Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Εμεις φετος ειπαμε να μη παμε καπου  διακοπες μιας κ στη θαλασσα δε θα βαλω το μωρο αλλα ουτε κ θελω να το ταλαιπωρω μες στη ζεστη..ισως παμε για λιγες μερες στο χωριο του αντρα μου στα τζουμερκα που θα εχει και δροσουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@RaniaMln καλή προσαρμογή! Τι ωραία που είναι βολικό το μωράκι σας! Αυτό με τις ισορροπίες κι εγώ σκέφτομαι πως να το διαχειριστω να μην νιώσει άβολα το κορίτσι μου...προς στιγμήν πήγα και πήρα διάφορα δώρα που θα της φέρει το μωρό όταν έρθει στο σπίτι... Βράχυ χαλινού είχε κ η δικιά μου κόρη και κάναμε εκτομή με λέιζερ όταν ήταν 20 ημερών... Πιστεύω όσο νωρίτερα γίνει τόσο καλύτερα γιατί δεν καταλαβαίνουν κ πολλά τα παιδιά αλλά εγώ αν κ τέρας ψυχραιμίας δεν κατάφερα να μπω μέσα ...μπήκε ο άντρας μου... @Valfrag μια χαρά βρίσκω τον προορισμό σας ...θα απολαύσετε δροσιά... Όπου και να πάμε νομίζω και μόνο που θα αλλάξουμε παραστάσεις θα είναι σούπερ... Αν και καμιά φορά οι μετακινήσεις με τόσο μικρό μωρό μοιάζουν με μετακόμιση (χωρίς υπερβολή) ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Εμεις φετος ειπαμε να μη παμε καπου  διακοπες μιας κ στη θαλασσα δε θα βαλω το μωρο αλλα ουτε κ θελω να το ταλαιπωρω μες στη ζεστη..ισως παμε για λιγες μερες στο χωριο του αντρα μου στα τζουμερκα που θα εχει και δροσουλα!

@Valfrag κι εμείς μια από τα ίδια είπαμε.τζαμπα η ταλαιπωρία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! 

Σας ευχαριστώ όλες πολύ για την υποστήριξη! @dimitra2222 , @Valfrag & @Madi85 όλα θα είναι πολύ καλύτερα σε λίγες μέρες. Ήδη σήμερα είμαι πολύ καλύτερα όλη μέρα. 

Η μικρή σήμερα έχει δώσει ρεσιτάλ πείνας. Μιλάμε το κάτι άλλο. Από τις 09:00 μέχρι τις 16:00 και από τις 19:00 έως τώρα τρώει συνεχώς με πάρα πολύ μικρά διαλείμματα. Και αν τη βγάλω από το στήθος κλαίει και βάζει χεράκια στο στόμα. Αφού λέω, είναι δυνατόν να πεινάει κι άλλο;;; Ή απλά θέλει πιπίλα;; Και τη μαμά της πάνω της;; Πάντως, της δίνω στήθος όποτε το ζητήσει χωρίς περιορισμό. Ας ελπίσουμε να κοιμηθεί το βράδυ λίγο. 

Κορίτσια, εμείς δε θα πάμε πουθενά φέτος. Είναι πολύ μικρό το μωράκι μας μωρέ και σαν πρωτογενείς φοβόμαστε και λιγάκι. Ήλιος, κουνούπια, ζέστη.... Του χρόνου έχει ο Θεός. 

Όσον αφορά την πιπίλα, οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι παιδίατροι λένε ότι μπορεί να επηρεάσει τη στοματική κοιλότητα του μωρού. Άλλοι λένε ότι δεν επηρεάζει. Ξέρω και 'γω;;; Εγώ λέω να μη δώσω χωρίς όμως να απορρίπτω κάτι από τώρα. Είναι νωρίς για να πάρω τέτοια απόφαση νομίζω. Την Τρίτη θα μας δεί και ο παιδίατρος οπότε θα ρωτήσω την άποψή του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά μανούλες!! Εγώ αύριο πάω για προεγχειρητικό έλεγχο και Τρίτη πρωί γεννάω.. δεν περνάνε οι δύο τελευταίες μέρες!!! Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω!!! Σας φιλώ και καλή δύναμη σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2019 at 9:11 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!! Πιστεύω ότι σε λίγες μέρες θα είμαι πολύ καλύτερα. Θα μου έχει περάσει αυτό το παράπονο. 

