Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Valfrag σου εύχομαι αυτή τη φορά να καταφέρετε να κάνετε το Doppler! 

@stasa199 μου κάτι τέτοια όνειρα βλέπω κι εγώ. Είχα δει ότι τον πήγαινα βόλτα και συνειδητοποιώ ότι δεν τον έχω ταισει 3 ημέρες ή ότι πήγαινα βόλτα με τον άντρα μου και είχαμε αφήσει τον μικρό στο σπίτι. Μάλλον είναι υποσυνείδητο άγχος...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια!

Τα όνειρα αυτά είναι πολύ φυσιολογικά και κοινά στις εγκυμονούσες. Είναι λόγω ορμονών και φυσικά άγχους. Κι εγώ έχω δει 2-3 φορές αλλά όχι κάτι που να με ανησυχήσει ιδιαίτερα. 

@Valfrag να πάνε όλα καλά. 

Να σας κάνω μια άσχετη ερώτηση: Και τα καλτσακια του μωρού θέλουμε να είναι 100% βαμβάκι, σωστά;;;; Γιατί τα περισσότερα που έχω βρει είναι συνδυασμός με άλλα υλικά και δεν ξέρω αν κάνει να τους τα φορέσουμε. Ξέρει καμιά κοπέλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valfrag είπε:

@Angelmammy ευχαριστω! Εγω πηρα με 85% βαμβακι δε βρηκα παραπανω!

Μα κι εγώ δε βρίσκω και δεν έχω πάρει ακόμα. Άρα λες να μην υπάρχει με 100%, ε; Ξέρεις, η σκέψη μου είναι αφού πρέπει να είναι εξολοκλήρου βαμβακερά τα ρουχαλάκια τους που ακουμπούν το δερματακι τους, δε θα πρέπει να είναι και τα καλτσακια; Αν όμως δεν υπάρχουν, μην ψάχνω άλλο... δεν έχουμε και τοοοοσο χρόνο μπροστά μας. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ποτέ δ με απασχόλησαν τέτοιες λεπτομέρειες να σ πω την αλήθεια κ δ ρ έψαξα ποτέ. Ούτε καν τα ρουχακια δ ξέρω αν είναι 100% βαμβακερά. Θα σε γελάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα καλτσακια μας κ μας δεν είναι 100 τοις εκατό βαμβάκι! Κορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι η άσχετη.. μας έφεραν δώρο μια φόρμα εξόδου (θα επισυναψω φώτο) κ μας είπαν όταν βγούμε από το μαιευτήριο να τη βάλουμε πάνω από το φορμακι. Όμως αν γεννήσω 20 Μαΐου ή εκεί κοντά τέλος πάντων, μου φαίνεται ότι θα σκάσει το μπεμπακι. Τι λέτε;;

Screenshot_2019-03-29-20-43-43-763_com.android.chrome.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Τα καλτσακια μας κ μας δεν είναι 100 τοις εκατό βαμβάκι! Κορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι η άσχετη.. μας έφεραν δώρο μια φόρμα εξόδου (θα επισυναψω φώτο) κ μας είπαν όταν βγούμε από το μαιευτήριο να τη βάλουμε πάνω από το φορμακι. Όμως αν γεννήσω 20 Μαΐου ή εκεί κοντά τέλος πάντων, μου φαίνεται ότι θα σκάσει το μπεμπακι. Τι λέτε;;

Screenshot_2019-03-29-20-43-43-763_com.android.chrome.png

Σαν  να ειναι λιγο χοντρο ντυσιμο για Μαιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini επισης σκεφτομαι οτι απο το νοσοκομειο θα μπει με τη μια μεσα στο αμαξι κι απο το αμαξι θα μπει στο σπιτι. Μια κουβερτουλα πανω του δε φτανει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini συμφωνώ με τη @vayaki είναι όντως πολύ χοντρό. Εγώ με κουβερτουλα θα το βγάλω από το μαιευτήριο.

Όσο για τα καλτσακια δεν το έχω κοιτάξει εάν είναι 100% βαμβάκι. Τα ρούχα του τα έχω προσέξει να είναι όλα 100% βαμβακερά, τα καλτσακια δεν ξέρω.

Επεξεργάστηκε από Madi85
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω ετοιμασει ενα φορμακι μακρυμανικο..ενα σεντονακι για το καθισματακι και απο πανω μια κουβερτουλα!η φορμα εξοδου ειναι πολυ χοντρη απ οτι βλεπω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfragεύχομαι να πάνε όλα καλά την Τρίτη!!!

Και εγώ θεωρώ πολύ χοντρη τη φόρμα εξόδου... @Mariamagdalini πήγαινε να την αλλάξεις και να πάρεις νούμερο για το χειμώνα!

@Angelmammy ούτε εγώ έχω βρει καλτσακια 100% βαμβάκι και είδα ότι και κάποια φορμακια είναι 90 %  που δεν τα είχα δει!Δεν πειράζει ελπίζω να μην την ενοχλήσει κάτι.. 

Εγώ κορίτσια πήρα και ρουχαλάκια για την έξοδο!Ένα κολάν με ένα μπλουζάκι!και από πάνω μια κουβέρτα αγκαλιάς η βαμβακερό που έκανε η μαμα μου η μια Πικέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!! Θα πάω να πάρω μέσα στην εβδομάδα μικρούλικα, όμορφα καλτσακια. 

