαζί ένα χυμό, όχι φυσικό αλλά φρουτοποτό με ζάχαρη τύπου amita, τελικά μόνο με αυτό μας έκανε την τιμή να γυρίσει ο κύριος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, χρόνια πολλά! Με το καλό να φέρει ο νέος χρόνος σε όλες μας υγιή και καλότυχα μωράκια! ☺️

@Angelmammy εμείς στο Ιασώ θα πάμε. Ένα μίνι εγκεφαλικό το πάθαμε όταν ακούσαμε το κόστος, αλλά δε θα μπορούσα να αλλάξω τη γιατρό μου με τίποτα. Όσο για τη β επιπέδου, μας έστειλε η εμβρυολόγος φωτογραφίες, αλλά ο μπέμπης είχε συνεχώς τα πόδια στο κεφάλι και δε φαίνεται καλά το προσωπάκι του!

Σχετικά με τον ύπνο που γράψατε, έχω διαβάσει ότι μετά την 20η εβδομάδα δεν είναι καλό να καθόμαστε ανάσκελα γιατί δεν αιματώνεται καλά η μήτρα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά δε με βολεύει έτσι κι αλλιώς και κοιμάμαι πάντα στο πλάι, οπότε δεν το πολυέψαξα.

Προϊόντα εγκυμοσύνης χρησιμοποιώ από τον 3ο μήνα τα πάντα από Frezyderm. Κρέμα για ραγάδες, αφρό καθαρισμού ευαίσθητης περιοχής, οδοντόκρεμα εγκυμοσύνης (για την κοπέλα που ρώτησε τη βρίσκω σε online φαρμακείο κάτω από €4,5) και στοματικό διάλυμα και αυτές τις μέρες αγόρασα και την κρέμα για τις θηλές γιατί είχα φαγούρα και ξηροδερμία. Είμαι από όλα πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένη!

Έχω και δυο ερωτησούλες!

Έχετε αγοράσει ρούχα εγκυμοσύνης; Εγώ μέχρι τώρα φορούσα κολάν - φαρδιές μπλούζες και φορεματάκια και δεν είχα πάρει τίποτα αλλά ξαφνικά δε μου μπαίνει σχεδόν τίποτα, ακόμα και τα μπουφάν οριακά κουμπώνουν. Σε 2 βρεφικά πολυκαταστήματα που πήγα και online που κοίταξα μου φάνηκαν πολύ ακριβά, τύπου 50€ το κολάν, 70€+ τα φορέματα κτλ. Έχετε βρει κανένα κατάστημα με καλές τιμές; Έχουμε τόσα έξοδα με μωρό, γάμο, μετακόμιση που είναι κρίμα να πετάξουμε τόσα λεφτά για ρούχα που θα φορεθούν 2-3 μήνες.

Και κάτι ακόμα, νιώθει καμία πονάκια στην περιοχή της πυέλου; Τα νιώθω εξωτερικά, κυρίως όταν σηκώνομαι από τον ύπνο ή αφού έχω κάτσει πάνω από 1-2 ώρες σε καρέκλα.  

Καλή χρονιά και πάλι, καλά αποτελέσματα σε όσες περιμένετε τις β' επιπέδου και μια συμβουλή: πάρτε μαζί ένα χυμό, όχι φυσικό αλλά φρουτοποτό με ζάχαρη τύπου amita, τελικά μόνο με αυτό μας έκανε την τιμή να γυρίσει ο κύριος!

αααα σε ευχαριστώ για την οδοντόκρεμα! !να σε ρωτησω βγαζει πολυ αφρο;;;και για τις θηλες ηθελα να παρω αλλα τελικα δεν χρειάζεται ευτυχως σταματησαν να με ενοχλούν τοσο

για τα ρουχα απο οτι εχω δει μονο h &m τα αλλα εναι ακριβά εκτος αν απο βδομάδα που ξεκινανε οι εκπτώσεις βρεις κατι..ουτε εγω εχω παρει κατι ακομα αλλα με έχει ζαλισει ο αντρας μου να παρω!!!!θα παω απο βδομάδα μαλλον το τρεναρω πσο μπορω γιατι ακομα βολεύομαι με τα ρουχα μου!!μεχρι και καποια τζιν μου κανουν ακομα!!!!!

εγω κοριτσια μιλησα με το γιατρο για γαια και ιασω και στο γαια μου ερχετε κατα 300 ευρω φθηνότερο οποτε εκει θα παμε!παλι πολλα ειναι αλλα ζαλαλι στα μωράκια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @stasa199!

H οδοντόκρεμα είναι οκ από θέμα αφρού, κάνει λιγότερο από αυτές των σουπερμαρκετ. Μου αφήνει και καλύτερη γεύση, να τη δοκιμάσεις!