@MariamagdaliniΔυστυχώς, δεν μπορούμε να έχουμε βοήθεια από πουθενά. Η πεθερά μου δεν είναι εν ζωή και η μαμά μου είναι μακριά. Επίσης, @vayaki έχω νερό με καλαμάκι δίπλα μου αλλά δεν μπορώ να πιω γιατί με το ένα χέρι κρατάω το μωρό και με το άλλο το στήθος. Αν πάω να βγάλω το ένα χέρι πιάνει το μωρό προς τη θηλή και όχι την άνω (όπως πρέπει) και πονάω. Επίσης, ακόμα που δεν μπορεί να στηρίξει μόνη της τον αυχένα της είναι δύσκολο πολύ να την κρατάω με το ένα χέρι και να κάνω κάτι με το άλλο. 

@marakineos εμένα η μικρή παίρνει κανονικά βάρος. Και τρώει συνεχώς. Λερώνει και τις πάνες της κανονικά οπότε είναι ήσυχη. Δεν είναι ο θηλασμός που με κάνει να κλαίω. Αντιθέτως, με βοηθάει πολύ ψυχολογικά όταν τη βλέπω να τρώει από εμένα. Νιώθω μια απίστευτη ηρεμία και χαρά. Αλλά είναι αυτό που σας είπα. Αυτό το γιατί να μην έχω ένα χέρι βοηθείας. Ένα φαγητό να μου φτιάξει κάποιος. Ο άντρας μου προσπαθεί αλλά ακόμα και στην εγκυμοσύνη εγώ μαγείρευα και ο άντρας μου ξέρει να κάνει ελάχιστα πράγματα στην κουζίνα. Δεν μπορώ να απαιτώ παραπάνω πράγματα απ'όσα μπορεί ο καθένας. Και νιώθω ευλογημένη που τον έχω δίπλα μου. 

Θα μου περάσει. Τέλος. Σας ευχαριστώ και πάλι όλες. 

Γλυκιά μου όλο αυτό το παράπονο είναι φυσιολογικό.. όταν έχεις κουραστεί και οι ορμόνες κάνουν πάρτι είναι πολύ λογικό!! 

Θα σε παρηγορήσω λέγοντάς σου ότι εγώ δεν έχω καν άντρα.. χωρίσαμε όταν ήμουν έγκυος αλλά το είδα με πείσμα και δύναμη!!! Είσαι πολύ πιο δυνατή από όσο νομίζεις.. κι εσύ και όλες μας.. το παράπονο είναι λογικό και δεν δείχνει αδυναμία αλλά ευαισθησία.. το καλό με μένα είναι ότι έχω απίστευτη βοήθεια από τη μάνα μου και τους γύρω μου αλλά από την άλλη το καλύτερο θα ήταν να είχε το παιδί τον πατέρα του δίπλα του όσο μεγαλώνει, συνέχεια.. και όχι περιστασιακά όπως θα γίνει τώρα.. 

Anyway.. σε φιλώ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMln καλη προσαρμογη!!μια χαρα το μωρακι σου θα δου δινει χρονο και για το αλλο παιδακι!!!

@Angelmammy μηπως δεν τρωει αλλα σε θελει για πιπιλα???μου φαινεται πολυ!δεν ξερω κιολας μπορει και να τρωει η ζουζουνα σου αλλα το στομαχακι τους δεν ειναι τοσο δα??χαχαχαχα

Καλα κανεις και της δινεις στηθος οποτε θελει ετσι θελει στην αρχη!

Εγω ειχα 3 μερες να παω για περπατημα και πηγαμε σημερα με τον αντρα μου και περπατουσαμε μια ωρα και!!!πεθανα!καναμε σιγουρα 3 χιλιομετρα!!!μολις μπηκα στο σπιτι ξαπλωσα στον καναπε και μετα απο λιγο ηρθαν κατι συσπασεις και πονακια περιοδου!καλα για τη μεση δεν το συζηταω ακομα ποναει!!!

@lila80 με το καλο λοιπον και εσυ!!!!!ευχομαι να πανε ολα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222με τ καλο τ μωράκι σας! Θα το δεις στην πορεία με την προσαρμογή . Εμείς μπορώ να πω ότι τα παμε πολύ καλα. Χαίρεται με τ μωρο. Της κακο φανηκε το ότι δ μπορούσα τις πρώτες μερες να την πάρω αγκαλοα κ όχι τ μωρο. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θ πρέπει να συνηθίσουν η μια την άλλη.

@lila80 με τ καλό κ τ δικό σου μωρακι. Κ η κουμπάρα μ εται χώρισε όταν έμαθε ο αλλος ότι είναι έγκυος. Μεγαλωνει τ κοριτσάκι της με τη βοήθεια των γονιών της. Μια χατα τα πάει. Βρίσκεις δύναμη κ υποστήριξη εκεί π δ τ περιμένεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η lila80 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! Έτσι είναι!!!

