Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις On 11/5/2019 at 9:31 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

@Sofi90 σας είχε πει η μαία ότι τα περνάμε αυτά;;; Χαίρομαι που το ακούω. Όχι που τα περνάμε αλλά που είναι φυσιολογικό. Χαχα! 

Όχι, είναι πολύ μικρή ακόμα για να τη βάλω στο μάρσιπο και φοβάμαι. Επίσης, ακόμα κρατάω το στήθος μου όταν θηλάζω και δεν ξέρω πως θα το κάνω χωρίς. Δλδ θέλω λίγη εμπειρία ακόμη για να θηλάζω χωρίς χέρια. Δεν ξέρω καν πως γίνεται να πιάσει σωστά το μωρό αν δεν την κατευθύνω εγώ. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Angelmammy πόσο σε καταλαβαίνω! Και εμείς είμαστε στην ίδια κατάσταση, δεν έχουμε κανέναν κοντά μας, οπότε θα τα βγάλουμε μόνοι μας πέρα όταν με το καλό έρθει η ώρα.. από τώρα σκέφτομαι πως θα τα καταφέρουμε! Διαβάζω κι αυτά που γράφεις... Κι αυτό που είπες για το φαγητό! Πόσο σημαντικό! 

Υπομονή και θέλω να ελπίζω ότι σταδιακά θα βελτιώνεται η κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό που περνάς! Το πέρασα και γω! Καμιά βοήθεια δυστυχώς! Θέλει χρόνο να προσαρμοστείς αλλά θα τα καταφέρεις!

μαξιλάρι θηλασμού χρησιμοποιείς? Βοηθάει πολύ ώστε να έχεις τα χέρια σου ελέυθερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mist είπε:

@Angelmammy πόσο σε καταλαβαίνω! Και εμείς είμαστε στην ίδια κατάσταση, δεν έχουμε κανέναν κοντά μας, οπότε θα τα βγάλουμε μόνοι μας πέρα όταν με το καλό έρθει η ώρα.. από τώρα σκέφτομαι πως θα τα καταφέρουμε! Διαβάζω κι αυτά που γράφεις... Κι αυτό που είπες για το φαγητό! Πόσο σημαντικό! 

Υπομονή και θέλω να ελπίζω ότι σταδιακά θα βελτιώνεται η κατάσταση. 

Ναι κορίτσι μου, σ'ευχαριστώ!! Υπομονή! Σκέφτομαι πόσα χειρότερα υπάρχουν και λέω στον εαυτό μου "σταμάτα να σκέφτεσαι έτσι!!". Εμείς, Δόξα τω Θεώ, όλα τα' χουμε. Θα τα καταφέρουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi35 είπε:

@Angelmammy είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό που περνάς! Το πέρασα και γω! Καμιά βοήθεια δυστυχώς! Θέλει χρόνο να προσαρμοστείς αλλά θα τα καταφέρεις!

μαξιλάρι θηλασμού χρησιμοποιείς? Βοηθάει πολύ ώστε να έχεις τα χέρια σου ελέυθερα! 

Ναι χρησιμοποιώ! Αλλά ακόμα κι έτσι δεν μπορώ να αφήσω τα χέρια μου ακόμα. Θα προσαρμοστώ, σ'ευχαριστώ!! Μου δίνετε πολύ κουράγιο η αλήθεια είναι! Δε φαντάζεστε πόσο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Ναι χρησιμοποιώ! Αλλά ακόμα κι έτσι δεν μπορώ να αφήσω τα χέρια μου ακόμα. Θα προσαρμοστώ, σ'ευχαριστώ!! Μου δίνετε πολύ κουράγιο η αλήθεια είναι! Δε φαντάζεστε πόσο!! 

Μετά τις 40 μέρες θα δεις μεγάλη διαφορά! 

