Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@vayaki αν ήταν 2 ώρες δε θα το συζητούσα νομίζω.. τις τελευταίες 3 ώρες είχα κάθε λεπτό συσπάσεις που διαρκούσαν 1'. Δεν προλάβαινα να πάρω ανάσα. Και σε σένα μπράβο όμως!!! Γιατί τα κατάφερες κι εσύ χωρίς επισκληριδιο και ας ήταν λιγότερες οι ώρες. Η καθεμία έχει τη δική της εμπειρία. 

@Sofi90 αυτό με το χέρι κάθε 10' είναι πολύ σκληρό. Εμένα κάθε μία ώρα με εξέταζαν και στο τέλος κάπως πιο συχνά αλλά ούτε για αστείο κάθε 10'. Σκέψου ότι όταν ήρθε μια μαία και με εξέτασε από κάτω, ο γιατρός έγινε έξαλλος μαζί της και της είπε ότι έπρεπε να ρωτήσει γιατί δεν ταλαιπωρουμε έτσι τις γυναίκες. Κάθε 3 και λίγο.... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 29/5/2019 at 1:27 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

@vayaki αν ήταν 2 ώρες δε θα το συζητούσα νομίζω.. τις τελευταίες 3 ώρες είχα κάθε λεπτό συσπάσεις που διαρκούσαν 1'. Δεν προλάβαινα να πάρω ανάσα. Και σε σένα μπράβο όμως!!! Γιατί τα κατάφερες κι εσύ χωρίς επισκληριδιο και ας ήταν λιγότερες οι ώρες. Η καθεμία έχει τη δική της εμπειρία. 

@Sofi90 αυτό με το χέρι κάθε 10' είναι πολύ σκληρό. Εμένα κάθε μία ώρα με εξέταζαν και στο τέλος κάπως πιο συχνά αλλά ούτε για αστείο κάθε 10'. Σκέψου ότι όταν ήρθε μια μαία και με εξέτασε από κάτω, ο γιατρός έγινε έξαλλος μαζί της και της είπε ότι έπρεπε να ρωτήσει γιατί δεν ταλαιπωρουμε έτσι τις γυναίκες. Κάθε 3 και λίγο.... 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy συμφωνώ τίποτα δ ξεχνάς! Εγώ θυμάμαι την πρώτη μ γέννα με κάθε λεπτομέρεια λεπτό προς λεπτό. Όσο για φ αν έχεις κ αλλο μωρο εφόσον μπήκες στο χορό θα χορέψεις. Να σ πω ότι τ μυαλό μ είναι απλά στο επόμενο καλοκαίρι. Εντάξει με βοηθάει ποκυ ο άντρας μου κ οι γονείς μ αναλαμβάνουν μερικές ώρες τ απόγευμα τη μεγάλη μου. Το Σεπτέμβρη θα την στείλω παιδικό κ ελπίζω να είμαστε καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@Vivi35 στην κοιλιά η γενικά; Εγώ είχα κ έχω στους γοφούς. Αρην κοιλιά έκανα μια μικρή τώρα στη 2η εγκυμοσύνη. Ίσα ίσα π φαίνεται.

Στην κοιλια παρα πολλες και στα ποδια μερικες.. στα ποδια δε με νοιαζει τοσο αλλα στην κοιλια γινεται χαμος και ειναι κοκκινες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35αν είναι κόκκινες προλαβαίνεις να τις εξαφανίσεις. Έχουν προϊόντα κ η μουστελα κ η φρεζυντερμ για τις ραγάδες αυτές π ειναι τώρα στην αρχή. Δοκίμασε κάποια. Έχω διαβάσει ότι όσο είναι κόκκινες μπορεί Κ να εξαφανιστούν αν  βάλεις κρέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κορίτσια.Να σας ζησουν τα μωράκια σε οσες γεννησατε.Τι κανετε ειστε καλα?Ποσο σας ζηλευω εσας που εχετε εστω κ λιγη βοηθεια.Εγω ολη μερα στο ποδι να εχω τη μικρη που δεν είναι κ το πιο ευκολο παιδι,το μπεμπη ,να προλάβω να μαγειρεψω να τα κανω μπανιο να τα ταισω να κανω τις δουλειες όλα μονη μου.Ο αντρας μου όταν ερχεται από την δουλεια κατά τις 5 οσο μπορει ο καημενος με βοηθαει.Που θα παει..Θα μεγαλωσουν κ θα τα αναζητάμε όλα αυτά..Θα ξεκινησει κ η μικρη σεπτεμβρη παιδικο οποτε θα μπορω να ασχοληθώ με το μωρο κ το σπιτι καλυτερα.Τωρα ουτε να κατουρησω που λεει ο λογος δεν προλαβαίνω.Α!Ειμαστε κ σε φαση κόβουμε την πανα με την μικρη κ τρεχουμε ολη μερα τουαλετα.Χαμος...Μακαρι να ειχα τη μαμακα μου κοντα να με βοηθησει εστω κ λιγο...Είναι μεγαλη ανασα να εχεις έναν ανθρωπο κοντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Vivi35 είπε:

Κορίτσια συγνώμη για το άσχετο.. 