Υπαρχουν πολλες μανουλες που μεγαλωνουν μονες τους τα παιδακια τους και ειναι καλυτερα και απο οικογενεια!εισαι πολυ αξια !μπραβο σου !εγω τις θαυμαζω τις γυναικες αυτες!ειμαι σιγουρη πως θα πανε ολα καλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lila80 κι εγώ ανυπομονώ για την τρίτη! Να έρθουν γερά τα μωρά μας! Πραγματικά χίλια μπράβο σου για όλη σου τη δύναμη ...είμαι σίγουρη ότι θα είσαι καταπληκτική μανούλα και το παιδάκι σου πολύ περηφανο για σένα... @stasa199  με το μαλακό κορίτσι μου το περπάτημα...μην πέσεις κ κάτω... Ρε κορίτσια εσεις μετράτε κινήσεις μωρού κλπ? Κάθε βράδυ με παίρνει τηλ ο γυναικολόγος μου...είναι καταπληκτικός ανθρώπος γενικά...με παίρνει ν δει πως είμαι κ με ρωτάει αν νιώθω κλωτσιές κλπ...γενικά την νιωθω ν κινείται όχι κ συνέχεια αλλά δεν μετράω κιόλας πόσες κινήσεις ανά ώρα κλπ...προχθές τον ρώτησε ο άντρας μου αν ανησυχεί για κάτι κ είπε όχι όλα εινα μια χαρά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Υπαρχουν πολλες μανουλες που μεγαλωνουν μονες τους τα παιδακια τους και ειναι καλυτερα και απο οικογενεια!εισαι πολυ αξια !μπραβο σου !εγω τις θαυμαζω τις γυναικες αυτες!ειμαι σιγουρη πως θα πανε ολα καλα!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Το παν είναι να το μεγαλώνεις με πολληηηη αγάπη και σωστά!!! Κι εγώ τις θαυμάζω!! Ευτυχώς θα το μεγαλώσω με τη μάνα μου.. που σημαίνει και τεράστια βοήθεια αλλά και ότι το μωρό δεν θα χει μόνο εμένα!!

@dimitra2222 με το καλό να μας έρθουν μαζί και σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!! Λίγο μας έμεινε χεχε!!!

@Vivi35 να σας ζήσει!!!!! Γράψε μας την εμπειρία σου όποτε μπορέσεις!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 να σας ζήσει το μωράκι !!! Γερό και τυχερό ! 

@lila80 με το καλο να γεννήσεις! Με ενα πόνο !

@Angelmammy πιστεύω το μωρό θέλει συνέχεια στήθος για να σε νιώθει, δεν μπορεί να τρώει συνεχώς αλλά θέλει να νιώθει ασφάλεια και ήρεμει στο στήθος! Το βρίσκω απόλυτα λογικό ιδίως τωρα στην αρχή που ειναι τόσο μικρούλι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Vivi35 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Γεννήσαμε και μεις!

θα σας πω νεοτερα μόλις καταφέρω! 

Το καλύτερο δώρο σου κανε ο μπόμπιρας για τη γιορτή της μητέρας χαχαχα!!! 

Είχαμε ίδια Πητ Βιβή και θα έχουν δύο μέρες διαφορά τα μωράκια μας χεχε!!

Γερός και τυχερός να είναι πάντα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 τελικα ειδα τη διαδρομη που κανουμε με τον αντρα μου(να παμε στο φουρνο και να γυρισουμε) και ειναι 1.1χλμ(συνολο2.2 με το γυρισμο)!!!!!σημερα απλα εκανα λιγο παραπανω!κουραστηκα η αληθεια ειναι και καναμε 2 στασεις!ηθελα και αλληαλλα δεν ειχα που να κατσω!!τι να κανω ρε κοριτσια καθε μερα εχω εμετους και ενα στομαχι χαλια!ειμαι 38 εβδοαμδες ακριβως...οποτε και να ερθει τωρα νομιζω το ιδιο θα ειναι δεν θα αλλαξει κατι...δεν με αφηνουν να κανω και τιποτα αλλο στο σπιτι ολο καθομαι η κοιμαμαι!

Για τις κινησεις του μωρου το εχω διαβασει γιατι θελουν να βλεπουν οτι ειναι καλα!εγω αν περασει πολυ ωρα και δεν νιωσω κινηση προσπαθω να την κανω να κουνηθει για να δω οτι ειναι καλα αλλα ευτυχως μου δινει σημαδια!μην ανησυχεις απλα θελει να ειναι σιγουρος!και εγω δεν εχω δοκιμασει να μετραω τις κινησεις της...

