Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαρκεια ζωης σπερματοζωαριων


Recommended Posts

Εχω μια απορια αν μπορει καποιος να μου την λυσει..το γονιμο παραθυρο για μια γυναικα ειναι πεντε ημερες το πολυ πριν την ωορηξια..
Εαν μια γυναικα ερθει σε επαφη 3 ημερες ΠΡΙΝ ξεκινησουν οι γονιμες μερες της υπαρχει πιθανοτητα το σπερμα να επιζησει ΜΕΧΡΙ την ημερα της ωορηξιας;;
Δε ξερω αν γινομαι κατανοητη :P αλλα αν καποιος καταλαβει τι θελω να πω ας μου απαντησει ^_^

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλησπέρα. Οι γονιμες μέρες της γυναίκας είναι η μέρα της ωορηξιας κ οι δύο επόμενες. Στις γυναίκες που προσπαθούν για μωρό οι γιατροί συνιστούν επαφές κ τις μέρες πριν την ωορηξια ώστε όταν ελευθερώθει τ ωαριο να υπάρχει ήδη σπέρμα στο όλο σύστημα για να έχει πιο πολλές πιθανότητες. Το σπέρμα θεωρητικά ζει μέσα στη γυναίκα έως 5 μέρες. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως πολύ πιο λίγο. Υπάρχουν κ άνδρες που τ σπέρμα τους ζει μόνο μερικές ώρες.  Οπότε όλα είναι πιθανά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Του άντρα μου από το σπερματοδιαγραμμα ξέρουμε ότι το σπέρμα ζει 30 ώρες περίπου οπότε όλα είναι σχετικά.. Καλύτερα κάντε ένα σπερματοδιαγραμμα να ξέρετε στα σίγουρα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας :) το ειχα απορια και γενικοτερα ειχα στο μυαλο μου πως ολα ειναι σχετικα αλλα ηθελα και μια παραπανω γνωμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...