ραγάδες κάνατε? Εγώ παρότι στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έβγαλα καμία, σε αυτή γέμισα... :( 

μπες στο μελενια ομορφια φβ της αναπλασις.Εχει ελαια που πραγματικα κανουν θαυματα.Εβαζα κι εγω στην πρωτη μετα τη γεννα βεβαια αφου γεμισα την τελευταια εβδομαδα πριν γεννησω κ τωρα ουτε που φαινονται!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η RaniaMln είπε:

μπες στο μελενια ομορφια φβ της αναπλασις.Εχει ελαια που πραγματικα κανουν θαυματα.Εβαζα κι εγω στην πρωτη μετα τη γεννα βεβαια αφου γεμισα την τελευταια εβδομαδα πριν γεννησω κ τωρα ουτε που φαινονται!

 

Ευχαριστώ ! Μακάρι να φύγουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 Ναι κανει καταπληκτικη δουλεια.Και δεν επηρρεαζει τον θηλασμο αν θηλαζεις.Μια φορα τη μερα θελει κ μασαζ μεχρι να στεγνωσει.Θα παθεις πλακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMlnαυτό τ βρεφικό τ περιμένω πως κ πως. Κ η δικιά μ δύσκολο παιδί. Κ γω στα ιδια ταιζω, αλλάζω, κοιμιζω. Βέβαια τα απογεύματα πάει η μεγάλη ένα δίωρο στη γιαγιά κ είμαστε καλα. Το βραδυ κάνουμε πάρτυ που ξυπνάνε κ τα 2. Θύμισε μ πόσο είναι η μεγάλη σου κ κόβεται την πάνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@RaniaMlnαυτό τ βρεφικό τ περιμένω πως κ πως. Κ η δικιά μ δύσκολο παιδί. Κ γω στα ιδια ταιζω, αλλάζω, κοιμιζω. Βέβαια τα απογεύματα πάει η μεγάλη ένα δίωρο στη γιαγιά κ είμαστε καλα. Το βραδυ κάνουμε πάρτυ που ξυπνάνε κ τα 2. Θύμισε μ πόσο είναι η μεγάλη σου κ κόβεται την πάνα.

Τωρα θα μπει στα 3.Κανουμε συγκοιμηση κιολας κ από τον επομενο μηνα θα παει στο δωματιο της.Να δουμε κι εκει πως θα παει...Ευτυχως το καλο που εχει η δικια μου είναι ότι όταν κλαιει το μωρο που είναι κ στο ιδιο δωματιο μαζι μας εκεινη δεν ξυπναει καθολου.Ευτυχως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMlnωραία καλή ηλικία για πάνω. Ωχ υπομονή. Ελπίζω να τ πάρει καλά τ νεο δωμάτιο. 

@Angelmammyδεν ξέρω τι λένε οι άλλες μανούλες πάντως στις 40 μερες τπτ δ παίρνει μαγικά. Εγώ ουσιαστική διαφορά στη μεγάλη μου είδα αρον 3ο μήνα κ μετα κάθε μήνα κ καλυτετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@irened91 εγώ που έκανα καισαρική είχα τόσο πολύ αιμορραγία από την τομή που επί τουλάχιστον ένα μήνα άλλαζα καθημερινά τις αυτοκόλλητες γάζες, στην αρχή 2 φορές την ημέρα γιατί μούσκευαν από το αίμα και μετά 1 φορά την ημέρα. Μπορεί να είναι και στον οργανισμό αυτό βέβαια.

Αλήθεια; Εμένα μου έβγαλε και τις γάζες μετά από 1 βδομάδα που πήγα στο ιατρείο να μου αφαιρέσει τα ράμματα από μια κρεατοελιά που μου αφαίρεσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RaniaMln είπε:

@Vivi35 Ναι κανει καταπληκτικη δουλεια.Και δεν επηρρεαζει τον θηλασμο αν θηλαζεις.Μια φορα τη μερα θελει κ μασαζ μεχρι να στεγνωσει.Θα παθεις πλακα.

