Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ?


Recommended Posts

MariaIoanna, ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΣΒΗΝΟΝΤΑΝ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ...:(

ΚΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΝΕΡΟ, ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΣΚΟΝΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ..:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις την αποστειρωση τη σταματησαμε τριων μηνων αλλωστε ο μικρος εκανεσιγα σιγα τις πρωτες εισαγωγες σε καποιες τροφες μην φανταστειτε πολλα πολλα κανα κουταλακι για να δοκομαζει γευσεις .στην αρχη το νερακι τι βραζαμε αλλα μετα σταματησαμε .Λοιπον οσο αφορα το τι νερο πινουμε ειναι μεγαλη ιστορια εγω μεχρι τα 2 χρονια του παιδιου επινε νερο απο τη βρυση κανονικα χωρις προβληματα μεναμε αιγαλεω οταν μετακομισαμε στο ολυμπιακο χωριο επαθε γαστρεντεριτιδα του εκανα διαιτα του εδεινα εμφιαλομενο ολα καλα με το που διναμε απο τη βρυση παλι γαστρεντεριτιδα εν τω μεταξυ αρχιζαμε και ειχαμε και εμεις ενοχλησεις ετσι κατελγψα να παρω ενα μηχανημα νερου απο εταιρια το χρονο δινω γυρω στα 80 ευρω μου κανουν δυο συντηρησεις το χρονο παιρνω οσες φιαλες θελω ερχονται δυο φορες το μηνα η φιαλη κοστιζει 7,20 και εχει 20 λιτρα νερο .Το νερο ειναι απο την πηγη των ιωαννινωνδωδωνη εχει ο ψυχτης θερμοκρασια δωματιου , κρυο αλλα και ζεστο ετσι εχω οτι νερο θελω σε οποια θερμοκρασια θελω .οποιαα ενδιαφερετε ας στειλςι μυνηνα .Η συγκεκριμενη εταιρια ειναι η nestle direct και εχει ολες τις πιστοποιησεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

bourique1983 έγραψε:

Bourique μου κι εγώ έπεσα από τα σύννεφα όταν μου είπε να την σταματήσω, αλλά μου είπε το εξής λογικό. Λίγο πριν κλείσει τους 3 μήνες η δικιά μου είχε αρχίσει να βάζει τα χέρια στο στόμα της. Έβγαζε την πιπίλα και έβαζε τα χέρια της. Πόσο μπορείς να την προστατέψεις από τα μικρόβια όταν βάζει τα χέρια στο στόμα της? Οκ, τα ντετόλ δίνανε και παίρνανε στο σπίτι μας, αλλά και πάλι όλο και κάτι θα πιάσει, την κουδουνίστρα της, τα ρούχα μας, τα μαλλιά μας και μετά θα βάλει το χέρι στο στόμα. Από τη μια λοιπόν αποστειρώνουμε τα μπουκάλια αλλά από την άλλη τα μικρόβια κάνουν πάρτυ στο στόμα της. Όπως και το άλλο... Η μάνα που θηλάζει... αποστειρώνει τις θηλές της? Οκ, τις πλένει με νεράκι, ίσως χρησιμοποιεί και τα ειδικά μαντηλάκια... τις αποστειρώνει όμως? Τις βράζει? Όχι.. Έτσι και με τα μπουκάλια... Πλύντε τα καλά με ζεστό νερό και δεν χρειάζονται αποστείρωση.. Και μάλιστα μου έδωσε να διαβάσω ένα απόσπασμα από ένα αγγλικό βιβλίο που απευθύνεται σε παιδιάτρους γραμμένο το 1984. Όχι στην αποστείρωση έγραφε από τη στιγμή που το παιδί βάζει τα χέρια του στο στόμα του...