@Vivi35 να σας ζησει κοπελα μου!!!!γερος να ειναι ο μπεμπακος!!περιμενουμε νεα σου οταν μπορεσεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2019 at 12:44 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

@dimitra2222 τελικα ειδα τη διαδρομη που κανουμε με τον αντρα μου(να παμε στο φουρνο και να γυρισουμε) και ειναι 1.1χλμ(συνολο2.2 με το γυρισμο)!!!!!σημερα απλα εκανα λιγο παραπανω!κουραστηκα η αληθεια ειναι και καναμε 2 στασεις!ηθελα και αλληαλλα δεν ειχα που να κατσω!!τι να κανω ρε κοριτσια καθε μερα εχω εμετους και ενα στομαχι χαλια!ειμαι 38 εβδοαμδες ακριβως...οποτε και να ερθει τωρα νομιζω το ιδιο θα ειναι δεν θα αλλαξει κατι...δεν με αφηνουν να κανω και τιποτα αλλο στο σπιτι ολο καθομαι η κοιμαμαι!

Για τις κινησεις του μωρου το εχω διαβασει γιατι θελουν να βλεπουν οτι ειναι καλα!εγω αν περασει πολυ ωρα και δεν νιωσω κινηση προσπαθω να την κανω να κουνηθει για να δω οτι ειναι καλα αλλα ευτυχως μου δινει σημαδια!μην ανησυχεις απλα θελει να ειναι σιγουρος!και εγω δεν εχω δοκιμασει να μετραω τις κινησεις της...

@Vivi35 να σας ζησει κοπελα μου!!!!γερος να ειναι ο μπεμπακος!!περιμενουμε νεα σου οταν μπορεσεις!!!!

 

@Vivi35

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

@Vivi35να σου ζήσει κορίτσι μου!!! Γερός κ καλότυχος να είναι πάντα και να τον καμαρώνετε!!!

@lila80 με το καλό αύριο κορίτσι μου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Καλή δύναμη για τη συνέχεια. Θα είσαι αξία μανούλα. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...!!!?

@Angelmammy δεν χορταινε μανούλα χθες η μικρή σου...!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa 3/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Angelmammy  4/05/19 ? γέννησε στις 4/05/19

@Madi85 4/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Nikolina1989  5/05/19 ?

@Χριστινακι89 6/05/19 ?

@Diwni 8/05/19 ? γέννησε στις 03/05/19

@irened91 09/05/19 ? γέννησε στις 09/05/19

@Valfrag 14/05/19? γέννησε στις 16/04/19

@Katya81 14/05/19? γέννησε στις 05/05/19

@Berry  15/05/19 ?

@Mist 17/05/19 ?

@Mariamagdalini 19/05/1?

@RaniaMln 20/05/19 ? γέννησε στις 02/05/19

@Madim 22/05/19 ?

@Sofi90 22/05/19 ?

@stasa199 26/05/19 ?

@dimitra2222  27/05/19 ?

@vayaki 28/05/19 ?

@katrinaki 28/05/19 ?

@anni7 31/05/19 ?

@Vivi35 31/05/19 ? γέννησε στις 12/05/19

@lila80  31/05/19 ?

@Ntory 01/06/19 ??

@marakineos  03/06/19 ?

@Γιαβρόγλου 12/06/19 ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 να σου ζήσει το μωρο σου!!

@lila80 με το καλό σου εύχομαι!

Κορίτσια σήμερα είχα ένα παχύ μεγάλο κομμάτι βλεννη με καφέ κάτι μου λέει ότι έρχεται η ώρα μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το χανω λίγο με τις ημερομηνιες που γεννησε καθε κοριτσι. Αν κανω καποιο λαθος διορθωστε με! 

Εγω σημερα εκανα πρωτη φορα καρδιοτοκογραφο. Ολα καλα. Εδειξε και κατι πολυ μικρες συσπασουλες που θα επρεπε να τις νιωθω σαν πονακια περιοδου αλλα εγω δε νιωθω τιποτα. Επομενη Δευτερα παλι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

@Vivi35 να σου ζήσει το μωρο σου!!

@lila80 με το καλό σου εύχομαι!

Κορίτσια σήμερα είχα ένα παχύ μεγάλο κομμάτι βλεννη με καφέ κάτι μου λέει ότι έρχεται η ώρα μου! 

Ωωω Μαρακιιι μαλλον πλησιαζεις!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vayaki είπε:

Ωωω Μαρακιιι μαλλον πλησιαζεις!!!! 

@vayaki σε λίγο πάμε μαιευτήριο ελπίζω να μη με κρατήσουν χάχα! Κατά τ άλλα δεν νιώθω κάτι άλλο διαφορετικό!

Εισαι 38η εβδομάδα τώρα ε!? Αρχίζουν κ οι συσπασουλες σιγά σιγά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...