Εγώ είχα τη μικρή μόνιμα επάνω μου, κοιμόμουν καθιστή! Σιγά σιγά όμως βελτιώθηκε η κατάσταση! Στην αρχή ούτε μπάνιο καλά καλά δεν προλαβαίνεις να κάνεις.. φοβάσαι να την αλλάξεις μέχρι και πάνα. Θα δεις με τον καιρό που όλα θα τα κάνεις με κλειστά μάτια.. και θα είσαι περήφανη γι αυτό! :) 

Εγώ τώρα σκέφτομαι.. μόλις γεννήσω το δεύτερο μωρό, βλέπω να μην έχω ούτε αυτή την πολυτέλεια να κοιμάμαι έστω και καθιστή! Αχ, που θα πάει όμως, όλα τα καταφέρνουμε οι μαμάδες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vivi35 είπε:

Μετά τις 40 μέρες θα δεις μεγάλη διαφορά! 

Εγώ είχα τη μικρή μόνιμα επάνω μου, κοιμόμουν καθιστή! Σιγά σιγά όμως βελτιώθηκε η κατάσταση! Στην αρχή ούτε μπάνιο καλά καλά δεν προλαβαίνεις να κάνεις.. φοβάσαι να την αλλάξεις μέχρι και πάνα. Θα δεις με τον καιρό που όλα θα τα κάνεις με κλειστά μάτια.. και θα είσαι περήφανη γι αυτό! :) 

Εγώ τώρα σκέφτομαι.. μόλις γεννήσω το δεύτερο μωρό, βλέπω να μην έχω ούτε αυτή την πολυτέλεια να κοιμάμαι έστω και καθιστή! Αχ, που θα πάει όμως, όλα τα καταφέρνουμε οι μαμάδες! 

Σίγουρα!! Και εσύ τώρα με 2 μωράκια έχεις διπλές υποχρεώσεις. Προς το παρόν, ας μάθουμε εμείς οι πρωτομανούλες να φροντίζουμε το 1 μας μωράκι. Χαχα! Τι να πουν κι αυτές με τα δίδυμα εξαρχής;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy σίγουρα τα δίδυμα δεν είναι εύκολη υπόθεση. 

Όμως για κάθε νέα μαμά είναι δύσκολα στην αρχή γιατί δεν γνωρίζουμε πως να φροντίσουμε ένα μωρό! Σιγά σιγά όμως φαίνονται όλο και πιο εύκολα!

Όπως το λες 2 μωρά , διπλές υποχρεώσεις και άγχος για το πως θα αντιδράσει το μεγαλύτερο όταν δει το μικρότερο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Vivi35 είπε:

@Angelmammy σίγουρα τα δίδυμα δεν είναι εύκολη υπόθεση. 

Όμως για κάθε νέα μαμά είναι δύσκολα στην αρχή γιατί δεν γνωρίζουμε πως να φροντίσουμε ένα μωρό! Σιγά σιγά όμως φαίνονται όλο και πιο εύκολα!

Όπως το λες 2 μωρά , διπλές υποχρεώσεις και άγχος για το πως θα αντιδράσει το μεγαλύτερο όταν δει το μικρότερο... 

Θα τα πάνε μια χαρά τα αδερφάκια!! Ακόμα και αν στην αρχή το μεγάλο παιδάκι φοβηθεί ή προβληματιστεί ή το οτιδήποτε, σε λίγο θα αλλάξουν όλα. Εμένα ο αδερφός μου μόλις με έφεραν σπίτι από το μαιευτήριο φοβήθηκε και κρύφτηκε κάτω από το τραπέζι. Χαχαχα! Ήταν 2 χρονών. Ακόμα του το λέμε και γελάμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mist στις 15/5 που ειναι η πητ μου θα πάω για καρδιοτοκογραφημα και εφόσον δεν ξεκινήσει ως τότε φυσικά ο τοκετός το Σάββατο 18/5 θα μπω με πρόκληση! Και προς το παρόν δεν φαίνεται να εχω συσπάσεις και δεν νιωθω καθόλου πόνους...

@Angelmammy ειναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις περίεργη ψυχολογία και να σε πιάνει το παράπονο καθώς ολα ειναι πρωτόγνωρα με το μωρό! Βγάλε τελείως απο το μυαλό σου τις δουλειες του σπιτιού και επικεντρωσου πρώτα στο μωρό και μετά σε σένα! Προσπάθησε με καθε ευκαιρία να ξεκουράζεσαι και να δέχεσαι την οποιαδήποτε βοήθεια μπορεί να σου προσφέρει κάποιος, ακόμα και αν δεν ειναι συγγενής, μπορεί να ειναι κάποια φίλη! Και εγω πολλές φορές σκέφτομαι ποσο απότομα αλλάζει η ζωή μας με τον ερχομό ενός παιδιού, που γίνεται συνειδητά,και μου έρχεται να βάλω τα κλαματα γιατί δεν ξέρω πως θα ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mist και εγω το ιδιο λεω!σημερα πλεον 38 συμπληρωμενες εβδομαδες !αντε να δουμε ποτε θα ερθει η μπεμπα!!!

