Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΜΠΕΜΟΥΛΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΧΤΕΣ,ΣΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΡΑΖΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ

(ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΛΙΑΡΟ)

ΕΣΑΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΑΣ ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις την σταματήσαμε τον προηγουμενο μήνα δηλαδή 4 μηνών.Η πιδιατροσ ειπε να τα πλένω καλά τα μπιμπερό και να τα βαζω στο ψυγείο.Για το νερό δεν μου είπε τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Sisy! Εμένα ο γιατρός μου συνέστισε να σταματήσω την αποστείρωση όταν κλείσαμε τον τρίτο μήνα. Να πλένω τα μπιμπερόν με κοινό απορρυπαντικό πιάτων και με ζεστό νερό και να μην τα βάζω στο ψυγείο.

Όσο για το αν πρέπει να βράζω το νερό δεν τον ρώτησα αλλά ούτε και με είπε να κάνω κάτι διαφορετικό από αυτό που κάνω τώρα. Συνεχίζω και το βράζω λοιπόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΜΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ.ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ!!!!!!!!ΑΛΛΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΤΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙ ΝΕΡΟ ΠΙΝΟΥΜΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΜΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ.ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ!!!!!!!!

Bourique μου κι εγώ έπεσα από τα σύννεφα όταν μου είπε να την σταματήσω, αλλά μου είπε το εξής λογικό. Λίγο πριν κλείσει τους 3 μήνες η δικιά μου είχε αρχίσει να βάζει τα χέρια στο στόμα της. Έβγαζε την πιπίλα και έβαζε τα χέρια της. Πόσο μπορείς να την προστατέψεις από τα μικρόβια όταν βάζει τα χέρια στο στόμα της? Οκ, τα ντετόλ δίνανε και παίρνανε στο σπίτι μας, αλλά και πάλι όλο και κάτι θα πιάσει, την κουδουνίστρα της, τα ρούχα μας, τα μαλλιά μας και μετά θα βάλει το χέρι στο στόμα. Από τη μια λοιπόν αποστειρώνουμε τα μπουκάλια αλλά από την άλλη τα μικρόβια κάνουν πάρτυ στο στόμα της. Όπως και το άλλο... Η μάνα που θηλάζει... αποστειρώνει τις θηλές της? Οκ, τις πλένει με νεράκι, ίσως χρησιμοποιεί και τα ειδικά μαντηλάκια... τις αποστειρώνει όμως? Τις βράζει? Όχι.. Έτσι και με τα μπουκάλια... Πλύντε τα καλά με ζεστό νερό και δεν χρειάζονται αποστείρωση.. Και μάλιστα μου έδωσε να διαβάσω ένα απόσπασμα από ένα αγγλικό βιβλίο που απευθύνεται σε παιδιάτρους γραμμένο το 1984. Όχι στην αποστείρωση έγραφε από τη στιγμή που το παιδί βάζει τα χέρια του στο στόμα του...

Και να σου πω την αλήθεια με έπεισε!!! Είχα σκεφτεί, λέγε ότι θες εσύ, εγώ θα την συνεχίσω μέχρι 6 μηνών, αλλά όταν μου έθεσε τα επιχειρήματά του, με έκανε και άλλαξα γνώμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς στον 4ο μήνα σταματήσαμε και την αποστείρωση και το βραστό νερό. Βέβαια από δική μου ανασφάλεια τη σταμάτησα σιγά σιγά... Το νερό ακόμη το βράζω καμιά φορά. Το ξέρω είναι ανούσιο αλλά... :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου γλυκα!!Εμεις την αποστειρωση την κοψαμε στον 6ο μηνα περιπου.Τα μπουκαλια τα πλενω κανονικα με απορυπαντικο για τα πιατα και με πολυ νερο μετα.Το νερο για το γαλα ισα ισα το βραζω για να ειναι ζεστο.Νερο πεινουμε απο την βρυση αλλα με το ειδικο μηχανημα που της πειραμε.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πολύ νωρίς μου φαίνεται!!

