Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy για να εδραιωθεί ο θηλασμός πρέπει τ μωρο να τρώει με ψιλό πρόγραμμα. Όσο θηλάζει συνέχεια τόσο κατεβάζεις γάλα. Η μεγάλη μ θηκαζε όλη μέρα οπότε αυτό τ μήνυμα έπαιρνε τ στήθος. Σκέψου έφθασε 4 μηνων για να κανει δίωρο να φάει. Αυτή τώρα τρώει πάνω κάτω ανά 2 ώρες οπότε παίρνει αλλο μηνυμα τ στήθος. Αρην αρχή βέβαια υπέφερα είχα παρά πολυ γάλα. Νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο για να βγάζω κ να τ φέρω στα ίσα του. Αλλά όσο πιο συχνα θηλάζει τ μωρο τόσο πιο συχνα ενεργοποιείται τ στήθος. Μη νομίζεις δηλαδή ότι στις 40 μερες αν η μικρή σ είναι όλη μέρα στο στήθος πως θα εδραιωθεί ο θηλασμός. Έχει κάνει με τη ζήτηση.

Χμμμμ κατάλαβα. Θα δούμε λοιπόν πώς θα πάει.

Εσείς σήμερα δεν είχατε παιδίατρο;; Όλα καλά, ε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια εχω ερωτησεις!το στηθος μου σκληραινει...η μπεμπα ζοριζεται αλλα πιανει!προσπαθω να κανω μασαζ αλλα δεν αλλαζει και πολυ!δεν ξερω τι να κανω...η μπεμπα δεν τρωει συχνα κανει πανω απο δυο ωρες να φαει αλλα γεμιζω σημερα ολη μερα...αυριο λογικα παμε σπιτι και θα δω πως θα παει ελπιζω να τα καταφερουμε γιατι εχω παρα πολυ γαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 βάζε ζεστή πετσετούλα στο στήθος σου, μετά κάνε μαλάξεις λίγη ώρα και αν νιώθεις δυσφορία βγάζε λίγο με το χέρι να αποσυμφορείται το στήθος , για να μπορεί να ρουφήξει και το μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi35 είπε:

@stasa199 βάζε ζεστή πετσετούλα στο στήθος σου, μετά κάνε μαλάξεις λίγη ώρα και αν νιώθεις δυσφορία βγάζε λίγο με το χέρι να αποσυμφορείται το στήθος , για να μπορεί να ρουφήξει και το μωρό!

Προσπαθω να το κανω στο ντουζ αλλα εχω τοσο πολυ που καθε φορα που θηλαζω σχεδον εχουν γεμισει τα κοχυλια και παλι το στηθος πετρα!καθε φορα θελει??και τη βαζω και στα 2 και τρωει αρκετη ωρα!

Κατι αλλο....η συμβουλος θηλασμου μου ειπε οτι δε τη βαζω καλα τη μπεμπα γιατι μου βγαζει τη θηλη μετα το θηλασμο κσπως στραβη!προσπαθησε να μου τη βαλει σωστα αλλα δεν ηθελε με τιποτα η μπεμπα!μετα εφυγε αυτη δεν την ξανα βρηκα.....το πρωι θα φυγω λογικα και δεν θα την ξανα δω και εγω τη βαζω τη μπεμπα να τρωει με τον τροπο που μπορει!μπορει να με ποναει καποιες φορες αλλα απο το να κλαιει καλυτερα να πονεσω λιγακι!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 θα το κάνεις κάθε φορά πριν φάει η μικρή! Τώρα κατέβηκε το γάλα γι αυτό νιώθεις έτσι!

μόλις η μικρή αρχίσει να τρώει αποτελεσματικά δεν θα πρήζεται τόσο το στήθος.. όμως μέχρι τότε πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία για να μην πετρώσει το γάλα και για να ξεμπουκώνει το στήθος ωστέ να πίνει πιο εύκολα η μικρή! Γιατί όσο είναι πρησμένο το στήθος , η μικρή εξαντλείται μέχρι να ρουφήξει και δεν πίνει αποτελεσματικά!