Όσον αφορά το θέμα "ντύσιμο εξόδου από το μαιευτήριο", δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τις περισσότερες. @Mariamagdalini είναι πολύ ζεστό το εν λόγω φορμάκι για την εποχή. Πήγαινε άλλαξέ το αν μπορείς, όπως σου είπε η @stasa199

Κι εγώ έχω ρουχαλάκια για την έξοδο!! Αλλά δεν ξέρω αν θα τα φορέσει... Αναλόγως. Πάντως, κορμάκι, φορμάκι και κουβερτάκι νομίζω ότι είναι μια χαρά. Α! Και σκουφάκι. Αλλά όσες γεννησετε τέλος Μαϊου να έχετε στο νου σας μη σκάσει το παιδί! Αν έχει πολλή ζέστη... Συμβουλευτείτε και τις μαίες κατά την έξοδο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σκουφάκι και χαντάκια δεν έχω πάρει καν!Είμαι προς το τέλος Μαΐου βέβαια αλλά πιστεύω θα έχει φτιάξει από πιο νωρίς ο καιρός....Αχ παναγιά μου φτάσαμε σε σημείο να λέμε τι θα βάλουμε στα μωράκια μας απίστευτο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν λίγο μου ειπε η μαμα μου οτι,  οταν με γεννησε (7 μηνων και 2 μερες απ τον 8ο), δεν ειχε αγορασει κανενα ρουχακι. Θα τα αγοραζε ολα στον 8ο. Ετρεχε λεει ο μπαμπας μου να αγορασει φορμακια και τα πρωτα πρωτα τα φορεσα απλυτα απ το μαγαζι γιατι δεν αφηναν οι μαιες να καθυστερησουν με πλυσιματα. 

Την καναμε αυτη τη συζητηση επειδη με ενημερωσαν οτι τα επιπλα του μωρου θα ερθουν σε 15 μερες. Αυτα περιμενα για να αρχισω να πλενω και να μπαινουν κατευθειαν στα συρταριερα. Τωρα την ειπα τη μαμα ας πλυνουμε εστω καποια πρωτα ρουχακια μη συμβει κανενα απροοπτο και τρεχουμε τελευταια στιγμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki το χω σκεφτεί και εγώ αυτό!Αλλά λέω και να γίνει κάτι 3 μέρες θα μείνουμε στο μαιευτήριο οπότε θα έχουν στεγνώσει!

Καλά η μαμα σου θα είχε τρελαθεί η καημένη!Πόσο μάλλον ο μπαμπάς σου που πήγε και ψώνισε!φαντάζομαι να μας είχε συμβεί αυτό και να έτρεχε ο άντρας μου να ψωνίσει νομίζω θα έκλαιγε από το άγχος του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini και τώρα να γεννούσες δ θα τ έβαζε υ μωρο αυτό. Όπως είπαν τα κορίτσια άλλαξε το θα σ φανεί πολύ χρήσιμο για τ χρόνου.

@vayaki πλύνε μερικά να τα έχεις έτοιμα για παν ενδεχόμενο. Ούτως ή άλλως πλυντήρια θα βάζεις συνέχεια από τ μωρο κ μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!! Καινούρια στην ομάδα σας, την ανακάλυψα πριν λίγες ημέρες. Είμαι στην 34η εβδομάδα, με ΠΗΤ 17.05 και περιμένω αγοράκι! Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες. ?

Δεν θυμάμαι ποια από εσάς είχε θέμα με τον τράχηλο. Έχω αγχωθεί, διότι στο ντοπλερ που κάναμε χθες, είδαμε ότι ο τράχηλος είναι 1,7.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Mist είπε:

Καλημέρα σε όλες!! Καινούρια στην ομάδα σας, την ανακάλυψα πριν λίγες ημέρες. Είμαι στην 34η εβδομάδα, με ΠΗΤ 17.05 και περιμένω αγοράκι! Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες. ?

Δεν θυμάμαι ποια από εσάς είχε θέμα με τον τράχηλο. Έχω αγχωθεί, διότι στο ντοπλερ που κάναμε χθες, είδαμε ότι ο τράχηλος είναι 1,7.

Καλημερα κοριτσι μου!!Με το καλο κ εσυ!!!! Εγω εχω θεμα με το τραχηλο αλλα εμενα δεν ειναι κοντος...ειναι κανονικος απλα ειναι πολυ ευαισθητος και αιμοραγει με τις εντονες κινησεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Κι εγώ για την έξοδο από το μαιευτήριο σκέφτομαι φανελάκι, φορμάκι και θα έχω μαζί και μία λεπτή κουβερτούλα! Τέλος Μαίου θα είνια πρωτα ο Θεός.

@Mist καλως ηρθες με το καλο το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια έχει βγάλει καμία σπυράκια στην κοιλια?

Έχω βγαλει αρκετα μικρα μικρά κόκκινα πάνω πάνω στην κοιλιά δεξιά κι αριστερά, έφευγαν και ξαναβγαιναν αλλά σαν να βλέπω έχουν φουντώσει τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos εγω δεν εχω βγαλει στη κοιλια αλλα εχω βγαλει μερικα στο στερνο..μου ειχαν πει οτι ειναι λογω των αυξημενων ορμονων και οτι μετα τη γεννα φευγουν..μου εκανε εντυπωση γιατι γενικα δεν ειχα σπυρακια πουθενα ..ουτε στο σωμα ουτε  στο προσωπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

@marakineos εγω δεν εχω βγαλει στη κοιλια αλλα εχω βγαλει μερικα στο στερνο..μου ειχαν πει οτι ειναι λογω των αυξημενων ορμονων και οτι μετα τη γεννα φευγουν..μου εκανε εντυπωση γιατι γενικα δεν ειχα σπυρακια πουθενα ..ουτε στο σωμα ουτε  στο προσωπο

Μα κι εμένα αυτό μου κάνει εντύπωση! δεν σου ειπαν αν μπορούμε να βάλουμε κάτι? αν φουντώσουν κι άλλο θα παω σε δερματολόγο τη Δευτέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...