Εμείς σταματήσαμε την αποστείρωση όταν ξεκινήσαμε στερεές τροφές δλδ κάπου στον 5ο με 6ο μήνα μιας και το κουταλάκι που τρώνε τα μωράκια μας δεν αποστειρώνεται και είναι ανώφελο λοιπόν να αποστειρώνω τα μπουκάλια. Όσο για το βράσιμο του νερού το σταματήσαμε μόλις έγινε 1 έτους (δλδ πριν ένα μήνα περίπου).Μάλιστα ο γιατρός μας επέμενε να χρονίσει πρώτα και μετά(γιατί εγώ τον ρωτούσα σε κάθε επίσκεψη μας)αφού χαρακτηριστικά είπε πως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος γαστρεντερίτιδας με το νερό της βρύσης οπότε αν είναι να την πάθει ας την πάθει τουλάχιστον αφού χρονίσει.

Στο σπίτι μας έχουμε και μπουκάλες με εμφιαλωμένο αλλά και πάλι ο παιδίατρος μας είχε πει ότι τα εμφιαλωμένα νερά έχουν ουσίες (δεν θυμάμαι ποιες) που δεν κανει να τις πίνει το μωρό. Αυτό βέβαια μας το είπε όταν ήταν πιο μικρή. Τώρα που μεγάλωσε λίγο θα τον ξαναρωτήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Εμείς την αποστείρωση τη σταματήσαμε όταν άρχισε την φρουτόκρεμα, δηλαδή στον πέμπτο με έκτο μήνα!!!

...Κορίτσια ακόμα και σε αυτό οι γνώμες των παιδιάτρων διαφέρουν;;;;...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Όπως και το άλλο... Η μάνα που θηλάζει... αποστειρώνει τις θηλές της? Οκ, τις πλένει με νεράκι, ίσως χρησιμοποιεί και τα ειδικά μαντηλάκια... τις αποστειρώνει όμως? Τις βράζει? Όχι.. Έτσι και με τα μπουκάλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΔΥΟ ΔΙΔΥΜΕΣ ΑΝΗΨΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΟΥ....Η ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΚΡΑΤΙΣΕ ΜΕΧΡΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ 12 ΤΟ ΒΡΑΣΙΜΟ.....ΑΥΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ. Η ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΤΩΝ ΜΠΟΥΚΑΛΙΩΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΙΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΞΕΠΛΥΜΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΗ, ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ.

ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΥΣΗ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΙΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΔΩ ΣΤΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΙΜΟ. ΟΛΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΤΡΙΑΝΑ ΑΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΒΡΥΣΗΣ ΕΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ "ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ" (ΒΛΕΠΕ ΝΗΣΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΩΤΕΡΗ Η ΒΡΥΣΗ ΠΑΛΙ Η ΤΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ? ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ... Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ?

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ.... ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΗ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΑ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ? ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ..... ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΣΕ "ΓΥΑΛΕΣ"..... ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΝ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ (ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ) ΛΕΝΕ ΤΑ "ΠΑΡΑΠΑΝΩ" ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ.... ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑ ΤΥΠΟΥ:"ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ...." ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΠΡΙΝ Η ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου, εγω ρωτησα την παιδιατρο οταν η μικρη μου ηταν περιπου 5 μηνων και μου ειπε, οτι αν την ειχα ρωτησει νωριτερα θα μου ειχε ηδη πει να σταματησω την αποστειρωση!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμας 6 μηνων μας ειπε να σταματησουμε την αποστειρωση..το νερο στο χρονο...της κουνιαδας μου στην αθηνα της τη σταματησε 3 μηνων..τι να πω...ο καθε γιατρος εχει τα δικα του τελικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμεις τωρα 6 μηνων σταματησαμε την αποστειρωση απλα τα κανω ακομα μια φορα το τοσο για να καθαριζουν διαφορετικα καθημερινα τα πλενω κανονικά. Νεράκι της δινω λιγο εμφιαλωμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 έγραψε:

ΑΝΤΡΙΑΝΑ ΑΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΒΡΥΣΗΣ ΕΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ "ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ" (ΒΛΕΠΕ ΝΗΣΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΩΤΕΡΗ Η ΒΡΥΣΗ ΠΑΛΙ Η ΤΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ? ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ... Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ?