@Berry με το καλο!!!!!!!!

@Mariamagdaliniτιποτα!απο οτι μου εχουν πει ειναι ξαφνικο!!αντε να δουμε !

@vayaki δεν ξερω τι να σου πω..οτι νομιζεις...μηπως δεν προλαβαινουν και μπουν αργοτερα να μας πουν νεα τους!

@marakineos υπομονη κοπελα μου θα ξαναερθει συντομα!ειναι δυσκολο να μην τον εχεις διπλα σου αλλα σκεψου οτι θα ερθει μετα που θα τον χρειαζεσαι περισσοτερο! να μη χανει τις μερες της αδειας  του τωρα...

@Angelmammy οι ορμονες δεν φευγουν με τη γεννα!!!χαχαχαχα υπομονη!!!!μηπως να δοκιμασεις να θηλαζεις ξαπλωτη τη μπεμπα σου???για να εχεις ενα χερι ελευθερο!και να μπορεις να τρως κατι η να πινεις νερακι!ειναι δυακολο στην αρχη αλλα εχεις υπομονη και επιμονη και θα τα καταφερεις!!!!δεν πειραζει που δεν εχεις βοηθεια οτι κανεις εσυ και ο αντρουλης σου!ας φατε και σκετα μακαρονια δεν πειραζει!θα στρωσει η κατασταση και θα ηρεμισεις και εσυ σιγα σιγα!θα βρειτε ρυθμους και οι 3!!!ειναι νωρις ακομα!

στο θεμα βοηθειας εμεις θα εχουμε μονο απο την πεθερα μου γιατι η μαμα μου μολις γεννησω θα φυγει...θα εχει αδεια ο αντρας μου 2 βδομαδες και θελουμε να ειμαστε οι 3 μας!οτι καταφερουμε !δεν ξερω ποσο δυσκολα θα ειναι αλλα θα ειναι μαγικα!