επίσης θα προσπαθείς να την βάζεις να πίνει έτσι ώστε να μην σε πονάει καθόλου! Αν σε πονάει και σου πληγώσει τις θηλές, μετά θα έχεις να αντιμετωπίσεις και αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 τ στήθος σου τώρα είναι πρησμένο γτ είσαι στο 3ο 24ωρο από ρη γεννα. Είναι τ οίδημα π παθαίνει τ στήθος κ κατεβαίνει τ γάλα. Σε 2 3 μερες υποχωρεί οπότε υπομονή. Αν έχεις τόσο γάλα ζητά μήπως βγάλεις λίγο νε θήλαστρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199   κανε με πολλη!! δυναμη μπουνιτσες σα να ζυμωνεις  κ με τα δύο χέρια κάθε στήθος  για κάποια λεπτα . Και βγάλε ότι μπορείς ..  δεν αφήνουμε το στήθος να πετρωνει .. ζητά κ θήλαστρο ... όπως στα είπαν τα κοριτσια αυτό θα κρατήσει λίγες μέρες αλλα ειναι σημαντικό να το φροντίσεις για να μη παιδευεσαι τζάμπα μ καμια μαστιτιδα . 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ναι κορίτσι μου μην αγχώνεσαι θα ξεπρηστει απλά είναι η αρχή ακόμα. Το θέμα είναι πως όταν αρχίζει να μαζεύει γάλα για να πετρωνει ξεκινάει από το πλάι εξωτερικά και προς τα κάτω λίγο. Δε νομίζω να πρόλαβε να γίνει κάτι τέτοιο, αν θες ζήτα από κάποια κοπέλα να σου το ελέγξει εμένα το τσέκαραν πάντως. Και μόλις βγήκα ζήτησα συμβουλές κι απ τη μαία μου και ήρθε 2 φορές σπίτι και μου εξήγησε κάποια πράγματα. Προσπάθησε και με το μωρό να το βάλεις να πιάσει καλά τη θηλη για να μην έχετε πρόβλημα. Τις πρώτες μέρες θα σε πονάει όταν την πιάνει καλά και πίνει, εμένα τουλάχιστον με πονούσαν για αρκετές μέρες αφού βγήκαμε μέχρι να μπούμε σ ένα ρυθμό αλλά τώρα είμαστε μια χαρά το έχω συνηθίσει πλέον! Υπομονή κοπέλα μου και καλή ανάρρωση ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi35 είπε:

Κορίτσια τα μωρά πως τα έχετε ντυμένα? 

Καλημέρα!! Εγώ μόνο ένα ζιπουνακι με κοντό μανίκι και καλτσακια αν δω ότι έχει πολύ παγωμένα πατουσακια. Εμείς σκάμε από τη ζέστη. Και αυτά λογικά δε νιώθουν το ίδιο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 εγώ την έχω με κοντομάνικο φανελάκι κι από πάνω ένα ελαφρύ μακρυμανικο φορμακι μήπως είναι πολλά; φοβάμαι μην κρυώσει ρε κορίτσια κι ο παιδίατρος που την είδε όταν είχε έρθει τη 2η μέρα που βγήκαμε μου είπε ότι έχουμε καλή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι 24 με 25 βαθμούς και της φορούσα αυτά που σας έγραψα απλά τώρα δεν της βάζω καλτσακια. Την τυλίγω και με μια λεπτή πάνα όμως δεν ξέρω με προβληματισατε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @Angelmammy την προηγουμενη εβδομαδα που τον ειδε ο παιδιατρος , μου ειπε λεπτο μακρυμανικο φορμακι και σκεπασμα ? 

αυτη την εβδομαδα ομως λιωνουμε.. και το εχω το μωρο με μακρυμανικο ακομα.. 

θα του τα βγαλω και γω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

@Vivi35 εγώ την έχω με κοντομάνικο φανελάκι κι από πάνω ένα ελαφρύ μακρυμανικο φορμακι μήπως είναι πολλά; φοβάμαι μην κρυώσει ρε κορίτσια κι ο παιδίατρος που την είδε όταν είχε έρθει τη 2η μέρα που βγήκαμε μου είπε ότι έχουμε καλή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι 24 με 25 βαθμούς και της φορούσα αυτά που σας έγραψα απλά τώρα δεν της βάζω καλτσακια. Την τυλίγω και με μια λεπτή πάνα όμως δεν ξέρω με προβληματισατε

Ετσι κι εγω αλλα αυτη τη βδομαδα εχουμε 28 βαθμους μεσα στο σπιτι ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/5/2019 at 1:25 ΜΜ, ο/η Vivi35 είπε:

@Sofi90 αρα αν τους φοραμε εσωρουχακι απο μεσα και λεπτο φορμακι απεξω χωρις σκεπασμα θα ειναι οκ? 

