Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΤΡΟΦΕΣ!


Recommended Posts

Έχω ένα αγοράκι 3,5 χρονών. Εκτός από τηγανητές πατάτες, άσπρα μακαρόνια και μπουρεκάκια αρνείται να δοκιμάσει άλλη τροφή. Ούτε και μια μπουκιά μόνο για δοκιμή. Έχουμε κουβεντιάσει ώρες ατελείωτες, προσπάθησα να τον δωροδοκήσω, τον άφησα:blink: νηστικό, έκανα την αδιάφορη....τίποτα.

Τόσο καιρό στο σπίτι σώθηκε η κατάσταση λίγο με τα μπουρεκάκια μέσα στα οποία έβαζα διάφορα (σπανάκι, κρέας, ψάρι κτλ).

Εδώ κιένα μήνα όμως άρχισε παιδικό όπου μαγειρεύουν αυτοί το φαγητό του. Ε! Λοιπόν εδώ κι ένα μήνα δεν έχει φάει τίποτ' άλλο εκτός από ψωμί. Επισης εκεί δεν τρώει ούτε μακαρόνια, ούτε κεϊκ μόνο ψωμί. Και λέει στις δασκάλες πως θα φάει όταν γυρίσει σπίτι.

Είχε καμιά σας παρόμοια εμπειρία; :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ είναι πολύ γλυκούλης και ομορφούλης να σου ζήσει. φαίνεται όμως και ισχυρογνώμων!!!!

Ο άντρας μου ξέρεις τί θα έκανε? Θα τον έβαζε τιμωρία στο δωμάτιό του να καθήσει εκεί μέχρι να αποφασίσει να φάει. Ο γιος μου είναι ίδια ηλικία με τον δικό σου και όταν τρώμε όλοι μαζί, κυρίως το Σαβ/κο, αν δεν θέλει να φάει, ο άντρας μου τόν βάζει στο δωμάτιό του και του λέει να έρθει μόνο αν είναι για να φάει. Εκείνος μετά από 5 λεπτά έρχεται!!

Εγώ όταν δεν θέλει να φάει του λέω ότι δεν πρόκειτε να φάει τίποτε άλλο κατά τη διάρκεια της ημέρας παρά μόνο αυτό που του δίνω. Έτσι τρώει γρήγορα ώστε να φάει αυτό που θέλει!

Τί να πώ μάλλον πρέπει να βρεις το "κουμπί" του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...