για τα κλαματα ειμαι σιγουρη οτι θα μου μεινουν!!χαχαχαχα 

Επεξεργάστηκε από stasa199
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni καλημέρα κορίτσια! Βάζω username στα μνμτα μου χωρίς να το καταλάβω και δεν μπορώ να τα αφαιρέσω...ότι να ναι είμαι... @Angelmammy όπως λένε τα κορίτσια αυτό που περνάς είναι απόλυτα φυσιολογικό...όλες έχουμε περάσει την ίδια αγωνία και άγχος τις πρώτες μέρες που δεν προλαβαίνουμε να κουνηθούμε...λίγο η κούραση λίγο οι ορμόνες δεν θέλει και πολύ να τσιτωσεις...εγώ τον πρώτο χρόνο που ήρθε η μικρή μας ένιωθα ότι χαθήκαμε με τον άντρα μου ως ζευγάρι... Του μίλησα κάποια στιγμή κι ο ίδιος μου εξήγησε ότι ο χρόνος μας δυστυχώς δεν είναι ο ιδιος... Έφυγα για δουλειά στις 50 μέρες αφού γέννησα Και  κρατούσαμε το παιδί εναλλάξ ο ένας πήγαινε για δουλειά ο άλλος γυρνούσε (το ίδιο συμβαίνει ως και τώρα) οπότε φαντάζεσαι πόσο αλλάζουν τα δεδομένα... Όπως και η ίδια αναγνωρίζεις οι προτεραιότητες μας αλλάζουν όταν έρχονται τα μωράκια μας...σε λίγο καιρό που θα εξοικοιωθεις με το θηλασμο θα δεις ότι θ γίνονται όλα με το ένα χέρι...αυτόματα ..υπομονή λίγο να.μεγαλωσιυν τα διαστήματα ύπνου της μικρής και μεταξύ των γευμάτων και θα δεις διαφορά ... Επίσης οι άντρες ξέρεις καλά ότι πολλά πράγματα τα βλέπουν ιαφορετικα από εμάς...πχ ένα βρώμικο σπίτι αν απλά είναι τακτοποιημένο θα τους φανεί μια χαρά ενώ έμεις βράζουμε οπότε είναι και που δεν σκέφτονται πολλές φορές τα αυτονόητα...οσο μπορείς μείνε ψύχραιμη εστίασε στο θαυματακι σου κι όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια έκανα και χθες καρδιοτοκογραφο θα κάνω και αύριο μαζί με τον προεγχειρητικο και τρίτη πρωί μπαίνω για καισαρική.... Την Παρασκευή πήγα στον παιδίατρο το κορίτσι μου να κάνουμε εμβόλιο και να την δει πριν γεννήσω να μου δώσει και κάποιες οδηγίες για το αν θα πάει σχολείο και για το μωρό... Ρώτησα λοιπόν το εξής.στην μεγάλη μου από την κλινική μου είχαν πει να την ξυπνάω ανα 3 ώρες για φαγητό το πρώτο 40ημερο...το έκανα και πιστεύω ότι παιδί συνήθισε και μετά ξυπνούσε αυτόματα ... τώρα σκέφτομαι να μην εφαρμόσω αυτή τη μέθοδο και ο παιδιάτρος συμφώνησε...το παιδί μου είπε έχει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης αν πεινάσει θα ξυπνήσει...απλά μου είπε να μην την αφήνω να κοιμάται μεγάλα διαστήματα κατά τη διάρκεια της μέρας ώστε να μην κάνει ανάποδο προγραμμα...αν δλδ κοιμάται πάνω από 3 βροντή μέρα να την ξυπνάω ώστε να κοιμηθεί πιο εύκολα το βράδυ...ποια η άποψη σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι ένα τελευταίο (σας επρηξα με τις απορίες μου) η μεγάλη μου δεν πήρε ποτέ πιπίλα...της έδωσα όταν 40σαμε γιατί μου έλεγαν νωρίτερα ίσως επηρεάσει το θηλασμό και αναγουλιαζε ...για να είμαι ειλικρινής δεν τρελαινομουν και για να πάρει αλλά και το ίδιο το παιδί δεν ήθελε... Είδα όμως παιδάκια που πήραν πιπίλα να κοιμούνται πιο εύκολα να ηρεμούν σε περίοδο δοντιών κλπ και τώρα σκέφτομαι μήπως δώσω στην μικρη (ο άντρας μου διαφωνεί νομίζω ) όσες έχετε μεγαλύτερα παιδάκια και δώσατε πιπίλα ποτέ την ξεκινήσατε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222δεν εχω αλλο παιδακι αλλα συμφωνω στο να μην το ξυπνας!οπως και για την πιπιλα ειμαι υπερ!εγω μολις ερθω στο σπιτι πρωτα ο θεος θα της δωσω...δεν μομιζω να επιρρεαζει το θηλασμο....εχω πολλες φιλες που θηλαζουν και δινουν και πιπιλα και γαλα με μπιμπερο(δικο τους)!και εχω και αλλες πουδεν θηλασαν και λενε οτι το παιδι επαθε συγχυση θηλων...τωρα τι να σου πω...εγω πιστευω πως πολλες φορες δεν τρωνε απλα νιωθουν ασφαλεια στο στηθος και αυτες τις στιγμες μπορει να κραταει τηνπιπιλα...βεβαια αν δεν την παρει δεν θα τη δωσω με το ζορι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια +

@dimitra2222 και Εγώ είμαι της άποψης μωρο π κοιμάται δ τ ξυπνάς. Τη μεγάλη μ ποτέ δ τη ξύπνησα γτ έτρωγε ανά ωρα άλλα.μ. ξυπνούσε μέχρι κ πριν ενάμιση μήνα δηλ.μεχρι 19 μηνων. Το μωρό τώρα κάνει ήδη κάτι 3ωρα κ πολύ χαιρομαι. Ελπίζω μα τ κρατήσει. Πιπίλα η μεγάλη μ δ έπαιρνε σαν βρέφος αν κ δοκίμασα πολλές φορές να της δώσω. Πήρε 8 μηνων π κόψαμε τ θηλασμο. Την έχει ακόμη κ τώρα αλλά ρη θέλει μονο.για να ηρεμήσει πριν τ υπνο η στο αυτοκίνητο. Γενικότερα επειδή είναι ένα πολύ ζωηρο παιδί κ υπερκινητικο την ηρεμεί έστω κ 10.λεπτά κ κάθεται σε μια μεριά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Καλησπέρα κορίτσια! Χρόνια πολλά σε όλες τις μανουλες και στις μελλοντικές...!!! Με το καλό όλες!