Μακαρι :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα δει ένα βίντεο κοπελας  που περιεγραφε πως ξεκίνησε για φυσιολογικο .. δεν ήθελε επισκληριδιο.. συμβαίνει ένα θέμα.. της κάνουν επισκληριδιο προς το τέλος  για να πάνε   σε καισαρικη .. δε τη πιάνει έτσι όπως περιγραφεις  καμία απ τις 2 δόσεις..  δε τη πίστευε η αναισθησιολογος κ περιέγραφε πως ήταν η εμπειρία καισαρικης χωρις να την εχει πιασει  ουσιαστικα η επισκληριδιος (την είχε πιάσει πολύ λίγο στο τέλος ).. Κ όταν πήγα να γεννησω μου είχε μείνει κ έλεγα μόνο αυτό να μη μου τύχει! Χαχχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni αυτές τις 40 μέρες τις μετράω μια μια. Και όχι τόσο για να δω κάποια αλλαγή πχ στον ύπνο του μωρού κλπ όσο για αυτήν την εδραίωση του θηλασμού. Για να μην πρήζεται τόσο πολύ το στήθος μου και να πονάει. Και που βγάζω λίγο γάλα με το χέρι για να ηρεμήσω και που κάνω μαλαξεις πριν το θηλασμό, είναι ενοχλητικό να φουσκώνει τόσο πολύ κάθε λίγο. Μόνο η μικρή με ηρεμεί αποτελεσματικά. 

Ρε κορίτσια, συγγνώμη αλλά το στήθος σας τρέχει και εσάς γάλα στα καλά καθούμενα;;; Εμένα κάθε μία με μιάμιση ώρα που θα μείνει χωρίς να θηλάσω, τρέχει μόνο του. Νιώθω ένα πόνο και μετά κατεβάζω γάλα. Γεμίζω τον τόπο. Και μετά πρήζεται και σκληραίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr Καλά σοβαρά τώρα;;; Δε θα ήθελα να είμαι στη θέση αυτής της κοπέλας. Γιατί όμως να μη σε πιάνει η αναισθησία;;; Έχει να κάνει με τον οργανισμό;; Με τη δόση που σου βάζουν;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy έτσι κ γω με τ στήθος. Όπως τ περιγράφεις. Μουσκεμα όλα. Κ όταν κατέβαινε τ γάλα ένας ελαφρύς πόνος κ μετα πρηξιμο. Τώρα έχει ήδη εδραιωθεί κ τ στήθος μ ακόμη κ όταν γεμίζει είναι μαλακό. Τρέχει μερικές φορές αλλά δ έχω εκείνο τ τουμπανιασμα.  Βασικά όσο πιο συχνα θηλάζει τ μωρο τόσο πιο συχνα θα τ παθαίνεις αυτό γτ ο εγκέφαλός παίρνει μονίμως μήνυμα ότι τ μωρο σ χρειάζεται γάλα. Στη μεγάλη μ τ παθαινα όλο τ πρώτ ο τρίμηνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy έτσι κ γω με τ στήθος. Όπως τ περιγράφεις. Μουσκεμα όλα. Κ όταν κατέβαινε τ γάλα ένας ελαφρύς πόνος κ μετα πρηξιμο. Τώρα έχει ήδη εδραιωθεί κ τ στήθος μ ακόμη κ όταν γεμίζει είναι μαλακό. Τρέχει μερικές φορές αλλά δ έχω εκείνο τ τουμπανιασμα.  Βασικά όσο πιο συχνα θηλάζει τ μωρο τόσο πιο συχνα θα τ παθαίνεις αυτό γτ ο εγκέφαλός παίρνει μονίμως μήνυμα ότι τ μωρο σ χρειάζεται γάλα. Στη μεγάλη μ τ παθαινα όλο τ πρώτ ο τρίμηνο.

Ένα ολόκληρο τρίμηνο;;; Μα γιατί;; Δλδ δεν ισχύει ότι μετά τις 40 μέρες, ηρεμεί όλο αυτό;; Εσένα γιατί εδραιώθηκε από τώρα;;; Επειδή έχεις ξαναθηλασει ή δεν έχει να κάνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Ένα ολόκληρο τρίμηνο;;; Μα γιατί;; Δλδ δεν ισχύει ότι μετά τις 40 μέρες, ηρεμεί όλο αυτό;; Εσένα γιατί εδραιώθηκε από τώρα;;; Επειδή έχεις ξαναθηλασει ή δεν έχει να κάνει;

Μάλλον επειδή έχει ξαναθηλάσει η @Diwni, το σώμα μας έχει μνήμη. Περνάς δύσκολα κοπέλα μου, όλα θα στρώσουν όμως, κάνεις μεγάλη προσπάθεια και θα ανταμειφθείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Μάλλον επειδή έχει ξαναθηλάσει η @Diwni, το σώμα μας έχει μνήμη. Περνάς δύσκολα κοπέλα μου, όλα θα στρώσουν όμως, κάνεις μεγάλη προσπάθεια και θα ανταμειφθείς!

Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Κι εγώ πιστεύω ότι σε λίγο καιρό όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Βλέπω και αυτό το μικρουλι δίπλα μου και πλημμυρίζω από ευτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy για να εδραιωθεί ο θηλασμός πρέπει τ μωρο να τρώει με ψιλό πρόγραμμα. Όσο θηλάζει συνέχεια τόσο κατεβάζεις γάλα. Η μεγάλη μ θηκαζε όλη μέρα οπότε αυτό τ μήνυμα έπαιρνε τ στήθος. Σκέψου έφθασε 4 μηνων για να κανει δίωρο να φάει. Αυτή τώρα τρώει πάνω κάτω ανά 2 ώρες οπότε παίρνει αλλο μηνυμα τ στήθος. Αρην αρχή βέβαια υπέφερα είχα παρά πολυ γάλα. Νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο για να βγάζω κ να τ φέρω στα ίσα του. Αλλά όσο πιο συχνα θηλάζει τ μωρο τόσο πιο συχνα ενεργοποιείται τ στήθος. Μη νομίζεις δηλαδή ότι στις 40 μερες αν η μικρή σ είναι όλη μέρα στο στήθος πως θα εδραιωθεί ο θηλασμός. Έχει κάνει με τη ζήτηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πήγα σε χειρούργο μαστού με είδε δεν του φάνηκε να είναι κάτι επικίνδυνο έτσι που είδε με το χερι αλλά με έβαλε να κάνω παρακέντηση και υπέρηχο για να είναι σίγουρος και σε 20 μέρες έκλεισα ραντεβού για μαστογραφία και τόμοσύνθεση αν το λέω σωστά... Κ πονάω πολύ με τη μαστογραφία αλλά πρέπει να το κάνω μου είπαν γιατί δεν αφήνουν τίποτα χωρίς να το ελέγξουν πλήρως... Μου είπαν να μην ανησυχώ ότι μπορεί να είναι από τις ορμόνες αλλά θα έχουν τελική εικόνα από τις εξετάσεις...
    • Καλησπερα Τοκυο μου!!  Μου ηρθε περιοδος πριν 10 μερες κ θα αφησουμε αυτο τον κυκλο να ηρεμησει ο οργανισμος μου κ να μπει σε φυσιολογικους ρυθμους... λογικα τελος μαιου περιμενω ξανα περιοδο κ θα με τσεκαρει ο γιατρος υπερηχογραφικα κ με αιματολογικες γ ν με προετοιμασει γ ετ (αν ολα ειναι οκ...) καλως εχοντων των πραγματων, μεσα ιουνιου θα γινει η ετ... αλλιως ιουλιο;; θα δουμε.. Ηδη νιωθω μεγαλη ανακουφιση που περασαμε το 1ο σταδιο κ σκεφτομαι κακως δν το ειχαμε κανει νωριτερα.. τεσπα, ολα γ καποιο λογο γινονται... Ωχ... ο διαβητης κυησης ειναι λιγο ταλαιπωρια.. ειχε κ η νυφη μου στην 3η εγκυμοσυνη της... κανεις διατροφη ε; λιγη προσοχη κ υπομονη. Εμεινε λιγο...  Ναι το ιδιο λεγαμε χθες με τη Νικολ... ειναι non stop ο γιατρος μας... για ποσο θα αντεξει ετσι;; εμενα με εβλεπε κτ 7 το πρωι πριν απο χειρουργεια ή 11 το βραδυ τελευταιο ραντεβου... κ φσκ εργαζεται κ ΣΚ... εξοντωτικο...😵‍💫 οσα κ να βγαζεις, αξιζει τοσο τρεξιμο;
    • Απαπαπα!!! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις λίγη δραμαμίνη;;;
    • τον άλλο μήνα μου είπε να πω να ξανά κάνω έλεγχο… τώρα δεν ξέρω ο γυναικολογος τι άποψη θα έχει αυτός  15/5 έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο να πάω να με δει  Όχι δεν υπάρχει μόνο αμαξι ή ΚΤΕΛ αυτές είναι οι επιλογές που έχουμε αλλά και ΚΤΕΛ αλλαζω δυο λεωφορεία και κάνω 12 ώρες ακόμα χειρότερα δηλαδή  
    • Μπα ουτε κ σε μενα γινεται ενω επιλεγω ιστοτοπος για υπολογιστες. ισως εχει να κανει με τις ρυθμισεις του safari. Λοιποιν κοριτσια μου εγω ειμαι θεωρητικα 4η μερα μετα την ωορρηξια βασει τεστ αν δεν εκανα τεστ θα σας ελεγα οτι περιμενω περιοδο καθως με κυκλο 29 ημερων ειμαι 28η μερα σημερα και απο εχθες εχω πονακια περιοδου κ ευαισθητες θηλες... Να ηταν λαθος το τεστ κ να έρχεται;;;   @Θέτις Κ. αγαπη δεν ηρθε μηνυμα. Μπηκα απο pc και ουτε στο mail ηρθε ειδοποιηση.. Μηπως το εστειλες αλλου;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...