Μπραβο στη μικρουλα :) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!εγω τον εχω μες στο σπιτι με κοντομανικο κορμακι μονο!οταν τον βγαζω εξω του φοραω αμανικο κορμακι απο μεσα και φορμακι κοντομανικο απ εξω..και καλτσες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γενικός κανόνας λέει "ότι φοράει η μαμά + μια στρώση", δλδ αν εσείς φοράτε κοντομάνικο αυτό θα φοράει κοντομάνικο από μέσα + ένα μακρυμάνικο/ζακετούλα/πανα απέξω. Ε δεν θα τα έχετε βρέφη πράγματα μέσα στα ρεύματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Καλημέρα!! Εγώ μόνο ένα ζιπουνακι με κοντό μανίκι και καλτσακια αν δω ότι έχει πολύ παγωμένα πατουσακια. Εμείς σκάμε από τη ζέστη. Και αυτά λογικά δε νιώθουν το ίδιο;;;

@Angelmammy κι εγώ το.ιδιο ! Έτσι μου είπε η παιδίατρος.ενα κοντομανικα μόνο.αλλωστε τα έχουμε και σκεπασμένα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η irened91 είπε:

@stasa199 ναι κορίτσι μου μην αγχώνεσαι θα ξεπρηστει απλά είναι η αρχή ακόμα. Το θέμα είναι πως όταν αρχίζει να μαζεύει γάλα για να πετρωνει ξεκινάει από το πλάι εξωτερικά και προς τα κάτω λίγο. Δε νομίζω να πρόλαβε να γίνει κάτι τέτοιο, αν θες ζήτα από κάποια κοπέλα να σου το ελέγξει εμένα το τσέκαραν πάντως. Και μόλις βγήκα ζήτησα συμβουλές κι απ τη μαία μου και ήρθε 2 φορές σπίτι και μου εξήγησε κάποια πράγματα. Προσπάθησε και με το μωρό να το βάλεις να πιάσει καλά τη θηλη για να μην έχετε πρόβλημα. Τις πρώτες μέρες θα σε πονάει όταν την πιάνει καλά και πίνει, εμένα τουλάχιστον με πονούσαν για αρκετές μέρες αφού βγήκαμε μέχρι να μπούμε σ ένα ρυθμό αλλά τώρα είμαστε μια χαρά το έχω συνηθίσει πλέον! Υπομονή κοπέλα μου και καλή ανάρρωση ?

Μαλλον μου πετρωσε...γιατι εξωτερικα με ποναει...τι μπορω να κανω??το προλαβαινω με μασαζ ??εκει μου το κοιτουσαν απο πανω μονο καμια δεν το πατησε εξωτερικα και τωρα το πατησα και με ποναει!

Επισης κοριτσια τα ποδια σας πως ειναι?εμενα ειχε αρχισει να υποχωρει το πρηξιμο και απι προχθες ειναι διπλασια!

Βγηκαμε σημερα και παμε παρα πολυ καλα μεχρι στιγμης!εγω βεβαια νυσταζω πολυ αλλα θα τα καταφερω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199θα μπεις για ντουζάκι κ με ζεστό νερό θα κανεις μασάζ. Ειναξ φυσιολογικό μέχρι ένα σημείο να είναι πρησμενο κ να πονάει. Αν δεις κ δεν έχει αποτέλεσμα θα βρεξεις παμπερακια με πολύ ζεστό νερό Κ θα βάλεις στο στήθος σου να τ πιάνει όλο σαν κομπρεσες.  Πριν να αρχίσουν να κρυώνουν θα τ βγάλεις κ θα κανεις παλι μασάζ. Βασικά σε 2 μερες θα φύγει αυτό τ πρήξιμο π νιώθεις τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...