Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

@Kat-Cat ευχαριστούμε που μας θαυμάζεις!!! Εσένα όμως δεν σε θαυμάζεις? Ηττοπάθειες..?

@Bloublou85 τι έγινε μπλουμπλουκι? Στενοχωρήθηκες που ήταν λιγότερα τα ωάρια με αυτό το πρωτόκολλο? Ο γιατρός περίμενε παραπάνω? Εμένα πάντως τα 8 μου ακούγονται πολύ καλά! Πως είσαι από πόνο? Τις νιώθεις τις ωοθηκες?

@sansa συγχαρητήρια! Όλα να πάνε καλά σε αυτή την προσπάθεια!

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ετοιμάζεται το ενδομητριο? Σε τι φάση είσαι?

@nikona @Πιου-πιου ευχαριστω κορίτσια μου για την υποστήριξη! Κλασσικά προσπαθώ να μην δίνω σημασία στον πόνο για τώρα και ελπίζω να είναι από τα φάρμακα και όχι σχετιζομενο με την βρωμοενδομητριωση.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver οι γιατροί λένε πολύ καλά,αλλα ναι ή αλήθεια είναι ότι περιμενα κάτι παραπάνω.ναι σήμερα τις νιώθω πολύ,παντως είναι μοιρασμένα 4 από δω και 4 από κει.εσυ ποτέ ταξιδεύεις μεθαύριο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όντως την κορτιζόνη την παίρνουμε για να ρίξει την άμυνα του οργανισμού (εξού και το κρυολόγημα πιστεύω).Υποτίθεται ότι το σώμα μας μπορεί να αναγνωρίσει το έμβρυο ως "ξένο σώμα'' και να του επιτεθεί με τα λευκοκύτταρα ή τα ΝΚ (που επιτίθενται σε όλους τους εισβολείς π.χ ιούς) και δεν επιτρέπουν την εμφύτευση . Κάποιοι γιατροί τη δίνουν, κάποιοι όχι και ανάλογα με την περίπτωση. Ο δικός μου το έχει στάνταρ π.χ. Την κορτιζόνη την παίρνουμε στη φάση της εμβρυομεταφοράς και όχι της ωοληψίας. @Bloublou85, θα σου την δώσει μόλις τελειώσετε με την ωοληψία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver, Mag δεν είναι ενδομητρίωση. Σε καταλαβαίνω καρδούλα μου, απογοητεύτηκες και φοβάσαι τώρα. Όλες έτσι κάνουμε και αναλόγως φοβόμαστε για το σημείο που μας πονάει. Εγώ φοβάμαι π.χ ότι δεν θα έχω κανένα καλό χρωμοσωμιακά έμβρυο λόγω ηλικίας. Μη μου στεναχωριέσαι άλλο. Είναι κρίμα τόση στεναχώρια κορίτσια. Γιατί θα τα καταφέρουμε στο τέλος και τσάμπα χαλάμε τώρα την καρδιά μας. 

@Bloublou85. Εγώ μπλουμπλούκι είμαι ευχαριστημένη με τα 8 σου και σίγουρη ότι ο γαμπρός μου είναι εκεί μέσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

@Magaiver οι γιατροί λένε πολύ καλά,αλλα ναι ή αλήθεια είναι ότι περιμενα κάτι παραπάνω.ναι σήμερα τις νιώθω πολύ,παντως είναι μοιρασμένα 4 από δω και 4 από κει.εσυ ποτέ ταξιδεύεις μεθαύριο?

καλημέρα! Σημασία έχει να δώσουν καλά έμβρυα και βασικά το γαμπρουδακι της @Πιου-πιου ?Αύριο ερχόμαστε ναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

@Magaiver, Mag δεν είναι ενδομητρίωση. Σε καταλαβαίνω καρδούλα μου, απογοητεύτηκες και φοβάσαι τώρα. Όλες έτσι κάνουμε και αναλόγως φοβόμαστε για το σημείο που μας πονάει. Εγώ φοβάμαι π.χ ότι δεν θα έχω κανένα καλό χρωμοσωμιακά έμβρυο λόγω ηλικίας. Μη μου στεναχωριέσαι άλλο. Είναι κρίμα τόση στεναχώρια κορίτσια. Γιατί θα τα καταφέρουμε στο τέλος και τσάμπα χαλάμε τώρα την καρδιά μας. 

@Bloublou85. Εγώ μπλουμπλούκι είμαι ευχαριστημένη με τα 8 σου και σίγουρη ότι ο γαμπρός μου είναι εκεί μέσα. 

