Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες, είμαι νέα μαμά κ έχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών. Γεννήθηκε φυσιολογικά με βάρος 3070 και την Τρίτη που μας πέρασε ηταν 5640. Θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή εκτός από κάποια γεύματα σαν συμπλήρωμα στην 4η έως 8η μέρα ζωής του που μπήκε σε θερμοκοιτίδα. Τα υπόλοιπα τους τα έδινα αντλώντας με θήλαστρο.Το "πρόγραμμά" του έως τώρα είναι να ξυπνάει μέρα νύχτα ανά μία ώρα περίπου και κάνει κ 2 ύπνους απόγευμα κ βράδυ 2.5-3 ώρες.Το πρόβλημά μου είναι το εξής: την τελευταία εβδομάδα για κάποιο λόγο ήταν συνέχεια στο στήθος,είτε έτρωγε είτε πιπιλούσε και κοιμόταν ελάχιστα.Το αποτέλεσμα ήταν να αρχίσω να έχω ακόμα πιο πολύ γάλα ενώ ήδη έχω (από το ένα στήθος κιόλας αν δεν τον θηλάσω ξαπλωτή πνίγεται). Τις τελευταίες 2 μέρες όμως που επανήλθε στα φυσιολογικά του παρατηρώ ότι ενώ τρώει όση ώρα περίπου έτρωγε και πριν, το στήθος δεν αδειάζει όπως άδειαζε πριν ή τουλάχιστον δεν το αισθάνομαι τόσο άδειο. Το γάλα που βγαίνει όταν έχει φάει είναι το λευκό και βγαίνει σταγόνες όχι πήδακας όπως στην αρχή.Ούτε όμως πετρώνει αν μείνει πολλή ώρα χωρίς να φάει το μωρό. Πάνες κάνει 8-9 τη μέρα, όταν είναι ξυπνητός είναι ζωηρός και έχει όρεξη για φαγητό. Φυσικά σαν νέα και αγχωμένη μαμά τον πήγα στον παιδίατρο και ήταν μια χαρά. Αύριο πάλι θα πάμε για εμβόλιο που θα τον ξαναδεί. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία όσον αφορά στο θηλασμό στο πώς νιώθεις το στήθος στο διάστημα αυτο των 2.5 μηνών και οτιδήποτε σχετικό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! Αρχικά, πόσο εβδομαδων ειναι; Μηπως περναει αλμα αναπτυξης;; Καποιες εβδομαδες τα μωρα παιρνουν αλματα αναπτυξης με αποτελεσμα να θηλαζουν παραπανω(μαραθωνιοι θηλασμου) ωστε να αυξησουν την παραγωγη. Αν τωρα δε το αδειαζει τελειως ισως να σου εκανε υπερπαραγωγη κ τρωει πολυ απ το "ελαφρυ γαλα". Πριν το θηλασμο βγαζε λιγο γαλα. Επισης, το οτι δ βγαινει συντριβανι ειναι καλο. Το συντριβανι ειναι ενδειξη υπερπαραγωγης. Αφου οι πανες σας ειναι κομπλε μη σε ανησυχει τπτ. Το στηθος μπορει να αλλαξε υφη κ λογω εδραιωσης θηλασμου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης, αν θες διαβασε και για το 4ο τριμηνο της εγκυμοσυνης. Το μωρακι σου ακομα ειναι πολυ μικρο κ δεν εχει καταλαβει οτι βγηκε απ την κοιλιτσα σου. Ειναι φυσιολογικο να θελει να ειναι συνεχεια αγκαλια σου κ επισης, οι συχνες αφυπνισεις ειναι φυσιολογικες ωστε να νιωθει ασφαλεια, να σε αισθανεται αλλα κ για την αποφυγη του ΣΕΘ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με την φιλη απο πανω!

Μην αγχωνεσαι-τα πας μια χαρα!! Ειναι καλο που το στηθος σου δεν πετρωνει κ δεν πιτσιλαει!!

Τωρα για το αδειασμα-ποτε δεν αδειαζει 100% το στηθος κ επισης, εφ οσων το παιδι εμεινε για τους χ,ψ λογους παραπανω στο στηθος ειναι λογικο να παραγεις περισσοτερο. Θα επανελθει αναλογα με την ζητηση του παιδιου!

Εμενα αυτο που ειχε συμβει οταν η αδειαθετησα..

Καλη συνεχεια, να χαιρεσαι το παιδακι σου!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριατώ πολύ!Είναι 11 εβδομάδων. Πιο πολύ με ανησύχησε η απότομη αλλαγή, γιατί από την αρχή ήταν έτσι κολλημένος πάνω μου αλλά φαντάζομαι φυσιολογικό είναι. Διάβασα και αυτό για το 4ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης!!!Απλώς έτσι ξαφνικά έγινε ανήσυχος και μόνο με στήθος ηρεμούσε!Στην αρχή είναι σαν πήδακας μετά όταν φάει δεν πετάγεται βγάζει άσπρες σταγόνες απλά δεν το νιώθω τελείως άδειο όπως πριν. Γι αυτό σκέφτηκα μήπως δεν τρώει καλά. Αλλά οι πάνες του είναι πολυ καλές. Ε λοιπόν θα περιμένω να προσαρμοστεί πάλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vaso89 είπε:

Ευχαριατώ πολύ!Είναι 11 εβδομάδων. Πιο πολύ με ανησύχησε η απότομη αλλαγή, γιατί από την αρχή ήταν έτσι κολλημένος πάνω μου αλλά φαντάζομαι φυσιολογικό είναι. Διάβασα και αυτό για το 4ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης!!!Απλώς έτσι ξαφνικά έγινε ανήσυχος και μόνο με στήθος ηρεμούσε!Στην αρχή είναι σαν πήδακας μετά όταν φάει δεν πετάγεται βγάζει άσπρες σταγόνες απλά δεν το νιώθω τελείως άδειο όπως πριν. Γι αυτό σκέφτηκα μήπως δεν τρώει καλά. Αλλά οι πάνες του είναι πολυ καλές. Ε λοιπόν θα περιμένω να προσαρμοστεί πάλι!!!

Ριξε μια ματια κ στα αλματα αναπτυξης.. Τα αλματα ειναι περιοδοι που τα μωρα αναπτυσουν καποιες δεξιοτητες, πχ χαμογελο, μπουσουλημα κτλ κ επειδη μεγαλωνει ο εγκεφαλος νιωθουν αγχος με αποτελεσμα να θελουν την ασφαλεια του στηθους ή λογω αναστατωσης να γκρινιαζουν κτλ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...