Και να σου πω την αλήθεια με έπεισε!!! Είχα σκεφτεί, λέγε ότι θες εσύ, εγώ θα την συνεχίσω μέχρι 6 μηνών, αλλά όταν μου έθεσε τα επιχειρήματά του, με έκανε και άλλαξα γνώμη!!![/quote:cj880p7r]

ΑΥΤΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ..Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ, ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ..ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΒΙΑ?ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΩ (3ΜΗΝΩΝ)ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ,ΚΙΟΛΑΣ,ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ,ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΣΑ ΟΧΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και 'μας ο παιδίατρος, στον 3ο μήνα μας σταμάτησε την αποστείρωση, Κράτησα όμως τη συσκευή για να βάζω μέσα τα μπιμπερό να τα καλύπτω, μην πάει καμιά μύγα ή ο πεθερός μου βήχοντας από πάνω τους.

Πίναμε όλοι εμφιαλωμένο γιατί στην περιοχή δεν πινόταν το νερό, αλλιώς μας είχε πει από τη βρύση κανονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΜΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΝΕΡΑΚΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΥΣΗ.ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΟΥΜΕ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΜΟΝΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα εμενα μου ειχε πει να σταματησω αποστειρωση οταν ήταν ο γιος μου 4 μηνων και κατι γιατι δεν υπηρχε λογος μιας και τα χερια ηταν συνεχως μεσα στο στομα . Μιας φιλης της ειπε ο παιδιατρος της να σταματησει αποστειρωση στους 6 μηνες και τοτε να του δεινει και νερο απο τη βρυση .Γενικα εχω ακουσει οτι οι περισσοτεροι προτεινουν αποστειρωση για 6 μηνες αλλα σιγουρα πιο νωρισ σταματας.

Αυτα !! Εγω για ψυχολογικους λογους θα συνεχιζα λιγακι ακομη !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΜΕΝΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ ΣΤΙΣ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΩ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΕΡΑΚΙ ΑΠΌ ΤΗ ΒΡΥΣΗ.ΕΝΩ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΑ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ, ΤΟΥ ΕΒΡΑΖΑ ΤΟΥ ΝΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ (ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΗΝΑ) :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ifigeneia έγραψε:

Όπως και το άλλο... Η μάνα που θηλάζει... αποστειρώνει τις θηλές της? Οκ, τις πλένει με νεράκι, ίσως χρησιμοποιεί και τα ειδικά μαντηλάκια... τις αποστειρώνει όμως? Τις βράζει? Όχι.. Έτσι και με τα μπουκάλια...

Πες μου οτι απλα αστειευεσαι ...:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτη την απορια την ειχα κι εγω! Στο θηλασμο δεν ειναι αποστειρωμενο το στηθος. Τα μπιμπερο τοτε γιατι τα αποστειρωνουμε;

Η παιδιατρος μου μου ειπε απο τον 3ο μηνα σταματα η αποστειρωση για να αναππτυξει αντισωματα το μωρο. Εξ' αλλου οταν βαζει τα χερια στο στομα δεν υπαρχει αποστειρωση.

Εμενα ούτως ή άλλως δε μου εχει χρειαστει η αποστειρωση... Τα καλα του θηλασμου! χεχε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω έχω μια απορία: Οι παιδίατροι βασίζονται στην εκπαίδευσή τους για να συμβουλέψουν τους πελάτες τους ή στις εμπειρίες τους; Γιατί λογικά, τα ίδια πράγματα μαθαίνουν όλοι στο Πανεπιστήμιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια!!!

Εγώ σταμάτησα την αποστείρωση όταν η μικρή μου ήταν 3,5 μηνών. Η παιδίατρος μου είπε οτι απο την στιγμή που το μωρό βάζει τα χέρια του στο στώμα δεν έχει νόημα να κάνεις αποστήρωση. Τώρο όσο αφορά το νερό στο γάλα... το έβραζα και αυτό για ψυχολογικούς λόγους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΜΕΝΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΕΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΕΚΤΟ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣΔΗΛΑΔΗ ΣΤΙΣ 2 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ .ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΩ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟΥ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΑΖΟ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΝΝΑΤΟ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΧΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι απο μένα, εμείς σταματήσαμε να αποστειρώνουμε όταν γίναμε 6 μηνών, νεράκι πίναμε βρασμένο μέχρι 1 έτους. Ως σύνήθως... κάθε παιδίατρος τα δικά του....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...