Γλυκιά μου scarlet καλημέρα.

Σε καθε post αναφέρουμε τις προσωπικές εμπειρίες.Ως εκ τούτου λοιπόν,υπάρχουν διάφορες κ διαφορετικές παράμετροι.

Είναι αυτονόητο νομίζω ότι εαν το νερό στην περιοχή μας δεν είναι ποσιμο,δεν θα το δώσουμε στο παιδί μας.Συγκεκριμένα λοιπόν,εαν το νερό σας έχει μεγάλη σκληρότητα κ κρίνεται ως ακατάλληλο προς κατανάλωση,τότε δε θα ενδύκνυται για το μωρό σας.Εσείς θα κρίνετε τί είναι προτιμότερο.

Όσο για τις γαστρεντερίτιδες για τις οποίες έγινε αναφορά,είναι κ αυτό μια πιθανότητα βεβαίως.

Η προσωπική μου εμπειρία ως τώρα μου έδειξε ότι η μικρή μας πίνει νερό βρύσης από τον 5ο μήνα κ να χτυπήσω ξύλο,δεν αντιμετωπίσαμε τέτοιο πρόβλημα.Αλλά κ πάλι αυτό ίσως έτυχε!:blink:

Βλέπουμε πάντως πως με την διακοπή της αποστείρωσης στους 4,5 ή 6 μηνες κ την κατανάλωση εμφυαλωμένου ή νερού βρύσης,μια χαρά μεγαλώνουν κ αναπτύσσονται τα παιδάκια μας.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την αποστειρωση την κοψαμε στον 5ο.

νερακι του δινω βρυσης απο τον 6ο αλλα για το γαλα και τις κρεμες ο γιατρος μου ειπε να του το βραζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις κοιτσια την κοψαμε στον 6ο αλλα τισ μπιμπιλες απο τα μπιμπερο απο μονη μου τα βαζω σε καυτο νερο οχι οτι μου το πε ο γιατρος οσο για το νερακι τησ δινω εμφιαλωμενο προς το παρον αυτα φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου εμεις τωρα ειμαστε 10,5 και τωρα σταματησα να αποστειρωνω τα μπιμπερο γιατι ετσι μου ειπε η γιατρος μας.το νερακι το βραζουμε ακομα αλλα μας ειπε οτι αν βαλουμε φιλτρο μπορουμε να της δινουμε και απο την βρυση.τα μπιμπερο τα πλενω στο πλυντηριο πιατων αλλα τις ρωγες στο χερι και που και που τις αποστειρωνω οπως και τα μπιμπερο.τα μπιμπερο μαζευουν βακτηρια επειτα απο ενα διαστημα για αυτο και καλο ειναι που και που να αποστειρωνονται.οσο για το εμφιαλωμενο που ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι εξαιτιας του οτι τα περισσοτερα εχουν χαμηλη περιεκτικοτητα σε νατριο δεν ενδυκνειτε να τα δινουμε στα μωρακια μας.αυτα!!!!παντως η αληθεια ειναι πως οι αποψεις των γιατρων διαφερουν κατα πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koρίτσια παρεπιπτόντως να ρωτήσω κάτι άλλο...

Έχουμε γυάλινα μπουκάλια της chicco. Πλένονται στο πλυντήριο πιάτων??

Εγώ νομίζω πως ναι αλλά δεν το επιχείρησα ακόμη:dry: Εσείς τι λέτε???

Τις πιπιλές από τα μπιμπερό έτσι κι αλλιώς τις πλένω στο χέρι.. Με τα μπουκάλια τι γίνεται??Για πείτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...