Ισχύει η καθεμιά φοβάται για τα δικά της. Εγώ ήμουν πολύ χαλαρή στην αρχή όταν διαγνώστηκα με ενδομητριωση. Όμως παρόλο που έκανα χειρουργείο και 6 μήνες ενέσεις τεχνητης εμμηνόπαυσης ξαναεβγαλα ενδομητριωματα αμφί στις ωοθηκες. Από τότε φοβάμαι πολύ και έχω αλλάξει πολλά στην καθημερινότητα μου προκειμένου να το αποτρέψω όσο περνάει από το χέρι μου.

Εσύ γιατί φοβάσαι για χρωμόσωμικη ανωμαλία? Αφού μέχρι τώρα τα έμβρυα ήταν πολύ καλά. Όχι? Η βιολογικη ηλικία των ωοθηκών σου φαίνεται πολύ καλή! Έβγαλες πολλα ωάρια που οδήγησαν σε γονιμοποίηση. Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

@Kat-Cat ευχαριστούμε που μας θαυμάζεις!!! Εσένα όμως δεν σε θαυμάζεις? Ηττοπάθειες..?

@Bloublou85 τι έγινε μπλουμπλουκι? Στενοχωρήθηκες που ήταν λιγότερα τα ωάρια με αυτό το πρωτόκολλο? Ο γιατρός περίμενε παραπάνω? Εμένα πάντως τα 8 μου ακούγονται πολύ καλά! Πως είσαι από πόνο? Τις νιώθεις τις ωοθηκες?

@sansa συγχαρητήρια! Όλα να πάνε καλά σε αυτή την προσπάθεια!

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ετοιμάζεται το ενδομητριο? Σε τι φάση είσαι?

@nikona @Πιου-πιου ευχαριστω κορίτσια μου για την υποστήριξη! Κλασσικά προσπαθώ να μην δίνω σημασία στον πόνο για τώρα και ελπίζω να είναι από τα φάρμακα και όχι σχετιζομενο με την βρωμοενδομητριωση.

 

Καλημέρα magaiver και καλό ταξίδι ! Ετοιμάζομαι κι εγώ σιγά σιγά ! Μετρήσαμε χθες το ενδομήτριο , 10η μέρα κύκλου είναι στα 6 mm.... πάλι μια απ τα ίδια... Συνεχίζω με την αγωγή και βλέπουμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MagaiverΤιποτα δεν έχω στο μυαλό μου. Μόνο αυτό το γενικό που λενε θεωρητικά για την ηλικία.  Ήθελα να δείξω ότι μετά από μια αποτυχία μας πιάνει άγχος και σκεφτόμαστε αυτό που μας φοβίζει, που μπορεί να μη στέκει και πολύ.

Άντε με το καλό να έρθετε να μου κανείς και εσύ γαμπρουδακι, που όλο σου ζητάω και ένα Ναι δεν ακούω ?.

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, εύχομαι να πάνε όλα καλά. Έχεις περιθώριο, θα τα καταφέρεις. 

@Bloublou85 ,@nikona καλημέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

@MagaiverΤιποτα δεν έχω στο μυαλό μου. Μόνο αυτό το γενικό που λενε θεωρητικά για την ηλικία.  Ήθελα να δείξω ότι μετά από μια αποτυχία μας πιάνει άγχος και σκεφτόμαστε αυτό που μας φοβίζει, που μπορεί να μη στέκει και πολύ.

Άντε με το καλό να έρθετε να μου κανείς και εσύ γαμπρουδακι, που όλο σου ζητάω και ένα Ναι δεν ακούω ?.

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, εύχομαι να πάνε όλα καλά. Έχεις περιθώριο, θα τα καταφέρεις. 

@Bloublou85 ,@nikona καλημέρα. 

Καλημέρααααα! Δε σου λέει ναι γιατί τα έχει τάξει αλλού γι αυτό. Τι ηλικίες συμπεθερακι ακούω? Φέτος θα βάλουμε τα μπικίνι μας και θα είμαστε και τουρλα το καλοκαίρι.

@Magaiver καλό ταξίδι καλως να μας έρθεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η bebe2 είπε:

Είμαι πολύ καλά ! Πολυ ήρεμη ! Περιμένω να περάσουν οι μέρες ;)εσύ ?

Κι εγώ μία από τα ίδια (χωρίς το ήρεμη),ποτέ περίπου έχετε υπολογίσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Κι εγώ μία από τα ίδια (χωρίς το ήρεμη),ποτέ περίπου έχετε υπολογίσει;

Γιατί κοριτσακι μου δεν είσαι ήρεμη ? Νομίζω10/11 η  11/11 θα γίνει η έμβρυο μεταφορά!  την άλλη Πέμπτη έχω υπέρηχο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η bebe2 είπε:

Γιατί κοριτσακι μου δεν είσαι ήρεμη ? Νομίζω10/11 η  11/11 θα γίνει η έμβρυο μεταφορά!  την άλλη Πέμπτη έχω υπέρηχο ! 