Δεν ήξερα ότι έχουν ρούχα εγκυμοσύνης τα h&m, θα πάω αύριο μήπως βρω τίποτα γιατί από Δευτέρα που επιστρέφω δουλειά, πού χρόνος; Ξέρεις αν έχουν και εσώρουχα, σουτιέν θηλασμού, καλσόν κτλ; Εγώ έχω να μπω σε τζιν από τα μισά του 2ου ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα @stasa199!

H οδοντόκρεμα είναι οκ από θέμα αφρού, κάνει λιγότερο από αυτές των σουπερμαρκετ. Μου αφήνει και καλύτερη γεύση, να τη δοκιμάσεις!

Δεν ήξερα ότι έχουν ρούχα εγκυμοσύνης τα h&m, θα πάω αύριο μήπως βρω τίποτα γιατί από Δευτέρα που επιστρέφω δουλειά, πού χρόνος; Ξέρεις αν έχουν και εσώρουχα, σουτιέν θηλασμού, καλσόν κτλ; Εγώ έχω να μπω σε τζιν από τα μισά του 2ου ? 

εχει σιγουρα σουτιέν θηλασμού για καλσον δεν ξερω αλλα εχει και κολαν νομιζω!δεν εχουμ σε ολα τα καταστήματα τμημα με ρουχα εγκυμοσύνης αν θες παρε τηλ πρωτα να ρωτησεις εγω ξερω για το Χαλάνδρι ότι εχει μου το εχει πει μια συνάδελφος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Ναι τα hm έχουν ρούχα εγκυμοσύνης, σουτιεν θηλασμού κτλ κ όλα οικονομικά. Τα παντελόνια εγκυμοσύνης έχουν 20, 25 ευρώ. Προσωπικά έχω βολευτεί με ένα κόλαν παντελόνι π πήρα από κατάστημα τύπου ζαρα με 15 ευρω κ ένα κολάν κανονικό παλι σε πιο μεγάλο νουμερο από τα hm με 8 ευρω. Τα φοράω με τα πουλόβερ μ π ειναι λίγο oversize κ με όποιο φόρεμα μ κάνει ακόμη. Καλσον αγοράσα από απλό κατάστημα με εσώρουχα σε μεγαλύτερο νούμερο. Τα σουτιεν θηλασμού Επίσης από τ hm μ βγήκαν πολύ καλα πλύνε βάλε τα είχα κ θα τα έχω κ τώρα. Ηταβ σετ 2 τεμάχια 20 ευρώ. Τα έβαλα βέβαια μετά ρη γέννα. Για πριν είχα πάρει από εκει πάλι σε πιο μεγάλο νουμερο τα 2 18 20 ευρώ κάπου εκει. Τα φόρεσα στην οεωρη εγκυμοσύνη κ έχει κάνα 2 βδομάδες π τα ξεκίνησα σε αυτήν. Δε μ έχουν πάθει απολύτως τπτ. Αλλά όπως πολύ σωστά είπε η @stasa199 δεν έχουν όλα τα καταστήματα τ ανάλογο τμήμα. Κάνε ένα τηλ πρώτα. 

Επίσης αυτό π έκανα αρην πρώτη μ εγκυμοσύνη έπαιρνα κανονικα ρούχα όπου βόλευε σε πιο μεγάλο νουμερο. Πχ επειδή γεννούσα καλοκαίρι είχα πάρει μερικά φορεματάκια αε πιο μεγάλα νούμερα. Τα βολεύτηκα μια χαρα κ εφόσον δ έτυχε αυτή η εγκυμοσύνη καλοκαίρι θα πάω απλά να μ τα μαζέψουν λίγο από τ πλάι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ @stasa199 και @Diwni για τις πληροφορίες, θα πάω αύριο κιόλας! 

Γενικά όποια έχει εμπειρία από καλές αγορές για την εγκυμοσύνη ή για τα μωράκια, θα ήταν σούπερ να τις μοιράζεται ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa έχω πάρει ρούχα εγκυμοσύνης από το τέλος του 2ου μήνα!!! Νωρίς νωρίς γιατί γενικά τα παντελόνια μου τα φορούσα στενά και με πίεζαν στην κοιλιά. Από τα orchestra σε απίστευτες τιμές. Η αλήθεια είναι ότι επειδή τώρα χρειάζομαι κάποια πράγματα ακόμα θα κοιτάξω και στα h&m που είπαν τα κορίτσια. 

Έχω και έναν γάμο στις 2 Μαρτίου και θα πρέπει να φορέσω κάτι καλό.... που θα χωρέσω δεν ξέρω. ?

Συγγνώμη αλλά που ακριβώς είναι η πύελος;;; Στο ίντερνετ που έψαξα γράφει ότι είναι στη λεκάνη. Αλλά δεν καταλαβαίνω που ακριβώς νιώθεις τον πόνο ώστε να σου πω αν έχω κι εγώ τέτοια πονάκια. Η λεκάνη είναι γύρω γύρω όλη... (νιώθω λίγο χαζή τώρα αλλά αν δε ρωτήσω δε θα μάθω). :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...