@Angelmammy νομίζω τα κορίτσια ήδη σου απάντησαν και πιστεύω ότι κι εσύ μέσα σου ξέρεις ότι η φάση που περνάς είναι κάτι φυσιολογικό και σίγουρα περαστικό. Όλες λίγο πολύ ζήσαμε μια τέτοια περίοδο. Ευτυχώς εμένα κράτησε μόλις δύο μέρες. Μετά όμως μπήκα σε ρυθμούς. Έτσι κι εσύ σιγά σιγά θα συνηθίσεις, θα καταλάβεις καλύτερα το μωράκι σου και θα είναι πιο εύκολο να βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά. Κάνε υπομονή όσο μπορείς και κάθε φορά να κοιτάς το προσωπάκι της μπέμπας σου και θα ηρεμείς. Τουλάχιστον εμένα αυτό με είχε βοηθήσει.

@dimitra2222 στο θέμα του ύπνου και η δική μου παιδίατρος με συμβούλεψε να μην τον ξυπνάω το βράδυ. Όταν πεινάσει θα ζητήσει. Χθες μόνο πρώτη φορά που κοιμόταν ήδη 4,5 ώρες τον ξύπνησα να φάει γιατί ήταν πολλές ώρες νηστικός. Όσο για την πιπίλα επειδή ο δικός μου έχει αρχίσει να βάζει το δάκτυλο ή και όλο το χέρι στο στόμα από τις πρώτες ημέρες κι ας μην πεινάει, σκέφτομαι μήπως τελικά του δώσω αν και δεν ήθελα. Καλύτερα πιπίλα παρά να βάζει το χέρι του. Το βλέπεις κι εσύ πώς θα είναι το μωράκι κι αν τη θέλει. Καλά αποτελέσματα για αύριο και με το καλό την Τρίτη να κρατήσεις αγκαλιά το μπουμπούκι σου!!!

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!χρονια πολλα σε ολες τις νυν και μελλουσες!!! @Angelmammy Τη πρωτη βδομαδα θελω να σ πω οτι ημουν ακριβως ετσι οπως λες κ εσυ..μετα ομως μπηκα σε καθημερινους ρυθμους κ συνηθειες..Βεβαια ακομα κ τωρα οταν πιεζομαι εχω τα ξεσπασματα μου..οι ορμονες ειναι ατιμο πραγμα!!!υπομονη ομως..η αρχη ειναι δυσκολη..!!

@dimitra2222 εγω πριν 3-4 μερες του ξεκινησα πιπιλα γιατι εβαζε συνεχεια τα χερια του..οποτε μιλησα με τη παιδιατρο και εδωσα ..καλυτερα πιπιλα παρα το χερι!!Δεν την εχει ολη μερα βεβαια..τη ζηταει μονο για παρηγορια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια πολλα σε ολες κοριτσια!!!!

@Sofi90 εμεις ειπαμε φετος να μην παμε πουθενα....ξερω οτι δεν κανει να βγαινει μεσα στη ζεστη το μωρο...οποτε θα πρεπει να πηγαινεις η πολυ πρωι η απογευμα...καιγονται και στη σκια τα καημενα...απο την αλλη θα παιζει ρολο αν θηλαζεις...ποσο ηρεμο θα ειναι το μωρακι σου!εμεις  ειπαμε φετος να παμε μονο για μπανακια αυθημερον αν δουμε οτι μπορουμε και του χρονου καπου ολοι μαζι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/5/2019 at 5:01 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Χρονια πολλα σε ολες κοριτσια!!!!