? Μαζί θα κανουμε! Ε δε με ξέρεις όσο περνάνε οι μέρες μία ταραχή αρχίζει κ με πιάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bloublou85 είπε:

? Μαζί θα κανουμε! Ε δε με ξέρεις όσο περνάνε οι μέρες μία ταραχή αρχίζει κ με πιάνει.

Ε μέχρι ένα σημείο είναι λογικό !μαζί ?? Τέλεια !!! Πόσων ημερών θα είναι τα έμβρυα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Magaiver είπε:

@bebe2 καλημέρα με ωραία διάθεση βλέπω!!! Αντε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά με τις εμβρυομεταφορες και αυτό το μήνα..!

Το δουλεύω @Magaiver έχω και εγώ τα άγχη μου αλλά είμαι αισιόδοξη και αυτή τη φορά ! Κάνει και η yoga τη δουλειά της για να είμαι ειλικρινής 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η bebe2 είπε:

Ε μέχρι ένα σημείο είναι λογικό !μαζί ?? Τέλεια !!! Πόσων ημερών θα είναι τα έμβρυα ?

Μου είπε λογικά ότι θα κάνω ωοληψία δευτέρα οπότε βάλε κ 5 να γίνουν βλαστοκυστες.βασικα εγώ το λέω για βλαστοκύστες αλλά ότι μου πουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω και που να πρωτοαπαντήσω!

@Magaiver καλό ταξίδι και ελπίζω πραγματικά να βρείς το γιατρό που σου ταιριάζει. Εμένα δε με θαυμάζω και πολύ γιατί δεν το έχω διαχειριστεί και πολύ ωραία κατά καιρούς το ψυχολογικό μου, και σκέψου δεν έχω μπει στη διαδικασία της εξωσωματικής έστω ακόμα. Τον τελευταίο καιρό ειμαι καλά όμως. Είμαι άνθρωπος της επιβεβαίωσης πολύ. Πρέπει να ακούω συνέχεια το "είσαι μια χαρά μην ανησυχείς" :P

Γενικά κορίτσια η κάθεμια φοβάται αυτό που ίσως την ταλαιπωρεί περισσότερο. Σε άλλη κοπέλα είναι το ενδομήτριο, σε άλλη είναι η ηλικία (ειμαι και εγώ μεσα σε αυτές ουσα 36), σε αλλη ειναι οι κύστες, σε άλλη η ενδομητρίωση κοκ. το καταλαβαίνω απόλυτα και ειναι λογικό. Στη δική μου περίπτωση πχ μετά από μια παλίνδρομη κύηση που είχα, είδα πως αντέδρασε ο οργανισμός κατευθείαν με όλο αυτο το ορμονικό ρολερ κόστερ (και ηταν και αποτέλεσμα φυσιολογικής συλληψης), που κατευθειαν πέταξα 3 μεγάλες κύστες που ποτέ μα ποτέ δε θυμάμαι σε υπέρηχο όσα χρόνια πάω σε γιατρό να έχουμε εντοπίσει. Από τότε μου χει μείνει φοβία ότι αν πχ προχωρήσω σε εξωσωματική εγώ σε οιαδήποτε διέγερση χρειαστώ θα γεμίσω και παρόλο που απορροφήθηκαν σε εναν δυο κύκλους μόνες τους χωρίς να πάρω κάποιο χάπι. Ωστόσο αυτό που θα σας πω από τη δική μου εμπειρία και φυσικά το γνωρίζετε όλες, είναι πως τέλειες συνθηκες δεν υπαρχουν ούτε στις φυσιολογικές συλλήψεις. Καμία φίλη μου/γνωστή (εμένα δε με βάζω γιατί δεν ολοκληρώθηκε και η κύηση), δεν είχε άψογο προφίλ. Άλλη ειχε θέμα με τον κύκλο της, άλλη ειχε ενδομητρίωση, άλλη ειχε ινομύωματα κλπ. Παίζει τόσο πολύ ρόλο η παλιορημάδα τύχη που εμείς απλά προσπαθούμε να εκμηδενίσουμε τις όποιες πιθανότητες αποτυχίας που μπορούμε να ελέγξουμε και που ίσως αφορούν ένα πολύ μικρό ποσοστό αλλά από την άλλη θέλει να έχεις και την τύχη. Επειδή φυσικά μόνιμη γκαντεμιά δεν έχει, καποια στιγμή θα γυρίσει και αυτή για όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bloublou85 είπε:

Μου είπε λογικά ότι θα κάνω ωοληψία δευτέρα οπότε βάλε κ 5 να γίνουν βλαστοκυστες.βασικα εγώ το λέω για βλαστοκύστες αλλά ότι μου πουν.

Εμένα είναι 3 ημερών ! Όλα καλά θα πάνε! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...