@Sofi90 εμεις ειπαμε φετος να μην παμε πουθενα....ξερω οτι δεν κανει να βγαινει μεσα στη ζεστη το μωρο...οποτε θα πρεπει να πηγαινεις η πολυ πρωι η απογευμα...καιγονται και στη σκια τα καημενα...απο την αλλη θα παιζει ρολο αν θηλαζεις...ποσο ηρεμο θα ειναι το μωρακι σου!εμεις  ειπαμε φετος να παμε μονο για μπανακια αυθημερον αν δουμε οτι μπορουμε και του χρονου καπου ολοι μαζι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! @Sofi90 η μεγάλη μου γεννήθηκε Ιούνιο και στις 45 μέρες πήγαμε στο εξοχικό μας... Βέβαια το μωρό το κατέβαζα στην παραλία όταν έπεφτε ο ήλιος το απόγευμα .. εγώ δεν μπορούσα να κάνω μπάνια γιατί σχεδόν ακόμη είχα ψιλό αίμα και γενικά δεν ήμουν σε φάση για μπάνια αλλά όπως λες άλλαξε λίγο η διάθεση... Πιστεύω ότι ένα οργανωμένο ξενοδοχείο όπου σου προσφέρει τα πάντα χωρίς να χρειάζεσαι μετακινήσεις είναι μια χαρά..θα δεις φυσικά πως θα είστε ως τότε κ κρίνεις...αλλά είμαι υπέρ του να πας εάν σε κάνει ν ξεφύγεις κ θα κανει καλό κ σε σένα κ στον άντρα σου... Φέτος και πάλι θα πάμε γιατί και η μεγάλη μου είναι αδύνατον ν μην κάνει μπάνια όλο το καλοκαίρι... Απλά θα προσαρμόσουμε το πρόγραμμα μας σε σχέση με το μωρό η θα αναλάβουμε με τον άντρα μου από ένα παιδί για να μπορούμε όλοι ν είμαστε ευχαριστημένοι..πιστεύω ότι το διάστημα που γεννιούνται τα μωρά μας είναι ιδανικό ώστε να μην κλειστουμε μέσα..προσωπικά και στην μεγάλη μου βγήκα στις 15 μέρες με το μωρό (δεν τηρησα 40ημερο) πόσο μάλλον τώρα με ένα ακόμη παιδί...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

Εμείς σκεφτόμασταν για μέσα Σεπτέμβρη που έχει δροσίσει και σε κανένα απ' τα μεγάλα ξενοδοχεία που έχουν τα all inclusive..Ίσα ίσα για να αλλάξουμε παραστάσεις περισσότερο μιας και το καλοκαίρι δεν μας βλέπω καθόλου για μπάνια..Βλέπω πάντως πολλούς τη τουρίστες που έρχονται με μωράκια διακοπές..

Οπως ειπε και η @dimitra2222 το βλεπεις και αναλογα πως θα εισαι πας!εγω δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα!δειτε πως θα ειναι οτα  ερθει το μωρακι και κανονιστε!πολλοι γονεις πανε διακοπες με τα μωρακια τους!οχι μονο τουριστες αλλα και Ελληνες!εννοειται πως δεν θα κλειστουμε στο σπιτι!

Καλα εσεις που εχετε κι αλλα παιδακια οντως θα πρεπει να τα κανονισετε με τους αντρες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κανετε?Να σας ζησει σε οσες γεννησαν και με έναν πονο κ οι υπολοιπες.Εμεις γυρισαμε σπιτι μας στο χωριο επιτελους κ ο μπεμπης είναι τοσο ησυχος κ καλος προς το παρον.Μαμ κακα κ νανι στην κυριολεξια.Ολα καλα με τον θηλασμο.Στην αρχη πονουσα πολύ γιατι δεν επιανε καλα τη θηλη κ μ ειπε η παιδίατρος ότι εχει κοντο χαλινο στη γλωσσα.Πηγαμε στο ελενα σε έναν εξαιρετικο παιδοχειρουργο κ σε πεντε λεπτα είχαμε τελειωσει κ τωρα όλα καλα.Εσεις τι νεα?Δεν μπορω να μπαινω συνεχεια όχι λογω του μικρου αλλα λογω της κορης που προσπαθω να κραταω ισορροπιες για να μην ζηλευει.Προς το παρον παμε καλα,να δουμε στο μελλον.Φετος θα είναι κ η πρωτη χρονια στον παιδικο.Αντε να δουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...